PDA

View Full Version : Πως ασφαλίζω την μηχανή online?



CuckooDestroyer
02/04/2020, 11:01
Γεια σας μου λήγει η ασφάλεια και σύντομα θα πρέπει να την ανανεώσω και θέλω να σας ρωτήσω πως γίνεται να το κάνω online..

Έψαξα στο γοογλε και αυτό είναι το πρώτο αποτέλεσμα που βγήκε (https://www.insurancemarket.gr/) μπαίνω δηλαδή εκεί συμπληρώνω διαλέγω την πιο φθηνή βάζω κάρτα και όλα καλα?Να φανταστώ μετά εκτυπώνω και κάποιο χαρτί για την αστυνομία αν με σταματήσουν? είναι ασφαλές αυτές οι online συναλλαγές?Νμζω πάντως δεν έχω εναλλακτική λόγο κοροναιου

Αν αφήσω την μηχανή ανασφαλιστη μέχρι να λήξει η κορόνα και δεν το κυκλωφορισω μπορώ να φάω πρόστιμο? Γίνεται καπως να δει το κράτος ότι είμαι ανασφαλιστος μέσο υπολογιστή και να με βαρεσει η εφορία?Κάτι τέτοιο έχω ακούσει

telegonos
02/04/2020, 11:30
Και anytime.gr είναι καλή για αυτήν την δουλειά. Την έχω χρησιμοποιήσει (interamerican είναι) και με κάλυψε μάλιστα σε ατυχηματάκι που είχα κανονικότατα. Ότι θα έκανε και μια ασφάλιση μέσω γραφείου με φυσική παρουσία.

Κάνεις δουλειά από το σπίτι σου, πληρώνεις από το σπίτι σου, εκτυπώνεις από το σπίτι σου, σε 5' έχεις ασφάλιση, μεγάλο προσόν η αμεσότητα.

Επίσης αν έχεις ένα μοντέρνο ασφαλιστή, μπορείς να κάνεις την συννενόηση και την ασφάλιση, πάλι από το σπίτι σου. Εγώ ας πούμε, με την ασφαλίστριά μου, μέσω viber συννενοούμαστε και ασφαλίζω οχήματά μου. Κι ας μην έχει κανονικό online η εταιρία. Βρες ένα ασφαλιστή να ασχολείται.

Τότε που έγινε το σούσουρο με τους ηλεκτρονικούς ελέγχους και το πρόστιμο 250 ευρώ για ανασφάλιστο μοτό, το κάνανε δύο φορές σε ένα χρόνο. Μια τυχαία ημερομηνία δλδ γινόταν έλεγχος στα database και όποιος είχε μοτό σε κίνηση (τυπικά) και δεν ήταν ασφαλισμένο, του έστελνε το κράτος πρόστιμο 250 ευρώ και υποχρέωση να ασφαλίσει ή να ακινητοποιήσει (τυπικά). Μετά αυτό δεν ξανάγινε, άλλαξε ελαφρά κι ο νόμος, και νομίζω -ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ- το 250ρι το γλυτώνεις τώρα αν σου σταλεί ειδοποίηση και ασφαλίσεις άμεσα.

Επίσης τα τελευταία χρόνια, δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει έλεγχος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξυπνήσει μια μέρα ο υπεύθυνος του Υπουργείου και θα πει ''τρέξτε ένα έλεγχο σήμερα'' στους χειριστές της database του. Οπότε η πιθανότητα είναι να μην σου κάτσει έλεγχος για λίγες μέρες ανασφάλιστο που δεν κινείς, αλλά δεν είναι και μηδέν.

Τέλος λάβε υπόψιν σου, ότι και να μην το κινείς, αν το έχεις παρκαρισμένο σε δημόσιο χώρο-δρόμο, και όχι εντός ιδιωτικού χώρου, εκτίθεσαι για κλασσικό γράψιμο κλήσης από αστυνομικό.

