PDA

View Full Version : Άποψη για Keeway Target 125



ThanosM
06/04/2020, 16:03
Καλησπέρα ομάδα
Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας για το συγκεκριμένο παπί (keeway Target 125)
Ο λόγος που ρωτάω είναι πως δουλεύω στην περιοχή της Ομόνοιας οπότε ιδανικά θα ήθελα ένα παπί σχετικά φθηνό και αξιόπιστο (οσο γίνεται βέβαια)
Αν δεν δούλευα στο κέντρο της Αθήνας θα έπαιρνα με κλειστά μάτια ιαπωνικό παπί αλλά ψάχνω κάτι φθηνό για να μπορώ να το παρατάω (με κλειδαριά βέβαια) χωρίς να έχω τόσο άγχος να μου το κλέψουν.
Θα ήθελα σαν τρελός να αγοράσω το GTR 150 αλλά αν μου το φάνε θα πάθω κατάθλιψη οπότε θέλω κάτι πιο φθηνό
Το παπί θα κάνει 10-15km την μέρα, δεν θα είναι παπί δουλειάς αλλά παπί που θα με πηγαίνει από το σπίτι στη δουλειά και ξανά πίσω
Τέλος δεν θα ήθελα κάτι σε μεταχειρισμένο και δεν θα ήθελα Daytona (τα φοβάμαι λίγο)
Όποιος το έχει ή ξέρει για αυτό το παπί αν μπορεί ας με βοηθήσει
Ευχαριστώ μάγκες για την βοήθεια

typhoon
06/04/2020, 17:20
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά για την χρήση που θες μάλλον δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Εναλλακτικά δε θα πω για ποδήλατο, αλλά ίσως κάποια ηλεκτρική παραλλαγή του ή κάνα ηλεκτρικό σκούτερ να σε εξυπηρετήσει καλύτερα κ σίγουρα πιο οικονομικά

ThanosM
06/04/2020, 17:35
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά για την χρήση που θες μάλλον δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Εναλλακτικά δε θα πω για ποδήλατο, αλλά ίσως κάποια ηλεκτρική παραλλαγή του ή κάνα ηλεκτρικό σκούτερ να σε εξυπηρετήσει καλύτερα κ σίγουρα πιο οικονομικά



Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση
Δεν θα ήθελα ποδήλατο για θέμα ασφάλειας και κούρασης
Αντιπαθώ τα ηλεκτρικά! αν και μεγάλος 30+ είμαι ακόμα λίγο κάγκουρας:)
Σε ευχαριστώ και πάλι

panavour
06/04/2020, 17:54
Καλησπέρα ομάδα
Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας για το συγκεκριμένο παπί (keeway Target 125)
Ο λόγος που ρωτάω είναι πως δουλεύω στην περιοχή της Ομόνοιας οπότε ιδανικά θα ήθελα ένα παπί σχετικά φθηνό και αξιόπιστο (οσο γίνεται βέβαια)
Αν δεν δούλευα στο κέντρο της Αθήνας θα έπαιρνα με κλειστά μάτια ιαπωνικό παπί αλλά ψάχνω κάτι φθηνό για να μπορώ να το παρατάω (με κλειδαριά βέβαια) χωρίς να έχω τόσο άγχος να μου το κλέψουν.
Θα ήθελα σαν τρελός να αγοράσω το GTR 150 αλλά αν μου το φάνε θα πάθω κατάθλιψη οπότε θέλω κάτι πιο φθηνό
Το παπί θα κάνει 10-15km την μέρα, δεν θα είναι παπί δουλειάς αλλά παπί που θα με πηγαίνει από το σπίτι στη δουλειά και ξανά πίσω
Τέλος δεν θα ήθελα κάτι σε μεταχειρισμένο και δεν θα ήθελα Daytona (τα φοβάμαι λίγο)
Όποιος το έχει ή ξέρει για αυτό το παπί αν μπορεί ας με βοηθήσει
Ευχαριστώ μάγκες για την βοήθεια

