PDA

View Full Version : Προβλημα μετα απο αλλαγη τακακια δεν χωραει το δισκοφρενο!



fz6man
31/03/2020, 18:41
Εχω αλλάξει τακάκια στην μπροστά ρόδα του enduro μου για για εναν περίεργο λογο δεν εχω αρκετή αποσταση να βαλω την ρόδα , εχω πατησει τα εμβολα με δυναμη και μπηκαν μεσα αλλα και παλι η ροδα σκαλωνει ,αποφασισα να βγαλω ολη την δαγκανα για να το δοκιμασω και οντως δεν εχει αρκετα μποσικα ,μπορω να τριψω λιγο τα τακακια πανω σε γυαλοχαρτο η θα κανω μαλακια ; Επίσης μπορω να καθαρισω τις δαγκανες με παραφινελαιο γιατι δεν εχω spray φρενων;

MAIK72
31/03/2020, 19:08
Και γιατί έβγαλες εξαρχής την ρόδα για να αλλάξεις τακάκια?:confused:Δεν χρειάζεται ,γιατί όπως διαπίστωσες πολύ δύσκολα θα μπεί στην δαγκάνα με νέα τακάκια.

Με ένα χοντρό κατσαβίδι άνοιξε κι άλλο τα έμβολα ,αν χρειάζεται. Αλλιώς με λίγο ζόρισμα θα μπει στην δισκόπλακα.

azar41
31/03/2020, 19:26
Δες μήπως υπάρχει το τακάκι σου σε πιο λεπτό, παίζει αυτό που πήρες να έχει πιο παχύ υλικό τριβής,μου έχει τύχει.

george.S
31/03/2020, 19:27
Στο ttr είχα αγοράσει κάποια που ήταν χοντρά και δεν έμπαιναν
Τα πήγα στο μαγαζί και μου έδωσε άλλη μάρκα σφραγισμένα που ήταν οκ και ήταν λίγο λεπτότερα

fz6man
31/03/2020, 20:33
τα τακακια ειναι τα FDB2018SG Ferodo και δυστυχώς θέλουν τρίψιμο τουλάχιστον 4-5 δέκατα , αύριο θα τα περάσω από το τριβείο που έχω στο μαγαζί ..

fz6man
31/03/2020, 20:33
Και γιατί έβγαλες εξαρχής την ρόδα για να αλλάξεις τακάκια?:confused:Δεν χρειάζεται ,γιατί όπως διαπίστωσες πολύ δύσκολα θα μπεί στην δαγκάνα με νέα τακάκια.

Με ένα χοντρό κατσαβίδι άνοιξε κι άλλο τα έμβολα ,αν χρειάζεται. Αλλιώς με λίγο ζόρισμα θα μπει στην δισκόπλακα.
Ελυσα ολο το μηχανακι για βαψιμο σκελετου και άλλα δεν εβγαλα την ροδα για να αλλάξω τακάκια.

stefanos
31/03/2020, 20:59
; Επίσης μπορω να καθαρισω τις δαγκανες με παραφινελαιο γιατι δεν εχω spray φρενων;

Σαπούνι οδοντοβουρτσα και νερό.

george.S
31/03/2020, 21:37
Επίσης μπορω να καθαρισω τις δαγκανες με παραφινελαιο γιατι δεν εχω spray φρενων;

Μην το κάνεις
Το πσραφινελσιο αλιωνει τα τσιμουχακια

Όπως σου έγραψαν σαπούνι και οδοντόβουρτσα

dorso
31/03/2020, 21:38
Μήπως έχεις γεμίσει την τρόμπα υγρά κ δεν ανοίγουν όσο πρέπει τα τακάκια;

fz6man
31/03/2020, 21:46
Μήπως έχεις γεμίσει την τρόμπα υγρά κ δεν ανοίγουν όσο πρέπει τα τακάκια; οχιι δεν εχει υγρά μέσα ,επίσης τα εσπρωξα και τα εμβολάκια δυνατα και με πίεση για αρκετή ώρα με το χέρι και ήρθαν πρόσωπο εκεί που πρέπει να είναι, παρόλαυτα δεν έγινε δουλειά..