CuckooDestroyer
02/04/2020, 13:49
ευχαριστώ πολύ θα το τσεκαρω , η μόνη μου έγνοια πάντως είναι οι online πληρωμές... είναι ασφαλές?Έχετε δοκιμάσει ποτέ?Η κάρτα μου έχει μέσα όλες της οικονομίες μου και για αυτό δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για καμία online αγορά ούτε και για τις πιο επώνυμες εταιρείες , ούτε PayPal ούτε τίποτα

Θα πρέπει να βγάλω δεύτερη με λίγα λεφτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν γίνεται τώρα λόγο κοροναιου

telegonos
02/04/2020, 14:53
η μόνη μου έγνοια πάντως είναι οι online πληρωμές... είναι ασφαλές?

Βρε (το ''βρε'' στο λέω φιλικά σε πνεύμα βοήθειας, σε καμία περίπτωση υποτιμητικά) , μπες λίγο 2020, φύγε από το 1995.

Δεν θα μπεις να κάνεις πληρωμή στο ''toybusaokagkoyras.tw'' σε μεγάλη έγκυρη ασφαλιστική θα μπεις να δώσεις στοιχεία κάρτας, θα στήσει μεγάλη εταιρία χακεριά να σου πάρει τα λεφτά από την κάρτα λες; Έχουν λυθεί αυτά τα θέματα πλέον, πιο πιθανό είναι να σου την πέσουν στον δρομο δυο φουσκωτοί εκεί που περπατάς και να σου πάρουν λεφτά από το πορτοφόλι, παρά να σου κλέψουν λεφτά μέσω ηλεκτρονικής συναλλαγής.

Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να μην δώσεις ποτέ στοιχεία κάρτας σε άσχετους, τρίτους, να μην απαντήσεις ποτέ σε απάτες email τύπου ''κάνουμε σερβις στα σερβερ μας, έχει κλειδωθεί προσωρινά ο λογαριασμός σας, δώστε μας τον κωδικό του web banking σας να τον ξεκλειδώσουμε'', μπαίνε για συναλλαγές από έμπιστο δίκτυο, όπως το σπίτι σου, το δίκτυο της κινητής σου, ενδεχομένως το δίκτυο της εργασίας σου αν είναι σοβαρή εταιρία, ΠΟΤΕ από το wireless της τυχαίας καφετέριας ή το τάδε ελεύθερο ή δημοτικό δίκτυο, πλήρωνε ΜΟΝΟ σε sites που έχουν HTTPS και όχι απλό HTTP μπροστά στην διεύθυνση, και μην φοβάσαι ιστορίες για αγρίους.

Στην έσχατη περίπτωση, που δεν θέλεις ρε παιδί μου, βγάλε μια κάρτα prepay, φόρτιζέ την κάθε φορά ΜΟΝΟ με τα λεφτά που θέλεις να δώσεις, και δίνε αυτή στον έξω κόσμο για online πληρωμές, ώστε η κάρτα με όλα σου τα λεφτά, να μην έχει κυκλοφορήσει πουθενά.

Τέλος, στις πληρωμές των ασφαλιστικών, υπάρχει συνήθως και η επιλογή της κατάθεσης, είτε φυσικά σε ΑΤΜ, είτε μέσω web banking. Κι αυτό κάνεις άμα θέλεις.

BLiTzER
02/04/2020, 16:49
ευχαριστώ πολύ θα το τσεκαρω , η μόνη μου έγνοια πάντως είναι οι online πληρωμές... είναι ασφαλές?

Οι πληρωμές είναι ασφαλές και η πληρωμή είναι ασφαλή;

Κατά τ'άλλα, ό,τι έγραψε στην πρώτη γραμμή από πάνω ο τελέγκονος.

