PDA

View Full Version : Μπουλονοκλειδο Αερος ή Μπαταριας



nikost
06/04/2020, 23:08
Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεο μελος που ασχολουμε με diy κατασκευες κ θελω την βοηθεια σας: Θελω να βγαλω απο ενα αμαξι τον κοτσαδορο που ειναι βιδωμενος με 19 mm παξιμαδια, προσπαθησα με ενα παλμικο κατσαβιδι της dewalt dcf887 μπας κ τα ξεβιδωσω αλλα ματαια... Μπορειτε να με κατατοπισετε ποιο μπουλονοκλειδο να παρω αερος ή μπαταριας (εχω κομφλερ 50 λιτρα) κ ποσα kgm να εχει δυναμη ωστε να μπορω να ξεβιδωσω μεχρι κ 24 ή 27 mm σκουριασμενο παξιμαδι απο ενα χλοοκοπτικο τρακτερακι??
Ευχαριστω!!

geo10
06/04/2020, 23:25
Καλώς ήλθες nikost. Εδώ θα σου λυθούν πολλές απορίες, αλλά εάν είσαι εργαλειάκας μπορεί να πέσεις κι άλλο μέσα στη λούμπα :)
Επί της ερωτήσεώς σου, το κομφλέρ που έχεις τι πραγματική παροχή αέρα έχει; Διότι τα αερόκλειδα τον θέλουν τον αέρα τους.
Για μπουλονόκλειδο αέρος έχω διαβάσει καλά πράγματα για το Makita DTW285. Για 19mm νομίζω είσαι καλά, αλλά με τα σκουριασμένα 24mm και 27mm νομίζω το χοντραίνεις λίγο.
:ninja: :D

mankam
07/04/2020, 00:54
Είναι μικρός ο αεροσυμπιεστής που εχεις,θα σου προτεινα να αγοράσεις ηλεκτρικό εαν δεν σε δεσμεύει το καλώδιο, να μήν μπλέκεις με μπαταρίες.
Εγω πούλησα το αέρος και πήρα αυτο είναι σκυλί στα 450nm https://www.ebay.com/itm/Hesselink-PIW-1000-Elektro-Schlagschrauber-230V-Spezial-Felgennusse-E-Schrauber/263067793376?hash=item3d400ff7e0:g:Z~QAAOSw-mtd2F3s

kons
07/04/2020, 01:11
Αν θές δοκίμασε προέκταση σωλήνα κανα μέτρο σε ένα γερμανοπολύγωνο 19αρι να δεις αν ξεβιδώνει....

toyar
07/04/2020, 15:27
417252

S705
07/04/2020, 15:44
Αν θές δοκίμασε προέκταση σωλήνα κανα μέτρο σε ένα γερμανοπολύγωνο 19αρι να δεις αν ξεβιδώνει....

σαν χαζό θα λύσει....

Eiver
07/04/2020, 17:58
οπως ειπαν και οι προηγουμενοι αν το προβλημα σου ειναι να λυσεις καποια παξιμαδια η καλυτερη μεθοδος ειναι να χρησιμοποιησεις προεκταση
με ενδιαφερει ομως και εμενα το θεμα του μπουλονοκλειδου γιατι θελω να βγαζω ευκολα τα μπουλονια του αυτοκινητου (μπουλονια με κεφαλι αλεν καταλληλοτερος τροπος ειναι το μπουλονοκλειδο)
εχω μπουλονοκλειδο αερα αλλα δεν...με αρκετη δυσκολια γιατι δεν επαρκει ο αερας αρα προσανατολιζομαι σε ηλεκτρικο ή μπαταριας
εχω βαλει στο ματι αυτο https://www.skroutz.gr/s/9758211/Bulle-63449-18V-1x4Ah-4-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CF%85%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1.html
καλη και η προταση του φιλου παραπανω που προτεινε ηλεκτρικο
για ριχτε ιδεες οσοι εχετε χρησιμοποιησει μπαταριας ή ηλεκτρικο