Λευκάδιος
31/03/2020, 23:00
τα τακακια ειναι τα FDB2018SG Ferodo και δυστυχώς θέλουν τρίψιμο τουλάχιστον 4-5 δέκατα , αύριο θα τα περάσω από το τριβείο που έχω στο μαγαζί ..

Από περιέργεια.. πριν τα τριψεις δεν τους κάνεις και ένα μέτρημα να δεις τι πάχος έχουν;
Στον γκουγκλη λέει ότι το πάχος των Ferodo είναι 7.5mm,βρηκα άλλων εταιρειών (όλα για την Brembo δαγκάνα των ΚΤΜ) με 7.6mm και της Braking που είναι 8mm.
Βάζω την εικόνα για να δεις που θα μετρήσεις
417072

fz6man
01/04/2020, 00:02
Από περιέργεια.. πριν τα τριψεις δεν τους κάνεις και ένα μέτρημα να δεις τι πάχος έχουν;
Στον γκουγκλη λέει ότι το πάχος των Ferodo είναι 7.5mm,βρηκα άλλων εταιρειών (όλα για την Brembo δαγκάνα των ΚΤΜ) με 7.6mm και της Braking που είναι 8mm.
Βάζω την εικόνα για να δεις που θα μετρήσεις
417072
7.5 ειναι που τα μετρησα, μηπως φοραει καμια αλλη δαγκανα το μηχανακι ;

Λευκάδιος
01/04/2020, 00:34
7.5 ειναι που τα μετρησα, μηπως φοραει καμια αλλη δαγκανα το μηχανακι ;

Αν και οι 2πιστονες Brembo λιγο πολύ ίδιες ειναι βάλε καμιά φωτό (ή δες κάνα κωδικό πάνω της) μπας και βγάλεις άκρη.

telegonos
01/04/2020, 00:38
Η δαγκάνα έχει γλυστρήσει τελείως στην μέσα θέση, στην βάση της; ( δαγκάνα με γλύστρα δεν είναι; )

gasto
01/04/2020, 01:11
Οτι ειπε ο απο πανω,λογικα ειναι με γλυστρα η δαγκανα,θελει ανοιγμα και απο τις γλυστρες.

fz6man
01/04/2020, 08:26
Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω κλασική διπιστονη είναι https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1j44YL0Uqq-o-RE

S705
01/04/2020, 09:07
Αυτή είναι με γλιστρά. Τραβά αυτό το διχαλο μακριά από τα έμβολα.

Λευκάδιος
01/04/2020, 09:40
Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω κλασική διπιστονη είναι https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1j44YL0Uqq-o-RE

Ναι η σωστή δαγκάνα είναι, δες αυτό που είπαν για την γλίστρα/βάση της.

fz6man
01/04/2020, 09:54
Αυτή είναι με γλιστρά. Τραβά αυτό το διχαλο μακριά από τα έμβολα.

Λες να μαζεψε βρωμα και να μην ανοιγει με το χερι;

DrIoannis
01/04/2020, 09:59
Το έχω βάλει πολλές φορές...ας το βάλω άλλη μία. Το καθάρισμα των εμβόλων στις δαγκάνες είναι μέρος της συντήρησης της μοτοσυκλέτας και δυστυχώς το 99% των χρηστών και το 90% των μηχανικών το ξεχνάει/δεν το κάνει. Επίσης το 99.9% δεν το κάνει σωστά.


https://www.youtube.com/watch?v=0sHQfnbf9t4&t=12s

o_gavros
01/04/2020, 10:53
φζ6μαν, τσεκεράου (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155748),διαφωτιστικότατο θρεντ.

fz6man
01/04/2020, 11:34
Τα τακακια κουμπωνουν σωστα στην δαγκανα ,απλα φοβαμαι να μην ειχε κανει καμια μοντα με την δισκοπλακα ο προηγούμενος κατοχος , η δαγκανα δεν νομιζω να εχει γλυστρες να ανοιγοκλεινει δηλαδη , αν και δεν νομιζω γιατι τα τακακια οπως βλεπετε μπαινουν κανονικα και εχει και κενο,μπαινει ο πυρος και καθοντε σωστα.

https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1lLwK-XAVjVJetn

telegonos
01/04/2020, 11:48
Στην τελευταια φωτό πάντως που έβαλες, το τακάκι από την μεριά του πηρουνιού, ΦΑΙΝΕΤΑΙ να είναι πιο μέσα από το μπράτσο της γλύστρας. Δεν ξέρω αν ξεγελάει η φωτό, αλλά αν είναι έτσι όπως δείχνει, ο δίσκος θα ξύνει πάνω στο μπράτσο αντί για το τακάκι.

