PDA

View Full Version : Έμεινε η Yamaha...



Σελίδες : [1] 2

νεοσσός
11/04/2020, 09:53
Μένουν ωρέ οι γιαμάχες; Μένουν κι αυτές, δυστυχώς.

Έτσι λοιπόν, χθες το πρωί, ξεκίνησα χαλαρά για να πάω στη δουλειά με το MT-07. Είχα αφήσει τη μοτοσυκλέτα 8 μέρες σε ακινησία. Είχα φορτίσει πλήρως τη μπαταρία πριν από 10 ή 12 ημέρες. Την προηγούμενη εβδομάδα χρησιμοποίησα τη μοτοσυκλέτα μερικές ημέρες, οπότε υποψιάζομαι ότι φόρτιζε η μπαταρία κατά τη χρήση. Ο συναγερμός βέβαια τραβάει το ρεύμα του στο μεσοδιάστημα.

Κράνος, γάντια, μπουφάν, παντελόνι, μποτάκια. Βγάζω συναγερμό, γυρνάω τη το διακόπτη, ανάβει η οθόνη και ακούγεται για λίγο η αντλία βενζίνης, όπως πάντα. Πατάω μίζα, παίρνει πρόθυμα μπροστά και σε 3 δευτερόλεπτα σβήνει ο κινητήρας. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό, μετά από 4,5 χρόνια χρήσης του μοτοσακού.

Δεύτερη απόπειρα να βάλω μπροστά. Πατάω πάλι τη μίζα, σχετικά απρόθυμη αυτή τη φορά. Έκανα άλλες δύο προσπάθειες, αλλά φαινόταν να μην επαρκεί η ισχύς της. Παράξενο αυτό, διότι η μπαταρία είναι περίπου ενός έτους και τη φορτίζω τακτικά. Στην πρώτη μπαταρία που είχα, πριν αγοράσω φορτιστή, το φορτίο που έχανε με το συναγερμό, την κρατούσε για περισσότερο από δύο εβδομάδες, χωρίς ενδιάμεση φόρτιση. Χρόνος για διερεύνηση δεν υπήρχε, οπότε αλλάζω ρούχα άμεσα και πάω στο γραφείο με το αμάξι.

Γυρνάω το απόγευμα στο σπίτι. Φορτίζω τη μπαταρία επί 3,5 ώρες και ο φορτιστής δίνει ένδειξη πλήρους φόρτισης. Κάνω τρεις απόπειρες να ξεκινήσω τον κινητήρα. Ανάβει η οθόνη, γυρνάει πολύ πρόθυμα η μίζα, αφού η μπαταρία είναι τίγκα, αλλά δεν ξεκινάει ο κινητήρας. Στις δύο τελευταίες απόπειρες, πέρα από νεκρό και πατημένο συμπλέκτη, σήκωσα και τον πλαγιοστάτη. Δεν επέμεινα πολύ, για να μη χαλάσω τη μίζα.

Με πολύ πρόχειρη ματιά, δε βλέπω καμία φίσα αποσυνδεδεμένη, ούτε κανένα καλώδιο στον αέρα. Το ντεπόζιτο είναι γεμάτο βενζίνη. Τη μέρα που τη χρησιμοποίησα τελευταία φορά, ήταν μισογεμάτο και πριν επιστρέψω στο σπίτι το γέμισα.

Η επόμενη λύση είναι οδική βοήθεια και μετάβαση στην αντιπροσωπεία. Εκτός αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.

panavour
11/04/2020, 09:58
αμα εχεις καλωδια για προσπαθησε με την μπαταρια του αυτοκινητου

νεοσσός
11/04/2020, 10:04
αμα εχεις καλωδια για προσπαθησε με την μπαταρια του αυτοκινητου
Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα με την παροχή ισχύος από τη μπαταρία. Αφού η μίζα, ειδικά μετά τη χθεσινή φόρτιση, γυρνάει πολύ πρόθυμα.

Δεν έχω τις γνώσεις για να προσεγγίσω το πρόβλημα, αλλά επιπόλαια υποψιάζομαι πρόβλημα είτε στην παροχή καυσίμου, είτε σε σπινθηριστή, είτε σε άλλο ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου.

panavour
11/04/2020, 10:09
Για προσπαθησε το ,μουχει τυχει ,ποτε δεν ξερεις.Τα ηλεκτρικα ειναι μυστηριο τραινο,σαν τις γυναικες ενα πραμμα.:lol:

nikosmec
11/04/2020, 10:14
Ο συναγερμός κόβει και το ρεύμα του κινητήρα για να μην παίρνει μπροστά; Ρίξτου μια ματιά, κλείδωσε τον και ξεκλειδωσέ τον μερικές φορές μην έχει φάει κανένα σκάλωμα...

Bowleno
11/04/2020, 10:14
Ο panavour έχει δίκιο, την έχω πατήσει πολλάκις έτσι... Βάλε καλώδια, κράτα την μηχανή του αμαξιού αναμμένη και δοκίμασε. Θα εκπλαγείς....

νεοσσός
11/04/2020, 10:21
Ο συναγερμός κόβει και το ρεύμα του κινητήρα για να μην παίρνει μπροστά; Ρίξτου μια ματιά, κλείδωσε τον και ξεκλειδωσέ τον μερικές φορές μην έχει φάει κανένα σκάλωμα...
Αυτό το έκανα ήδη. Επιπλέον να πω ότι το kill switch είναι ενιαίο κουμπί με τη μίζα. Οπότε όταν το ολισθαίνεις για να ενεργοποιηθεί η μίζα, αυτομάτως απενεργοποιείται το kill switch.

Χθες το πρωί, όπως έγραψα πριν, πήρε μπροστά και έσβησε μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

toyar
11/04/2020, 10:29
αλλαξε κλειδι

νεοσσός
11/04/2020, 10:32
αλλαξε κλειδι
Λες να βάλω του αυτοκινήτου; :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/04/2020, 10:43
Χθες το πρωί, όπως έγραψα πριν, πήρε μπροστά και έσβησε μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

Το να πάρει μπρος όμως και μετά να σβήσει δε νομίζω ότι είναι μπαταρία. Ίσως είναι "μπουκομενο"το μηχανάκι ή έχει κάποιο θέμα με τη τροφοδοσία. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να δώσεις ρεύμα από το αμάξι. Φυσικά το αμάξι πρέπει να δουλεύει όταν θα δοκιμάσεις για να επιμηνεις περισσότερο.

teogtp
11/04/2020, 10:44
Λες να βάλω του αυτοκινήτου; :lol:

Για το immo εννοεί ο toyar

toyar
11/04/2020, 10:55
αυτο....
και βεβαιωσου οτι ο συναγερμος ειναι εκτος

KotsosDR
11/04/2020, 11:01
Μπούκωσε.... :lol:

νεοσσός
11/04/2020, 11:16
Δοκίμασα με το δεύτερο κλειδί. Δεν άλλαξε κάτι. Δουλεύει ζωηρά η μίζα, αλλά δεν ξεκινάει ο κινητήρας.

Ο συναγερμός είναι απενεργοποιημένος.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

KotsosDR
11/04/2020, 11:22
το τεπόζιτό σου ήταν γεμάτο ?



