PDA

View Full Version : Ρυθμιση dimension Z σε Ktm exc 200



fz6man
09/04/2020, 15:20
Καλησπερα εχει ερθει η ωρα να ρυθμίσω το dimension Z απο το μηχανακι , ακομη δεν το εχω βάλει μπροστά αλλα θελω να μαθω μερικά πράγματα για να ειμαι έτοιμος , εχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube παρολαυτα θελω να το συζητήσω λιγο μαζι σας , στον κύλινδρο εχει μπει χιτωνιο αν παίζει κάποιο ρόλο. Απο εκει και περα ειδα οτι ξεβιδωβουμε την μεγαλη βίδα πανω απο την αντλια νερου και ενα καπακι απο την αλλη πλευρα μαλλον για να βλέπουμε την γλωσσα ,θα ηθελα να μάθω τι ακριβώς Ρυθμίζουμε στον κυλινδρο , αν καταλαβα καλα κατι με τα καυσαερια δηλαλη την ριντιερα π.χ απο εκει ρυθμιζω ροπες χαμηλα/ ψηλα ; και πως πρεπει να μετακινησω την γλωσσα ωστε να εχω το αποτέλεσμα που ζηταω; Και κατι ακομα η 8αρα βιδα στο κεντρο που γυρνάει το βολαν χρησιμεύει καπου ;

fz6man
09/04/2020, 19:55
Καλησπερα εχει ερθει η ωρα να ρυθμίσω το dimension Z απο το μηχανακι , ακομη δεν το εχω βάλει μπροστά αλλα θελω να μαθω μερικά πράγματα για να ειμαι έτοιμος , εχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube παρολαυτα θελω να το συζητήσω λιγο μαζι σας , στον κύλινδρο εχει μπει χιτωνιο αν παίζει κάποιο ρόλο. Απο εκει και περα ειδα οτι ξεβιδωβουμε την μεγαλη βίδα πανω απο την αντλια νερου και ενα καπακι απο την αλλη πλευρα μαλλον για να βλέπουμε την γλωσσα ,θα ηθελα να μάθω τι ακριβώς Ρυθμίζουμε στον κυλινδρο , αν καταλαβα καλα κατι με τα καυσαερια δηλαλη την ριντιερα π.χ απο εκει ρυθμιζω ροπες χαμηλα/ ψηλα ; και πως πρεπει να μετακινησω την γλωσσα ωστε να εχω το αποτέλεσμα που ζηταω; Και κατι ακομα η 8αρα βιδα στο κεντρο που γυρνάει το βολαν χρησιμεύει καπου ;
Delete

viper1
09/04/2020, 23:55
Να πάρεις κανένα manual δεν παίζει Ε?

BLiTzER
10/04/2020, 00:25
Να πάρεις κανένα manual δεν παίζει Ε?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


417314

Κι αυτά είναι μόνο τον τελευταίο μήνα. :lol:

fz6man
10/04/2020, 08:45
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


417314

Κι αυτά είναι μόνο τον τελευταίο μήνα. :lol:
Το διαβασα το manual παιδια δεν ρυθμιζει γιατι κολλησε μουργα στα γραναζακια , ανοιξα κυλονδρο τα καθαρισα ομως παλι δεν δουλευει σωστα , μπλεξαμε..

panavour
10/04/2020, 10:08
παιδια συγνωμη για το σπαμ,αλλα τι στο διαολο εiναι το dimension Z σε οποιοδηποτε μηχανακι?:cry::cry:

typhoon
10/04/2020, 11:03
Είναι μια εξειδικευμενη μέτρηση ρύθμιση κ αφορά τα δίχρονα με powervalve που μεταβάλει το άνοιγμα της θυρίδας εξαγωγής

SeniorCanardo
10/04/2020, 12:48
παιδια συγνωμη για το σπαμ,αλλα τι στο διαολο εiναι το dimension Z σε οποιοδηποτε μηχανακι?:cry::cry:

Στην ουσία είναι σε ποιο σημείο του φάσματος στροφών ανοίγει το power-valve.

Ανάλογα με την ρύθμιση μπορεί να μεταβάλεις αν θες το "ξέσπασμα" στα μεσαία/χαμηλά ή ψηλά.

Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι να έχει ελεγχθεί ο φυγοκεντρικός μηχανισμός που ενεργοποιεί το PV.

