PDA

View Full Version : Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650



alexaras13
11/04/2020, 11:33
Γεια σας παιδιά..είμαι στην αναζήτηση νέας μηχανής και στο ψάξιμο γενικότερα..σκούτερ οδηγάω από το 2012(xmax250) και αποφάσισα να κάνω την μετάβαση στη μηχανή..μου έχουν κάνει κλικ αυτές οι 2 μηχανες.θα ήθελα την άποψη των πιο έμπειρων να μου δώσουν λίγο τα φώτα τους με τις πληροφορίες τους ούτως ώστε να έχω κι εγώ μια άποψη..σας ευχαριστώ πολύ!

panavour
11/04/2020, 12:49
AN και κατοχος καβασακι, προτεινω με κλειστα ματια NC750x,λογω μεγαλυτερης αξιοπιστιας και ποιοτητας,και λογω χαρακτηριστικων κινητηρα της συγκεκριμενης μηχανης.

fatsas35
11/04/2020, 16:28
Γειά σου φίλος!! Δεν υπάρχει σωστή κ λάθος επιλογή ανάμεσα σε αυτές τις μηχανές.. Ο καθένας θα σου πει διαφορετική γνώμη.. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα καταρχάς εμφανισιακά.. Να την βλέπεις κ να γουστάρεις..
Ο panavour πχ σου είπε το NC.. Για μένα μακράν το versys.. Πολύ πιο όμορφο (αν κ υποκειμενικό) πιο παιχνιδιαρικο, πιο γκαζατο πιο μηχανή..
Το NC ίσως είναι το κορυφαίο commuter απο πλευράς οικονομίας κ χρηστικότητας όμως δεν θα σε πορωσει..
Αν θέλεις μια μηχανή να γουστάρεις για μένα versys.. Αν θες μηχανή με την λογική κ την χρηστικότητα NC..

alexaras13
11/04/2020, 18:14
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας..κι εγώ αυτό που καταλαβαίνω με βάση το ψάξιμο στο ίντερνετ και ρωτάω γύρω γύρω καταλαβαίνω ότι το NC είναι μηχανή με απόλυτη αξιοπιστια να κάνεις τη δουλειά σου (πόλη η tour), το versus είναι μηχανή να περιμένεις πως και πως να πας βόλτα και γουστάρεις εμφανισιακα..αλλά είναι γούστα αυτά..και λόγω κορονιοιου δεν μπορούμε να πάμε και για ένα test drive

typhoon
11/04/2020, 19:18
My two cents

Nc εφόσον προέχει η χρηστικότητα. Άχρωμο άοσμο άγευστο σα μοτοσυκλέτα, τα κάνει όλα κ συμφέρει όμως. Κατανάλωση αστεία ότι κ να κάνεις.
Συμβουλή ΜΌΝΟ το αυτόματο να πάρεις. Ο κινητήρας κ το μηχανάκι είναι σχεδιασμένα για το αυτόματο. Το συμβατικό προέκυψε για να το πάρουν οι συντηρητικοί, αλλά δεν ταιριάζει στην μηχανή της κόβει πάρα πολύ από τον χαρακτήρα της, στη δε λίγο πιο σβέλτη οδήγηση σπάει αρχ...

DrBig
11/04/2020, 19:20
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας..κι εγώ αυτό που καταλαβαίνω με βάση το ψάξιμο στο ίντερνετ και ρωτάω γύρω γύρω καταλαβαίνω ότι το NC είναι μηχανή με απόλυτη αξιοπιστια να κάνεις τη δουλειά σου (πόλη η tour), το versus είναι μηχανή να περιμένεις πως και πως να πας βόλτα και γουστάρεις εμφανισιακα..αλλά είναι γούστα αυτά..και λόγω κορονιοιου δεν μπορούμε να πάμε και για ένα test drive

Δες το λιγο πιο ρεαλιστικα. Το nc οντως ειναι μηχανη εργαλειο, αλλα το versys δεν ειναι δα και η επιτομη της μηχανης που περιμενεις πως και πως να πας βολτα. Κι αν ειναι για σενα τωρα, δε θα ειναι και για πολυ. Το nc ομως παντα θα ειναι εργαλειο.

billy84
11/04/2020, 19:43
Ότι είπε ο DrBig.Να πω οτι μιλούσαμε για 50 άλογα πάνω να σου πω οτι οκ θα δεις διαφορά σε γκάζι και θα καίγεσαι να καβαλήσεις.Τώρα με διαφορές 10-15 άλογα σε μεσαία κατηγορία και τα 2 ψοφίμια είναι αντικειμενικά,παρόλο που κινούνται αξιοπρεπέστατα και γρήγορα.

Βέβαια εκτός απο τις ευθείες υπάρχουν οι στροφές και εκεί τα 2 μηχανάκια μοιάζουν πάρα πολύ(τα έχω δουλέψει και τα 2 μηχανάκια).