CuckooDestroyer
02/04/2020, 17:18
Ευχαριστώ πολύ telegonos

MikeG
02/04/2020, 17:21
2 χρόνια τώρα κάνω ετήσιο συμβόλαιο μέσω του Cosmote Insurance : https://www.cosmote.gr/insurance/moto/details
Πληρώνεις με κάρτα και σε 1 λεπτό έχεις τα πάντα στο mail σου. Πέρυσι που χρειάστηκα κάτι όλα λειτούργησαν άψογα.

dorso
02/04/2020, 17:40
Κάνε μεταφορά τα χρήματα στον ασφαλιστή που το έχεις τώρα ασφαλισμένο κ πες του να σου στείλει την ασφάλεια με pdf κ τέλειωσες..

doctoras
02/04/2020, 19:17
Ασφαλιζω online τα οχηματα μου απο το 2009 τουλαχιστο.
Εχω διαδικτυακή τραπεζικη προαβαση για τις συναλλαγές μου απο το 2008.

CuckooDestroyer
02/04/2020, 21:12
Ασφαλιζω online τα οχηματα μου απο το 2009 τουλαχιστο.
Εχω διαδικτυακή τραπεζικη προαβαση για τις συναλλαγές μου απο το 2008.

Η ιστοσελίδα που έγραψα στο αρχικό μου ποστ είναι έμπιστη;

doctoras
02/04/2020, 23:28
Η ιστοσελίδα που έγραψα στο αρχικό μου ποστ είναι έμπιστη;
Σε αυτους ασφαλιζω τελευταία 4 χρονια. Κανενα προβλημα.

CuckooDestroyer
03/04/2020, 12:53
Σε αυτους ασφαλιζω τελευταία 4 χρονια. Κανενα προβλημα.

Έριξα μια ματιά αλλά βρε φίλε με προβληματίζει ότι πατάς να κάνεις πληρωμή , δεν ανοίγει νέα καρτέλα επίσημης τράπεζας η κάτι τέτοιο , ζητάει απλά τα στοιχεία της κάρτας σου πολύ μπακαλιστικα , δεν ανοίγει δηλαδή νέα ασφαλή καρτέλα

Στα ζητάει χύμα λες και κάνεις login στο moto.gr λέμε τώρα ενώ άλλες εταιρίες φαίνονται πολύ πιο ασφαλείς

Εσύ εκεί πληρώνεις μέσο κάρτας?Αφού βάλεις τα στοιχεία της κάρτας ανοίγει καμία ασφαλή σελίδα η γίνεται όντως έτσι η πληρωμή;

Shinigami Ryuk
03/04/2020, 13:32
Οι πληρωμές είναι ασφαλές και η πληρωμή είναι ασφαλή;

Κατά τ'άλλα, ό,τι έγραψε στην πρώτη γραμμή από πάνω ο τελέγκονος.

417158

MikeG
03/04/2020, 13:54
Έριξα μια ματιά αλλά βρε φίλε με προβληματίζει ότι πατάς να κάνεις πληρωμή , δεν ανοίγει νέα καρτέλα επίσημης τράπεζας η κάτι τέτοιο , ζητάει απλά τα στοιχεία της κάρτας σου πολύ μπακαλιστικα , δεν ανοίγει δηλαδή νέα ασφαλή καρτέλα

Στα ζητάει χύμα λες και κάνεις login στο moto.gr λέμε τώρα ενώ άλλες εταιρίες φαίνονται πολύ πιο ασφαλείς

Εσύ εκεί πληρώνεις μέσο κάρτας?Αφού βάλεις τα στοιχεία της κάρτας ανοίγει καμία ασφαλή σελίδα η γίνεται όντως έτσι η πληρωμή;

Αγχώνεσαι ιδιαίτερα για κάτι που χρησιμοποιείται στο πλανήτη τουλάχιστον μια δεκαετία. Τα site που γράφτηκαν είναι όλα safe.

CuckooDestroyer
03/04/2020, 16:48
Δεν θα με αγχωνε αν είχα μια δεύτερη κάρτα για αυτά τα πράγματα , η κάρτα που μιλάμε έχει όλες μου τις οικονομίες , 5ψηφιο αριθμό..