Υπόψιν ΠΡΩΤΑ μπαίνει πλήρως ο τροχός και ΜΕΤΑ η δαγκάνα, ώστε να πάρει την θέση που πρέπει ως προς την γλύστρα της.

Λευκάδιος
01/04/2020, 11:52
Τα τακακια κουμπωνουν σωστα στην δαγκανα ,απλα φοβαμαι να μην ειχε κανει καμια μοντα με την δισκοπλακα ο προηγούμενος κατοχος , η δαγκανα δεν νομιζω να εχει γλυστρες να ανοιγοκλεινει δηλαδη , αν και δεν νομιζω γιατι τα τακακια οπως βλεπετε μπαινουν κανονικα και εχει και κενο,μπαινει ο πυρος και καθοντε σωστα.

https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1lLwK-XAVjVJetn

Μήπως λείπει το τσιμουχακι στην γλυστρα και δεν την ευθυγραμμιζει σωστά.
Η γλυστρα/βάση είναι αυτή στο πορτοκαλί περίγραμμα. Λέγεται έτσι γιατί κουμπώνει και μετακινείται (η δαγκανα) μέσω των πίρων (μπλε περίγραμμα).
Τσεκαρισε αν υπάρχουν τα καποτακια/τσιμουχακια που είναι στο πράσινο περίγραμμα
417077

fz6man
01/04/2020, 12:24
Μήπως λείπει το τσιμουχακι στην γλυστρα και δεν την ευθυγραμμιζει σωστά.
Η γλυστρα/βάση είναι αυτή στο πορτοκαλί περίγραμμα. Λέγεται έτσι γιατί κουμπώνει και μετακινείται (η δαγκανα) μέσω των πίρων (μπλε περίγραμμα).
Τσεκαρισε αν υπάρχουν τα καποτακια/τσιμουχακια που είναι στο πράσινο περίγραμμα
417077

Νομιζω οτι δεν υπαρχουν αυτα τα τσιμουχακια:rolleyes: θα το κοιταξω το μεσημερι

fz6man
01/04/2020, 14:15
Edit τα τσιμουχακια υπαρχουν και η δαγκανα δεν εχει γλυστρες, τα πιστονακια ειναι μεσα. ,οι αποστασεις φαινοντε οκ με το ματι ρε γμτ..https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1lLwK-XAVjVJetn .

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο παρατήρησα οτι τα πιστονακια , ενω δεν φαίνεται να έχει υγρά το σύστημα δεν θα έπρεπε να μπαίνουν η να βγαίνουν με ευκολία ? Απεναντίας έβαλα πάρα πολύ δύναμη για να καταφέρω να τα βάλω μέσα και ειχα και ανοιχτή την κάτω βίδα της δαγκάνας., ρωτάω γιατί μιας και την έχω λυμένη θα ήθελα να καθαρίσω και τα τσιμουχάκια απο πίσω. Να σημειώσω οτι ενω ήταν ξεσυνδεμενα τα φρένα υπάρχει περίπτωση κάποιος να πάτησε την μανέτα άλλα και πάλι εμενα δεν μου φαίνετε λογικό μπορεί να μου λύσει κάπιος την απορία ; Πως θα καταφέρω σε αυτη την φάση που είμαι τώρα να βγάλω τα πιστονάκια ;

MAIK72
01/04/2020, 15:09
Βγάλε την δαγκάνα , βάλε την ρόδα και βάλε πάλι την δαγκάνα. Δεν θα μπει αλλιώς ! Τα υπόλοιπα νομίζω τα καλύψαμε .
417078

fz6man
01/04/2020, 15:14
εχω βγάλει ειδη την δαγκάνα και εχω βάλει την ρόδα, η φωτογραφία ειναι χθεσινη .