Σε αξιοπιστία σαφώς δεν υπάρχει καμία επαφή μεταξύ των 2.Η αναλογία είναι κοντά στο 1/5.5 μοτέρ Versys 1 μοτερ NC :lol:

doctor_john
11/04/2020, 20:07
Aν δηλαδή το ΝC είναι μια βαρετη, υποδεέστερη μοτό που πιθανά αντέχει και το Versys μια
καλύτερα εξοπλισμένη - δυνατότερη - ενδιαφέρουσα που εικάζουμε πως δεν αντέχει, είναι καλύτερα να έχουμε υπόψιν
την πιθανότητα ότι σε περίπτωση που βαρεθούμε το Versys, το ΝC μπορεί να είχε αντέξει όντας βαρετό;

417387

costas_versys
11/04/2020, 20:29
Σήμερα μετά από 25 ημέρες κλεισούρα, καβαλησα το versys μου και έκανα μια βόλτα 70χιλ. Ενθουσιαστηκα λες και ήταν η πρώτη βόλτα και μην ακούω σχόλια για αντοχές κλπ Το Versys είναι αξιόπιστο, ευέλικτο, πολύ σουλοπωμενο και αρκετά συναρπαστικό. Συναρπαστικό διότι στρίβει με μεγάλες κλίσεις, έχει γκαζακι, μικρο μετατροχιο, πολύ καλή γεωμετρία και πολύ καλή αίσθηση. Αξιόπιστο το λέω γιατί έχω κάνει 110000 Χιλ και δεν έχει το παραμικρό

doctoras
12/04/2020, 09:17
η kawasaki για μένα είναι αξεπέραστη σε ντιζαιν όπως την γνώρισα απο τα Ι4 GPZ/ZZR και αρκετά επιτυχημένα μοντέλα όλα αυτά τα χρόνια(και αρκετά προβληματικά συγκριτικά με των υπολοίπων ιαπωνικών ανταγωνιστών).
Η παπαριά που έγινε με τα Ι2 μοτερ που μπηκαν σε er6/versys και ότι δεν το μάζεψαν πίσω όχι τοπικά αλλά παγκοσμίως, είναι τεράστιο λάθος και το πληρώνουν ήδη. Προφανώς όχι γιατι δε μπορούσαν, μια εταιρεία που παράγει τρένα και αεροπλάνα δεν θα ήταν τίποτα, το γεγονός οτι δεν ασχολήθηκαν καν σα να μη τους άγγιξε είναι άκρως σημειωτέον για το customer satisfaction (για το συγκεκριμένο μοντέλο πάντα)
Στα μοντέλα απο '16 και μετά δεν άκουσαμε κάτι, ενδέχεται κάτι να διορθώθηκε είτε επειδή έχει πέσει η πώληση της καινούργια μοτοσυκλέτας κατακόρυφα και δεν γνωρίζουμε τι πραγματικά συμβαίνει.

Να θυμίσω το πρόβλημα ήταν βαλβίδα εξόδου που βρισκόταν εντελώς εκτός ορίων με αποτέλεσμα να χτυπήσει πιστόνι(συνήθως χιλιομετρικά κατά την δεύτερη ρύθμιση/ έλεγχο βαλβίδων). Τοπικά δικαιολογήθηκε ότι η ρύθμιση πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο.
Πρόγραμμα, ρύθμιση μείγματος, συμπίεση μοτέρ σε σχέση με άλλους παράγοντες, κάτι απο όλα αυτά, κάτι περισσότερο, όμως τίποτα δεν είχε γίνει...

Ανατολή με δύση αυτό που επέλεξε να κάνει η χοντα έβαλε ένα χαμηλόροπο μοτερ αυτοκινήτου σε μοτοσυκλέτα που έδωσε δύναμη και ροπη εώς 6500rpm κάνοντας το εργάτη που θα αντέξει πολλές εκαντοντάδες χιλ. χιλιόμετρα χωρίς να απαιτηθεί επισκευή.

υπάρχει και το tracer 700, με καλύτερη εταιρική υποστήριξη, πιο πρόθυμο μοτερ, πιο σπορ αίσθηση

και το best seller suzuki vstrom650

alexaras13
12/04/2020, 09:33
Γεια σου φίλε,ναι κοιτούσα και αυτά το tracer και το vstrom αλλά το μεν δεν μου κερδίζει το ενδιαφέρον και το δε φοβάμαι πολύ τα μεταχειρισμένα 10ετιας και αν και γνωρίζω πόσο αξιόπιστα είναι .

doctoras
12/04/2020, 10:01
εγώ νόμιζα οτι πας για του κουτιού, μεταχειρισμένο κοιτάς? τι μπατζετ?

cosgili
12/04/2020, 10:17
Το να διαβάζω ότι το versys είναι μηχανάκι συγκινήσεων, που δε θες να ξεκαβαλήσεις, ότι έχει γκάζι και στρίβει, με ξεπερνά πραγματικά. Ένα καλό μεσαίου κυβισμού μηχανάκι είναι, σχετικά ψόφιο, καλό για commuting, ταξιδεύει, φωτιά στην άσφαλτο δεν βάζει και δεν ξύνεις αυτιά...
Το τελευταίο, όχι γιατί δεν μπορεί, όλα μπορούν, αλλά γιατί είναι εκτός comfort zone του, θα σε κουράσει, θα σε τρομάξει και διακινδυνεύεις πτώση.
Διασκεδαστικό πάντως δεν το λες.
Το honda από την άλλη είναι ακόμα πιο άχρωμο και άοσμο. Είναι εργάτης, τέρας αξιοπιστίας, φτιαγμένο "για μια ζωή". Εξαιρετικό σε commuting, καλύτερο ποιοτικά, με απίστευτα χαμηλή κατανάλωση. Βέβαια αν το κρίνεις με βάση τη συγκίνηση που σου προκαλεί, είναι σα να πας "ρομαντικό" διήμερο με την 80χρονη γειτόνισσα σου...
Οδηγικά το versys υπερτερεί. Σε όλα τα άλλα χάνει κατά κράτος. Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο, με κλειστά μάτια Honda, δε σπάει, δε χαλάει και κρατά και ψηλή αξία μεταπώλησης.