ΟΚΤΑΝΙΟ
10/04/2020, 12:57
αλλα τι στο διαολο εiναι το dimension Z

Εμένα το μυαλό μου πήγε στους dragonball Z :bawl:

Δλδ σοβαρά τώρα, όλα τα ypvs πχ, είχαν αυτή τη ρύθμιση? Κ πολλοί από μας φανταζομαι, δεν την είχαν ακούσει ποτέ εως τώρα?
Καλά λένε, ότι όσο ζούμε μαθαίνουμε :beer:

SeniorCanardo
10/04/2020, 14:21
Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει για όλα τα power valves (ypvs, rc, kips)και δεν νομίζω να ισχύει σε αυτά με σερβομοτέρ.

Το συγκεκριμένο, έχει φυγοκεντρικό μηχανισμό με ελατήριο και μπίλιες.
Σφίγγοντας στην ουσία το ελατήριο επηρεάζεις με ποιο τρόπο θα ενεργοποιηθεί το φυγοκεντρικό.

Να και μια φωτό με τον μηχανισμό, πριν τον καθαρισμό.
417335

typhoon
10/04/2020, 17:35
Ρε μαν είσαι πολύτιμος!

fz6man
10/04/2020, 19:04
Λοιπόν μετά απο πολύ μελέτη και ψάξιμο σχετικά με powervalve τα γραναζάκια είναι κουρεμένα για κάποιο λόγο, άρα το πέταλο πηδάει δόντια και άρα δεν μπορεί να δουλέψει με τα υπάρχων οπώτε χρήζουν αλλαγής , https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqCJp54sOfvCVSqlj , το powervalve στο ΚΤΜ παίρνει από τον στρόφαλο , ένα γλωσσάκι όπως στην παραπάνω φωτογραφία που εχει βάλει ο φίλος σηκώνεται και σπρώχνει το πέταλο , το πέταλο πρέπει να μπει σε συγκεκριμένα σημάδια ΟΜΩΣ μπορείς να κλέψεις και να χρονίσεις διαφορετικά ουσιαστικά το πέταλο ρυθμίζει το πότε θα ανοίξει το κλαπέτο στην εξαγωγή και από τα εξωτερικά βιδάκια ρυθμίζεις το πόσο θα κλείσει το κλαπέτο (εδώ θέλει προσοχή γιατί αν σφίξει το κλαπέτο θα κουρέψει τα γραναζάκια) Επίσης να αναφέρω οτι την πρώτη φορά που θα μπει ο κύλινδρος το γλωσσάκι που έρχεται από την καμπάνα /στροφαλο πρέπει να είναι κάτω κάτω και όσο αφορά την 19άρα βίδα που έχει πάνω από την αντλία νερού εκτός απο μικρο ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις βάση λογικής , ίσως να εξυπηρετεί και στο να κατεβάζεις το γλωσσάκι πριν απο την πρώτη ενεργοποίηση του κινητήρα π.χ αν έχει καποιος το μοτέρ στον πάγκο κατεβασμένο και μόλις το έχει βάλει στην μοτο και είναι το γλωσάκι ψηλά, οπώτε το κατεβάζεις απο την βίδα.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


417314

Κι αυτά είναι μόνο τον τελευταίο μήνα. :lol:

Εντάξει ρε φίλε μου συγνώμη αν γεμίζω τον σέρβερ με άχρηστα μηνύματα.. αλλα είναι η πρώτη μου φορά που κάνω ανακατασκευή μηχανάκι και του έχω αλλάξει το πατέρα και την μάνα του , ποιο πριν δεν είχα βγάλει ούτε ρόδα ούτε τακάκια , εχω 2 manual και δεν βρήκα πως πειράζεις τα γραναζακια κτλ μόνο πως ρυθμίζεις το powervalve , επίσης δυσκολεύομαι με τουςτεχνικούς αγγλικούς όρους ,

doctor_john
10/04/2020, 20:49
Σωπα ρε' συ, άξιος και μόνο που το επιχειρείς. Ωραιο θα είναι αν μπορείς να βάζεις και τα αποτελέσματα στο κάθε τι, για τους επόμενους.

