PDA

View Full Version : Κορωνοϊός...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53

Viking
01/12/2021, 13:43
Σίγουρα το καταλαβαίνω αυτό αλλά δεν μπορεί να αμφισβητηθεί επίσης το ότι θα έχει αποτέλεσμα αυτή η επιλογή και μάλιστα μεγάλο.

Επίσης κάτι άσχετο ακολουθούν ίσως τα σώματα ασφαλείας...

δεν γίνεται να δεχόμαστε το καθετί που μπορεί να έχει ένα -μάλλον θετικό- αποτέλεσμα...

menelaos46
01/12/2021, 14:02
δεν γίνεται να δεχόμαστε το καθετί που μπορεί να έχει ένα -μάλλον θετικό- αποτέλεσμα...

Κοίτα σίγουρα έχουν καταστρατηγηθεί πολλές ελευθερίες και δικαιώματα αλλά αν δεχτούμε πως όλο αυτό το πρόβλημα υπάρχει, η λύση του είναι πολύ μα πολύ μα πολύ σημαντική.
Τώρα αν αυτά που γίνονται γίνονται για καλό ή για κακό μόνο το αποτέλεσμα και ο χρόνος θα το δείξει....

Τώρα κοιτάζοντας από έξω, αυτοί που αντιδρούν σε αυτά τα μέτρα είναι στο 70% άνθρωποι που πιστεύουν στην επίπεδη γη, στους αεροψεκασμούς, στα τσιπάκια νανοτεχνολογίας, στο χάραγμα του σατανά και δε ξέρω εγώ τι άλλο και από την άλλη πλευρά είναι όλος ο σοβαρός κόσμος. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω και πες μου εσύ, πως μπορείς να πείσεις αυτούς τους ανθρώπους που πιστεύουν στο χάραγμα του σατανά να κάνουν ένα εμβόλιο???

Και να είσαι σίγουρος πως μόλις φύγει το 100ρικο θα ξεχαστεί και το χάραγμα και όλα... αλλά πως μπορείς να πείσεις τέτοιους ανθρώπους χωρίς να τους επιβληθείς?

sniper
01/12/2021, 14:09
Καμία ιατρική πράξη δεν επιβάλεται στην περίπτωσή μας. Όταν έσπασα το χέρι μου ο γιατρός μου είπε θες χειρουργείο, εγώ του είπα δε θέλω θα το πάω συντηρητικά οπότε υπέγραψα και έφυγα. Επιβολή της πράξης θα ήταν να με βάλουν στο χειρουργείο υποχρεωτικά.
Πάμε και στο εμβόλιο τώρα, δεν επιβάλεται κανένας υποχρεωτικός εμβολιασμός, αυτό που γίνεται είναι όποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ (διατηρεί το δικαίωμα να μην θέλει) να πληρώνει ένα πρόστιμο. Αυτό είναι μεν θεωρητικά εκβιαστικό ή πιεστικό ή ανήθικό ή πες το όπως θέλεις.... δεν είναι όμως υποχρεωτικό με την κανονική έννοια και σίγουρα ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Όποιος ψάξει να βρει στοιχεία του πόσοι είναι στις ΜΕΘ, τι ηλικίες έχουν και πόσοι είναι ανεμβολίαστοι και πόσοι εμβολιασμένοι θα δει ότι οι 9 στους 10 είναι άνω των 60 και οι 8 στους 10 ανεμβολίαστοι.
Δε ξέρω που θα πάει αυτή η ιστορία αλλά ξέρω ότι έχουν πεθάνει τρεις γνωστοί μου (ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) γνωστοί μου άνθρωποι που γνώριζα όλοι ανεμβολίαστοι άνω των 55 και τώρα τελευταία μία φίλη της μητέρας μου 70 ετών ανεμβολίαστη είναι 25 μέρες διασωληνωμένη.

Επίσης δεν έχω ούτε μισό γιατρό που να γνωρίζω που να μου λέει πλέον ΜΗΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙΣ ενώ στην αρχή υπήρχαν μερικοί που έλεγαν ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.

Αν και θα κάνω την αναμνηστική δόση (αφού εχω νοσήσει) εγω έχω έναν, γιατρό πνευμονολόγο Ναύαρχο εα. Νοσεί βέβαια σήμερα και πιθανώς να αναθεωρήσει, αν την γλυτώσει.


Σίγουρα το καταλαβαίνω αυτό αλλά δεν μπορεί να αμφισβητηθεί επίσης το ότι θα έχει αποτέλεσμα αυτή η επιλογή και μάλιστα μεγάλο.

Επίσης κάτι άσχετο ακολουθούν ίσως τα σώματα ασφαλείας...

Επίπεδη γη και στα σώματα ασφαλείας, στρατό κλπ; Ψέκες οι φρουροί μας;


Κοίτα σίγουρα έχουν καταστρατηγηθεί πολλές ελευθερίες και δικαιώματα αλλά αν δεχτούμε πως όλο αυτό το πρόβλημα υπάρχει, η λύση του είναι πολύ μα πολύ μα πολύ σημαντική.
Τώρα αν αυτά που γίνονται γίνονται για καλό ή για κακό μόνο το αποτέλεσμα και ο χρόνος θα το δείξει....

Τώρα κοιτάζοντας από έξω, αυτοί που αντιδρούν σε αυτά τα μέτρα είναι στο 70% άνθρωποι που πιστεύουν στην επίπεδη γη, στους αεροψεκασμούς, στα τσιπάκια νανοτεχνολογίας, στο χάραγμα του σατανά και δε ξέρω εγώ τι άλλο και από την άλλη πλευρά είναι όλος ο σοβαρός κόσμος. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω και πες μου εσύ, πως μπορείς να πείσεις αυτούς τους ανθρώπους που πιστεύουν στο χάραγμα του σατανά να κάνουν ένα εμβόλιο???

Και να είσαι σίγουρος πως μόλις φύγει το 100ρικο θα ξεχαστεί και το χάραγμα και όλα... αλλά πως μπορείς να πείσεις τέτοιους ανθρώπους χωρίς να τους επιβληθείς?

Όταν σου βάζουν το πιστόλι (το οικονομικό) στο κεφάλι, ε δεν το λες και μη υποχρεωτική όποια πράξη σου ζητήσουν να κάνεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Θα έχει και συνέχεια αυτό, εκτός covid, γενικώς.

rainmike
01/12/2021, 14:11
Κοίτα σίγουρα έχουν καταστρατηγηθεί πολλές ελευθερίες και δικαιώματα αλλά αν δεχτούμε πως όλο αυτό το πρόβλημα υπάρχει, η λύση του είναι πολύ μα πολύ μα πολύ σημαντική.
Τώρα αν αυτά που γίνονται γίνονται για καλό ή για κακό μόνο το αποτέλεσμα και ο χρόνος θα το δείξει....

Τώρα κοιτάζοντας από έξω, αυτοί που αντιδρούν σε αυτά τα μέτρα είναι στο 70% άνθρωποι που πιστεύουν στην επίπεδη γη, στους αεροψεκασμούς, στα τσιπάκια νανοτεχνολογίας, στο χάραγμα του σατανά και δε ξέρω εγώ τι άλλο και από την άλλη πλευρά είναι όλος ο σοβαρός κόσμος. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω και πες μου εσύ, πως μπορείς να πείσεις αυτούς τους ανθρώπους που πιστεύουν στο χάραγμα του σατανά να κάνουν ένα εμβόλιο???

Και να είσαι σίγουρος πως μόλις φύγει το 100ρικο θα ξεχαστεί και το χάραγμα και όλα... αλλά πως μπορείς να πείσεις τέτοιους ανθρώπους χωρίς να τους επιβληθείς?

Οι ανθρωποι αυτοι η μάλλον πολλοι απο αυτους θα τιμωρηθουν για τις επιλογές τους και ισως και απο τον ιδιο τον ιο.
Εσύ σα κράτος ομως δεν μπορεις να τους τιμωρεις για την ελευθερη επιλογή τους.
Μιλαμε να πληρώνουν προστιμο ανθρωποι που δεν νοσουν δεν επιβαρύνουν το συστημα υγειας απλα επελεξαν συνειδητα να μην εμβολιαστουν.
Δεν μπορεις να εξαθλιώνεις ανθρώπους που παίρνουν 400 και 500 ευρω συνταξη και να τους καταδικάζεις στην πείνα,να μην μπορούν να αγοράσουν τα φαρμακά τους.
Δεν υπάρχει μονο ο κωρονοιος οι ανθρωποι πεθαινουν και απο αλλες αιτιες και οταν τους εξαθλιώνεις οικονομικα συμβάλεις σε αυτο.

Viking
01/12/2021, 14:12
Κοίτα σίγουρα έχουν καταστρατηγηθεί πολλές ελευθερίες και δικαιώματα αλλά αν δεχτούμε πως όλο αυτό το πρόβλημα υπάρχει, η λύση του είναι πολύ μα πολύ μα πολύ σημαντική.
Τώρα αν αυτά που γίνονται γίνονται για καλό ή για κακό μόνο το αποτέλεσμα και ο χρόνος θα το δείξει....

Τώρα κοιτάζοντας από έξω, αυτοί που αντιδρούν σε αυτά τα μέτρα είναι στο 70% άνθρωποι που πιστεύουν στην επίπεδη γη, στους αεροψεκασμούς, στα τσιπάκια νανοτεχνολογίας, στο χάραγμα του σατανά και δε ξέρω εγώ τι άλλο και από την άλλη πλευρά είναι όλος ο σοβαρός κόσμος. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω και πες μου εσύ, πως μπορείς να πείσεις αυτούς τους ανθρώπους που πιστεύουν στο χάραγμα του σατανά να κάνουν ένα εμβόλιο???

Και να είσαι σίγουρος πως μόλις φύγει το 100ρικο θα ξεχαστεί και το χάραγμα και όλα... αλλά πως μπορείς να πείσεις τέτοιους ανθρώπους χωρίς να τους επιβληθείς?

Δεν χρειάζεται να επιβληθούν σε αυτούς τους ανθρώπους, αυτοί τους δημιούργησαν.

Απλά τώρα ποντάρουν στην περαιτέρω διαίρεση και στον φανατισμό των πιο μετριοπαθών..

Ο φανατισμός (τους) βοηθάει

menelaos46
01/12/2021, 14:15
Αν και θα κάνω την αναμνηστική δόση (αφού εχω νοσήσει) εγω έχω έναν, γιατρό πνευμονολόγο Ναύαρχο εα. Νοσεί βέβαια σήμερα και πιθανώς να αναθεωρήσει, αν την γλυτώσει.



Επίπεδη γη και στα σώματα ασφαλείας, στρατό κλπ; Ψέκες οι φρουροί μας;



Όταν σου βάζουν το πιστόλι (το οικονομικό) στο κεφάλι, ε δεν το λες και μη υποχρεωτική όποια πράξη σου ζητήσουν να κάνεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Θα έχει και συνέχεια αυτό, εκτός covid, γενικώς.

Οι φρουροί μας σε ένα ποσοστό ναι δυστυχώς και το ξέρεις καλά όπως το ξέρω κι εγώ.... οι υπόλοιποι είναι απλώς επιφυλακτικοί.

Τώρα αν έχει συνέχεια δε το ξέρω αλλά όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα....

THEOD
01/12/2021, 14:30
Μιλαμε να πληρώνουν προστιμο ανθρωποι που δεν νοσουν δεν επιβαρύνουν το συστημα υγειας απλα επελεξαν συνειδητα να μην εμβολιαστουν.


Ερώτηξις...
Αν αντί για το πρόστιμο του μη εμβολιασμού αποφασιστεί κάτι του στυλ "αν χρειστείς νοσηλεία σε ΜΕΘ θα έχεις σειρά προτεραιότητας πίσω από τους εμβολιασμένους" (ασχέτως άλλων ιατρικών κριτηρίων), ή "θα πρέπει να πληρώσεις συμμετοχή στο τεράστιο κόστος νοσηλείας" (πράγματα που ήδη "συζητιούνται" σε Ευρωπαικά σαλόνια), θα το δεχόσουνα πιο φυσιολογικά ?