Eiver
07/04/2020, 18:07
Είναι μικρός ο αεροσυμπιεστής που εχεις,θα σου προτεινα να αγοράσεις ηλεκτρικό εαν δεν σε δεσμεύει το καλώδιο, να μήν μπλέκεις με μπαταρίες.
Εγω πούλησα το αέρος και πήρα αυτο είναι σκυλί στα 450nm https://www.ebay.com/itm/Hesselink-PIW-1000-Elektro-Schlagschrauber-230V-Spezial-Felgennusse-E-Schrauber/263067793376?hash=item3d400ff7e0:g:Z~QAAOSw-mtd2F3s
για πες φιλε μπουλονια αυτοκινητου τα λυνει ανετα χωρις χρηση λοστων;
δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ηλεκτρικο εχει ιδια χτυπηματα με αερος;
αυτη η Hesselink (περιεργα θα ακουστει αν το πω στα ελληνικα :lol:) τι προελευσης ειναι;

mankam
07/04/2020, 23:03
για πες φιλε μπουλονια αυτοκινητου τα λυνει ανετα χωρις χρηση λοστων;
δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ηλεκτρικο εχει ιδια χτυπηματα με αερος;
αυτη η Hesselink (περιεργα θα ακουστει αν το πω στα ελληνικα :lol:) τι προελευσης ειναι;

Δεν συζητάμε για μπουλόνια αυτοκινήτου, Περικόχλιο:) εμπρός Γραναζιού , καμπάνας συμπλέκτη, βολάν μοτοσυκλέτας σου κάνει? έκανα βίδες 2 μοτέρ σε τευχη για πούλημα με αυτό, αμα το θές για τρακτέρ έχει το το μοντέλο 2000 με περισσότερα Nm, Κατασκευή κίνας είναι όλα με πατρόν Γερμανικό,έχει και ποιό επώνυμα σε ποιό επώνυμη τιμή, παντως έχεις δίκιο για το όνομα χεσε-λινκ, και εγώ όταν το είδα εκεί πήγε το μυαλό μου:cry:

nikost
07/04/2020, 23:13
Τελικα τα καταφερα τις ελυσα τις βιδες, στην αρχη ειχα βαλει μισο μετρο σωληνα για προεκταση αλλα επειδη το φοβομουν να βαλω πολυ δυναμη μην χαλασω τα παξιμαδια, αλλα εβαλα 1 μετρο σωληνα κ λυθηκαν σαν χαζα οπως λεει ενας φιλος :lol: ειχαν σκουριασει βεβαια... Ειχα βαλει καρυδακι απλο γιατι δεν ειχα αερος. Μηπως πρεπει να αγορασω καρυδακια αερος?? Για να λυσω 27 mm παξιμαδι σκουριασμενο δεν θα μου κανει ζημια το απλο καρυδακι??

Πειτε ολοι την γνωμη σας με ενδιαφερει κι εμενα για μπουλονοκλειδο...
Ποσα Νm πρεπει να ειναι γενικα ενα μπουλονοκλειδο για να ξεβιδωνει μεχρι κ 27 mm παξιμαδι?? Ρωταω για να εχω ενα μετρο συγκρισης...

nikosmec
08/04/2020, 10:13
Μιας και το θέμα λύθηκε, παρόλα αυτά ας πως και την εμπειρία μου, πριν λίγο καιρό ήμουν σε φάση να αγοράσω μπουλονόκλειδο, ήθελα μπαταρίας λόγω της ευκολίας και λόγω του ότι το αέρος θέλει μεγάλο κομπρεσέρ αέρα. Κατέληξα να πάρω ένα μπουλονόκλειδο (BEV2030), ένα παλμικό κατσαβίδι (BEV2025), μια μπαταρία (BEV2002) και ένα φορτιστή (BEV2001), όλα μάρκας BORMANN για να μπορώ με μία μπαταρία να χρησιμοποιώ και τα δύο. Κατά πόσο η ροπή που γράφουν είναι πραγματική δεν ξέρω και αμφιβάλω, αλλά τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και δουλειά κάνουν, (μπουλόνια από τροχούς αυτοκινήτων, βίδες από γρανάζια, καμπάνες κλπ μοτοσυκλετών), ακόμα και η μπαταρία παρόλο που είναι η μικρή μπορώ να πω πως κρατάει. ΦΥΣΙΚΑ μιλάμε για φθηνά κινέζικα εργαλεία με την πιθανός ανάλογη αντοχή στον χρόνο και αυτό είναι κάτι που το ήξερα από την αρχή αγοράζοντας τα. Παρόλα αυτά την δουλειά μου την κάνω με 110€ περίπου που στοίχισαν και τα 4 μαζί. Για πόσο θα την κάνω ο χρόνος θα δείξει.