αν το θες μονο για δουλεια και για 10-15 χιλ τοτε μην παρεις ουτε παπι καινουργιο γιατι και αυτο κλεβεται,παρε με 5-6 κατοσταρικα ενα διχρονο 50αρι σκουτερακι και ησυχασες (μεταχειρισμενο) Απ αυτα που σου επισυναπτω θα επαιρνα το πρωτο γιαμαχα 50 γιατι το ειχα και ειναι πιστολι.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=24&variant=50&price-from=%3E500&price-to=%3C600&rg=3

ThanosM
06/04/2020, 18:40
αν το θες μονο για δουλεια και για 10-15 χιλ τοτε μην παρεις ουτε παπι καινουργιο γιατι και αυτο κλεβεται,παρε με 5-6 κατοσταρικα ενα διχρονο 50αρι σκουτερακι και ησυχασες (μεταχειρισμενο) Απ αυτα που σου επισυναπτω θα επαιρνα το πρωτο γιαμαχα 50 γιατι το ειχα και ειναι πιστολι.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=24&variant=50&price-from=%3E500&price-to=%3C600&rg=3


Σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια
Δυστυχώς δεν μου αρέσουν τα σκούτερ καθόλου, δεν θα έπαιρνα ποτέ παρόλο που είναι πάρα πολύ βολικά
Αν και δεν είμαι πιτσιρικάς είμαι ακόμα λίγο κάγκουρας! τα αγαπώ τα παπιά

Thakokk6
06/04/2020, 18:48
Υπάρχει φίλε μου ανοιχτο θέμα για το παπι αυτό, εσύ τι θέλεις να μάθεις;

ThanosM
06/04/2020, 19:10
Υπάρχει φίλε μου ανοιχτο θέμα για το παπι αυτό, εσύ τι θέλεις να μάθεις;

Βασικά με ενδιαφέρει:
ποιότητα κατασκευής
Τι παίζει με την αντιπροσωπεία και τα σερβις
πόσο καλό είναι το μοτέρ του και αν φαίνεται αξιόπιστο?
Έχει διαφορά από τα υπόλοιπα κινεζικά παπιά ή είναι πάνω κάτω τα ίδια?
Αξίζει για τα λεφτά του ή είναι μονόδρομος το πιο ακριβό ιαπωνικό?

Κατά βάση θα ήθελα άποψη από κάποιον που το έχει γιατί έχω ακούσει και έχω διαβάσει γνώμες αλλά οχι από ιδιοκτήτες

Kickstart
06/04/2020, 19:30
Υπάρχει ένα βίντεο στο YouTube που το τεστάρει ο γνωστός τυπάκος ο anto24 καπως έτσι τεσπα... Το παπί απ ότι είδα είναι του drakonet που είναι και μέλος εδώ μέσα.. Πιστεύω θα σε κατατοπίσει όπου να ναι.. Είναι μεν κινέζικο αλλά απ ότι λένε από τα σχετικά καλά.. Και τιμή μπόμπα.. 1μιση χιλιάρικο κούτα.
Δισκόφρενα μπροστά πίσω τεράστιο χώρο κάτω από τη σέλα, σέλα πολύ καλή για παπί, στιβαρό στο δρόμο και για την τιμή του συνολικά καλό ποιοτικά.. Αυτά έχω δει εγώ στο νετ χαζεύοντας τον τελευταίο καιρό πάπιες.. Πραγματικά από την κλεισούρα έχω φάει το ίντερνετ σε παπάκια και μοτοσυκλέτακια.. ψάχνω κι εγώ για την ίδια ακριβώς φάση που λες.. Πήγαινα έλα δουλειά μικρή αποσταση και καρακεντρο ομονοια.