Εdit : τώρα είδα οτι το είχες γεμίσει , παίζει να έχει μείνει και νερό κάτω να ξέρεις ....

toyar
11/04/2020, 11:23
παρατηρησες αν δουλευει η αντλια;
μπορεις να αποσυνδεσεις τελειως τον συναγερμο;

telegonos
11/04/2020, 11:27
Μπας και έχει κανά κανουλάκι βενζίνης, το έκλεισες προ ακινησίας και δεν το θυμάσαι;

Σπινθήρα φέρνει στην μπουζόπιπα όταν το γυρνάς πρόθυμα;

Ανάβει κανά λαμπάκι warning; ΑΝ έχει λαμπάκι για το immobilizer, ανάβει-σβήνει ως συνήθως ή κάνει άλλη συμπεριφορά π.χ. ανάβει και μένει αναμμένο;

doctoras
11/04/2020, 11:33
έλεγχο kill switch + αντλία, μετά θα πήγαινα στο ηλεκτρικό, μέτρηση του κυκλώματος - μπαταρίας - ανορθωτή - πηνίων(με τα τελευταία να είναι η παθογένεια των περισσότερων μοντέλων)

νεοσσός
11/04/2020, 11:47
Η αντλία βενζίνης ακούγεται όταν γυρνάω το κλειδί. Αυτό βέβαια δε σημαίνει απαραίτητα ότι δουλεύει σωστά.

Ως προς το καύσιμο, βάζω σχεδόν πάντα από συγκεκριμένο πρατήριο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ούτε αυτό βέβαια εξασφαλίζει δια παντός την ποιότητα του καυσίμου.

Τα υπόλοιπα που προτείνετε, δεν έχω τις γνώσεις να τα κάνω με ασφάλεια. Προτιμώ να απευθυνθώ σε εξειδικευμένο μηχανικό, παρά να ρισκάρω να προκαλέσω φθορά. Σας ευχαριστώ πάντως.

Οι ενδείξεις της οθόνης είναι σωστές, όπως στο video (https://www.youtube.com/watch?v=VtWOotTqr4w) (άλλο πρόβλημα έχει αυτός) στα πρώτα δέκα δευτερόλεπτα. Ανάβει δηλαδή το πορτοκαλί λαμπάκι check engine όσο λειτουργεί η μίζα και μόλις την αφήνω, σβήνει αυτό το λαμπάκι και μένουν αναμμένα μόνο το κόκκινο και το πράσινο της νεκράς. Στη δική μου περίπτωση όμως δεν παίρνει μπροστά ο κινητήρας. Μόνο η μίζα γυρνάει.

alexis72
11/04/2020, 11:50
παρατηρησες αν δουλευει η αντλια;
μπορεις να αποσυνδεσεις τελειως τον συναγερμο;

το ιδιο που γράφει ο toyar + ελεγξε την ασφάλεια τής αντλίας (αν ΔΕΝ ακούγεται οταν βάζεις τον διακόπτη στο ΟΝ ) μήπως τα τίναξε κ θέλει αλλαγή ,οπότε μικρό το κακό

νεοσσός
11/04/2020, 11:57
το ιδιο που γράφει ο toyar + ελεγξε την ασφάλεια τής αντλίας (αν ΔΕΝ ακούγεται οταν βάζεις τον διακόπτη στο ΟΝ ) μήπως τα τίναξε κ θέλει αλλαγή ,οπότε μικρό το κακό
Η αντλία ακούγεται.

alexis72
11/04/2020, 12:23
μήπως πήγε να την κλέψει κανα καλόπαιδο ,εβαλε κλειδί κ μπλόκαρε το immo ?
ειχε συμβεί ακριβώς το ιδιο σε φίλο μου (αλλά σε αμάξι mercedes πρόσφατα)
εγω θα εβρισκα την βίδα υπερχείλισης (δεν ξέρω αν εχει λόγω ψεκασμού κ σε ποιό σημείο ειναι )
θα σού πούν για σιγουριά οι πιό γνώστες απο εμένα ,βρές την και αφησε να τρεξει αρκετή βενζίνη κ μετά ξαναδοκίμασε να την βάλεις μπροστά ,
(μάλλον μάπα βενζίνη μού φαίνεται εμένα με πολύ νερό ....μέσα )

GiorgosLa
11/04/2020, 12:24
Είναι και μια μικρή περίπτωση κομμένου καλωδίου στην ευαίσθητη περιοχή του λαιμού. Το μόνο τέστ που μπορείς να κάνεις μόνο σου, είναι να κουνάς το τιμόνι, η να ζουλάς - μετακινείς (απαλά) την πλεξούδα (αν έχεις πρόσβαση) ενώ μιζάρεις για δυο τρία δεύτερα.

νεοσσός
11/04/2020, 12:25
Είναι και μια μικρή περίπτωση κομμένου καλωδίου στην ευαίσθητη περιοχή του λαιμού. Το μόνο τέστ που μπορείς να κάνεις μόνο σου, είναι να κουνάς το τιμόνι, η να ζουλάς - μετακινείς (απαλά) την πλεξούδα (αν έχεις πρόσβαση) ενώ μιζάρεις για δυο τρία δεύτερα.
Αυτό το έχω κάνει ήδη, αλλά όχι κατά τη διάρκεια ενεργοποίησης της μίζας.

Kickstart
11/04/2020, 12:49
Για ρεύματα μου κάνει η δουλειά..

Είχες πλυνει πριν ακινητοποιησεις;

sapila racing
11/04/2020, 12:55
Για ρεύματα μου κάνει η δουλειά..

Είχες πλυνει πριν ακινητοποιησεις;

Εγώ αντιθέτως πιστεύω οτι έχει πρόβλημα παροχής καυσίμου.
Αν το πρόβλημα ήταν ηλεκτρικής φύσης, immobilizer, φθαρμενο καλώδιο ή οτι άλλο, δεν θα είχε παρει μπρος ούτε για λίγο όπως έγραψε ο νεοσσός.

@νεοσσός
Βγαζει καποια ένδειξη error στα όργανα?

νεοσσός
11/04/2020, 13:07
Για ρεύματα μου κάνει η δουλειά..

Είχες πλυνει πριν ακινητοποιησεις;
Το περνάω συχνά με βρεγμένο wettex, προσέχοντας να μην ασκήσω πίεση σε πλεξούδες. Νερό, με χαμηλή ροή, είχα ρίξει μόνο μία φορά, πέρσι.



Εγώ αντιθέτως πιστεύω οτι έχει πρόβλημα παροχής καυσίμου.
Αν το πρόβλημα ήταν ηλεκτρικής φύσης, immobilizer, φθαρμενο καλώδιο ή οτι άλλο, δεν θα είχε παρει μπρος ούτε για λίγο όπως έγραψε ο νεοσσός.

@νεοσσός
Βγαζει καποια ένδειξη error στα όργανα?
Όχι, δεν εμφανίζεται ένδειξη error. Κι εγώ την παροχή καυσίμου σκέφτομαι, αλλά όπως ξαναείπα δεν έχω σχετικές γνώσεις. Με δεδομένο ότι ακούγεται η αντλία βενζίνης, ίσως κάποιος αγωγός παροχής καυσίμου έχει βουλώσει πριν ή μετά από αυτή.