Akalestos
12/04/2020, 10:45
NC 750 απο μενα!

alexaras13
12/04/2020, 13:04
εγώ νόμιζα οτι πας για του κουτιού, μεταχειρισμένο κοιτάς? τι μπατζετ?
Του κουτιού κοιτάω φίλε..δηλαδή σε αυτήν την κατηγορία ποιο άλλο μηχανάκι θα μπορούσα να κοιτάξω?μπάτζετ μαξ 8500.

doctoras
12/04/2020, 13:46
Του κουτιού κοιτάω φίλε..δηλαδή σε αυτήν την κατηγορία ποιο άλλο μηχανάκι θα μπορούσα να κοιτάξω?μπάτζετ μαξ 8500.

Νομιζω αυτα τα τεσσερα που προαναφέρθηκαν ειναι αρκετα και ικανά να σε ικανοποιήσουν στο έπακρο.

Το ποιο απο τα τεσσερα θα το απαντήσεις μονος σου αφου θα βρεθείς στην καλη περίπτωση να παρεις προσφορες αλλα και να δοκιμάσεις τα τεσσερα μοντελα.
Ολα κανουν τα παντα καποια χαρακτηριστικά χοντρικά τα παρακάτω
Versys/tracer για πιο σπορ περιηγήσεις
Nc για πιο commuter καταστάσεις
Vstrom650 για πιο τουρισμό

panavour
12/04/2020, 14:57
απο 6500-9000 euro τα τεσσερα γιαπωνεζικα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ απο το φθηνοτερο στο ακριβωτερο απο 450-900cc με ABS https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&features=50&engine_size-to=%3C900&make=22&make=290&make=242&make=270&fs=1&price-to=%3C9000&engine_size-from=%3E450&price-from=%3E5000&condition=new

dorso
12/04/2020, 22:19
Λίγες μέρες ακόμα καραντίνα κ θα ακούσουμε κ για το kle500 ότι είναι μηχανή συγκινήσεως.. Πρόκειται για δύο μεσαίες μοτοσυκλέτες,οπότε πήγαινε κάνε ένα test drive κ σε όποια κουμπωσεις καλύτερα προχωρα..

katsar
12/04/2020, 22:22
Για κάποιον που πάει από ένα μικρό σκούτερ πρώτη φορά σε μότο 650-750 μπορεί και να είναι ;)
Για πόσο δεν ξέρω!

panavour
12/04/2020, 22:37
μ αρεσει που ολοι,που γραφουν σ αυτο το φορουμ εχουν συγκινηθει απο τα μηχανακια που εχουν.:lol:

fatsas35
14/04/2020, 09:32
Για αυτούς που μπερδεύονται... Το versys δεν είναι fun bike για κάποιον που είχε Tiger, multi, smt κτλ..
Για πρώτη μηχανή όμως κ συγκρινόμενο με το NC είναι..
Δεν είπε κανείς ότι βάζει φωτιες στην άσφαλτο..
Τώρα επειδη είδα ότι το παιδί κοιτάει για κούτα μόλις είδα ότι το nc 750 X μοντέλο του 20 είναι αρκετά πιο όμορφο από προηγούμενα μοντέλα.
Αρα + όλα τα πλεονεκτήματα που έχει σαν μοτο ίσως είναι καλύτερη αγορά..
Φτάνει να αρέσει στον φίλο εξωτερικά..
Μία μοτο που αγοράζεται μόνο με την λογική χωρίς καν να αρέσει σε κάποιον εξωτερικα είναι λάθος επιλογή.. Εκτός αν την θέλει μόνο για μεταφορικό μέσο που θα τον πηγαίνει από το Α στο Β σημείο..

Akalestos
15/04/2020, 10:11
Για αυτούς που μπερδεύονται... Το versys δεν είναι fun bike για κάποιον που είχε Tiger, multi, smt κτλ..
Για πρώτη μηχανή όμως κ συγκρινόμενο με το NC είναι..
Δεν είπε κανείς ότι βάζει φωτιες στην άσφαλτο..
Τώρα επειδη είδα ότι το παιδί κοιτάει για κούτα μόλις είδα ότι το nc 750 X μοντέλο του 20 είναι αρκετά πιο όμορφο από προηγούμενα μοντέλα.
Αρα + όλα τα πλεονεκτήματα που έχει σαν μοτο ίσως είναι καλύτερη αγορά..
Φτάνει να αρέσει στον φίλο εξωτερικά..
Μία μοτο που αγοράζεται μόνο με την λογική χωρίς καν να αρέσει σε κάποιον εξωτερικα είναι λάθος επιλογή.. Εκτός αν την θέλει μόνο για μεταφορικό μέσο που θα τον πηγαίνει από το Α στο Β σημείο..

Συμφωνω απολυτα! Γι αυτο αλλωστε και τα σκουτερ πουλανε σα ζεστο ψωμακι..γιατι ειναι μεταφορικα μεσα που εξυπηρετουν και απευθυνονται στη λογικη κι οχι στην καρδια! (Μερικα οκ ειναι ομορφα και δυνατα)

toyar
15/04/2020, 11:04
εντωμεταξυ ολοι προτεινουν χωρις να εχει πει ο ερωτων τι ειδους χρηση θελει να κανει
υπαρχει το 3000χλμ το χρονο και το 25000χλμ
υπαρχει 1.65 υψος αναβατη και το 1,95
υπαρχει το μονο ατομο παντα και το δικαβαλο με μπαγκαζια

kyriakosrod
15/04/2020, 13:08
Vstrom 650 επειδη ειναι made in japan και ανωτερος κινητηρας και εχει traction control. Στην εκδοση xt ειναι πανεμορφο. Αυτα

Akalestos
15/04/2020, 15:32
Vstrom 650 επειδη ειναι made in japan και ανωτερος κινητηρας και εχει traction control. Στην εκδοση xt ειναι πανεμορφο. Αυτα

Συμφωνω μαζι σου..αν καποιος δεν εχει βλεψεις για bmw,triumph,ktm κτλ παιρνει μια V Strom 650 κι ειναι αρχοντας τελος! Στη κατηγορια των On/Off Touring μεταξυ των Ιαπωνικων παιζει μπαλα μονη της χροοοοονια τωρα.

kyriakosrod
15/04/2020, 16:25
Το νοημα το χανουμε οταν ψαχνουμε να βρουμε σπορ συμπεριφορα σε μεσαια on off. Δεν υπαρχει αυτο. Κανα multi μπορει με τις αναρτησαρες και τα ηλεκτρονικα. Το ζητουμενο ειναι να εχει μια καλη ζυγισμενη συμπεριφορα η μοτοσικλετα να ειναι δοκιμασμενη και ποιοτική. Για εμενα η χωρα κατασκευης μετραει πια. Μπορει να μην ειναι απολυτο κριτηριο αλλα μετραει. Επισης δεν μπορω να καταλαβω δηθεν on off με 17αρη μπροστινο οπως το βερσυς. Καλυτερα το cbr650f τοτε που κανει κ ωραιο θορυβο και σιγουρα πιο ωραιο στις στροφες θα ειναι

doctor_john
15/04/2020, 16:57
Φίλε Κυριάκο, αν δεις τα γραφόμενα σου αντιτίθενται των συμπερασμάτων σου.
Το Versys δεν είπε κανείς ότι είναι on off.
Ενα multi δεν χρειάζεται ηλεκτρονικά για να είναι σπορ, ενας απειρος οδηγός τα χρειάζεται για να το ελέγξει.
Με άριστο ζύγισμα, δοκιμασμένο και ποιοτικό εμφανίζεται το versys μετά από 12 χρόνια στην αγορά.
Η χώρα κατασκευής του είναι δημοφιλής.
Το cbr600f είναι μια τελείως διαφορετική μοτοσυκλέτα που δεν έχει λογική να συγκριθεί με αυτό.

atom_smasher
15/04/2020, 22:14
Versys και τα μυαλα στα καγκελα, εκτος αν προκρινεις την οικονομια και την απολυτη αξιοπιστια που εγγυαται η βαρεμαρα του nc. Strom και Tracer οντως οι ανταγωνιστες.

kyriakosrod
15/04/2020, 23:22
Εχεις δικιο το βερσυς παρουσιαζεται ως sport tourer και οχι ως adventure. Εχει διαδρομη αναρτησης και αυτο 150mm οπως το στρομ. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η σοφοτερη επιλογη για μενα αφου υποτιθεται οτι αυτα ειναι μηχανακια που τα κανουν ολα, ειναι να εχεις και την δυνατοτητα να πατησεις χωματοδρομο (εστω και στρωμενο) αφου εχεις και μια ανεβασμενη διαδρομη αναρτησης. Με 17αρια και δρομισια λαστιχα εισαι πολυ προσεχτικος

billy84
15/04/2020, 23:49
Aν δηλαδή το ΝC είναι μια βαρετη, υποδεέστερη μοτό που πιθανά αντέχει και το Versys μια
καλύτερα εξοπλισμένη - δυνατότερη - ενδιαφέρουσα που εικάζουμε πως δεν αντέχει, είναι καλύτερα να έχουμε υπόψιν
την πιθανότητα ότι σε περίπτωση που βαρεθούμε το Versys, το ΝC μπορεί να είχε αντέξει όντας βαρετό;

417387


Δεν εικάζουμε οτι δεν αντέχει,έχει βουήξει ο τόπος http://www.mybike.gr/topic/84213-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85%CF%82-versys-broken-valve/


Το βαρετό δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει απο τη στιγμή που ενα ελαφρύ σε αίσθηση και καλοζυγισμένο μεσαίο μηχανάκι με 17αρες ζάντες μπορεί να πάει πολύ γρήγορα σε κλειστά-μεσαία κομμάτια οπότε σίγουρα θα ευχαριστηθείς.Στην εθνική ναι όλα βαρετά είναι εκτός αν μιλάμε για πιο σοβαρά άλογα.Στα ανοιχτά κομμάτια εννοείται όλα αυτα τα μεσαία αργά είναι και βαρετά.Ε πας απο επαρχιακά κομμάτια και ευχαριστιέσαι οδήγηση.Αλήθεια στο 1.40 που πετυχαίνω ενα SMT και ένα Hypermotard ποιος βαριέται περισσότερο και ποιος ευχαριστιέται οδήγηση?



https://www.youtube.com/watch?v=pX1bXsOUWbo&t=169s


Παιδιά,τα μηχανάκια μπορείς να τα ευχαριστηθείς το καθένα στο στοιχείο τους.Ωραίο το γκάζι στην ευθεία αλλά δεν είναι πανάκεια και το λέει ένας που είχε πάντα πολύ γρήγορα μηχανάκια (απο 110 άλογα και πάνω).Και τα μεσαία έχουν τη χάρη τους και μπορείς να τα ευχαριστηθείς και να πας γρήγορα στα περισσότερα επαρχιακά αν γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα.Αν δεν ξέρεις και με ένα γρήγορο πάλι αργά θα πηγαίνεις.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα αυτό μόνο.

doctor_john
16/04/2020, 00:34
πάμε άλλη μια μπας και ξεβουήξει ο τόπος..

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158383&page=4&p=3042799&viewfull=1#post3042799

billy84
16/04/2020, 00:57
πάμε άλλη μια μπας και ξεβουήξει ο τόπος..

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158383&page=4&p=3042799&viewfull=1#post3042799

Τώρα ξεβούηξε ο τόπος δηλαδή?:lol:

Καταρχήν διάφορα μηχανάκια που ανατινάχτηκαν όπως του φίλου δε φορούσαν καν εξάτμιση ούτε δούλευαν κόφτες(τον γνωρίζω προσωπικά) οπότε δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.Ούτε φαντάζομαι γνωρίζεις κάποιον προσωπικά που έφτιαξε το μειγμα,πιέζει το μηχανάκι του και έφτασε 100.000km...

Αλλα και να συνέβαινε αυτό,εκατομμύρια μηχανάκια δουλεύουν με φίλτρο και ελευθερη εξάτμιση χωρίς πρόγραμμα και δε βαράνε.Ανεξαρτήτου μάρκας.Δεν αποτελεί δικαιολογία.

Επιπλέον,τι ακριβώς λέμε σε κάποιον που επιλέγει να αγοράσει ένα Βερσυς καινούργιο ή μεταχειρισμένο?Οτι ''κοιτα φίλε αν βάλεις εξάτμιση ή φίλτρο φτιάξε το μείγμα γιατι θα ανατιναχτεί?''

doctor_john
16/04/2020, 08:42
Δεν ξέρω και κάποιον με πρόβλημα όμως.. υπόλογίζοντας και αυτά που έχω δεί σαν σκραπ σε μαντρες και της αστυνομίας που δουλέυουν
υπό αδιευκρίνηστους οδηγούς τριπλοβάρδιες δικάβαλα.

Και ναι, δεν θεωρώ κάτι ιδιαίτερο να πω σε κάποιον πως λόγο προδιαγραφών εισαγωγής αυτά τα μοτέρ χρειάζονται διόρθωση στο μίγμα
για να αποφύγεις την τάδε πιθανότητα που έχει αναφερθεί.

Αυτό το "ανατινάχθηκαν" αγγίζει τα όρια της προπαγάνδας :lol:

billy84
16/04/2020, 10:08
Δεν ξέρω και κάποιον με πρόβλημα όμως.. υπόλογίζοντας και αυτά που έχω δεί σαν σκραπ σε μαντρες και της αστυνομίας που δουλέυουν
υπό αδιευκρίνηστους οδηγούς τριπλοβάρδιες δικάβαλα.

Και ναι, δεν θεωρώ κάτι ιδιαίτερο να πω σε κάποιον πως λόγο προδιαγραφών εισαγωγής αυτά τα μοτέρ χρειάζονται διόρθωση στο μίγμα
για να αποφύγεις την τάδε πιθανότητα που έχει αναφερθεί.

Αυτό το "ανατινάχθηκαν" αγγίζει τα όρια της προπαγάνδας :lol:

Doctor αν η στατιστική δούλευε βάσει του κύκλου μας θα κλαιγαμε όλοι παρέα τώρα. Και εγω δεν ήξερα κανέναν με πρόβλημα σε Yamaha R1 οταν το πήρα. Οταν ξεκινάς όμως και βλέπεις τριγύρω (εξωτερικό και εσωτερικό) το ίδιο πρόβλημα (βλέπε βολαν,στρόφαλος κλπ) τότε η υπόθεση βρωμάει από χιλιόμετρα. Στα ΕΡ6 είχαμε διαβάσει από το 2009 για το ίδιο πρόβλημα στο εξωτερικο. Δεν είναι κατι νέο.

Δεν αντιλαμβάνομαι τι είδους μοτερ επιδόσεων είναι το βερσυς που οι προδιαγραφές εισαγωγής καθιστούν την ανάγκη για ρύθμιση σε εργοστασιακό μηχανάκι. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το επωμιστει ο κάτοχος και για ποιο λόγο δε βγήκε οδηγία από την καβασακι εφόσον είναι κάτι τόσο απλό όπως λες(δεν είναι δυστυχώς και δεν έχει διευκρινιστει μέχρι σήμερα τι παίζει).

Η καβασακι βγάζει τόσα μοντέλα υψηλων επιδόσεων που δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Προσωπικά είχα 2 μοντέλα της κιόλας χωρίς προβλήματα όσο τα είχα (Ζ750-Ζ1000). Περιμένεις να καταπιώ αμασητο το "ειδικό μοτέρ του βερσυς των 68 αλόγων" οταν ο ανταγωνισμός έχει πιο δυνατά μοτέρ (μτ07, vstrom) που δουλεύουν μια χαρά χωρίς ρύθμιση σε μείγμα και με κατόχους ότι να ναι?

Σε κάθε περίπτωση, σχολιάστηκε η αξιοπιστία του μοντέλου και από όσο βλέπω συμφωνούμε κατά βάθος γιατί λες ότι πρέπει ουσιαστικά να συμπεριφερθει κάποιος στο βερσυς σαν να έχει ΚΤΜ για να ειναι σίγουρος. Ε ας πάρει ΚΤΜ τουλάχιστον να έχει και το ανάλογο γκάζι για την κατηγορία λέω εγώ

andreastwin
16/04/2020, 10:38
Σήμερα μετά από 25 ημέρες κλεισούρα, καβαλησα το versys μου και έκανα μια βόλτα 70χιλ. Ενθουσιαστηκα λες και ήταν η πρώτη βόλτα και μην ακούω σχόλια για αντοχές κλπ Το Versys είναι αξιόπιστο, ευέλικτο, πολύ σουλοπωμενο και αρκετά συναρπαστικό. Συναρπαστικό διότι στρίβει με μεγάλες κλίσεις, έχει γκαζακι, μικρο μετατροχιο, πολύ καλή γεωμετρία και πολύ καλή αίσθηση. Αξιόπιστο το λέω γιατί έχω κάνει 110000 Χιλ και δεν έχει το παραμικρό

Και ο billy84 εχει κανει 280.000 χιλ. με το NC. Τι συγκριση υπαρχει μεταξυ των χιλ. αυτων, και τα χιλιομετρα αυτα ολοι ξερουν που, και πως τα εχει κανει.
Εχει το kawasaki τα καλα του, διπλους δισκους μπροστα, αλουμινενιο ψαλιδι, ρυθμιζομενες αναρτισει μπροστα, ρυθμιζομενη ζελατινα. αλλα δεν εχει τον κουβα 22 λιτρον που ειναι θεος απο πολλες αποψεις. Με 130 χιλ. 4,5 λιτρα αν και εγω σε δυο ταξιδια στα εξωτερικα περσι, και με 130- 160 χιλ. δεν ανεβηκε πανω απο 4,5 λιτρα. Ευκολακι στο servise, βαλβιδες με κοκορακια, παλια κατ΄εμε τεχνολογια, αλλα για οσους πιανουν τα χερια τους, ρυθμιζουν βαλβιδες για πλακα. Το NC750X DCT toy 16 εχω εγω.

doctor_john
16/04/2020, 11:10
Δεν θεωρώ κύκλο μου το εύρος των χρηστών που έχω υπόψιν παγκόσμια, απο την άλλη δεν έχω και κάποιο λόγο
να μπω σε μια διαμάχη σύγκρισης για δυο μοτό μεγάλων εταιρειών κ.λπ.

Απλά θεωρώ ότι είναι άδικο για τους λίγους που τους αρέσουν και πιθανά έχουν αγοράσει μοντέλα με αντίστοιχο κινητήρα
να μπαίνουν στο τριπ πως κάτι έχει το μοτέρ και θα ανατιναχθεί απο λεπτό σε λεπτό.

billy84
16/04/2020, 11:27
Προς Θεού δεν υπάρχει διαμάχη, τουλάχιστον δεν το εκλαμβάνω έτσι. Απλα παραθέτουμε ότι γνώσεις έχουμε πανω στο θέμα.

sapila racing
16/04/2020, 12:30
Απλά θεωρώ ότι είναι άδικο για τους λίγους που τους αρέσουν και πιθανά έχουν αγοράσει μοντέλα με αντίστοιχο κινητήρα
να μπαίνουν στο τριπ πως κάτι έχει το μοτέρ και θα ανατιναχθεί απο λεπτό σε λεπτό.

Σίγουρα είναι άδικο γι αυτούς που το πήραν στο χέρι και η Kawa τους γείωσε.
Τωρα εσυ μιλάς γι αυτούς που το έχουν και θεωρείς οτι είναι άδικο να μαθουν οτι μπορεί και να παθουν μεγαλη ζημιά? :confused:
Δηλαδή καλύτερα να είναι άνετοι στην άγνοιά τους?

Στην Μαλαισία πάντως πάνω από 100 κάτοχοι μοτο με τέτοιο μοτέρ που ανατινάχθηκε οργανώθηκαν και το αποτέλεσμα ήταν αυτό.

doctor_john
16/04/2020, 13:21
Τωρα εσυ μιλάς γι αυτούς που το έχουν και θεωρείς οτι είναι άδικο να μαθουν οτι μπορεί και να παθουν μεγαλη ζημιά?
Δηλαδή καλύτερα να είναι άνετοι στην άγνοιά τους?


Αυτό κατάλαβες;

Αυτά που παρουσιάζεις έχω γράψει μαζί με την λύση που προτείνουν οι μηχανικοί.

Οι συνθήκες που επικρατούν στην Μαλαισία και ως προς το πλήθος των πωλήσεων που έχουν κάνει τα μοντέλα αυτά
και όσον αφορά τις μετατροπές που κάνουν οι κάτοχοι και οσον αφορά το κλίμα, δεν συνδράμουν
στα συμπεράσματα που αναφέρω;

Άρα λοιπόν τι εννοώ εφόσον είναι δυσκολο να γίνει αντιληπτό;
Ότι όσοι το έχουν θα πρέπει να έχουν υπόψιν όσα αναφέρω και αν κρίνουν να αλλάξουν το μίγμα τους
και όσοι απλά τους αρέσει να κινηθούν έχοντας τα υπόψιν αντίστοιχα.

DoctoR_k6
16/04/2020, 13:32
Εχει βγει καπου η Kawasaki κ εχει ανακοινωσει οτι οσοι ''πειραζουν'' το μαμα μοτο τους να κανουνε ''αυτο''?
Η μηπως εχει βγει καπου κ να εχει ανακοινωσει οτι υπαρχει θεμα στα μοτερ γενικα?

Εμενα απλα μου φαινεται οτι κανει τον Αλεκο...απο την στιγμη που επισημη ανακοινωση/ανακληση/service bulletin δεν εχει βγει.

billy84
16/04/2020, 18:42
Εχει βγει καπου η Kawasaki κ εχει ανακοινωσει οτι οσοι ''πειραζουν'' το μαμα μοτο τους να κανουνε ''αυτο''?
Η μηπως εχει βγει καπου κ να εχει ανακοινωσει οτι υπαρχει θεμα στα μοτερ γενικα?

Εμενα απλα μου φαινεται οτι κανει τον Αλεκο...απο την στιγμη που επισημη ανακοινωση/ανακληση/service bulletin δεν εχει βγει.


Ακριβώς αυτό.Και αν ήταν τόσο εύκολο και απλό απλά θα είχε δώσει μια επίσημη τεχνική οδηγία.Επιπλέον έχω αναφέρει και πιο πάνω οτι δεν έχει να κάνει με φίλτρο εξάτμιση η ιστορία καθώς έχουν υπάρξει προβλήματα σε μαμα μηχανάκια.


