PDA

View Full Version : επιδιώρθωση πλαστικού ρεζερβουάρ ((σπείρωμα)



fz6man
05/04/2020, 15:50
Καλησπέρα παιδιά , έχουν χαλάσει λίγο τα σπειρώματα εκεί που πιάνει το ρουμπινέτο πάνω στο ντεπόζιτο με αποτέλεσμα να χάνει λίγο καιι αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς κάποιο υλικό με το οποίο μπορώ να σφραγίσω τις τρύπες και να ξανα-ανοίξω τα σπειρώματα ;

MAIK72
05/04/2020, 17:05
Πολλούς τρόπους και διάφορα υλικά αλλά η πιο ασφαλής , εύκολη και γρήγορη μέθοδο που μπορώ να σκεφτώ είναι να αλλάξεις τεπόζιτο.
Αμα πχ, το έχει κάνει κάποιος με εποξική και κράτησε τουλάχιστον μέχρι το επόμενο ξεβίδωμα να μας το πει:p

stefanos
05/04/2020, 17:11
Δεν είναι με μια φλάτζα και 2 βιδάκια που βιδώνουν στο ντεπόζιτο?

MAIK72
05/04/2020, 17:37
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147797

https://www.suzukicentral.com/threads/anybody-ever-fix-a-stripped-petcock-nut.84082/

μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερες βίδες ,αν δεν το χαλάσεις εντελώς. Λύσεις πολλές . Το θέμα είναι να αντέξει ή ότι δεν θα το κάνεις χειρότερα.;)

fz6man
05/04/2020, 18:03
Δεν είναι με μια φλάτζα και 2 βιδάκια που βιδώνουν στο ντεπόζιτο?
ναι ακριβώς

fz6man
05/04/2020, 18:10
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147797

https://www.suzukicentral.com/threads/anybody-ever-fix-a-stripped-petcock-nut.84082/

μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερες βίδες ,αν δεν το χαλάσεις εντελώς. Λύσεις πολλές . Το θέμα είναι να αντέξει ή ότι δεν θα το κάνεις χειρότερα.;)

σκέφτομαι να κόψω το πίσω μέρος από τρυπάνι το στρόγγυλο ενώ θα ανοίξω με το ίδιο τρυπάνι τις υπάρχουσες τρύπες , θα βάλω εποξική κόλλα 2 συστατικών και θα ανοίξω καινούργιο σπείρωμα , ουσιαστικά θα κάνω μια φωλιά έτσι δεν θα χαλάσει ποτέ και θα σφίγγει γερά χωρίς να κλωτσάει, εκτός και αν πουλάνε έτοιμες φωλιές.

lykourgi
05/04/2020, 18:25
Υπάρχουν εποξειδικές ειδικά για πλαστικά (προσοχή, αναγράφουν εξαιρέσεις) και άλλες ειδικά για βενζίνη. Αν δεν θα υπάρχει επαφή με το καύσιμο προτίμησε τις πρώτες.

ioannispar
05/04/2020, 19:51
Πιστεύω πως θα μπορούσες να βάλεις και πριτσίνια με σπείρωμα που θα τα ασφάλιζες - στεγανοποιούσες με δύο συστατικών εποξική κόλλα και θα μπορούσες να σφίξεις μετά όσο θέλεις!

Παραθέτω και φωτό...

417202
417203
417204

azar41
05/04/2020, 20:11
Άσχετο και σχετικό,τι διαφορά έχει αυτό το πριτσίνι απο την βίδα με παξιμάδι,τραβά και συμπιέζει το παξιμάδι του;

fz6man
05/04/2020, 20:18
Το θέμα είιναι αν θα πιάσει η εποξική στο ποτισμένο απο βενζινα ντεποζιτο , παρεμπιπτόντως ωραία αυτά τα πριτσίνια ;) ομως δεν νομιζω οτι κανουν γιατί το ρουμπινέτο έχει μικρότερες οπές και η μεγαλύτερη βιδα θα βρίσκει , θα πρέπει να ρίξω πολύ υλικό βασικά να στοκάρω .

ioannispar
05/04/2020, 20:28
Έτσι λειτουργούν και αυτός είναι ο πριτσιναδόρος τους...

417206

417207

ioannispar
05/04/2020, 20:31
Το θέμα είιναι αν θα πιάσει η εποξική στο ποτισμένο απο βενζινα ντεποζιτο , παρεμπιπτόντως ωραία αυτά τα πριτσίνια ;) ομως δεν νομιζω οτι κανουν γιατί το ρουμπινέτο έχει μικρότερες οπές και η μεγαλύτερη βιδα θα βρίσκει , θα πρέπει να ρίξω πολύ υλικό βασικά να στοκάρω .


Μπορείς να το καθαρίσεις και τότε θα πιάσει κανονικά!!!

MAIK72
05/04/2020, 23:13
Αυτή είναι μια Ωραία λύση. Το είδατε το λινκ που έβαλα πιο πάνω?
Και πάλι θα επισημάνω ότι δεν την θεωρώ καθόλου εύκολη λύση με κίνδυνο να καταστραφεί εντελώς το τεπόζιτο
Εν τοιαύτα περιπτώσει ουδεμία ευθύνη αναλαμβάνω και νίπτω τας χείρας μου πολύ σχολαστικά σαν τον Σπύρο :D:D
417212
417213
417214

fz6man
05/04/2020, 23:28
Αυτή είναι μια Ωραία λύση. Το είδατε το λινκ που έβαλα πιο πάνω?
Και πάλι θα επισημάνω ότι δεν την θεωρώ καθόλου εύκολη λύση με κίνδυνο να καταστραφεί εντελώς το τεπόζιτο
Εν τοιαύτα περιπτώσει ουδεμία ευθύνη αναλαμβάνω και νίπτω τας χείρας μου πολύ σχολαστικά σαν τον Σπύρο :D:D
417212
417213
417214
ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ , γιατί όμως το έσκαψες τοσο πολύ λιγο άνοιγμα δεν αρκουσε με μια αρίδα? Επίσης με τι στόκαρες, εισαι ευχαριστημενος ?

MAIK72
05/04/2020, 23:39
ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ , γιατί όμως το έσκαψες τοσο πολύ λιγο άνοιγμα δεν αρκουσε με μια αρίδα? Επίσης με τι στόκαρες, εισαι ευχαριστημενος ?

Δεν είναι δικό μου ,το έβαλα επάνω αλλά δεν το άνοιξες https://www.suzukicentral.com/threads/anybody-ever-fix-a-stripped-petcock-nut.84082/
Και μάλλον θα απευθυνόμουν σε ειδικό για να περάσω πριτσίνια , μούφες ή μεταλλικά σπειρώματα σε πλαστικό τεπόζιτο. 99% θα το κατέστρεφα εντελώς.

toyar
06/04/2020, 09:07
ρωταω επειδη δεν ξερω....
τα δικα του σπειρωματα που χαλασαν ηταν πλαστικα;

Eiver
06/04/2020, 09:08
Δεν είναι δικό μου ,το έβαλα επάνω αλλά δεν το άνοιξες https://www.suzukicentral.com/threads/anybody-ever-fix-a-stripped-petcock-nut.84082/
Και μάλλον θα απευθυνόμουν σε ειδικό για να περάσω πριτσίνια , μούφες ή μεταλλικά σπειρώματα σε πλαστικό τεπόζιτο. 99% θα το κατέστρεφα εντελώς.

νομιζω οτι και ο τυπος που το επισκευασε ετσι εχει αποτυχει
τα πριτσινια οπως ανοιξε τις τρυπες ειναι παααααρα πολυ δυσκολο να τα ευθυγραμισεις-παραλληλησεις ωστε να ερθουν μετα οι βιδες και να σφιξουν σωστα για να μην εχεις διαρροη
επισης και η επιφανεια που εφτιαξε τριβοντας την κολλα δυσκολο να ειναι ευθυγραμισμενη σωστα ωστε να μην εχει διαρροη

ioannispar
06/04/2020, 09:16
Παιδιά όλα γίνονται. Χρόνος υπάρχει, θέληση υπάρχει, άρα το πας αργά και μετράς 15 φορές πριν τρυπήσεις και νομίζω πως θα δικαιωθείς!