MAIK72
01/04/2020, 15:18
Τώρα πας σε άλλο θέμα. Θα κάνεις πλήρες σέρβις τελικά? Χρειάζεται ? Σου κολλάνε τα πιστόνια ή έχεις διαρροή ?Γιατί όλα αυτά που ρωτάς προυποθέτουν πλήρες σέρβις της δαγκάνας. Να αφαιρεθούν τα υγρά ,να βγάλεις τα έμβολα , να καθαρίσεις το εσωτερικό, να αλλάξεις τσιμουχάκια αν και εφόσον χρειάζεται , να γεμίσεις το δοχείο από πάνω,να κάνεις εξαέρωση κλπ κλπ

fz6man
01/04/2020, 15:29
Τώρα πας σε άλλο θέμα. Θα κάνεις πλήρες σέρβις τελικά? Χρειάζεται ? Σου κολλάνε τα πιστόνια ή έχεις διαρροή ?Γιατί όλα αυτά που ρωτάς προυποθέτουν πλήρες σέρβις της δαγκάνας. Να αφαιρεθούν τα υγρά ,να βγάλεις τα έμβολα , να καθαρίσεις το εσωτερικό, να αλλάξεις τσιμουχάκια αν και εφόσον χρειάζεται , να γεμίσεις το δοχείο από πάνω,να κάνεις εξαέρωση κλπ κλπ

Νομιζω οτι το εχω γράψει οτι έχουν βγει τα σωληνάκια όλα , δεν εχει υγρά το σύστημα οτι εχει βγεί η ροδα και η δαγκάνα , έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν τελικά η δαγκάνα μου εχει γλίστρες και έχει τόσο βρώμα που δεν κανουν κιχ και εγω ο γκάβακας δεν το έχω πάρει χαμπάρι .. Οι δάγκανες είναι σαν και αυτες https://www.youtube.com/watch?v=XTJxoKfysIc και βλέπω ότι έχουν γλίστρες στο 3.36 wtf! , κατα τις 7 που θα έρθω από τον οδοντίατρο θα το πλακώσω στο καθαριστικό φρένων μπας και..

MAIK72
01/04/2020, 15:29
εχω βγάλει ειδη την δαγκάνα και εχω βάλει την ρόδα, η φωτογραφία ειναι χθεσινη .

Αν τα τακάκια έχουν το ίδιο πάχος με τα γνήσια (δεν ξέρω πως θα το μετρήσεις), τα έμβολα πρέπει να κατέβουν 1/2 χιλιοστό ακόμα.
Αν τα τακάκια δεν έχουν το ίδιο πάχος με τα γνήσια (είναι σκάρτα ή έτσι βγαίνουν),τρίφτα όπως είπες στο τριβείο ή βάλε τα γνήσια.
¨Η είχες αφτερμαρκετ τακάκια και άλλο δίσκο πιο χοντρό.
Τρίψε τον δίσκο :D:lol:

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

toyar
01/04/2020, 15:39
Φυσικά έχουν γλυστρες αφού δεν έχει το κάθε τακάκια το έμβολο του
Η δαγκάνα χωρίζει στα δύο με απλό τράβηγμα
Τότε θα δεις δύο πείρους που ήταν μέσα σε φούσκες
Τους καθαρίζεις τους γρασαρεις με ειδικό γρασσο και τις ξαναενωνεις

fz6man
01/04/2020, 16:02
Λοιπόν guys.. Μολις κατέβηκα στο υπόγειο, η γλίστρα μπρος πίσω οπως λεει ο toyar λογικα θα θελει γρασαρισμα όμως δεν ασχολήθηκα μην κάνω καμια ζημια ΆΛΛΑ , εβαλα το retaining plate σωστά , επίσης πολυ προσεκτικά και με ηρεμία σήμερα κατάφερε και περασε το δισκόφρενο , μετά βίδωσα τις 2 βίδες ωστε να τραβίξει ελαχιστα η γλίστρα της δαγκανας προς τα έξω κατα το βιδωμα και βουαλά, η ρόδα γυρνάει ! Ακούγεται βέβαια μια ελαφριά επαφή άλλα υποθέτω ότι θα στρώσει και οτι είναι φυσιολογικό μέχρι να πατήσουν σωστά τα τακάκια το απογευμα θα δοκιιμάσω να βάλω υγρά .