Να αλλάξω μια εύκολη πλεξούδα θέλω και με πιάνει σύγκρυο όποτε πάω απο πάνω. :blush:

typhoon
10/04/2020, 22:58
Που είναι κουρεμενα ρε μαν, μια χαρά φαίνονται.
Ρε συ σίγουρα ξέρεις τι κάνεις? Γιατί έκατσα έτσι από απορία κ κοίταξα το service manual του κινητήρα κ τα σχηματικά δείχνουν ότι το δικό σου είναι οκ...
Τα γρανάζια μόνο γιατί ο χρονισμος τους είναι λάθος. Δεν φαίνεται κ πολύ καλά στην φώτο. Ψάξε βρες τα σημάδια κ βάλτα όπως δείχνει το σχήμα
417366

417367

typhoon
10/04/2020, 23:01
Οι γραμμούλες στο πέταλο να πέφτουν πάνω στις κουκκίδες στα γρανάζια.
Αν δεν έχει κουκκίδες, μέτρα δόντια όσα είναι στο σχηματικο, με σημάδια τα "φαγωμένα" δόντια όπως λες.

fz6man
10/04/2020, 23:20
Που είναι κουρεμενα ρε μαν, μια χαρά φαίνονται.
Ρε συ σίγουρα ξέρεις τι κάνεις? Γιατί έκατσα έτσι από απορία κ κοίταξα το service manual του κινητήρα κ τα σχηματικά δείχνουν ότι το δικό σου είναι οκ...
Τα γρανάζια μόνο γιατί ο χρονισμος τους είναι λάθος. Δεν φαίνεται κ πολύ καλά στην φώτο. Ψάξε βρες τα σημάδια κ βάλτα όπως δείχνει το σχήμα
417366

417367

τα δόντια τα μικρά δεν είναι φαγωμένα και δεν θυμάμαι αν η φωτογραφία ειναι πριν η μετα απο το πρώτο άνοιγμα, στην αρχή ηταν τελείως κολλημένα οπότε με το τράβηγμα χάλασαν τα μεγάλα δόντακια που έπιανα κόντρα με το παπαγαλάκι και τα χάλασα τα οποία λειτουργούν σαν τερματικά ενώ τώρα γυρνάνε γύρω γύρω..Τα καινούργια ανταλλακτικά εχουν μαζί με το φυγοκεντρικό είδη παραγγελθεί απο ktm parts , η λυπητερή 126 ευρώ :( , Οσο για τις τελείες που λέει το manual φιλε μου στα δικά μου γραναζάκια δεν υπήρχαν και ακολούθησα την λύση που είπες απο διάφορες φωτογραφίες γιατί είχα μεν το manual repair άλλα έλειπε το κεφάλαιο με τα συγκεκριμένα σχηματικά άλλα το βρήκα πλέον

fz6man
11/04/2020, 21:01
Σήμερα ρύθμισα το dimension z βάση του manual στα 4,7 όμως με το dimmension X αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα λόγο χιτωνίου , και τι εννοώ σύμφωνα με το manual repair προτίνει 0,60 φλάντζα και διάκενο (χ) 0,55 ενώ στο 125 exc 0,60 , αν υποθέσουμε ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά λόγο του μεγαλύτερου πιστονιού ας πούμε χοντρικά ότι χρειαζόμαστε το χ του κυλίνδρου στα 0,75 , εγώ λοιπόν έβαλα μια ροδέλα 1 χιλιοστού και έρχεται πρόσωπο (δηλαδή η μέτρηση του dimension x είμαι στο 0,100) όμως το σετ φλαζες της athena δίνει 2 φλάτζες για τον κύλινδρο και ειναι περίπου 0,55 δέκατα , είναι σωστή κίνηση να κλείσω το μοτέρ με μία από τις δύο φλάντζες ώστε έρθω ποιό κοντά στο 0,75 ?

typhoon
11/04/2020, 23:26
Man δεν ξέρω καν γιατί ασχολούμαι...
READ THE FUCKING MANUAL
Δεν ξέρεις αγγλικά? Βάλτο στο translate, ζήτα απο κάποιον που ξέρει την ορολογία να σου εξηγήσει.

Δεν υποθέτεις ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά. Το βρίσκεις https://www.quora.com/How-do-I-calculate-the-cc-of-a-engine

Eαν είχες πάρει χαμπάρι τι είναι το dimension x θα καταλάβαινες ότι αφενός δεν σχετίζεται με τα κυβικά , αφετέρου με τοποθέτηση χιτωνίου σε nicasil κυλίνδρο "ακυρώνεις" στην πραγματικότητα το dimension x.

Aυτός είναι και ένας απο τους κύριους λόγους που τα μεταποιημένα nicasil με χιτώνιο είτε χάνουν σε δύναμη , είτε πεθαίνουν απο την προανάφλεξη και τελικά κολλάνε.

Εν συνεχεία
Το 0,75 που γράφεις είναι απο το μυαλό σου εντελώς. Το manual δίνει 0.55 για μοντέλα έως το 2002 και 0.0 απο το 2003 και μετά. Τέλος, αυτές είναι οι μετρήσεις.

Κι επειδή αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνεις τρελές αλχημείες...Την ροδέλα του ενός χιλιοστου που την έβαλες και ήρθε πρόσωπο το dim x? To manual είναι ξεκάθαρο και πάλι ότι η ρύθμιση του χ γίνεται με φλάτζες στην βάση του κυλίνδρου. Ροδέλα και που?

Και για να το κλείνω
Ναι είναι σωστή κίνηση να τοποθετήσεις τις φλάτζες του κιτ.
Προφανώς οι μετρήσεις σου είναι ότι να ναι και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
Ωστόσο είναι η μόνη λύση για να μην σου κολλήσει το μοτερ κι ας σέρνεται απο δύναμη.

Επόμενο θέμα που θα ανοίξεις, το βλέπω απο τώρα θα είναι για το τζετάρισμα του καρμπυρατερ. Ναι δεν πρόκειται να δουλέψει με λάθος x και θα προσπαθείς να το μαζέψεις απο βελόνα και ζιγκλέρ...

fz6man
12/04/2020, 09:28
Man δεν ξέρω καν γιατί ασχολούμαι...
READ THE FUCKING MANUAL
Δεν ξέρεις αγγλικά? Βάλτο στο translate, ζήτα απο κάποιον που ξέρει την ορολογία να σου εξηγήσει.

Δεν υποθέτεις ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά. Το βρίσκεις https://www.quora.com/How-do-I-calculate-the-cc-of-a-engine

Eαν είχες πάρει χαμπάρι τι είναι το dimension x θα καταλάβαινες ότι αφενός δεν σχετίζεται με τα κυβικά , αφετέρου με τοποθέτηση χιτωνίου σε nicasil κυλίνδρο "ακυρώνεις" στην πραγματικότητα το dimension x.

Aυτός είναι και ένας απο τους κύριους λόγους που τα μεταποιημένα nicasil με χιτώνιο είτε χάνουν σε δύναμη , είτε πεθαίνουν απο την προανάφλεξη και τελικά κολλάνε.

Εν συνεχεία
Το 0,75 που γράφεις είναι απο το μυαλό σου εντελώς. Το manual δίνει 0.55 για μοντέλα έως το 2002 και 0.0 απο το 2003 και μετά. Τέλος, αυτές είναι οι μετρήσεις.

Κι επειδή αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνεις τρελές αλχημείες...Την ροδέλα του ενός χιλιοστου που την έβαλες και ήρθε πρόσωπο το dim x? To manual είναι ξεκάθαρο και πάλι ότι η ρύθμιση του χ γίνεται με φλάτζες στην βάση του κυλίνδρου. Ροδέλα και που?

Και για να το κλείνω
Ναι είναι σωστή κίνηση να τοποθετήσεις τις φλάτζες του κιτ.
Προφανώς οι μετρήσεις σου είναι ότι να ναι και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
Ωστόσο είναι η μόνη λύση για να μην σου κολλήσει το μοτερ κι ας σέρνεται απο δύναμη.

Επόμενο θέμα που θα ανοίξεις, το βλέπω απο τώρα θα είναι για το τζετάρισμα του καρμπυρατερ. Ναι δεν πρόκειται να δουλέψει με λάθος x και θα προσπαθείς να το μαζέψεις απο βελόνα και ζιγκλέρ...
Το manual δεν γραφει για χιτωνια και λογικο ειναι, εχει καποιες τιμες που εγω δεν μπορω να φτασω και κανω μια ερωτηση σχετικα με φλατζες μηπως και μπορεσω να ερθω ποιο κοντα ,δυστηχως κυλινδρο νικασιλ δεν εχω ,τι να κανω τωρα να πετάξω το μηχανακι; Αναγκαστικά θα παω με χιτωνιο και οσο παει
Την ροδελα την εβαλα για μετρήσω την αποσταση απο το ανω νεκρο σημείο του πιστονιου μεχρι το χειλος που πρεπει δεν κανω αλχημιες.
https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqCTr8y4PQdNUrV4i
Τα κυβικα Υπέθεσα οτι παιζουν ρολο γιατι στο 125 δινει αλλη τιμη
Τελος παντων ας κλειδωσει καποιος mod η ας τα σβησει καλυτερα αφου τα μηνύματα μου ειναι η ντροπη του φορουμ, αυτο και ολα τα αλλα θεματα και συγνωμη για την ενόχληση, ευχαριστώ για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας .

o_gavros
12/04/2020, 10:03
Man δεν ξέρω καν γιατί ασχολούμαι...
READ THE FUCKING MANUAL
Δεν ξέρεις αγγλικά? Βάλτο στο translate, ζήτα απο κάποιον που ξέρει την ορολογία να σου εξηγήσει.

Δεν υποθέτεις ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά. Το βρίσκεις https://www.quora.com/How-do-I-calculate-the-cc-of-a-engine

Eαν είχες πάρει χαμπάρι τι είναι το dimension x θα καταλάβαινες ότι αφενός δεν σχετίζεται με τα κυβικά , αφετέρου με τοποθέτηση χιτωνίου σε nicasil κυλίνδρο "ακυρώνεις" στην πραγματικότητα το dimension x.

Aυτός είναι και ένας απο τους κύριους λόγους που τα μεταποιημένα nicasil με χιτώνιο είτε χάνουν σε δύναμη , είτε πεθαίνουν απο την προανάφλεξη και τελικά κολλάνε.

Εν συνεχεία
Το 0,75 που γράφεις είναι απο το μυαλό σου εντελώς. Το manual δίνει 0.55 για μοντέλα έως το 2002 και 0.0 απο το 2003 και μετά. Τέλος, αυτές είναι οι μετρήσεις.

Κι επειδή αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνεις τρελές αλχημείες...Την ροδέλα του ενός χιλιοστου που την έβαλες και ήρθε πρόσωπο το dim x? To manual είναι ξεκάθαρο και πάλι ότι η ρύθμιση του χ γίνεται με φλάτζες στην βάση του κυλίνδρου. Ροδέλα και που?

Και για να το κλείνω
Ναι είναι σωστή κίνηση να τοποθετήσεις τις φλάτζες του κιτ.
Προφανώς οι μετρήσεις σου είναι ότι να ναι και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
Ωστόσο είναι η μόνη λύση για να μην σου κολλήσει το μοτερ κι ας σέρνεται απο δύναμη.

Επόμενο θέμα που θα ανοίξεις, το βλέπω απο τώρα θα είναι για το τζετάρισμα του καρμπυρατερ. Ναι δεν πρόκειται να δουλέψει με λάθος x και θα προσπαθείς να το μαζέψεις απο βελόνα και ζιγκλέρ...

ρε φίλε, αν σε χαλάει τότε γιατί μπαίνεις στον κόπο να του απαντήσεις;
μόνο και μόνο για να γίνεις εριστικός;
Δεν έβαλε σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό απαιτώντας απαντήσεις ούτε και ζήτησε λεφτά απο κανέναν.
Αν θέλει, όποιος θέλει, του απαντάει.

Αν ήταν κάτι που δεν έχει λόγο να βρίσκεται εδώ, θα έφευγε οπότε λάρωσε (https://www.youtube.com/watch?v=ewsFtDDDOF8) λίγο κι εσύ με το ύφος.

stefanos
12/04/2020, 13:55
Το πρόβλημα είναι να προσδιορίσουμε ένα νέο Χ λόγω oversize πιστονιού ώστε να έχουμε ίδια συμπίεση ??
ή πως θα μετρήσουμε το χ χωρίς παχύμετρο??

fz6man
12/04/2020, 14:38
Το πρόβλημα είναι να προσδιορίσουμε ένα νέο Χ λόγω oversize πιστονιού ώστε να έχουμε ίδια συμπίεση ??
ή πως θα μετρήσουμε το χ χωρίς παχύμετρο??
Το πρωτο φυσικα

typhoon
12/04/2020, 15:33
Οκ το παραδέχομαι ότι ξέφυγα με το ύφος των γραπτών μου. Με συγχωρειτε.

Προς αποκατασταση ορίστε οι σχετικές σελίδες του manual, όποιος μπορεί ας τον βοηθησει τον φίλο
417409

417410

stefanos
12/04/2020, 18:59
Το πρωτο φυσικα

Αν είναι oversize το χιτώνιο η συμπίεση θα μεγαλώσει.
Από την άλλη όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις την συμπίεση με φλάτζες στη βάση σε δίχρονο γιατί σηκώνεις ταυτόχρονα και τις θυρίδες αλλάζοντας το χρονισμό.
Οπότε ακολουθείς τις συμβουλές του κατασκευαστή του κιτ, αν αυτός δεν παρέχει πληροφορίες τότε ότι λέει η ΚΤΜ και την συμπίεση τη ρίχνεις με τη φλάντζα στο καπάκι.