Το θέμα μου θυμίζει έντονα τις μαλακίες της Yamaha με τα βολάν για τα οποία κινητοποιηθήκαμε αρκετός κόσμος αλλά δεν ίδρωσε κανένα αυτί.Εδώ να πούμε οτι φταίμε και εμείς σαν καταναλωτές στο μετά.

Όταν διαβάζω κόσμο να έχει ταλαιπωρηθεί με βολάν και διάφορα άλλα σε R1 και Fazer1000 και η εταιρεία απλά να τους γράφει εκει που δεν πιάνει μελάνι και να λένε οτι θα το πουλήσουν για να πάρουν πάλι Yamaha αλλά το Tracer 900 τότε ρε παιδιά η φάση ειναι ''μας πηδάνε και λέμε και ευχαριστώ'' μετα συγχωρήσεως κιόλας.Αν δεν τους τιμωρήσεις συλλογικά πως θα ιδρώσει το αυτί τους?Εχασαν καμια πώληση απο αυτήν την πολιτική?Για το λόγου το αληθές στο Tracer τα ίδια έκαναν και έβγαλαν το επόμενο μοντέλο με μεγαλύτερο ψαλίδι και πάλι έβλεπες κόσμο να λέει οτι θα το δωσει να πάρει το καινούργιο.

Φταίει και ο κόσμος καθώς γίνεται οπαδός και πιστός ακόλουθος ότι και να του κάνουν.Εγώ έριξα μαύρη πέτρα προσωπικά.Αν κάνει τα ίδια η Honda ομοίως θα πράξω,ευκαιρία για Suzuκαρα μετά!:D

DoctoR_k6
17/04/2020, 00:07
...ευκαιρία για Suzuκαρα μετά!:D

Once you go Suzuκαρα you never go back...:p :lol:

Akalestos
17/04/2020, 14:08
Η Σουζουκι μεταξυ των Ιαπωνικων εταιρειων εχει πιασει το νοημα καποια χρονια τωρα.Αυτο που της ελειπε (η ποιοτητα) την προσθεσε και ετσι οντως τωρα πια μπορει να υπερηφανευεται και αυτη και οι καταναλωτες της οτι οντως πλεον εχουν εξισου καλες/ανταγωνιστηκες/ποιοτικες/αξιοπιστες μοτο σε σχεση με τις αλλες Ιαπωνικες εταιρειες και οχι μονο. Αποτελουν μια πιο φθηνη λυση μπροστα σε ευρωπαικες εταιρειες η' να το πω αλλιως μια φθηνοτερη λυση για τον απλο/μεσο αναβατη ο οποιος δε χρειαζεται τις ακριβες αναρτησαρες κτλ και δε μπορει να διαθεσει το μπατζετ των 15.000€ + για να αγορασει μια αξιοπρεπη μοτοσυκλετα.

panavour
17/04/2020, 14:25
Η Σουζουκι μεταξυ των Ιαπωνικων εταιρειων εχει πιασει το νοημα καποια χρονια τωρα.Αυτο που της ελειπε (η ποιοτητα) την προσθεσε και ετσι οντως τωρα πια μπορει να υπερηφανευεται και αυτη και οι καταναλωτες της οτι οντως πλεον εχουν εξισου καλες/ανταγωνιστηκες/ποιοτικες/αξιοπιστες μοτο σε σχεση με τις αλλες Ιαπωνικες εταιρειες και οχι μονο. Αποτελουν μια πιο φθηνη λυση μπροστα σε ευρωπαικες εταιρειες η' να το πω αλλιως μια φθηνοτερη λυση για τον απλο/μεσο αναβατη ο οποιος δε χρειαζεται τις ακριβες αναρτησαρες κτλ και δε μπορει να διαθεσει το μπατζετ των 15.000€ + για να αγορασει μια αξιοπρεπη μοτοσυκλετα.

Οπως φαινεται και στην υπογραφη μου, μια και μονη Σουζουκι ειχα,αλλα ηταν ισως το καλυτερο μηχανακι που ειχα,και θα το ειχα μεχρι σημερα,αν δεν το πουλαγα,γιατι δεν μπορουσα να υποφερω τον συντονισμο του φερινγ ,και τον απιστευτο και με ενοχλητικης συχνοτητας και εντασης θορυβο που εκανε και μου τρυπουσε τ αυτια εξ αιτιας αυτου,που τον εκανε απο τις 2-4,5 χιλιαδες στροφες εκει που η μηχανη ειχε τα καλυτερα της ταξιδιωτικα χιλιομετρα.ΣΟΥΖΟΥΚΙ bantit 600 2003.Αεροψυκτο και το πιο σκυλι απ ολα. Αν ξαναπαρω μαλλον το 1250 bantit θα παρω,και ΤΕΛΟΣ.Εξ αλλου δεν μου μενουν και πολλα μοτοσυκλετιστικα χρονια.

417527

Akalestos
17/04/2020, 14:37
Οπως φαινεται και στην υπογραφη μου, μια και μονη Σουζουκι ειχα,αλλα ηταν ισως το καλυτερο μηχανακι που ειχα,και θα το ειχα μεχρι σημερα,αν δεν το πουλαγα,γιατι δεν μπορουσα να υποφερω τον συντονισμο του φερινγ ,και τον απιστευτο και με ενοχλητικης συχνοτητας και εντασης θορυβο που εκανε και μου τρυπουσε τ αυτια εξ αιτιας αυτου,που τον εκανε απο τις 2-4,5 χιλιαδες στροφες εκει που η μηχανη ειχε τα καλυτερα της ταξιδιωτικα χιλιομετρα.ΣΟΥΖΟΥΚΙ bantit 600 2003.Αεροψυκτο και το πιο σκυλι απ ολα. Αν ξαναπαρω μαλλον το 1250 bantit θα παρω,και ΤΕΛΟΣ.Εξ αλλου δεν μου μενουν και πολλα μοτοσυκλετιστικα χρονια.

