PDA

View Full Version : κλασσικη αντιβιωση κατα της κλεισουρας λογω κορωνο-γιού



panavour
14/04/2020, 00:05
αντιβίωση με κλασσικα μοτορια



https://www.youtube.com/watch?v=D8yem2Ivcek

panavour
14/04/2020, 00:09
https://www.youtube.com/watch?v=p5o5yXf4atI

buckley
14/04/2020, 05:54
Ποια αντιβίωση ρε θείο, ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται εγώ ξέρω :cry:

panavour
14/04/2020, 10:07
Μια που τα ειδες για πες μου , μια και εχεις το χιλιαρι , στο πρωτο βιντεο το κοκκινο λαμπακι που αναβει καποιες φορες στο αριστερο -οπως κοιταμε- μερος του στοφομετρου τι ακριβως δηλωνει??ελλειψη λαδιου ή κατι αλλο?

sapila racing
14/04/2020, 10:16
Μια που τα ειδες για πες μου , μια και εχεις το χιλιαρι , στο πρωτο βιντεο το κοκκινο λαμπακι που αναβει καποιες φορες στο αριστερο -οπως κοιταμε- μερος του στοφομετρου τι ακριβως δηλωνει??ελλειψη λαδιου ή κατι αλλο?

Ειναι το λαμπακι που σου δείχνει αν φορτίζεται η μπαταρία. Οταν ανάβει δεν φορτίζει.

Bowleno
14/04/2020, 10:18
Τι είναι δεν ξέρω, πάντως στο βίντεο δεν ανάβει, το φως του ήλιου είναι που ξεγελάει το μάτι....

Edit: γρήγορο πιστόλι ο Άρης :lol:

sapila racing
14/04/2020, 10:20
Τι είναι δεν ξέρω, πάντως στο βίντεο δεν ανάβει, το φως του ήλιου είναι που ξεγελάει το μάτι....

Αναβει, δες στο 00:50 στην αρχη μεσα στο box.

buckley
14/04/2020, 11:06
Μια που τα ειδες για πες μου , μια και εχεις το χιλιαρι , στο πρωτο βιντεο το κοκκινο λαμπακι που αναβει καποιες φορες στο αριστερο -οπως κοιταμε- μερος του στοφομετρου τι ακριβως δηλωνει??ελλειψη λαδιου ή κατι αλλο?

Δεν χρειαζόταν να χεις laverda 1000 για να το δεις ,αρκούσε και ένα ταπεινό guzzi imola.

sapila racing
14/04/2020, 20:07
Δεν χρειαζόταν να χεις laverda 1000 για να το δεις ,αρκούσε και ένα ταπεινό guzzi imola.

Kαι στο Pantah ανάψε στις Σέρρες και τον ήπιαμε πάλι. :cry:

buckley
15/04/2020, 07:02
Kαι στο Pantah ανάψε στις Σέρρες και τον ήπιαμε πάλι. :cry:

video or never .....:p

sapila racing
15/04/2020, 08:05
video or never .....:p

Στο video δεν φαίνεται, το λαμπακι της γεννήτριας ειναι λίγο πιο κατω απο το κάδρο έτσι όπως τοποθετώ την κάμερα.
Είχε ανάψει και στα Μέγαρα την 2η φορά που πήγα με το Pantah, επισκευάστηκε ο ανορθωτής και τώρα έχουμε πάλι τα ίδια...

doctor_john
15/04/2020, 09:01
Είχα πετύχει μια κουβέντα αμερικάνων πριν χρόνια, που μίλαγαν για απλές μεθόδους να ψύχουν τον ανορθωτή
καλύτερα σε θερμά κλίματα. Έλεγαν πως στην θέση που είναι μπορεί να χρειάζεται λίγο καλύτερη ροή αέρα.

sapila racing
15/04/2020, 09:08
Είχα πετύχει μια κουβέντα αμερικάνων πριν χρόνια, που μίλαγαν για απλές μεθόδους να ψύχουν τον ανορθωτή
καλύτερα σε θερμά κλίματα. Έλεγαν πως στην θέση που είναι μπορεί να χρειάζεται λίγο καλύτερη ροή αέρα.

Nαι είναι γνωστό οτι στα pantah εκει που ειναι χωμένος εχει θέμα και η απλή πατέντα ειναι να τον μετακινήσεις πιο μπροστά να έχει καλύτερη ροή αέρα.

doctor_john
15/04/2020, 09:23
Δεν το ήξερα, αν πετύχεις καμιά φωτό στην θέση που είναι θα ήθελα να την δώ σαν αναφορά.

Bowleno
15/04/2020, 09:25
Στο video δεν φαίνεται, το λαμπακι της γεννήτριας ειναι λίγο πιο κατω απο το κάδρο έτσι όπως τοποθετώ την κάμερα.
Είχε ανάψει και στα Μέγαρα την 2η φορά που πήγα με το Pantah, επισκευάστηκε ο ανορθωτής και τώρα έχουμε πάλι τα ίδια...

Πρέπει να το αγαπάς πολύ αυτό το μΕχανάκι, Άρη.... :p

buckley
15/04/2020, 10:19
Nαι είναι γνωστό οτι στα pantah εκει που ειναι χωμένος εχει θέμα και η απλή πατέντα ειναι να τον μετακινήσεις πιο μπροστά να έχει καλύτερη ροή αέρα.

Προμήθεια ειδών πρώτης ανάγκης γράψε στο χαρτάκι :D
417467

sapila racing
15/04/2020, 10:37
Πρέπει να το αγαπάς πολύ αυτό το μΕχανάκι, Άρη.... :p

Ειναι πολύ καλό το μηχανάκι και μου βγάζει τα γούστα που ήθελα. Classic racing φάση.


Προμήθεια ειδών πρώτης ανάγκης γράψε στο χαρτάκι :D
417467

Τι ειναι αυτό Πάνο?
Original ανορθωτης Pantah δεν ειναι παντως.

buckley
15/04/2020, 10:42
Ειναι πολύ καλό το μηχανάκι και μου βγάζει τα γούστα που ήθελα. Classic racing φάση.



Τι ειναι αυτό Πάνο?
Original ανορθωτης Pantah δεν ειναι παντως.

Αφού δεν δουλεύουν τα μαμά είπαμε :bawl:
Στα πράγματα του 2ου alazzurra 650 τον βρήκα.

doctor_john
15/04/2020, 10:52
Toν βρήκα ως Z 1461 για pantah 350 ΧL του '82

Z 1182 ο αντίστοιχος του 600SL '81 και Ζ 1684 που φόραγαν και τα 500.

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γράφουν και τα χαρακτηριστικά τους να καταλαβαίνουν οι
μηχανικοί τι χρειάζονται.

υγ: ο 1182 γράφει 12V 18A

sapila racing
15/04/2020, 11:08
Toν βρήκα ως Z 1461 για pantah 350 ΧL του '82

Z 1182 ο αντίστοιχος του 600SL '81 και Ζ 1684 που φόραγαν και τα 500.

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γράφουν και τα χαρακτηριστικά τους να καταλαβαίνουν οι
μηχανικοί τι χρειάζονται.

Δεν ξέρω τι κωδικοί είναι αυτοί γιατρέ.
Ο δικός μου είναι ο original κι έχει επισκευαστεί με νέα σωθικά. Γράφει πανω B22.
Το μυστικό της επιτυχίας είναι στον κατασκευαστή αυτών των καταραμένων ηλεκτρικών εξαρτημάτων..... Ducati Elettrotecnica..... :bawl:

Νατος και φωτό.

buckley
15/04/2020, 11:15
Tι μπαταρία έχεις πάνω ρε ?
https://ricksmotorsportelectrics.com/blog/lithium-ion-friendly-rectifierregulator/

sapila racing
15/04/2020, 11:34
Tι μπαταρία έχεις πάνω ρε ?
https://ricksmotorsportelectrics.com/blog/lithium-ion-friendly-rectifierregulator/

Μπαταρία LifePo4 αλλά σιγα μην δωσω 100+ για ανορθωτή.
Μπορεί και να μου την δώσει και να το κάνω total loss οπως ολοι οι άλλοι στην Rijeka ωστε να στροφάρει καλύτερα, να βγαλω και την μίζα και να ελαφρύνει.
Και ξερεις το σχέδιο έλεγε Rijeka φέτος τον Σεπτέμβρη αλλά δεν το βλέπω τώρα...

doctor_john
15/04/2020, 11:52
Toυλάχιστον κοιτάω για τον σωστό :lol:

Εγώ να είμαι ειλικρινής, όπου μου έχουν δείξει μηχανικοί εξαρτήματα duc electronica, πέρα από μοτό ducati, σε γιαπωνέζικα
σε vespa κ.λπ. μιλάνε με τα καλύτερα λόγια.

Πάντως από ότι βλέπω, υπάρχει μέριμνα, βρίσκεις και στοκ και αντικαταστάτες απο την ducati.

buckley
15/04/2020, 12:12
Toυλάχιστον κοιτάω για τον σωστό :lol:

Εγώ να είμαι ειλικρινής, όπου μου έχουν δείξει μηχανικοί εξαρτήματα duc electronica, πέρα από μοτό ducati, σε γιαπωνέζικα
σε vespa κ.λπ. μιλάνε με τα καλύτερα λόγια.

Πάντως από ότι βλέπω, υπάρχει μέριμνα, βρίσκεις και στοκ και αντικαταστάτες απο την ducati.

Μέριμνα ναι ,οικονομική όχι :cry:

doctor_john
15/04/2020, 12:33
Ναι ρε συ Πάνο αλλά να τα βλέπουμε και στο σύνολο, δεν είναι φτηνά αντίστοιχα του κόστους κατασκευής τους
αλλα δεν είναι και απαγορευτικά ακριβά.
Με τις τιμές που είδα σήμερα μόνο, βλέπω μια ισορροπία, nos, μεταχειρισμένα, καινούρια αντικαστατες, 130-150
για όλες τις μοτό που τα φοράνε.

Αντίστοιχα των μικρών ducati που τα φοράνε ένας σκασμός aprilia, γιαπωνέζικα κ.λπ. και αυτά κοντά στα 80 όλα.

Είναι έξοδο αλλά και ο ρυθμός που τα ζητάνε είναι χαλαρός και σαν ανταλλακτικό μου φαίνεται από τα πιο
"τιμια" που έχουν κρατήσει σχεδόν σταθερές τιμές πάνω από 20 χρόνια.

Παρεμπιπτόντως έχω την εντύπωση πως τα μικρότερα φοράνε με περισσότερα αμπερ και δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω γιατί.

Μην παρεξηγηθώ, δεν μου περισεύουν σε καμία περίπτωση απλά προσπαθώ να τα βλέπω λογικά.