Μπορεί όμως να φθάνει καύσιμο, αλλά να έχει πρόβλημα η ανάφλεξη. Τότε το πρόβλημα μπορεί να είναι ηλεκτρικό ή ηλεκτρονικό. Αυτό ενισχύεται από το γεγονός ότι κατά το μιζάρισμα, αν προσπαθήσω να το παρατηρήσω, υπάρχει πολύ-πολύ αμυδρή μυρωδιά βενζίνης. Πολύ αμυδρή, όμως, σε σημείο να μην είμαι σίγουρος αν είναι από τις αναθυμιάσεις της υπερχείλισης του γεμάτου ντεπόζιτου.

teogtp
11/04/2020, 13:17
Δοκίμασε να βάλεις μπροστά με ανοιγμένη τάπα ρεζερβουάρ

o_gavros
11/04/2020, 13:21
μήπως είναι ο ρελιές; :p
(τα μπουζάκια σου σε τι κατάσταση είναι; )

νεοσσός
11/04/2020, 13:33
Δοκίμασε να βάλεις μπροστά με ανοιγμένη τάπα ρεζερβουάρ
Αυτό σε τι θα βοηθήσει;



μήπως είναι ο ρελιές; :p
(τα μπουζάκια σου σε τι κατάσταση είναι; )
Θα προτιμούσα να μην αποπειραθώ να βγάλω τα μπουζί, αν και καταλαβαίνω ότι αν βγουν μπορεί κανείς σχετικά εύκολα να δει αν υπάρχει σπινθήρας. Πιο πιθανό είναι να κάνω επιπλέον ζημιά, παρά διάγνωση που θα με βοηθήσει.

o_gavros
11/04/2020, 13:38
οχι να μην κάνεις ζημια. αν το'χεις μονο.

οι ασφάλειες σου είναι ολες οκ;

toyar
11/04/2020, 13:42
Δοκίμασε το εξής....
Γυρνά το κλειδί να ακούσεις την αντλία
Μόλις σταματήσει γυρνά το off χωρίς να μιζαρεις
Επανέλαβε 4-5 φορές με μισό λεπτό διάλειμμα κάθε φορά χωρίς να μιζαρεις
Να ακούσεις την αντλία να δουλεύει για λίγο κάθε φορά
Μετά μιζαρε

νεοσσός
11/04/2020, 14:03
Δοκίμασε το εξής....
Γυρνά το κλειδί να ακούσεις την αντλία
Μόλις σταματήσει γυρνά το off χωρίς να μιζαρεις
Επανέλαβε 4-5 φορές με μισό λεπτό διάλειμμα κάθε φορά χωρίς να μιζαρεις
Να ακούσεις την αντλία να δουλεύει για λίγο κάθε φορά
Μετά μιζαρε
Το έκανα κι αυτό, αλλά δεν υπήρξε βελτίωση.

Δεν ξέρω αν είναι καλό να επιμείνω με το μιζάρισμα. Μήπως υπάρχει κάτι άλλο στον κινητήρα που κωλύει την κίνησή του και το χειροτερεύω.

Eiver
11/04/2020, 14:09
ακυρο

telegonos
11/04/2020, 14:10
Αυτό σε τι θα βοηθήσει;

____

Θα προτιμούσα να μην αποπειραθώ να βγάλω τα μπουζί, αν και καταλαβαίνω ότι αν βγουν μπορεί κανείς σχετικά εύκολα να δει αν υπάρχει σπινθήρας. Πιο πιθανό είναι να κάνω επιπλέον ζημιά, παρά διάγνωση που θα με βοηθήσει.

Θα βοηθήσει μήπως έχει βουλώσει η εξαέρωση του ντεπόζιτου, οπότε αφού δεν μπαίνει αέρας να αντικαταστήσει τον όγκο της βενζίνης που καταναλώνεται, κάποια στιγμή η ροή της βενζίνης τέλος. Πολύ απίθανο μου φαίνεται σε ψεκαστό, και θα στο έκανε μετά από ώρα που πηγαίνεις και θα έκανε υποπίεση το ντεπόζιτο, όχι στο ξεκίνημα. Και υπόψιν στα ψεκαστά, αν συμβεί αυτό, η αντλία βενζίνης έχει τόση δύναμη, που μπορεί να συμπιεστεί το ντεπόζιτο κάποιες φορές.

_____

Δεν χρειάζεται να βγάλεις μπουζί για να ελέγξεις αν φέρνει ρεύμα στα μπουζί. Βγάζεις την μπουζόπιπα μόνο, της βάζεις στον αέρα ένα άλλο μπουζί, ακουμπάς έτσι ώστε το μέταλο του μπουζί να γειώνει ΚΑΛΑ πάνω στον σκελετό ή το μοτέρ της μοτοσυκλέτας και μιζάρεις. Αν κάτι σου κόβει την ανάφλεξη, π.χ. το immobilizer ή ο συναγερμός ή έχει κάποια βλάβη η κεντρική μονάδα ελέγχου, τότε ΔΕΝ θα δεις σπινθήρα στο μπουζί. Αν ΔΕΙΣ σπινθήρα στο μπουζί, τότε δεν σου κόβει κάτι την ανάφλεξη ΜΕΧΡΙ την μπουζόπιπα, από κει και μετά όμως πρέπει να βγάλεις μπουζί να δεις την κατάσταση, μήπως είναι βρεγμένα και χάνεται σε αυτά ο σπινθήρας.

Δυστυχώς δεν ξέρω από Yamaha πως συμπεριφέρονται , οπότε δεν ξέρω να σου πω κάτι άλλο. Tα Honda ας πούμε, αν δεν δώσει κωδικό το immobilizer δεν παίρνουν ποτέ μπροστά. Το Yamaha όμως μπορεί να έχει άλλη λογική, χωρίς κωδικό να παίρνει για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά επίτηδες να σβήνει, όπως κάνανε παλιά τα VW Polo για παράδειγμα. Χωρίς αυτήν την γνώση, το ότι εσένα την πρώτη φορά πήρε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά έσβησε μόνο του, δεν μπορεί να μου βγάλει εμένα συμπέρασμα. Ας γράψει κάποιος που ξέρει.

νεοσσός
11/04/2020, 14:12
Δηλαδή το immobilizer επιτρέπει στην μίζα να λειτουργεί; Δεν κόβει την παροχή και σε αυτή;

Το immobilizer μάλλον είναι εντάξει, διότι η λειτουργία που παρατηρώ πληροί τα παρακάτω από τη σελίδα 20 του εγχειριδίου χρήσης του Yamaha MT-07 (https://cdn.yamaha-motor.eu/owner-manuals/Motorcycles/P1WS28199E2E.PDF).

417376

telegonos
11/04/2020, 14:25
Δηλαδή το immobilizer επιτρέπει στην μίζα να λειτουργεί; Δεν κόβει την παροχή και σε αυτή;

Το immobilizer μάλλον είναι εντάξει, διότι η λειτουργία που παρατηρώ πληροί τα παρακάτω από το εγχειρίδιο χρήσης του Yamaha MT-07.

417376

Και πάλι εξαρτάται από την υλοποίηση, που δεν ξέρω πως είναι στο δικό σου. Συνήθως η μίζα δεν επηρεάζεται από το immobilizer , γυρνάει δλδ το μοτερ, αλλά εγκεφαλικά νεκρό. Άλλη υλοποίηση μπορεί να ελέγχει και το ρελέ μίζας, και να μην γυρνάει καν η μίζα. Δεν ξέρω πως είναι το δικό σου δυστυχώς.

Ένα απλό εργαλειάκι, που μπορεί να φτιάξει κανείς και μόνος του με πολύ λεπτό σύρμα πηνίου και ένα led είναι το εξής:

417378

Το βάζεις πάνω από την κεραία του immobilizer να είναι γύρω δλδ από το κλειδί, γυρνάς και κοιτάς αν ανάβει το led για μια-δυο στιγμές.