Εγω ειχα 2 ενα GSX-R K6 600 το χα παρει καινουριο οποτε ολα οκ δεν εχω να πω κατι το κρατησα 1 χρονο πολυ λιγο αλλωστε κι ενα BANDIT 650 S 07' ABS INJECTION σε αυτο καταλαβα το μειονεκτηκα της ποιοτητας της σουζουκι λογω αρκετων σκουριων σε πλαισιο και κινητηρα.

Βεβαια δε ξερω τι χρηση του χε κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης και ποσο το προσεχε η' οχι.

νεοσσός
17/04/2020, 14:48
Το κακό με τη Suzuki είναι ότι έχει μία διαφορά φάσης στη σχεδίαση των μοντέλων της. Δεν ακολουθούν τις εκάστοτε σχεδιαστικές τάσεις, αλλά θυμίζουν μοντέλα 10 χρόνια πίσω. Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις, όπως το GSXR1000, που είναι σύγχρονο σχεδιαστικά.

toyar
17/04/2020, 14:58
Το 10 χρόνια πίσω δεν είναι κακο
Είναι εξελιγμένο και δοκιμασμένο στην πραξη
Και σε σωστή τιμή συνηθως
(Αυτό το sv650 μου έχει κολλήσει τελευταία)

νεοσσός
17/04/2020, 15:02
Το 10 χρόνια πίσω δεν είναι κακο
Είναι εξελιγμένο και δοκιμασμένο στην πραξη
(Αυτό το sv650 μου έχει κολλήσει τελευταία)
Ως προς τα μηχανικά μέρη, έχει κάποια πλεονεκτήματα, όπως αυτό που αναφέρεις. Έχει βέβαια και μειονεκτήματα, όπως η απουσία νέων τεχνολογιών για την αύξηση της απόδοσης, τη βελτίωση απόδοσης της ροπής, την κατανάλωση, τη βελτίωση της απόδοσης.

Ως προς τη σχεδίαση όμως είναι αρνητικό. Πριν από 5 χρόνια που κοιτούσα για καινούριο Suzuki, πολλά μοντέλα της φαίνονταν σαν να είχαν σχεδιαστεί το 2005.

toyar
17/04/2020, 15:05
Μάλλον λόγω ηλικίας τα παλαιότερα σχέδια μου αρέσουν περισσότερο....
Σίγουρα οι σημερινοί κινητήρες είναι πιο οικονομικοί και καθαροί αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο ευχαριστησης

Akalestos
17/04/2020, 15:17
Ως προς τα μηχανικά μέρη, έχει κάποια πλεονεκτήματα, όπως αυτό που αναφέρεις. Έχει βέβαια και μειονεκτήματα, όπως η απουσία νέων τεχνολογιών για την αύξηση της απόδοσης, τη βελτίωση απόδοσης της ροπής, την κατανάλωση, τη βελτίωση της απόδοσης.

Ως προς τη σχεδίαση όμως είναι αρνητικό. Πριν από 5 χρόνια που κοιτούσα για καινούριο Suzuki, πολλά μοντέλα της φαίνονταν σαν να είχαν σχεδιαστεί το 2005.

Ρε συ αμα σου εβγαζε αποδοση που χει ενας ευρωπαικος κινητηρας (που για μενα μια χαρα αποδοση εχουν τα Σουζουκι) και σου βαζε τεχνολογια επανω κορυφαια (που δεν υπαρχει λογος) δε θα το παιρνες σε αυτη τη χαμηλη τιμη.

Π.χ το καινουριο V Strom 1050 XT καταναλωση 6.5lt/100km και αποδοση 106 ιππων με TC 3 επιπεδων ε οκ μια χαρα σχεση τιμης/προσφορας και ηλεκτρονικα εχει (οσα χρειαζεται) και τεχνολογια.

billy84
17/04/2020, 15:56
Once you go Suzuκαρα you never go back...:p :lol:

Suzukάρα,ο Mandigo των μοτοσυκλετών!:bawl:

doctor_john
17/04/2020, 16:03
Μάλλον λόγω ηλικίας τα παλαιότερα σχέδια μου αρέσουν περισσότερο....
Σίγουρα οι σημερινοί κινητήρες είναι πιο οικονομικοί και καθαροί αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο ευχαριστησης

Δεν ξέρω αν είναι είναι κριτήριο ευχαρίστησης αλλά σε αναγκάζει να ασχοληθείς πολύ παραπάνω και να
πληρώσεις τα διπλάσια σε jumper για να ακυρώνεις τεχνολογίες που προτιμάς να μην επεμβαίνουν στην λειτουργία
της μοτοσυκλέτας σου κάτι που οπωσδήποτε αυξάνει τους δεσμούς σου με αυτήν. :D

alexaras13
21/04/2020, 19:22
Καλησπέρα και χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη ...μετά από μέρες που μπήκα είδα τη συζήτηση και ένας φίλος έγραψε ότι δεν διευκρινίζω τι είδους χρήση θέλω να κάνω με τις μηχανές που έθεσα το θέμα ... 1.81 υψος...η χρήση είναι στη δουλειά 1 χιλιόμετρο από το σπίτι χωρίς κάποια ιδιαίτερη κινηση εδώ Πάτρα και ταξιδακια-διακοπουλες με τη κοπέλα..