Thakokk6
06/04/2020, 19:41
Φίλε μου το έχω πέντε μήνες έχω 5230 χλμ, το παπι δουλεύει άψογα δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Είχα παλιά δύο χοντα και δύο γιαμαχα το ένα δίχρονο, η φίρμα που φτιάχνει αυτό το παπι είναι η μεγαλύτερη της Κίνας, έχει κεντρική αποθήκη ανταλλακτικων στην Ουγγαρία τα σέρβις πια σέρβις αλλάζεις λαδάκι λιπαινεις την αλυσίδα και φεύγεις, κάνω 45 χλμ να πάω και να έρθω απο τιν δουλειά άνετα και ξεκούραστα έχει καλό τιμόνι στιβαρό πηρουνι ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση διπλό σταντ τιν καλύτερη σέλα χώρο για φουλ φεις κράνος καλά φώτα αλαρμ τι άλλο θέλεις. Υγ. Ο κινητήρας έχει δείξει 108 χλμ. Είμαι 100 κιλα

DRAKONET
06/04/2020, 21:57
Πολυ αξιολογο παπι φιλε μου.
Το αγορασα για τον γιο μου και ειναι στο στρωσιμο ακομη
ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟς....δεν εχει θεμα με ανταλακτικα...και εχει αντιγραφη το μοτερ του honda supra.
Εχει καλη καβαλα και οτι σου ειπαν ο Thakokk6...και ο Kickstart ισχυουν.
θεωρησα την πιο καλη επιλογη για παπι σε αυτη την οικονομικη βαθμιδα και γι'αυτο το επελεξα μετα απο συγκριση με τον ανταγωνισμο !
Λεγοντας ανταγωνισμο λεω αυτο ...και το daytona...το βιντεο που σου ειπε ο Kickstart ειναι αυτο..

https://www.youtube.com/watch?v=M5ZElN99K5A&t=1250s

ThanosM
06/04/2020, 22:00
Υπάρχει ένα βίντεο στο YouTube που το τεστάρει ο γνωστός τυπάκος ο anto24 καπως έτσι τεσπα... Το παπί απ ότι είδα είναι του drakonet που είναι και μέλος εδώ μέσα.. Πιστεύω θα σε κατατοπίσει όπου να ναι.. Είναι μεν κινέζικο αλλά απ ότι λένε από τα σχετικά καλά.. Και τιμή μπόμπα.. 1μιση χιλιάρικο κούτα.
Δισκόφρενα μπροστά πίσω τεράστιο χώρο κάτω από τη σέλα, σέλα πολύ καλή για παπί, στιβαρό στο δρόμο και για την τιμή του συνολικά καλό ποιοτικά.. Αυτά έχω δει εγώ στο νετ χαζεύοντας τον τελευταίο καιρό πάπιες.. Πραγματικά από την κλεισούρα έχω φάει το ίντερνετ σε παπάκια και μοτοσυκλέτακια.. ψάχνω κι εγώ για την ίδια ακριβώς φάση που λες.. Πήγαινα έλα δουλειά μικρή αποσταση και καρακεντρο ομονοια.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

ThanosM
06/04/2020, 22:05
Φίλε μου το έχω πέντε μήνες έχω 5230 χλμ, το παπι δουλεύει άψογα δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Είχα παλιά δύο χοντα και δύο γιαμαχα το ένα δίχρονο, η φίρμα που φτιάχνει αυτό το παπι είναι η μεγαλύτερη της Κίνας, έχει κεντρική αποθήκη ανταλλακτικων στην Ουγγαρία τα σέρβις πια σέρβις αλλάζεις λαδάκι λιπαινεις την αλυσίδα και φεύγεις, κάνω 45 χλμ να πάω και να έρθω απο τιν δουλειά άνετα και ξεκούραστα έχει καλό τιμόνι στιβαρό πηρουνι ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση διπλό σταντ τιν καλύτερη σέλα χώρο για φουλ φεις κράνος καλά φώτα αλαρμ τι άλλο θέλεις. Υγ. Ο κινητήρας έχει δείξει 108 χλμ. Είμαι 100 κιλα