Γιατί δυστυχώς οι εναλλακτικές κάτι τέτοια είναι...

rainmike
01/12/2021, 14:42
Ερώτηξις...
Αν αντί για το πρόστιμο του μη εμβολιασμού αποφασιστεί κάτι του στυλ "αν χρειστείς νοσηλεία σε ΜΕΘ θα έχεις σειρά προτεραιότητας πίσω από τους εμβολιασμένους" (ασχέτως άλλων ιατρικών κριτηρίων), ή "θα πρέπει να πληρώσεις συμμετοχή στο τεράστιο κόστος νοσηλείας" (πράγματα που ήδη "συζητιούνται" σε Ευρωπαικά σαλόνια), θα το δεχόσουνα πιο φυσιολογικά ?

Γιατί δυστυχώς οι εναλλακτικές κάτι τέτοια είναι...

To θέμα ειναι τι θα δεχτώ εγώ?
Ξαφνικά το προβλημα του ανυπαρκτου ελληνικου συστήματος υγειας ,εγινε δικό μου?
Πλεον οποιος και να πάει στο νοσοκομείο για το οτιδήποτε, απο παρανυχίδα μέχρι εγχειρηση ανοιχτής καρδιάς,τη βγάζει δεν τη βγάζει.
Δεν ειναι δικό μας προβλημα αν θα μπορει το κράτος να περιθαλψει τον ανεμβολιαστο 70 χρονο ο οποιος πληρωνε φορους για 30 και βαλε χρονια για ιατροφαρακευτική περιθαλψη.
Ειναι ομως δικό μας θέμα οταν του στερουν την ελευθερια του γιατι σε λιγο ερχεται και η σειρά μας.

basilis_k6
01/12/2021, 14:55
Όταν σου βάζουν το πιστόλι (το οικονομικό) στο κεφάλι, ε δεν το λες και μη υποχρεωτική όποια πράξη σου ζητήσουν να κάνεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Θα έχει και συνέχεια αυτό, εκτός covid, γενικώς.

δεν ξερω ποιο ειναι το μεγαλύτερο εγκλημα της κυβερνησης. το γεγονος οτι αφου τα έκανε σκατα και εριξε το φτιαξιμο στους πολίτες αποφάσισε δημοκρατικότατα υποχρεωτικο εμβολιασμο ή οτι στην πράξη δεν ειναι υποχρεωτικος αλλα εκβιαστικα εθελοντικος? η επιλογή προστίμου οικονομικου ειναι πολύ χειροτερη απο κάποιο άλλο μεσο πιεσης. ειναι απάνθρωπη μεταχειριση και μάλιστα σύφωνα με το δικο μας αλλα και το ευρωπαικο συνταγμα (εδω γελάμε) παραβιαζει την αρχη της ισοτητας γιατι τα 100ε δεν ειναι ισάξιο μεσο πιεσης για πλουσιους και φτωχους.

βεβαια η παραβιαση θεμελιωδών δικαιωμάτων έχει γινει ρουτινα πλεον και δεν συγκινείτε κανενας. ποσο μάλλον οταν εχεις και ενα μεγάλο κομματι της κοινωνίας που κατεβαζει το σανο αμασητο και συνεχιζει να πιστευει οτι το δικαιωμα της επιλογής στην πραξη του εμβολιου παυει να ειναι δικαιωμα επειδη -ταχα μου- παραβιάζει το δικο τους δικαιωμα στη ζωη.

εκβιασμός και μάλιστα με τον πθ της χωρας να σου λεει στα μουτρα οτι δεν ειναι εκβιασμος, ουτε τιμωρια, αλλα προστασία. γελάγαμε με την αμερική και τελικά η ευρώπη έγινε η ντροπή του κοσμου.

Γιώργης
01/12/2021, 15:03
Αν περιμένετε το τέρας να χτυπήσει την δική σας πόρτα, για κάποιο θέμα που σας αφορά προσωπικά, τότε θα είναι πολύ αργά για να μπορέσετε να αντιδράσετε όταν θα σας νοιάζει. Κανένας σε αυτόν τον κόσμο δεν ζει σε δική του φούσκα. Ό,τι γίνεται γύρω μας μας επηρεάζει κι ας μην φαίνεται αρχικά ότι μας αφορά. Σήμερα είναι η επιβολή προστίμου για κάτι που δεν έκανες χωρίς υποχρεωτικά να επιβαρύνεις τον προυπολογισμό υγείας. Αργότερα μπορεί να είναι κάτι άλλο. Στο Ισραήλ παρακολουθούνται υποχρεωτικά τα τηλέφωνα για ιχνηλάτηση επαφών. Στην Β. Κορέα μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα από 10 εγκεκριμένα από το κράτος κουρέματα. Στην Κίνα υπάρχει point system για ανθρώπους ΚΑΙ υποχρεωτικός εμβολιασμός. Κι αν νομίζετε ότι δεν μας αφορά ψάξτε κοινά στοιχεία αυταρχισμού με το δικό μας καθεστώς. Εξάλλου το ξέρουμε και από την μοτοσυκλέτα, όταν δώσεις γκάζι κι αρχίσει το downhill μετά τα χιλιόμετρα μαζεύονται πάρα πολύ γρήγορα! Κι όταν θέλεις να σταματήσεις δεν αρκεί ένα χάδι στην μανέτα!

sniper
01/12/2021, 16:32
δεν ξερω ποιο ειναι το μεγαλύτερο εγκλημα της κυβερνησης. το γεγονος οτι αφου τα έκανε σκατα και εριξε το φτιαξιμο στους πολίτες αποφάσισε δημοκρατικότατα υποχρεωτικο εμβολιασμο ή οτι στην πράξη δεν ειναι υποχρεωτικος αλλα εκβιαστικα εθελοντικος? η επιλογή προστίμου οικονομικου ειναι πολύ χειροτερη απο κάποιο άλλο μεσο πιεσης. ειναι απάνθρωπη μεταχειριση και μάλιστα σύφωνα με το δικο μας αλλα και το ευρωπαικο συνταγμα (εδω γελάμε) παραβιαζει την αρχη της ισοτητας γιατι τα 100ε δεν ειναι ισάξιο μεσο πιεσης για πλουσιους και φτωχους.

βεβαια η παραβιαση θεμελιωδών δικαιωμάτων έχει γινει ρουτινα πλεον και δεν συγκινείτε κανενας. ποσο μάλλον οταν εχεις και ενα μεγάλο κομματι της κοινωνίας που κατεβαζει το σανο αμασητο και συνεχιζει να πιστευει οτι το δικαιωμα της επιλογής στην πραξη του εμβολιου παυει να ειναι δικαιωμα επειδη -ταχα μου- παραβιάζει το δικο τους δικαιωμα στη ζωη.

εκβιασμός και μάλιστα με τον πθ της χωρας να σου λεει στα μουτρα οτι δεν ειναι εκβιασμος, ουτε τιμωρια, αλλα προστασία. γελάγαμε με την αμερική και τελικά η ευρώπη έγινε η ντροπή του κοσμου.


Δυστυχώς βρήκαν τον τομέα της υγείας για να βάζουν τα ψευτοδιλλήματα. Αρχίσαμε με το lockdown που δεν άνοιξε ρουθούνι, παγκοσμίως, κι αφού είδαν ότι τους παίρνει προχωράνε πιο κάτω.

Από μόνο του αυτό φτάνει για να δει κάποιος (που θέλει να δει και δεν αρέσκεται να τρώει απλά ότι του δίνουν οι καλοπληρωμένοι από το καθεστώς δημοσιογράφοι) ότι έχουμε μέλλον, δυσοίωνο.

Όταν παραχωρήθηκαν τα εδάφη της Σουδητίας στο 3ο Ράιχ, χωρίς να ερωτηθεί η Τσεχοσλοβακία που της τα πήραν, από τις "μεγάλες" δυνάμεις, όλοι είπαν ότι δεν βαριέσαι, για το καλό του ανθρώπου και της ειρήνης γίνονται αυτά.
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

tzimidis
01/12/2021, 17:02
Δεν δικαιολογώ την κυβέρνηση αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε ... είχαμε και χειρότερους και πιο ανίκανους και πιο επικίνδυνους .

Όχι, δεν είχαμε.

axelpap
01/12/2021, 17:30
Με αγαπη προς ολους τους "εργολαβους" εδω μεσα και απανταχου......απο την ευρωπαχαχααχαχαικη κατι τετοιο.....7.3.1 για βοηθεια απο το κοινο

KotsosDR
01/12/2021, 17:52
Όχι, δεν είχαμε.

Είχαμε :lol:

Johny the Fox
01/12/2021, 17:59
Διαβαζοντας αυτο το θρεντ ,εχω αρχισει να αμφιβαλω εαν υπαρχει κορωνοιος και πιστευω πως παρασυρθηκα απο το συστημα και εμβολιαστηκα.Εχω καμμια ελπιδα κυριε Πετρακο μου ;:cry:

billyka
01/12/2021, 18:33
διαβασα την ειδηση και δεν το χωραει το μυαλο μου. πρόστιμο σε γερους στα βουνα της επαρχιας που ζουνε με 500 ευρω και άνοια. τι ζουμε ρπμ, ποση ντροπη να εισαι στην ιδια κοινωνια με τα φασισταρια που επέλεξαν αυτο το καθεστως. στους νέους έδωσε λεφτα γιατι αν έκανε το ίδιο θα καιγανε τη βουλη αλλα στους γερους που ειναι αδυναμοι προστιμο. το συνταγμα εχει γινει ενα κωλοχαρτο πλεον, ας το καταργησουν, ντροπη και αηδια.

Πραγματικα αισχος.Βεβαια δεν περιμενουμε τπτ διαφορετικο απο τον Κουλο.Το αστειο ειναι οτι στις επομενες εκλογες,αυτος θα ξαναβγει

karateo
01/12/2021, 18:36
Και μόλις έγινες ακριβώς αυτό που 340 σελίδες κοροιδεύουμε ...
Σε λίγο θα λέμε και γιατί να νοσηλεύονται οι άποροι που δεν πληρώνουν μέσω φόρων για δημόσια υγεία? Εγώ μαλάκας είμαι που πληρώνω?
Και γιατί να πηγαίνουν σχολείο και οι χαζοί και να μένει πίσω το έξυπνο παιδί μου σε σχέση με την ύλη? Το παιδί μου φταίει που αυτοί είναι άσχετοι?
και η ηθική κατηφορά στον βούρκο της ''δικαιολογημένης'' αντικοινωνικότητας δεν έχει τελειωμό.

Καταλαβαίνω ότι δεν καταλαβαίνεις και λές ότι λές.
Δεν πειράζει. Ευτυχώς τις αποφάσεις τις παίρνουν άλλοι :)

Κάνε μία βόλτα σε άλλα Ελληνικά φόρουμ να δείς διαφορετικές απόψεις.
Επειδή ανα καιρούς διαβάζω 4-5 διαφορετικά και ανάλογα το αντικείμενο που εξειδικεύονται βλέπεις και πολύ διαφορετική γραμμή απο τους συντονιστές αλλά και απο τους χρήστες.
Δεν είναι όλη η Ελλάδα σαν το Moto.gr

(δεν το πάω παρακάτω για ευνόητους λόγους)

axelpap
01/12/2021, 18:43
Πιο καθαρο και ευαναγνωστο.....ρε τι ψεκες ειναι τουτοι;;;

https://pace.coe.int/en/files/29004/html?fbclid=IwAR0gxeQI5QmzvPSr78DE8XbnmLg4QuvjVQ-9AB-4Xz_WSQ7qcrzaDTAqUu0

stefanos
01/12/2021, 18:43
Διαβαζοντας αυτο το θρεντ ,εχω αρχισει να αμφιβαλω εαν υπαρχει κορωνοιος και πιστευω πως παρασυρθηκα απο το συστημα και εμβολιαστηκα.Εχω καμμια ελπιδα κυριε Πετρακο μου ;:cry:

Εγώ από την άλλη νιώθω κουμουνιστής, που πήγα και εμβολιάστηκα για το καλό του κοινωνικού συνόλου.:cool:

billyka
01/12/2021, 18:46
Πάντως ρε παιδιά για να πάρει τέτοια απόφαση ο Δρακουμέλ τζούνιορ, καταλαβαίνετε ποσο ανάγκη υπάρχει να γίνουν εμβόλια.
Μιλάμε για πολύ μεγάλο πολιτικό κόστος η απόφαση του, κακά τα ψέματα

Μπα φιλε δεν νομιζω.Αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια,ειναι οτι ο πασοκος πχ μετακινει την ψηφο του στο πολιτικο τοξο,ειτε λιγο ποιο δεξια ειτε λιγο ποιο αριστερα.Το ιδιο και ο αριστερος,μετακινειται λιγο ποιο δεξια απο κει που ειναι και παει μεχρι συριζα.Ο νεοδημοκρατης,ο κοσμος να χαλασει,οτι και να κανει ο ηγετης του,δεν προκειται ποτε να αλλαξει την ψηφο του.Επισης τα παιδια τους,εννοειται οτι θα ψηφιζουν δεξια οταν μεγαλωσουν.Δεν θα χασει ψηφους ο ζαβος,διοτι οι ψηφοφοροι του πιστευουν οτι αυτο που εκανε ειναι σωστο.Αλλωστε γουσταρουν επιβολες και φασιστικες πρακτικες

Flying Mythos
01/12/2021, 18:50
432611

billyka
01/12/2021, 18:52
Ααααα σε αυτό δεν έχεις δίκιο, όλα τα παιδιά στα ΜΑΤ έχουν να το λένε ότι το καλύτερο ξύλο έπεσε επί αριστεράς....απλώς η δεξιά έχει το όνομα...

