PDA

View Full Version : Κοψίματα σε δίχρονο



harisgatas
17/04/2020, 14:23
Καλησπέρα!Έχω ένα gilera smt 50 κυβικών δίχρονο (παρόμοιο με Derbi Senda 50).Ήμουν στην παραλιακή πριν κάνα 2μηνο και εκεί που γυρνούσα πίσω άρχισε στις υψηλές στροφές να κάνει κάποια κοψίματα και να μην δίνει γκάζι στις μικρές ταχύτητες.Γύρισα πίσω το έσβησα και μετά δεν έπαιρνε μπροστα ή έπαιρνε με πολλές μανιβελιές ή σπρώξιμο.Πήγα σε έναν μηχανικό και μου είπε να αλλάξω ηλεκτρονική.Άλλαξα ηλεκτρονική αλλα συνέχιζε τα ιδια.Πήγα σε άλλον και μου καθάρισε το καρμπυρατερ.Δούλεψε κανονικά την πρώτη μέρα και μετά μου κόπηκε και η ντίζα του γκαζιού.Ξαναπήγα,άλλαξε την ντίζα και μου είπε να κάνω μίξη λάδι-βενζίνη κατευθείαν στο ντεπόζιτο της βενζίνης για να δούμε αν έχει θέμα η αντλία λαδιού ή καρμπυρατέρ μου.Το έκανα αλλά παλι συνεχίζει τα ίδια.Έχω αλλάξει δύο μπουζι μέχρι τώρα.Παρατήρησα ότι αυτά τα κοψίματα τα κάνει στις υψήλες στροφές στην πρώτη και δεύτερη ταχύτητα ενώ από τρίτη και πάνω δουλεύει κανονικά.Σήμερα το πήρα βόλτα και ανέβασε θερμοκρασία αρκετη και οταν το έσβησα δεν έπαιρνε πάλι μπροστά...Τελικά τι μπορεί να ειναι; Πάω όντως για αλλαγή καρμπυρατέρ η μπορεί να είναι κατι άλλο; Μήπως υπάρχει θέμα με το πιστόνι ή κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!:D

doctor_john
17/04/2020, 16:18
Καλως ήρθες, οδηγούσες με σταθερό γκάζι στις ψηλές όταν το παρατήρησες στην παραλιακή;

doctoras
17/04/2020, 20:15
νομιζω πρέπει να βρείς κάποιον καλό μαστορα που να ξερει απο δίχρονα να το πάρει απο την αρχή

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/04/2020, 21:15
Ποντάρω τροφοδοσία. Καρμπ...

harisgatas
17/04/2020, 21:50
Καλως ήρθες, οδηγούσες με σταθερό γκάζι στις ψηλές όταν το παρατήρησες στην παραλιακή;

Πήγαινα με 100 για κάνα 20λεπτο μπορεί και παραπάνω,το είχα τερματίσει.

harisgatas
17/04/2020, 21:51
νομιζω πρέπει να βρείς κάποιον καλό μαστορα που να ξερει απο δίχρονα να το πάρει απο την αρχή

Ψάχνω εδώ και ένα χρόνο...Ακόμα και η αντιπροσωπεία με έδιωξα που ήταν η τελευταία μου ελπίδα

harisgatas
17/04/2020, 21:52
Ποντάρω τροφοδοσία. Καρμπ...

Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα αλλά δεν έχω εμπειρία οπότε το άφησα δυστηχώς..

doctor_john
18/04/2020, 00:37
Ακούγεται σαν να το κόλλησες φίλε, είναι δύσκολο να γίνει σωστή λίπανση με σταθερό γκάζι σε δίχρονο.
Αν θες γράψε που είσαι να σου προτείνει όποιος ξέρει έμπειρο μηχανικό κοντά σου.

doctoras
18/04/2020, 11:31
Ακούγεται σαν να το κόλλησες φίλε, είναι δύσκολο να γίνει σωστή λίπανση με σταθερό γκάζι σε δίχρονο.
Αν θες γράψε που είσαι να σου προτείνει όποιος ξέρει έμπειρο μηχανικό κοντά σου.

με αντλία λαδιού δεν έχεις κανένα πρόβλημα

δεν νομίζω πολιτικό δίχρονο να έχει κανένα προβλημα(χωρίς μετατροπές πάντα) να πηγαίνει τέρμα γκάζι απλώς σε κάποια φάση νιωθεις μια κόπωση στο μοτερ. ρίχνεις στα 3/4 το γκάζι και συνεχίζεις
όμως το Beta του φίλου δε νομίζω να μην έχει υποστεί μετατροπές γιατί 100ρίζει λεέι στο κοντέρ, ενώ τα τελεταία δίχρονα 50ρια είχαν περιορισμό 50km/h εάν δεν κάνω λάθος.

βρες έναν μαστορα (όχι αντιπροσωπεια) "παλιάς κοπής" που να ξέρει απο δίχρονα να τα παρει απο την αρχη όλα να τα τσεκάρει να μετρήσει και να πάει αναλόγως. 10 πράγματα είναι του φούστη, απλώς εχε υποψη οτι για να γίνει ξανα όπως ήταν μπορει να χρειαστεί ελάχιστα εώς πολλά και αυτό πρέπει να το αποδεχτείς

THEOD
18/04/2020, 11:43
Πήγαινα με 100 για κάνα 20λεπτο μπορεί και παραπάνω,το είχα τερματίσει.

Ωχ, ωχ...
Ψυχανεμίζομαι κόλλημα...
Μάστορας οπωσδήποτε και άμεσα (μην το κυκλοφορείς γιατί εκεί που μπορεί να την βγάλεις "ψιλοκαθαρή" μόνο με ελατήρια-πιστόνι, αν επιμένεις έχεις σοβαρότατη πιθανότητα να καταλήξεις σε πλήρη ζημιά)

katsar
18/04/2020, 11:45
Τώρα αν πω και εγώ πως η πρώτη μου σκέψη ήταν ''το φράκαρες το εργαλείο'' :)

harisgatas
18/04/2020, 11:53
με αντλία λαδιού δεν έχεις κανένα πρόβλημα

δεν νομίζω πολιτικό δίχρονο να έχει κανένα προβλημα(χωρίς μετατροπές πάντα) να πηγαίνει τέρμα γκάζι απλώς σε κάποια φάση νιωθεις μια κόπωση στο μοτερ. ρίχνεις στα 3/4 το γκάζι και συνεχίζεις
όμως το Beta του φίλου δε νομίζω να μην έχει υποστεί μετατροπές γιατί 100ρίζει λεέι στο κοντέρ, ενώ τα τελεταία δίχρονα 50ρια είχαν περιορισμό 50km/h εάν δεν κάνω λάθος.

βρες έναν μαστορα (όχι αντιπροσωπεια) "παλιάς κοπής" που να ξέρει απο δίχρονα να τα παρει απο την αρχη όλα να τα τσεκάρει να μετρήσει και να πάει αναλόγως. 10 πράγματα είναι του φούστη, απλώς εχε υποψη οτι για να γίνει ξανα όπως ήταν μπορει να χρειαστεί ελάχιστα εώς πολλά και αυτό πρέπει να το αποδεχτείς

Το μηχανάκι είναι όλο μαμίσιο απο το 2005,το 2010 το πήρα και έχει κανει από μένα 21000 χλμ.Δεν έχει ανοιχτεί ποτέ τίποτα στο μοτέρ μόνο καθάρισμα που και που το καρμπ μέχρι εκεί.

harisgatas
18/04/2020, 11:55
Βρίσκομαι Πειραιά.Έχω πάει σε έναν ο οποίος είναι αρκετα διαφημησμένος.Όποιος ξέρει κάποιον καλό σε πειραιά και γύρω περιοχές ας μου πει.Ευχαριστώ!

doctoras
18/04/2020, 12:02
απο την δική μου εμπειρία πιτσιρικάς με το παρακάτω "μαμα όμως"
417546
έβγαζε στο κοντερ στα καλά του 115-120km/h είτε μονός είτε διπλός
σε ακτίνα 200km στα περιξ της πολης διπλός μάλιστα πηγαιναμε καρυδωμένο γκάζι με μερικές εναλλαγές δεν έπαθε τίποτα το πούλησα σε κανίβαλο όταν τον ρώτησα μετά απο 10 χρόνια το είχε ακόμη

harisgatas
18/04/2020, 12:12
απο την δική μου εμπειρία πιτσιρικάς με το παρακάτω "μαμα όμως"
417546
έβγαζε στο κοντερ στα καλά του 115-120km/h είτε μονός είτε διπλός
σε ακτίνα 200km στα περιξ της πολης διπλός μάλιστα πηγαιναμε καρυδωμένο γκάζι με μερικές εναλλαγές δεν έπαθε τίποτα το πούλησα σε κανίβαλο όταν τον ρώτησα μετά απο 10 χρόνια το είχε ακόμη

Μακάρι να ζούσα το μεταξύ 1985-2000 ,μου αρέσουν πολύ να δίχρονα.

toyar
18/04/2020, 13:18
διχρονα πιστονι και ελατηριο θεωρουνται αναλωσιμα και αλλαζονται καθε καποια χλμ
μπορει να γινει ενας ελεγχος χωρις λυσιμο με μετρηση συμπιεσης
επισης επηρεαζει πολυ την αποδοση η κατασταση της εξατμισης

harisgatas
18/04/2020, 13:26
διχρονα πιστονι και ελατηριο θεωρουνται αναλωσιμα και αλλαζονται καθε καποια χλμ
μπορει να γινει ενας ελεγχος χωρις λυσιμο με μετρηση συμπιεσης
επισης επηρεαζει πολυ την αποδοση η κατασταση της εξατμισης

Έχω κάψει την εξάτμιση πριν κάποια χόνια,και από τον καιρό έχει σκουριάσει.Τι μπορώ να κάνω για αυτήν;