Αν ΔΕΝ ανάβει ποτέ, πάει να πει ότι δεν δουλεύει η κεραία του immobilizer , οπότε πως να διαβάσει το κλειδί το σύστημα.


Αυτά περί immobilizer που αναλύω εδώ τώρα, δεν σημαίνουν βέβαια ότι λέω ότι φταίει το immobilizer στην δική σου περίπτωση.

Vstrommer71
11/04/2020, 15:54
Προτού την ανατινάξεις,ρίξε μια ματιά καλού κακού και στην ασφαλειοθήκη όπως ελάλησε ο γάβρος αποπάνω.
Μην έχει καεί καμμιά ασφάλεια και τραβάς τα μαλλιά σου(όσα έχουμε τέλος πάντων :lol: )

νεοσσός
11/04/2020, 16:14
Προτού την ανατινάξεις,ρίξε μια ματιά καλού κακού και στην ασφαλειοθήκη όπως ελάλησε ο γάβρος αποπάνω.
Μην έχει καεί καμμιά ασφάλεια και τραβάς τα μαλλιά σου(όσα έχουμε τέλος πάντων :lol: )
Το είδα το post του γαύρου, αλλά έχω ενδοιασμούς μήπως κάνω λανθασμένο χειρισμό. Θα πρέπει να τσεκάρω τις ασφάλειες 1 και 4 (σελίδα 81 (https://cdn.yamaha-motor.eu/owner-manuals/Motorcycles/P1WS28199E2E.PDF));

panavour
11/04/2020, 16:27
6 ωρες μετα μηπως εβαλες μπρος με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου?

νεοσσός
11/04/2020, 16:57
6 ωρες μετα μηπως εβαλες μπρος με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου?
Δυστυχώς δεν έχω καλώδια. Θα το προτείνω στην οδική βοήθεια, αν τελικά δε βγάλω άκρη μόνος μου. Που δεν το βλέπω να βγάζω...




Προτού την ανατινάξεις,ρίξε μια ματιά καλού κακού και στην ασφαλειοθήκη όπως ελάλησε ο γάβρος αποπάνω.
Μην έχει καεί καμμιά ασφάλεια και τραβάς τα μαλλιά σου(όσα έχουμε τέλος πάντων :lol: )

Το είδα το post του γαύρου, αλλά έχω ενδοιασμούς μήπως κάνω λανθασμένο χειρισμό. Θα πρέπει να τσεκάρω τις ασφάλειες 1 και 4 (σελίδα 81 (https://cdn.yamaha-motor.eu/owner-manuals/Motorcycles/P1WS28199E2E.PDF));
Ακολούθησα τις οδηγίες του τύπου στο video (https://www.youtube.com/watch?v=FQGjt2c6ADU). Όλες οι ασφάλειες (άνοιξα μόνο την ασφαλειοθήκη με τις πολλές) δίνουν 0,5 Ohm στο πολύμετρό μου. Άρα είναι σε καλή κατάσταση.

antonis_fr4-4
11/04/2020, 17:18
Έχω πάθει το ίδιο 2 φορές σε 2 διαφορετικά μηχανάκια γιαμαχα. Στο 1 ρ6 ήταν καμμένη η ασφάλεια των αλαρμ. Στο άλλο φειζερ είχε αποκολληθεί το καλώδιο εσωτερικά του kill switch.

Και στις 2 περιπτώσεις πήρε μπρος, έσβησε και μετά δεν ξαναπήρε μέχρι την επιδιόρθωση αλλά η μίζα γυρνούσε.

billy84
11/04/2020, 17:38
Αν μένουν οι γιαμάχες? Αυτές και αν μένουν! Απλά είσαι "Νεοσσος" ακόμα για αυτό δεν το ξέρεις!:lol:

Νομίζω είναι ψόφια μπαταρια πάντως.Εχε υποψιν οτι έτσι οπως τοποθετούνται οι συναγερμοί στα συνεργεία δημιουργούνται προβλήματα στο ηλεκτρικό κύκλωμα.

TERRAMOTO
11/04/2020, 18:28
Φίλε καλησπέρα
Θα πω δυο βλακειες,απλά μήπως και γινει κατι ,γιατί όπως είπε και ενας φίλος παραπανω τα ηλεκτρικά είναι μυστηριο πραμα
βεβαια δεν τα εχω κανει σε yamaha
1)σε honda μηχανακι υπαρχει μια νεκραβαλβιδα στο σταντ όπου συχνα πυκνα κανει προβληματα,ειχα το ίδιο θεμα με εσενα και μόλις σήκωσα το σταντ πηρε αμεσως μπροστά(αυτό κρατησε για δύο μήνες ,τωρα παιρνει μπροστά και με το stand κατω
2)έχεις δοκιμάσει να βάλεις μπροστά με πατημενο συμπλέκτη?πάλι στο παρελθον σε αλλο μηχανακι με βοηθησε χωρίς να μαθω ποτε ποιο ήταν το προβλημα..

τεσπα κάνε μια προσπαθεια μπας και

υγ αν και τωρα που ξαναδιαβαζω το μηνυμα σου τα εχεις κανει κ τα δυο..

Kas_Tracer
11/04/2020, 18:36
Στα καινούργια δεν γυρνάει η μίζα εάν κάτι δεν πάει καλά (διακόπτης ή immobilizer)
Να κάηκαν 2 πολλαπλασιαστες ξαφνικά και να μην κάνει το παραμικρό τσαφ τσουφ αποκλείεται.
Αν δεν έχεις κάποιον κωδικό σφάλματος στο καντράν βρες καμία μπαταρία η καλώδια και βάλε μπροστά το μηχανάκι

Kepler Fun
11/04/2020, 18:53
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω με το κ1200s.
Μετά από παρατεταμένη ακινησία στον φορτιστή και εγώ τα ίδια.
Αντλία ακούγεται, μπαταρία γεφυρωμένη με το αυτοκίνητο, βενζίνη έβαλα φρέσκια.
Αποτέλεσμα κανένα.
Περιμένω να ανοίξει το service.

karateo
11/04/2020, 19:57
Μου έχει τύχει να πάρει για 2-3" και να σβήσει. Μετά ζορίστηκε να πάρει απο την άποψη ότι ήθελε λίγο μίζα παραπάνω.

Εγώ θα φόρτιζα μπαταρία καλά (που το έκανες) και θα πατούσα τη μίζα για 3-4 δευτερόλεπτα συνεχόμενα. Και αυτό τουλάχιστον απο δύο φορές.

Ας πεί κάποιος πιο ειδικός αν παθαίνει τίποτα άλλο εκτός απο το ότι τρώει τη μπαταρία για να μή το φοβηθείς.

Bowleno
11/04/2020, 20:35
Κάτι ήξερα που δεν πήρα Ιαπωνικό :D
Το είχα αφήσει 15 μέρες τον Αύγουστο που μας πέρασε όταν πήγα Ταϊβάν και στην επιστροφή, τσακμάκι σαν να μην πέρασε μέρα.....

νεοσσός
11/04/2020, 20:48
Μου έχει τύχει να πάρει για 2-3" και να σβήσει. Μετά ζορίστηκε να πάρει απο την άποψη ότι ήθελε λίγο μίζα παραπάνω.

Εγώ θα φόρτιζα μπαταρία καλά (που το έκανες) και θα πατούσα τη μίζα για 3-4 δευτερόλεπτα συνεχόμενα. Και αυτό τουλάχιστον απο δύο φορές.

Ας πεί κάποιος πιο ειδικός αν παθαίνει τίποτα άλλο εκτός απο το ότι τρώει τη μπαταρία για να μή το φοβηθείς.
Μου φαίνεται πολύς χρόνος τα 4 δευτερόλεπτα για να δουλεύει η μίζα συνεχόμενα, αλλά κι εγώ δεν ξέρω αν κάνει κακό. Πάντως δεν το επιχείρησα τόση ώρα. Πάντοτε η μοτοσυκλέτα ξεκινάει με μίζα 0,5 δευτερόλεπτα, οπότε τις δοκιμές των τελευταίων δύο ημερών την πατούσα μέχρι 2 δευτερόλεπτα, άντε να έκανα και μία δοκιμή με 3". Επίσης δεν κάνω πολλές δοκιμές απανωτά, γιατί θα καταλήξω να χαλάσω τη μίζα, ενώ το πρόβλημα ενδέχεται να είναι κάτι σχετικά απλό για ένα εξειδικευμένο μηχανικό.

Το βασικό είναι ότι δεν έχω τη δυνατότητα να ελέγξω αν φθάνει ρεύμα στα μπουζί, σαν βασικό βήμα της προσέγγισης του προβλήματος. Προσπαθώ να σκεφθώ έναν τρόπο να το μετρήσω επαγωγικά. ("Μα κύριε μηχανικέ, το είδα με την πυξίδα!" :lol: )




Κάτι ήξερα που δεν πήρα Ιαπωνικό :D
Το είχα αφήσει 15 μέρες τον Αύγουστο που μας πέρασε όταν πήγα Ταϊβάν και στην επιστροφή, τσακμάκι σαν να μην πέρασε μέρα.....
Το έχω αφήσει και 24 μέρες μία φορά ακίνητο, την πρώτη χρονιά που το είχα και πήρε μπροστά κανονικά, χωρίς καν να έχω φορτίσει τη μπαταρία στο μεσοδιάστημα.

Kas_Tracer
11/04/2020, 21:04
Ο. Super γερμανικός κουβάς μου 1.6 tdi μετά από 12 μέρες ακινησία έκανε καμία 10ρια δευτερόλεπτα να πάρει μπροστά.
Μάλιστα το έκανε μόνο του. Έχει σύστημα που εκκινεί μόνο του όταν γυρίσεις το κλειδί συνεχίζει αυτοματα σαν τα νεώτερα suzuki gsx
Είναι λίγο παράλογο καινούργιο μηχανάκι να μην παίρνει μπροστά, εκτός αν πήγε κάνας ποντικας και έκοψε καλώδια.
Οι συναγερμοί είναι οι κορωνοιοι των μπαταριών. Αν δεν παίρνει μπροστά το μηχανάκι κάθε 3 μέρες για βόλτα ή απομόνωση του συναγερμού ή και το βγάλσιμο του πόλου της μπαταρίας είναι μονόδρομος

toyar
11/04/2020, 21:12
εισαι σιγουρος οτι αυτο που ακους να δουλευει ειναι η αντλια;

νεοσσός
11/04/2020, 21:22
εισαι σιγουρος οτι αυτο που ακους να δουλευει ειναι η αντλια;
Σίγουρος δεν είμαι. Αλλά πρόκειται για τον ίδιο θόρυβο που ακούω πάντα όταν γυρνάω το κλειδί στη θέση "On". Αν δυναμώσεις τα ηχεία σου, θα τον ακούσεις αμυδρά στο πρώτο έως τρίτο δευτερόλεπτο του video (https://www.youtube.com/watch?v=VtWOotTqr4w). Σαν αμυδρό σχετικά υψίσυχνο βουητό είναι. Κι εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=TjuZ4EACWmc) τον ακούς όση κάνει το animation η οθόνη.





Ο. Super γερμανικός κουβάς μου 1.6 tdi μετά από 12 μέρες ακινησία έκανε καμία 10ρια δευτερόλεπτα να πάρει μπροστά.
Μάλιστα το έκανε μόνο του. Έχει σύστημα που εκκινεί μόνο του όταν γυρίσεις το κλειδί συνεχίζει αυτοματα σαν τα νεώτερα suzuki gsx
Είναι λίγο παράλογο καινούργιο μηχανάκι να μην παίρνει μπροστά, εκτός αν πήγε κάνας ποντικας και έκοψε καλώδια.
Οι συναγερμοί είναι οι κορωνοιοι των μπαταριών. Αν δεν παίρνει μπροστά το μηχανάκι κάθε 3 μέρες για βόλτα ή απομόνωση του συναγερμού ή και το βγάλσιμο του πόλου της μπαταρίας είναι μονόδρομος
Καινούριο δεν το λες, έχει 4,5 χρόνια στην πλάτη του. Αλλά ναι, είναι κάτι που δεν το περιμένεις να συμβεί σε αυτή την ηλικία με όλα τα service στην ώρα τους στην αντιπροσωπεία.

toyar
11/04/2020, 21:40
ακουω τι λες αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος
σε καποιους ψεκασμους ετσι ακουγεται το βηματικο μοτερακι της πεταλουδας
στο λεω γιατι μαζι με την αντλια δουλευει και η αναφλεξη και ειναι παραξενο να δουλευουν και τα δυο και να μην παιρνει μπρος
το παιρνω μπρος για λιγο μετα απο ακινησια και σβηνω δειχνει οτι για καποιο λογο ξεμενω απο καυσιμο προφανως απο αντλια που δεν λειτουργει

toyar
11/04/2020, 22:12
και υπαρχει και αυτο το κουφο....
https://www.youtube.com/watch?v=snRYxIPESGI

νεοσσός
11/04/2020, 22:27
και υπαρχει και αυτο το κουφο....
https://www.youtube.com/watch?v=snRYxIPESGI
Τέτοια είναι η συμπεριφορά του μοτοσακού μου, αλλά οι κύριοι στο video δίνουν ως αιτία τη σκληρή οδήγηση με σούζες και πτώσεις, αφού είναι stuntmen. Δηλαδή το ακριβώς αντίθετο από το δικό μου στυλ οδήγησης. Πάντως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση, αφού το σύμπτωμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Επειδή αναφέρεται στο video, δεν έχει πέσει ποτέ το μηχανάκι μου κάτω, ούτε στατικά, οπότε δεν νομίζω να είναι ο αισθητήρας ακραίας κλίσης, που αναφέρουν σαν πιθανό παράγοντα στην αρχή του video, που δεν είχαν φθάσει ακόμα στη διάγνωση.

STOYBI
11/04/2020, 22:46
Δοκίμασα με το δεύτερο κλειδί. Δεν άλλαξε κάτι. Δουλεύει ζωηρά η μίζα, αλλά δεν ξεκινάει ο κινητήρας.

Ο συναγερμός είναι απενεργοποιημένος.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συναγερμο μου μυριζει ( και ας ενεργοποιητε -απενεργοποιητε κανονικα...)


Αποσυνδεσε εντελως τον συναγερμο απο την μοτο....!

Εαν δεν μπορεις εσυ ο ηλεκτρολογος σου...!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/04/2020, 23:24
Τέτοια είναι η συμπεριφορά του μοτοσακού μου, αλλά οι κύριοι στο video δίνουν ως αιτία τη σκληρή οδήγηση με σούζες και πτώσεις, αφού είναι stuntmen. Δηλαδή το ακριβώς αντίθετο από το δικό μου στυλ οδήγησης. Πάντως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση, αφού το σύμπτωμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Επειδή αναφέρεται στο video, δεν έχει πέσει ποτέ το μηχανάκι μου κάτω, ούτε στατικά, οπότε δεν νομίζω να είναι ο αισθητήρας ακραίας κλίσης, που αναφέρουν σαν πιθανό παράγοντα στην αρχή του video, που δεν είχαν φθάσει ακόμα στη διάγνωση.

Μα επειδή η οδήγηση σου είναι το ακριβώς αντίθετο από άγρια γι'αυτό χρησιμοποιώ τη λέξη "μπουκομενο ".Δε ξέρω πώς να το πω και πως το λέτε εσείς αλλά ξέρω ότι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο. Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο στο αμάξι που το οδηγάει η γυναίκα μου. Όταν τελικά πήρε μπρος (σε κατήφορο) το έβγαλα εθνικό και του άνοιξα πρώτη δεύτερη για να ξεκαπνισει. Κάτι που μού είπε και ο μηχανικός.

STF
11/04/2020, 23:32
Πρώτον... τα Yamaha δεν μένουν... :D

Δεύτερον κάνε μου μια χάρη και βρες τρόπο μόνος σου ή με τη βοήθεια κάποιου φίλου σου να σπρώξεις με δύναμη τη πίπα του μπουζί σαν να προσπαθείς να την κουμπώσεις στη θέση της. Μπορεί να έχει φύγει από τη θέση της. Από αυτά που έχεις γράψει κατευθείαν εκεί πήγε το μυαλό μου.

alexis72
11/04/2020, 23:51
υπομονή μιά μέρα κ από δευτέρα θα ξέρεις τι ακριβώς φταίει ,
κ εννοείται θα το πάς ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο yamaha ,
και να εισαι μπροστά κ να πείς να το αναλάβει προσωπικά ο υπεύθυνος μηχανικός του συνεργείου (μιλάμε για ακριβή μοτο κ οχι παπάκι ...)
κ οχι ο πιτσιρικάς που εχει για βοηθό απο τον οαεδ ....
φιλαράκι που τον ρώτησα κ πιάνουν τα χέρια του (δούλευε παλιά σε συνεργείο ) μού ειπε με σειρά 1) αντλία 2) πηνία 3) νερομένη βενζίνη

doctoras
12/04/2020, 08:03
Μα επειδή η οδήγηση σου είναι το ακριβώς αντίθετο από άγρια γι'αυτό χρησιμοποιώ τη λέξη "μπουκομενο ".Δε ξέρω πώς να το πω και πως το λέτε εσείς αλλά ξέρω ότι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο. Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο στο αμάξι που το οδηγάει η γυναίκα μου. Όταν τελικά πήρε μπρος (σε κατήφορο) το έβγαλα εθνικό και του άνοιξα πρώτη δεύτερη για να ξεκαπνισει. Κάτι που μού είπε και ο μηχανικός.

παπασουζα τα ιντζεκσιον δε μπουκώνουν, τα σώματα ψεκάζουν τόσο όσο, πόσο μάλλον απο μετρημένο οδηγό χωρίς ακρότητες στην διαχείριση του γκαζιού

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/04/2020, 08:37
παπασουζα τα ιντζεκσιον δε μπουκώνουν, τα σώματα ψεκάζουν τόσο όσο, πόσο μάλλον απο μετρημένο οδηγό χωρίς ακρότητες στην διαχείριση του γκαζιού

Α δε το ήξερα. Εχω μείνει στα 90ς που είναι το δικό μού. Αγνοήστε με:wave2:

panavour
12/04/2020, 08:43
Ολα μπουκωνουν,απλως τα ιντζεκτιον δεν μπουκωνουν τοσο τακτικα,αλλα και αυτα χρειαζονται κατα καιρους καθαρισμα που γινεται με υπερηχους.

DoctoR_k6
12/04/2020, 09:01
Μάλλον το ΜΤ διαμαρτύρεται με τον τρόπο του...λόγω χρήσης από τον Νεοσσό. :lol:

Όλα καλά ρε Νεοσσε συμβαίνουν αυτά.
Πάρε ένα Suzuki να μην έχεις τέτοια άγχη. :p

George_M.
12/04/2020, 09:22
Βαλβιδα νεκρας εχεις δει οτι ειναι οκ;

νεοσσός
12/04/2020, 09:27
Βαλβιδα νεκρας εχεις δει οτι ειναι οκ;
Δεν ξέρω πώς να το ελεγξω. Η ένδειξη νεκράς πάντως λειτουργεί. Έκανα και μερικές αλλαγές από νεκρά σε πρώτη ταχύτητα.

Πάντως ο τρόπος που έσβησε προχθές, μετά από μόλις 3 δευτερόλεπτα λειτουργίας, ήταν παράξενος. Δε θύμιζε το ακαριαίο σβήσιμο από το διακόπτη, αλλά έδινε την αίσθηση μπουκωμένου που σβήνει προοδευτικά κάνοντας κακή καύση. Βέβαια αυτό μπορεί να οφείλεται στο πλούσιο μίγμα που έχει ο κινητήρας τα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας του, όταν είναι κρύος.

telegonos
12/04/2020, 09:32
Αν δεν δούλευε ο αισθητήρας νεκράς, δεν θα μίζαρε καθόλου. Όπως κι ο αισθητήρας συμπλέκτη.

Εδώ μιζάρει αλλά δεν παίρνει. Μην μπερδεύεστε.

panavour
12/04/2020, 09:51
Οδευουμε προς νεα Ιλιάδα-νεοσσιάδα-γιαμαχιάδα,τραβα ρε βρες καλωδια και ξαναελα :lol: :lol:

toyar
12/04/2020, 09:51
Δεν ξέρω πώς να το ελεγξω. Η ένδειξη νεκράς πάντως λειτουργεί. Έκανα και μερικές αλλαγές από νεκρά σε πρώτη ταχύτητα.

Πάντως ο τρόπος που έσβησε προχθές, μετά από μόλις 3 δευτερόλεπτα λειτουργίας ήταν παράξενος. Δε θύμιζε το ακαριαίο σβήσιμο από το διακόπτη, αλλά έδινε την αίσθηση μπουκωμένου που σβήνει προοδευτικά κάνοντας κακή καύση. Βέβαια αυτό μπορεί να οφείλεται στο πλούσιο μίγμα που έχει ο κινητήρας τα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας του, όταν είναι κρύος.

η απο ατροφια.....

D3300
12/04/2020, 10:04
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με XJ6.
Είναι απλά και μόνο θέμα μπαταρίας, βάλε μια καινούρια και μην σκαλίζεις τίποτε άλλο.
Προσπάθησα κι εγώ τότε να το βάλω με την μπαταρία του αυτοκινήτου.
Δεν πήρε...

nikosmec
12/04/2020, 11:56
Μπαταρία φορτισμένη και να μην μπορεί να δώσει ρεύμα σημαίνει πως είναι πολύ νεκρή. Φόρτισε την μιας και περιμένεις μέχρι αύριο να ανοίξει το συνεργείο, άνοιξε το διακόπτη να τραβήξει ρεύμα από τα φώτα, περίμενε λίγα λεπτά για να ανακάμψει από την αποστράγγιση και μέτρα την με ένα πολύμετρο. Μία πλήρως φορτισμένη μπαταρία πρέπει να δίνει τάση 12,6 V

νεοσσός
12/04/2020, 12:05
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

Η μπαταρία αντικαταστάθηκε προληπτικά (είχε μειωμένη χωρητικότητα) πριν από 16 μήνες. Χρησιμοποιήθηκε το ίδιο μοντέλο με την εργοστασιακή. Ρεύμα δίνει κανονικά στη μίζα.

panavour
12/04/2020, 12:09
Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν παιρνουν καλωδια:lol::lol:

nikosmec
12/04/2020, 12:23
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

Η μπαταρία αντικαταστάθηκε προληπτικά (είχε μειωμένη χωρητικότητα) πριν από 16 μήνες. Χρησιμοποιήθηκε το ίδιο μοντέλο με την εργοστασιακή. Ρεύμα δίνει κανονικά στη μίζα.

Αυτό δεν λέει κάτι από μόνο του. Μπορεί να έχεις χαλασμένο ανορθωτή και να έχει χαλάσει και πάλι η μπαταρία.

p@nos
12/04/2020, 12:25
πρεπει να ελεγξεις αν παει σπινθήρας στα μπουζι και αν τα μπεκ ψεκαζουν...αυτο δεν ειναι και πολυ ευκολο να γινει αλλα εκει πρεπει να δεις τι παιζει...ιδανικα θα ηταν να τσεκαρεις και στην τρομπα τι παιζει, αν δουλευει, και αν στελνει καυσιμο (αν πχ ο εσωτερικος σωληνας παροχης εχει κοπει η βγει απο τη θεση του, η τρομπα θα δουλευει αλλα δε θα στελνει καυσιμο πουθενα)

τα μπουζι ειναι πιο ευκολα, βγαλε τις μπουζοπιπες με τα μπουζι, γειωσε το μπουζι με ενα καλωδιο στο πλαισιο και αν δεν δεις εναν μεγαλοπρεπη σπινθηρα, εχεις θεμα αναφλεξης

για τα μπεκ, ιδανικα θα ηταν να τα βγαλεις και να μιζαρεις παλι για να δεις αν ψεκαζουν...μπακαλιστικα, βγαλε τις μπουζοπιπες, μιζαρε λιγη ωρα, βγαλε τα μπουζι γρηγορα εξω, θα πρεπει να ειναι λιγο βρεγμενα με βενζινη, αν δεν ειναι δεν εχεις καυσιμο στο θαλαμο καυσης...

επειδη ομως σε τετοιες περιπτωσεις συνηθως ειναι καποια ηλεκτρολογικη μαλακια το προβλημα (απο tps που τα εχει παιξει και ο εγκεφαλος κανει οτι να ναι μεχρι κατι στο κοντερ που δινει λαθος σημα) θα σου ελεγα να βρεις μια κατηφορα μεγαλη και να προσπαθησεις να βαλεις σκαστο το μηχανακι μπρος...αμα δεν παρει, απλα στειλε το σε ενα συνεργειο, καθως μετα το troobleshooting ειναι για πιο εμπειρους στα μαστορεματα ανθρωπους...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/04/2020, 12:56
πρεπει να ελεγξεις αν παει σπινθήρας στα μπουζι και αν τα μπεκ ψεκαζουν...αυτο δεν ειναι και πολυ ευκολο να γινει αλλα εκει πρεπει να δεις τι παιζει...ιδανικα θα ηταν να τσεκαρεις και στην τρομπα τι παιζει, αν δουλευει, και αν στελνει καυσιμο (αν πχ ο εσωτερικος σωληνας παροχης εχει κοπει η βγει απο τη θεση του, η τρομπα θα δουλευει αλλα δε θα στελνει καυσιμο πουθενα)

τα μπουζι ειναι πιο ευκολα, βγαλε τις μπουζοπιπες με τα μπουζι, γειωσε το μπουζι με ενα καλωδιο στο πλαισιο και αν δεν δεις εναν μεγαλοπρεπη σπινθηρα, εχεις θεμα αναφλεξης

για τα μπεκ, ιδανικα θα ηταν να τα βγαλεις και να μιζαρεις παλι για να δεις αν ψεκαζουν...μπακαλιστικα, βγαλε τις μπουζοπιπες, μιζαρε λιγη ωρα, βγαλε τα μπουζι γρηγορα εξω, θα πρεπει να ειναι λιγο βρεγμενα με βενζινη, αν δεν ειναι δεν εχεις καυσιμο στο θαλαμο καυσης...

επειδη ομως σε τετοιες περιπτωσεις συνηθως ειναι καποια ηλεκτρολογικη μαλακια το προβλημα (απο tps που τα εχει παιξει και ο εγκεφαλος κανει οτι να ναι μεχρι κατι στο κοντερ που δινει λαθος σημα) θα σου ελεγα να βρεις μια κατηφορα μεγαλη και να προσπαθησεις να βαλεις σκαστο το μηχανακι μπρος...αμα δεν παρει, απλα στειλε το σε ενα συνεργειο, καθως μετα το troobleshooting ειναι για πιο εμπειρους στα μαστορεματα ανθρωπους...

Κατήφορο και από μένα και τα άλλα έρχονται μόνα τους.


Κάτι άλλο. Είναι δυνατόν ένα μηχανάκι να πάρει μπρος αλλά να σβήσει επειδή θέλει μπουζι?

katsar
12/04/2020, 12:59
Αν έχουν πρόβλημα τέτοιου τύπου αυτές οι μότο δεν βγάζουν ένδειξη σφάλματος στο κοντέρ;
Στο αυτοκίνητο π.χ όταν είχε πρόβλημα μια φύσα στον πολλαπλασιαστή και έκανε μπερδέματα έβγαζε -error κάτι- .

nikosmec
12/04/2020, 13:05
Αν έχουν πρόβλημα τέτοιου τύπου αυτές οι μότο δεν βγάζουν ένδειξη σφάλματος στο κοντέρ;

Δεν βγάζουν όλα τα προβλήματα ένδειξη σφάλματος. Ας πουμε η πίεση από την τρόμπα βενζίνης δεν μπορεί να γίνει κατανοητή από τον εγκέφαλο της μοτοσυκλέτας. Εκεί χρειάζεται ειδικά εργαλεία και συγκεκριμένη διαδικασία για να βρεθεί το σφάλμα (να μετρήσεις πίεση υπό συγκεκριμένες συνθήκες). Αντίστοιχα δεν μπορεί να αντιληφθεί ο εγκέφαλος πρόβλημα στο δευτερεύον πηνίο του πολλαπλασιαστή.

katsar
12/04/2020, 13:06
Μάλιστα,thank you.

p@nos
12/04/2020, 13:18
Κατήφορο και από μένα και τα άλλα έρχονται μόνα τους.


Κάτι άλλο. Είναι δυνατόν ένα μηχανάκι να πάρει μπρος αλλά να σβήσει επειδή θέλει μπουζι?

συνηθως κατι ψιλοδουλευει, οποτε και να παρει θα εχεις αρρυθμιες και βλαμμενη συμπεριφορα/κακο ρελαντι...αλλα σε δικυλιδρο μηχανακι ειναι δυσκολο, καπου αλλου ειναι το προβλημα

ΟΚΤΑΝΙΟ
12/04/2020, 13:34
παπασουζα τα ιντζεκσιον δε μπουκώνουν


Μια χαρά μπουκωνουν κ αυτά.
Πάρε παράδειγμα το R1 '07 πχ, με το που πατάς τη μιζα αυτό αρχίζει να ψεκάζει, κ συνεχίζει ακόμα κ αν αφήσεις τη μιζα.
Που σημαίνει ότι αν ο κινητήρας δεν έχει πάρει μπροστά, μπουκωσε

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/04/2020, 21:39
Μια χαρά μπουκωνουν κ αυτά.
Πάρε παράδειγμα το R1 '07 πχ, με το που πατάς τη μιζα αυτό αρχίζει να ψεκάζει, κ συνεχίζει ακόμα κ αν αφήσεις τη μιζα.
Που σημαίνει ότι αν ο κινητήρας δεν έχει πάρει μπροστά, μπουκωσε

Σωστά. Γιατί και το αυτοκίνητο ιντζεκσιον είναι και όμως το έπαθε.

HelenKoR
13/04/2020, 19:33
Τελικά το πήγες στο μάστορα; Βρήκε τι φταίει;

νεοσσός
13/04/2020, 20:20
Τελικά το πήγες στο μάστορα; Βρήκε τι φταίει;
Επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να το πάω σήμερα. Κατά πάσα πιθανότητα θα πάει αύριο με οδική βοήθεια. Έχω ήδη μιλήσει με το συνεργείο και είπαν να το στείλω άμεσα. Επιχείρησα να κλείσω ραντεβού για αύριο με την οδική βοήθεια, αλλά είπαν ότι δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αλλά αρκεί να καλέσω 40 λεπτά πριν.

Από το συνεργείο της αντιπροσωπείας της Yamaha ο υπάλληλος ανέφερε ότι ενδέχεται να έχει μπει σε "safe mode" μετά το απροσδόκητο σβήσιμο. Φυσικά δεν του ζήτησα να κάνει εξ αποστάσεως διάγνωση, απλά τον ρώτησα αν υπάρχει κάτι που μπορώ να επιχειρήσω μόνος μου, δεδομένου του συμπτώματος. Ρώτησα και για service στις αναρτήσεις, μιας και θα πάει που θα πάει συνεργείο, αλλά μου είπε ότι είναι νωρίς για κάτι τέτοιο οι 28.000 km (στο forum κάποιοι αναφέρουν ανά 15.000 km).

Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω τις επόμενες ημέρες για τις εξελίξεις.

BLiTzER
13/04/2020, 20:27
Από το συνεργείο της αντιπροσωπείας της Yamaha ο υπάλληλος ανέφερε ότι ενδέχεται να έχει μπει σε "safe mode" από τη βαρεμάρα.

Το ήξερα ότι κάτι τέτοιο θα είναι.

νεοσσός
13/04/2020, 20:33
Το ήξερα ότι κάτι τέτοιο θα είναι.
:lol:

Νομίζω ότι είχα γράψει πως στο service των πρώτων 1.000 χιλιομέτρων είχε απορήσει ο μηχανικός:
"Πατάς καθόλου φρένο; Τα τακάκια είναι απάτητα, δεν μπορώ να τα ελέγξω έτσι."

Λες αύριο να με ρωτήσει αν ανοίγω καθόλου το γκάζι; :p

bulmont
13/04/2020, 20:41
Το ανοίγες το γκάζι;;;;;
Το πατάς το φρένο;;;;;
Την καβαλάς τη σέλα;;;;
Τον πιέζεις τον συμπλέκτη;;;
Το φουλάρεις το ρεζερβουάρ;;;;

panavour
13/04/2020, 20:43
την γρασσαρεις την ντιζα?
το αλλαζεις το λαδι?
την γυαλιζεις την εξατμιση?

νεοσσός
13/04/2020, 20:45
Τη φορτίζω τη μπαταρία.
Το βάζω το συναγερμό.
Το φουσκώνω το λάστιχο.
Τη γράφω τη σαχλαμάρα στο forum.

teogtp
13/04/2020, 20:52
ο υπάλληλος ανέφερε ότι ενδέχεται να έχει μπει σε "safe mode" μετά το απροσδόκητο σβήσιμο.


417434






:D

DoctoR_k6
13/04/2020, 21:17
Το ήξερα ότι κάτι τέτοιο θα είναι.

Τα ελεγα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158394&page=5&p=3043283&viewfull=1#post3043283) εγω... :lol:

Ολα cool Νεοσσε...πες το λιωνω εσυ αυριο.

νεοσσός
13/04/2020, 21:19
Τα ελεγα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158394&page=5&p=3043283&viewfull=1#post3043283) εγω... :lol:

Ολα cool Νεοσσε...πες το λιωνω εσυ αυριο.
Αν μου πει να το ανοίγω για να μην ξαναχαλάσει, ξέχνα τις προσπεράσεις στην Κατεχάκη. Με το κιάλι θα με βλέπεις κι εσύ και η άλλη με το κράνος του Marquez. :p

Μη με βλέπεις έτσι, είναι να μην πάρω φόρα. Θα φτάνω στο Stork και οι άλλοι θα είναι ακόμα στην Κόρινθο (εννοώ ότι θα επιστρέφουν εκείνοι). :lol:

telegonos
13/04/2020, 21:42
safe mode που ΔΕΝ δουλεύει, βρε μπας και είναι microsoft κι αυτό;

νεοσσός
13/04/2020, 21:46
safe mode που ΔΕΝ δουλεύει, βρε μπας και είναι microsoft κι αυτό;
Προβληματικός device driver, ο υποφαινόμενος δηλαδή. Με ένα format θα στρώσει. :p

ΟΚΤΑΝΙΟ
13/04/2020, 21:55
.... ενδέχεται να έχει μπει σε "safe mode" .....

Δίχως ένα error code στο καντράν? :confused:

toyar
14/04/2020, 07:17
αν υπαρχει ενδεχομενο να μπλοκαρει σε safe mode (που ακουγεται παραξενο) τοτε δοκιμασε να βγαλεις το (-) της μπαταριας για 5 λεπτα μηπως κανει reset

viper1
14/04/2020, 08:04
Στο διαγνωστικό μπήκες να δεις αν σου βγάζει κωδικό σφάλματος?

νεοσσός
14/04/2020, 08:58
Στο διαγνωστικό μπήκες να δεις αν σου βγάζει κωδικό σφάλματος?
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα για το χρήστη.

Η Yamaha (https://youtu.be/DF36Wdx9Xgs?&t=4064) είναι στο γιαμαχάδικο τώρα. Θα μάθουμε το απόγευμα τι έχει.

Σκέφθηκα να την πάω σήμερα Τρίτη στο μάστορα, για να νιώθω ότι έχω KTM. :p

Για service στις αναρτήσεις μου είπαν από το service της αντιπροσωπείας ότι είναι νωρίς ακόμα, διότι ο κατασκευαστής συνιστά να γίνεται στις 40.000 km.

DrBig
14/04/2020, 09:20
Σκέφθηκα να την πάω σήμερα Τρίτη στο μάστορα, για να νιώθω ότι έχω KTM. :p

Θα νοιωσεις πως εχεις κτμ αν δε δουλευει και μετα το μαστορα :D

panavour
14/04/2020, 10:00
Σκέφθηκα να την πάω σήμερα Τρίτη στο μάστορα, για να νιώθω ότι έχω KTM.

και αυριο να την πηγαινες παλι μεσα θα ησουνα:bawl:

νεοσσός
14/04/2020, 10:13
και αυριο να την πηγαινες παλι μεσα θα ησουνα:bawl:
Αν το πάρω αύριο, θα έχω με ένα σμπάρο δύο τριγώνια. Και Τρίτη και Τετάρτη μάστορα. Αν δεν το πάρω, θα μείνω μ@λ..., οπότε πάλι θα πληροί τις προδιαγραφές για KTM. :p


Τελικά περνάμε ωραία και χωρίς μοτοσακό. :lol: