PDA

View Full Version : Voucher κατάρτισης



Acacius
17/04/2020, 22:27
Δεν ανοίγω το θέμα για να γίνει flamewar και αν παραείναι άσχετο ας διαγραφεί. Όποιος βιάζεται, πάει στη δεύτερη παράγραφο που είναι το ζουμί. Πληροφορήθηκα από τη λογίστριά μου ότι δικαιούμαι voucher κατάρτισης, αν και δεν έχουν μειωθεί οι αποδοχές μου λόγω κορωνοϊού. Αν και το θεωρώ φοβερή αδικία και την όλη ιστορία με τα ΚΕΚ γελοία, θα βάλω την αξιοπρέπειά μου εκεί που ξέρω και θα κάνω αίτηση, 'ξακόσια ευρώ αφού...

Το ερώτημα: ξέρει κανείς κανένα κέντρο επιμόρφωσης που να παρέχει αξιοπρεπή κατάρτιση ώστε να μην τα λεφτά τελείως πεταμένα; Δεν έχω καταλάβει καν πώς γίνεται η όλη διαδικασία και δεν την έχω αρχίσει. Aν κάποιος έχει κάνει τα βήματα, οδηγίες ευπρόσδεκτες. Από τα γνωστικά αντικείμενα που μου παρατέθηκαν, πιο ενδιαφέρον βρήκα το "Τεχνικός προγραμματισμού έξυπνων κτιρίων" αλλά δεν πρέπει να είναι ντε και καλά αυτό.

Αντιλαμβάνομαι ότι όλα αυτά είναι παπαριές για να μπορέσουν να πάρουν 600€ κάποιοι και να μασήσουν επι τη ευκαιρία κάποιοι άλλοι, αλλά ας πάνε κάπου που να αξίζει έστω και λίγο. Μένω Ηράκλειο Κρήτης αν παίζει ρόλο.

katsar
17/04/2020, 22:53
Τα μαθήματα είναι εντελώς ψηφιακά, εξ'αποστάσεως σε ειδικό πρόγραμμα.
Έχει βίντεο που παρακολουθείς και μετά κάποιες ''ασκήσεις'' ανά ενότητα.Νομίζω δεν έχει σημασία το κέντρο που θα διαλέξεις και το πρόγραμμα είναι ίδιο για όλους.
Από εκεί και πέρα δεν δούλευε σωστά,έλυνα τις ''ασκήσεις'' και δεν τις μετρούσε.Την επόμενη μέρα δεν άνοιγε καν.Θα μπω ξανά από βδομάδα.

xbul
18/04/2020, 01:48
Μπήκα χθες και δούλευε κανονικά. Προχθές σερνότανε, αλλά στο εντωμεταξύ ανανεώθηκε σαν εμφάνιση και πλέον δεν έχει θέμα.

mikes
18/04/2020, 12:02
417547

sam4g
18/04/2020, 12:43
417548

p@nos
18/04/2020, 12:46
πραγματικα τι να πρωτοπει κανεις για τα αισχη στην ψαροκοστενα...ευτυχως υπαρχει το ιντερνετ και μια μικρη μεριδα του πληθυσμου ενημερωνεται για την πραγματικοτητα...οι υπολοιποι δυστυχως τρωνε την κοστους 11 εκατομμυρίων αγιογραφεια στη μαπα και προσκυνανε

katsar
18/04/2020, 13:50
Για πείτε τι παίχτηκε ;Τι είναι αυτό το σκοιλ ελικικου;;;;

νεοσσός
18/04/2020, 13:58
Για πείτε τι παίχτηκε ;Τι είναι αυτό το σκοιλ ελικικου;;;;
Χρησιμοποίησαν μάλλον αυτόματη μετάφραση και συγγραφή χωρίς έλεγχο λαθών από 2ο αναγνώστη.
https://www.news247.gr/politiki/tilekatartisi-epistimonon-me-skoil-elikikoy-kai-google-translate.7625738.html

BLiTzER
18/04/2020, 14:01
Δηλαδή τι; Ότι το ελληνικό κράτος τρώει λεφτά από τον φτωχό λαό και τα δίνει στους κολλητούς; :lol:

Kas_Tracer
18/04/2020, 14:38
Και το σημαίνει σκοιλ ελικηκου στα 'ξένα?'

Tedvj23
18/04/2020, 14:39
https://www.thebest.gr/article/576850-voucher-600-euro-ekpaideutiko-uliko-gia-gelia-me-ethnika-kondulia-kai-ochi-espa

Acacius
18/04/2020, 15:09
Και το σημαίνει σκοιλ ελικηκου στα 'ξένα?'

Μια καταρτισούλα τη χρειάζεσαι μου φαίνεται...
(βαριέμαι να ψάχνω crop στο κινητό)

417549

νεοσσός
19/04/2020, 11:11
ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ S06E26: ΣΚΟΙΛ ΕΛΙΚΙΚΟΥ ΛΟΙΜΩΧΘΗΚΑΝ (https://youtu.be/dwSI2hAw86w?t=210)

:lol:

yannis24
20/04/2020, 11:26
εγω εκανα αιτηση....
μεσω του mbc
https://mbc.gr/

μου εστειλαν κωδικους και ξεκινησα.......αλλα.......τα μαθηματα ειναι για την πλακα......
γραφτηκα και εγω στο smart home κτλ, αλλα ξεκινανε τα μαθηματα με ανακυκλωση υγρων αποβλητων.
Δεν πληρωνεις τιποτα......
απλα θα παρεις λεει €400 αμεσα, και εφοσον ολοκληρωσεις την εκπαιδευση θα παρεις και τα υπολοιπα €600.

Αμα θες τηλεφωνα επικοινωνιας κτλ.....σου στελνω με ΠΜ

Vstrommer71
20/04/2020, 12:24
Τουλάχιστον μαθαίνετε με ασφάλεια να ανοίγετε και να κλείνετε τον υπολογιστή:lol:
417590

νεοσσός
20/04/2020, 12:35
Σκοιλ ελικικού φορέβα (https://www.facebook.com/stefanos.papadatos1/videos/10158197457694894/)

:lol:

Acacius
20/04/2020, 13:19
εγω εκανα αιτηση....
μεσω του mbc
https://mbc.gr/

μου εστειλαν κωδικους και ξεκινησα.......αλλα.......τα μαθηματα ειναι για την πλακα......
γραφτηκα και εγω στο smart home κτλ, αλλα ξεκινανε τα μαθηματα με ανακυκλωση υγρων αποβλητων.
Δεν πληρωνεις τιποτα......
απλα θα παρεις λεει €400 αμεσα, και εφοσον ολοκληρωσεις την εκπαιδευση θα παρεις και τα υπολοιπα €600.

Αμα θες τηλεφωνα επικοινωνιας κτλ.....σου στελνω με ΠΜ

Σε ευχαριστώ, ολοκλήρωσα τη διαδικασία, αλλά το έκανα μέσα στην πασχαλινή αργία οπότε αναμένω απάντηση. Έκανα τη διαδικασία Α και έστειλα μέιλ στο ΙΕΚ Πράξις, γιατί προσφέρει επιπλέον δωρεάν σεμινάρια από το δικό του πρόγραμμα.

Αντιλαμβάνομαι ότι έπρεπε να βρεθεί τρόπος να μοιραστεί νομότυπα χρήμα σε όσους έμειναν χωρίς δουλειά, αλλά τέτοια αρπαχτή είχα να δω από τότε που ο Κωστάκης έδινε πεντακοσάρικα για αγορά λάπτοπ, προ κρίσης.

Panos76
20/04/2020, 16:21
Δεν είναι αρπαχτή ακριβώς. Είναι πρόγραμμα ΕΣΠΑ από καιρό στα σκαριά και ο κουλης το περνάει σαν εκδουλεύση.

Όσοι το δικαιούνται μπορούν να το κάνουν. Υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι πάροχοι για αυτό και απαντούν άμεσα σε όλες τις απορίες.

600 δεν είναι ποσό που του γυρνάς την πλάτη.

katsar
20/04/2020, 16:28
Με όλο το θάρρος και χωρίς καμία διάθεση ταξικής ντεμέκ αντιπαράθεσης και ειρωνείας, ο υπάλληλος του καφέ πήρε τα 800 και τον κάτοχο πτυχίου ΑΕΙ/ΤΕΙ του κάνει το κράτος μαθήματα copy/paste σε word για να του δώσει 600;
Δεν είναι λίγο κοροιδία ;

νεοσσός
20/04/2020, 16:49
Με όλο το θάρρος και χωρίς καμία διάθεση ταξικής ντεμέκ αντιπαράθεσης και ειρωνείας, ο υπάλληλος του καφέ πήρε τα 800 και τον κάτοχο πτυχίου ΑΕΙ/ΤΕΙ του κάνει το κράτος μαθήματα copy/paste σε word για να του δώσει 600;
Δεν είναι λίγο κοροιδία ;
Το επίδομα των 800€ το πήραν πολλοί υπάλληλοι που απολύθηκαν ή βρέθηκαν σε καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας. Επίσης το έλαβαν και αυτοαπασχολούμενοι. Όλοι οι προαναφερθέντες, μπορεί να είναι πτυχιούχοι ή μη.

Η επιδοτούμενη κατάρτιση αναφέρεται σε κάποιο υποσύνολο των πτυχιούχων. Επομένως, δυνητικά, κάποιος πτυχιούχος, ενδέχεται να πήρε και το επίδομα των 800€, αλλά και την επιδότηση της κατάρτισης. Με δεδομένη την πληροφορία που δίνει ο δημιουργός του νήματος, μπορεί να υπάρχουν πτυχιούχοι, που πληρώνονται κανονικά από τον εργοδότη τους, αλλά ταυτόχρονα πήραν και την επιδότηση της ασύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης-κατάρτισης.

Συμπερασματικά, πιο πιθανό είναι να υπερ-ωφελήθηκαν ορισμένες κατηγορίες πτυχιούχων, παρά να αδικήθηκαν.


Για να δούμε όμως το θέμα συνολικά, βγαίνοντας από την ατομική μικροοικονομία, πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού θα υποστεί σημαντικό οικονομικό πλήγμα. Η οικονομία είναι αλυσίδα, οπότε ακόμα κι αν κάτσουν σε κάποιον τα χ-ψ ευρώ επιδότησης, κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα που η ροή του χρήματος θα φθάσει μειωμένη και σε εκείνον.

katsar
20/04/2020, 17:09
Δεν ξέρω γιατί σου δημιουργήθηκε από τα λεγόμενα μου η εντύπωση πως θεωρώ τους πτυχιούχους/διπλωματούχους ριγμένους .
Σε αυτή την κατηγορία ανήκω και εγώ και θα ήμουν γελοίος αν στράβωνα γιατί πήρα εγώ 600 και ο μεροκαματιάρης 800.Μακάρι να τους έδιναν περισσότερα.
Κοροιδία θεωρώ τον τρόπο που διάλεξαν να δώσουν την ενίσχυση.

KotsosDR
20/04/2020, 18:05
Με όλο το θάρρος και χωρίς καμία διάθεση ταξικής ντεμέκ αντιπαράθεσης και ειρωνείας, ο υπάλληλος του καφέ πήρε τα 800 και τον κάτοχο πτυχίου ΑΕΙ/ΤΕΙ του κάνει το κράτος μαθήματα copy/paste σε word για να του δώσει 600;
Δεν είναι λίγο κοροιδία ;

Και ο υπάλληλος του καφέ μπορεί να είναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ/ΤΕΙ , μάλλον κάτι άλλο θες να πεις

katsar
20/04/2020, 18:40
Μάλλον εσύ κατάλαβες ότι θέλεις η δεν κατάλαβες καλά.
Να το πω αλλιώς τότε,θεωρώ κοροιδία την διάκριση στο πως θα δώσουν το βοήθημα.Σε άλλους έτσι,σε άλλους μέσω ενός κακού προγράμματος 100 ωρών.
Ο άτυχος πτυχιούχος που δουλεύει σε καφέ αν έχει και το ανάλογο ΚΑΔ σαν κύρια απασχόληση ας πάρει και τα 800 και τα 600,δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

νεοσσός
20/04/2020, 18:53
Ας διακρίνουμε πιθανές αιτίες και πιθανές δικαιολογίες.

Πολύ πρόχειρα, εικάζω ότι τα ΚΕΚ ενεπλάκησαν ώστε να βοηθηθούν εν μέσω κρίσης. Πήραν χρήματα γι' αυτό που δημιούργησαν. Ίσως αυτή να είναι βασική αιτία.

Η δικαιολογία είναι ότι ο πτυχιούχος, έχει λάβει πιστοποίηση για την ικανότητα του να κατακτά κομμάτια γνώσης. Δεν μπορεί να πιστοποιήθηκε από ΑΕΙ και να πει στο κράτος "δεν έχω την ικανότητα να μαθαίνω". Επιπλέον, πολλές φορές (όχι πάντα στη δύσκολη ελληνική αγορά εργασίας) απασχολείται σε θέσεις που έχουν σχέση με πνευματικό αντικείμενο εργασίας. Οπότε έχει νόημα να τους καταρτίσεις. Η ποιότητα της κατάρτισης είναι άλλη κουβέντα.

Αντιθέτως, έναν μη πτυχιούχο, δεν μπορείς εύκολα να του ζητήσεις να κατακτήσει έστω και απλή γνώση, διότι μπορεί να μην έχει τέτοια δυνατότητα. Θα σου πουν μερικοί "Εγώ καφέδες πήγαινα, ξέρω μόνο απλή αριθμητική." Μη πτυχιούχος, μπορεί να είναι από αγράμματος, έως πάρα πολύ μορφωμένος. Φυσικά, ξέρουμε ότι πάρα πολλοί μη πτυχιούχοι έξω, όχι μόνο έχουν τέτοιες δεξιότητες, αλλά ξέρουν και περισσότερα από την ύλη της συγκεκριμένης ασύγχρονης εκπαίδευσης. Απλώς δεν μπορείς να του βάλεις όλους μαζί στο υποσύνολο των "εχόντων τη δυνατότητα να καταρτιστούν".

katsar
20/04/2020, 18:57
Αυτή την στιγμή δημιουργείς διακρίσεις με τα λεγόμενα σου έστω και αν δεν υιοθετείς αυτή την άποψη σαν δική σου.
Οι πτυχιούχοι δηλαδή είναι έξυπνοι με δυνατότητα μάθησης και οι άλλοι όχι;

νεοσσός
20/04/2020, 18:59
Αυτή την στιγμή δημιουργείς διακρίσεις με τα λεγόμενα σου.
Οι πτυχιούχοι δηλαδή είναι έξυπνοι με την δυνατότητα μάθησης και οι άλλοι όχι;
Όπως έγραψα και πιο πάνω, η πιστοποίηση από ένα ΑΕΙ, υποδηλώνει την ικανότητα μάθησης. Δεν είναι ότι οι άλλοι αδυνατούν να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορείς να το ζητήσεις μαζικά σε όλους, διότι δεν ξέρεις αν μπορούν όλοι. Η δική μου γνώμη είναι ότι οι περισσότεροι μπορούν.

Δεύτερος λόγος είναι αυτό που επίσης έγραψα, ότι στους πτυχιούχους, λόγω της πιθανής φύσης της εργασίας τους, έχει περισσότερο νόημα να τους καταρτίσεις.

Και ναι, τα πτυχία είναι μία πιστοποίηση που κάνει εμμέσως φιλτράρισμα. Δεν σημαίνει ότι όσοι δεν έχουν δεν μπορούν. Όμως σημαίνει ότι όσοι έχουν πτυχίο, πιθανότατα μπορούν.

Αντίστοιχα και με άλλες ανθρώπινες δεξιότητες, για να μη νομίζεις ότι κάνω διακρίσεις. Κάποιος που ήταν στο στρατό στις ειδικές δυνάμεις, είναι πιθανόν καλύτερος για σώματα ασφαλείας, από κάποιον που υπηρέτησε στις διαβιβάσεις. Λόγω εξάσκησης στην πειθαρχία και τη φυσική κατάσταση. Φυσικά ο διαβιβαστής μπορεί να είναι πάρα πολύ γυμνασμένος και πολύ πειθαρχημένος, αλλά η υπηρεσία στις ειδικές δυνάμεις δεν παύει να είναι μία "πιστοποίηση" κάποιων ικανοτήτων.

panavour
20/04/2020, 19:02
Αυτή την στιγμή δημιουργείς διακρίσεις με τα λεγόμενα σου έστω και αν δεν υιοθετείς αυτή την άποψη σαν δική σου.
Οι πτυχιούχοι δηλαδή είναι έξυπνοι με δυνατότητα μάθησης και οι άλλοι όχι;

εννοειται οτι εχουν μεγαλυτερη δυνατοτητα κατανοησης οχι λογω IQ αλλα λογω εξειδικευσης της γνωσης και υψηλοτερου υποβαθρου.μην λεμε τα αυτονοητα.

νεοσσός
20/04/2020, 19:07
εννοειται οτι εχουν μεγαλυτερη δυνατοτητα κατανοησης οχι λογω IQ αλλα λογω εξειδικευσης της γνωσης και υψηλοτερου υποβαθρου.μην λεμε τα αυτονοητα.
Το βασικό για να μην καταλήξουμε στο στιγματισμό της διάκρισης, είναι να μιλάμε για τις προσδοκίες που δίνει η πιστοποίηση των ΑΕΙ με το πτυχίο. Δεν είναι ότι ο μη πτυχιούχος δεν μπορεί, αλλά ότι αν πρέπει να επιλέξεις μεταξύ δύο ατόμων που δεν μπορείς να αξιολογήσεις εκείνη τη στιγμή, το πτυχίο είναι μία ένδειξη. Αν τους περάσεις από συνέντευξη, μπορεί στα πρώτα λεπτά να βγάλεις έναν πτυχιούχο ακατάλληλο και έναν μη πτυχιούχο ιδανικό για πνευματική εργασία.

kosni
20/04/2020, 20:11
https://www.youtube.com/watch?v=GTr3TxEtE5c

maniatiakos
20/04/2020, 21:50
Δεν είναι αρπαχτή ακριβώς. Είναι πρόγραμμα ΕΣΠΑ από καιρό στα σκαριά και ο κουλης το περνάει σαν εκδουλεύση.

To oποίο γίνεται με συγχρηματοδότηση της Ε.Ε., δλδ δεν χρησιμοποιούνται μόνο εθνικοί πόροι αλλά κυρίως κοινοτικοί.

Όσοι το δικαιούνται μπορούν να το κάνουν. Υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι πάροχοι για αυτό και απαντούν άμεσα σε όλες τις απορίες.

600 δεν είναι ποσό που του γυρνάς την πλάτη.

Η καταβολή του, βέβαια, σε ορισμένους επιστημονικούς κλάδους δεν αντικαθιστά τα εισοδήματα που απωλέσθηκαν...
Επίσης όσον αφορά το μειωμένο ενοίκιο, για το δικό μου κλάδο δεν έχει εκδοθεί ΠΝΠ.



Γεγονός πάντως είναι ότι αρχικά στο δικό μας κλάδο είχαμε επαναστάτες ποπολάρους που υποστήριζαν να μην το κάνουμε γιατί μας υποτιμά κλπ κλπ.
Τελικά, οι ίδιοι δήλωσαν πρώτοι συμμετοχή και διαμαρτύρονταν γιατί δεν πιστώθηκαν τα λεφτά τη Μ. Παρασκευή...

Κατά τη γνώμη μου, έπρεπε:

Α.να τεθούν εισοδηματικά κριτήρια
Β.η ενίσχυση να ήταν μεγαλύτερη στους νέους επιστήμονες.

Luditis
21/04/2020, 11:01
Η επιδοτούμενη κατάρτιση αναφέρεται σε κάποιο υποσύνολο των πτυχιούχων. Επομένως, δυνητικά, κάποιος πτυχιούχος, ενδέχεται να πήρε και το επίδομα των 800€, αλλά και την επιδότηση της κατάρτισης.

Αυτό δεν ισχύει, αν και στην αρχή ήταν αρκετά ασαφές. Ένα πτυχιούχος αν είχε πάρει τα 800€ δεν δικαιούνταν να κάνει το voucher των 600€

yannis24
21/04/2020, 11:17
Αυτό δεν ισχύει, αν και στην αρχή ήταν αρκετά ασαφές. Ένα πτυχιούχος αν είχε πάρει τα 800€ δεν δικαιούνταν να κάνει το voucher των 600€

Μπορει ομως να παρει τα €800 σαν ελευθερος επαγγελματιας/Ατομικη επιχειρηση κτλ, με την νεα πλατφορα.

Parking
21/04/2020, 11:43
Είναι τόσο θλιβερά όλα αυτά.....
-δεν θέλω να σχολιάσω-
:cry:

BLiTzER
21/04/2020, 11:56
417608

Σπούδασε επιστήμονας στην Ελλάδα σήμερα!

νεοσσός
21/04/2020, 11:59
Στον παραπάνω θα ήταν χρήσιμο να μάθει να αποθηκεύει στιγμιότυπο οθόνης.

BLiTzER
21/04/2020, 12:00
Στον παραπάνω θα ήταν χρήσιμο να μάθει να αποθηκεύει στιγμιότυπο οθόνης.

Ναι, αν ήξερε, θα συμμετείχε στη φάση. :p

sam4g
21/04/2020, 12:06
Μπορει ομως να παρει τα €800 σαν ελευθερος επαγγελματιας/Ατομικη επιχειρηση κτλ, με την νεα πλατφορα.
Ποια είναι η νέα πλατφόρμα; Γιατί μέχρι στιγμής δεν ισχύει αυτός που λες, τουλάχιστον απ όσο γνωρίζω

maniatiakos
21/04/2020, 12:09
Μπορει ομως να παρει τα €800 σαν ελευθερος επαγγελματιας/Ατομικη επιχειρηση κτλ, με την νεα πλατφορα.

Ρε παιδιά μη λέμε ό,τι θέλουμε...

Αν οι ΚΑΔ σου είναι υπηρεσίες λογιστή, νομικές υπηρεσίες, πολιτικός μηχανικός κλπ κλπ πώς θα πάρεις 8ΟΟ ευρώ?

Μόνο αυτό το voucher τηλεργασίας δικαιούσαι.

Ακόμα και σήμερα, δεν έχουν πιστωθεί τα 4ΟΟ από τα 6ΟΟ ευρώ πάντως...

Θλιβερό είναι ότι ΟΛΟΙ θέλουν επιδόματα...τα οποία στο μέλλον θα πληρώσουν πολύ ακριβά.

bulmont
21/04/2020, 13:47
Θλιβερό είναι ότι ΟΛΟΙ θέλουν επιδόματα...τα οποία στο μέλλον θα πληρώσουν πολύ ακριβά.


Μάλλον όλοι θέλουν μιά δουλειά που ν' αμοίβονται σωστά να ΄χουν καλή ασφάλιση κλπ κλπ.......

Αλλά δυστυχώς το μόνο που έχουν μάθει να διεκδικούν είναι ''επιδόματα'' ''βοηθήματα'' και ''επιχορηγήσεις''..........

maniatiakos
21/04/2020, 15:45
Μάλλον όλοι θέλουν μιά δουλειά που ν' αμοίβονται σωστά να ΄χουν καλή ασφάλιση κλπ κλπ.......

Αλλά δυστυχώς το μόνο που έχουν μάθει να διεκδικούν είναι ''επιδόματα'' ''βοηθήματα'' και ''επιχορηγήσεις''..........

Ένας φίλος έψαχνε να βρει καθαρίστρια σε μια μικρή μονάδα ενοικιαζομενων περισυ. Αναγκάστηκε να την απασχολήσει μαύρα γιατι δε δεχόταν να της κολλήσει ένσημα επειδή θα έχανε το ΚΕΑ, το επίδομα ενοικίου και το επίδομα για το σούπερ μάρκετ.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο από ΙΚΑ θα ο κακός εργοδότης θα έτρωγε 10500 στο κεφάλι...
Πολλοι 'επιδόματιες' είτε δουλεύουν μαύρα είτε επιλέγουν να μη δουλεύουν... Και αυτό είναι θλιβερό.

tzimidis
21/04/2020, 17:04
417621

BLiTzER
21/04/2020, 17:08
Ένας φίλος έψαχνε να βρει καθαρίστρια σε μια μικρή μονάδα ενοικιαζομενων περισυ. Αναγκάστηκε να την απασχολήσει μαύρα γιατι δε δεχόταν να της κολλήσει ένσημα επειδή θα έχανε το ΚΕΑ, το επίδομα ενοικίου και το επίδομα για το σούπερ μάρκετ.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο από ΙΚΑ θα ο κακός εργοδότης θα έτρωγε 10500 στο κεφάλι...
Πολλοι 'επιδόματιες' είτε δουλεύουν μαύρα είτε επιλέγουν να μη δουλεύουν... Και αυτό είναι θλιβερό.

Να μη σχολιάσουμε καν τους τύπους με 7 αυτοκίνητα και 31 ακίνητα, που τσιμπάνε ό,τι επίδομα υπάρχει. Αυτή είναι η Ελλάδα.

Vstrommer71
21/04/2020, 18:31
417621

Τί δεν καταλαβαίνεις?Αφού τα λέει λεπτομερώς και αναλυτικά για την λογιστική του Φιλθίζοντος!:D


ΥΓ Στα σοβαρά τώρα φαντάζομαι θα πέσετε από τα σύννεφα να σας πώ ότι τα 800€(Για ενάμισυ μήνα,ήτοι 530€ μηνιαίως) ΔΕΝ είναι επίδομα.
Είναι αποζημίωση μισθού για τις επιχειρήσεις που αναγκαστικά τίθενται σε αργία με κρατική απόφαση.Το θεωρήσαμε και γενναιοδωρία μάλιστα να δίνουν σε όλον τον κόσμο οριζόντια τα ίδια χρήματα ανεξαρτήτως μηνιαίου μισθού(και προφανώς στις άλλες χώρες είναι μ@λάκες που δίνουν το 70-95% αναπλήρωση του μισθού σου για όσο διάστημα κρατάει η αναγκαστική αργία).
Βρέθηκαν βέβαια και μερικά αστέρια εντερπρενέρζ που ζητούσαν 100€ μίζα από εργαζόμενους που μπήκαν στην αναπλήρωση των 800€.
Ελλαδάρα ολέ!

Vstrommer71
21/04/2020, 18:48
Μάλλον όλοι θέλουν μιά δουλειά που ν' αμοίβονται σωστά να ΄χουν καλή ασφάλιση κλπ κλπ.......

Αλλά δυστυχώς το μόνο που έχουν μάθει να διεκδικούν είναι ''επιδόματα'' ''βοηθήματα'' και ''επιχορηγήσεις''..........

Διαχρονικά η λογική του ελληνικού κράτους και πολλών εργοδοτών είναι η χορήγηση επιδομάτων για να αποφύγουν την αύξηση και προσαρμογή του βασικού μισθού σε λογικά ποσά.
Γιατί αύξηση του βασικού μισθού συνεπάγεται αύξηση εισφορών,συνταξιοδοτικών κλπ.Οπότε δίνεις ένα επίδομα για να γλυτώσεις ακριβώς αυτά.
Ενώ τα επιδόματα δεν έχουν-πλην φορολόγησης-τέτοια έξοδα.