Η κόλλα που φαίνεται μοιάζει για εποξική 2 συστατικών μετάλλου που αντέχει γενικότερα πολύ περισσότερο και μετά τρίβεται και πιο εύκολα :wave2:

george.S
06/04/2020, 09:29
Να χρησιμοποιήσεις μια μικρή πλάκα που θα έχεις περάσει τις βίδες και στην άκρη θα έχεις τις μουφες βιδομένες
Σαν οδηγό
μετά να πάρεις χοντρή φλατζα ανάμεσα να πάρει τις οποίες ανωμαλίες

Πιστεύω ότι επισκευάζεται

Tycho Moon
06/04/2020, 09:41
Καλησπέρα παιδιά , έχουν χαλάσει λίγο τα σπειρώματα εκεί που πιάνει το ρουμπινέτο πάνω στο ντεπόζιτο με αποτέλεσμα να χάνει λίγο καιι αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς κάποιο υλικό με το οποίο μπορώ να σφραγίσω τις τρύπες και να ξανα-ανοίξω τα σπειρώματα ;

Στη θέση σου φίλε μου θα πήγαινα σε ειδικό. Γνώμη μου είναι ότι αν δεν το έχεις ξανακάνει, δεν αξίζει να ρισκάρεις. Δεν ξέρω τί μηχανάκι έχεις, αλλά σε αρκετά μηχανάκια, το ρουμπινέτο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω από το λαιμό της εξάτμισης, με ό,τι αύτο συνεπάγεται σε περίπτωσης διαρροής της βενζίνης πάνω σε αυτόν...

SeniorCanardo
06/04/2020, 09:48
Πρώτα άλλαξε το o-ring που υπάρχει στη βάση του ρουμπινέτου, για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις διαρροή εκεί.
Κατά προτίμηση viton για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και στο κάυσιμο.

Οι βίδες που στερεώνουν το ρουμπινέτο είναι ειδικές βίδες για πλαστικά. (ejot) Εκτός και αν τις πείραξες.
Μου φαίνεται απίθανο να χάλασες τα πάσα εκτός και αν τις έβαλες-έβγαλες πολλές φορές και στραβά ή αν τις καργάρησες "σαν να μην υπάρχει αύριο".

Κατά τη γνώμη μου άσε τα πριτσίνια με πάσο κατά μέρος.
Οι φωλιές από τις βίδες είναι τυφλές με βάθος περίπου 2εκ, δεν νομίζω να πιάσει σωστά εκεί το πριτσίνι.
Ο πριτσιναδόρος για τα συγκεκριμένα είναι πανάκριβος, αν και υπάρχει πατέντα για να μπούνε, η σωστή εφαρμογή είναι αμφίβολη.

Εγώ λέω πάρε ένα ούπα, κόλλα το με καμιά σοβαρή κόλα για πλαστικά και μετά βίδωσε.
Δεν χρειάζεσαι εκεί ούτε καμιά τρομερή ροπή, ούτε τρώει καμιά τρελή καταπόνηση σε εκείνο το σημείο, ούτε κάθε μέρα βάζεις-βγάζεις το ρουμπινέτο.

Αν έχεις την καλοσύνη απάντησε με την σειρά σου, σε αυτό που σε ρώτησα κάνα 4μηνο (χμ! εξάμηνο) πριν για τον κύλινδρο.;)

leftos
06/04/2020, 10:18
Γιατι δεν δοκιμάζεις με λίγο τεφλον ταινια υδραυλικου για πετρελαιοειδη ( κόστος κανα ευρω ) και με καινούργιο oring να δείς μήπως φιάξει. Έχει και κάτι τεφλόν η κορδόνια που είναι με επικάλυψη κολλητική πιστεύω οτι θα πάρουν τα μπόσικα. Τα δουλέυουν υδραυλικοί σε πλαστικά σπειρώματα σε πετρέλαια και σε νερό με πίεση με επιτυχία.

fz6man
06/04/2020, 20:24
καλησπέρα σε όλους , καταρχήν το ρουμπιινέτο από το μηχανάκι είναι αυτό και οι βίδες είναι μεταλλικές οπως βλέπετε έχει ένα περιθώριο το ντεπόζιτο όμως το ρουμπινέτο δεν πατάει ολόκληρο άλλα μόνο στο κέντρο δηλαδή μονο με την φλάντζα όλο το αλλο ειναι στον αέρα , αυτή την στιγμή το Το ρουμπινέτο βιδώνει ικανοποιητικά άλλα δεν σφίγγει σωστά αν και δεν πιστεύω να εχω πρόβλημα όμως εχω ψυχολογικά με ρουμπινετα και βενζίνες τελευταία φορά που είχα διαρροή καυσίμου έκαψα το αυτοκίνητο μου ολοσχερώς .. Προσπάθησα να βάλω μια ποιο χοντρή βίδα ώστε να ανοιξω νέα σπειρώματα πάνω στο πλαστικό όπως κάνουμε στο αλουμίνινιο άλλα δεν κέρδισα κάτι ,

