PDA

View Full Version : ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΘΕΜΑ - ΓΡΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ



Rafiki
12/04/2020, 00:04
Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα!
Σας έχω βρει καιρό τώρα βασικά, αλλά πρακτικά τώρα έγινα μέλος.!
Ελπίζω να σας βρίσκω καλά υγιής και δυνατούς.
Πολυσυζητημένο θέμα το ξέρω, αν πιστεύετε ότι έχει απαντηθεί σε άλλο με ενημερώνετε.
Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το δίπλωμα μου και είμαι προφανως στην αναζήτηση νεας μηχανής.
Οι επιλογες πολλές, σκέφτομαι διάφορα χωρίς να έχω καταλήξει κάπου.
Στοιχεία για μένα :

- 25 χρονών
- 1,83 ύψος
- Δίπλωμα ανεξαρτήτου (έχω και αυτοκινήτου και οδηγώ)
- Συνειδητοποιημένος οδηγός
- Budget 2500

Τη μηχανή τη θέλω για τη μετακίνηση μου, για τις βόλτες μου και γιατί όχι κανένα μικρό ταξιδάκι με τα φιλαράκια. Βέβαια υπάρχει και το αμάξι.

Λίγο για το γούστο μου :

Είμαι περίεργος, μία μέρα ξυπνάω και μου αρέσει το ΑΧ-1 την άλλη μέρα το Hornet, οπότε καταλαβαίνετε :P
Δεν μου αρέσουν τα supersport και τα σουλούπια τους και προφανώς δεν μιλάμε για σκούτερ. Περισσότερο naked, on/off, touring.
Μου αρέσουν :

- Translap
- Hornet
- AX-1 (για άλλο λόγο)

Όπως καταλαβαίνετε όντως είμαι περίεργος. Διαβάζοντας αρκετά εδώ μέσα μου ήρθε η παρακάτω σκέψη :

Μήπως για πρώτη μήχανη πρέπει να πάρω μία "γρια" φάση ΑΧ-1 ή CB400 (ασχέτως διαφορετικής κατηγορίας) ή ότι άλλο μου προτείνετε εσείς ώστε να την "λίωσω" να μάθω πάνω της και ύστερα από κάποιο καιρό να επενδύσω σε κάποια καλύτερη; Προσωπικά δεν έχω στο μυαλό μου κάποια συγκεκριμένη αλλά καταλάβατε τι εννοώ.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

KotsosDR
12/04/2020, 00:12
Όποιο βρείς σε καλύτερη κατάσταση .
Δες και κάτι τέτοιο : https://www.car.gr/23695008-honda-vtr-250

dorso
12/04/2020, 01:20
Το transalp πάντως θα σου κάνει όλα αυτά που θες κ δεν θα σε τρομάξει από γκάζι κ ούτε θα ψάχνεις σε κάνα δίμηνο κάτι παραπάνω.. είναι ευέλικτο κ ευκολοδηγιτο..

typhoon
12/04/2020, 01:24
Money?

TKM
12/04/2020, 03:05
Πες μας πόσα χρήματα θέλεις/μπορείς να δώσεις πρώτα.

o_gavros
12/04/2020, 09:36
το τρανσαλπ καίει τον πάτο του, αφύσικα πολύ για το γκάζι που δίνει.
Σωστό σαν σκεπτικό το να ξεκινησεις με κάτι πιο χαλαρό, αλλά το σιμπι400 τείνει στα όρια του αρχαίου. Είθισται οι φρέσκοι αναβάτες να μην πολυσκαμπάζουν να βάλουν χέρι στο μηχανακι (δεν ειναι κακο,απλά συμβαίνει.ολοι καπως ξεκιναμε να μαθουμε). Ενα τόσο παλιό μηχανάκι πιθανότατα θα χρειαζόταν να έχει κάποιες γνωσεις ο ιδιοκτήτης του, για να μην γίνει βαρέλι δίχως πάτο. Ασε τη δυσκολία να βρεις κάποιο που δεν έχει βασανιστεί.
το χόρνετ τωρα, είναι μηχανάρα. Πολύ μηχανή για τα λεφτά που δίνεις -σε μτχμενο παντα- αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται για τόσο αρχάριο. Υπο το πρίσμα του play-it-safe πάντα. Εσύ μπορεί να είσαι ταλέντο και να το στίψεις κατευθείαν. Αλλά μπορεί και όχι, εκεί ίσως φέρει περισσότερα άγχη απο ότι χαρές.
Αφού βαζεις και το αχ1 στην κουβέντα, γιατί δεν κοιτάς κανα εξτι600;
συμπεριφορά μεγάλου παπιού κυριολεκτικα, αθάνατο μοτέρ, θα σε πάει στην άκρη του κόσμου αν αντέχεις, φτηνή συντήρηση/κατανάλωση, γκάζι μόνο όσο χρειάζεται,ένας τίμιος εργάτης με λίγα λόγια. Και όταν έρθει η ώρα για το επόμενο, που θα είσαι πιο κατασταλαγμένος, δε θα δυσκολευτείς και να το διώξεις.

Nikospiaggio
12/04/2020, 11:34
Σου προτεινω καινουριο μηχανακι.
Με τα abs του με τα euro4 του. Με ολα του.
Προτασεις υπαρχουν πολλες απο ολες τις ιαπωνεζικες εταιριες και ολα τα στυλ.
KLX 230 ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ
CB500X
GSX 250R
MT 03
ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ
Βλεπεις τι σ αρεσει και τα οικονομοκα σου και αγοραζεις.
Που να μπλεξεις τωρα με παλαια
Μια χαρα μαθαινεις και στα καινουρια.

doctor_john
12/04/2020, 11:59
Oι προδιαγραφές euro τι προσφέρουν στον μοτοσυκλετιστή;

panavour
12/04/2020, 12:04
Oι προδιαγραφές euro τι προσφέρουν στον μοτοσυκλετιστή;

οικονομια βενζινης

Nikospiaggio
12/04/2020, 12:25
Ασφαλεια - οικονομια- μεταπωληση
Ειδικα αν παρεις ενα μηχανακι για να μαθεις τοτε σιγουρα θα το πουλησεις αργοτερα

Rafiki
12/04/2020, 14:03
Money?
εχω κανει edit στο αρχικο μηνυμα το budget ειναι στα 2500

Πες μας πόσα χρήματα θέλεις/μπορείς να δώσεις πρώτα.
εχω κανει edit στο αρχικο μηνυμα το budget ειναι στα 2500

strokt up
12/04/2020, 14:23
Γιατί δεν είπε κανένας για KLE 500;

Bowleno
12/04/2020, 14:36
Σου προτεινω καινουριο μηχανακι.
Με τα abs του με τα euro4 του. Με ολα του.
Προτασεις υπαρχουν πολλες απο ολες τις ιαπωνεζικες εταιριες και ολα τα στυλ.
KLX 230 ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ
CB500X
GSX 250R
MT 03
ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ
Βλεπεις τι σ αρεσει και τα οικονομοκα σου και αγοραζεις.
Που να μπλεξεις τωρα με παλαια
Μια χαρα μαθαινεις και στα καινουρια.

CB500X καινούργιο με 2.500; Που να πάρω κι εγώ...:lol:

telegonos
12/04/2020, 14:43
Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα!
...
- AX-1 (για άλλο λόγο)


Για το AX1 δες τι έχω γράψει εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158260&page=5&p=3037569#post3037569

Οι γενικές αρχές ισχύουν και στα άλλα παλιά που γράφεις.

Το παλιό, ενδέχεται να θέλει και μια κάποια εξοικίωση, που θα αποκτήσεις σε μαστορέματα πάνω του. Όλο και κάτι άλλοτε ασήμαντο σε κόστος, άλλοτε πιο σημαντικό θα ζητάει. Αν ξέρεις να το αντιμετωπίζεις ή έχεις εφευρετικότητα και ικανότητα μάθησης (κοινώς, πιάνουν τα χέρια σου), έχει καλώς. Αν όμως το πηγαίνεις στον μάστορα ακόμα και γιατί έφυγε ένα φισάκι ή ξεράθηκε ένα σωληνάκι, άστο καλύτερα. Και η μάθηση της τέχνης του πως δουλεύει, είναι ωραία μάθηση για κάποιους ανθρώπους.

Από την άλλη θα βρεις ΑΧ1 με 700-1000 ευρώ, να κάνεις την δουλειά σου. Άιντε να θέλει και τίποτα αναλώσιμα ή κανά μάζεμα ακόμα. Το καινούριο αντίστοιχο έχει 6.000. Που σύγκριση.

fatsas35
12/04/2020, 15:27
Yamaha xtx-r 660 και εισαι έτοιμος

Kickstart
13/04/2020, 11:24
θα πηγαινα να δω αυτό... https://www.car.gr/26012491-kawasaki-kle-500
αθανατο, ασπαστο, και κανει αυτα που αναφέρεις...το ειχα κάποτε (2004) σε αυτο ακριβώς τον χρωματισμό.

και τιμή μια χαρα...με παζαρι σε κοβω κανα 1800αρι.

(ανταλλακτικά για το εν λόγω μοντέλο παίζουν φυσικά παντού)

kachius
13/04/2020, 14:31
Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.

telegonos
13/04/2020, 14:36
Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.

417432

:lol::lol::lol:

Καλώστον, καιρό είχες να γράψεις. Τι κάνει το τρικύλινδρο;

mikes
13/04/2020, 21:06
Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.

εγω θα του προτεινα κατι κλασατο με φινετσα και χαρακτηρα παντως.. ενα παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το triumph trident 750, και πιο ειδικα στο γνωστο πρασινο.. :lol::lol::p

σοβαρα τωρα, ο kachius σου τα ειπε μια χαρα.. θες cbf500 (04-07) και δε το ξερεις.. εναλλακτικα suzuki sv650 εκεινης της εποχης η σε πιο συγχρονο kawasaki er-6 του 06-09

buckley
13/04/2020, 21:28
εγω θα του προτεινα κατι κλασατο με φινετσα και χαρακτηρα παντως.. ενα παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το triumph trident 750, και πιο ειδικα στο γνωστο πρασινο.. :lol::lol::p

σοβαρα τωρα, ο kachius σου τα ειπε μια χαρα.. θες cbf500 (04-07) και δε το ξερεις.. εναλλακτικα suzuki sv650 εκεινης της εποχης η σε πιο συγχρονο kawasaki er-6 του 06-09

Χωρίς πλάκα πάντως ,μια χαρά είναι το triumph του γείτονα διαχρονικό και έχω άνθρωπο γνώστη που τα φτιάχνει φθηνά.Επίσης πάγια έξοδα τίποτα, τέλη ασφάλεια 130 ετησίως.
Μπάκλης ψηφίζει trident :smokin:

kachius
14/04/2020, 12:17
εγω θα του προτεινα κατι κλασατο με φινετσα και χαρακτηρα παντως.. ενα παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το triumph trident 750, και πιο ειδικα στο γνωστο πρασινο.. :lol::lol::p


Μπάκλης ψηφίζει trident

Μωρέ γαμάτη είναι αλλά με την καμμία δεν την προτείνω για πρώτη μηχανή! :nono: (έχω "στεναχωρήσει" και κανά-δυο που έχουν επικοινωνήσει)

Αλλά το cbf500 πρέπει να είναι πολύ καλό! Δεν το έχω οδηγήσει (αν και είχα προσπαθήσει να το αγοράσω παλιότερα :D ).
Έχω οδηγήσει το γυμνό cbf600 και μου άρεσαι πάρα πολύ, όπου σαν στήσιμο/σασί νομίζω είναι ολόϊδιο, και πιστεύω ο 2κίλυνδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός :)

buckley
14/04/2020, 12:54
Μωρέ γαμάτη είναι αλλά με την καμμία δεν την προτείνω για πρώτη μηχανή! :nono: (έχω "στεναχωρήσει" και κανά-δυο που έχουν επικοινωνήσει)

Αλλά το cbf500 πρέπει να είναι πολύ καλό! Δεν το έχω οδηγήσει (αν και είχα προσπαθήσει να το αγοράσω παλιότερα :D ).
Έχω οδηγήσει το γυμνό cbf600 και μου άρεσαι πάρα πολύ, όπου σαν στήσιμο/σασί νομίζω είναι ολόϊδιο, και πιστεύω ο 2κίλυνδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός :)

Και τι ξέρεις εσύ ρε νέος :p

mikes
14/04/2020, 13:17
Μωρέ γαμάτη είναι αλλά με την καμμία δεν την προτείνω για πρώτη μηχανή! :nono: (έχω "στεναχωρήσει" και κανά-δυο που έχουν επικοινωνήσει)

Αλλά το cbf500 πρέπει να είναι πολύ καλό! Δεν το έχω οδηγήσει (αν και είχα προσπαθήσει να το αγοράσω παλιότερα :D ).
Έχω οδηγήσει το γυμνό cbf600 και μου άρεσαι πάρα πολύ, όπου σαν στήσιμο/σασί νομίζω είναι ολόϊδιο, και πιστεύω ο 2κίλυνδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός :)

επειδη εγω το εχω το cbf500, λεω με σιγουρια οτι ειναι η πλεον καταλληλη "γρια" για πρωτη μηχανη μεσαιου κυβισμου..

telegonos
14/04/2020, 13:20
πιστεύω ο 2κύλινδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός :)

Πιστεύεις; Δεν γνωρίζεις;

Έχεις οδηγήσει ποτέ 400SF; Αν ναι, σου φάνηκε κάτι μη-φιλικό σε ΑΥΤΟ το μοτέρ και μάλιστα ''πολύ'' κιόλλας σε σχέση με το CB500;

Τέτοιο ''βούτυρο'' τετρακύλινδρο, με τέτοια γλυκειά απόδοση, τέτοιο ''ανθρώπινο'' ποσό ιπποδύναμης, και τέτοιο βελούδο δούλεμα, δεν έχει υπάρξει ποτέ ξανά στην ιστορία της μοτοσυκλέτας.

Έχω οδηγήσει και το CB500 το παλιό δλδ αυτό
417437
και είναι επίσης φιλικό, με πολύ ωραία απόκριση στις μεσσαίες στροφές ακριβώς εκεί που την χρειάζεσαι στην πράξη, αλλά ''πολυ πιο φιλικό'' δεν το είδα, ούτε καν ''πιο φιλικό''.

Ίσα ίσα, το 400sf έχει πιο βελούδινο δούλεμα παντού.

panavour
14/04/2020, 13:28
Πιστεύεις; Δεν γνωρίζεις;

Έχεις οδηγήσει ποτέ 400SF; Αν ναι, σου φάνηκε κάτι μη-φιλικό σε ΑΥΤΟ το μοτέρ και μάλιστα ''πολύ'' κιόλλας σε σχέση με το CB500;

Τέτοιο ''βούτυρο'' τετρακύλινδρο, με τέτοια γλυκειά απόδοση, τέτοιο ''ανθρώπινο'' ποσό ιπποδύναμης, και τέτοιο βελούδο δούλεμα, δεν έχει υπάρξει ποτέ ξανά στην ιστορία της μοτοσυκλέτας.

Έχω οδηγήσει και το CB500 το παλιό δλδ αυτό
417437
και είναι επίσης φιλικό, με πολύ ωραία απόκριση στις μεσσαίες στροφές ακριβώς εκεί που την χρειάζεσαι στην πράξη, αλλά ''πολυ πιο φιλικό'' δεν το είδα, ούτε καν ''πιο φιλικό''.

Ίσα ίσα, το 400sf έχει πιο βελούδινο δούλεμα παντού.

58 αλογα το 500 ,53 το 400,πιο φιλικο το 500,πιο απλο,με λιγοτερη συντηρηση,πιο οικονομικο,πιο συγχρονο,πιο ησυχο, με πληθωρα ανταλλακτικων,λιγοτερο καβλωτικο,λιγοτερο αρκουδιασμενο απο καθε λογης καφροκαγκουρες,και σε CBF500 -ιδιος κινητηρας,αλλο πλαισιο και αναρτησεις-βγαινει και με ABS ,αλλα δυσευρετο,σ αυτη την εκδοση στην Ελλαδα που ολοι επαιρναν το απλο.

katsar
14/04/2020, 13:36
Να πω την αλήθεια όντως το μοτέρ του cb400 είναι περίπου όπως τα λέει ο telegonos.
Δεν νομίζω πως θα τρομάξει κάποιο νέο αναβάτη,το gpz400 δούλευε πολύ πιο άγρια και απότομα.

buckley
14/04/2020, 16:57
58 αλογα το 500 ,53 το 400,πιο φιλικο το 500,πιο απλο,με λιγοτερη συντηρηση,πιο οικονομικο,πιο συγχρονο,πιο ησυχο, με πληθωρα ανταλλακτικων,λιγοτερο καβλωτικο,λιγοτερο αρκουδιασμενο απο καθε λογης καφροκαγκουρες,και σε CBF500 -ιδιος κινητηρας,αλλο πλαισιο και αναρτησεις-βγαινει και με ABS ,αλλα δυσευρετο,σ αυτη την εκδοση στην Ελλαδα που ολοι επαιρναν το απλο.

Πιο άσχημο :cry:

telegonos
14/04/2020, 17:01
Πιο άσχημο :cry:

Ούτε τα νούμερα ισχύουν, με το ζόρι 45 άλογα έχει το 500. Εννοείται το τετρακύλινδρο είναι πιο δυνατό, και στην πράξη-αίσθηση παραπάνω από όσο λένε τα νούμερα.

KotsosDR
14/04/2020, 17:14
Με το 400 είχα δώσει για δίπλωμα :lol: κυριολεκτικά η μηχανή του πρωτάρη (και όχι μόνο φυσικά ) !

panavour
14/04/2020, 17:47
Ούτε τα νούμερα ισχύουν, με το ζόρι 45 άλογα έχει το 500. Εννοείται το τετρακύλινδρο είναι πιο δυνατό, και στην πράξη-αίσθηση παραπάνω από όσο λένε τα νούμερα.

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb400_super_four_96.html

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb500e_96.html


κρειττον το σιγάν.

telegonos
14/04/2020, 19:14
Δεν είναι αξιόπιστο το site αυτό. καλό είναι για να πέρνεις μια ιδέα, αλλά μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφει.

Σε VFR400 (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_vfr400r_92.html) για παράδειγμα, που ξέρω εγώ τα σωστά μεγέθη, έχει ανακατωμένα και λάθος νούμερα, από διαφορετικά μοντέλα. Π.χ. οι διαστάσεις τροχών-ελαστικών που δίνει είναι για το προηγούμενο μοντέλο, το NC24 που ήταν τελείως άλλη κατασκευή, δίνει ντεπόζιτο 18 λιτρα, που σωστά έχει 15 (το προηγούμενο μοντέλο είχε 16 λίτρα) , δίνει φρένα μπροστά 269mm που δεν υπάρχει καν σαν διάσταση σε Honda κ.ο.κ.

Και λίγη κοινή λογική, θα είχε ποτέ το αργόστροφο χαμηλής τεχνολογίας δικύλινδρο μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το υψηλόστροφο τετρακύλινδρο; Ούτε καν το σημερινό δικύλινδρο 500 δεν περνάει το 400 του τότε.

panavour
14/04/2020, 19:38
Δεν είναι αξιόπιστο το site αυτό. καλό είναι για να πέρνεις μια ιδέα, αλλά μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφει.

Σε VFR400 (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_vfr400r_92.html) για παράδειγμα, που ξέρω εγώ τα σωστά μεγέθη, έχει ανακατωμένα και λάθος νούμερα, από διαφορετικά μοντέλα. Π.χ. οι διαστάσεις τροχών-ελαστικών που δίνει είναι για το προηγούμενο μοντέλο, το NC24 που ήταν τελείως άλλη κατασκευή, δίνει ντεπόζιτο 18 λιτρα, που σωστά έχει 15 (το προηγούμενο μοντέλο είχε 16 λίτρα) , δίνει φρένα μπροστά 269mm που δεν υπάρχει καν σαν διάσταση σε Honda κ.ο.κ.

Και λίγη κοινή λογική, θα είχε ποτέ το αργόστροφο χαμηλής τεχνολογίας δικύλινδρο μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το υψηλόστροφο τετρακύλινδρο; Ούτε καν το σημερινό δικύλινδρο 500 δεν περνάει το 400 του τότε.

http://motorbikespecs.net/index.dyn?flag=2&model_id=25317&make=Honda

http://motorbikespecs.net/index.dyn?flag=2&oldflag=7&make=Honda&model_id=5846958&model=CB+500+T&year=96&search=honda+cb500


αυτο σου κανει??

telegonos
14/04/2020, 19:57
Όχι.

Ξαναδιάβασε την τελευταία παράγραφο που σου έγραψα.

katsar
14/04/2020, 20:08
(το δικό μου έχει 77 και δίνει 80.2 αυτό το site ) :whistle:

panavour
14/04/2020, 20:09
Όχι.

Ξαναδιάβασε την τελευταία παράγραφο που σου έγραψα.

δεν μεταδιδω αλλο,παραδινομαι.:a018::a018:

mia_zoi_kawa
14/04/2020, 21:23
Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα!
Σας έχω βρει καιρό τώρα βασικά, αλλά πρακτικά τώρα έγινα μέλος.!
Ελπίζω να σας βρίσκω καλά υγιής και δυνατούς.
Πολυσυζητημένο θέμα το ξέρω, αν πιστεύετε ότι έχει απαντηθεί σε άλλο με ενημερώνετε.
Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το δίπλωμα μου και είμαι προφανως στην αναζήτηση νεας μηχανής.
Οι επιλογες πολλές, σκέφτομαι διάφορα χωρίς να έχω καταλήξει κάπου.
Στοιχεία για μένα :

- 25 χρονών
- 1,83 ύψος
- Δίπλωμα ανεξαρτήτου (έχω και αυτοκινήτου και οδηγώ)
- Συνειδητοποιημένος οδηγός
- Budget 2500

Τη μηχανή τη θέλω για τη μετακίνηση μου, για τις βόλτες μου και γιατί όχι κανένα μικρό ταξιδάκι με τα φιλαράκια. Βέβαια υπάρχει και το αμάξι.

Λίγο για το γούστο μου :

Είμαι περίεργος, μία μέρα ξυπνάω και μου αρέσει το ΑΧ-1 την άλλη μέρα το Hornet, οπότε καταλαβαίνετε :P
Δεν μου αρέσουν τα supersport και τα σουλούπια τους και προφανώς δεν μιλάμε για σκούτερ. Περισσότερο naked, on/off, touring.
Μου αρέσουν :

- Translap
- Hornet
- AX-1 (για άλλο λόγο)

Όπως καταλαβαίνετε όντως είμαι περίεργος. Διαβάζοντας αρκετά εδώ μέσα μου ήρθε η παρακάτω σκέψη :

Μήπως για πρώτη μήχανη πρέπει να πάρω μία "γρια" φάση ΑΧ-1 ή CB400 (ασχέτως διαφορετικής κατηγορίας) ή ότι άλλο μου προτείνετε εσείς ώστε να την "λίωσω" να μάθω πάνω της και ύστερα από κάποιο καιρό να επενδύσω σε κάποια καλύτερη; Προσωπικά δεν έχω στο μυαλό μου κάποια συγκεκριμένη αλλά καταλάβατε τι εννοώ.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Καλώς ήρθες φίλε. Για εμένα η καλύτερη επιλογή ειναι το Transalp. Καίει, είναι ψιλό άσχημο και μετριο αλλά θα κάνει την δουλειά που το θέλεις με άριστο τροπο. Επίσης σε πέντε χρόνια το πολύ θα έχεις ένα σούπερ κλασικό μηχανάκι, ορόσημο για τον μοτοσυκλετισμο ( το οποίο θα τσουλαει κιόλας) . Το χορνετ που είναι αξιόλογο δεν το προτείνω. Είσαι 1,83 αν πας να κάνεις δικαβαλός τουρισμό με το χορνετ θα έχεις σοβαρό θέμα στριμοκωλιασματος. Το Ax είναι μηχανάκι για αστικη μετακίνηση. Ωραίο να το πάρεις αν έχεις στο νου σου να το αναπαλαιωσεις και να αυξήσεις θεαματικά τις τεχνικές σου γνώσεις και ικανότητες. Προϋποθέτει να έχεις χώρο, χρόνο και χρήμα. Αν δεν έχεις μια από αυτές τις προϋποθέσεις η ταλαιπωρία μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την ευχαριστηση. Καλή συνέχεια.

Rafiki
14/04/2020, 21:33
Γιατί δεν είπε κανένας για KLE 500;
Καλήσπέρα, μία χαρά επιλογή αλλά δυστυχώς δεν μου αρέσει καθόλου.


Για το AX1 δες τι έχω γράψει εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158260&page=5&p=3037569#post3037569

Οι γενικές αρχές ισχύουν και στα άλλα παλιά που γράφεις.

Το παλιό, ενδέχεται να θέλει και μια κάποια εξοικίωση, που θα αποκτήσεις σε μαστορέματα πάνω του. Όλο και κάτι άλλοτε ασήμαντο σε κόστος, άλλοτε πιο σημαντικό θα ζητάει. Αν ξέρεις να το αντιμετωπίζεις ή έχεις εφευρετικότητα και ικανότητα μάθησης (κοινώς, πιάνουν τα χέρια σου), έχει καλώς. Αν όμως το πηγαίνεις στον μάστορα ακόμα και γιατί έφυγε ένα φισάκι ή ξεράθηκε ένα σωληνάκι, άστο καλύτερα. Και η μάθηση της τέχνης του πως δουλεύει, είναι ωραία μάθηση για κάποιους ανθρώπους.

Από την άλλη θα βρεις ΑΧ1 με 700-1000 ευρώ, να κάνεις την δουλειά σου. Άιντε να θέλει και τίποτα αναλώσιμα ή κανά μάζεμα ακόμα. Το καινούριο αντίστοιχο έχει 6.000. Που σύγκριση.

Καλησπέρα, ναι κατάλαβα πως το λες και δεν ξέρω αν εν τέλει αξίζει η διαδικασία. Ναι σίγουρα κάτι θα μάθεις . Είναι φτηνά ισχύει για αυτό μου τράβηξαν το ενδιαφέρον μιας που τα βλέπω και από μικρός..χαχα.


Yamaha xtx-r 660 και εισαι έτοιμος
Καλησπέρα, τα XTX πέραν ότι ίσως είναι όλα σπασμένα :P είναι και ακριβούτσικα. Το XTR ωστόσο όχι τόσο και είναι ενδιαφέρον, έχει μεγάλες διαφορές με το XTX?


θα πηγαινα να δω αυτό... https://www.car.gr/26012491-kawasaki-kle-500
αθανατο, ασπαστο, και κανει αυτα που αναφέρεις...το ειχα κάποτε (2004) σε αυτο ακριβώς τον χρωματισμό.

και τιμή μια χαρα...με παζαρι σε κοβω κανα 1800αρι.

(ανταλλακτικά για το εν λόγω μοντέλο παίζουν φυσικά παντού)
Δεν μου αρέσει γαμώτο :/


Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.
Ναι! το έχω δεί και είναι και μια χαρά, αλλά ειδικά για αττική στο car.gr είναι μετρημένα στα δάχτυλα. Σίγουρα τα έχω στο νου όμως! Ευχαριστώ

Rafiki
14/04/2020, 21:46
Καλώς ήρθες φίλε. Για εμένα η καλύτερη επιλογή ειναι το Transalp. Καίει, είναι ψιλό άσχημο και μετριο αλλά θα κάνει την δουλειά που το θέλεις με άριστο τροπο. Επίσης σε πέντε χρόνια το πολύ θα έχεις ένα σούπερ κλασικό μηχανάκι, ορόσημο για τον μοτοσυκλετισμο ( το οποίο θα τσουλαει κιόλας) . Το χορνετ που είναι αξιόλογο δεν το προτείνω. Είσαι 1,83 αν πας να κάνεις δικαβαλός τουρισμό με το χορνετ θα έχεις σοβαρό θέμα στριμοκωλιασματος. Το Ax είναι μηχανάκι για αστικη μετακίνηση. Ωραίο να το πάρεις αν έχεις στο νου σου να το αναπαλαιωσεις και να αυξήσεις θεαματικά τις τεχνικές σου γνώσεις και ικανότητες. Προϋποθέτει να έχεις χώρο, χρόνο και χρήμα. Αν δεν έχεις μια από αυτές τις προϋποθέσεις η ταλαιπωρία μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την ευχαριστηση. Καλή συνέχεια.

Καλησπέρα ! Ευχαριστώ για τις ωραίες συμβουλές! Το τρανσλαπ μου αρέσει αρκετά, έχω ακούσει αρκετά όμως για τη κατανάλωση. Για πόσα λ/100 μιλάμε εντός πόλης με κανονική οδήγηση ; Επίσης επειδή έχω δεί και το CBF600. Μία μικρη σύγκριση μεταξύ τους; Υπάρχει κανένας κάτοχος να μας πει; Νομίζω είναι και τα 2 τετρακίλυνδρα και πάνω κάτω παρόμοια;
Το Χόρνετ (μου αρέσει η αλήθεια είναι και το ξέρω ότι ειναι 100 άλογα :P ) τι άλλο κακό θα έλεγες ότι έχει ; πέραν των κλασσικων του γυμνού και του ταξιδιού που αναφέρεις;Ευχαριστώ και πάλι!

tzimidis
14/04/2020, 21:56
Καλησπέρα ! Ευχαριστώ για τις ωραίες συμβουλές! Το τρανσλαπ μου αρέσει αρκετά, έχω ακούσει αρκετά όμως για τη κατανάλωση. Για πόσα λ/100 μιλάμε εντός πόλης με κανονική οδήγηση ; Επίσης επειδή έχω δεί και το CBF600. Μία μικρη σύγκριση μεταξύ τους; Υπάρχει κανένας κάτοχος να μας πει; Νομίζω είναι και τα 2 τετρακίλυνδρα και πάνω κάτω παρόμοια;
Το Χόρνετ (μου αρέσει η αλήθεια είναι και το ξέρω ότι ειναι 100 άλογα :P ) τι άλλο κακό θα έλεγες ότι έχει ; πέραν των κλασσικων του γυμνού και του ταξιδιού που αναφέρεις;Ευχαριστώ και πάλι!
Το ΤΑ 650
6,5 λίτρα/100 σε συνθήκες νορμαλ.
Αν το πας απελπιστικά αργά, να πέσει στα 6 το πολύ.
Αν το τσιμπήσεις λίγο, ανεβαίνει αντίστοιχα.
Τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει, σκεφτόμουν σοβαρά να το ξανά πουλήσω λόγω της κατανάλωσης.
Βέβαια ήθελα να το τεστάρω οπότε το πίεζα λίγο.
Μετά από κάνα μήνα διαπίστωσα ότι η κατανάλωση σε αυτό το μοντέλο ανεβοκατεβαινει γραμμικά, ανάλογα με το ανοιγοκλεισιμο του καρπού.
Άσε που δεν με πολυβολευει στην καθημερινή κίνηση της Αθήνας, και το αισθάνομαι σχετικά βαρύ, αν και είμαι 140 κιλά.


Αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες συγκριτικά και απόψεις γι δαύτο.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για πρώτο μηχανακι.

Rafiki
14/04/2020, 22:23
Το ΤΑ 650
6,5 λίτρα/100 σε συνθήκες νορμαλ.
Αν το πας απελπιστικά αργά, να πέσει στα 6 το πολύ.
Αν το τσιμπήσεις λίγο, ανεβαίνει αντίστοιχα.
Τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει, σκεφτόμουν σοβαρά να το ξανά πουλήσω λόγω της κατανάλωσης.
Βέβαια ήθελα να το τεστάρω οπότε το πίεζα λίγο.
Μετά από κάνα μήνα διαπίστωσα ότι η κατανάλωση σε αυτό το μοντέλο ανεβοκατεβαινει γραμμικά, ανάλογα με το ανοιγοκλεισιμο του καρπού.
Άσε που δεν με πολυβολευει στην καθημερινή κίνηση της Αθήνας, και το αισθάνομαι σχετικά βαρύ, αν και είμαι 140 κιλά.


Αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες συγκριτικά και απόψεις γι δαύτο.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για πρώτο μηχανακι.