Βρήκα μια εταιρία στην οποία μπορώ να κάνω αντικαταβολή απλά κοστίζει 15€ παραπάνω , θα το κάνω έτσι για τώρα μίας και λόγο κοροναιου δεν μπορώ να τρέχω σε τράπεζες και να ψάχνω πως βγάζω δεύτερη κάρτα

katsar
03/04/2020, 16:49
Πληρωμή με PayPal δεν δέχονται ;

CuckooDestroyer
03/04/2020, 16:58
Πληρωμή με PayPal δεν δέχονται ;

Όχι..

doctoras
03/04/2020, 18:09
Όχι..
Βρε παλικάρι εχει καμια δεκαρια τροπους πληρωμής κανεναν δεν βρηκες??
https://www.insurancemarket.gr/payment-policy
Να υποθέσω ουτε internet banking εχεις?
Παρε τους τηλέφωνο

BLiTzER
03/04/2020, 18:10
Βρε παλικάρι εχει καμια δεκαρια τροπους πληρωμής κανεναν δεν βρηκες??
https://www.insurancemarket.gr/payment-policy
Να υποθέσω ουτε internet banking εχεις?
Παρε τους τηλέφωνο

Ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι το τηλέφωνο; Εγώ λέω να πάει από κει, να είναι σίγουρος.

CuckooDestroyer
03/04/2020, 18:11
Βρε παλικάρι εχει καμια δεκαρια τροπους πληρωμής κανεναν δεν βρηκες??
https://www.insurancemarket.gr/payment-policy
Να υποθέσω ουτε internet banking εχεις?
Παρε τους τηλέφωνο

Ούτε από αυτό έχω , το μόνο που μπορώ να κάνω είναι κατάθεση σε μαγαζί τους πράγμα αδύνατο λόγο κοροναιου

S705
03/04/2020, 21:25
άκου τα και από έμενα .
στην .insurancemarket ασφαλίζω τα οχήματα μου και εγώ δεν ξέρω από πότε....10 χρονιά? ακόλουθα τον οδηγό και δεν θα πάθεις κάτι. είναι απολύτως ασφαλές σελίδα.

contes di Zante
04/04/2020, 09:24
Κάνε μεταφορά τα χρήματα στον ασφαλιστή που το έχεις τώρα ασφαλισμένο κ πες του να σου στείλει την ασφάλεια με pdf κ τέλειωσες..

Αν δεν του έχεις εμπιστοσύνη, επειδή σε βλέπω διστακτικό, τότε πες του να σου στείλει ταχυπληρωμή. Πληρώνεις κατευθείαν την ασφαλιστική και ανανεώνεται το ήδη υπάρχον συμβόλαιο. Επίσης μπορεί να στο στείλει με .pdf

AUFGEBRACHT
04/04/2020, 19:24
Κάνε μεταφορά τα χρήματα στον ασφαλιστή που το έχεις τώρα ασφαλισμένο κ πες του να σου στείλει την ασφάλεια με pdf κ τέλειωσες..

Φιλική συμβουλή, είναι προτιμότερη η κατάθεση σε λογαριασμό της ίδιας της ασφαλιστικής εταιρείας, παρά στον λογαριασμό του ασφαλιστή, για ευνόητους λόγους...

o_gavros
05/04/2020, 11:38
Καλά ήτανε, όσοι παίξανε παίξανε,παμ παρακάτ

alexis72
05/04/2020, 12:49
Δεν θα με αγχωνε αν είχα μια δεύτερη κάρτα για αυτά τα πράγματα , η κάρτα που μιλάμε έχει όλες μου τις οικονομίες , 5ψηφιο αριθμό..

