PDA

View Full Version : Cmx 300 rebel



RiosK
13/04/2020, 20:45
Καλησπέρα,
Ειμαι καινούριος εδώ, αλλα και στον κόσμο των μοτοσικλετών! Μου έχει γυαλίσει για πρώτη μηχανή το μοντέλο honda rebel 300 του 2020 (μιας και μεχρι 400cc επιτρέπει το δίπλωμά μου). Γνωρίζει κανείς εάν πωλείται στην Ευρώπη ή εάν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας του (και ποιο το κοστος) ; Έχω ψάξει στο ίντερνετ και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες για αυτό. Το επόμενο βήμα ειναι να επικοινωνήσω με την εταιρεία.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

doctoras
13/04/2020, 21:20
Καλησπέρα,
Ειμαι καινούριος εδώ, αλλα και στον κόσμο των μοτοσικλετών! Μου έχει γυαλίσει για πρώτη μηχανή το μοντέλο honda rebel 300 του 2020 (μιας και μεχρι 400cc επιτρέπει το δίπλωμά μου). Γνωρίζει κανείς εάν πωλείται στην Ευρώπη ή εάν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας του (και ποιο το κοστος) ; Έχω ψάξει στο ίντερνετ και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες για αυτό. Το επόμενο βήμα ειναι να επικοινωνήσω με την εταιρεία.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν εισάγεται στην ελλαδα, το πιθανότερο ουτε ευρωπη, εσυ μένεις? Γιατι νομιζω οτι αυτη η εκδοση (μονοκυλινδρος 300cc)ειναι για αμερικη.

RiosK
13/04/2020, 21:23
Δεν εισάγεται στην ελλαδα, το πιθανότερο ουτε ευρωπη, εσυ μένεις? Γιατι νομιζω οτι αυτη η εκδοση (μονοκυλινδρος 300cc)ειναι για αμερικη.
Αθήνα.. Ευχαριστώ πολύ!

george.S
13/04/2020, 21:46
Είχε ένα το καλοκαίρι στην Πάρο στην παροικια
Μαζεμένο το είδα 2 ,3 φορές
Συμπαθητικό

RiosK
13/04/2020, 21:54
Έχω ακούσει για μετατροπές εισαγόμενων απο Αμερική σε ευρωπαϊκά στάνταρ. Παίζει κατι τέτοιο για το συγκεκριμένο μοντέλο;

george.S
13/04/2020, 21:58
Έχω ακούσει για μετατροπές εισαγόμενων απο Αμερική σε ευρωπαϊκά στάνταρ. Παίζει κατι τέτοιο για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Δεν ξέρω
Παρκαρισμένο το είχα δει
Ούτε με άνθρωπο πάνω δεν το είδα

bros 650
15/04/2020, 08:08
Έχω εγώ το 500 πολύ όμορφο ευκολοδηγητο εύστροφο έχει το γκαζακι του οδηγηται και με Α2 δίπλωμα.

doctoras
15/04/2020, 10:21
Έχω εγώ το 500 πολύ όμορφο ευκολοδηγητο εύστροφο έχει το γκαζακι του οδηγηται και με Α2 δίπλωμα.

πολύ ενδιαφέρον έκδοση των 500ριων και με περισσότερο χαρακτήρα
μερικά θέματα θα ήθελα να ρωτήσω
άνεση όσο αναφορά τα δύο πίσω αμορτισερ που λένε οτι παραέχουν κοντές διαδρομές συγκριτικά με ένα κοινό μηχανάκι δρόμου(street). Κοπανιέται η μεσούλα σε κατσαρές ασφάλτους ή είναι αποδεκτή η συμπεριφορά
Τα χοντρά λάστιχα με το ψηλό προφίλ συμβάλουν στην προσδιδόμενη άνεση των αναρτήσεων
Πως συμπεριφέρεται (δεδομένου του παραπάνω) όταν βάλεις δικάβαλο, άνεση συνεπιβάτη, εάν επιρεάζεται η συμπεριφορά μοτόσυκλέτας, αν είναι μονο διεκπεραιωτικές μετακινήσεις εντός πόλης ή παραπάνω

επίσης πως το αισθάνεσαι καλύτερα εντός πόλης ή έκτος? εχεις κάνει ταξιδάκι? πως το αισθάνθηκες? εάν το στήσιμο του σε πριζώνει ή σε βάζει σε κρουιζερ καταστάσεις

βάλε μας και καμια φώτο για τα καλορίζικα!

bros 650
16/04/2020, 14:43
Τις αναρτήσεις τις ρύθμισα στο τέρμα και είναι μια χαρά συμβάλει σε αυτό και το μεγάλο προφίλ του ελαστικού. Αργότερα αν θέλω μπορώ να βάλω αφτερμαρκετ που υπάρχουν αυτό στο μέλλον προς το παρόν για τα δεδομένα του στυλ της μηχανής μια χαρά. Έκανα ταξιδακι Χαλκιδική προς το παρόν πριν την καραντίνα άνετο πήγαινα χαλαρά και απολάμβανα την διαδρομή τρεις ώρες οδήγηση με μια στάση στην μέση του ταξιδιου δεν κουραστικά η σέλα μπορώ να πω ότι είναι πολύ άνετη και δεν κουράζει. Για τα δεδομένα του στυλ της μηχανής στρίβει σε αυτό βοηθάει και η θέση της οδήγησης τα ποδηστηρια δεν είναι μπροστά στυλ Χάρλεϊ ο κορμός γέρνει ελάχιστα και έτσι βοηθάει να στρίψεις πιο εύκολα και άνετα από Χάρλεϋ. Επειδή έχει χαμηλή θέση και κέντρο βάρους σου φαίνεται πολύ ελαφριά στο μπρος πίσω με τα πόδια.Γκαζακι έχει εντός εισαγωγικων από φανάρι σε φανάρι δηλαδή αν το ανοίξεις φεύγει αρκετά γρήγορα και αισθανεσαι ρεμπελ. Επαναστάτης

bros 650
16/04/2020, 14:55
417490

bros 650
16/04/2020, 14:56
Μέσα στην πόλη είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση επειδή το κέντρο βάρους είναι χαμηλά και τα πόδια σου πατάνε πολύ καλά κάτω είναι πολύ εύκολο στο μπρος πίσω αν γείρει καταλάθος το κρατάς πολύ ευκολα. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να έχει στο καντράν στροφόμετρο και ένδειξη ταχύτητας. Επίσης θα ήθελα να ήταν λίγο πιο μεγάλο το ρεζερβουάρ για να αγκαλιάζουν πιο σωστά τα πόδια γιατί είναι πολύ στενο καί για να έχει και μεγαλύτερη αυτονομία εγώ βάζω κάθε 200χλμ. Βενζίνη και έχει 2λιτρα μέσα περιπου. Επίσης ο ήχος του κινητήρα και η αίσθηση δεν με αρέσει δεν έχει αυτό το πατ πατ Πατ που έχουν οι Χάρλεϊ αλλά από την άλλη είναι πιο μοτοσυκλετιστικος αυτός ο κινητήρας εύστροφος και τραβάει από χαμηλα και φυσικά πολύ αξιοπιστος. Έχω βάλει πλαϊνές βαλίτσες shad προς το παρόν και θα βάλω σιγά σιγά και άλλα πραγματακια

bros 650
16/04/2020, 15:14
Αν θέλεις άμα λήξει η καραντίνα βρισκόμαστε και στο δίνω να κάνεις βόλτα να δεις αν σε αρεσει

bros 650
16/04/2020, 15:24
Γενικά δεν παίρνω συνεπιβάτη . Προς τα παρόν βόλτα έχω πάει μόνο τον γιο μου 10ετων ο οποίος μου είπε ότι είναι πολύ ανετο, σε σχέση με το σκούτερ που είχα πριν αλλά είναι η γνώμη ενός παιδιού αν πάω την γυναίκα βόλτα θα σας πω την γνώμη της αν και πάλι δεν θα είναι αντικειμενική γιατί κάτι θα βρει να γκρινιάξει. Προσωπικά εμένα δεν μου φαίνεται πολύ άνετη σαν θέση συνεπιβάτη γιατί είναι πολύ μικρή αν και το υλικό φαίνεται οκ και άνετο. Γενικά στις μότο λίγες είναι αυτές που έχουν καλή θέση για τον συνεπιβάτη.

bros 650
16/04/2020, 15:30
Και κάτι ακόμη αυτό το μηχανάκι και σε πριζωνει και σε κάνει να πας χαλαρά. Ανάλογα την διάθεση του αναβάτη. Σε αυτό ρόλο πιστεύω πιστεύω παίζει ο κινητήρας του που δεν είναι ραθυμος για να σε βάζει σε νιρβάνα κυρίως αλλά και λίγο η θέση οδήγησης που σου δίνει την δυνατότητα να μην οδηγείς ΜΟΝΟ χαλαρα

doctoras
16/04/2020, 16:01
ωω σε ευχαριστώ φίλε για την πρόσκληση! πιο πολύ θα ήθελα να διαβάσω την γνώμη σου ως κάτοχος και να έχω υπόψη. Ωραίο review και αξίζει να μετακινηθεί στο ανάλογο thread
Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω για το μηχανάκι, βέβαια δεν έχω την αίσθηση των αμορτισέρ (που μετά απο χρόνια εμπειρίας έχω ενδοιασμούς), αλλά πιστεύω από την άλλη πως υπό νορμάλ καταστάσεις και κάποιες σχετικές ρυθμίσεις μπορεί να είναι άνετο. Νομίζω η θέση του συνεπιβάτη επηρεάζει τα γόνατα και όχι την άνεση του ποπού .
Το μοτέρ είναι μια χαρά αν είσαι κατασταλαγμένος μπορεί να κάνει rtw δε έχει κανένα θέμα.

βασικά επειδή δεν έχουμε cruiser κοινό στην ελλάδα, το μηχανάκι αυτό (όσο και κατασκευαστικά) μπορεί να πάρει μερίδιο και απο τα νεορετρο στο μπατζετ του πάντα και να αποτελέσει μια εναλλακτική επιλογή, στα λεφτά που το προσφέρουν θα συμφωνήσω οτι θα έπρεπε να είναι έχει πιο πλήρη εξοπλισμό και ναι ένα όργανο old school θα έκανε την διαφορά

νεοσσός
16/04/2020, 18:29
... αν πάω την γυναίκα βόλτα θα σας πω την γνώμη της αν και πάλι δεν θα είναι αντικειμενική γιατί κάτι θα βρει να γκρινιάξει.
...
:lol:

Καλοτάξιδο!

Γιώργης
16/04/2020, 19:05
ωω σε ευχαριστώ φίλε για την πρόσκληση! πιο πολύ θα ήθελα να διαβάσω την γνώμη σου ως κάτοχος και να έχω υπόψη. Ωραίο review και αξίζει να μετακινηθεί στο ανάλογο thread
Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω για το μηχανάκι, βέβαια δεν έχω την αίσθηση των αμορτισέρ (που μετά απο χρόνια εμπειρίας έχω ενδοιασμούς), αλλά πιστεύω από την άλλη πως υπό νορμάλ καταστάσεις και κάποιες σχετικές ρυθμίσεις μπορεί να είναι άνετο. Νομίζω η θέση του συνεπιβάτη επηρεάζει τα γόνατα και όχι την άνεση του ποπού .
Το μοτέρ είναι μια χαρά αν είσαι κατασταλαγμένος μπορεί να κάνει rtw δε έχει κανένα θέμα.

βασικά επειδή δεν έχουμε cruiser κοινό στην ελλάδα, το μηχανάκι αυτό (όσο και κατασκευαστικά) μπορεί να πάρει μερίδιο και απο τα νεορετρο στο μπατζετ του πάντα και να αποτελέσει μια εναλλακτική επιλογή, στα λεφτά που το προσφέρουν θα συμφωνήσω οτι θα έπρεπε να είναι έχει πιο πλήρη εξοπλισμό και ναι ένα όργανο old school θα έκανε την διαφορά

το καινούργιο μοντέλο του 2020 έχει νέα αμορτισέρ αζώτου, assist slip συμπλέκτη και ένδειξη ταχύτητας στο όργανο! Είναι όμορφο αλλά... 7000€!

giorgosb
16/04/2020, 19:31
https://www.mcnews.com.au/honda-cmx-500-scores-improved-suspension-and-updates-for-2020/

417502

417504

417505

417506

bros 650
16/04/2020, 20:55
Από ότι βλέπω έχει ένδειξη βενζίνης. Λες να υπάρχει περίπτωση να εχει θέση στην πλακέτα του δικού μου καντράν και απλά να συνδέεις το καλωδιο κάτω στην φούσκα και να έχεις ένδειξη ταχύτητας;