Υ.Γ Η μέτρηση λέει γίνεται με τις φλάντζες στη θέση τους και 2 από τα 4 παξιμάδια βιδωμένα.

Καλή τύχη γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κανένα μηχανάκι να πήγε μακριά με τέτοια μετατροπή.

fz6man
12/04/2020, 22:44
Αν είναι oversize το χιτώνιο η συμπίεση θα μεγαλώσει.
Από την άλλη όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις την συμπίεση με φλάτζες στη βάση σε δίχρονο γιατί σηκώνεις ταυτόχρονα και τις θυρίδες αλλάζοντας το χρονισμό.
Οπότε ακολουθείς τις συμβουλές του κατασκευαστή του κιτ, αν αυτός δεν παρέχει πληροφορίες τότε ότι λέει η ΚΤΜ και την συμπίεση τη ρίχνεις με τη φλάντζα στο καπάκι.

Υ.Γ Η μέτρηση λέει γίνεται με τις φλάντζες στη θέση τους και 2 από τα 4 παξιμάδια βιδωμένα.

Καλή τύχη γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κανένα μηχανάκι να πήγε μακριά με τέτοια μετατροπή.
Κατανοητο θα μπορουσα να κανω μια ποιο λεπτη φλατζα custom πχ μια 0,20 με καποιο φλατζοχαρτο ;

fz6man
16/04/2020, 13:52
Λοιπόν πήγα τον κύλινδρο σε εναν καλό ρεκτιφιατζή εδώ στην πόλη μου και κατέβασα τον κύλινδρο και οχι το καπάκι 1 δέκατο https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqFFDnbSaiJjBn3Gl .
H μαλακία του προηγουμενου ρεκτιφιατζή ειναι οτι δεν μου έκανε φάλτσο στις θυρίδες και φοβάμαι να μην φάει κανένα ελατήριο ρε γμτ.. https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqFDxLSDr1xZQHXtd
κόστος 10 ευρώ!

fz6man
10/05/2020, 20:27
λοιπόν λοιπόν περιμένουμε νέο κυλινδροπίστονο μιας και είμαι λίγο ψείρας , καθως περιμένοντας ανακάλυψα αλλο ενα προβληματάκι, μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος προσπάθησε να ρυθμίσει το powervalve απο την 19αρα βίδα χωρίς να ξεσφίξει την 8αρα και μάλλον έχουμε πρόβλημα , οχι οτι γυρνάει τρελά άλλα δεν μπορώ να βρω πληροφορίες , καθαρά απο περιέργεια έβγαλα το καπακι να δώ το σύστημα το γλωσάκι πως δουλευει μπας και μπορέσω να το λύσω γιατί κατι μου λέει ότι κλώτσησε ενα έλασμα που σπρώχνει η πλαινή 8αρα άλλα δεν κατάφερα με τίποτα να βρώ πως βγαίνει η 199αρα βίδα αλουμινίου και παιδεύτηκα πολυ!

fz6man
13/06/2020, 20:46
Καλησπέρα παιδια λοιπον μετα απο ενα προβληματακι με την καμπανα προχωρησα αρκετα άλλαξα ρουλεμαν και τσιμουχες στην αντλια νερου και το ρουλεμανακι πανω στο καρτερ, μου ηρθαν τα καινούργια powervalve καθώς και το καινούργιο κυλινδροπιστονο (τελικα το παλιο σετ θα μεινει στην ακρη ), Εχθες μονταρα στον κυλινδρο το γλωσακι της εξαγωγης το φυγοκεντρικο και τις βαλβιδες και φυσικα χρονισα το καινουργιο πεταλο συμφωνα με το manual και δουλευουν τελεια .
Δυστηχως περιμενω την φλαντζα του καρτερ απο την πλευρα της καμπανας και με καθυστερει για να κλεισω τα καπακια και να βαλω το μοτερ πανω στον σκελετο , η καμπανα βγηκε και δεύτερη φορα γιατι δεν έμπαινε τελικα το γραναζι της μανιβελας.. Επειτα μπηκε η φουρκετα του μυλου σασμαν αν το λέω σωστα, δοκιμασα και μερικες ταχυτητες για να δω αν δουλευει και τελευταια αλλάχτηκε και η εισαγωγη καρμπιλατερ μιας και ειχε τα μαυρα της τα χαλια , καθαρίστηκε και ο χωρος και τα καπακια του βολαν.