MAIK72
01/04/2020, 16:09
Edit τα τσιμουχακια υπαρχουν και η δαγκανα δεν εχει γλυστρες, τα πιστονακια ειναι μεσα. ,οι αποστασεις φαινοντε οκ με το ματι ρε γμτ..https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1lLwK-XAVjVJetn .

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο παρατήρησα οτι τα πιστονακια , ενω δεν φαίνεται να έχει υγρά το σύστημα δεν θα έπρεπε να μπαίνουν η να βγαίνουν με ευκολία ? Απεναντίας έβαλα πάρα πολύ δύναμη για να καταφέρω να τα βάλω μέσα και ειχα και ανοιχτή την κάτω βίδα της δαγκάνας., ρωτάω γιατί μιας και την έχω λυμένη θα ήθελα να καθαρίσω και τα τσιμουχάκια απο πίσω. Να σημειώσω οτι ενω ήταν ξεσυνδεμενα τα φρένα υπάρχει περίπτωση κάποιος να πάτησε την μανέτα άλλα και πάλι εμενα δεν μου φαίνετε λογικό μπορεί να μου λύσει κάπιος την απορία ; Πως θα καταφέρω σε αυτη την φάση που είμαι τώρα να βγάλω τα πιστονάκια ;

Αν τα έχεις ξεσυδεμένα τα σωληνάκια πως γίνεται πατώντας κάποιος την μανέτα να κουνηθεί η δαγκάνα ????? Αυτό είχες γράψει στην αρχή?
Και πάλι μεταξύ ασαφειών και θα πω ότι έχει παγιδευτεί άερας μέσα. Κάτω βίδα ποια είναι?? Αυτή που κάνει εξαέρωση???

MAIK72
01/04/2020, 16:13
Λοιπόν guys.. Μολις κατέβηκα στο υπόγειο, η γλίστρα μπρος πίσω οπως λεει ο toyar λογικα θα θελει γρασαρισμα όμως δεν ασχολήθηκα μην κάνω καμια ζημια ΆΛΛΑ , εβαλα το retaining plate σωστά , επίσης πολυ προσεκτικά και με ηρεμία σήμερα κατάφερε και περασε το δισκόφρενο , μετά βίδωσα τις 2 βίδες ωστε να τραβίξει ελαχιστα η γλίστρα της δαγκανας προς τα έξω κατα το βιδωμα και βουαλά, η ρόδα γυρνάει ! Ακούγεται βέβαια μια ελαφριά επαφή άλλα υποθέτω ότι θα στρώσει και οτι είναι φυσιολογικό μέχρι να πατήσουν σωστά τα τακάκια το απογευμα θα δοκιιμάσω να βάλω υγρά .

:beer::beer:

Λευκάδιος
01/04/2020, 16:32
Λοιπόν guys.. Μολις κατέβηκα στο υπόγειο, η γλίστρα μπρος πίσω οπως λεει ο toyar λογικα θα θελει γρασαρισμα όμως δεν ασχολήθηκα μην κάνω καμια ζημια ΆΛΛΑ , εβαλα το retaining plate σωστά , επίσης πολυ προσεκτικά και με ηρεμία σήμερα κατάφερε και περασε το δισκόφρενο , μετά βίδωσα τις 2 βίδες ωστε να τραβίξει ελαχιστα η γλίστρα της δαγκανας προς τα έξω κατα το βιδωμα και βουαλά, η ρόδα γυρνάει ! Ακούγεται βέβαια μια ελαφριά επαφή άλλα υποθέτω ότι θα στρώσει και οτι είναι φυσιολογικό μέχρι να πατήσουν σωστά τα τακάκια το απογευμα θα δοκιιμάσω να βάλω υγρά .