Φίλε μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ
Το εκτιμώ πολύ οτι μου απάντησες, επειδή είναι ενα παπί που δεν έχει τις πωλήσεις του Daytona είναι αρκετά δύσκολο να μάθεις πληροφορίες

ThanosM
06/04/2020, 22:16
Πολυ αξιολογο παπι φιλε μου.
Το αγορασα για τον γιο μου και ειναι στο στρωσιμο ακομη
ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟς....δεν εχει θεμα με ανταλακτικα...και εχει αντιγραφη το μοτερ του honda supra.
Εχει καλη καβαλα και οτι σου ειπαν ο Thakokk6...και ο Kickstart ισχυουν.
θεωρησα την πιο καλη επιλογη για παπι σε αυτη την οικονομικη βαθμιδα και γι'αυτο το επελεξα μετα απο συγκριση με τον ανταγωνισμο !
Λεγοντας ανταγωνισμο λεω αυτο ...και το daytona...το βιντεο που σου ειπε ο Kickstart ειναι αυτο..

https://www.youtube.com/watch?v=M5ZElN99K5A&t=1250s



DRAKONET σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε
Έχω δει το βίντεο εδώ και πολύ καιρό γιατί ακολουθώ τον Anton26 σχεδόν από την πρώτη μέρα, και επειδή έχω δει και την παρουσίαση του Kawasaki σου στον ίδιο motovloger εκτιμώ την γνώμη σου πάρα πολύ.
Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις...πιστεύω πως καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι να βρεις ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου παπιού, έχεις περάσει και εσύ λογικά από την θέση μου πριν το αγοράσεις
Να ξέρεις ξεκίνησα να ψάχνω και να ασχολούμαι με αυτό το παπί μετά το βίντεο σου με τον Anton!
Να είσαι καλά φίλε μου

ThanosM
06/04/2020, 22:36
DRAKONET
Φίλε μου θα ήθελα να μου πεις αν γίνεται από ποιον έμπορο το αγόρασες και που σκοπεύεις να το πας για το πρώτο σέρβις?
Αν μπορείς να μου απαντήσεις...αν πάλι όχι ευχαριστώ καταλαβαίνω

DRAKONET
06/04/2020, 22:47
DRAKONET
Φίλε μου θα ήθελα να μου πεις αν γίνεται από ποιον έμπορο το αγόρασες και που σκοπεύεις να το πας για το πρώτο σέρβις?
Αν μπορείς να μου απαντήσεις...αν πάλι όχι ευχαριστώ καταλαβαίνω

Σου στελνω Π.Μ για ευνοητους λογους

ThanosM
06/04/2020, 22:56
Σου στελνω Π.Μ για ευνοητους λογους


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου

Acacius
06/04/2020, 22:59
Αφού δηλώνεις ολίγον κάγκουρας, δεν κοιτάς και το Kawasaki Athlete με λίγα παραπάνω χρήματα; Δεν ξέρω τι αξίζει σαν παπί, αλλά πρέπει να σου ταιριάζει και δεν πιστεύω να το κλέβουν το ίδιο συχνά με τα πιο διαδεδομένα παπιά.

ThanosM
06/04/2020, 23:41
Αφού δηλώνεις ολίγον κάγκουρας, δεν κοιτάς και το Kawasaki Athlete με λίγα παραπάνω χρήματα; Δεν ξέρω τι αξίζει σαν παπί, αλλά πρέπει να σου ταιριάζει και δεν πιστεύω να το κλέβουν το ίδιο συχνά με τα πιο διαδεδομένα παπιά.