Ποτε ειχαμε αριστερα?Θεωρεις τον συριζα αριστερα?Η το Πασοκ?Το πολυ πολυ κεντρωα μπορεις να τα χαρακτηρισεις.

billyka
01/12/2021, 18:56
Το ερώτημα είναι ένα
Πόσες ελευθερίες είμαστε διατεθειμένοι να χάσουμε για την ''ασφαλεια"μας;
Σήμερα αφορά τους ανεμβολιαστους, χθές τους κουμουνιστες και τους Εβραίους, αύριο;;;

«Όταν οι Ναζί πήραν τους κομμουνιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα κομμουνιστής.
»Όταν έκλεισαν μέσα τους σοσιαλδημοκράτες,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα σοσιαλδημοκράτης.
»Όταν πήραν τους συνδικαλιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα συνδικαλιστής.
»Όταν πήραν εμένα,
δεν υπήρχε κανείς πλέον,
που να μπορούσε να διαμαρτυρηθεί.»

stefanos
01/12/2021, 18:57
Ποτε ειχαμε αριστερα?Θεωρεις τον συριζα αριστερα?Η το Πασοκ?Το πολυ πολυ κεντρωα μπορεις να τα χαρακτηρισεις.

Κεντρώα? Δηλαδή τα φαγοπότια του πασοκ και το πετσόκομμα των χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων το θεωρείς κεντρώο?:confused:

psomaras
01/12/2021, 19:10
Τι ακριβώς συζητάμε; Εδώ υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που δικαιολογούν την πιο ανίκανη και επικίνδυνη κυβέρνηση που έχει υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα, πιθανότατα στον πλανήτη. Σε λίγο θα τους βγάλουμε και ήρωες που παρόλο το "πολιτικό κόστος" πήραν την εξαιρετικά δύσκολη απόφαση και θυσιάστηκαν για το καλό του λαού! :lol:

Συμφωνώ απόλυτα

Tallyban
01/12/2021, 19:16
Βάστα Ρόμελ....Βάστα Κόβιτ...

billyka
01/12/2021, 19:34
Κεντρώα? Δηλαδή τα φαγοπότια του πασοκ και το πετσόκομμα των χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων το θεωρείς κεντρώο?:confused:

ε για αυτο ειπα πολυ πολυ..Δεν θεωρω το πασοκ κεντρωο,εδω δεν θεωρω καν τον συριζα :lol:

tzimidis
01/12/2021, 20:47
Αναλαμβανει λεει το καθυστερημενο το πολιτικό κόστος.
Που σημαίνει σε ελεύθερη μεταφραση:
Ξέρω ότι θα πάρω τα αρχιδια μου στις επόμενες εκλογές, και για να μην αναγκαστώ να ομολογήσω ότι απέτυχα οικτρά παντού και ο κόσμος με φτύνει,
Θα λέω ότι πλήρωσα το πολιτικό κόστος επειδή τολμησα και πήρα γενναίες αποφασεις για το καλό σας.

Εκτός κι αν πάει κατευθείαν στο ότι και το Χριστό τον σταυρωσαν, και η Ιφιγένεια θυσιάστηκε κλπ κλπ.

basilis_k6
01/12/2021, 21:02
Αναλαμβανει λεει το καθυστερημενο το πολιτικό κόστος.
Που σημαίνει σε ελεύθερη μεταφραση:
Ξέρω ότι θα πάρω τα αρχιδια μου στις επόμενες εκλογές, και για να μην αναγκαστώ να ομολογήσω ότι απέτυχα οικτρά παντού και ο κόσμος με φτύνει,
Θα λέω ότι πλήρωσα το πολιτικό κόστος επειδή τολμησα και πήρα γενναίες αποφασεις για το καλό σας.

Εκτός κι αν πάει κατευθείαν στο ότι και το Χριστό τον σταυρωσαν, και η Ιφιγένεια θυσιάστηκε κλπ κλπ.

μπα δεν πεφτει ευκολα. εχει πουλησει τοσο διχασμο και εχουν μασησει τοσο οι εμβολιασμένοι που θα τον στηριξουν γιατι τους γλυφει καθε μερα. ο εχθρος βλεπεις ειναι οι ανεμβολιαστοι οχι αυτος που αντι για υγεια αγοράζει οπλα και περιπολικα. πριν τις εκλογες θα δωσει και μια αυξηση σε ενστολους και ολα καλα. παραδοσιακα πραματα.

Volpad
01/12/2021, 22:44
Μπα φιλε δεν νομιζω.Αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια,ειναι οτι ο πασοκος πχ μετακινει την ψηφο του στο πολιτικο τοξο,ειτε λιγο ποιο δεξια ειτε λιγο ποιο αριστερα.Το ιδιο και ο αριστερος,μετακινειται λιγο ποιο δεξια απο κει που ειναι και παει μεχρι συριζα.Ο νεοδημοκρατης,ο κοσμος να χαλασει,οτι και να κανει ο ηγετης του,δεν προκειται ποτε να αλλαξει την ψηφο του.Επισης τα παιδια τους,εννοειται οτι θα ψηφιζουν δεξια οταν μεγαλωσουν.Δεν θα χασει ψηφους ο ζαβος,διοτι οι ψηφοφοροι του πιστευουν οτι αυτο που εκανε ειναι σωστο.Αλλωστε γουσταρουν επιβολες και φασιστικες πρακτικες

Έχεις τσουβαλιάσει ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων...
Δεν είναι έτσι όπως τα λές.
Τα ποσοστά των "φανατικών" είναι σταθερά και δεν αλλάζουν απο εκλογές σε εκλογές. Το μεγαλύτερο όμως ποσοστό ψηφοφόρων, είναι το σκεπτόμενο, το οποίο μπορεί να ψηφίσει την μία ΝΔ και την άλλη σύριζα.
Συνήθως οι αλλαγές δεν είναι τόσο "ακραίες", αλλα όχι οτι δεν συμβαίνει.
Μην είσαι τόσο κάθετος σε αυτά που γράφεις. Δεν ξέρω απο πού έχεις βγάλει αυτά τα συμπεράσματα, αλλα απο την εμπειρία που έχω εγώ, δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα. Καθόλου απόλυτα θα έλεγα.

Το θέμα αυτό έχει την τάση να πολιτικοποιείται 2-3 φορές σε κάθε σελίδα.

Όμως να το δούμε και λίγο πιό σφαιρικά?

Το ζήτημα είναι να πειστεί ο κόσμος να κάνει το εμβόλιο. Όταν λοιπόν δεν πείθεται, πρέπει να του επιβληθεί με κάποιο τρόπο.
Μην μου πείτε οτι ήταν ευθύνη της κυβέρνησης να πείσει τον κόσμο. Είναι αδύνατον να γίνει αυτό, όταν μέσα στη βουλή δεν υπάρχει κοινή γραμμή. Όταν ο ένας ρίχνει ευθύνες στον άλλο, πάντα δημιουργείται διχασμός στο κόσμο.
Προσθέτοντας και τα ίντερνετς στα οποία βρίσκει κανείς, ότι μαλακία νάναι, είναι πολύ έυκολο να πειστεί ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού οτι μας τσιπαρουνε. Δεν μπορεί καμία κυβέρνηση να κάνει τίποτα.

Όμως, όταν κυβερνάς και έχεις πάρει τελικά την απόφαση (για οποιοδήποτε λόγο), πως ο σωστός δρόμος είναι ο εμβολιασμός, και ο κόσμος δεν πείθεται με το καλό, τότε κάτι δραστικό πρέπει να κάνεις.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να επιβάλει μία κυβέρνηση τον εμβολιασμό.
Ένας απο αυτούς είναι να το κάνει άμεσα υποχρεωτικό. Μπορείτε να φανταστείτε βέβαια τι θα συνέβαινε απο την αντιπολίτευση και απο τους φανατικούς σε τέτοια περίπτωση έτσι? Εμφύλιο θα είχαμε... Και εν μέρη θα είχαν και δίκιο.
Ένας άλλος τρόπος, είναι να κάνεις τη ζωή των αρνητών, τόσο δύσκολη, που οι σκεπτόμενοι απο αυτούς, να το κάνουν.
Απο αυτή τη λύση, ένας τρόπος είναι να τους αναγκάσεις να μείνουν στο σπίτι. Να πάρουν υποχρεωτικές άδειες άνεφ αποδοχών, να μήν μπορούν να μπούν σε κανένα κατάστημα και για να μπούν, να πρέπει να έχουν PCR 2 ημερών ξέρω γώ (όχι rapid, pcr).
Άν όμως δεν "ακούσει" ο κόσμος σε αυτή τη πίεση, τότε γαμάς την αγορά, γιατι δεν θα υπάρχει κόσμος να δουλέψει.
Μια άλλη λύση είναι να τους πιέσεις οικονομικά. Δεδομένου δέ, οτι οι άνω των 60 είναι αυτοί που πιέζουν το σύστημα υγείας περισσότερο, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο και αυτοί που είναι περισσότερο "αγύριστα κεφάλια", πρέπει να στοχεύσεις αυτούς.
Όμως, οι άνω των 60 δεν είναι ομάδα που θα τους επηρεάσει το να τους αποκλείσεις απο τις καφετέριες και τα μπάρ, πρέπει να τους πιέσεις με άλλο τρόπο.

Έ, ο τρόπος που εφήρμοσε η κυβέρνηση είναι ένα πρόστιμο.

Τώρα, άν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος, δεν είμαι κατάλληλος να το αποφασίσω. Αν ήμουν εγώ κυβέρνηση πάντως, θα είχα πάρει πολύ αυστηρότερα μέτρα και πολύ νωρίτερα.
Το οτι η τρέχουσα κυβέρνηση έχει διαχειριστεί κακώς, πολλά θέματα (άν όχι τα περισσότερα) της πανδημίας, είναι γιατι προσπαθεί να κρατήσει, όσο είναι δυνατόν, ισορροπίες μεταξύ αγορών, επιχειρηματιών κάθε είδους και να δώσει τα λιγότερα δυνατά πατήματα στην αντιπολίτευση (και δεν εννοώ μόνο τα κόμματα, αλλα και τα μμε κλπ).
Αποτυγχάνει παταγωδώς βέβαια, αλλα αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Εντωμεταξύ, δεν πρέπει να ξεχνάμε, οτι πάντα θα υπάρχουν άτομα τα οποία πραγματικά για λόγους υγείας δεν μπορούν να κάνουν το εμβόλιο και δεδομένου οτι στη παρούσα φάση, ούτε τους γιατρούς δεν μπορεί η κυβέρνηση να εμπιστευτεί, πώς θα τους διαχωρίσει απο τους αρνητές σε περίπτωση υποχρεωτικότητας?

Όσο και να θέλουμε να πολιτικοποιηθεί το θέμα, πάντα κοινωνικό θα είναι.
Όποια κυβέρνηση και να ήταν, ότι αποφάσεις και να έπαιρνε, πάντα θα υπήρχαν αυτοί που θα φώναζαν το ανάποδο.

stefanos
01/12/2021, 23:27
μπα δεν πεφτει ευκολα. εχει πουλησει τοσο διχασμο και εχουν μασησει τοσο οι εμβολιασμένοι που θα τον στηριξουν γιατι τους γλυφει καθε μερα. ο εχθρος βλεπεις ειναι οι ανεμβολιαστοι οχι αυτος που αντι για υγεια αγοράζει οπλα και περιπολικα. πριν τις εκλογες θα δωσει και μια αυξηση σε ενστολους και ολα καλα. παραδοσιακα πραματα.

Αν σκεφτείς λίγο θα δεις ότι αντιεμβολιαστές παγκοσμίως ιδεολογικά υποστηρίζονται από δεξιά έως ακροδεξιά κόμματα.
Και από την αριστερή αντιπολίτευση δεν είδα πουθενά δήλωση κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού παρά μόνο αντιδράσεις για την γενικότερη αντιμετώπιση του προβλήματος.
Επί της ουσίας δεν βλέπω καθόλου διχασμό.

teo_g7
02/12/2021, 00:18
Αν σκεφτείς λίγο θα δεις ότι αντιεμβολιαστές παγκοσμίως ιδεολογικά υποστηρίζονται από δεξιά έως ακροδεξιά κόμματα.
Και από την αριστερή αντιπολίτευση δεν είδα πουθενά δήλωση κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού παρά μόνο αντιδράσεις για την γενικότερη αντιμετώπιση του προβλήματος.
Επί της ουσίας δεν βλέπω καθόλου διχασμό.

Ο διχασμός είναι στη φαντασία τους και νομίζουν ότι είναι επαναστάτες επειδή δεν κάνουν το εμβόλιο. Δηλαδή απίθανα πράγματα και βέβαια για όλα αυτά φταίει ο Κούλης και η άνοδος της alt right ρητορικής παγκόσμια που κατάφερε ακόμα κι ένα θέμα υψίστης υγειονομικής σημασίας να το πολιτικοποιησει

basilis_k6
02/12/2021, 00:46
Αν σκεφτείς λίγο θα δεις ότι αντιεμβολιαστές παγκοσμίως ιδεολογικά υποστηρίζονται από δεξιά έως ακροδεξιά κόμματα.
Και από την αριστερή αντιπολίτευση δεν είδα πουθενά δήλωση κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού παρά μόνο αντιδράσεις για την γενικότερη αντιμετώπιση του προβλήματος.
Επί της ουσίας δεν βλέπω καθόλου διχασμό.

δεν βλέπεις διχασμο? που ζεις? μονο ξύλο δεν πεφτει ακομα.
αντιεμβολιαστες ειναι οσοι δεν θελουν να κανουν εμβολιο για σενα? αν ειναι ετσι τοτε οχι δεν ανηκουν στην δεξια. δεν εχουν συγκεκριμένο ιδεολογικο η πολιτικο υποβαθρο. απλα δεν θελουν να κανουν εμβολιο. δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει κανεναν τι λεει η αντιπολίτευση, η αποφαση να κανεις η οχι εμβόλιο δεν ληφθηκε με γνωμονα το τι ψηφισες. απλα καποιοι που δεν θα τον ψηφιζαν, θα το κανουν τωρα επειδη εκφράζει τις ιδεες τους για υποχρεωτικο εμβολιασμο. οι και καλα κεντρώοι.

BLiTzER
02/12/2021, 00:47
Μην μου πείτε οτι ήταν ευθύνη της κυβέρνησης να πείσει τον κόσμο. Είναι αδύνατον να γίνει αυτό, όταν μέσα στη βουλή δεν υπάρχει κοινή γραμμή. Όταν ο ένας ρίχνει ευθύνες στον άλλο, πάντα δημιουργείται διχασμός στο κόσμο.
Προσθέτοντας και τα ίντερνετς στα οποία βρίσκει κανείς, ότι μαλακία νάναι, είναι πολύ έυκολο να πειστεί ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού οτι μας τσιπαρουνε. Δεν μπορεί καμία κυβέρνηση να κάνει τίποτα.


Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όλα τα σοβαρά κράτη, με σοβαρές κυβερνήσεις, είχαν σοβαρές καμπάνιες που έκαναν δουλειά και κανείς δεν υποχρέωσε κανέναν. Το ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά ατομική και ο εμβολιασμός πρέπει να επιβληθεί με ΠΡΟΣΤΙΜΟ (κάποιοι φαίνεται ότι δεν το έχετε συνειδητοποιήσει ακόμα) το πιστεύουμε μόνο εμείς στην τριτοκοσμική χώρα, με την παντελώς ανίκανη κυβέρνηση που αξίζει πραγματικά συγχαρητήρια που έχει πείσει τους καημένους πολίτες ότι εκείνοι ευθύνονται.


Το οτι η τρέχουσα κυβέρνηση έχει διαχειριστεί κακώς, πολλά θέματα (άν όχι τα περισσότερα) της πανδημίας, είναι γιατι προσπαθεί να κρατήσει, όσο είναι δυνατόν, ισορροπίες μεταξύ αγορών, επιχειρηματιών κάθε είδους και να δώσει τα λιγότερα δυνατά πατήματα στην αντιπολίτευση (και δεν εννοώ μόνο τα κόμματα, αλλα και τα μμε κλπ).


Wat?! Δηλαδή οκ όλη η πρόταση, αλλά ειδικά το υπογραμμισμένο... wat?!

Shinigami Ryuk
02/12/2021, 00:49
Ειχα υποσχεθει στο εαυτο μου οτι δεν θα ξανασυμμετασχω σε αυτο το θρεντ,αλλα...



...Το οτι η τρέχουσα κυβέρνηση έχει διαχειριστεί κακώς, πολλά θέματα (άν όχι τα περισσότερα) της πανδημίας, είναι γιατι προσπαθεί να κρατήσει, όσο είναι δυνατόν, ισορροπίες μεταξύ αγορών, επιχειρηματιών κάθε είδους και να δώσει τα λιγότερα δυνατά πατήματα στην αντιπολίτευση (και δεν εννοώ μόνο τα κόμματα, αλλα και τα μμε κλπ)...


Τι ειναι αυτα που λες?? Ποια ΜΜΕ?
Σε ποια ΜΜΕ να μην δωσει πατημα?
Στον Πορτοσαλτε,τον Οικονομου,τον Χατζινικολα,τον Πρετεντερη κλπ?
Για αυτα τα ΜΜΕ λες οτι δεν θελει να δωσει πατημα?

Για να μην αναφερθω στα των ισσοροπιων μεταξυ αγορων/επιχειρηματιων.

Αυτα και επιστρεφω στην τρυπα μου γιατι θα την πληρωσει ο ψυχολογος μου και δεν λεει

basilis_k6
02/12/2021, 01:01
το οτι πιστευει πως υπαρχουν και μη κυβερνητικα μμε σας εκανε εντύπωση. αυτο ας πουμε οχι?


Το ζήτημα είναι να πειστεί ο κόσμος να κάνει το εμβόλιο. Όταν λοιπόν δεν πείθεται, πρέπει να του επιβληθεί με κάποιο τρόπο.

AristidisZ
02/12/2021, 06:31
αντιεμβολιαστες ειναι οσοι δεν θελουν να κανουν εμβολιο για σενα?

Γιατί, για σένα τι είναι ;
Σκεπτικιστές ή φιλόσοφοι ;

Volpad
02/12/2021, 07:11
Ρε παιδιά δεν εννοώ τα μεγάλα κανάλια και τους πουλημένους δημοσιογράφους...

Υπάρχουν 1000αδες site που αντιτίθενται στη κυβέρνηση και άλλα τόσα που πολεμούν με κάθε τρόπο τον εμβολιασμό.

Κάθε ένας από τους "αρνητες" που έχω γνωρίσει, στην προσπαθεια του να με πείσει, μου έχει δείξει ένα κάρο άρθρα και βιντεακια, από διαφορα site, με επιχειρήματα της πλάκας, από υποτιθέμενους γιατρούς ξέρω γω.
Αυτά τα site δεν είναι μμε?
Μη σκαλωνετε τόσο...

@ryuk, για τις ισορροπίες, εννοώ ότι δεν κανει καθολικό lock down, το οποίο έπρεπε να έχει γίνει εδώ και κάνα μήνα...

@bliz δεν υποστηρίζω την αυτή τη κυβέρνηση, αλλά μου φαίνεται πολύ ουτοπικό αυτό που γράφεις...
Ποιες είμαι οι χώρες με τις καμπάνιες και τι ποσοστό εμβολιασμού δηλαδή έχουν αυτές οι χωρες;
Τι είδους καμπάνια μπορούσε να κάνει ρε συ, για να πείσει τον βλακα τον ψεκα ελληναρα που δεν πιστεύει στο τι λέει ο ΠΟΥ;
Λες και δεν ξέρεις σε ποιους έπρεπε να απευθυνθεί...

Θεωρείς δηλαδή ότι αν ήταν κάποια άλλη παράταξη κυβερνουσα, θα είχε πείσει τον κόσμο περισσοτερο;
Τα ίδια ποσοστά εμβολιασμού θα είχαμε, ανεξάρτητα από το ποιος είναι πάνω...
Κατανοώ το θέμα του προστίμου, απλά θεωρώ ότι είναι αναγκαίο στη παρούσα φάση.

karateo
02/12/2021, 07:31
Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όλα τα σοβαρά κράτη, με σοβαρές κυβερνήσεις, είχαν σοβαρές καμπάνιες που έκαναν δουλειά και κανείς δεν υποχρέωσε κανέναν. Το ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά ατομική και ο εμβολιασμός πρέπει να επιβληθεί με ΠΡΟΣΤΙΜΟ (κάποιοι φαίνεται ότι δεν το έχετε συνειδητοποιήσει ακόμα) το πιστεύουμε μόνο εμείς στην τριτοκοσμική χώρα, με την παντελώς ανίκανη κυβέρνηση που αξίζει πραγματικά συγχαρητήρια που έχει πείσει τους καημένους πολίτες ότι εκείνοι ευθύνονται.


Υπομονή.
Ο Κούλης είναι πολύ μπροστά :p


https://www.shrm.org/resourcesandtools/hr-topics/global-hr/pages/coronavirus-western-australia-vaccination-policy.aspx

https://www.euronews.com/2021/12/01/eu-should-consider-mandatory-vaccination-says-von-der-leyen

CorpseAlive
02/12/2021, 10:30
Υπομονή.
Ο Κούλης είναι πολύ μπροστά :p


https://www.shrm.org/resourcesandtools/hr-topics/global-hr/pages/coronavirus-western-australia-vaccination-policy.aspx

https://www.euronews.com/2021/12/01/eu-should-consider-mandatory-vaccination-says-von-der-leyen

Η ''Κόκκινη'' Κίνα ακόμα πιο μπροστά.
ΡΕ ΣΟΒΙΕΤΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΞΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

rainmike
02/12/2021, 10:38
Υπομονή.
Ο Κούλης είναι πολύ μπροστά :p


https://www.shrm.org/resourcesandtools/hr-topics/global-hr/pages/coronavirus-western-australia-vaccination-policy.aspx

https://www.euronews.com/2021/12/01/eu-should-consider-mandatory-vaccination-says-von-der-leyen

Μαλλον πισω σου είναι ο Κουλης για την ακρίβεια πίσω μας ,αν τον βλεπεις μπροστα ειναι αυτό που λεμε
"Εχει και στον κωλο μάτια":D

basilis_k6
02/12/2021, 10:49
δεν θα τους κλέβει το μισθο λεει. δηλαδη δεν θα γινετε παρακράτηση μισθου/συνταξης, μόνο πρόστιμο στην ααδε. σε κανα μήνα που παλι κουβά θα παει ο αχρηστος και θα ψαχνει σε ποιον να ριξει το φταιξιμο για 56η φορά θα ζητησει να γινετε παρακράτηση.

karateo
02/12/2021, 10:59
Η ''Κόκκινη'' Κίνα ακόμα πιο μπροστά.
ΡΕ ΣΟΒΙΕΤΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΞΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

δεν έχει καμία σχέση με πολιτική το θέμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού αλλά είναι καθαρά θέμα επιστήμης και δεν υπάρχει κανένας αντίλογος
το πώς θα επιβληθεί είναι πολιτικό θέμα και δε με απασχολεί καθόλου

για αυτό λέω ότι δεν καταλαβαίνετε κάποια πράγματα οπότε βγάζετε τα συμπεράσματα που βγάζετε
εγώ σας καταλαβαίνω :cool:

OldMan
02/12/2021, 11:08
Να δω, οταν κυκλοφορησει το εμβολιο για την μαλακια, ποσοι θα προσελθετε αυτοβουλως να το κανετε..!!!