Βρήκα μια εταιρία στην οποία μπορώ να κάνω αντικαταβολή απλά κοστίζει 15€ παραπάνω , θα το κάνω έτσι για τώρα μίας και λόγο κοροναιου δεν μπορώ να τρέχω σε τράπεζες και να ψάχνω πως βγάζω δεύτερη κάρτα
πολύ ασχημα κάνεις αδελφέ που εχεις ΟΛΕΣ σου τίς οικονομίες στην τράπεζα ....επειδή ερχονται πολύ δύσκολες ημέρες μπροστά μας (μού το λέει συνέχεια φίλος τραπεζικός) μην ξυπνήσουμε κάποια ημέρα (κυρίως παρασκευή θα γίνει αυτό ...) οπου θα υπάρχει δήμευση κάποιου μικρού η μεγάλου η ολόκληρου τού ποσού ...τών κατάθεσεών μας ...υπάρχει π.χ. αγορά χρυσής λίρας αγγλίας για ασφαλή τοποθέτηση...κ οχι βέβαια
σε δολλάρια αμερικής...:eek:

o_gavros
05/04/2020, 15:49
Ενώ εσύ αλεξις72 που εν έτη 2020 προτείνεις να γυρίσουμε στις λίρες στο μπαούλο, κάνεις όμορφα;;;;
Ρε σεις, να καταλάβω το φόβο που προκαλεί η φάση που ζουμε, αλλά ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε μια στοιχειώδη λογική σκέψη

wthanasis
05/04/2020, 16:03
Ενώ εσύ αλεξις72 που εν έτη 2020 προτείνεις να γυρίσουμε στις λίρες στο μπαούλο, κάνεις όμορφα;;;;

Αφού θα κάθεται από πάνω να τις φυλάει με τα κουμπούρια του ρε ο άλλος, τι ανησυχείτε ? :lol:

o_gavros
05/04/2020, 16:15
Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή γελάσω, ειλικρινά.

alexis72
05/04/2020, 18:59
ποτέ ΔΕΝ βάζουμε ΟΛΕΣ τίς οικονομίες μας μιάς ζωής σε ενα μόνο προιόν ...π.χ. ολα στήν τράπεζα ...
δεν το λέω εγω ...αλλά ΟΛΟΙ οι οικονομολόγοι - σύμβουλοι οικονομικών επενδύσεων κλπ ,ολοι αυτοί κάτι περισσότερα ξέρουν απο ΕΜΑΣ ...
οσοι το παίρνουν στην πλάκα...ελπίζω αυριο να ΜΗΝ ΚΛΑΙΝΕ .....

o_gavros
05/04/2020, 19:04
Ναι μόνο που αυτό που λες τώρα, είναι διαφορετικό από αυτό που είπες πριν.

katsar
05/04/2020, 19:23
Εγώ νομίζω πως οι ψηφιακά αναλφάβητοι έχουν σοβαρότερα προβλήματα από το αν θα καβατζάρουν λίρες ή όχι.

doctoras
05/04/2020, 19:24
πολύ ασχημα κάνεις αδελφέ που εχεις ΟΛΕΣ σου τίς οικονομίες στην τράπεζα ....επειδή ερχονται πολύ δύσκολες ημέρες μπροστά μας (μού το λέει συνέχεια φίλος τραπεζικός) μην ξυπνήσουμε κάποια ημέρα (κυρίως παρασκευή θα γίνει αυτό ...) οπου θα υπάρχει δήμευση κάποιου μικρού η μεγάλου η ολόκληρου τού ποσού ...τών κατάθεσεών μας ...υπάρχει π.χ. αγορά χρυσής λίρας αγγλίας για ασφαλή τοποθέτηση...κ οχι βέβαια
σε δολλάρια αμερικής...:eek:

μετά είναι που χρειάζεσαι καραούλι και γινόμαστε τέξας

ότι είναι να γίνει θα γίνει σε όλους, αν γίνει μεγάλο κακό οι φυσικές ικανότητες στην επιβίωση θα μετρήσουν και όχι το χρήμα(για την κατώτερη πάντα οικονομική τάξη) οι οικονομικώς ευκατάστατοι είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο