PDA

View Full Version : Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)



Σελίδες : [1] 2 3

Cineboy
17/04/2020, 19:58
Χαιρετίζω το Forum και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.
Μέσα από την μακρόχρονη δίτροχη μου διαδρομή και έχοντας περάσει από τα χέρια μου πολλές μηχανές διαφόρων κατηγοριών,τους τελευταίους 6 περίπου μήνες βρίσκομαι δίχως καμία, αφού προχώρησα πριν καιρό στην πώληση της πιό πρόσφατης μηχανής μου (Hayabusa 2005) η οποία και με εξυπηρετούσε σε πολλά ταξίδια λόγω δουλειάς κυρίως μεταξύ επαρχίας και Αθήνας.
Πλέον μένω εδω και μερικά χρόνια μόνιμα επαρχία, και αυτό το διάστημα βρίσκομαι σε αναζήτηση της νέας δίτροχης φίλης μου,επανερχόμενος στην παλιά μου κατηγορία On-Off, και γιά να με βολεύει στις εδω οδικές συνθήκες και γιά αγαπημένα δίτροχα ταξίδια.

Μετά απο πολύ μελέτη και ψάξιμο, ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά που πραγματικά είμαι 50-50 μοιρασμένος, ανάμεσα στις δύο Moto που έχω καταλήξει.Τις έχω βρεί και τις δύο σε σχεδόν καινούργια κατάσταση, με τα ίδια ακριβώς χρήματα τριβάλιτσες και με 6 και 9 χιλιάδες χιλιόμετρα...δηλαδή σχεδόν καινούργιες.Παρά του ότι γνωρίζω πολύ καλά τα + και τα - της κάθε μίας, δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμη.Εχω ανέβει και στις δύο, αλλά δεν έχω οδηγήσει καμία απο αυτές.Φυσικά και θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά προς το παρών περιορίζομαι σε ότι διαβάζω και στις γνώμες σας εδω.

Ιταλία μεριά λοιπόν η Αυστρία ανάμεσα σε αυτές τις δύο υπέροχες μηχανές και γιατί;....ένα θέμα φυσικά που έχει απασχολήσει πολλά μελάνια γραφής ανά τον κόσμο, ακόμη και σήμερα!!

Σας ευχαριστώ πολύ....

DrBig
17/04/2020, 20:08
Με δεδομενο πως ειναι και οι δυο μια απο τα ιδια, θα προτιμουσα αυτην που θα θεωρουσα πιο αξιοπιστη, ειδικα προερχομενος απο hayabusa.

Cineboy
17/04/2020, 20:15
Συμφωνώ απόλυτα,αλλά ακόμη και εκεί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Δοκιμασμένα περίπου το ίδιο και τα δύο μοτέρ και με τα προβλήματα αξιοπιστίας που κατά καιρούς έχουν εμφανίσει και τα δύο στρατόπεδα.....σε ευχαριστώ πολύ όμως γιά την γνώμη σου.

νεοσσός
17/04/2020, 20:19
Έχεις σκεφθεί για KLE 500; :p



Είχα δει ένα συγκριτικό τεστ στα Αγγλικά, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω αυτή τη στιγμή. Ίσως ήταν με την πιο καινούρια Multistrada 1260 Enduro. Απ' όσο θυμάμαι, έβγαζε το KTM καλύτερο στο χώμα, ενώ την Aprilia Ducati καλύτερη στην άσφαλτο. Υπάρχει όμως ένα στα Ιταλικά με αγγλικούς υπότιτλους (https://www.youtube.com/watch?v=Hkh5y-yRKlk).

DrBig
17/04/2020, 20:25
Συμφωνώ απόλυτα,αλλά ακόμη και εκεί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Δοκιμασμένα περίπου το ίδιο και τα δύο μοτέρ και με τα προβλήματα αξιοπιστίας που κατά καιρούς έχουν εμφανίσει και τα δύο στρατόπεδα.....σε ευχαριστώ πολύ όμως γιά την γνώμη σου.

Ε τοτε παρε αυτη που σου αρεσει πιο πολυ και μη το πολυσκεφτεσαι. Η πολλη αναλυση οδηγει σε διαλυση!

Cineboy
17/04/2020, 20:27
Την Ducati εννοείς...όχι την Aprilia......πάντως σχετικά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, αλά ακόμη δεν μπορώ να καταλήξω.

Cineboy
17/04/2020, 20:28
Ε τοτε παρε αυτη που σου αρεσει πιο πολυ και μη το πολυσκεφτεσαι. Η πολλη αναλυση οδηγει σε διαλυση!

Σωστός,αλλά και εδω και οι δύο μου αρέσουν πολύ γιά διαφορετικούς λόγους......τέλος πάντων κουβέντα να γίνεται και όλες οι γνώμες και μετρούν και χρήσιμες είναι.Απλά την γνώμη την δική σας αναζητώ και πιθανώς κάποιους που να έχουν οδηγήσει και τις δύο υποψήφιες.Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αυτό.

DrBig
17/04/2020, 20:29
Την Ducati εννοείς...όχι την Aprilia......πάντως σχετικά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, αλά ακόμη δεν μπορώ να καταλήξω.

.......ισως παλι να θελεις 1250gs και δε το ξερεις!

Cineboy
17/04/2020, 20:32
.......ισως παλι να θελεις 1250gs και δε το ξερεις!

Λές;...νόμιζα αρχικά ότι έγραφες 1200, γιατί αυτή όχι....μου είναι αδιάφορη.Αλλά και πάλι τόσο ψηλά σε χρήματα δεν μπορώ να φτάσω.Ανέκαθεν πάντως θεωρούσα τα Gs υπερτιμημένα.

fatsas35
17/04/2020, 22:50
Multistrada..Πιο όμορφη..

Lioulios
18/04/2020, 03:43
Ωραία φάση περνάς φίλε μου.

:beer:

Cineboy
18/04/2020, 05:08
Multistrada..Πιο όμορφη..

Οι Ιταλίδες είναι αλλιώς!!....και είναι πολύ σημαντικό να αρέσει στα μάτια σου αυτό που βλέπουν στο γκαράζ.

Cineboy
18/04/2020, 05:09
Ωραία φάση περνάς φίλε μου.

:beer:

Είναι αλήθεια φίλε μου αυτό...ευχάριστος πονοκέφαλος μετά απο αρκετά χρόνια και πάλι!!

contes di Zante
18/04/2020, 08:23
Καλε όρισες Γιάννη, Χρόνια σου πολλά και καλή αγορά ό,τι και άν αποφασίσεις.

Από φθινόπωρο του 2018 ήμουν ακριβώς στη δικιά σου θέση ψάχνοντας για ταξιδιάρα ψυχή μετά από 1,5 χρόνο αμήχανος. Επιλογή το 1190 αποκλειστικά στο γκρι/ανθρακί/ασημί αλλά οι τιμές στον θέο. Αργότερα, τέτοια εποχή βρίσκω σε καλή τιμή ένα 1290Τ και ενώ έχει δοκιμαστεί από φίλο (ιδιοκτήτη 1290Τ) και έχουν κανονιστεί Service και βαλίτσες ώστε να το πάρω έτοιμο, την παραμονή μου το ακυρώνει. Τότε προέκυψε το Mugello όπου (ξανα)εμφανίστηκε ο έρωτας για τα Ducati

Αν ψάξεις θα βρείς αρκετές παρουσιάσεις, τεστ και συγκριτικά μεταξύ των 1290 και 1200 σε όλες τις εκδόσεις τους, νομίζω ότι στα περισσότερα βγάζουν πιο ολοκληρωμένο το 1290 adv. Προσωπικά πάντα ψωνίζω με αρχικό κριτήριο το συναίσθημα, οπότε μικροδιαφορές στην απόδοση (για τα δικά μου χέρια) δεν τις λαμβάνω υπόψιν.

Όσον αφορά την αγορά μτχ, μετά από μήνες ψαξίματος σε Ελλάδα και εξωτερικό (από Σεπτέμβρη του '18 μέχρι Σεπτέμβρη του '19) έχω να πώ ότι στην Ελλάδα τα ΚΤΜ είναι υπερτιμημένα ως μτχ, κοίτα από τα 990adv, 990SMT μέχρι και τα 1290S. Απόδειξη ότι τα βρίσκεις σε ίδια τιμή όταν το 1290Τ έιχε καινούριο 18690€ (νομίζω όταν έβγαλε το 1290S πήγε 19290€) ενώ το 1200 enduro ξεπερνούσε τα 23000€.

Καλή αγορά και πάλι και ότι και να πάρεις λιώσε το στα χιλιόμετρα!!

GogosLux
18/04/2020, 10:20
Μιας και το εχω περάσει το δήλημα αλλα είχα και στο παρελθον το Multi του 2011 λεω να πω και εγω την γνωμη μου.

Το Multi 2019 προσωπικά μου φαίνεται οτι σε καθίζει πιο μέσα ενω το ΚΤΜ πιο ψηλα/πανω, οποτε ίσως λογο την Hayabusa να σου ειναι πιο φιλικο το Multi.

Απο την αλλη εγω σε στατικό επίπεδο ενιωθα το Μulti να εχει πιο ψηλά το βαρος του μιας και επρεπε να βαλω πιο πολύ προσπαθεια να το σηκώσω απο το πλαγια θεση σταντ (ειμαι 1,90 οποτε δεν φταίει το υψος :D )

Αισθητικά (και ως "θυμα" marketing) το Multi στα ματια μου ειναι πιο ομορφο αλλα το ΚΤΜ ειναι πιο "εργαλείο".

Κατα τα αλλα, το κυριο αρνητικο που εχει το Μulti ειναι το κοστος συντήρησης που μπορεί να ειναι ακομα και διπλάσιο σε σχεση με το ΚΤΜ.
Μιλάω για το στανταρ σερβις και οχι κατι σπελιαλ.

Ακομα και αν συγκρίνεις τιμη ελλάδας 2015 στο Multi (600-700 euros πλήρωσα) με τιμη 2020 Λουξεμβουργο (που ειμαι απο το 2016) για το ΚΤΜ 2018 Adv S (380-400 euros).
Οταν ηρθα το 2016 και ρωτησα την τιμη σερβις στο Λουξ για το Multi μου είπαν 1000 euros που ειναι λογική διαφορά με την Ελλάδα.

Αυτός ηταν και ο κύριος λόγος που τελικά πηρα εδω το ΚΤΜ + οτι στην δική μου περίπτωση το Multi ηταν πολυ πιο ακριβο στην αγορα.

Καλές αγορες και οτι και αν αποφασίσεις ευχομαι να το χαρεις :beer:

lykourgi
18/04/2020, 10:29
Πιστεύω ότι πρέπει να τα οδηγήσεις και τα δύο.
Το δίλλημα θα λυθεί αυτόματα.



Ή θα μπλεχτείς χειρότερα.:lol:

doctor_john
18/04/2020, 10:55
Μιας και το εχω περάσει το δίλημμα αλλα είχα και στο παρελθον το Multi του 2011 λεω να πω και εγω την γνωμη μου.

Το Multi 2019 προσωπικά μου φαίνεται οτι σε καθίζει πιο μέσα ενω το ΚΤΜ πιο ψηλα/πανω, οποτε ίσως λογο την Hayabusa να σου ειναι πιο φιλικο το Multi.

Απο την αλλη εγω σε στατικό επίπεδο ενιωθα το Μulti να εχει πιο ψηλά το βαρος του μιας και επρεπε να βαλω πιο πολύ προσπαθεια να το σηκώσω απο το πλαγια θεση σταντ (ειμαι 1,90 οποτε δεν φταίει το υψος :D )

Αισθητικά (και ως "θυμα" marketing) το Multi στα ματια μου ειναι πιο ομορφο αλλα το ΚΤΜ ειναι πιο "εργαλείο".

Κατα τα αλλα, το κυριο αρνητικο που εχει το Μulti ειναι το κοστος συντήρησης που μπορεί να ειναι ακομα και διπλάσιο σε σχεση με το ΚΤΜ.
Μιλάω για το στανταρ σερβις και οχι κατι σπελιαλ.

Ακομα και αν συγκρίνεις τιμη ελλάδας 2015 στο Multi (600-700 euros πλήρωσα) με τιμη 2020 Λουξεμβουργο (που ειμαι απο το 2016) για το ΚΤΜ 2018 Adv S (380-400 euros).
Οταν ηρθα το 2016 και ρωτησα την τιμη σερβις στο Λουξ για το Multi μου είπαν 1000 euros που ειναι λογική διαφορά με την Ελλάδα.

Αυτός ηταν και ο κύριος λόγος που τελικά πηρα εδω το ΚΤΜ + οτι στην δική μου περίπτωση το Multi ηταν πολυ πιο ακριβο στην αγορα.

Καλές αγορες και οτι και αν αποφασίσεις ευχομαι να το χαρεις :beer:

Έχοντας μικρή επαφή και με τα δυο θεωρώ πως έγραψες ότι θα 'θελα να γράψω, μάλλον πιο κατανοητά :a18:

Στο 1.80 μου φάνηκε λίγο πιο διαχειρίσημο το ktm σε δύσκολα κομμάτια. Όχι πως συζητάω την είσοδο τους σε κάτι παραπάνω
απο δασικό με αυτά τα λάστιχα απλά το έχω περισσότερο του χεριού μου.

Ωραίο πρόβλημα πάντως, σε βάζει να κάνεις ασκήσεις λογικής.

cosgili
18/04/2020, 11:12
Και τα 2 μηχανάκια είναι εξαιρετικά καλά σε αυτό που κάνουν. Αν θες και λίγο χώμα ΚΤΜ...
Πέραν αυτού οι διαφορές είναι αμελητέες.
Οπότε καταλήγουμε σε υποκειμενικό κριτήριο. Προσωπικά το 1290 μου αρέσει περισσότερο. Στο multi ενώ μου αρέσουν πολύ τα φανάρια του, με χαλάνε απίστευτα τα 2 ρουθούνια από κάτω. Βέβαια περί ορέξεως...

DrBig
18/04/2020, 11:39
Ωραίο πρόβλημα πάντως, σε βάζει να κάνεις ασκήσεις λογικής.

Ασε τη λογικη απ εξω γιατι αν την επιστρατευσεις παιρνεις αυτο:
417544

Cineboy
18/04/2020, 12:06
Καλε όρισες Γιάννη, Χρόνια σου πολλά και καλή αγορά ό,τι και άν αποφασίσεις.

Από φθινόπωρο του 2018 ήμουν ακριβώς στη δικιά σου θέση ψάχνοντας για ταξιδιάρα ψυχή μετά από 1,5 χρόνο αμήχανος. Επιλογή το 1190 αποκλειστικά στο γκρι/ανθρακί/ασημί αλλά οι τιμές στον θέο. Αργότερα, τέτοια εποχή βρίσκω σε καλή τιμή ένα 1290Τ και ενώ έχει δοκιμαστεί από φίλο (ιδιοκτήτη 1290Τ) και έχουν κανονιστεί Service και βαλίτσες ώστε να το πάρω έτοιμο, την παραμονή μου το ακυρώνει. Τότε προέκυψε το Mugello όπου (ξανα)εμφανίστηκε ο έρωτας για τα Ducati

Αν ψάξεις θα βρείς αρκετές παρουσιάσεις, τεστ και συγκριτικά μεταξύ των 1290 και 1200 σε όλες τις εκδόσεις τους, νομίζω ότι στα περισσότερα βγάζουν πιο ολοκληρωμένο το 1290 adv. Προσωπικά πάντα ψωνίζω με αρχικό κριτήριο το συναίσθημα, οπότε μικροδιαφορές στην απόδοση (για τα δικά μου χέρια) δεν τις λαμβάνω υπόψιν.

Όσον αφορά την αγορά μτχ, μετά από μήνες ψαξίματος σε Ελλάδα και εξωτερικό (από Σεπτέμβρη του '18 μέχρι Σεπτέμβρη του '19) έχω να πώ ότι στην Ελλάδα τα ΚΤΜ είναι υπερτιμημένα ως μτχ, κοίτα από τα 990adv, 990SMT μέχρι και τα 1290S. Απόδειξη ότι τα βρίσκεις σε ίδια τιμή όταν το 1290Τ έιχε καινούριο 18690€ (νομίζω όταν έβγαλε το 1290S πήγε 19290€) ενώ το 1200 enduro ξεπερνούσε τα 23000€.

Καλή αγορά και πάλι και ότι και να πάρεις λιώσε το στα χιλιόμετρα!!

Πρώτα πρώτα καλώς σας βρήκα και σε ευχαριστώ γιά την γραφή σου.
Ναι...είναι αλήθεια ότι τα KTM μεταχειρισμένα, είναι υπερτιμημένα σε σχέση με την αρχική τιμή αγορά τους και αυτό συμβαίνει και με τα 1290.Τώρα τελευταία κάπως πάει να αλλάξει το πράγμα στις τιμές προς τα κάτω.Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι παρά την νέα έκδοση του S, το Τ εξακολουθεί να είναι ψηλά στην τιμή, αλλά από την άλλη ξέρω ότι πολλοί είναι ορκισμένοι στην έκδοση Τ ειδικά γιά ταξίδια και μικτή χρήση.

Προσωπικά και εγώ προτιμώ την έκδοση Τ ...άλλωστε τεχνικά οι διαφορές με το S δεν είναι μεγάλες.
Αρχικά ο στόχος μου ήταν μόνο αυτή, και μετά μπήκε στο παιχνίδι το Multi Enduro αρκετά δυνατά,κυρίως γιά την άριστη κατάσταση και την τιμή που το έχω βρεί και φυσικά γιά την αναλογία τιμής σε σχέση με την αρχική του,που έφτανε όπως λές πλήρες κοντά στα 24 χιλιάρικα.Αλλο απο τα 24 καινούργιο να το βρείς στα 15 μεταχειρισμένο και άλλο να βρείς στα 15 μία μηχανή που καινούργια έκανε 19,ιδιαίτερα όταν μιλάμε γιά αυτά τα δύο δίτροχα.Στην δική μας αγορά, δεν βρίσκεις εύκολα Multi και εάν το βρείς οι τιμές είναι στον Θεό!!

Σε ότι αφορά τώρα τα άρθρα του εξωτερικού σχετικά με αυτές τις δύο ,τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα,αλλά ακόμη και εκεί είναι μοιρασμένες οι γνώμες.
Ποιά δίτροχη Ιταλίδα έχεις εσύ:....δεν κατάλαβα καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.Το σίγουρο είναι ότι η έρευνα και η μελέτη ακόμη θα συνεχιστεί γιά λίγο...προς το παρών δεν υπάρχει κατάληξη!!

Cineboy
18/04/2020, 12:23
Μιας και το εχω περάσει το δήλημα αλλα είχα και στο παρελθον το Multi του 2011 λεω να πω και εγω την γνωμη μου.

Το Multi 2019 προσωπικά μου φαίνεται οτι σε καθίζει πιο μέσα ενω το ΚΤΜ πιο ψηλα/πανω, οποτε ίσως λογο την Hayabusa να σου ειναι πιο φιλικο το Multi.

Απο την αλλη εγω σε στατικό επίπεδο ενιωθα το Μulti να εχει πιο ψηλά το βαρος του μιας και επρεπε να βαλω πιο πολύ προσπαθεια να το σηκώσω απο το πλαγια θεση σταντ (ειμαι 1,90 οποτε δεν φταίει το υψος :D )

Αισθητικά (και ως "θυμα" marketing) το Multi στα ματια μου ειναι πιο ομορφο αλλα το ΚΤΜ ειναι πιο "εργαλείο".

Κατα τα αλλα, το κυριο αρνητικο που εχει το Μulti ειναι το κοστος συντήρησης που μπορεί να ειναι ακομα και διπλάσιο σε σχεση με το ΚΤΜ.
Μιλάω για το στανταρ σερβις και οχι κατι σπελιαλ.

Ακομα και αν συγκρίνεις τιμη ελλάδας 2015 στο Multi (600-700 euros πλήρωσα) με τιμη 2020 Λουξεμβουργο (που ειμαι απο το 2016) για το ΚΤΜ 2018 Adv S (380-400 euros).
Οταν ηρθα το 2016 και ρωτησα την τιμη σερβις στο Λουξ για το Multi μου είπαν 1000 euros που ειναι λογική διαφορά με την Ελλάδα.

Αυτός ηταν και ο κύριος λόγος που τελικά πηρα εδω το ΚΤΜ + οτι στην δική μου περίπτωση το Multi ηταν πολυ πιο ακριβο στην αγορα.

Καλές αγορες και οτι και αν αποφασίσεις ευχομαι να το χαρεις :beer:
Πολύ χρήσιμη η τοποθέτηση σου ως χρήστης Multi άν και το Enduro έχει αρκετές αλλαγές σε σχέση με το "απλό"
Το κόστος συντήρησης πάντως όπως το λές είναι πολύ βασικό πράγμα και καταλυτικός παράγοντας στην επιλογή πολλών, ιδιαίτερα όταν μιλάμε γιά τέτοιες μηχανές.

Εχω ανέβει και στις δύο μηχανές....στο ύψος είμαι σχεδόν όπως εσύ (1.86),και διαπίστωσα και εγω ότι πράγματι στο Multi βρίσκεσαι μέσα στην μηχανή μέ έναν πολύ ωραίο τρόπο, έχοντας λίγο ανιψωμένο μπροστά σου το τιμόνι και την διαχείριση ταμπλώ.Μου φάνηκε ότι πατώ μέσα του πολύ καλά, και μου άρεσε αυτή η διαφορετική προσέγγιση τοποθέτησης.Στο ΚΤΜ καθόμουν πράγματι σε πιό ψηλή θέση...τουλάχιστον αυτό αισθάνθηκα, αν και στα χαρτιά οι διαφορές είναι μικρές.Ηταν πιό "αρχοντική θα έλεγα η θέση του και πιό συνηθισμένη γιά On-Off.

Στο αισθητικό τώρα κομμάτι, ακόμη δεν είμαι σίγουρος πιό μου αρέσει περισσότερο,γιατί το κάθε ένα έχει την δική του ομορφιά....το Multi την εκλεπτισμένη ομορφιά του διαφορετικού με τις καμπύλες και το ΚΤΜ την άγρια και παράλληλα πολυτελή ομορφιά, που σου λέει : Θα σε πάω όπου θέλεις ξεκούραστα και με ασφάλεια και ας μην το δείχνω τόσο πολύ με τα εξωτερικά κάλη μου.Είναι κάτι σαν το Mazda 6 MPS που έχω (260 εργοστασιακά άλογα με τετρακίνηση),το οποίο εξωτερικά δεν διαφέρει σε πολλά απο το απλό εξάρι, αλλά όταν κάτσεις μέσα και ανοίξεις λίγο το πετάλ γκαζιού, οι αισθήσεις εκτινάσονται!!Οικογενειακό....τεράστιοι χώροι και παράλληλα έτοιμο και γιά πίστα.

Το πρόβλημα πάντως της επιλογής μου είναι ότι έχω βρεί και τις δύο στην ίδια ακριβώς τιμή και με τα ίδια extra.......αυτό είναι το δύσκολο!!

Σε ευχαριστώ πολύ.

Cineboy
18/04/2020, 12:24
Πιστεύω ότι πρέπει να τα οδηγήσεις και τα δύο.
Το δίλλημα θα λυθεί αυτόματα.



Ή θα μπλεχτείς χειρότερα.:lol:

Εχω δεί και τα δύο....πιστεύω ότι θα μπορέσω να τα οδηγήσω και τα δύο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα συμβεί αυτό που και εσυ λές!!

Cineboy
18/04/2020, 12:30
Έχοντας μικρή επαφή και με τα δυο θεωρώ πως έγραψες ότι θα 'θελα να γράψω, μάλλον πιο κατανοητά :a18:

Στο 1.80 μου φάνηκε λίγο πιο διαχειρίσημο το ktm σε δύσκολα κομμάτια. Όχι πως συζητάω την είσοδο τους σε κάτι παραπάνω
απο δασικό με αυτά τα λάστιχα απλά το έχω περισσότερο του χεριού μου.

Ωραίο πρόβλημα πάντως, σε βάζει να κάνεις ασκήσεις λογικής.

Δεν τα παίρνουμε αυτά τα δίτροχα γιά να κάνουμε Enduro και ούτε αυτό είναι το ζητούμενο γιά εμένα.Απλά να μπορείς να μπείς και σε ένα δασάκι απο μιά βατή χωμάτινη διαδρομή....να εξερευνήσεις και κάπως το τοπίο, δίχως να χτυπιέσαι σαν χταπόδι.Να τα φορτώνεις γιά ταξίδια δίχως να ψάχνεις που και πως,και να μπορείς να μετακινηθείς και λίγο μέσα σε μιά πόλη όταν χρειαστεί.

Οταν λές "επαφή"...τι ακριβώς; Τα οδήγησες καθόλου;

Cineboy
18/04/2020, 12:34
Και τα 2 μηχανάκια είναι εξαιρετικά καλά σε αυτό που κάνουν. Αν θες και λίγο χώμα ΚΤΜ...
Πέραν αυτού οι διαφορές είναι αμελητέες.
Οπότε καταλήγουμε σε υποκειμενικό κριτήριο. Προσωπικά το 1290 μου αρέσει περισσότερο. Στο multi ενώ μου αρέσουν πολύ τα φανάρια του, με χαλάνε απίστευτα τα 2 ρουθούνια από κάτω. Βέβαια περί ορέξεως...

Και εγω αυτό νομίζω γιά το χώμα,αν και με έκπληξη έχω διαβάσει σε κάποια συγκριτικά του εξωτερικού ότι το Multi τα πήγε λίγο καλύτερα και αυτό που έκανε εντύπωση.Πάντως επειδή τα έχω δεί και τα δύο απο κοντά,η αίσθηση ματιάς του ΚΤΜ που έδειξε ότι είναι πιό στιβαρό δίτροχο,και πολύ πιό όμορφο απο ότι σε φωτογραφίες που βλέπουμε.....Παίζει ρόλο πάντως όταν φτάνεις εκεί και η μεταπωλητική αξία και εκεί το πράγμα,μπερδεύει κάπως!!

Cineboy
18/04/2020, 12:37
Ασε τη λογικη απ εξω γιατι αν την επιστρατευσεις παιρνεις αυτο:
417544

Αχα...καλό......Οχι πάλι Suzuki....δεν λέω μιά χαρά...και αξιόπιστο και τίμιο, αλλά να αλλάξουμε και λιγάκι σε κάτι άλλο!!
Γενικά πάντως ως ψυχοσύνθεση δεν θα έλεγα ότι με διακατέχει η λογική περισσότερο απο το συναίσθημα,μόνο που σε αυτή την περίπτωση, ακόμη και αυτό είναι μπερδεμένο ανάμεσα στις δύο!!

DrBig
18/04/2020, 13:38
Αχα...καλό......Οχι πάλι Suzuki....δεν λέω μιά χαρά...και αξιόπιστο και τίμιο, αλλά να αλλάξουμε και λιγάκι σε κάτι άλλο!!
Γενικά πάντως ως ψυχοσύνθεση δεν θα έλεγα ότι με διακατέχει η λογική περισσότερο απο το συναίσθημα,μόνο που σε αυτή την περίπτωση, ακόμη και αυτό είναι μπερδεμένο ανάμεσα στις δύο!!

Ελπιζω μονο να μη λες μετα τι μ........ς που ημουν και δε πηρα σουζουκι :cry:

Στο θεμα μας τωρα.
Απο τον υπολογιστη δε βγαινει ακρη γιατι το μυαλο ελλειψει ανατροφοδοτησης απο το συμπαν των αισθησεων, μπαινει σε νοητικο-συναισθηματικες κυκλικες διεργασιες, κοινως λουπες. Ειναι αρα επιτακτικη αναγκη να κανεις βολτες τα μηχανακια που σε ενδιαφερουν. Θα δοσεις αρκετο χρημα και δε λεει να ψωνισεις mail order, sight unseen, bike unridden κλπ. Το ειπαν κι αλλοι πιο πανω, δεν ειμαι ο πρωτος ;)


ΥΓ
Και η καθαρα προσωπικη μου αποψη....μην εισαι μ........ς παρε ενα suzuki 1050 του κουτιου να χαρεις μηχανη αντι να σε χαιρονται οι αντιπροσωποι και οι εξουσιοδοτημενοι :bawl:

doctoras
18/04/2020, 13:51
ποιο είναι το μπατζετ και πόσα ευρώ βρίσκεις το καθένα?

νεοσσός
18/04/2020, 13:53
ποιο είναι το μπατζετ και πόσα ευρώ βρίσκεις το καθένα?

Έκαστο 15.000€ μάλλον:


...
Αρχικά ο στόχος μου ήταν μόνο αυτή, και μετά μπήκε στο παιχνίδι το Multi Enduro αρκετά δυνατά,κυρίως γιά την άριστη κατάσταση και την τιμή που το έχω βρεί και φυσικά γιά την αναλογία τιμής σε σχέση με την αρχική του,που έφτανε όπως λές πλήρες κοντά στα 24 χιλιάρικα.Αλλο απο τα 24 καινούργιο να το βρείς στα 15 μεταχειρισμένο και άλλο να βρείς στα 15 μία μηχανή που καινούργια έκανε 19,ιδιαίτερα όταν μιλάμε γιά αυτά τα δύο δίτροχα.
...

Cineboy
18/04/2020, 13:58
Ελπιζω μονο να μη λες μετα τι μ........ς που ημουν και δε πηρα σουζουκι :cry:

Στο θεμα μας τωρα.
Απο τον υπολογιστη δε βγαινει ακρη γιατι το μυαλο ελλειψει ανατροφοδοτησης απο το συμπαν των αισθησεων, μπαινει σε νοητικο-συναισθηματικες κυκλικες διεργασιες, κοινως λουπες. Ειναι αρα επιτακτικη αναγκη να κανεις βολτες τα μηχανακια που σε ενδιαφερουν. Θα δοσεις αρκετο χρημα και δε λεει να ψωνισεις mail order, sight unseen, bike unridden κλπ. Το ειπαν κι αλλοι πιο πανω, δεν ειμαι ο πρωτος ;)


ΥΓ
Και η καθαρα προσωπικη μου αποψη....μην εισαι μ........ς παρε ενα suzuki 1050 του κουτιου να χαρεις μηχανη αντι να σε χαιρονται οι αντιπροσωποι και οι εξουσιοδοτημενοι :bawl:

Ετσι που είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι, η ανταλλαγές απόψεων εδω, αποκτούν ιδιαίτερη σημασία και ενασχόληση,και....που ξέρεις!!

Cineboy
18/04/2020, 14:00
ποιο είναι το μπατζετ και πόσα ευρώ βρίσκεις το καθένα?

Εως 15 Κ ....και οι δύο με τόσα και μοντέλα 2016,αλλά με πολύ λίγα χιλιόμετρα (9.000 Κtm - 6.000 Ducati) και με όλα τα extra επάνω μαζί με τις 3 γνήσιες βαλίτσες.

νεοσσός
18/04/2020, 14:03
Εως 15 Κ ....και οι δύο με τόσα και μοντέλα 2016,αλλά με πολύ λίγα χιλιόμετρα (9.000 Κtm - 6.000 Ducati) και με όλα τα extra επάνω μαζί με τις 3 γνήσιες βαλίτσες.

Δηλαδή η Ducati σε 6.000 χιλιόμετρα, έχασε αξία 9.000€.
1,5€/χιλιόμετρο (+καύσιμα και διόδια). :p

Με τέτοια απαξίωση ανά χιλιόμετρο, ο biily84 (θα τον γνωρίσεις, γυροφέρνει συχνά εδώ), πρέπει να δώσει και 370.000€ για να διώξει το NC700. :lol:

Cineboy
18/04/2020, 14:07
Και όμως ναι.....απλά δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση αυτή και γιά αυτό έχει μπεί στο παιχνίδι,διαφορετικά δεν θα υπήρχε λόγος.
Οσο γιά τον Βασίλη......τον λυπάμαι:D

BLiTzER
18/04/2020, 14:16
Κανένα ιταλικό δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση. :lol:

doctoras
18/04/2020, 14:17
Εως 15 Κ ....και οι δύο με τόσα και μοντέλα 2016,αλλά με πολύ λίγα χιλιόμετρα (9.000 Κtm - 6.000 Ducati) και με όλα τα extra επάνω μαζί με τις 3 γνήσιες βαλίτσες.

θεώρώ οτι εφόσον το έχεις ψάξει ειναι οκ η τιμη για αυτά εάν κάνουν 20+k καινούργια.
Εάν είσαι κατασταλαγμένος πάρε αυτό που λέει η καρδιά σου και άσε τα διλήμματα. Πάς "βράδυ" κάνεις τη μεταβίβαση και επανέρχεσαι εδώ μέσα με φωτορομάντζο να σκάσουμε απο την (καλοπροαίρετη) ζήλια μας.

Αν δεν εισαι σίγουρος και μπήκες για να σε μπερδέψουμε παραπάνω, θα πάρεις αυτό που αναλογεί:D(την δουλειά μας δε ξέρουμε)

αν θέλεις να παρεις μηχανάκι "και να έχεις το διαολο μέσα σου" πάρε caponord με όλα τα πακέτα ηλεκτρονικών σε χαμηλότερη τιμή
να ένα παράδειγμα (https://www.car.gr/25685619-aprilia-caponord-1200-caponord-1200-rally-abs)

Αν θελεις να πάρεις ματσο μηχανάκι το πιο ικανότατο σε τουρισμό, με μοτέρ αισθηση ST η τελευταία γενιά versys 1000 με τα ηλεκτρονικά καλούδια
παράδειγμα (https://www.car.gr/26622674-kawasaki-versys-1000-special-edition-abs)

εάν θέλεις το παράγοντα X αναμεσα στα 2 ευρωπαικά bmw xr1000 παράδειγμα (https://www.car.gr/27457516-bmw-s-1000-xr)

Cineboy
18/04/2020, 14:19
Κανένα ιταλικό δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση. :lol:

Το μόνο σίγουρο αυτό...ακόμη και τώρα στον Κορονοϊό. ξεχώρισαν...:lol:

Cineboy
18/04/2020, 14:22
θεώρώ οτι εφόσον το έχεις ψάξει ειναι οκ η τιμη για αυτά εάν κάνουν 20+k καινούργια.
Εάν είσαι κατασταλαγμένος πάρε αυτό που λέει η καρδιά σου και άσε τα διλήμματα. Πάς "βράδυ" κάνεις τη μεταβίβαση και επανέρχεσαι εδώ μέσα με φωτορομάντζο να σκάσουμε απο την (καλοπροαίρετη) ζήλια μας.

Αν δεν εισαι σίγουρος και μπήκες για να σε μπερδέψουμε παραπάνω, θα πάρεις αυτό που αναλογεί:D(την δουλειά μας δε ξέρουμε)

αν θέλεις να παρεις μηχανάκι "και να έχεις το διαολο μέσα σου" πάρε caponord με όλα τα πακέτα ηλεκτρονικών σε χαμηλότερη τιμή
να ένα παράδειγμα (https://www.car.gr/25685619-aprilia-caponord-1200-caponord-1200-rally-abs)

Αν θελεις να πάρεις ματσο μηχανάκι το πιο ικανότατο σε τουρισμό, με μοτέρ αισθηση ST η τελευταία γενιά versys 1000 με τα ηλεκτρονικά καλούδια
παράδειγμα (https://www.car.gr/26622674-kawasaki-versys-1000-special-edition-abs)

εάν θέλεις το παράγοντα X αναμεσα στα 2 ευρωπαικά bmw xr1000 παράδειγμα (https://www.car.gr/27457516-bmw-s-1000-xr)

Χαχαχα...μιά χαρά με μπέρδεψες και μιά χαρά κάνεις την δουλειά σου...αξιότιμο μέλος του Forum!!

doctor_john
18/04/2020, 14:55
Δεν τα παίρνουμε αυτά τα δίτροχα γιά να κάνουμε Enduro και ούτε αυτό είναι το ζητούμενο γιά εμένα.Απλά να μπορείς να μπείς και σε ένα δασάκι απο μιά βατή χωμάτινη διαδρομή....να εξερευνήσεις και κάπως το τοπίο, δίχως να χτυπιέσαι σαν χταπόδι.Να τα φορτώνεις γιά ταξίδια δίχως να ψάχνεις που και πως,και να μπορείς να μετακινηθείς και λίγο μέσα σε μιά πόλη όταν χρειαστεί.

Οταν λές "επαφή"...τι ακριβώς; Τα οδήγησες καθόλου;

Το multi μικρές διαδρομές μετά το Δομοκό, το ktm για δουλειές στην Αθήνα.

Μια βατή χωμάτινη διαδρομή θα την περάσουν και τα δύο με άνεση, σε ποιό μπορείς να σηκωθείς ευκολότερα και να παραμείνεις
για περισσότερη ώρα είναι πρωτίστως θέμα ανατομίας του καθενός και λιγότερο αυτων που περιγράφω σαν "να είναι περισσότερο του χεριού σου".

Αν υποθέσουμε ότι σε αυτή την διαδρομή υπάρχει λάσπη, προσωπικά θα προτιμούσα το ktm γιατί μου φαίνεται ευκολότερο
να βάλω πόδι κάτω, να το τραβήξω σε κίνηση ή να το διαχειριστώ μετά από ένα χαλαρό ξάπλωμα.
Αντίστοιχα και για κάποιο νεροφάγωμα που θα θέλω να είμαι όρθιος και να κοντράρω τιμόνια με ανοικτό γκάζι.

Όσο και να προσπαθούμε όμως να συζητήσουμε τετοια σύγκριση, δεν θα πετύχουμε πολλά.
Το προσωπικό σου γούστο και τα χαρακτηριστικά σου είναι που θα κρίνουν το σωστό για εσένα.

Cineboy
18/04/2020, 15:01
Το multi μικρές διαδρομές μετά το Δομοκό, το ktm για δουλειές στην Αθήνα.

Μια βατή χωμάτινη διαδρομή θα την περάσουν και τα δύο με άνεση, σε ποιό μπορείς να σηκωθείς ευκολότερα και να παραμείνεις
για περισσότερη ώρα είναι πρωτίστως θέμα ανατομίας του καθενός και λιγότερο αυτων που περιγράφω σαν "να είναι περισσότερο του χεριού σου".

Αν υποθέσουμε ότι σε αυτή την διαδρομή υπάρχει λάσπη, προσωπικά θα προτιμούσα το ktm γιατί μου φαίνεται ευκολότερο
να βάλω πόδι κάτω, να το τραβήξω σε κίνηση ή να το διαχειριστώ μετά από ένα χαλαρό ξάπλωμα.
Αντίστοιχα και για κάποιο νεροφάγωμα που θα θέλω να είμαι όρθιος και να κοντράρω τιμόνια με ανοικτό γκάζι.

Όσο και να προσπαθούμε όμως να συζητήσουμε τετοια σύγκριση, δεν θα πετύχουμε πολλά.
Το προσωπικό σου γούστο και τα χαρακτηριστικά σου είναι που θα κρίνουν το σωστό για εσένα.

Φαντάζομαι ότι μιλάς γιά το Enduro Multi, γιατί σε σχέση με το Road έχει αρκετές διαφορές.Σίγουρα το προσωπικό γούστο είναι το παν...

panavour
18/04/2020, 15:24
Κανένα ιταλικό δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση. :lol:

και αυτριακο,και γερμανικο,και εγγλεζικο.

Akalestos
18/04/2020, 16:30
Και όμως ναι.....απλά δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση αυτή και γιά αυτό έχει μπεί στο παιχνίδι,διαφορετικά δεν θα υπήρχε λόγος.
Οσο γιά τον Βασίλη......τον λυπάμαι:D

Τον Βασιλη μη τον λυπασαι εγω παλι λυπαμαι τα θυματα του marketing φιλε μου αλλα περι ορεξεως...

Cineboy
18/04/2020, 17:15
και αυτριακο,και γερμανικο,και εγγλεζικο.
Γενικά Ευρωπαικό ε;:D

Cineboy
18/04/2020, 17:18
Τον Βασιλη μη τον λυπασαι εγω παλι λυπαμαι τα θυματα του marketing φιλε μου αλλα περι ορεξεως...
Προφανώς και έκανα χιούμορ.......προσωπικά δεν λυπάμαι κανέναν που θέλει να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα...όποιο και εάν είναι αυτό.

panavour
18/04/2020, 17:52
Γενικά Ευρωπαικό ε;:D

εχουν χαρακτηρα και τα αγαπαμε αλλα δεν μπορουμε οι περισσοτεροι να τα αντεξουμε οικονομικως.:)

Cineboy
18/04/2020, 17:54
[QUOTE=panavour;3044294]εχουν χαρακτηρα και τα αγαπαμε αλλα δεν μπορουμε οι περισσοτεροι να τα αντεξουμε οικονομικως.:)[/QUOTE

Και γιά εμένα, αυτή θα είναι η πρώτη φορά μετά απο τόσα χρόνια και δέκα προηγούμενες Moto, η πρώτη Ευρωπαική.Ελπίζω αυτή η εμπειρία, να μην είναι τραυματική!!

p@nos
18/04/2020, 17:56
εχουν χαρακτηρα και τα αγαπαμε αλλα δεν μπορουμε οι περισσοτεροι να τα αντεξουμε οικονομικως.:)[/QUOTE

Και γιά εμένα, αυτή θα είναι η πρώτη φορά μετά απο τόσα χρόνια και δέκα προηγούμενες Moto, η πρώτη Ευρωπαική.Ελπίζω αυτή η εμπειρία, να μην είναι τραυματική!!


για να προλαβω τον μπιγκουλα

:lol: :lol: :lol: :lol: :a021::a021::a021:

Cineboy
18/04/2020, 18:10
Ενδιαφέρον παρουσιάζει η κατάταξη και τα σχόλια στα παρακάτω άρθρα...

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/reviews/bikes/group-tests/big-adventure-group-test&prev=search

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=it&u=https://www.moto.it/prove/ducati-multistrada-enduro-1200-vs-ktm-1290-super-adventure.html&prev=search

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:GcnZKzfzOF0J:https://swiatmotocykli.pl/motocykle/nierowna-walka-ktm-1290-super-adventure-ducati-multistrada-1200-enduro-bmw-r-1200gs/+&cd=36&hl=el&ct=clnk&gl=gr

KotsosDR
18/04/2020, 18:31
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου , το Honda VFR 1200 CROSSTOURER το έχεις υπόψη ;

alexandrosgs
18/04/2020, 18:48
Επειδή αναφέρεις ότι μένεις μόνιμα επαρχία.

Είσαι βέβαιος ότι θέλεις Duc ή ΚΤΜ;
Είχες ποτέ κάτι τέτοιο;

υ.γ. αν η επαρχία είναι η Θήβα ή Κόρινθος π.χ. πάσο.

Cineboy
18/04/2020, 19:19
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου , το Honda VFR 1200 CROSSTOURER το έχεις υπόψη ;

Και πολύ καλά κάνεις που ρωτάς....ναι ήταν στην αρχική πεντάδα επιλογής μου, αλλά στον δρόμο βγήκε έξω....το έχω οδηγήσει μάλιστα.

Cineboy
18/04/2020, 19:21
Επειδή αναφέρεις ότι μένεις μόνιμα επαρχία.

Είσαι βέβαιος ότι θέλεις Duc ή ΚΤΜ;
Είχες ποτέ κάτι τέτοιο;

υ.γ. αν η επαρχία είναι η Θήβα ή Κόρινθος π.χ. πάσο.

Ναι...πλέον είμαι βέβαιος,αν και όπως έγραψα πριν δεν είχα ποτέ κάτι απο τα δύο.Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω τώρα.Βρίσκομαι περιοχή Αργους-Ναυπλίου...πολύ κοντά απο Αθήνα δηλαδή, αν και κάποιες ημέρες του μήνα λόγω και δουλειάς βρίσκομαι Αθήνα.

p@nos
18/04/2020, 19:40
τα μηχανακια ουσιαστικες διαφορες δεν εχουν, και μιλαμε και για τα 3 στην ουσια κορυφαια της κατηγοριας (gs multi adv)

ολα εχουν απλα στο ιδιο πραγμα μια ελαφρως διαφορετικη προσεγγιση...το κτμ ειναι το πιο ωμο, το μπεμβε το πιο κυριλεδοανετο, το ντουκατι καπου στη μεση...αν για σενα δεν ειναι deal breaker καποια πιθανως χαζοπροβληματακια που μπορει να παρουσιασουν, οδηγησε τα απλα και παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο....

Cineboy
18/04/2020, 19:59
τα μηχανακια ουσιαστικες διαφορες δεν εχουν, και μιλαμε και για τα 3 στην ουσια κορυφαια της κατηγοριας (gs multi adv)

ολα εχουν απλα στο ιδιο πραγμα μια ελαφρως διαφορετικη προσεγγιση...το κτμ ειναι το πιο ωμο, το μπεμβε το πιο κυριλεδοανετο, το ντουκατι καπου στη μεση...αν για σενα δεν ειναι deal breaker καποια πιθανως χαζοπροβληματακια που μπορει να παρουσιασουν, οδηγησε τα απλα και παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο....

Ναι.....όπως έχω γράψει θα προσπαθήσω να τα οδηγήσω και όχι απλώς να ανέβω επάνω στην σέλα τους, όπως ήδη έχω κάνει.....ας μπορέσουμε πρώτα να κυκλοφορήσουμε κανονικά λόγω της πανδημίας και θα γίνει και αυτό.Σε ευχαριστώ πολύ.

typhoon
18/04/2020, 20:06
Δεν είχα την τιμή να καβαλήσω κανένα από τα δύο, μόνο ότι έχω δει διαβάσει.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτού του είδους οι μοτοσικλέτες είναι κάτι σαν τα suv στα αυτοκίνητα,δηλαδή δείχνουν ότι μπορούν κ εκτός δρόμου γιατί έχουν λίγο ψηλότερο σασί κλπ

Για μενα, χώμα δεν κάνει κανένα, κ αυτή η απλή διάβαση χωματοδρομων που διατείνεται το μάρκετινγκ την κάνεις μη σου πω κ με το χαγιαμπουσα(ακραίο αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ ελπίζω)
Οπότε ένα όχημα που προορίζεται για τον δρόμο, καλύτερα θα ήταν να είναι προσανατολισμενο κατά κει χωρίς να αλλήθωρίζει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ΚΤΜ (εδώ κ χρόνια) προσπαθεί να μπει στα χωράφια των δρομισιων. Τα 950-990 ήταν κ είναι εξαιρετικά μηχανάκια για εκτός δρόμου κ όχι απλά διάβαση χωματοδρομου, ίσως μέχρι κ το 1190. Μετά είναι προσανατολισμενα στο δρόμο κ ας γράφουν adv..
Απ την άλλη η duc προσπαθεί να πάρει μερίδιο αγοράς που δεν είχε. Το πρώτο multi (1000ds) μάλλον δεν τ αγόραζαν ούτε οι ίδιοι κ ήταν εντελώς δρόμου μηχανή. Απ το 1200 κ έκτοτε βελτιώθηκε πολύ σε εμφάνιση κ σαφώς σε επιδόσεις.

Κατόπιν των ανωτέρω η επιλογή μου θα ήταν ιταλική,με την έννοια η εταιρεία φτιάχνει δρομισια σπορ μηχανάκια ανέκαθεν.
Σαφώς δεν υποτιμώ την ΚΤΜ κ ο παράγοντας προσωπική ευχαρίστηση είναι κάτι εντελώς προσωπικός.

DrBig
18/04/2020, 20:22
Και με τα 950 πας χωμα μονο εκει που μπορεις να εχεις μια καποια ροη. Με το που θα κωλωσει το μηχανακι τον ηπιες. Αυτος ειναι κι ο λογος που προτιμω τυπου βστρομ ακομα και στο χωμα. Εχουν τα κιλακια τους κι αυτα αλλα τοσο η σελα οσο και το κεντρο βαρους ειναι σημαντικα πιο χαμηλα και σε πολυ μικρες ταχυτητες με τις οποιες αναποφευκτα θα αναγκαστεις συχνα να κινηθεις, κατεβαζεις τα ποδαρακια κατω και το φερνεις βολτα. Ας αφησουμε το λιωσιμο που τρωει ο συμπλεκτης σε μοτερ που δουλευει εντελως ξεκουρδιστα στις 1500 στροφες. Σ'ενα review στο σωληνα που εβλεπα για το 1050 ελεγε πως το στρωματακι ανοιγε καθαρα και ξαστερα με 6η απο κατω απο 2000rpm. Αυτα ειναι επιπεδα ομαλοτητας 4κυλινδρου.

p@nos
18/04/2020, 20:34
προφανως και ανοιγει απο τις 2000 στροφες ξαστερα, εφοσον εχει ηλεκτρονικο γκαζι (το οποιο δεν ανοιγει τερμα)
αρα ανοιγει η δεν ανοιγει? σημασια εχει να ανοιγει ή να νομιζεις οτι ανοιγει αλλα να μην ανοιγει :uplate: :uplate: :uplate: ???

DrBig
18/04/2020, 20:39
προφανως και ανοιγει απο τις 2000 στροφες ξαστερα, εφοσον εχει ηλεκτρονικο γκαζι (το οποιο δεν ανοιγει τερμα)
αρα ανοιγει η δεν ανοιγει? σημασια εχει να ανοιγει ή να νομιζεις οτι ανοιγει αλλα να μην ανοιγει :uplate: :uplate: :uplate: ???

Αν επιταχυνει θετικα και δυνατα δε ειναι θεμα ηλεκτρονικου γκαζιου μοναχα. Στο 950 με 6η θες τουλαχιστον 4000rpm για να ξεκουνηθει οσο ομαλα κι αν ανοιξεις. Αλλιως κανει ντινγκι τανγκα κλαπα κλουπα γκαπ γκαπ κλπ
Το 1190 τα ιδια και χειροτερα. Το 1290 ντουκατια κλπ δε ξερω.
Δεν ειναι deal breaker αυτο απλα ενδειξη του καπως μονοπλευρου χαρακτηρα των μοτασακων αυτων.

Cineboy
18/04/2020, 20:43
Δεν είχα την τιμή να καβαλήσω κανένα από τα δύο, μόνο ότι έχω δει διαβάσει.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτού του είδους οι μοτοσικλέτες είναι κάτι σαν τα suv στα αυτοκίνητα,δηλαδή δείχνουν ότι μπορούν κ εκτός δρόμου γιατί έχουν λίγο ψηλότερο σασί κλπ

Για μενα, χώμα δεν κάνει κανένα, κ αυτή η απλή διάβαση χωματοδρομων που διατείνεται το μάρκετινγκ την κάνεις μη σου πω κ με το χαγιαμπουσα(ακραίο αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ ελπίζω)
Οπότε ένα όχημα που προορίζεται για τον δρόμο, καλύτερα θα ήταν να είναι προσανατολισμενο κατά κει χωρίς να αλλήθωρίζει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ΚΤΜ (εδώ κ χρόνια) προσπαθεί να μπει στα χωράφια των δρομισιων. Τα 950-990 ήταν κ είναι εξαιρετικά μηχανάκια για εκτός δρόμου κ όχι απλά διάβαση χωματοδρομου, ίσως μέχρι κ το 1190. Μετά είναι προσανατολισμενα στο δρόμο κ ας γράφουν adv..
Απ την άλλη η duc προσπαθεί να πάρει μερίδιο αγοράς που δεν είχε. Το πρώτο multi (1000ds) μάλλον δεν τ αγόραζαν ούτε οι ίδιοι κ ήταν εντελώς δρόμου μηχανή. Απ το 1200 κ έκτοτε βελτιώθηκε πολύ σε εμφάνιση κ σαφώς σε επιδόσεις.

Κατόπιν των ανωτέρω η επιλογή μου θα ήταν ιταλική,με την έννοια η εταιρεία φτιάχνει δρομισια σπορ μηχανάκια ανέκαθεν.
Σαφώς δεν υποτιμώ την ΚΤΜ κ ο παράγοντας προσωπική ευχαρίστηση είναι κάτι εντελώς προσωπικός.

Αναλυτικότατη η σκέψη σου και σε ευχαριστώ γιά αυτό.Το θέμα δεν είναι μόνο το να μπορείς να περάσεις σχετικά άνετα απο βατούς χωματόδρομους, αλά και σε μιά απλή τυχών καθημερινή κίνηση να μην χρειάζεσαι μασάζ στα χέρια και στους ώμους, όπως π.χ γινόταν με το busa και φαντάζομαι στα υπόλοιπα του είδους.Με κούρασε πλέον αυτό,γιατί εκτός απο μεγάλες εθνικές οδούς...(πόσες φορές θα πάς;),υπάρχουν και άλλοι δρόμοι που πρέπει να απολαμβάνουμε δίτροχα και ανθρώπινα.Πάντως από παντού στον κόσμο διαβάζω ότι και τα δύο μιά χαρά τα πηγαίνουν και στο χώμα, τηρουμένων πάντα των αναλογιών γιά τέτοιου είδους μηχανές.

DrBig
18/04/2020, 20:51
Αναλυτικότατη η σκέψη σου και σε ευχαριστώ γιά αυτό.Το θέμα δεν είναι μόνο το να μπορείς να περάσεις σχετικά άνετα απο βατούς χωματόδρομους, αλά και σε μιά απλή τυχών καθημερινή κίνηση να μην χρειάζεσαι μασάζ στα χέρια και στους ώμους, όπως π.χ γινόταν με το busa και φαντάζομαι στα υπόλοιπα του είδους.Με κούρασε πλέον αυτό εκτός απο μεγάλες εθνικές οδούς,υπάρχουν και άλλοι δρόμοι που πρέπει να απολαμβάνουμε δίτροχα και ανθρώπινα.Πάντως από παντού στον κόσμο διαβάζω ότι και τα δύο μιά χαρά τα πηγαίνουν και στο χώμα, τηρουμένων πάντα των αναλογιών γιά τέτοιου είδους μηχανές.

Μαζι σου και για την κ@βλα των ογρωπαϊκων και για το μια ζωη την εχουμε και για ολα. Αλλα πραγματικα μη παρεις τετοια μηχανακια νομιζοντας πως θα πας χωμα. Αν δεν εισαι τιμονι θα εισαι μονιμως με την ψυχη και το πορτοφολι στο στομα. Θα πας εκει που θα πηγαινε οτιδηποτε, απλα λιγο πιο ανετα και γρηγορα. Εξαιρεση ευκολιας χειρισμου στο χωμα ειναι το gs λογω χαμηλοτερου κεντρου βαρους, τελελεβερ και ομαλοτητας μοτερ με ροπη απο το 0.

Cineboy
18/04/2020, 20:54
Μαζι σου και για την κ@βλα των ογρωπαϊκων και για το μια ζωη την εχουμε και για ολα. Αλλα πραγματικα μη παρεις τετοια μηχανακια νομιζοντας πως θα πας χωμα. Αν δεν εισαι τιμονι θα εισαι μονιμως με την ψυχη καιμτο πορτοφολι στο στομα.

Οχι φυσικά....δεν είναι ο προσανατολισμός μου στο χώμα,απλά εάν στο ταξίδι τύχει και μιά μικρή διαδρομή από έναν βατό χωματόδρομο, να μπορώ να τον περάσω ανθρώπινα...μόνο αυτό.

Cineboy
18/04/2020, 20:55
Πάντως πολύ ωραία συζήτηση έχουμε ανοίξει...οφείλω να το πω.

p@nos
18/04/2020, 21:01
Αν επιταχυνει θετικα και δυνατα δε ειναι θεμα ηλεκτρονικου γκαζιου μοναχα. Στο 950 με 6η θες τουλαχιστον 4000rpm για να ξεκουνηθει οσο ομαλα κι αν ανοιξεις. Αλλιως κανει ντινγκι τανγκα κλαπα κλουπα γκαπ γκαπ κλπ
Το 1190 τα ιδια και χειροτερα. Το 1290 ντουκατια κλπ δε ξερω.
Δεν ειναι deal breaker αυτο απλα ενδειξη του καπως μονοπλευρου χαρακτηρα των μοτασακων αυτων.

οπως ειπα, τα 950/990/1190 εχουν ολα μηχανικα συστηματα, οποτε εκ των πραγματων, δε μπορεις με κανενα τροπο να συναγωνιστεις ενα γκαζι που απλα ανοιγει μονο του και δινει τοσο οσο, ανεξαρτητα απο την εισοδο του οδηγου...

τα καλα των ηλεκτρονικων καλουδιων της εποχης, το νεο στρομα σιγουρα ειναι πολυ καλη επιλογη --γενικα-- αλλα και αλλη κατηγορια απο μηχανακια που ειναι 300 κυβικα περισσοτερα...

doctoras
18/04/2020, 21:04
υπάρχει διαφορά εννοείται, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε αναρτησεις ποδιές κινητήρα είναι ωφέλιμα για τέτοια περάσματα, η σύγκριση των νεο αντβέ είναι σε σχέση με μοτοσυκλέτες δρόμου παρομοίων κιλών
φυσικά και δε σχεδιαστηκαν για να ανταγωνιστούν το thumper ktm 690 enduro

στο προκείμενο πάρε την τάυλα(το κόκκινο ξέρεις ποιό εννοώ) ρε φίλε τι το βασανίζεις σιγά το δίλημμα
και να σου πω και την προοπτική κράτα το το χρονικό που θέλεις(και μολις αρχίσει να ζητάει) μετά πούλα το για να παντρευτείς(μοτοσυκλέτα, οχι παντοφλα)

DrBig
18/04/2020, 21:09
οπως ειπα, τα 950/990/1190 εχουν ολα μηχανικα συστηματα, οποτε εκ των πραγματων, δε μπορεις με κανενα τροπο να συναγωνιστεις ενα γκαζι που απλα ανοιγει μονο του και δινει τοσο οσο, ανεξαρτητα απο την εισοδο του οδηγου...

τα καλα των ηλεκτρονικων καλουδιων της εποχης, το νεο στρομα σιγουρα ειναι πολυ καλη επιλογη --γενικα-- αλλα και αλλη κατηγορια απο μηχανακια που ειναι 300 κυβικα περισσοτερα...

Τα 990/1190 εχουν ηλεκτρονικες πεταλουδες που ανοιγουν μονες τους οπως γουσταρουν ανεξαρτητα απο το τι κανει το χερι του οδηγου.

Cineboy
18/04/2020, 21:39
υπάρχει διαφορά εννοείται, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε αναρτησεις ποδιές κινητήρα είναι ωφέλιμα για τέτοια περάσματα, η σύγκριση των νεο αντβέ είναι σε σχέση με μοτοσυκλέτες δρόμου παρομοίων κιλών
φυσικά και δε σχεδιαστηκαν για να ανταγωνιστούν το thumper ktm 690 enduro

στο προκείμενο πάρε την τάυλα(το κόκκινο ξέρεις ποιό εννοώ) ρε φίλε τι το βασανίζεις σιγά το δίλημμα
και να σου πω και την προοπτική κράτα το το χρονικό που θέλεις(και μολις αρχίσει να ζητάει) μετά πούλα το για να παντρευτείς(μοτοσυκλέτα, οχι παντοφλα)

Τα χρήματα δεν είναι λίγα και σε τέτιους καιρούς....συνεπώς και η μελέτη καθώς και δοκιμή στην πράξη επιβάλλονται περισσότερο.
Ενα παράδειγμα παντρέματος ποιό θα ήταν για΄εσένα;

p@nos
18/04/2020, 21:43
Τα 990/1190 εχουν ηλεκτρονικες πεταλουδες που ανοιγουν μονες τους οπως γουσταρουν ανεξαρτητα απο το τι κανει το χερι του οδηγου.

δευτερευουσες ομως οποτε παλι η κυρια πεταλουδα εκανε οτι το χερι, οι δευτερεουσες αγνωστο, οι οποιες ηταν θεωρητικα για αλλους λογους (ρηποι/θορυβος κλπ) και οπως σε αρκετα μηχανακια της εποχης δε δουλεψαν ποτε (ποσο μαλλον σε κτμ)

αλλα υπαρχει λογος να συγκρινουμε τεχνολογια 2006 στην προκειμενη περιπτωση με 2020 και να προσπαθουμε να βρουμε γιατι το 2020 τα ηλεκτρονικα δουλευουν καλυτερα, για καποιο αλλο λογο περα απο το να προσπαθουμε να βγαλουμε τα κτμ μπουρδελα και να αναδειξουμε την ανωτεροτητα της μαμας μπουζουκι?

Cineboy
18/04/2020, 22:32
Αντε παλληκάρια.....καλή Ανάσταση σε λίγο και καλό Πάσχα αύριο.....με υγεία και με πολλά πολλά δίτροχα όνειρα!!

417570

DrBig
18/04/2020, 22:48
δευτερευουσες ομως οποτε παλι η κυρια πεταλουδα εκανε οτι το χερι, οι δευτερεουσες αγνωστο, οι οποιες ηταν θεωρητικα για αλλους λογους (ρηποι/θορυβος κλπ) και οπως σε αρκετα μηχανακια της εποχης δε δουλεψαν ποτε (ποσο μαλλον σε κτμ)

αλλα υπαρχει λογος να συγκρινουμε τεχνολογια 2006 στην προκειμενη περιπτωση με 2020 και να προσπαθουμε να βρουμε γιατι το 2020 τα ηλεκτρονικα δουλευουν καλυτερα, για καποιο αλλο λογο περα απο το να προσπαθουμε να βγαλουμε τα κτμ μπουρδελα και να αναδειξουμε την ανωτεροτητα της μαμας μπουζουκι?

Δεν ειναι θεμα ανωτεροτητας η κατωτεροτητας ειναι θεμα προσανατολισμου και χρησης. Καποια μοτερ ειναι φτιαγμενα να ειναι γραμμικα και να εχουν μεγαλο ευρος ωφελιμων στροφων και καποια ειναι φτιαγμενα να ειναι εκρηκτικα με μικροτερο ωφελιμο ευρος στροφων. Σε καποιους αρεσουν τα μεν και σε καποιους τα δε.
Με το που θα πει καποιος εστω και για πλακα κατι για κτμ και ντουκατι που δε σου αρεσει αρχιζεις τα κομπλεξικα και δημιουργεις εντασεις στις συζητησεις που συμμετεχεις. Καιρος να ξεκομπλαρεις λιγο, δε νομιζεις?

p@nos
18/04/2020, 22:57
Δεν ειναι θεμα ανωτεροτητας η κατωτεροτητας ειναι θεμα προσανατολισμου και χρησης. Καποια μοτερ ειναι φτιαγμενα να ειναι γραμμικα και να εχουν μεγαλο ευρος ωφελιμων στροφων και καποια ειναι φτιαγμενα να ειναι εκρηκτικα με μικροτερο ωφελιμο ευρος στροφων. Σε καποιους αρεσουν τα μεν και σε καποιους τα δε.
Με το που θα πει καποιος εστω και για πλακα κατι για κτμ και ντουκατι που δε σου αρεσει αρχιζεις τα κομπλεξικα και δημιουργεις εντασεις στις συζητησεις που συμμετεχεις. Καιρος να ξεκομπλαρεις λιγο, δε νομιζεις?

η πλακα ειναι καλη, το συνεχομενο λιβανιστιρι σου με τα κτμ εχουμε βαρεθει, ιδιωτικως και δημοσιως (το ιδιωτικο δε μετραει ομως γιατι σε αγαπαμε :lol: )

με μια γρηγορη ματια στα τελευταια σου μηνυματα, μονο στην πρωτη σελιδα, στα μισα λες για τα χαλια των κτμ, στα αλλα μισα πως τα αλλα μηχανακια ειναι καλυτερα απο τα κτμ, παρακατω δε πηγα να ψαξω, ας το κανει αλλος :lol: ...οποτε το ξεμπλοκαρισμα το θελει αλλος, εγω εγω ποικιλομορφια στα γραφομενα μου

ευλογισον, παω να τσουγκρίσω αβγο

DrBig
19/04/2020, 05:16
Με δεδομενο πως ειναι και οι δυο μια απο τα ιδια, θα προτιμουσα αυτην που θα θεωρουσα πιο αξιοπιστη, ειδικα προερχομενος απο hayabusa.


Ε τοτε παρε αυτη που σου αρεσει πιο πολυ και μη το πολυσκεφτεσαι. Η πολλη αναλυση οδηγει σε διαλυση!


.......ισως παλι να θελεις 1250gs και δε το ξερεις!


η πλακα ειναι καλη, το συνεχομενο λιβανιστιρι σου με τα κτμ εχουμε βαρεθει, ιδιωτικως και δημοσιως (το ιδιωτικο δε μετραει ομως γιατι σε αγαπαμε :lol: )

με μια γρηγορη ματια στα τελευταια σου μηνυματα, μονο στην πρωτη σελιδα, στα μισα λες για τα χαλια των κτμ, στα αλλα μισα πως τα αλλα μηχανακια ειναι καλυτερα απο τα κτμ, παρακατω δε πηγα να ψαξω, ας το κανει αλλος :lol: ...οποτε το ξεμπλοκαρισμα το θελει αλλος, εγω εγω ποικιλομορφια στα γραφομενα μου

ευλογισον, παω να τσουγκρίσω αβγο

Τωρα που εφαγες το αυγουλακι σου ξαναδες τα μηνυματα μου της περιφημης 1ης σελιδας και μη το συνεχισεις, κριμα ειναι για το νημα του ανθρωπου. :wave2:

doctoras
19/04/2020, 08:34
Τα χρήματα δεν είναι λίγα και σε τέτιους καιρούς....συνεπώς και η μελέτη καθώς και δοκιμή στην πράξη επιβάλλονται περισσότερο.
Ενα παράδειγμα παντρέματος ποιό θα ήταν για΄εσένα;

το πάντρεμα για τον καθένα είναι διαφορετικό. Ένας γενικός κανόνας είναι όταν αγοράζεις (για παντρειά) κούτα με την ζελατίνα, αγοράσεις με προοπτική για μια ζωή έχει το πλεονέκτημα την μοναδικής χρήσης απο ένα κάτοχο και ξέρεις τα πάντα που έχουν σχέση με το ιστορικό.
Αν όμως αγοράσεις καινούργιο για να πουλήσεις σε δύο χρόνια χάνεις μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία απο οτι με μεταχειρισμένο. Συνεπώς παντρειά ή σχέση εσύ θα απαντήσεις

Απο την άλλη αν είσαι κατασταλαγμένος στις δύο επιλογές, το έχεις το χρήμα μαζεμένο, οι διαφορές των δύο μοντέλων δεν είναι μεγάλες, πήγαινε με το ένστικτο(κόκκινο είπαμε).
Διαφορετικά είναι αρκετά τα μοντέλα που προτάθηκαν για να έχεις ένα δεύτερο ντιμπειτ σε νέοεισερχόμενα οσο αναφορά τις προτιμήσεις σου

Cineboy
19/04/2020, 11:52
το πάντρεμα για τον καθένα είναι διαφορετικό. Ένας γενικός κανόνας είναι όταν αγοράζεις (για παντρειά) κούτα με την ζελατίνα, αγοράσεις με προοπτική για μια ζωή έχει το πλεονέκτημα την μοναδικής χρήσης απο ένα κάτοχο και ξέρεις τα πάντα που έχουν σχέση με το ιστορικό.
Αν όμως αγοράσεις καινούργιο για να πουλήσεις σε δύο χρόνια χάνεις μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία απο οτι με μεταχειρισμένο. Συνεπώς παντρειά ή σχέση εσύ θα απαντήσεις

Απο την άλλη αν είσαι κατασταλαγμένος στις δύο επιλογές, το έχεις το χρήμα μαζεμένο, οι διαφορές των δύο μοντέλων δεν είναι μεγάλες, πήγαινε με το ένστικτο(κόκκινο είπαμε).
Διαφορετικά είναι αρκετά τα μοντέλα που προτάθηκαν για να έχεις ένα δεύτερο ντιμπειτ σε νέοεισερχόμενα οσο αναφορά τις προτιμήσεις σου

Η ξεχωριστή περίπτωση εδω είναι,πως και οι δύο επιλογές έχουν βρεθεί με ελάχιστα χιλιόμετρα,και σαν πρώτη τουλάχιστον ματιά απο κοντά,φαίνονται σχεδόν καινούργιες.Σε ότι αφορά το θέμα παντρειάς,αν και μετράω τα χρονάκια μου ακόμη δεν είμαι σε αυτό τον δρόμο,αν και νομίζω ότι πιό εύκολα ερωτεύεσαι το "κόκκινο" και πιό εύκολα "παντρεύεσαι" το άσπρο!!
Φυσικά οι δεύτερες επιλογές και εδω είναι πολύ χρήσιμες.

Κόκκινο είπαμε ε; :D

Johny the Fox
19/04/2020, 12:21
Τα θελω σου απο την κατηγορια αυτη πια ειναι ; Εχω οδηγησει και τα δυο και επειδη υποψιαζομαι οτι δεν εχεις συνειδητοποιησει την ταυτοτητα της κατηγοριας αυτων των μοτοσυκλετων δεν συστηνω κανενα απο τα δυο για μια και μοναδικη μοτοσυκλετα all around χρησης.
Τα travel enduro οπως ονομαζονται αποτελουν ενα παρακλαδι των μεγαλων street touring bikes με την προσθετη ικανοτητα να βγουν απο την ασφαλτο δικαβαλα και φορτωμενα με τριβαλιτζα.
Kανουν αυτο που δεν κανει ενα οποιοδηποτε street τουρινγκ μηχανακι ,την γρηγορη δλδ διελευση σχετικα στρωτων μη ασφαλτοστρωμενων δρομων ,χωρις να σου φυγουν τα σφραγισματα απο τα δοντια λογω των κραδασμων ταξιδευοντας με 100 π.χ. χλμ/ωρα.Το μειονεκτημα που εχουν αυτες οι μοτοσυκλετες ειναι το τριανταρι τεποζιτο και το υψος της σελας που κανουν την καθημερινη συμβιωση μαζι τους ακρως προβληματικη και αυτος ειναι ο λογος που οι περισσοτερες πουληθηκαν με ελαχιστα χιλιομετρα απο μη συνειδητοποιημενους -ενθουσιωδεις αναβατες.Εαν παρ'ολα αυτα επιμενεις στις αρχικες σου αποψεις μην αγορασεις πρωτου κανεις δοκιμη τους σε αστικες συνθηκες με απαιτησεις μικροελιγμων

Cineboy
19/04/2020, 12:50
Τα θελω σου απο την κατηγορια αυτη πια ειναι ; Εχω οδηγησει και τα δυο και επειδη υποψιαζομαι οτι δεν εχεις συνειδητοποιησει την ταυτοτητα της κατηγοριας αυτων των μοτοσυκλετων δεν συστηνω κανενα απο τα δυο για μια και μοναδικη μοτοσυκλετα all around χρησης.
Τα travel enduro οπως ονομαζονται αποτελουν ενα παρακλαδι των μεγαλων street touring bikes με την προσθετη ικανοτητα να βγουν απο την ασφαλτο δικαβαλα και φορτωμενα με τριβαλιτζα.
Kανουν αυτο που δεν κανει ενα οποιοδηποτε street τουρινγκ μηχανακι ,την γρηγορη δλδ διελευση σχετικα στρωτων μη ασφαλτοστρωμενων δρομων ,χωρις να σου φυγουν τα σφραγισματα απο τα δοντια λογω των κραδασμων ταξιδευοντας με 100 π.χ. χλμ/ωρα.Το μειονεκτημα που εχουν αυτες οι μοτοσυκλετες ειναι το τριανταρι τεποζιτο και το υψος της σελας που κανουν την καθημερινη συμβιωση μαζι τους ακρως προβληματικη και αυτος ειναι ο λογος που οι περισσοτερες πουληθηκαν με ελαχιστα χιλιομετρα απο μη συνειδητοποιημενους -ενθουσιωδεις αναβατες.Εαν παρ'ολα αυτα επιμενεις στις αρχικες σου αποψεις μην αγορασεις πρωτου κανεις δοκιμη τους σε αστικες συνθηκες με απαιτησεις μικροελιγμων

Η υποψία σου που βασίζεται σχετικά προς εμένα;....ακόμη και το busa που είχα και κράτησα γιά 14 ολόκληρα χρόνια ήξερα τι ακριβώς θέλω απο αυτή, και ποτέ δεν το μετάνοιωσα.Οι λόγοι που το έδιωξα απο τα χέρια μου είναι ξεχωριστοί με τον σπουδαιότερο πως έφυγε σε μιά απίστευτα καλή τιμή γιά την ηλικία του (2005).Δεν είχα σκοπό να το σκοτώσω και εάν δεν έφευγε τώρα δεν θα έφευγε ποτέ, συν του ότι πλέον ο τρόπος ζωής μου εδω στην επαρχία δεν ταίριαζε με τον χαρακτήρα της μηχανής.
Η οποιαδήποτε νέα αγορά μηχανής πλέον, δεν βασίζεται γιά εμένα στην καθημερινή κυκλοφορία της,αν και εδω (Αργος-Ναύπλιο) καμία σχέση δεν έχει η κυκλοφορία με πρωτεύουσα και άλλες μεγάλες πόλεις.
Δικάβαλα και φορτωμένα ταξιδάκια ζητώ απο αυτές,μικρά η μεγάλα, εντός η εκτός τειχών,αλλά με δύναμη όταν αυτή την ζητήσω και κυρίως ξεκούραστα γιατί έχουμε πλέον και κάποια ηλικία!!

Φυσικά και υπάρχουν οι αναβάτες που λές, αλά υπάρχουν και αυτοί που θέλουν πολούν,επειδή γρήγορα θέλουν να πάνε απο το 1290 Τ στο S και απο το 1200 στο 1260.

Διευκρινίζω ότι σε αυτη την κατηγορία, είχα και Africa + Varadero + Suoper Tenere και άρα γνωρίζω τι μπορείς να κάνεις με τέτοια δίτροχα...ποιά είναι τα + & -
Σε ότι αφορά την δοκιμή, είπαμε...φυσικά και θα γίνει πριν την αγορά.Πάντως αφού έχεις οδηγήσει και τις δύο θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη σου, στις διαφορές που είδες και ποιά θα ήταν η δική σου επιλογή ανάμεσα τους.....σε ευχαριστώ πολύ.

Johny the Fox
19/04/2020, 13:31
Η υποψια μου μπαινει οταν πηδας απευθειας στα travel enduro που ειναι μοτοσυκλετες ειδικου σκοπου παρακαμπτωντας τα ον-οφ αδελφια τους που ειναι ευρυτατης χρησης.
Εαν επεξηγησεις εν ολιγης τα κριτηρια σου να παρακαμψεις 1200 multistrada η 1190 r πηγαινωντας απ.ευθειας σε αυτα ,θα καταλαβω καλυτερα τα θελω σου.Anyway δεν θα επιμεινω σε αυτο που εσυ γνωριζεις καλυτερα και δεν μου πεφτει λογος αλλωστε.

Η γνωμη μου προερχεται απο την εποχη που ψαχνομουν στην κατηγορια και τελικα την εγκατελειψα για λογους που εχουν να κανουν με την προτιμηση μου στους 17αριδες τροχους στα ορεινα στροφιλικια ,εκτος απο τα 30 αρια τεποζιτα και το προβληματικο τους βαρος που προστιθεται στο ηδη ψηλο κεντρο βαρους αυτων των μεγαθηριων.Και τα δυο σε κινηση δεν ειναι μπαλαρινες αλλα τα 100 χιλιομετρα σε βατο χωματοδρομο ειναι ψωμοτυρι τους-απορω που βλεπεις υπερβολη σε αυτο-.
Τα κυριοτερα που προσεξα ειναι οτι ,το μουλτι εχει καλυτερη κλιμακωση στο κιβωτιο για ασφαλτινη κινηση και εκπεμπει ο κινητηρας λιγοτερη ζεστη απο οτι το ktm που δινει την αισθηση φορτηγου με πιο κοντες τις δυο πρωτες σχεσεις και οτι η προστασια απο τον αερα ειναι υπερ του ktm με την τεραστια ζελατινα του.Απο εκει και περα ηλεκτρονικα βοηθηματα ,κινητηρες ,συστηματα πεδησης-abs ,ηλεκτρονικες αναρτησεις,φωτα και λοιπα ειναι χωρις διαφορες και υπερεπαρκη.

Cineboy
19/04/2020, 13:44
Η υποψια μου μπαινει οταν πηδας απευθειας στα travel enduro που ειναι μοτοσυκλετες ειδικου σκοπου παρακαμπτωντας τα ον-οφ αδελφια τους που ειναι ευρυτατης χρησης.
Εαν επεξηγησεις εν ολιγης τα κριτηρια σου να παρακαμψεις 1200 multistrada η 1190 r πηγαινωντας απ.ευθειας σε αυτα ,θα καταλαβω καλυτερα τα θελω σου.Anyway δεν θα επιμεινω σε αυτο που εσυ γνωριζεις καλυτερα και δεν μου πεφτει λογος αλλωστε.

Η γνωμη μου προερχεται απο την εποχη που ψαχνομουν στην κατηγορια και τελικα την εγκατελειψα για λογους που εχουν να κανουν με την προτιμηση μου στους 17αριδες τροχους στα ορεινα στροφιλικια ,εκτος απο τα 30 αρια τεποζιτα και το προβληματικο τους βαρος που προστιθεται στο ηδη ψηλο κεντρο βαρους αυτων των μεγαθηριων.Και τα δυο σε κινηση δεν ειναι μπαλαρινες αλλα τα 100 χιλιομετρα σε βατο χωματοδρομο ειναι ψωμοτυρι τους-απορω που βλεπεις υπερβολη σε αυτο-.
Τα κυριοτερα που προσεξα ειναι οτι ,το μουλτι εχει καλυτερη κλιμακωση στο κιβωτιο για ασφαλτινη κινηση και εκπεμπει ο κινητηρας λιγοτερη ζεστη απο οτι το ktm που δινει την αισθηση φορτηγου με πιο κοντες τις δυο πρωτες σχεσεις και οτι η προστασια απο τον αερα ειναι υπερ του ktm με την τεραστια ζελατινα του.Απο εκει και περα ηλεκτρονικα βοηθηματα ,κινητηρες ,συστηματα πεδησης-abs ,ηλεκτρονικες αναρτησεις,φωτα και λοιπα ειναι χωρις διαφορες και υπερεπαρκη.

Το θέμα περί 100 χιλιομέτρων, το έσβησα γθιατί βιάστηκα και δεν κατάλαβα καλά τι ακριβώς εννοούσες...sory γιά αυτό.
Πάω λοιπόν στα Travel Enduro γιατί με ενδιαφέρουν πολύ τα ταξίδια, με τις συνθήκες που σου περιέγραψα...Ηδη έχω ταξιδέψει δίτροχα σε Ιταλία και Γαλλία, εκτός συνόρων και πολύ μέσα στην χώρα μας.Δεν με ενδιαφέρει το μηχανάκι που θα πάρω γιά να πάω να πάρω τσιγάρα στο περίπτερο,να ανεβαίνω πεζοδρόμια η να πηγαίνω στην δουλειά μου,ούτε να πάρω σβάρνα τα βουνά και τα λαγκάδια.Το 1190 το είχα αρχικά σκεφτεί στο Τ και όχι στο R ,όμως απορρίφθηκε γιατί στην ίδια φιλοσοφία και σε πολύ κοντινά χρήματα υπάρχει το 1290.

Τέλος απο τον επίλογο σου και σε ευχαριστώ γιά αυτό, καταλαβαίνω ότι μεταξύ των δύο εάν ντε και καλά έπρεπε να επιλέξεις μάλλον θα πήγαινες προς Ducati.

Johny the Fox
19/04/2020, 14:01
Τα κεντρικα της ντουκατι εχουνε enduro για τεστ.Εαν δεν υπαρχει 1200 εχουν σιγουρα 1260 που ειναι αρκετο για να βγαλεις συμπερασμα.
Η φιλικη γνωμη μου ειναι εφ'οσον ενδιαφερεσαι για ταξιδια να βαλεις και το 1260s στο μυαλο καθως αποτελει τον πλεον σοφιστικε τουριστα που εχει βγαλει η ducati αποκομιζοντας πειρα απο ολα τα προηγουμενα μουλτιστραντα.Φορτωνεται σαν γαιδαρος, ταξιδευει σαν χαλι και δεν καταλαβαινει να ταξιδευει ολη ημερα εαν θες σε βατους χωματοδρομους.
Καλες αγορες

Cineboy
19/04/2020, 14:52
Τα κεντρικα της ντουκατι εχουνε enduro για τεστ.Εαν δεν υπαρχει 1200 εχουν σιγουρα 1260 που ειναι αρκετο για να βγαλεις συμπερασμα.
Η φιλικη γνωμη μου ειναι εφ'οσον ενδιαφερεσαι για ταξιδια να βαλεις και το 1260s στο μυαλο καθως αποτελει τον πλεον σοφιστικε τουριστα που εχει βγαλει η ducati αποκομιζοντας πειρα απο ολα τα προηγουμενα μουλτιστραντα.Φορτωνεται σαν γαιδαρος, ταξιδευει σαν χαλι και δεν καταλαβαινει να ταξιδευει ολη ημερα εαν θες σε βατους χωματοδρομους.
Καλες αγορες

Θα ρωτήσω γιά τεστ εκεί που μου λές.....και επίσης μακάρι να μπορούσα χρηματικά να φτάσω στο 1260,αλλά δεν γίνεται.......σε ευχαριστώ και πάλι.

Cineboy
21/04/2020, 20:52
Σήμερα έκανα και μιά αρκετά μεγάλη έρευνα σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία KTM & DUCATI γιά κόστος Servis και των δύο.Τελικά και στο κομμάτι αυτό,έχουμε μία από τα ίδια!

typhoon
22/04/2020, 09:55
Είχα γενικά την εντύπωση ότι η duc έπαιρνε λίγο περισσότερο σκαλπ στο σέρβις, αλλά μιας κ έκανες σχετική έρευνα αναθεωρώ.
Να σου πω, ακόμη καλύτερα για σένα μιας κ δεν θα είναι αποτρεπτικος παράγοντας το κόστος σέρβις.

Κατά τα λοιπά σου εύχομαι μια υπέροχη κόκκινη ημέρα, γεμάτη έντονα κόκκινα συναισθήματα!
παρε duc πάρε duc πάρε ducπαρε duc πάρε duc πάρε ducπαρε duc πάρε duc πάρε ducπαρε duc πάρε duc πάρε duc

νεοσσός
22/04/2020, 10:42
Αντικρουόμενες απόψεις και εμπειρίες:


...
Κατα τα αλλα, το κυριο αρνητικο που εχει το Μulti ειναι το κοστος συντήρησης που μπορεί να ειναι ακομα και διπλάσιο σε σχεση με το ΚΤΜ.
Μιλάω για το στανταρ σερβις και οχι κατι σπελιαλ.

Ακομα και αν συγκρίνεις τιμη ελλάδας 2015 στο Multi (600-700 euros πλήρωσα) με τιμη 2020 Λουξεμβουργο (που ειμαι απο το 2016) για το ΚΤΜ 2018 Adv S (380-400 euros).
Οταν ηρθα το 2016 και ρωτησα την τιμη σερβις στο Λουξ για το Multi μου είπαν 1000 euros που ειναι λογική διαφορά με την Ελλάδα.

Αυτός ηταν και ο κύριος λόγος που τελικά πηρα εδω το ΚΤΜ + οτι στην δική μου περίπτωση το Multi ηταν πολυ πιο ακριβο στην αγορα.
...


Σήμερα έκανα και μιά αρκετά μεγάλη έρευνα σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία KTM & DUCATI γιά κόστος Servis και των δύο.Τελικά και στο κομμάτι αυτό,έχουμε μία από τα ίδια!

Cineboy
22/04/2020, 13:14
Είχα γενικά την εντύπωση ότι η duc έπαιρνε λίγο περισσότερο σκαλπ στο σέρβις, αλλά μιας κ έκανες σχετική έρευνα αναθεωρώ.
Να σου πω, ακόμη καλύτερα για σένα μιας κ δεν θα είναι αποτρεπτικος παράγοντας το κόστος σέρβις.

Κατά τα λοιπά σου εύχομαι μια υπέροχη κόκκινη ημέρα, γεμάτη έντονα κόκκινα συναισθήματα!
παρε duc πάρε duc πάρε ducπαρε duc πάρε duc πάρε ducπαρε duc πάρε duc πάρε ducπαρε duc πάρε duc πάρε duc

Ναι...και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά δεν υπάρχει διαφορά.Μιλάμε πάντα γιά τα μεγάλα Servis κάθε 30.000 Km γιατί αυτά είναι που κοστίζουν.Σε ευχαριστώ πολύ...

Cineboy
22/04/2020, 13:19
Αντικρουόμενες απόψεις και εμπειρίες:

Μετέφερα τις ενημερώσεις που είχα τηλεφωνικά από τρία μεγάλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Αττικής,αφού προς το παρών δεν μπορούμε να μετακινηθούμε.Τώρα εάν στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά,δεν ξέρω.500 με 600 ευρώ τα μεγάλα servis των 30.000 Km και στα δύο μηχανάκια.

buckley
22/04/2020, 13:22
Ρε φίλε μας έκοψες πάνω στο καλύτερο όμως, συζητούσαμε τι μοτερ ταιριάζει πάνω στο καινουργιο αντβε της Χόνδα.
190 για 150 κυβικά :bawl: Για πες και συ .

Cineboy
22/04/2020, 13:39
Ρε φίλε μας έκοψες πάνω στο καλύτερο όμως, συζητούσαμε τι μοτερ ταιριάζει πάνω στο καινουργιο αντβε της Χόνδα.
190 για 150 κυβικά :bawl: Για πες και συ .

Κάποιο που είναι ισάξιο των χρημάτων που κοστίζει το υπόλοιπο χωρίς την μηχανή!!:D....και συγνώμη γιά την διακοπή...;)

πυξιδας990
22/04/2020, 20:10
Μετέφερα τις ενημερώσεις που είχα τηλεφωνικά από τρία μεγάλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Αττικής,αφού προς το παρών δεν μπορούμε να μετακινηθούμε.Τώρα εάν στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά,δεν ξέρω.500 με 600 ευρώ τα μεγάλα servis των 30.000 Km και στα δύο μηχανάκια.

τοσο παει,κανουν και σερβις στην αναρτηση,το εχει κανει φιλος σε 1290τ
κανα 500αρι εδωσε

Cineboy
22/04/2020, 22:45
τοσο παει,κανουν και σερβις στην αναρτηση,το εχει κανει φιλος σε 1290τ
κανα 500αρι εδωσε

Ok....συνεπώς δεν πρέπει να έχει πέσει έξω η έρευνα μου,τουλάχιστον γιά το KTM....σε ευχαριστούμε γιά την επαλήθευση.

πυξιδας990
23/04/2020, 21:39
Ok....συνεπώς δεν πρέπει να έχει πέσει έξω η έρευνα μου,τουλάχιστον γιά το KTM....σε ευχαριστούμε γιά την επαλήθευση.
Τίποτα φίλε.. είμαστε και δίπλα..έχουμε εδώ πάντως ένα που είναι αστέρι

Cineboy
24/04/2020, 00:30
Τίποτα φίλε.. είμαστε και δίπλα..έχουμε εδώ πάντως ένα που είναι αστέρι

Ναι....λογικά ξέρω γιά ποιό πρόκειται.....προς το παρών δεν έχω καταλήξει σε αυτό το δύσκολο πρόβλημα......

GogosLux
24/04/2020, 13:54
Αντικρουόμενες απόψεις και εμπειρίες:


Μετέφερα τις ενημερώσεις που είχα τηλεφωνικά από τρία μεγάλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Αττικής,αφού προς το παρών δεν μπορούμε να μετακινηθούμε.Τώρα εάν στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά,δεν ξέρω.500 με 600 ευρώ τα μεγάλα servis των 30.000 Km και στα δύο μηχανάκια.

Ο ντουκος εχει ημάντες που θελουν αλλαγμα ειτε με τα χιλιόμετρα είτε με τα χρόνια ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.
Επίσης, αν θυμαμαι καλα, εχει περισότερο λύσιμο μιας και πρεπει να λυθει πρακτικά όλο το μηχανακι για να γινει σερβις.

Οτι τα σερβις στο Ducati θα ειναι πιο ακριβά ειναι Σιγουρο, αυτο που ειναι ερώτημα ειναι το πόσο πιο ακριβα.

Ασχετο, τουλαχιστον τα παλαια μοντελα που ειχα εγω του 2011 ήταν πολύ επιλεκτικά στην βενζίνη και ειχαν μια ταση να εχουν προβλημα με τα μπεκ ψεκασμου - βρεθηκε απο τυχαια παρατήρηση των λαιμων της εξάτμισης που ειχαν παρει ενα ωραιο κόκκινο χρώμα.
Ηταν η αιτία να χασω εκδρομη για να μην το ρισκάρω και να πληρώνω καθαρισμο :mad:

Αλλο προβλημα που αντιμετώπισα ηταν το ελατήριο στην επιστροφή της νεκράς το οποιο εσπαγε - δεν ημουν ο μονος.
Ειχε βεβαια μηδεν κοστος αλλα μιας και το καπακι ηταν με κολλα και οχι φλάτσα επρεπε να μεινει μεσα +1 ημερα για να στεγνώσει :moutza:.

Ελπιζω αυτα να εχουν διορθωθει μιας και το δικο μου ηταν του 2011.

--------------

Απο προσωπική εμπείρια για Ducati θα πήγαινα μονο σε 2, ειτε στην αντιπροσωπεια στην Καλιρόης είτε στην Ηλιούπολη (δεν θυμαμαι το ονομα).
Ονόματα μηχανικών που αρχίζουν απο "Φ" αποκλείονται λόγο κάκιστης εμπειρίας :rolleyes:

Cineboy
24/04/2020, 14:09
Ο ντουκος εχει ημάντες που θελουν αλλαγμα ειτε με τα χιλιόμετρα είτε με τα χρόνια ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.
Επίσης, αν θυμαμαι καλα, εχει περισότερο λύσιμο μιας και πρεπει να λυθει πρακτικά όλο το μηχανακι για να γινει σερβις.

Οτι τα σερβις στο Ducati θα ειναι πιο ακριβά ειναι Σιγουρο, αυτο που ειναι ερώτημα ειναι το πόσο πιο ακριβα.

Ασχετο, τουλαχιστον τα παλαια μοντελα που ειχα εγω του 2011 ήταν πολύ επιλεκτικά στην βενζίνη και ειχαν μια ταση να εχουν προβλημα με τα μπεκ ψεκασμου - βρεθηκε απο τυχαια παρατήρηση των λαιμων της εξάτμισης που ειχαν παρει ενα ωραιο κόκκινο χρώμα.
Ηταν η αιτία να χασω εκδρομη για να μην το ρισκάρω και να πληρώνω καθαρισμο :mad:

Αλλο προβλημα που αντιμετώπισα ηταν το ελατήριο στην επιστροφή της νεκράς το οποιο εσπαγε - δεν ημουν ο μονος.
Ειχε βεβαια μηδεν κοστος αλλα μιας και το καπακι ηταν με κολλα και οχι φλάτσα επρεπε να μεινει μεσα +1 ημερα για να στεγνώσει :moutza:.

Ελπιζω αυτα να εχουν διορθωθει μιας και το δικο μου ηταν του 2011.

--------------

Απο προσωπική εμπείρια για Ducati θα πήγαινα μονο σε 2, ειτε στην αντιπροσωπεια στην Καλιρόης είτε στην Ηλιούπολη (δεν θυμαμαι το ονομα).
Ονόματα μηχανικών που αρχίζουν απο "Φ" αποκλείονται λόγο κάκιστης εμπειρίας :rolleyes:

Πολύ χρήσιμες οι εμπειρίες σου φίλε...πράγματι γνωρίζω και εγω προβλήματα του Multi εκείνης της γενιάς, αλλά απο ότι ξέρω απο το 2014-15 και μετά τα προβλήματα περιορίστηκαν κατά πολύ.

Johny the Fox
24/04/2020, 15:23
Κατα τα αλλα, το κυριο αρνητικο που εχει το Μulti ειναι το κοστος συντήρησης που μπορεί να ειναι ακομα και διπλάσιο σε σχεση με το ΚΤΜ
.
Μιλάω για το στανταρ σερβις και οχι κατι σπελιαλ.

Ακομα και αν συγκρίνεις τιμη ελλάδας 2015 στο Multi (600-700 euros πλήρωσα) με τιμη 2020 Λουξεμβουργο (που ειμαι απο το 2016) για το ΚΤΜ 2018 Adv S (380-400 euros).
Οταν ηρθα το 2016 και ρωτησα την τιμη σερβις στο Λουξ για το Multi μου είπαν 1000 euros που ειναι λογική διαφορά με την Ελλάδα.




Οτι τα σερβις στο Ducati θα ειναι πιο ακριβά ειναι Σιγουρο, αυτο που ειναι ερώτημα ειναι το πόσο πιο ακριβα.



προγραμμα σερβις multistrada 1260
https://imgur.com/M1VubgW

Το desmo σερβις ειναι καθε 30000 χλμ περιλαμβανει λαδια μπουζι βαλβιδες-ιμαντες με κοστος γυρω στα 700 ευρω

σερβις 1000 χλμ
https://imgur.com/QLGr8Hh

ετησιο σερβις και αλλαγη πισω τακακια

https://imgur.com/ZoRf9uM


και εδω (ενδεικτικη) ανεπισημη αποδειξη για ανταλακτικα στο 1200 αρι μουλτι μου στο συνεργειο που αρχιζει απο ''Φ'' απο το οποιο προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο
https://imgur.com/IS2OI1N

εδω online καταλογος τιμων ανταλακτικων ducati
https://www.bike-parts-ducati.com/

Cineboy
24/04/2020, 15:37
προγραμμα σερβις multistrada 1260
https://imgur.com/M1VubgW

Το desmo σερβις ειναι καθε 30000 χλμ περιλαμβανει λαδια μπουζι βαλβιδες-ιμαντες με κοστος γυρω στα 700 ευρω

σερβις 1000 χλμ
https://imgur.com/QLGr8Hh

ετησιο σερβις και αλλαγη πισω τακακια

https://imgur.com/ZoRf9uM


και εδω (ενδεικτικη) ανεπισημη αποδειξη για ανταλακτικα στο 1200 αρι μουλτι μου στο συνεργειο που αρχιζει απο ''Φ'' απο το οποιο προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο
https://imgur.com/IS2OI1N

εδω online καταλογος τιμων ανταλακτικων ducati
https://www.bike-parts-ducati.com/

Αναλυτικότατος...εάν είχαμε κάτι παρόμοιο και γιά ktm 1290 θα ήμασταν άρχοντες!!

GogosLux
24/04/2020, 15:58
προγραμμα σερβις multistrada 1260
https://imgur.com/M1VubgW

Το desmo σερβις ειναι καθε 30000 χλμ περιλαμβανει λαδια μπουζι βαλβιδες-ιμαντες με κοστος γυρω στα 700 ευρω

Αρα γενικα συμφωνουμε, αν και ειτε εχεις καλυτερη τιμή ή δεν εχουν αλλάξει πολύ απο το 2014



και εδω (ενδεικτικη) ανεπισημη αποδειξη για ανταλακτικα στο 1200 αρι μουλτι μου στο συνεργειο που αρχιζει απο ''Φ'' απο το οποιο προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο

Και εγω ειχα ακουσει καλα λόγια ;)
Ισως φταίει οτι δεν πηγα σαν πελάτης αλλα για να το τσεκάρει για λογαριασμο εν δυνάμει αγοραστή που και αυτος δεν ηταν πελάτης.
Το σίγουρι ειναι οτι εχει βιωνικό αυτί που ακουει διάφορα , ειναι μπροστά στην τεχνολογία με δυνατότητα για αναβάθμιση αναρτησης απο απλη σε ηλετρονική και αδύνατη μνήμη που ξεχναει να κλείσει τάπες που ξερνανε λάδι :rolleyes:
ΥΓ το "μπακαλόχαρτο" δεν ταιριάζει στην εποχη μας και στην αξια της μηχανής αλλα χαρακτηρίζει το κατάστημα :D


Αναλυτικότατος...εάν είχαμε κάτι παρόμοιο και γιά ktm 1290 θα ήμασταν άρχοντες!!


Παρε την τιμη σερβις toy 2019 για τα 1000 χιλ του 1290 S του 2018, τιμη ευρώπης.

Λογικα εντος του Μαιου θα κανω το ετησιο μιας και δεν επιασα τα 15000χιλ (μολις 6000χιλ) στο οποιο αναφερθηκα οτι τιμη Λοθξ ειναι 380-400€ και Γερμανίας ~450€. Παντα χωρις τακάκια αλλα με τα προβλεπόμενα by the book.

417671

νεοσσός
24/04/2020, 18:27
292€ το service των 1000 km; :uplate:

BLiTzER
24/04/2020, 18:31
292€ το service των 1000 km; :uplate:

Τα χιλιόμετρα των ευρωπαϊκών είναι σαν τα σκυλίσια χρόνια. 1.000 χλμ δικά τους είναι σαν 20.000 χλμ γιαπωνέζικων.

doctoras
24/04/2020, 18:31
292€ το service των 1000 km; :uplate:

οι υπηρεσίες είναι ακριβές, 100ευρώ εργατικά για τα λάδια και το φίλτρο αλλά και τα υλικά είναι πιο ακριβά από ότι εδώ

Cineboy
24/04/2020, 18:39
Αρα γενικα συμφωνουμε, αν και ειτε εχεις καλυτερη τιμή ή δεν εχουν αλλάξει πολύ απο το 2014



Και εγω ειχα ακουσει καλα λόγια ;)
Ισως φταίει οτι δεν πηγα σαν πελάτης αλλα για να το τσεκάρει για λογαριασμο εν δυνάμει αγοραστή που και αυτος δεν ηταν πελάτης.
Το σίγουρι ειναι οτι εχει βιωνικό αυτί που ακουει διάφορα , ειναι μπροστά στην τεχνολογία με δυνατότητα για αναβάθμιση αναρτησης απο απλη σε ηλετρονική και αδύνατη μνήμη που ξεχναει να κλείσει τάπες που ξερνανε λάδι :rolleyes:
ΥΓ το "μπακαλόχαρτο" δεν ταιριάζει στην εποχη μας και στην αξια της μηχανής αλλα χαρακτηρίζει το κατάστημα :D




Παρε την τιμη σερβις toy 2019 για τα 1000 χιλ του 1290 S του 2018, τιμη ευρώπης.

Λογικα εντος του Μαιου θα κανω το ετησιο μιας και δεν επιασα τα 15000χιλ (μολις 6000χιλ) στο οποιο αναφερθηκα οτι τιμη Λοθξ ειναι 380-400€ και Γερμανίας ~450€. Παντα χωρις τακάκια αλλα με τα προβλεπόμενα by the book.

417671

Οι τιμές servis του εξωτερικού, δεν μας βοηθούν και πολύ σε σχέση με τα δικά μας δεδομένα.Θα πρέπει να δούμε "ισοτιμίες" και πολλά ακόμη προκειμένου να κάνουμε την αναλογία......σε ευχαριστούμε πολύ...

νεοσσός
24/04/2020, 18:40
Οι τιμές servis του εξωτερικού, δεν μας βοηθούν και πολύ σε σχέση με τα δικά μας δεδομένα.Θα πρέπει να δούμε ισοτιμίες και πολλά ακόμη προκειμένου να κάνουμε την αναλογία......σε ευχαριστούμε πολύ...
Η ισοτιμία του € με το € είναι 1:1. :p

Cineboy
24/04/2020, 19:37
Η ισοτιμία του € με το € είναι 1:1. :p

Το μόνο σίγουρο....τύλιξα την λέξη πριν λίγο,αν και άλλο το ευρώ στην Ελλάδα, και άλλο στην υπόλοιπη Ευρώπη!!

panavour
24/04/2020, 19:48
ισοτιμιες μισθων Ελλαδας-Ευρωπης.