KotsosDR
02/12/2021, 11:12
Να δω, οταν κυκλοφορησει το εμβολιο για την μαλακια, ποσοι θα προσελθετε αυτοβουλως να το κανετε..!!!

432622

CorpseAlive
02/12/2021, 11:18
δεν έχει καμία σχέση με πολιτική το θέμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού αλλά είναι καθαρά θέμα επιστήμης και δεν υπάρχει κανένας αντίλογος
το πώς θα επιβληθεί είναι πολιτικό θέμα και δε με απασχολεί καθόλου

για αυτό λέω ότι δεν καταλαβαίνετε κάποια πράγματα οπότε βγάζετε τα συμπεράσματα που βγάζετε
εγώ σας καταλαβαίνω :cool:

Επειδή δεν το καταλαβαίνεις εσύ θα στο κάνω δυο τάλαρα λιανά.
Πρώτον δεν μιλάς σε κάποιον ψέκα , ούτε είμαι κατά του εμβολιασμού εν γένει. ΑΛΛΑ
ανοίγουμε άσχημη ιστορία με ημίμετρα τύπου υποχρεωτικό για μια μερίδα κόσμου και η επιβολή μέσω οικονομικής εξαθλιώσης. Είτε είσαι σίγουρος επομένως κάνε το υποχρεωτικό για όλους όσους μπορούν να το κάνουν και ανέλαβε ΟΛΗ την ευθύνη για τυχόν προβλήματα , καθαρά και ξάστερα είτε το αφήνεις στην πρωτοβουλία του ΙΔΙΩΤΗ είτε δεν εισαι σίγουρος και το αφήνεις εθελοντικό. Δεν μπορείς να λες ελευθερη οικονομία και αστική δημοκρατία και να περιορίζεις κατά βούληση συνταγματικό δικαίωμα σε τέτοιο βαθμό.
Ειτε όλοι είτε κανείς.
Στον στρατό δεν μας ρωτάνε αν θα μας την πατήσουν. Είναι στάνταρ.
Στα παιδιά επίσης.
Αλλά όταν φτάνεις σε αυτό το σημείο να μιλάς για υποχρεωτικότητα , αφού τα έχεις κάνει πουτάνα σε όλα τα επίπεδα (ΕΣΥ-Παιδεία-Μέτρα-Πρόληψη-Περιορισμός και κερασάκι τα 40 μύρια στα ΜΜΕ που θεωρητικά τα έδωσες γιατι πίστευες ότι θα πείσουν κόσμο και δεν έκαναν την δουλειά τους) μην περιμένεις να σε πάρουν ούτε σοβαρά ούτε να νιώσουν τις αγνές επιστημονικές σου ανησυχίες γιατί απλά μέχρι τώρα δεν έχεις δείξει ότι πράγματι ενδιαφέρεσαι για το πως θα πολεμήσεις την πανδημία αλλά πως μέσω της πανδημίας θα περάσεις τα δικά σου συμφέροντα.
Τέλος θα συζητηθεί σε αυτό το νήμα πως συμπολίτες μας πεθαίνουν στους διαδρόμους γιατί κάνουν διασωλήνωση στα πρόχειρα ή μένουμε στα εύκολα τύπου να κράζουμε Αλεξις72 για τις ψεκασμένες θεωρίες του?

rainmike
02/12/2021, 11:25
Να δω, οταν κυκλοφορησει το εμβολιο για την μαλακια, ποσοι θα προσελθετε αυτοβουλως να το κανετε..!!!

Κανείς,διότι τη μαλακία πολλοί αγάπησαν τον μαλάκα κανείς:)

peterTHErider
02/12/2021, 11:33
432611

432623

karateo
02/12/2021, 11:36
Στο στρατό δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα.
Προσωπικά δεν έκανα κανένα εμβόλιο.

Για τα παιδιά έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικά μόνο για τα παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς.
Για νηπιαγωγεία και πάνω νομίζω πως δεν είναι.
Το είχα διαβάσει και αλλού και βάζω τυχαίο λινκ όποιος έχει όρεξη/χρόνο να το ψάξει.
https://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.2387.20.htm

Μακάρι να κάνω λάθος.


Απο εκεί και πέρα συμφωνούμε ότι τα εμβόλια πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά αν κατάλαβα καλά.
Το πώς δε με αφορά.

Το για ποιούς πρέπει να γίνουν ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο το όφελος/κίνδυνο.
Σε αυτή τη φάση κρίθηκε ότι είναι αναγκαίο για συγκεκριμένες ηλικίες. Σίγουρα μπορεί να βελτισοποιηθεί το μέτρο περισσότερο και θα γίνει σίγουρα στο μέλλον.

Τα υπόλοιπα πολιτικά δε με απασχολούν καθόλου.
Μία ελπίδα (λέμε τώρα) για αλλαγή την άκαψε ο Αλέξης ή μάλλον του την έκαψαν.

Όταν πάρουμε χαμπάρι ότι το καράβι βρίσκεται σε ποτάμι και εμείς ψηφίζουμε αν θα κινούμαστε λίγο πιο δεξιά ή λίγο πιο αριστερά απο το κέντρο τότε θα σταματήσουμε να ρίχνουμε και τις ευθύνες μας στους άλλους και θα γίνουμε λίγο πιο υπεύθυνοι ώστε να ομορφύνουμε ότι μπορούμε σε αυτή τη ζωή.

ΕΝΤΙΤ:
Για τα παιδιά
https://www.synigoros.gr/resources/210120-eggrafo-synhgoroy-paidi-embolia--2.pdf
είναι αλλά δεν είναι κατάσταση

sniper
02/12/2021, 11:46
Στο στρατό δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα.
Προσωπικά δεν έκανα κανένα εμβόλιο.

Τετάνου πρέπει να έκανες.


Για τα παιδιά έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικά μόνο για τα παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς.
Για νηπιαγωγεία και πάνω νομίζω πως δεν είναι.
Το είχα διαβάσει και αλλού και βάζω τυχαίο λινκ όποιος έχει όρεξη/χρόνο να το ψάξει.
https://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.2387.20.htm

Μακάρι να κάνω λάθος.


Αυτά τα εμβόλια αν δεν γίνουν πρέπει οι γονείς να είναι ηλίθιοι. Μιλάμε για εμβόλια που έχουν γίνει κλινικές έρευνες ετών, πριν δοθούν στο ευρύ κοινό.


Απο εκεί και πέρα συμφωνούμε ότι τα εμβόλια πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά αν κατάλαβα καλά.

Όχι, δεν συμφωνούμε σ' αυτό.


Το πώς δε με αφορά.

Νομίζεις.


Το για ποιούς πρέπει να γίνουν ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο το όφελος/κίνδυνο.
Σε αυτή τη φάση κρίθηκε ότι είναι αναγκαίο για συγκεκριμένες ηλικίες. Σίγουρα μπορεί να βελτισοποιηθεί το μέτρο περισσότερο και θα γίνει σίγουρα στο μέλλον.

Προφανώς, για τίποτα μ@λ@κες τους έχεις;


Τα υπόλοιπα πολιτικά δε με απασχολούν καθόλου.
Μία ελπίδα (λέμε τώρα) για αλλαγή την άκαψε ο Αλέξης ή μάλλον του την έκαψαν.

Ένα δάκρυ έτρεξε. Ο Ανδρέας ΙΙ δεν τα κατάφερε πουθενά.


Όταν πάρουμε χαμπάρι ότι το καράβι βρίσκεται σε ποτάμι και εμείς ψηφίζουμε αν θα κινούμαστε λίγο πιο δεξιά ή λίγο πιο αριστερά απο το κέντρο τότε θα σταματήσουμε να ρίχνουμε και τις ευθύνες μας στους άλλους και θα γίνουμε λίγο πιο υπεύθυνοι ώστε να ομορφύνουμε ότι μπορούμε σε αυτή τη ζωή.

Δεν είναι αυτό το δίλλημα.


ΕΝΤΙΤ:
Για τα παιδιά
https://www.synigoros.gr/resources/210120-eggrafo-synhgoroy-paidi-embolia--2.pdf
είναι αλλά δεν είναι κατάσταση

CorpseAlive
02/12/2021, 11:50
Στο στρατό δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα.
Προσωπικά δεν έκανα κανένα εμβόλιο.

Για τα παιδιά έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικά μόνο για τα παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς.
Για νηπιαγωγεία και πάνω νομίζω πως δεν είναι.
Το είχα διαβάσει και αλλού και βάζω τυχαίο λινκ όποιος έχει όρεξη/χρόνο να το ψάξει.
https://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.2387.20.htm

Μακάρι να κάνω λάθος.


Απο εκεί και πέρα συμφωνούμε ότι τα εμβόλια πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά αν κατάλαβα καλά.
Το πώς δε με αφορά.

Το για ποιούς πρέπει να γίνουν ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο το όφελος/κίνδυνο.
Σε αυτή τη φάση κρίθηκε ότι είναι αναγκαίο για συγκεκριμένες ηλικίες. Σίγουρα μπορεί να βελτισοποιηθεί το μέτρο περισσότερο και θα γίνει σίγουρα στο μέλλον.

Τα υπόλοιπα πολιτικά δε με απασχολούν καθόλου.
Μία ελπίδα (λέμε τώρα) για αλλαγή την άκαψε ο Αλέξης ή μάλλον του την έκαψαν.

Όταν πάρουμε χαμπάρι ότι το καράβι βρίσκεται σε ποτάμι και εμείς ψηφίζουμε αν θα κινούμαστε λίγο πιο δεξιά ή λίγο πιο αριστερά απο το κέντρο τότε θα σταματήσουμε να ρίχνουμε και τις ευθύνες μας στους άλλους και θα γίνουμε λίγο πιο υπεύθυνοι ώστε να ομορφύνουμε ότι μπορούμε σε αυτή τη ζωή.

ΕΝΤΙΤ:
Για τα παιδιά
https://www.synigoros.gr/resources/210120-eggrafo-synhgoroy-paidi-embolia--2.pdf
είναι αλλά δεν είναι κατάσταση

Κατάλαβα ότι δεν καταλαβαίνεις.
Και αυτό είναι βασικό.

karateo
02/12/2021, 11:56
Στο στρατό δεν έκανα κανένα. Υπέγραψα και δεν έκανα. Τα είχα κάνει απο μόνος μου και το αναμνηστικό οπότε δε χρειαζόμουν.

Το αν ένα εμβόλιο είναι υποχρεωτικό ή όχι είναι θέμα επιστήμης.
Το πώς θα το περάσει ο κάθε ΠΘ δε με απασχολεί καθόλου.

Συμφωνούμε ότι δεν καταλαβαινόμαστε οπότε ας το κλείσουμε :)

basilis_k6
02/12/2021, 12:32
καμια ιατρική πράξη δεν ειναι υποχρεωτική σε κανένα κράτος της εε. αυτο ειναι η βασικη αρχη. περνάνε με την λογική "που να τρεχει τωρα να κανει ενσταση, δικαστηριο κτλ κτλ."
Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός ειναι αντισυνταγματικός σε όλα τα κρατη της εε και αυτο δεν θα αλλάξει μάλλον. θα γινει μια σουπα απο αρθρα και μετρα ωστε να ειναι εκβιαστικα εθελοντικος οπως εδω. Δεν θα πας πουθενα, δεν θα ταξιδευεις, δεν θα δουλευεις, θα τρως προστιμο αλλα ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικος και δεν αναλαμβάνουμε και καμια ευθύνη γιατι το έκανες μονος σου.

PaNick67
02/12/2021, 13:06
Τα ποσοστά των "φανατικών" είναι σταθερά και δεν αλλάζουν απο εκλογές σε εκλογές. Το μεγαλύτερο όμως ποσοστό ψηφοφόρων, είναι το σκεπτόμενο, το οποίο μπορεί να ψηφίσει την μία ΝΔ και την άλλη σύριζα.

.

Αυτους που εσυ ονομαζεις σκεπτομενους εγω τους λεω ΟΦΑ ( Οπου Φυσαει ο Ανεμος). Μεχρι το '15 τουλαχιστον αυτοι που εκριναν τις εκλογες ηταν αυτοι που πηγαιναν απο ΝΔ - ΠΑΣΟΚ και τουμπαλιν. Μεχρι που ηρθε ο συριζα και ανακατεψε λιγο την τραπουλα το '15, για να ξαναερθει σε ισσοροπια το συστημα το '16 που αυτοι που ψηφισαν συρζα ηταν ουσιαστικα οι πρωην πασοκοι.
Αυτοι οι ΟΦΑ ειναι συνηθως ενα 6-8% και αυτο που ανεβαζει κυβερνησεις. Συνηθως αποφασιζουν με βαση το θυμικο ( φυγε εσυ που τα εκανες χαλια, ελα εσυ να τα φτιαξεις ) ή με βαση το συμφερον του ( δωσε και σε μενα μπαρμπα ).

BLiTzER
02/12/2021, 14:31
@bliz δεν υποστηρίζω την αυτή τη κυβέρνηση, αλλά μου φαίνεται πολύ ουτοπικό αυτό που γράφεις...
Ποιες είμαι οι χώρες με τις καμπάνιες και τι ποσοστό εμβολιασμού δηλαδή έχουν αυτές οι χωρες;
Τι είδους καμπάνια μπορούσε να κάνει ρε συ, για να πείσει τον βλακα τον ψεκα ελληναρα που δεν πιστεύει στο τι λέει ο ΠΟΥ;
Λες και δεν ξέρεις σε ποιους έπρεπε να απευθυνθεί...

Θεωρείς δηλαδή ότι αν ήταν κάποια άλλη παράταξη κυβερνουσα, θα είχε πείσει τον κόσμο περισσοτερο;
Τα ίδια ποσοστά εμβολιασμού θα είχαμε, ανεξάρτητα από το ποιος είναι πάνω...
Κατανοώ το θέμα του προστίμου, απλά θεωρώ ότι είναι αναγκαίο στη παρούσα φάση.

Καταλαβαίνω ακριβώς από πού έρχεσαι και είναι πολύ λυπηρό. Μην το παίρνεις προσωπικά, γενικά μιλάω. Θες να σου αναφέρω μια χώρα με πολύ καλές καμπάνιες και μίνιμουμ επιβολές; Επειδή το ξέρω κι όχι επειδή το άκουσα. Αγγλία. Δεν υποχρέωνε καν να φορούν μάσκες σε εξωτερικούς χώρους όταν εμείς εδώ περιμέναμε κάτω από τα δέντρα να πέσουν τα βελανίδια. Ο κόσμος πήγαινε και εμβολιαζόταν μόνος του, χωρίς πρόστιμα, χωρίς να τους κυνηγάει η αστυνομία, επειδή οι καμπάνιες ήταν σωστές, ενημερωτικές και δούλευαν. Δεν έχουν ψεκασμένους εκεί; Δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ και στα 32493409 συνομωσάιτς; Δεν έχουν απλά βλαμμένους; Όλα αυτά τα έχουν όλες οι χώρες. Η διαφορά έγινε ΜΟΝΟ από τις κυβερνήσεις (και την παιδεία, αλλά κι αυτή κατά ένα μεγάλο ποσοστό μέρος του κράτους είναι).

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν κάποια άλλη κυβέρνηση θα είχε πείσει περισσότερο κόσμο. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Αλλά ακόμα κι αν είχε πείσει τον ίδιο κόσμο (δηλαδή κανέναν), δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό θα το είχε καταφέρει με αυτά τα απαράδεκτα, τραγελαφικά μέτρα που ζούμε εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Οπότε ναι, αν είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα με το 30% αυστηρότητας των μέτρων, πάλι το κέρδος θα ήταν τεράστιο. Καμία άλλη κυβέρνηση δε θα ήταν τόσο τραγική σε αυτό το θέμα. Είναι με διαφορά ό,τι χειρότερο έχουμε δει ποτέ.

katsar
02/12/2021, 14:50
Σταματήστε υποχρεωτικά και τα τσιγάρα/αλκοόλ.
Εκεί θα μου πεις πλερώνει φόρο ο χρήστης οπότε όταν αρρωστήσει του τα έχουμε πάρει τόσα χρόνια ,νο προμπλεμ,στα τσακίδια.
Απαράδεκτο το μέτρο εμβόλιο ή 100ρικο,να ετοιμαζόνται και οι νεώτεροι.
Το έχω κάνει εγώ,πληροφοριακά.

Viking
02/12/2021, 15:01
Στο στρατό δεν έκανα κανένα. Υπέγραψα και δεν έκανα. Τα είχα κάνει απο μόνος μου και το αναμνηστικό οπότε δε χρειαζόμουν.

Το αν ένα εμβόλιο είναι υποχρεωτικό ή όχι είναι θέμα επιστήμης.
Το πώς θα το περάσει ο κάθε ΠΘ δε με απασχολεί καθόλου.

Συμφωνούμε ότι δεν καταλαβαινόμαστε οπότε ας το κλείσουμε :)

Επιστήμη πάνω από όλα και με κάθε κόστος λοιπόν.

Και σε μενα αρέσει η επιστήμη, αλλά όχι ηεπιβολή της και μάλιστα με κάθε κόστος..

peterTHErider
02/12/2021, 15:06
Καταλαβαίνω ακριβώς από πού έρχεσαι και είναι πολύ λυπηρό. Μην το παίρνεις προσωπικά, γενικά μιλάω. Θες να σου αναφέρω μια χώρα με πολύ καλές καμπάνιες και μίνιμουμ επιβολές; Επειδή το ξέρω κι όχι επειδή το άκουσα. Αγγλία. Δεν υποχρέωνε καν να φορούν μάσκες σε εξωτερικούς χώρους όταν εμείς εδώ περιμέναμε κάτω από τα δέντρα να πέσουν τα βελανίδια. Ο κόσμος πήγαινε και εμβολιαζόταν μόνος του, χωρίς πρόστιμα, χωρίς να τους κυνηγάει η αστυνομία, επειδή οι καμπάνιες ήταν σωστές, ενημερωτικές και δούλευαν. Δεν έχουν ψεκασμένους εκεί; Δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ και στα 32493409 συνομωσάιτς; Δεν έχουν απλά βλαμμένους; Όλα αυτά τα έχουν όλες οι χώρες. Η διαφορά έγινε ΜΟΝΟ από τις κυβερνήσεις (και την παιδεία, αλλά κι αυτή κατά ένα μεγάλο ποσοστό μέρος του κράτους είναι).

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν κάποια άλλη κυβέρνηση θα είχε πείσει περισσότερο κόσμο. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Αλλά ακόμα κι αν είχε πείσει τον ίδιο κόσμο (δηλαδή κανέναν), δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό θα το είχε καταφέρει με αυτά τα απαράδεκτα, τραγελαφικά μέτρα που ζούμε εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Οπότε ναι, αν είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα με το 30% αυστηρότητας των μέτρων, πάλι το κέρδος θα ήταν τεράστιο. Καμία άλλη κυβέρνηση δε θα ήταν τόσο τραγική σε αυτό το θέμα. Είναι με διαφορά ό,τι χειρότερο έχουμε δει ποτέ.

Blitzer γενικα δεν εχουμε τοσο κακα νουμερα σε εμβολιασμους.φυσικα και θα επρεπε να ειναι καλυτερα αλλα για την ελλαδα μιλαμε.
Την χωρα του παισιου και τη χωρα που πανε και μπουσουλανε στην τηνο και προσκυνανε κατα χιλιαδες λειψανα.
Στη χωρα που βαζουμε στη βουλη λεβεντη και βελοπουλο.
Παλι καλα να λεμε.κανεις δεν θα τα καταφερνε καλυτερα.
Η θεωρεις πως ο συριζα με υπουργο υγειας καποιον που καπνιζε ολο μαγκια σε κλειστους χωρους οταν αυτο ειχε απαγορευτει μπροστα στις καμερες θα μπορουσε να δωσει σωστα μηνυματα;
Δυστυχως ΠΑΝΤΑ στην ελλαδα υπαρχουν και χειροτερα.

Viking
02/12/2021, 15:08
432623

μας χαλάς τα fake news :cry:

KotsosDR
02/12/2021, 15:09
Καταλαβαίνω ακριβώς από πού έρχεσαι και είναι πολύ λυπηρό. Μην το παίρνεις προσωπικά, γενικά μιλάω. Θες να σου αναφέρω μια χώρα με πολύ καλές καμπάνιες και μίνιμουμ επιβολές; Επειδή το ξέρω κι όχι επειδή το άκουσα. Αγγλία. Δεν υποχρέωνε καν να φορούν μάσκες σε εξωτερικούς χώρους όταν εμείς εδώ περιμέναμε κάτω από τα δέντρα να πέσουν τα βελανίδια. Ο κόσμος πήγαινε και εμβολιαζόταν μόνος του, χωρίς πρόστιμα, χωρίς να τους κυνηγάει η αστυνομία, επειδή οι καμπάνιες ήταν σωστές, ενημερωτικές και δούλευαν. Δεν έχουν ψεκασμένους εκεί; Δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ και στα 32493409 συνομωσάιτς; Δεν έχουν απλά βλαμμένους; Όλα αυτά τα έχουν όλες οι χώρες. Η διαφορά έγινε ΜΟΝΟ από τις κυβερνήσεις (και την παιδεία, αλλά κι αυτή κατά ένα μεγάλο ποσοστό μέρος του κράτους είναι).

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν κάποια άλλη κυβέρνηση θα είχε πείσει περισσότερο κόσμο. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Αλλά ακόμα κι αν είχε πείσει τον ίδιο κόσμο (δηλαδή κανέναν), δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό θα το είχε καταφέρει με αυτά τα απαράδεκτα, τραγελαφικά μέτρα που ζούμε εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Οπότε ναι, αν είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα με το 30% αυστηρότητας των μέτρων, πάλι το κέρδος θα ήταν τεράστιο. Καμία άλλη κυβέρνηση δε θα ήταν τόσο τραγική σε αυτό το θέμα. Είναι με διαφορά ό,τι χειρότερο έχουμε δει ποτέ.


Περίμενα να πεις καμιά Δανία , καμιά Σουηδία αλλά Αγγλία ρε σύ ;

Volpad
02/12/2021, 15:10
Καταλαβαίνω ακριβώς από πού έρχεσαι και είναι πολύ λυπηρό. Μην το παίρνεις προσωπικά, γενικά μιλάω. Θες να σου αναφέρω μια χώρα με πολύ καλές καμπάνιες και μίνιμουμ επιβολές; Επειδή το ξέρω κι όχι επειδή το άκουσα. Αγγλία. Δεν υποχρέωνε καν να φορούν μάσκες σε εξωτερικούς χώρους όταν εμείς εδώ περιμέναμε κάτω από τα δέντρα να πέσουν τα βελανίδια. Ο κόσμος πήγαινε και εμβολιαζόταν μόνος του, χωρίς πρόστιμα, χωρίς να τους κυνηγάει η αστυνομία, επειδή οι καμπάνιες ήταν σωστές, ενημερωτικές και δούλευαν. Δεν έχουν ψεκασμένους εκεί; Δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ και στα 32493409 συνομωσάιτς; Δεν έχουν απλά βλαμμένους; Όλα αυτά τα έχουν όλες οι χώρες. Η διαφορά έγινε ΜΟΝΟ από τις κυβερνήσεις (και την παιδεία, αλλά κι αυτή κατά ένα μεγάλο ποσοστό μέρος του κράτους είναι).

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν κάποια άλλη κυβέρνηση θα είχε πείσει περισσότερο κόσμο. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Αλλά ακόμα κι αν είχε πείσει τον ίδιο κόσμο (δηλαδή κανέναν), δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό θα το είχε καταφέρει με αυτά τα απαράδεκτα, τραγελαφικά μέτρα που ζούμε εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Οπότε ναι, αν είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα με το 30% αυστηρότητας των μέτρων, πάλι το κέρδος θα ήταν τεράστιο. Καμία άλλη κυβέρνηση δε θα ήταν τόσο τραγική σε αυτό το θέμα. Είναι με διαφορά ό,τι χειρότερο έχουμε δει ποτέ.

Αδερφέ, δεν παίρνω ποτέ τίποτα τόσο προσωπικά που να με χαλάσει. μην αγχώνεσαι.
Μην ξεχνάς όμως οτι η Αγγλία, όπως και η Ιταλία, πέρασαν πολύ άσχημα στα πρώτα κύματα. Εδώ στην Ελλάδα, ήταν πολύ χαλαρότερα τα πράγματα και δεν υπήρχε τόσο έντονα "ο φόβος".
Ανεξάρτητα όμως. Δεν υποστηρίζω την κυβέρνηση και τα μέτρα που έχει πάρει.
Αυτό που ισχυρίζομαι είναι οτι εδώ που φτάσαμε, δεν υπάρχει εναλλακτική.
Το γιατί φτάσαμε εδώ, είναι άλλη κουβέντα. Κατα τη γνώμη μου, φταίνε τα λάθος μέτρα την λάθος στιγμή, ο φόβος του πολιτικού κόστους, η αδυναμία της βουλής να πορευτεί με μία κοινή εκστρατεία υπέρ των εμβολιασμών, και διάφορα άλλα.
Το δέ τραγικό, είναι οτι έχουμε και πολλούς αντιεμβολιαστές γιατρούς, οι οποίοι δε, αποφάσισαν να κάνουν και "καμπάνια".

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι γίνεται σε κοινωνικό επίπεδο σε άλλες χώρες, αλλα πιστεύω οτι το μέσο όρο του επιπέδου είναι ανώτερο απο της Ελλάδας. Σαφώς και υπάρχει ευθύνη του κράτους για την παιδεία, αλλα δεν είναι της παρούσης.
Αυτή τη παιδεία έχουμε, με αυτό το τρόπο πρέπει να "περάσουμε" τον εμβολιασμό.

Σαφώς και θα μπορούσε να έχει γίνει διαφορετικά.

Όμως ποιό είναι το τρέχον θέμα? Να ρίξουμε ευθύνες για λάθος μέτρα που έχουν παρθεί στο παρελθόν ή να πειστεί ο κόσμος να πάει να κάνει το γαμωεμβόλιο τώρα?

THEOD
02/12/2021, 15:17
Περίμενα να πεις καμιά Δανία , καμιά Σουηδία αλλά Αγγλία ρε σύ ;

Και η Αγγλία μια χαρά είναι ...Αφού δεν έχει Κούλη αρκεί... :lol:

BLiTzER
02/12/2021, 15:21
Blitzer γενικα δεν εχουμε τοσο κακα νουμερα σε εμβολιασμους.φυσικα και θα επρεπε να ειναι καλυτερα αλλα για την ελλαδα μιλαμε.
Την χωρα του παισιου και τη χωρα που πανε και μπουσουλανε στην τηνο και προσκυνανε κατα χιλιαδες λειψανα.
Στη χωρα που βαζουμε στη βουλη λεβεντη και βελοπουλο.
Παλι καλα να λεμε.κανεις δεν θα τα καταφερνε καλυτερα.
Η θεωρεις πως ο συριζα με υπουργο υγειας καποιον που καπνιζε ολο μαγκια σε κλειστους χωρους οταν αυτο ειχε απαγορευτει μπροστα στις καμερες θα μπορουσε να δωσει σωστα μηνυματα;
Δυστυχως ΠΑΝΤΑ στην ελλαδα υπαρχουν και χειροτερα.

Τρου στόρι όλα. Με τη διαφορά ότι εγώ πιστεύω ότι όλοι θα τα κατάφερναν καλύτερα, αφού ουσιαστικά οι κούληδες δεν έκαναν τίποτα. Δε με νοιάζει αν ήταν σύριζα, ξεσύριζα, κοντραξούρα, πασόκ ή όλημέραμαζί. Όσοι ήταν να κάνουν το εμβόλιο έτσι κι αλλιώς, το έκαναν. Θεωρείς ότι έστω ΕΝΑΣ πείστηκε από αυτήν την κυβέρνηση ενώ ήταν αναποφάσιστος; Εγώ θεωρώ ότι ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα είχαν. Αν δεν έκαναν απολύτως τίποτα, θα εμβολιάζονταν περισσότεροι. ;)


Περίμενα να πεις καμιά Δανία , καμιά Σουηδία αλλά Αγγλία ρε σύ ;

Έχει σημασία ποια είναι η χώρα ή ότι είχε πολύ καλύτερα αποτελέσματα με το 10% των μέτρων;


Και η Αγγλία μια χαρά είναι ...Αφού δεν έχει Κούλη αρκεί... :lol:

Word. (ναι, ξέρω ότι δεν το εννοείς αλλά ισχύει)

BLiTzER
02/12/2021, 15:26
Το δέ τραγικό, είναι οτι έχουμε και πολλούς αντιεμβολιαστές γιατρούς, οι οποίοι δε, αποφάσισαν να κάνουν και "καμπάνια".

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι γίνεται σε κοινωνικό επίπεδο σε άλλες χώρες, αλλα πιστεύω οτι το μέσο όρο του επιπέδου είναι ανώτερο απο της Ελλάδας. Σαφώς και υπάρχει ευθύνη του κράτους για την παιδεία, αλλα δεν είναι της παρούσης.

Αυτό συμβαίνει όταν διδάσκεις θρησκευτικά αντί Φυσικής και Χημείας. Δεν είναι κάτι που θα αλλάξει ποτέ. Συνήθισέ το.

KotsosDR
02/12/2021, 15:33
Ελλαδα (10,72 εκατομμύρια Πληθυσμός)
Συνολικά κρούσματα :945 χιλ.

Θάνατοι :18.234


UK (67,22 εκατομμύρια Πληθυσμός )
Συνολικά κρούσματα :10,3 εκ.

Θάνατοι :145 χιλ.


τι πήγε καλύτερα ακριβώς ;



edit: οι θάνατοι στην Αγγλία σε σχέση με εμάς βγαίναν σε ευνοϊκότερα νούμερα από διαφορά στο τρόπο υπολογισμού .

KotsosDR
02/12/2021, 16:09
Uk (67,22 εκατομμύρια Πληθυσμός )

First dose total
50,994,257

Second dose total
46,399,306

Booster or third dose total
18,608,124

Total
116,001,687

Ελλάδα (10,72 εκατομμύρια Πληθυσμός)

7.062.963
εμβολιασμοί με τουλάχιστον 1 δόση έχουν πραγματοποιηθεί

6.618.872
ολοκληρωμένοι εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

1.437.390
εμβολιασμοί αναμνηστικής δόσης

14.406.712
συνολικοί εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

AristidisZ
02/12/2021, 16:21
Uk (67,22 εκατομμύρια Πληθυσμός )

First dose total
50,994,257

Second dose total
46,399,306

Booster or third dose total
18,608,124

Total
116,001,687

Ελλάδα (10,72 εκατομμύρια Πληθυσμός)

7.062.963
εμβολιασμοί με τουλάχιστον 1 δόση έχουν πραγματοποιηθεί

6.618.872
ολοκληρωμένοι εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

1.437.390
εμβολιασμοί αναμνηστικής δόσης

14.406.712
συνολικοί εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

Δες πως πάει όμως το θανατικό προ και μετά εμβολιασμών

432625

432626

rainmike
02/12/2021, 16:32
Μαρεσει που έχουμε φτάσει στο σημειο να ασχολουμαστε μονο με θανατους απο covid λες και
οι αλλες ασθένειες εχουν εκλειψει.
Και παραπλήσια να ειναι τα νουμερα ,τι ποιοτητα ζωης ειχαμε εμεις τα τελευταια 2 χρονια ?
9 μηνες lockdown ,οικονομικη καταστροφή μικρομεσαιων επιχειρήσεων,μυνημα στο 13033 για να πας να αγοράσεις κωλοχαρτο,
απαγορευση κυκλοφοριας μετα τις 12 ,ελεγχοι απο την αστυνομια ,προστιμα,μασκες παντου,2 ραπιντ τη βδομάδα για ανεμβολιαστους που τα πληρώνουν απο την τσεπη τους.
Απογορευση σε γυμναστηρια ακομα και με πιστοποιητικο νοσησης,χρεη φτώχεια ανεργια εκφοβισμος,θελετε και αλλα?
Καποιοι τα τιναξαν λοιπον λογω της ολης αυτης παραδεισένιας κατάστασης και μπορει να μη φυγαν απο Κορωνοιο αλλά ειναι θύματα.

BLiTzER
02/12/2021, 16:42
Ελλαδα (10,72 εκατομμύρια Πληθυσμός)
Συνολικά κρούσματα :945 χιλ.

Θάνατοι :18.234


UK (67,22 εκατομμύρια Πληθυσμός )
Συνολικά κρούσματα :10,3 εκ.

Θάνατοι :145 χιλ.


τι πήγε καλύτερα ακριβώς ;



edit: οι θάνατοι στην Αγγλία σε σχέση με εμάς βγαίναν σε ευνοϊκότερα νούμερα από διαφορά στο τρόπο υπολογισμού .

Θα έλεγα να μείνουμε στο πώς πάμε τώρα, μετά από 1,5 χρόνο "μέτρων" και προσπαθειών.

Η Ελλάδα, τις τελευταίες 7 μέρες, βρίσκεται στην προτελευταία θέση ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, με περίπου 50 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού (χειρότερη μόνο η Πολωνία με περίπου 52 θανάτους).

Η Αγγλία έχει... λιγότερους από 11. Με 6 φορές τον πληθυσμό και ούτε το 1/3 των μέτρων μας.

Γενικά, τα στατιστικά είναι εκεί για να τα δείτε. Αρκεί να θέλετε.

KotsosDR
02/12/2021, 16:51
Θα έλεγα να μείνουμε στο πώς πάμε τώρα, μετά από 1,5 χρόνο "μέτρων" και προσπαθειών.

Η Ελλάδα, τις τελευταίες 7 μέρες, βρίσκεται στην προτελευταία θέση ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, με περίπου 50 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού (χειρότερη μόνο η Πολωνία με περίπου 52 θανάτους).

Η Αγγλία έχει... λιγότερους από 11. Με 6 φορές τον πληθυσμό και ούτε το 1/3 των μέτρων μας.

Γενικά, τα στατιστικά είναι εκεί για να τα δείτε. Αρκεί να θέλετε.

Προτιμώ ένα γενικό απολογισμό όταν μιλάμε για διαχείριση κρίσης με διαφορετικές περιόδους έξαρσης

sniper
02/12/2021, 16:52
Οι θάνατοι καταγράφονται κατά τον τρόπο υπολογισμού του ΠΟΥ ή έχει αλλάξει κάτι;

BLiTzER
02/12/2021, 17:01
Προτιμώ ένα γενικό απολογισμό όταν μιλάμε για διαχείριση κρίσης με διαφορετικές περιόδους έξαρσης

Γενικό απολογισμό θα κάνεις σε 5 χρόνια τότε, όχι τώρα. Εγώ προτιμώ να μάθω τα αποτελέσματα της διαχείρισης, που φαίνονται σήμερα, και όχι τι συνέβαινε πριν 1 χρόνο που ο μισός κόσμος είχε 500* θύματα τη μέρα κι εμείς είχαμε 2*, ξεκάθαρα λόγω τύχης.



* τυχαία νούμερα, για να προλάβω κάποιους. Βαριέμαι να ψάχνω, πιάνετε το νόημα.

DoctoR_k6
02/12/2021, 17:14
Οι θάνατοι καταγράφονται κατά τον τρόπο υπολογισμού του ΠΟΥ ή έχει αλλάξει κάτι;

Απ οτι καταλαβα πανε να το αλλαξουνε το συστημα.
Η Ελλαδα με βαση των ΠΟΥ κανει καταγραφες.
Οι αλλες χωρες ακολουθουν αλλο συστημα.

karateo
02/12/2021, 17:59
Το σενάριο να αφήνουν να αυξηθούν οι θάνατοι δεν είναι απίθανο ;)

Που με τέτοιο ΕΣΥ το κάνουν έτσι και αλλιώς αλλά θα μπορούσαν να είχαν πάρει παραπάνω μέτρα πριν 1-2 μήνες.

Αλλά μετά θα λέγαμε για "Χούντα" και "ο κόσμος έχει κουραστεί" οπότε λίγη φοβέρα και μείωση των συνταξιούχων βολεύει πολλαπλά.

nikos_abel
02/12/2021, 18:25
Προτιμώ ένα γενικό απολογισμό όταν μιλάμε για διαχείριση κρίσης με διαφορετικές περιόδους έξαρσης

Επίσης βλέπουμε ποιοι μαθαίνουν από τα λάθη του. Όπως το λάθος της UK στην αρχή.