Οι φωλιές από τις βίδες είναι τυφλές με βάθος περίπου 2εκ, δεν νομίζω να πιάσει σωστά εκεί το πριτσίνι.
δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο αν σφηνώσω ενα τετοιο πριτσίνι στην κάθε οπή με λιγο εποξική δεν θα δουλέψει σωστά , πώς το σκέφτεσαι και το θεωρείς λάθος ;

Οι βίδες που στερεώνουν το ρουμπινέτο είναι ειδικές βίδες για πλαστικά. (ejot) Εκτός και αν τις πείραξες.
οι βίδες ειναι οπως πολύ σωστα ειναι ejot .

Γιατι δεν δοκιμάζεις με λίγο τεφλον ταινια υδραυλικου για πετρελαιοειδη ( κόστος κανα ευρω ) και με καινούργιο oring να δείς μήπως φιάξει. Έχει και κάτι τεφλόν η κορδόνια που είναι με επικάλυψη κολλητική πιστεύω οτι θα πάρουν τα μπόσικα. Τα δουλέυουν υδραυλικοί σε πλαστικά σπειρώματα σε πετρέλαια και σε νερό με πίεση με επιτυχία.
δεν είναι κακή η ιδέα σου , σκεφτόμουν για καννάβη , όσο για το oring δεν νομιζω να έχει θέμα.

bros400pgm
06/04/2020, 21:12
Είχα το ίδιο προβλημα στο δικό μου τεποζιτο. Εμένα όμως γυρνούσε η ορειχάλκινη μουφα, δεν είχε θέμα το σπείρωμα. Την έβγαλα, αγόρασα ότι κόλλα δύο συστατικών μου έδωσε ένα μαγαζί στην Πάτρα με βιομηχανικά και την ξαναεβαλα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά δεν έβαζα την απαιτούμενη ροπη που έπρεπε. ένα έπιανε ένα φαίρινγκ. Νομίζω για ένα βιδωμα θα ήταν οκ, όχι όμως για λυσε-δεσε σε κάθε σέρβις.
Δεν χάνεις τίποτα να βάλεις μια νέα μουφα με μια κόλλα 2 συστατικών, χωρίς να πειράξεις περαιτέρω το τεποζιτο.

fz6man
06/04/2020, 21:34
Είχα το ίδιο προβλημα στο δικό μου τεποζιτο. Εμένα όμως γυρνούσε η ορειχάλκινη μουφα, δεν είχε θέμα το σπείρωμα. Την έβγαλα, αγόρασα ότι κόλλα δύο συστατικών μου έδωσε ένα μαγαζί στην Πάτρα με βιομηχανικά και την ξαναεβαλα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά δεν έβαζα την απαιτούμενη ροπη που έπρεπε. ένα έπιανε ένα φαίρινγκ. Νομίζω για ένα βιδωμα θα ήταν οκ, όχι όμως για λυσε-δεσε σε κάθε σέρβις.
Δεν χάνεις τίποτα να βάλεις μια νέα μουφα με μια κόλλα 2 συστατικών, χωρίς να πειράξεις περαιτέρω το τεποζιτο.

Mα δεν έχει μουφα - παξιμάδι , η βίδα πιάνει κατευθείαν στο πλαστικό και θέλω να το ενισχύσω για πολλά βάλε-βγάλε

bros400pgm
06/04/2020, 21:54
Πλαστικό σπείρωμα έχει;

fz6man
06/04/2020, 22:26
Πλαστικό σπείρωμα έχει;
ναι

stefanos
06/04/2020, 23:22
Επειδή πρόσφατα έσφαξα το ρουμπινέτο στο xr επειδή έχω διαρροή.
Τη στεγανοποίηση στο ρουμπινέτο την κάνει το oring στο σωληνάκι μόνο.
Οι βίδες και τερματισμένες να είναι ΔΕΝ σφίγγουν ιδιαίτερα την φλάτζα στο ρεζερβουάρ είναι υπολογισμένες και τερματίζουν.
Αλλά αν το οριγκ είναι σε καλή κατάσταση το πρεσάρουν στη φωλιά του και δεν υπάρχει διαρροή.
Αν και το ΚΤΜ είναι ίδια ιστορία δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βιδώσεις παραπάνω μια τερματισμένη βίδα.
Αν τα 'έχεις ξεφτιλίσει τα σπειρώματα οκ έχεις πρόβλημα και κάτι πρέπει να κάνεις.(θα ξεκίναγα από πιο χοντρή βίδα ίδιου τύπου ίδιου μήκους ίδιο βήμα)
Αλλά εάν κρατάνε άλλαξε πρώτα το ρινγκ με καινούργιο.