Μια χαρά. Καλό όμως είναι να κάνεις τον κόπο και να ξαναβγάλεις την ρόδα, να αφαιρέσεις την γλύστρα (δεν γίνεται να γίνει ζημιά με την αφαίρεση της) και να καθαρίσεις και να γρασάρεις τους δύο πίρους.Θα είναι ότι καλύτερο για την σωστή λειτουργία της δαγκάνας.

fz6man
01/04/2020, 17:24
οκ άλλα γιατί να πρέπει να βγάλω την ρόδα για να γίνει αυτό , την δαγκανα μαλλον εννοείς σωστά ;

Λευκάδιος
01/04/2020, 20:53
Έχεις δίκιο, την δαγκάνα μόνο.

george.S
01/04/2020, 21:01
οκ άλλα γιατί να πρέπει να βγάλω την ρόδα για να γίνει αυτό , την δαγκανα μαλλον εννοείς σωστά ;

Όπως το παρουσιασες θέλει καθάρισμα στα εμβολα και αλλαγή τσιμουχακια
Σε αντίθετη περίπτωση τα € απο τα τσιμουχακια θα τα πληρώνεις σε τακάκια και δίσκο, υπερθέρμανσης δίσκων κλπ

Κάντο τώρα που τα έχεις όλα ανοικτά και στεγνά

telegonos
01/04/2020, 21:11
Από το ποστ Νο14 στο λέω για τις γλύστρες, μπας και τις έχεις σε λάθος θέση και για αυτό δεν μπαίνει.

Στο ποστ Νο23 σου λέω ότι φαίνεται και με το μάτι από την φωτογραφία σου, ότι η γλύστρα είναι πιο μπροστά από το τακάκι και θα βρίσκει στον δίσκο έτσι όπως την έχεις πριν από το τακάκι.

Δώσε περισσότερη βάση στο τρίτο μου ποστ Νο40.

Λύσε βάση-γλύστρα από την καθεαυτό δαγκάνα. Καθάρισε ότι κατάλοιπο μούργας και αλάτων βρεις εκεί μέσα και τους πείρους τους ίδιους. Αν βρεις τραχιά επιφάνεια από σκουριά, καθάρισέ την. Βάλε καινούριο γράσσο στους πείρους της γλύστρας, όχι πολύ μην το παρακάνεις και στουμπώσει η τρύπα, και κλείσε πάλι καθεαυττό δαγκάνα και γλύστρα. Δοκίμασε ότι κινείται με το χέρι η καθευατό δαγγάνα στις γλύστρες και δεν κολλάει όταν την κινείς στην ευθεία των πείρων.

Και καλή συνέχεια. :beer:

fz6man
01/04/2020, 22:25
Λοιπόν έλυσα ξανα την δαγκάνα , και προσπαθησα να την λύσω να βγάλω τους πύρους , όμως η συγκεκριμενη δαγκανα αν καταλαβα καλά πρέπει να ξεδιβώσεις αυτήν την βιδα https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1u5F8ug1UdfgWE_ και ανοίγει απο την αλλη δεν εχει βίδα ειναι χονευτός ο πύρος , ή μαλακία της υπόθεσης ειναι οτι καποιος προηγούμενος κάτοχος εβαλε μπολικη κόλλα σπειρωμάτων και δεν ξεδιβώνει με τίποτα γιατί δεν μπαίνει καρυδάκισε εκείνο το σημείο και με το γερμανικό χαλάει τα πάσα , θα έπρεπε να κόψω τον πύρο προσεκτικά με τροχό οπότε απλά γράσαρα λιγο τον πύρο και με παλινδρόμηση και wd απέκτησε μιαν ελαστικότητα οπότε την ξανα-κουμπωσα έβαλα υγρά dot 4 και το κύκλωμα δουλεύει μια χαρά https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLp1qIVxqjvXJEKxIH , πιστεύω με μια βόλτα θα έρθουν και θα στρώσουν τα τακάκια πολύ κομπλέ, φυσικά θα δείξει στην επόμενη αλλαγή τακακίων .

gasto
01/04/2020, 22:44
Τα παλια τακακια ηταν φαγωμενα ισοποσα ή οχι?

fz6man
01/04/2020, 22:58
Τα παλια τακακια ηταν φαγωμενα ισοποσα ή οχι? αρκετα ισομερή άλλα αύριο θα τα τσεκάρω μια με το παχυμετρο απο περιέργεια:)