THEOD
02/12/2021, 19:08
Ρε παιδιά.... Δεν έχετε καταλάβει ότι (ακόμα) δεν υπάρχει "λάθος" και "σωστό" ?
Βασικά οι περισσότερες δυτικές χώρες (πλην εξαιρέσεων - βλέπε Σουηδία) εφαρμόζουν κατά 70-80% τα ίδια πρωτόκολλα με διαφοροποιήσεις η κάθε μία ανάλογα τις ιδιαιτερότητές της και τις δυνατότητές της, καθώς και με διαφορές φάσης ανάλογα σε ποιο στάδιο/κύμα βρίσκονται την εκάστοτε στιγμή. Και όλες ανεξαιρέτως στην πορεία ανάλογα τα δεδομένα και τα αποτελέσματα διορθώνουν ή μεταβάλλουν...
Η διαχείριση πανδημίας διεθνώς είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση και δεν υπάρχει κάποιος τυφλοσούρτης. Από μια άποψη μπορείτε και να πείτε ότι στου Κασίδη το κεφάλι μαθαίνουν όλοι...

karellen
02/12/2021, 19:53
...

Η διαχείριση πανδημίας διεθνώς είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση και δεν υπάρχει κάποιος τυφλοσούρτης.... .
Μαλλον εννοείς ότι δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας και όλα είναι τυφλοσούρτης. :smokin:

AUFGEBRACHT
02/12/2021, 20:04
Αυτό συμβαίνει όταν διδάσκεις θρησκευτικά αντί Φυσικής και Χημείας. Δεν είναι κάτι που θα αλλάξει ποτέ. Συνήθισέ το.

Αυτό συμβαίνει όταν πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών είναι η Ματίνα Παγώνη, και η κάθε Ματίνα Παγώνη αυτής της χώρας...

432634

viper1
02/12/2021, 20:15
Ρε παιδιά.... Δεν έχετε καταλάβει ότι (ακόμα) δεν υπάρχει "λάθος" και "σωστό" ?
Βασικά οι περισσότερες δυτικές χώρες (πλην εξαιρέσεων - βλέπε Σουηδία) εφαρμόζουν κατά 70-80% τα ίδια πρωτόκολλα με διαφοροποιήσεις η κάθε μία ανάλογα τις ιδιαιτερότητές της και τις δυνατότητές της, καθώς και με διαφορές φάσης ανάλογα σε ποιο στάδιο/κύμα βρίσκονται την εκάστοτε στιγμή. Και όλες ανεξαιρέτως στην πορεία ανάλογα τα δεδομένα και τα αποτελέσματα διορθώνουν ή μεταβάλλουν...
Η διαχείριση πανδημίας διεθνώς είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση και δεν υπάρχει κάποιος τυφλοσούρτης. Από μια άποψη μπορείτε και να πείτε ότι στου Κασίδη το κεφάλι μαθαίνουν όλοι...

Η πανδημία σαν όρος δεν είναι άγνωστη ούτε στον κόσμο ούτε στην Ευρώπη. Πρωτόκολλα υπάρχουν

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3324872/

BLiTzER
02/12/2021, 20:19
Αυτό συμβαίνει όταν πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών είναι η Ματίνα Παγώνη, και η κάθε Ματίνα Παγώνη αυτής της χώρας...

432634

Είπα να μην πιάσω προέδρους και υπουργούς στο στόμα μου. :p

basilis_k6
02/12/2021, 22:27
Είπα να μην πιάσω προέδρους και υπουργούς στο στόμα μου. :p

ασε γιατι δεν ξερεις τέτοιες εποχες που ζουμε...θα καταληξεις με φάκελο φρονημάτων

lleonidas
03/12/2021, 17:07
Στο 3μηνο (https://sputniknews.gr/20211203/themistokleoys-triti-dosi-stoys-3-mines-gia-toys-18-kai-ano-20987821.html) αντί για 6μηνο η τρίτη δόση :cool:

afasias
03/12/2021, 18:24
Σήμερα η σύζυγος βρέθηκε θετική, κάναμε αρχικά δυο σελφ τεστ, το πρώτο ήταν θετικό και το δεύτερο αρνητικό. Πήγαμε για ραπιντ και σε 5' μας κάλεσαν και έτσι επιβεβαιώθηκε. Είναι όλη μέρα με δέκατα, με πονοκέφαλο και λίγο πόνο στο στήθος. Ίσως την άλλη βδομάδα να αρρωστήσω κι εγώ, αν υποθέσουμε ότι τώρα εκκολάπτεται μέσα μου. Γάμησε τα, με έχει πάρει αποκάτω. Είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι και γω έχω στις 12 του μήνα την τρίτη δόση.

KotsosDR
03/12/2021, 18:31
Σήμερα η σύζυγος βρέθηκε θετική, κάναμε αρχικά δυο σελφ τεστ, το πρώτο ήταν θετικό και το δεύτερο αρνητικό. Πήγαμε για ραπιντ και σε 5' μας κάλεσαν και έτσι επιβεβαιώθηκε. Είναι όλη μέρα με δέκατα, με πονοκέφαλο και λίγο πόνο στο στήθος. Ίσως την άλλη βδομάδα να αρρωστήσω κι εγώ, αν υποθέσουμε ότι τώρα εκκολάπτεται μέσα μου. Γάμησε τα, με έχει πάρει αποκάτω. Είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι και γω έχω στις 12 του μήνα την τρίτη δόση.

Περαστικά αδερφέ , ευχομαι να πάνε όλα καλά .

Parking
03/12/2021, 18:40
Πάντως μετά το κατοστάρικο η αντίσταση λύγισε ή ιδέα μου?
:lol:

Μια ζωή Παπά Aris και ψέκας !
:lol:

AristidisZ
03/12/2021, 18:42
Στο 3μηνο (https://sputniknews.gr/20211203/themistokleoys-triti-dosi-stoys-3-mines-gia-toys-18-kai-ano-20987821.html) αντί για 6μηνο η τρίτη δόση :cool:
Εν τω μεταξύ μόλις προχθές το CDC ανακοίνωσε ότι συστήνει σε όλους τους ενήλικες να κάνουν την τριτη δόση ΕΞΙ μήνες μετά την 2η
Εμείς τι διάολο για 8 εκατομμύρια ψυχές έχουν στοκάρει 50 εκατομμύρια εμβόλια ;

Αφασία περαστικά εύχομαι !!!

o_gavros
03/12/2021, 18:51
ρε συ αφασία, γιατί να σε πάρει απο κάτω; επειδή αρρώστησες;
όχι ρε συ, πάρτο αλλιώς.
Όλα καλα να πάνε και περαστικά γρήγορα.

doctoras
03/12/2021, 19:00
Σήμερα η σύζυγος βρέθηκε θετική, κάναμε αρχικά δυο σελφ τεστ, το πρώτο ήταν θετικό και το δεύτερο αρνητικό. Πήγαμε για ραπιντ και σε 5' μας κάλεσαν και έτσι επιβεβαιώθηκε. Είναι όλη μέρα με δέκατα, με πονοκέφαλο και λίγο πόνο στο στήθος. Ίσως την άλλη βδομάδα να αρρωστήσω κι εγώ, αν υποθέσουμε ότι τώρα εκκολάπτεται μέσα μου. Γάμησε τα, με έχει πάρει αποκάτω. Είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι και γω έχω στις 12 του μήνα την τρίτη δόση.

Καλη ανάρρωση στην γυναίκα σου, ενδεχεται να μη νοσησεις εσυ, υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ζευγών στο ιδιο σπιτι που δεν κολλησαν οι συντροφοι τους, ομως πρεπει να την απομονώσεις και να προστατευθείς τηρώντας την αντισηπτικη διαδικασία

afasias
03/12/2021, 19:10
Καλη ανάρρωση στην γυναίκα σου, ενδεχεται να μη νοσησεις εσυ, υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ζευγών στο ιδιο σπιτι που δεν κολλησαν οι συντροφοι τους, ομως πρεπει να την απομονώσεις και να προστατευθείς τηρώντας την αντισηπτικη διαδικασία

Ευχαριστώ, ήδη έχει ταμπουρωθεί στο υπνοδωμάτιο, εγώ πλένω τα πάντα, από χερούλια, φλιτζάνια, πιάτα, τραπέζια κλπ. Κυκλοφορώ με μάσκα και το βράδυ ύπνο στο σαλόνι.

doctoras
03/12/2021, 19:13
Μασκα μονο kn95, οχι υφασμάτινη οχι χειρουργική
1.5 € κανει στα φαρμακεια

billyka
03/12/2021, 19:24
περσυ που η κοπελα μου ηταν θετικη,ειμασταν κ οι δυο στο ιδιο δωματιο,στον ιδιο καναπε καραντινα 14 μερες.Φορουσαμε μασκα κ οι δυο και εννοειται δεν ερχομασταν καθολου σε επαφη.Εκανα 3-4 τεστ τοτε και δεν βγηκα ποτε θετικο ουτε νοσησα φυσικα.Μην μασας,απλα κρατα αποσταση και 2-3 κανονες υγιεινης.

Parking
03/12/2021, 19:30
Σήμερα η σύζυγος βρέθηκε θετική, κάναμε αρχικά δυο σελφ τεστ, το πρώτο ήταν θετικό και το δεύτερο αρνητικό. Πήγαμε για ραπιντ και σε 5' μας κάλεσαν και έτσι επιβεβαιώθηκε. Είναι όλη μέρα με δέκατα, με πονοκέφαλο και λίγο πόνο στο στήθος. Ίσως την άλλη βδομάδα να αρρωστήσω κι εγώ, αν υποθέσουμε ότι τώρα εκκολάπτεται μέσα μου. Γάμησε τα, με έχει πάρει αποκάτω. Είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι και γω έχω στις 12 του μήνα την τρίτη δόση.

περαστικά και από μένα σιδερένιοι και οι 2

g_m900
03/12/2021, 21:51
Περαστικα Afasias.
Λογικα δεν θα κανεις 3η δοση νομιζω λόγω νοσησης.

basilis_k6
03/12/2021, 22:00
Εν τω μεταξύ μόλις προχθές το CDC ανακοίνωσε ότι συστήνει σε όλους τους ενήλικες να κάνουν την τριτη δόση ΕΞΙ μήνες μετά την 2η
Εμείς τι διάολο για 8 εκατομμύρια ψυχές έχουν στοκάρει 50 εκατομμύρια εμβόλια ;

Αφασία περαστικά εύχομαι !!!

Με τους αχρηστους που εχουμε ακομανκαι το 3μηνο δεν ειναι έκπληξη. Η πληρης ανοσια χτίζεται 15 μερες απο την δευτερη. Το φοβερο εμβολιο δηλαδη κρατάει 2μιση μηνες στην ελλαδα. Η 4η δοση ξανα στο 3μηνο; 4 το χρονο δηλαδη;

afasias
03/12/2021, 22:56
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές.

zannisvel
04/12/2021, 00:36
Περαστικά στη σύζυγο Αφασία!!

lospsi
04/12/2021, 08:31
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές.

Όλα θα πάνε καλά!

tzimidis
04/12/2021, 21:32
Καλη ανάρρωση στην γυναίκα σου, ενδεχεται να μη νοσησεις εσυ, υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ζευγών στο ιδιο σπιτι που δεν κολλησαν οι συντροφοι τους, ομως πρεπει να την απομονώσεις και να προστατευθείς τηρώντας την αντισηπτικη διαδικασία

Πάντως εμένα μια συνάδελφος που κόλλησε, αλλά ΔΕΝ κόλλησε ο σύζυγος, τον πήρα τηλέφωνο να του πω ότι γκρέμισε το μύθο του Ανατολίτη άντρακλα που έχτισε τόσα χρόνια.

AUFGEBRACHT
04/12/2021, 21:54
Εν τω μεταξύ μόλις προχθές το CDC ανακοίνωσε ότι συστήνει σε όλους τους ενήλικες να κάνουν την τριτη δόση ΕΞΙ μήνες μετά την 2η
Εμείς τι διάολο για 8 εκατομμύρια ψυχές έχουν στοκάρει 50 εκατομμύρια εμβόλια ;

Εμείς έχουμε πρωθυπουργό που δεν έχει χάσει επεισόδιο Grey's Anatomy, Doctor House, Emergency Room, έκανε την εισήγησή του και οι επιστήμονες την δέχτηκαν...

AUFGEBRACHT
04/12/2021, 21:56
:rolleyes:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02243-1/fulltext