SeniorCanardo
07/04/2020, 09:45
Καλά στα λέει ο από πάνω 99% είναι θέμα o-ring, μάλλον δεν διαβάζει βέβαια, ότι από πάνω λέω ότι η βίδα είναι "ειδική" δεν κυκλοφορεί στην αγορά παρά μόνο σε κιτ.

Να βρεις με μεγαλύτερη διάμετρο, πιο μακριά κ.ο.κ. το βλέπω όχι απλώς χλωμό αλλά αδύνατο.
Ψάχνω κάνα χρόνο να βρω τέτοιες βίδες. Στα τοπικά καταστήματα με κοιτάνε σαν χαζοί δεν την έχουν ξαναδεί και στο μπέη δεν βρίσκω την σωστή διάμετρο.
Αν βρεις κάπου πες μου να πάρω μια κούτα. :D

Θες να συνδέσεις την μεταλλική μούφα πάνω στο πλαστικό με εποξική, να συνδέσεις δηλαδή δύο διαφορετικά υλικά αυξάνοντας την πιθανότητα αστοχίας αλλά και περιορίζοντας την εποξική σε γενικής χρήσης.
Σου είπα και παραπάνω και το προσπέρασες, βάλε ένα ούπα, κόλλα τα με εποξική ειδική για πλαστικά και συνδέεις όμοια υλικά.

Επίσης σε μούφα εμπορίου με το σπείρωμα της βίδας που έχεις ξέχασε το!
Θα πρέπει να πας σε άλλη βίδα, είτε φλαντζωτή, είτε σε απλή με ροδέλα.
Φλαντζωτή με τέτοια διάμετρο πάλι δυσκολεύτηκα να βρω.

Υπάρχει επίσης ένα o-ring, πίσω από τον διακόπτη του ρουμπινέτου, κάνε έναν έλεγχο και εκεί μπας και χάνει από εκεί.
Εγώ σε κάθε περίπτωση θα αντικαθιστούσα και τα δύο o-rings με καινούργια για να είμαι βέβαιος ότι δεν προέρχεται από εκεί η διαρροή.

stefanos
07/04/2020, 15:34
Καλά στα λέει ο από πάνω 99% είναι θέμα o-ring, μάλλον δεν διαβάζει βέβαια, ότι από πάνω λέω ότι η βίδα είναι "ειδική" δεν κυκλοφορεί στην αγορά παρά μόνο σε κιτ.

Να βρεις με μεγαλύτερη διάμετρο, πιο μακριά κ.ο.κ. το βλέπω όχι απλώς χλωμό αλλά αδύνατο.
Ψάχνω κάνα χρόνο να βρω τέτοιες βίδες. Στα τοπικά καταστήματα με κοιτάνε σαν χαζοί δεν την έχουν ξαναδεί και στο μπέη δεν βρίσκω την σωστή διάμετρο.
Αν βρεις κάπου πες μου να πάρω μια κούτα. :D




Μια χαρά το διάβασα αλλά είπα να μη σχολιάσω για τα ready to race :evil:
Στα τοπικά καταστήματα δεν νομίζω και εγώ στο web αν ψάξεις βίδες για πλαστικά κάποια θα βρείς να κάνει περίπου
https://www.amazon.com/s?bbn=16410611&rh=n%3A16310091%2Cn%3A%2116310161%2Cn%3A383599011%2Cn%3A17290023011%2Cn%3A16410611%2Cp_n_feature_nin e_browse-bin%3A17426582011&dc&fst=as%3Aoff&qid=1586266030&rnid=17426558011&ref=lp_16410611_nr_p_n_feature_nine_bro_2

fz6man
12/04/2020, 23:13
Πολυ ωραια ευχαριστω