Πολύ σωστή η απάντησή σου φίλε, μέσα στο μυαλό μου είσαι, το σκεφτόμουν πριν το Target
Θα το έπαιρνα σε αυτή την τιμή με κλειστά μάτια αλλά δυστυχώς υπάρχει ένα τεράστιο αλλά....το μηχανάκι δεν είναι απλά άσχημο, δεν αντέχω να το βλέπω! (δική μου άποψη βέβαια) νομίζω είναι το πιο άσχημο παπί στα μάτια μου! Σκέψου πως αν απλά το θεωρούσα άσχημο θα το έπαιρνα χθες!
Το Target σκουτερίζει...δεν με τρελαίνει αλλά δεν με χαλάει κιόλας
Γενικά μου αρέσουν πιο πολύ τα παλιά μηχανάκια, σε ομορφιά από καινούρια τοπ 3 για μένα είναι:
1. GTR 150
2. VF 185 (δεν θα το έπαιρνα βέβαια ποτέ θα έπαιρνα με λίγα παραπάνω το GTR που είναι Honda και θα το έχω μια ζωή)
3. Daytona DΥ125 (είναι φασόν παπί δεν θα το αγόραζα)
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου φίλε μου

Nikospiaggio
07/04/2020, 13:11
Αφου κοιτας και λιγο την καγκουρια
Το target τι τελικη βγαζει?
Γιατι αν ειναι κατω απο 100 και με κοντη πρωτη και δευτερα μονο σουζες θα κανεις στην γειτονια.
Εγω που θελω ενα παπι για το κεντρο παντα 2 ατομα θεωρω οτι ειναι ιδανικο

ThanosM
07/04/2020, 21:10
Αφου κοιτας και λιγο την καγκουρια
Το target τι τελικη βγαζει?
Γιατι αν ειναι κατω απο 100 και με κοντη πρωτη και δευτερα μονο σουζες θα κανεις στην γειτονια.
Εγω που θελω ενα παπι για το κεντρο παντα 2 ατομα θεωρω οτι ειναι ιδανικο

Sorry φίλε σε μπέρδεψα
Όταν εννοώ καγκουρία εννοώ μόνο στο θέμα της εμφάνισης, δεν με ενδιαφέρει να κάνω σούζες, πατήματα κ.α. (άσε που σούζα δεν ξέρω να κάνω αλλά και να ήξερα δεν θα έκανα) και επειδή θέλω το παπί για δουλειά δεν με νοιάζει καθόλου πόσο τελική βγάζει γιατί όσο και να βγάζει εγώ πάνω απο 80km δεν θα το πάω (είμαι αρκετά ψυχαναγκαστικός με τα μηχανάκια-αυτοκίνητά μου)
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για το σχόλιο σου

Nikospiaggio
07/04/2020, 21:41
Τοτε το μονο που μενει ειναι να το δεις απο κοντα και να το δοκιμασεις.
Παντα να κανεις test drive.
Εδω παντελονι αγοραζεις και το δοκιμαζεις δεν θα δοκιμασεις το μηχανακι?
Οταν ανοιξουν βεβαια τα μαγαζια.
Αν δεν σου κανει πας στο επομενο.
Αλλωστε ολα τα παπια λιγο πολυ ιδια ειναι.
Δοκιμασε τα και παρε οτι σου αρεσει και σου ταιριαζει.

ThanosM
07/04/2020, 22:28
Τοτε το μονο που μενει ειναι να το δεις απο κοντα και να το δοκιμασεις.
Παντα να κανεις test drive.
Εδω παντελονι αγοραζεις και το δοκιμαζεις δεν θα δοκιμασεις το μηχανακι?
Οταν ανοιξουν βεβαια τα μαγαζια.
Αν δεν σου κανει πας στο επομενο.
Αλλωστε ολα τα παπια λιγο πολυ ιδια ειναι.
Δοκιμασε τα και παρε οτι σου αρεσει και σου ταιριαζει.


Να είσαι καλά φίλε μου
Θα το κάνω test ride οπωσδήποτε πριν το πάρω
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

GRR
10/04/2020, 21:22
Το Target 125 έχει τριξίματα στα πλαστικά?

DRAKONET
10/04/2020, 21:45
Το Target 125 έχει τριξίματα στα πλαστικά?

Οχι καθολου !