Για να καταλάβω λίγο και εγώ ο ταπεινός οδηγός αυτοκινήτου. Όταν λέμε ότι καίει εννοούμε ότι ένα μηχανάκι 650 κυβικά καεί σαν ένα μικρό 1000αρι αμάξι;
Ένα μικρό search που έκανα είδα ότι το yaris το 1000αρι σε αστικό κύκλο έχει 6,2λ/100 και σε μεικτό περίπου 5,5λ/100.
Αν είναι έτσι ναι είναι πολλά αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους αλλά όχι και τραγικό ώστε να σε κάνει να την πουλήσεις πιστεύω, εφόσον βέβαια δεν την έχεις αγοράσει για οικονόμια εξ αρχής.
Για παράδειγμα εγώ για τη δουλεία μου είμαι περίπου 7 χλμ πήγαινε έλα κάθε μέρα. Με λίγα μαθηματικά και με κατανάλωση 6,5λ/100 βγαίνουν περίπου 2,5 λίτρα (με τιμές εκτός corona virus 1,5 ευρώ δεν είναι πολλά). Άντε να βαλω και βόλτες (εντάξει όχι στην αρχή που δεν θα κατεβαίνω :p) πόσο να μου βγεί σε ευρώ την εβδομάδα;
Πείτε μου αν κάνω λάθος!

tzimidis
14/04/2020, 22:25
Για να καταλάβω λίγο και εγώ ο ταπεινός οδηγός αυτοκινήτου. Όταν λέμε ότι καίει εννοούμε ότι ένα μηχανάκι 650 κυβικά καεί σαν ένα μικρό 1000αρι αμάξι;
Ένα μικρό search που έκανα είδα ότι το yaris το 1000αρι σε αστικό κύκλο έχει 6,2λ/100 και σε μεικτό περίπου 5,5λ/100.
Αν είναι έτσι ναι είναι πολλά αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους αλλά όχι και τραγικό ώστε να σε κάνει να την πουλήσεις πιστεύω, εφόσον βέβαια δεν την έχεις αγοράσει για οικονόμια εξ αρχής.
Για παράδειγμα εγώ για τη δουλεία μου είμαι περίπου 7 χλμ πήγαινε έλα κάθε μέρα. Με λίγα μαθηματικά και με κατανάλωση 6,5λ/100 βγαίνουν περίπου 2,5 λίτρα (με τιμές εκτός corona virus 1,5 ευρώ δεν είναι πολλά). Άντε να βαλω και βόλτες (εντάξει όχι στην αρχή που δεν θα κατεβαίνω :p) πόσο να μου βγεί σε ευρώ την εβδομάδα;
Πείτε μου αν κάνω λάθος!

Εμενα η δουλειά μου είναι 40 χλμ καθημερινά, plus βόλτες ταξίδια σ/Μ κλπ

mia_zoi_kawa
14/04/2020, 23:07
Για να καταλάβω λίγο και εγώ ο ταπεινός οδηγός αυτοκινήτου. Όταν λέμε ότι καίει εννοούμε ότι ένα μηχανάκι 650 κυβικά καεί σαν ένα μικρό 1000αρι αμάξι;
Ένα μικρό search που έκανα είδα ότι το yaris το 1000αρι σε αστικό κύκλο έχει 6,2λ/100 και σε μεικτό περίπου 5,5λ/100.
Αν είναι έτσι ναι είναι πολλά αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους αλλά όχι και τραγικό ώστε να σε κάνει να την πουλήσεις πιστεύω, εφόσον βέβαια δεν την έχεις αγοράσει για οικονόμια εξ αρχής.
Για παράδειγμα εγώ για τη δουλεία μου είμαι περίπου 7 χλμ πήγαινε έλα κάθε μέρα. Με λίγα μαθηματικά και με κατανάλωση 6,5λ/100 βγαίνουν περίπου 2,5 λίτρα (με τιμές εκτός corona virus 1,5 ευρώ δεν είναι πολλά). Άντε να βαλω και βόλτες (εντάξει όχι στην αρχή που δεν θα κατεβαίνω :p) πόσο να μου βγεί σε ευρώ την εβδομάδα;
Πείτε μου αν κάνω λάθος!

Ακριβώς επειδή την θέλεις για περιστασιακή χρήση (δηλαδή κάτω από 10.000χλμ τον χρόνο) μια γριά δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Εγώ στα διάφορα θέματα του φόρουμ απαντώ ότι η λύση είναι μηχανή κούτα αλλά σε εσένα δεν χρειάζεται. Πρέπει βέβαια να είσαι πονηρός και να υπολογισεις αν κάποιοι παράγοντες στο μέλλον μπορεί να αλλάξουν. Δηλαδή όταν περιμένεις μια ύφεση στο 10% (δηλαδή μια πιθανή ανεργία ή μια μείωση μισθού) και όταν περιμένεις να ανέβει το πετρέλαιο από τα χαμηλά του πολύ μα πάρα πολύ ψηλότερα (πέρα από την λήξη της καραντίνας ο Τραμπ σίγουρα θα κάνει κάποια μαλάκια για να ξεφύγει από τα σκατα που έχει πεσει γιατί έχει προεκλογική περίοδο..) τότε τα 6 κ 6,5 λίτρα είναι πολλά...

mia_zoi_kawa
14/04/2020, 23:26
Για να στο θέσω διαφορετικά αν μένεις με τους γονείς σου και κάνεις σεξ με προφυλακτικό τα 6 6,5 του τρανσαλπ ούτε που θα τα σκέφτεσαι..

madvag
15/04/2020, 12:15
Αν π.χ. έχεις ένα αυτοκίνητο που καίει 5lt/100km και το Transalp στα 6lt/100km και πας καθημερινά στην δουλειά που είναι στο κέντρο αλλά με τη μηχανή παρκάρεις αμέσως ενώ με το αυτοκίνητο φέρνεις 20 λεπτά βόλτες για να βρεις πάρκιν … με τη μηχανή και ποιο φτηνός θα είσαι και πιο γρήγορος.
Άρα όλα είναι σχετικά με τα δεδομένα του καθενός.
Το ίδιο και στην επιλογή της μηχανής.

Σαν ιδιοκτήτης Transalp 650 και CBF600S θα σου πω ότι το καθένα έχει την δική του χρήση. Διαφορετικό τρόπο και θέση οδήγησης το καθένα. Το Transalp αντικειμενικά είναι μια μηχανή που τα κάνει ΟΛΑ αλλά ΜΕΤΡΙΑ, προσωπικά εντός πόλης μου φαίνεται πιο λειτουργικό παρά το ύψος του, φίλος που πέρασαν και τα 2 από τα χέρια του, θεωρεί πιο λειτουργικό το cbf. (άρα πάλι με τα δεδομένα του καθενός).

Αν δε σε ενδιαφέρει καθόλου το χώμα, το CBF600 είναι καλύτερη επιλογή νομίζω, ποιο γρήγορο, πιο καλά φρένα.

Όμως ότι και να σου πούμε … πάντα παίζει ρόλο τι θα σου κάτσει στο μάτι και στον κ@λο … άρα βλέπεις και δοκιμάζεις … :p

telegonos
15/04/2020, 12:38
.... Το τρανσλαπ μου αρέσει αρκετά... έχω δεί και το CBF600. Νομίζω είναι και τα 2 τετρακύλινδρα

Μην βασίζεσαι σε ότι βρίσκεις στο ιντερνετ, είδες παράδειγμα παραπάνω που το ιντερνετ γράφει ότινάναι.

Το Τρανσάλπ είναι δικύλινδρο βεβαίως βεβαίως, με κινητήρα V με γωνία 52 μοιρών, και στροφαλοφόρο με μετατοπισμένα κομβία ώστε να δουλεύει με χρονισμό κινητήρα V 90 μοιρών.

Ο κινητήρας αυτός σε διάφορες παραλλαγές του, κινεί επίσης τα Bros, Revere, Africa Twin (τα παλιά, όχι το καινούριο), steed, shadow, deauvile, Pacific Coast 800, και είναι από τους πιο διαδεδομένους της Honda, τις δεκαετίες '80 και '90.

Το CBF600 φυσικά είναι τετρακύλινδρο εν σειρά, με κινητήρα που προέρχεται από τα παλιότερα CBR600F της δεκαετίας του '90.

ageloss
15/04/2020, 13:53
Το cb400sf οδηγειται με διπλωμα Α2?

telegonos
15/04/2020, 14:17
Το cb400sf οδηγειται με διπλωμα Α2?

Γκρίζα περιοχή. Δεν υπάρχει πλήρως τεκμηριωμένη απάντηση ούτε για το ναι, ούτε για το όχι.

panavour
15/04/2020, 20:28
Το cb400sf οδηγειται με διπλωμα Α2?

Με τα 43 αλογα που εχει συμφωνα με τις προδιαγραφες του ΝΑΙ

buckley
15/04/2020, 21:23
Με τα 43 αλογα που εχει συμφωνα με τις προδιαγραφες του ΝΑΙ

Please μην το πιάστε πάλι από την αρχή.:cry:

BLiTzER
15/04/2020, 21:29
Με τα 43 αλογα που εχει συμφωνα με τις προδιαγραφες του ΝΑΙ

39 kW δηλώνει το εργοστάσιο. Το Α2 κάνει για έως 35.

buckley
15/04/2020, 22:48
39 kW δηλώνει το εργοστάσιο. Το Α2 κάνει για έως 35.

35 λίρες οκ, 39 και κάτι ευρώ πως κάνεις έτσι :bawl:

telegonos
16/04/2020, 05:37
To Θέμα όμως είναι ότι τα περισσότερα CB400SF έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα την δεκαετία του ΄90 και τότε δεν υπήρχε πεδίο ιπποδύναμης στην άδεια κυκλοφορίας, ούτε στην βάση δεδομένων του υπουργείου.

Συνεπώς το ελληνικό κράτος ΔΕΝ ξέρει επίσημα τι ιπποδύναμη έχει το CB400SF οπότε πως ακριβώς θα το κατατάξει αν είναι Α2 ή A;

Από την στιγμή που το ίδιο το κράτος δεν ξέρει τι κατηγορία είναι, χαιρέτα μας τον πλάτανο.

Εγώ προσωπικά αν είχα Α2 θα το οδηγούσα πάντως.

viper1
16/04/2020, 07:57
To Θέμα όμως είναι ότι τα περισσότερα CB400SF έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα την δεκαετία του ΄90 και τότε δεν υπήρχε πεδίο ιπποδύναμης στην άδεια κυκλοφορίας, ούτε στην βάση δεδομένων του υπουργείου.

Συνεπώς το ελληνικό κράτος ΔΕΝ ξέρει επίσημα τι ιπποδύναμη έχει το CB400SF οπότε πως ακριβώς θα το κατατάξει αν είναι Α2 ή A;

Από την στιγμή που το ίδιο το κράτος δεν ξέρει τι κατηγορία είναι, χαιρέτα μας τον πλάτανο.

Εγώ προσωπικά αν είχα Α2 θα το οδηγούσα πάντως.

Να μας στείλεις την διεύθυνση να σου στείλουμε τις κλήσεις :D

george.S
16/04/2020, 08:04
Το θέμα δεν είναι αν θα σε αφήσουν να φύγεις χωρίς κλήση σε περίπτωση ελέγχου

Σε περίπτωση ατυχήματος σε καλύπτει? Γιατί είναι το πρώτο που θα κοιτάξει η ασφαλιστική

KotsosDR
16/04/2020, 10:01
Το θέμα δεν είναι αν θα σε αφήσουν να φύγεις χωρίς κλήση σε περίπτωση ελέγχου

Σε περίπτωση ατυχήματος σε καλύπτει? Γιατί είναι το πρώτο που θα κοιτάξει η ασφαλιστική

Ακριβώς

telegonos
16/04/2020, 11:12
Η ασφαλιστική κάνει ότι ορίζει το κράτος. Από την στιγμή που το κράτος δεν ορίζει σαφώς, δεν ορίζει και η ασφαλιστική σαφώς.

Για αυτό έγραψα στην αρχή, είναι γκρίζα ζώνη.

KotsosDR
16/04/2020, 23:16
Η ασφαλιστική κάνει ότι ορίζει το κράτος. Από την στιγμή που το κράτος δεν ορίζει σαφώς, δεν ορίζει και η ασφαλιστική σαφώς.

Για αυτό έγραψα στην αρχή, είναι γκρίζα ζώνη.

Αν ισχύει αυτό τότε οδηγάς 1000αρι παραεισαγωγης της εποχής με Α2 ... δε παίζει

panavour
16/04/2020, 23:32
α2 = 35 κw = 46.95 hp

mikes
17/04/2020, 09:34
παιδες μη ξεχνατε οτι το ποιες μηχανες επιτρεπεται να οδηγεις με καθε κατηγορια διπλωματος προκυπτει
απο την ιπποδυναμη που δηλωνουν επισημα τα εργοστασια, ΟΧΙ απο τη πραγματικη που αποδιδουν οι μοτοσυκλετες..
αν πχ για ενα μοντελο η χοντα (λεμε τωρα) δηλωνει ιπποδυναμη 50 αλογα αλλα η πραγματικη του ειναι 45 ΔΕΝ επιτρεπεται να οδηγηθει με Α2..
αντιθετως αμα δηλωνει 45 αλλα πραγματικα αποδιδει 50 επιτρεπεται μια χαρα να οδηγηθει με Α2..
και μιλαμε παντα για αποδοση στον στροφαλο οχι στο τροχο..

buckley
17/04/2020, 09:58
α2 = 35 κw = 46.95 hp

bhp din sae ή cuna ? ;)
Να μου πεις ήσουν μικρός δεν τα πρόλαβες :bawl:

νεοσσός
17/04/2020, 10:04
Στη σχολή οδήγησης ξεκίνησα με παπί, κατόπιν πήγα σε Honda CB400 SuperFour και τέλος σε CBF600 με το οποίο έδωσα εξετάσεις.

Το CB400 ήταν κακοσυντηρημένο, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ το ζύγισμά του και η θέση οδήγησης. Σπάνια βλέπω στο δρόμο μερικά καλοσυντηρημένα και τα θαυμάζω. Αυτό που οδηγούσα, ήταν σχετικά απρόθυμο στην επιτάχυνση, αλλά πολύ προοδευτικό στο γκάζι. Φυσικά στα μαθήματα το δούλευα σε χαμηλές και μεσαίες στροφές. Δεν ξέρω πώς θα πήγαινε στις υψηλές στροφές, ούτε πόση διαφορά θα είχε αν ήταν καλά συντηρημένο.

Το CBF600 ήταν βαρύ σε αίσθηση, αλλά επιτάχυνε πιο γρήγορα από το CB400. Όμως ήταν λιγότερο προοδευτικό στο γκάζι, ήθελε περισσότερη προσοχή. Το οδηγούσα και σε υψηλές στροφές, αφού οι δύο δοκιμασίες επιτάχυνσης στην πίστα απαιτούσαν τέτοια χρήση. Η αλήθεια είναι ότι, ως άπειρο οδηγό, με τρόμαζε πάνω από τις 6.000 rpm. Είχε υψηλό κέντρο βάρους, ενώ και εμφανισιακά δεν μου άρεσε πολύ. Ο δάσκαλος έλεγε ότι μέσα στην πόλη είχε κατανάλωση σαν αυτοκίνητο 1.600 cc, ενώ τα καλοκαιρία ανέβαζε συχνά υψηλή θερμοκρασία.

Γενικά τα τετρακύλινδρα είναι ακατάλληλα για συνθήκες μποτιλιαρίσματος. Μόλις περάσουν 20 λεπτά οδήγησης, ακόμα και το χειμώνα, θα δουλεύει συχνά το βεντιλατέρ. Εσύ όμως λες ότι η δουλειά σου απέχει 3,5 χιλιόμετρα από το σπίτι. Σε τέτοια απόσταση δεν έχει προλάβει καν να ζεσταθεί το λάδι.

Προσωπικά θα πήγαινα με ποδήλατο ή με τα πόδια για τόσο μικρή απόσταση.

mia_zoi_kawa
17/04/2020, 20:55
Rafiki υπάρχει άλλο ένα στοιχείο που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου. Από την ηλικία σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις οδηγήσει όχημα χωρίς abs. Δηλαδή το yaris έχει και εσύ γενικά λόγω ηλικίας δεν έχεις προλάβει τα οχήματα που παταγες φρένο απότομα και το όχημα συνεχίζε και πήγαινε με τις ρόδες κοκαλωμενες. Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα για την ασφάλεια σου.

Για να σου δώσω να καταλάβεις την σημαντικότητα του θέματος θα σου πω μια προσωπική ιστορία. Το 2015 λόγω συγκηριων με βρήκε άνεργο και χρεοκωπημενο. Για καλή μου τύχη είχα κάποιες γνωριμίες στην αγορά και βρήκα μια δουλειά σαν πωλητής τροφίμων (αυτή είναι η δουλειά μου). Δυστηχως όμως η οικονομική αβεβαιότητα (capital controls) ενα θέμα υγείας που είχα σε εκκρεμότητα και η αβεβαιότητα που υπήρχε για την απόδοση μου απετρεπε τον εργοδότη μου αντικειμενικά να επενδύσει σε αγορά αυτοκινήτου. Έτσι από μόνος μου εδρασα και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Innova και βρήκα μια φίλη που μου έδινε για 300 ευρώ ένα vw polo mk2 του 1991 χωρίς abs κστασκευασμενο στην τότε δυτική Γερμανία.

Το αμάξι ήταν απαραίτητο γιατί κάνω 100 με 140 χλμ την ημέρα και δεν παίζει να το κάνεις με δίκυκλο στην συγκεκριμένη δουλειά με βροχή ή με χιόνια. Το αμάξι ήταν απελπιστικά παλιό (ένιωθα εντελως cult δουλευοντας με αυτο) και δεν είχε ούτε καν ζώνες με αυτόματη επαναφορά (πατέντα της Honda το 89 αν δεν κάνω λάθος που την πήρε μετά όλη η βιομηχανία) αλλά τις ζώνες αεροπορικού τυπου. Πάρ όλα αυτά ήταν λειτουργικό και στάθηκε αστέρι. Αν και είμαι οδηγός με πάνω από ένα μυριο χλμ υπήρχε κάτι που με δυσκόλευε. Η έλλειψη abs. Αυτό όχι γιατί δεν μπορούσα να οδηγήσω χωρις abs (απαιτεί γλυκους και προοδευτικόυς χειρισμούς ακριβώς όπως μια μηχανή) αλλά λόγω των υπολοίπων οδηγών οι οποίοι οδηγούσαν οχήματα με abs και κινιοντουσαν σαν νεύροσπαστά. Δηλαδή γκάζι τέρμα φρένο τέρμα. Ακόμα και στο μποτιλιαρισμα. Πάρο όλα αυτά κατάφερα και δεν τράκαρα παρα μόνο μια βροχερή μέρα έξω από το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος μου μπλόκαραν με πολλά οι τροχοί και ταξίδεψα έτσι για καμιά 50 ρια μέτρα χωρίς ατύχημα. Όπως και να χει είναι μια εμπειρία που σε κόβει κρύος ιδρώτας.

Τρία χρόνια αργότερα η οικονομική κατάσταση είχε αλλάξει και η εταιρεία που εργαζόμουνα κατάφερε και μου αγόρασε ένα νέο αμάξι. Το polo όμως είχε σταθει εντελώς απροβληματιστο και ο εργοδότης μου είχε αρχίσει να το σκέφτεται μήπως μπορούσε να πάρει τον ρόλο του εφεδρικόυ αυτοκινήτου για τους πωλητές. Όταν μου εξέφρασε τις σκέψεις του, του είπα ακριβώς το ίδιο που λέω σε εσένα. Όλοι οι υπόλοιποι πωλητές ήταν πολύ έμπειροι οδηγοί δηλαδή είχαν πάνω από 500κ χιλιόμετρα στην πλάτη αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα. Ήταν νεότεροι από εμένα και δεν είχαν προλάβει να οδηγήσουν ποτέ αμάξι χωρίς abs. Ανήκαν σε μια γενιά οδηγών που ποτέ τους δεν μπλοκαριστηκαν οι ρόδες. Όταν εξέφρασα το προβληματισμό μου στον εργοδότη μου αποφασίσαμε ότι το αμάξι θα ήταν εντελώς ακατάλληλο για εφεδρεία.

Την ιστορία αυτή στην γράφω για να καταλαβεις ότι οι μοτοσυκλέτες που έχεις υποψήφιες για αγορά είναι μοτοσυκλέτες μιας προηγούμενης γενιάς από εσένα. Είναι δύσκολο να τις συγκρίνεις με το αμάξι σου και σίγουρα η οδήγηση τους θα θέλει μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση, εκπαίδευση και οδηγικό χαρακτήρα από εσένα. Η ποιο ασφαλης προσέγγιση του μοτοσυκλετισμου είναι να ξεκινάς από χαμηλά κυβικα και να ανεβαίνεις κατηγορίες. Αυτό ισχύει μέχρι και στο motogp. Να θυμάσαι επίσης ότι οι νέες μοτοσυκλέτες είναι περισσοτερο ασφαλείς από τις παλιές.

ΥγΣήμερα οδηγώ ένα αμάξι που σε προειδοποιεί αν αλλάζεις λωρίδα και έχει την επιλογή να διατηρεί την πορεία του μέσα στην λωρίδα στρίβοντας μόνο του το τιμόνι (το έχω απενεργοποιημενο γιατί με φοβίζει). και μπορεί και διαβάζει τις πινακιδες... δηλαδή αν κινείσαι σε έναν δρόμο και αναρωτηθεις πόιο είναι το όριο έχει στην οθόνη του το όριο της τελευταίας πινακίδας που πέρασες... (εντω μεταξύ δεν έχει τασάκι και κινδυνεύεις να σκοτωθείς από την καυτρά του τσιγάρου σου..) Ειναι φοβερό εργαλείο αλλά μοιάζει με υπερμεγέθες ψυγείο, computer, μιξερ. Είναι σαν να του λείπει η ψυχή. Η αίσθηση και η προσωπικότητα παλιού polo δεν υπάρχει....

xbul
18/04/2020, 01:37
Απλά αναφέρω ότι το 1981 πρωτοτοποθετήθηκε σύστημα προέντασης των ζωνών ασφαλείας (Mercedes S Class), επομένως υπήρχαν ήδη με αυτόματη επαναφορά. Επίσης, ως ευτυχής κάτοχος μιας αρκετά παλιάς alfa romeo, είχε και αυτή με επαναφορά το 1981 (αν όχι και νωρίτερα).

viper1
18/04/2020, 02:45
Rafiki υπάρχει άλλο ένα στοιχείο που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου. Από την ηλικία σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις οδηγήσει όχημα χωρίς abs. Δηλαδή το yaris έχει και εσύ γενικά λόγω ηλικίας δεν έχεις προλάβει τα οχήματα που παταγες φρένο απότομα και το όχημα συνεχίζε και πήγαινε με τις ρόδες κοκαλωμενες. Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα για την ασφάλεια σου.

Για να σου δώσω να καταλάβεις την σημαντικότητα του θέματος θα σου πω μια προσωπική ιστορία. Το 2015 λόγω συγκηριων με βρήκε άνεργο και χρεοκωπημενο. Για καλή μου τύχη είχα κάποιες γνωριμίες στην αγορά και βρήκα μια δουλειά σαν πωλητής τροφίμων (αυτή είναι η δουλειά μου). Δυστηχως όμως η οικονομική αβεβαιότητα (capital controls) ενα θέμα υγείας που είχα σε εκκρεμότητα και η αβεβαιότητα που υπήρχε για την απόδοση μου απετρεπε τον εργοδότη μου αντικειμενικά να επενδύσει σε αγορά αυτοκινήτου. Έτσι από μόνος μου εδρασα και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Innova και βρήκα μια φίλη που μου έδινε για 300 ευρώ ένα vw polo mk2 του 1991 χωρίς abs κστασκευασμενο στην τότε δυτική Γερμανία.

Το αμάξι ήταν απαραίτητο γιατί κάνω 100 με 140 χλμ την ημέρα και δεν παίζει να το κάνεις με δίκυκλο στην συγκεκριμένη δουλειά με βροχή ή με χιόνια. Το αμάξι ήταν απελπιστικά παλιό (ένιωθα εντελως cult δουλευοντας με αυτο) και δεν είχε ούτε καν ζώνες με αυτόματη επαναφορά (πατέντα της Honda το 89 αν δεν κάνω λάθος που την πήρε μετά όλη η βιομηχανία) αλλά τις ζώνες αεροπορικού τυπου. Πάρ όλα αυτά ήταν λειτουργικό και στάθηκε αστέρι. Αν και είμαι οδηγός με πάνω από ένα μυριο χλμ υπήρχε κάτι που με δυσκόλευε. Η έλλειψη abs. Αυτό όχι γιατί δεν μπορούσα να οδηγήσω χωρις abs (απαιτεί γλυκους και προοδευτικόυς χειρισμούς ακριβώς όπως μια μηχανή) αλλά λόγω των υπολοίπων οδηγών οι οποίοι οδηγούσαν οχήματα με abs και κινιοντουσαν σαν νεύροσπαστά. Δηλαδή γκάζι τέρμα φρένο τέρμα. Ακόμα και στο μποτιλιαρισμα. Πάρο όλα αυτά κατάφερα και δεν τράκαρα παρα μόνο μια βροχερή μέρα έξω από το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος μου μπλόκαραν με πολλά οι τροχοί και ταξίδεψα έτσι για καμιά 50 ρια μέτρα χωρίς ατύχημα. Όπως και να χει είναι μια εμπειρία που σε κόβει κρύος ιδρώτας.

Τρία χρόνια αργότερα η οικονομική κατάσταση είχε αλλάξει και η εταιρεία που εργαζόμουνα κατάφερε και μου αγόρασε ένα νέο αμάξι. Το polo όμως είχε σταθει εντελώς απροβληματιστο και ο εργοδότης μου είχε αρχίσει να το σκέφτεται μήπως μπορούσε να πάρει τον ρόλο του εφεδρικόυ αυτοκινήτου για τους πωλητές. Όταν μου εξέφρασε τις σκέψεις του, του είπα ακριβώς το ίδιο που λέω σε εσένα. Όλοι οι υπόλοιποι πωλητές ήταν πολύ έμπειροι οδηγοί δηλαδή είχαν πάνω από 500κ χιλιόμετρα στην πλάτη αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα. Ήταν νεότεροι από εμένα και δεν είχαν προλάβει να οδηγήσουν ποτέ αμάξι χωρίς abs. Ανήκαν σε μια γενιά οδηγών που ποτέ τους δεν μπλοκαριστηκαν οι ρόδες. Όταν εξέφρασα το προβληματισμό μου στον εργοδότη μου αποφασίσαμε ότι το αμάξι θα ήταν εντελώς ακατάλληλο για εφεδρεία.

Την ιστορία αυτή στην γράφω για να καταλαβεις ότι οι μοτοσυκλέτες που έχεις υποψήφιες για αγορά είναι μοτοσυκλέτες μιας προηγούμενης γενιάς από εσένα. Είναι δύσκολο να τις συγκρίνεις με το αμάξι σου και σίγουρα η οδήγηση τους θα θέλει μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση, εκπαίδευση και οδηγικό χαρακτήρα από εσένα. Η ποιο ασφαλης προσέγγιση του μοτοσυκλετισμου είναι να ξεκινάς από χαμηλά κυβικα και να ανεβαίνεις κατηγορίες. Αυτό ισχύει μέχρι και στο motogp. Να θυμάσαι επίσης ότι οι νέες μοτοσυκλέτες είναι περισσοτερο ασφαλείς από τις παλιές.

ΥγΣήμερα οδηγώ ένα αμάξι που σε προειδοποιεί αν αλλάζεις λωρίδα και έχει την επιλογή να διατηρεί την πορεία του μέσα στην λωρίδα στρίβοντας μόνο του το τιμόνι (το έχω απενεργοποιημενο γιατί με φοβίζει). και μπορεί και διαβάζει τις πινακιδες... δηλαδή αν κινείσαι σε έναν δρόμο και αναρωτηθεις πόιο είναι το όριο έχει στην οθόνη του το όριο της τελευταίας πινακίδας που πέρασες... (εντω μεταξύ δεν έχει τασάκι και κινδυνεύεις να σκοτωθείς από την καυτρά του τσιγάρου σου..) Ειναι φοβερό εργαλείο αλλά μοιάζει με υπερμεγέθες ψυγείο, computer, μιξερ. Είναι σαν να του λείπει η ψυχή. Η αίσθηση και η προσωπικότητα παλιού polo δεν υπάρχει....

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να πάρει μοτοσυκλέτα αλλά το budget δεν καλύπτει αγορά με ABS να μην πάρει. Καλά κατάλαβα?

mia_zoi_kawa
18/04/2020, 04:39
Απλά αναφέρω ότι το 1981 πρωτοτοποθετήθηκε σύστημα προέντασης των ζωνών ασφαλείας (Mercedes S Class), επομένως υπήρχαν ήδη με αυτόματη επαναφορά. Επίσης, ως ευτυχής κάτοχος μιας αρκετά παλιάς alfa romeo, είχε και αυτή με επαναφορά το 1981 (αν όχι και νωρίτερα).

Σωστός. Καπου είχα δει μια διαφήμιση της Honda για τι civic του 89 92 τρίτη γενιά και παραπλανηθηκα. Νομίζω (πάλι) ότι η Volvo ήταν η πρωτοπόρος.

mia_zoi_kawa
18/04/2020, 04:59
Δηλαδή αν κάποιος θέλει να πάρει μοτοσυκλέτα αλλά το budget δεν καλύπτει αγορά με ABS να μην πάρει. Καλά κατάλαβα?


Όχι όχι. Να πάρει αλλά να δώσει ιδιαίτερη έμφαση στην εκπαίδευση του και στον εγκλιματίσμο του πάνω στις ιδιαίτεροτητες της οδήγησης του συγκεκριμένου οχηματος.

Δηλαδή εγώ προσωπικά λόγω σωματοτυπου 1,76 θεωρώ τις ψηλές top heavy μοτοσυκλέτες μη κατάλληλες για εμένα και ολιγον επικυνδινες. Αν τύχαινε τώρα να κατεβει ο διάολος και μου λεγε: ανθρωπε πάρε ένα varadero και χρησιμοποίησε το μέσα στην πόλη σαν παπί ειδάλλως σου παίρνω την ψυχη... το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να πάρω ένα varadero να το φορτώσω 150 κιλά αμμοχάλικο και να πάρω τα βουνά. Στριφτερες διαδρομές χώμα και τέτοια. Θα έδινα επίσης πολύ βάση σε συστηματικη γυμναστική με βαρη και όχι σε αερόβια όπως κάνω τώρα. περιστασιακά. Θα το έριχνα και μερικές φορές κάτω και θα το σηκωνα. Θα προσπαθούσα να μάθω και να συνηθισω την μηχανή όχι στον δρόμο αλλά σε άλλες συνθήκες ποιο δύσκολες αλλά ποιο ασφαλείς. Όταν θα έβγαινα λοιπον στην πόλη θα είχα άλλο αέρα.

Ομοίως και με την μηχανή που θα πάρει ο φιλος έτσι θα πρέπει να πράξει. Χρειάζεται να σκυψει λίγο να εγκλιματίστει και νά εκπαιδεύτει στο οδηγαω χωρίς abs. Μπορεί να πάει χώμα. Να πάει πίστα. Σε μια σχολη ασφαλούς οδήγησης. Πρέπει να γράψει κάποιες ώρες συνειδητά να την μάθει μέχρι κάποια πράγματα του γίνουν δεύτερη φυση(δλδ το φρένο απαλά και προοδευτικά ακόμα και σε καταστάσεις πανικού). Το βέβαιο είναι ότι αν την πάρει και πάει να την οδηγήσει σαν το γιαρις θα ζήσει κάποιες δύσκολες στιγμές...

panavour
18/04/2020, 09:23
αν ταχες κανει ολα αυτα με βαραντερο στα βουνα ,θα σε ψαχνανε ακομα εκει πανω:lol::cry::lol::bawl:

BLiTzER
18/04/2020, 10:33
... (εντω μεταξύ δεν έχει τασάκι και κινδυνεύεις να σκοτωθείς από την καυτρά του τσιγάρου σου..)

Γι'αυτό ακριβώς δεν έχει τασάκι. Επειδή το τσιγάρο στο αυτοκίνητο μπορεί να σε σκοτώσει. Νωρίτερα και πιο βίαια από το συνηθισμένο, εννοώ.

telegonos
18/04/2020, 11:02
Αμερικάνοι τελείως ΡΠΜ, κρίνουμε τα οχήματα από τα τασάκια και τις ποτηροθήκες.

νεοσσός
18/04/2020, 11:11
Πάντως το ABS είναι σωστό κριτήριο για την επιλογή πρώτης μοτοσυκλέτας. Από μια και μόνο πτώση να σε σώσει σε βρεγμένο δρόμο, αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

Άμποτε να γίνουν υποχρεωτικά κι άλλα ηλεκτρονικά βοηθήματα, όπως το traction control.

panavour
18/04/2020, 11:14
Πάντως το ABS είναι σωστό κριτήριο για την επιλογή πρώτης μοτοσυκλέτας. Από μια και μόνο πτώση να σε σώσει σε βρεγμένο δρόμο, αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

Άμποτε να γίνουν υποχρεωτικά κι άλλα ηλεκτρονικά βοηθήματα, όπως το traction control.

σε οποιονδηποτε δρομο

νεοσσός
18/04/2020, 11:16
σε οποιονδηποτε δρομο
Σωστά. Όμως στο βρεγμένο δρόμο, εκτοξεύεται η πιθανότητα να διπλώσει το τιμόνι σε έναν αρχάριο οδηγό. Μπορεί να μην είναι καν βροχερή μέρα, αρκεί σε ένα κομμάτι του δρόμου να έχουν τρέξει νερά.