Η αλήθεια είναι πως το παλμικό κατσαβίδι δεν το χρειαζόμουν καθώς έχω ήδη ένα σωρό δραπανοκαστάβιδα μπαταρίας αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

stefanos
08/04/2020, 10:55
ΦΥΣΙΚΑ μιλάμε για φθηνά κινέζικα εργαλεία με την πιθανός ανάλογη αντοχή στον χρόνο και αυτό είναι κάτι που το ήξερα από την αρχή αγοράζοντας τα. Παρόλα αυτά την δουλειά μου την κάνω με 110€ περίπου που στοίχισαν και τα 4 μαζί. Για πόσο θα την κάνω ο χρόνος θα δείξει.



Στη δουλειά έχουμε κάτι 18V δραπανοκατσάβιδα makita από τις αρχές του αιώνα.
Ενώ τα εργαλεία είναι σε καλή κατάσταση, παρ όλη την κακή χρήση από 30 διαφορετικά άτομα τόσα χρόνια,
μπήκαν σε αχρηστία λόγω έλλειψης μπαταριών πλέον (ni-cd).
Αν τα είχε ερασιτέχνης θα ήταν απλά καινούργια ,για πέταμα, και αμφιβάλλω αν θα έκανε ποτέ απόσβεση τα 400+ που έκαναν.
Πολλές φορές δεν είναι κακή ιδέα το φτηνό κινέζικο.

JNP
08/04/2020, 12:38
Στη δουλειά έχουμε κάτι 18V δραπανοκατσάβιδα makita από τις αρχές του αιώνα.
Ενώ τα εργαλεία είναι σε καλή κατάσταση, παρ όλη την κακή χρήση από 30 διαφορετικά άτομα τόσα χρόνια,
μπήκαν σε αχρηστία λόγω έλλειψης μπαταριών πλέον (ni-cd).
Αν τα είχε ερασιτέχνης θα ήταν απλά καινούργια ,για πέταμα, και αμφιβάλλω αν θα έκανε ποτέ απόσβεση τα 400+ που έκαναν.
Πολλές φορές δεν είναι κακή ιδέα το φτηνό κινέζικο.

Προσπαθήσατε να αντικαταστησετε τις μπαταρίες με ιοντων λιθιου;
Πολλοί το κάνουν αν τα εργαλεία είναι σε καλή κατάσταση ακόμα.

Eiver
08/04/2020, 13:08
Τελικα τα καταφερα τις ελυσα τις βιδες, στην αρχη ειχα βαλει μισο μετρο σωληνα για προεκταση αλλα επειδη το φοβομουν να βαλω πολυ δυναμη μην χαλασω τα παξιμαδια, αλλα εβαλα 1 μετρο σωληνα κ λυθηκαν σαν χαζα οπως λεει ενας φιλος :lol: ειχαν σκουριασει βεβαια... Ειχα βαλει καρυδακι απλο γιατι δεν ειχα αερος. Μηπως πρεπει να αγορασω καρυδακια αερος?? Για να λυσω 27 mm παξιμαδι σκουριασμενο δεν θα μου κανει ζημια το απλο καρυδακι??

Πειτε ολοι την γνωμη σας με ενδιαφερει κι εμενα για μπουλονοκλειδο...
Ποσα Νm πρεπει να ειναι γενικα ενα μπουλονοκλειδο για να ξεβιδωνει μεχρι κ 27 mm παξιμαδι?? Ρωταω για να εχω ενα μετρο συγκρισης...
η διαφορα που εχουν το κοινο καρυδακι απο το αερος ειναι οτι το πρωτο μπορει να σπασει λογω κρουσεων ενω το δευτερο οχι.δεν θα σε βοηθησει σε κατι αλλο το αερος
τωρα για να εχεις ενα μετρο συγκρισης να πουμε οτι μια Μ27 το maximum που επιτρεπεται να την βιδωσεις ειναι καπου στα 500nm νομιζω
ta μπουλονια του αυτοκινητου μου ας πουμε ο κατασκευαστης λεει σφιξιμο 100-120 nm αν θυμαμαι καλα...τωρα ο λαστιχας σιγα μη βαζει δυναμομετρο,βαζει το αεροκλειδο και τα σφιγγει οσο γουσταρει,εκτιμω οτι πρεπει να τα σφιγγει κοντα στα 200...αρα για να ξεβιδωνω ανετα χρειαζομαι ενα με 300 ας πουμε

Eiver
08/04/2020, 13:22
edit εκανα ενα λαθακι μαλλον λεγοντας 27mm δεν εννοεις Μ27 αλλα οτι χρειαζεσαι κλειδι νουμερο 27 για το παξιμαδι;Αρα παμε σε σπειρωμα Μ20 και αλλαζουν οι αριθμοι

nikost
08/04/2020, 13:45
edit εκανα ενα λαθακι μαλλον λεγοντας 27mm δεν εννοεις Μ27 αλλα οτι χρειαζεσαι κλειδι νουμερο 27 για το παξιμαδι;Αρα παμε σε σπειρωμα Μ20 και αλλαζουν οι αριθμοι

Ναι σωστα εννοουσα Μ20 σπειρωμα παξιμαδι... Οποτε λογικα μπουλονοκλειδο με 500-700 ή ακομα καλυτερα με 1000 Νm ξεβιδωμα ειναι αρκετα ε??

Eiver
08/04/2020, 16:13
Ναι σωστα εννοουσα Μ20 σπειρωμα παξιμαδι... Οποτε λογικα μπουλονοκλειδο με 500-700 ή ακομα καλυτερα με 1000 Νm ξεβιδωμα ειναι αρκετα ε??

δεν ειμαι σιγουρος και εγω στο ψαξιμο ειμαι
καλα σιγουρα μια ροπη 1000 σε καλυπτει στα παντα πιστευω,αλλα ισως και να μην ειναι απαραιτητη τοσο μεγαλη ροπη (ανεβαινει και το κοστος πολυ).πιστευω πως ειναι και θεμα κρουσεων
αν εχει καλη κρουση και με μικροτερη ροπη πιστευω θα ξεβιδωνει
εχω ενα αεροκλειδο οπως προανεφερα. παρα πολυ δυνατο δεν μου εχει αντισταθει τιποτα (οταν εχω καλη παροχη αερα).θα ψαξω να βρω τι προδιαγραφες εχει αυτο σε κρουσεις,ροπη και θα συγκρινω αντιστοιχα με τα ηλεκτρικα και θα ενημερωσω αν βγαλω συμπερασμα
edit
τζιφος το γκουγκλαρισα δεν υπαρχει πουθενα,η αγορα του εχει γινει προ ιντερνετ :cry:

STF
08/04/2020, 20:34
Ένα καλό κομπρεσέρ 50 λίτρων μπορεί να λύσει και να δέσει μπουλόνια αυτοκινήτου. Και γενικά για εργασίες μοτό μια χαρά είναι. Λόγω μικρής δεξαμενής μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα που έτσι και αλλιώς τα δίνεις από μπουλόνι σε μπουλόνι. Μετά είναι θέμα ταχύτητας αναπλήρωσης του κομπρεσέρ. Κάποια Oil Free είναι αρκετά καλά για ερασιτεχνικές εργασίες αλλά μιλάμε για μινίμουμ 50 λίτρα, όχι 24άρια κτλ.

Για παράδειγμα, κάποια στιγμή θέλω να πάρω το παρακάτω... δεν το βρίσκεις Ελλάδα ούτε σου το στέλνουν λόγω βάρους. Οπότε σε μια από τις βόλτες μου στη Γερμανία θα το φέρω εγώ.

https://www.youtube.com/watch?v=LeFP6zcumxc

Για ποιο δύσκολες εργασίες ναι δε κάνει, αλλά πόσοι ερασιτέχνες θα χρειαστούν τέτοιες δύσκολες εργασίες;

daz
09/04/2020, 12:55
Τα κρουστικά καρυδάκια ειναι για κρουστικά εργαλεία και τα υπόλοιπα για εργαλεία χειρός και για καστάνιες αέρος. Φυσικά αν δεν έχουμε κάποιο, χρησιμοποιούμε αυτό που έχουμε αλλά αν έχουμε το κατάλληλο χρησιμοποιούμε αυτό.

Τα κρουστικά είναι πιο χοντρά και πιο μαλακά ώστε να μη σπάνε απ' τις κρούσεις. Τα επιχρωμιωμένα ή τα βιομηχανικά έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα γιατί δε χρειάζεται να απορροφούν κρούσεις.
Τα κρουστικά δεν είναι ποτέ επιχρωμιωμένα γιατί το χρώμιο δε θα άντεχε εφ' όσον το σώμα τους είναι φτιαγμένο ώστε να παραμορφώνεται όταν δέχεται μεγάλες ροπές.

daz
09/04/2020, 16:39
Νίκο η ερώτησή σου πήγε σε καινούριο θρεντ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158390

Acacius
09/04/2020, 20:06
Για όποιον ψάχνεται για ηλεκτρικό μπουλονόκλειδο, βλέπω ότι στο Σκρουτζ έχει προσφορές αυτή την περίοδο, τόσο σε ρεύματος όσο και μπαταρίας, από σοβαρές εταιρίες (Metabo, DeWalt, Milwaukee). Οι τιμές δεν ξέρω αν όντως αξίζουν, αλλά το αναφέρω.

JNP
20/02/2021, 13:50
Πριν ενάμιση δύο χρόνια αγόρασα ένα ηλεκτρικό μπουλονοκλειδο Parkside 450watt για χρήση μόνο στα μπουλονια των τροχών του αυτοκινήτου. Λόγω lock down χρειαστηκα όλο αυτό το χρόνο για να κάνει το αμάξι 15000 χλμ και σήμερα αποφάσισα να αλλάξω τους τροχούς μπρος πίσω και να πλύνω μέσα έξω τις ζάντες.Ευκαιρία και για πρεμιέρα της 1/2", 60εκ, μανελας force. Το μπουλονοκλειδο είχε μαζί του 4 καρυδακια 17,19,21,24χιλ και ένα ζευγάρι καρβουνακια. Οι προδιαγραφές του λένε ότι ξεβιδώνει μέχρι 320Nm και βιδώνει μέχρι 100 Nm. Εμένα πιο πολύ με ενδιέφερε το βιδωμα να είναι κάτω από 113 Nm που δίνει το μανιουαλ του αυτοκινήτου για τα μπουλονια των 17χιλ.
Ο ένας τροχός είχε προ μηνός αφαιρεθεί σε συνεργείο για μια εργασία και ο τεχνιταρας εσφιξε με το μπουλονοκλειδο αέρα από δύο φορές κάθε μπουλόνι πριν να τον προλάβω,καπου 180-200Nm θα στοιχηματιζα. Τον ρωτάω αν τελειώσαμε και επειδή ξέρει ότι κάτι καταλαβαίνω, μου λέει όχι ακόμα. Πάει φέρνει το ροποκλειδο, του λέω βάλε 113 και με γράφει κανονικά... Κάνει ότι σφίγγει και με είδε που γέλαγα, μου λέει να σφιξω κι άλλο;! Όχι βρε του λέω μην κουράζεσαι!
Την μια πλευρά με τα εργοστασιακά σφιξιματα η 60αρα μανέλα ξεσφιγγε λες και τα μπουλονια ήταν χωμένα σε βούτυρο! Πάω και στην ρόδα που εσφιξε ο τεχνιταρας και αμέσως φάνηκε η διαφορά, 200 Nm σίγουρα, με τον λεβιέ του αυτοκινήτου δεν ξεσφιγγε με τίποτα. Τον τέταρτο τροχό τον ξεσφιξα πολύ άνετα με το ηλ μπουλονοκλειδο. Όλα τα σφιξιματα μετά έγιναν άψογα με το Parkside και το τελικό σφίξιμο με το ροποκλειδο 40-200 Nm GEDORE στα 113Nm. Το ροποκλειδο γύρναγε καμμια 20αρια μοιρες και τερμάτιζε με κλικ, άρα το σφίξιμο του ηλ μπουλονοκλειδου ήταν κοντά στα 100 οπως έλεγε. Ευχαριστημένος λοιπόν για τα 60 ευρώ του Parkside και ο χρόνος θα δείξει τις αντοχές του.
Σημ. Στη φωτο φαίνεται η διαφορά πάχους μεταξύ των καρυδιών, της GEDORE το μπλε και της Parkside το μαύρο πάνω στην προέκταση της μανελας( αναιμικο αλλά δούλεψε). Το καρυδακι της gedore έχει ενισχυμένο το πάνω μέρος που μπαίνει το καρέ και το υπόλοιπο έχει επένδυση πλαστική για να μην γρατζουνάει τις αλουμινενιες ζάντες. Το ροποκλειδο έχει ακόμα δύο καρυδακια 19 και 21 Χιλ.
425692