Nikospiaggio
08/07/2020, 22:30
Drakonet καλησπερα.
Λογικα τωρα θα εχεις κανει πανω απο 3.000χιλ.
Τι εχεις να μας πεις για το target?
Αξιζει τα χρηματα του?
Βλεπω στο δρομο να κυκλοφορουν αρκετα.

Thakokk6
09/07/2020, 17:13
Το keeway το αγόρασα 1/11 σήμερα το κοντέρ γράφει 10400, άλλαξα λαδια στα 1000 4000 7000 και 10000 βάζω motorex formula 10 40 ημισυνθετικο το μοτέρ δουλεύει άψογα στα 1000 ελενξα βαλβίδες στα 7000 άλλαξα μπουζί κάθε τρεις και λίγο λιπαινω αλυσίδα με σπρέι το παπι είναι αψογο

DRAKONET
09/07/2020, 17:46
ΚΟΝΤΕΥΩ 4000...απλα αριστο!
Οπως λεει και ο Thakokk6 ετσι και εγω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα .
ΔΕΝ τριζει και κανουν πολυ εντυπωση τα φρενα του που τα βλεπω πολυ καλα ακομη και σε κατηφορα δικαβαλος με ζεστη επιαναν
χωρις να δειξουν κουραση.
Λαστιχα εχω ακομη τα μαμα....φαντασου.
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος !

GRR
09/07/2020, 18:37
Τα λάστιχα στο παπάκι μέχρι πόσα χιλιόμετρα αντέχουν?

DRAKONET
09/07/2020, 21:52
Τα λάστιχα στο παπάκι μέχρι πόσα χιλιόμετρα αντέχουν?
καθε 2-2μιση χρονια...ασχετα χλμ εγω τα αλλαζω

Nikospiaggio
10/07/2020, 07:21
Απο πραγματικη καταναλωση εχετε εικονα?

DRAKONET
10/07/2020, 15:06
Απο 2.0...εως και 2.2 στα 100 απλη βενζινη...με κυνηγι στο γκαζι....στο χαλαρο εχει παει 1.8.
Αλλα για 300 ml βενζινης...δεν λεει κατι...ουτε ενα κουτι αναψυκτικου .....σιγα !

GRR
11/07/2020, 13:06
Τα αμοτρισέρ στο Target είναι ρυθμιζόμενα?Καθέ πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα χρειάζονται αλλαγή στα παπάκια?

Nikospiaggio
11/07/2020, 19:49
Πηγα σημερα και το ειδα απο κοντα και εκλεισα test drive για την επομενη εβδομαδα.
Ο πωλητης δεν ειχε πολλα να μου πει.
Περισσοτερα εμαθα απο εσας.
Κατι ομως δεν..
Επιδοση οσο honda 110 και αυτο ειναι 125.
Πλαστικα καπως ασαφη σε ποιοτητα.
Θα δουμε την επομενη εβδομαδα και στον δρομο.

toyar
11/07/2020, 19:55
Ακούγονται καλά λόγια γενικά
Σε βιντεάκι στο YouTube μου φάνηκε κάπως αργό...

panavour
11/07/2020, 19:59
Πηγα σημερα και το ειδα απο κοντα και εκλεισα test drive για την επομενη εβδομαδα.
Ο πωλητης δεν ειχε πολλα να μου πει.
Περισσοτερα εμαθα απο εσας.
Κατι ομως δεν..
Επιδοση οσο honda 110 και αυτο ειναι 125.
Πλαστικα καπως ασαφη σε ποιοτητα.
Θα δουμε την επομενη εβδομαδα και στον δρομο.

οτι πληρωνεις παιρνεις φιλε,το χοντα εχει 50% παραπανω,για τα λεφτα που δινεις ειναι αριστο το keeway,θα τo συγκρινεις με τα αλλα κινεζικα οχι με χοντα.

viper1
11/07/2020, 20:48
οτι πληρωνεις παιρνεις φιλε,το χοντα εχει 50% παραπανω,για τα λεφτα που δινεις ειναι αριστο το keeway,θα τo συγκρινεις με τα αλλα κινεζικα οχι με χοντα.

Panavour τα τελευταία παπιά made in japan ήταν τα άστρα. Οπότε κινέζικα συγκρίνει

panavour
11/07/2020, 22:34
Panavour τα τελευταία παπιά made in japan ήταν τα άστρα. Οπότε κινέζικα συγκρίνει

Οσο και κινεζικα να ειναι τα χοντα ειναι χοντα,αλλη ποιοτητα υλικων αλλος ελεγχος παραγωγης.Πολλοι κατασκευαστες φτιαχνουν κινα.Οι κινεζοι μπορουν να φτιαξουν τα παντα,αναλογα τι τους ζητησεις και τι τους πληρωσεις.Και η χοντα και οσοι αλλοι γιαπωνεζοι κατασκευαστες φτιαχνουν κινα ,ειναι πανω σε ποιοτητα απο τους αλλους κινεζους.Ειναι θεμα εμπορικης πολιτικης και συμφωνιων ,καθως και πωλησης παλαιοτερης τεχνολογιας και πατεντων απο τους γιαπωνεζους προς τους κινεζους.Ολα γινονται μελετημενα και κατοπιν συμφωνιων.

viper1
11/07/2020, 22:48
Οσο και κινεζικα να ειναι τα χοντα ειναι χοντα,αλλη ποιοτητα υλικων αλλος ελεγχος παραγωγης.Πολλοι κατασκευαστες φτιαχνουν κινα.Οι κινεζοι μπορουν να φτιαξουν τα παντα,αναλογα τι τους ζητησεις και τι τους πληρωσεις.Και η χοντα και οσοι αλλοι γιαπωνεζοι κατασκευαστες φτιαχνουν κινα ,ειναι πανω σε ποιοτητα απο τους αλλους κινεζους.Ειναι θεμα εμπορικης πολιτικης και συμφωνιων ,καθως και πωλησης παλαιοτερης τεχνολογιας και πατεντων απο τους γιαπωνεζους προς τους κινεζους.Ολα γινονται μελετημενα και κατοπιν συμφωνιων.

Υπάρχουν κινέζικα που είναι καλύτερα από τα κινέζικα χοντα.
Η χοντα δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε. Όπως και όλες οι μεγάλες ιαπωνικές εταιρίες. Όλες έχουν περάσει στην εποχή του καταναλωτισμού. Οι ποιότητες κατασκευής σε αυτές τις κατηγορίες είναι σε χαμηλά επίπεδα για τέτοια ονόματα. Έχουν επικεντρωθεί στην εξέλιξη της μεσαίας και μεγάλης κατηγορίας και οι μικρότερες πάνε με την ντουζίνα. Και η χοντα που κάποτε ήταν δεν σπάει δεν χαλάει υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που 1000αρια χτύπησαν μοτέρ.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις υπόλοιπες. Κόβουν πλαίσια βαράνε τα βολάν κλπ.
Η κατηγορία με τα παπιά είναι πλέων στις στατιστικές από τους χρήστες και όχι στο όνομα. Και ο αγοραστής πρέπει να ξέρει για ποια χρήση το θέλει.

panavour
11/07/2020, 23:02
Υπάρχουν κινέζικα που είναι καλύτερα από τα κινέζικα χοντα.


Το καλυτερο και το χειροτερο ειναι εννοιες σχετικες.π.χ.1) το παπι χοντα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ειναι καλυτερο απ ολα τα κινεζικα στους περισσοτερους τομεις.
2)το παπι χοντα ΔΕΝ ειναι καλυτερο απο ΠΟΛΛΑ κινεζικα ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ την τιμη του.
Απο κει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

viper1
11/07/2020, 23:06
Το καλυτερο και το χειροτερο ειναι εννοιες σχετικες.π.χ.1) το παπι χοντα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ειναι καλυτερο απ ολα τα κινεζικα στους περισσοτερους τομεις.
2)το παπι χοντα ΔΕΝ ειναι καλυτερο απο ΠΟΛΛΑ κινεζικα ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ την τιμη του.
Απο κει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

Αφού έχεις τόσο πάθος με την χοντα γιατί οδηγείς καβασακι?

panavour
11/07/2020, 23:45
Αφού έχεις τόσο πάθος με την χοντα γιατί οδηγείς καβασακι?

Εχω αλλαξει περιστασιακα και για διαφορους λογους κατα καιρους ΟΛΕΣ τις γιαπωνεζικες μαρκες.Τις θεωρω ΟΛΕΣ ανω του μεσου ορου.Τωρα εχω καβασακι γιατι την συγκεκριμενη στιγμη με τις συγκεκριμενες μου αναγκες και οικονομικες μου δυνατοτητες ηταν Η ευκαιρια.Δεν το εχω μετανοιωσει και οτι αλλο και να παρω μαλλον θα το κρατησω για παπι.Απο την εμπειρια μου,και απ οτι ειμαι σε θεση να κρινω πιστευω οτι η ΧΟΝΤΑ για τον ΜΕΣΟ αναβατη ειναι στα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μοντελα της καλυτερη σε σχεση τιμης προς ποιοτητα,και σε ανθρωποκεντρικοτητα απο τις αλλες τρεις γιαπωνεζικες.Γνωμη μου ομως, και μπορει να κανω και λαθος.Παντως η αγορα μοτοσυκλεττας ειναι και τι θα βρεις την συγκεκριμμενη στιγμη που σκεφτεσαι να την κανεις και τι χρηματα διαθετεις.Μπορει για αλλα να ξεκινησεις κι αλλου να βρεθεις.:)

Nikospiaggio
12/07/2020, 13:42
Μπορουμε να βαλουμε και στη συζητηση μια ακομη παραμετρο.
Οταν στην Ελλαδα για τα παπια υπαρχουν μονο 2 ιαπωνικες εταιρεις ( δεν εχουμε kawa & suzuki)
Δεν ειναι λογικο οι αλλοι 2 να παιζουν με τις τιμες σε βαρος μας?
Δεν υπαρχει κατα μια εννοια μονοπωλιο στα παπια απο τους ιαπωνες?
Ετσι οριζουν τις τιμες χωρις απαραιτητα να αξιζουν και τοσο.
Απλα υπαρχει εδαφος.
Αν το παραπανω σκεπτικο εχει μια δοση αληθειας
Τοτε μηπως μπορουμε να συγκρινουμε ιαπωνικο και κινεζικο ?( καλης ποιοτητας κινεζικο βεβαια) οπως το target.

DRAKONET
13/07/2020, 21:15
Πηγα σημερα και το ειδα απο κοντα και εκλεισα test drive για την επομενη εβδομαδα.
Ο πωλητης δεν ειχε πολλα να μου πει.
Περισσοτερα εμαθα απο εσας.
Κατι ομως δεν..
Επιδοση οσο honda 110 και αυτο ειναι 125.
Πλαστικα καπως ασαφη σε ποιοτητα.
Θα δουμε την επομενη εβδομαδα και στον δρομο.

ΠΑΝΤΑ παιζει ρολο η τιμη !
Δεν το περνας αψηφιστα...οτι μοτοσυκλετα και να ειναι!
Στην παρουσα ομως η διαφορα τιμης κανει μπαμ...ειναι μισο μηχανακι πιο πανω το honda!
Επισης εαν πηγαινεις προκατηλειμενος για κατι...παντα θα σε τρωει ακομη και αν το παρεις.....
και θα κοιτας για ΄'ψηγματα'' .
Το παπι ηδη ειναι στον δρομο 4 χρονια.....με ιδιοκτητες που εχουν 30.000 χλμ χωρις προβληματα
επισης τα δουλευουν ντελιβερυ .

Galaxiga
20/01/2022, 14:31
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς απο ποίο παπί είναι αντιγραφή ο κινητήρας του target; Κάπου είχα διαβάσει από innova ισχύει;