PDA

View Full Version : Honda shi150 μπαταρία;



lemanou
12/04/2020, 20:16
Καλησπέρα σε όλους,

νέος στη παρέα και σήμερα Κυριακή, εν όψη κορωνοιού με άφησε <μάλλον> το μηχανάκι από μπαταρία.

Και λέω μάλλον γιατί το ηλεκτρονικό κατράν ανάβει, δείχνει τα νούμερα κανονικά και κάνει τους ελέγχους του αλλά όταν πατάω μίζα δεν ακούγεται τίποτα.

Και η ερώτηση μου, είναι σίγουρα μπαταρία ή μπορεί να είναι και μίζα; ή και τα 2; η κόρνα λειτουργούσε αλλά λίγο ξεψυχισμένα θα έλεγα.

Δεν είχε εμφανίσει κανένα σημάδι προβλήματος, πάντα έπαιρνε κανονικά. Το μηχανάκι το αγόρασα καινούριο το καλοκαίρι του 17 και δεν έχω αλλάξει μπαταρία ποτέ.

Επίσης δεν έχει μανιβέλα. Απλά τον τελευταίο καιρό με τα νέα μέτρα δεν το κινώ πολύ, και όταν χρειαστεί να το πάρω οι αποστάσεις είναι μικρές.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

karellen
12/04/2020, 20:22
Αναμφίβολα η μπαταρία,σύνδεσέ την με ένα φορτιστή και άστη να φουλάρει μια μέρα. Πόσο καιρό είχε να πάρει μπρος?

lemanou
12/04/2020, 20:26
ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! πως ξέρουμε ότι είναι σίγουρα μπαταρία και όχι μίζα;
Κάθε μέρα παίρνει μπρος, απλά τις τελευταίες βδομάδες με τα νέα μέτρα, τη χρησιμοποιώ μια φορά τη μέρα μόνο για 5 λεπτά περίπου...
μήπως έκανε αυτό τη ζημιά;

karellen
12/04/2020, 20:32
Μπαταρία είναι πιο πολύ πιθανό γιατί τα 5 λεπτά που το χρησιμοποιούσες κάθε μέρα δεν έφταναν να την φορτίσουν επαρκώς,ειδικά αν ήταν στα τελευταία της.
Πάντως σύνδεσε την με καλώδια μπαταρίας με ένα άλλο μηχανάκι ή και αυτοκίνητο και δοκίμασε να το βάλεις μπροστά.Αν πάρει τότε θα είσαι σίγουρα για νέα μπαταρία.

lemanou
12/04/2020, 20:40
οκ οκ ευχαριστώ πολύ, η περίπτωση να φορτίσει ξανά είναι μικρή να φανταστώ; επειδή δεν είναι πολύ παλιά το λέω

karellen
12/04/2020, 20:44
Όχι,αν θες φόρτισέ την κανονικά με φορτιστή,πιθανότατα θα της δώσεις ζωή για λίγα χρόνια ακόμα.

Bowleno
13/04/2020, 01:03
Όχι,αν θες φόρτισέ την κανονικά με φορτιστή,πιθανότατα θα της δώσεις ζωή για λίγα χρόνια ακόμα.

"Για λίγα χρόνια ακόμα"; :lol:
Η μπαταρία είναι σχεδόν πεθαμένη... Φόρτισε την αν έχεις τα μέσα και να έχεις υπόψη δεν κρατεί πλέον φορτίο. Πάρε μια καινούργια μόλις μπορέσεις

karellen
13/04/2020, 09:13
"Για λίγα χρόνια ακόμα"; :lol:
Η μπαταρία είναι σχεδόν πεθαμένη... Φόρτισε την αν έχεις τα μέσα και να έχεις υπόψη δεν κρατεί πλέον φορτίο. Πάρε μια καινούργια μόλις μπορέσεις

Γιατί ρε συ? του 17 είναι το μηχανάκι. :rolleyes:

lemanou
13/04/2020, 09:17
έχετε να προτείνεται κάποια συγκεκριμένη μπαταρία για το σκουτερ αυτό;

gior-gos
13/04/2020, 12:18
Κατά 99% μπαταρία είναι· για να σιγουρευτείς όμως, βάλτο πρώτα μία μπρος με καλώδια. Έχω το SH 150 αγορασμένο καινούργιο τον Γενάρη του 17 και η μπαταρία με άφησε πριν ένα χρόνο περίπου. Η χρήση που του κάνω είναι γύρω στα 20 λεπτά την ημέρα. Η καινούργια μπαταρία που του έβαλα (δεν θυμάμαι μάρκα, μου την πρότειναν στο μαγαζί) στοίχησε 40 ευρώ περίπου.

panavour
13/04/2020, 12:32
Κατά 99% μπαταρία είναι· για να σιγουρευτείς όμως, βάλτο πρώτα μία μπρος με καλώδια. Έχω το SH 150 αγορασμένο καινούργιο τον Γενάρη του 17 και η μπαταρία με άφησε πριν ένα χρόνο περίπου. Η χρήση που του κάνω είναι γύρω στα 20 λεπτά την ημέρα. Η καινούργια μπαταρία που του έβαλα (δεν θυμάμαι μάρκα, μου την πρότειναν στο μαγαζί) στοίχησε 40 ευρώ περίπου.

γι αυτο ταπαιξε

gior-gos
13/04/2020, 12:40
γι αυτο ταπαιξε

Ναι. Δεύτερον, τα φώτα του είναι συνέχεια αναμμένα. Τρίτον, η διαδρομή των 20 λεπτών που κάνω είναι στο κέντρο και το μηχανάκι δεν στροφάρει, με συνεχόμενα σταμάτα-ξεκίνα. Ε, σε κάτι κρύες μέρες με άφησε· προειδοποίησε όμως δυο-τρεις μέρες πριν.

OldMan
13/04/2020, 14:07
Περίμενε κανενα 5μηνο να πεσει η ταση της στα 3V και θα στην φτιάξει ο telegonos..!!

Bowleno
13/04/2020, 14:33
Γιατί ρε συ? του 17 είναι το μηχανάκι. :rolleyes:

3ετιας μπαταρία η οποία δεν φορτίζεται σωστά για αρκετό διάστημα; Για μάντεψε.... Ειδικά σε μικρά μηχανάκια που βάζουν ψιλομάπα....
Το λέει απέξω απέξω και η παλιογρια από πάνω:lol:

karellen
13/04/2020, 15:59
3ετιας μπαταρία η οποία δεν φορτίζεται σωστά για αρκετό διάστημα; Για μάντεψε.... Ειδικά σε μικρά μηχανάκια που βάζουν ψιλομάπα....
Το λέει απέξω απέξω και η παλιογρια από πάνω:lol:

Τον τελευταίο καιρό λόγω ιού δεν πολυκινεί τη μηχανή είπε,γι αυτό με παραξενεύει.Από την άλλη όντως βάζουν μάπα στα μικρά.

lemanou
13/04/2020, 20:31
UPDATE της ημέρας.

Πήρα το μηχανάκι με ένα battery booster (σαν power bank ήταν) που δανείστηκα.
Πήρε αμέσως μπροστά και το χρησιμοποίησα για περίπου 20 λεπτά χωρίς να σβήσει.
Άρα σημαίνει 100% μπαταρία.
Το απόγευμα πήρε μπροστά χωρίς το booster, μόνο του και του έκανα μια βόλτα 15 λεπτά περίπου.
Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ.

Είναι η μπαταρία στα τελευταία της και θα χρειαστεί σύντομα αλλαγή;
Πόσο είναι το safe limit για καθημερινή χρήση (αν πρέπει να είναι καθημερινή) για "μέγιστη" διατήρηση μπαταρίας;


Είδα έχει μια 6Αh οπότε είναι σχετικά οικονομικές

OldMan
14/04/2020, 12:22
Πόσο είναι το safe limit για καθημερινή χρήση (αν πρέπει να είναι καθημερινή) για "μέγιστη" διατήρηση μπαταρίας;

Δeν υπαρχει safe limit..;)

Χωρις να μπλεξουμε με εσωτερικες αντιστασεις, θερμοκρασιακά σημεια πτητικοτητας του υδογονου, % efficiency του συστηματος φορτισης, ρυθμό αυτοεκφόρτισης, και αλλα τετοια πρόστυχα, δεν μπορούμε να μιλησουμε για safe limit..

Δυστυχως, η μετρηση τασης της μπαταρίας "στον αερα" (χωρις καταναλωση) αποτελει ένδειξη ΜΟΝΟ για την κακή της κατασταση..
(στα 10V μπορείς να εισαι σχεδον(*) σιγουρος οτι πας για καινουρια ενω στα 12.8 δεν εισαι καθολου σιγουρος οτι θα κανετε παρεα για πολυ ακόμη..)

(*) παντα σε συνάρτηση με τον τροπο που "έπεσε" η ταση στο επιπεδο αυτό καθως και τον χρόνο "ηρεμιας" πριν την μετρηση..

Αν εχεις πολύμετρο, πολυ χρόνο και στοιχειώδεις ικανοτητες μαθηματικων, μπορω να σου πω πως θα υπολογίσεις - κατα προσεγγιση - το safe limit που ψαχνεις αλλα ΜΟΝΟ για την ΔΙΚΗ σου μπαταρία και το ΔΙΚΟ σου μηχανακι..

lemanou
14/04/2020, 12:47
Αν εχεις πολύμετρο, πολυ χρόνο και στοιχειώδεις ικανοτητες μαθηματικων, μπορω να σου πω πως θα υπολογίσεις - κατα προσεγγιση - το safe limit που ψαχνεις αλλα ΜΟΝΟ για την ΔΙΚΗ σου μπαταρία και το ΔΙΚΟ σου μηχανακι..


Δεν έχω πολύμετρο αν και θα ήταν ενδιαφέρον να το έβλεπα αυτό!

Μάλιστα, κατάλαβα, θα πορευτώ με όσα μοιραστήκατε όλοι μαζί μου μέχρι να ποδώσει η μπαταρία και να πάρω άλλη! Ούτως ή άλλως είναι στα αναλώσιμα.
Ευχαριστώ πολύ! :)

toyar
14/04/2020, 14:17
Αν η χρήση είναι αραιά και για λίγα χλμ και αφού δεν έχει μανιβέλα καλό θα ήταν να έβαζες έναν διακόπτη στα φωτα