KotsosDR
21/04/2020, 18:57
Διαχρονικά η λογική του ελληνικού κράτους και πολλών εργοδοτών είναι η χορήγηση επιδομάτων για να αποφύγουν την αύξηση και προσαρμογή του βασικού μισθού σε λογικά ποσά.
Γιατί αύξηση του βασικού μισθού συνεπάγεται αύξηση εισφορών,συνταξιοδοτικών κλπ.Οπότε δίνεις ένα επίδομα για να γλυτώσεις ακριβώς αυτά.
Ενώ τα επιδόματα δεν έχουν-πλην φορολόγησης-τέτοια έξοδα.

Υπάρχει και η άλλη πλευρά πάντως , εταιρείες που δεν έχουν κανένα υπάλληλο σε καμία ειδικότητα στο βασικό μισθό , να συμπληρώνουν το υπόλοιπο του μισθού στους ανθρώπους που βγήκαν στο επίδομα ενώ την ίδια στιγμή οι εταιρείες ματώνουν οικονομικά , όπως υπάρχουν τα άσχημα , υπάρχουν και τα καλά .

Vstrommer71
21/04/2020, 18:58
Ένας φίλος έψαχνε να βρει καθαρίστρια σε μια μικρή μονάδα ενοικιαζομενων περισυ. Αναγκάστηκε να την απασχολήσει μαύρα γιατι δε δεχόταν να της κολλήσει ένσημα επειδή θα έχανε το ΚΕΑ, το επίδομα ενοικίου και το επίδομα για το σούπερ μάρκετ.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο από ΙΚΑ θα ο κακός εργοδότης θα έτρωγε 10500 στο κεφάλι...
Πολλοι 'επιδόματιες' είτε δουλεύουν μαύρα είτε επιλέγουν να μη δουλεύουν... Και αυτό είναι θλιβερό.

Ας έλθουμε όμως στο δια ταύτα:Η καθαρίστρια είχε πλούσια 300€ από το ΚΕΑ,120€ από το επίδομα ενοικίου και κανά 50€ από το επίδομα σούπερμάρκετ.Μιλάμε δηλαδή για χλιδή,470€ μηνιαίως.
Και ο υποψήφιος εργοδότης φαντάζομαι με το μικρό συγκρότημα κατοικιών(συνήθως 4-5 δωμάτια) θα της έδινε πλούσια άλλα 300-350€ ημιαπασχόληση μηνιαίως.Και φαντάζομαι κανονικά τις ώρες,ρεπό τα προβλεπόμενα από την σύμβαση(γελάστε λίγο αργότερα παρακαλώ όσοι δουλεύετε σεζόν).
Οπότε σαν δεν ντρέπεται η κυρία που δεν θέλει να δουλέψει με τα 350 αλλά θέλει και τα 470.
Τί να τα κάνει τόσα λεφτά,που θα'λεγε κι ο Αδώνιδας.

Vstrommer71
21/04/2020, 19:00
Υπάρχει και η άλλη πλευρά πάντως , εταιρείες που δεν έχουν κανένα υπάλληλο σε καμία ειδικότητα στο βασικό μισθό , να συμπληρώνουν το υπόλοιπο του μισθού στους ανθρώπους που βγήκαν στο επίδομα ενώ την ίδια στιγμή οι εταιρείες ματώνουν οικονομικά , όπως υπάρχουν τα άσχημα , υπάρχουν και τα καλά .
Ξαναπάμε πίσω στο ερώτημα γιατί η εταιρία να μην έχει υπάλληλο στον βασικό μισθό.
Δουλεύουν όντως ημιαπασχόληση?Μεταξύ κατεργαραίων ειλικρίνεια πλίζ.
Τα συστήματα Trump αρχίζουν να γίνονται copy-paste βλέπω.

KotsosDR
21/04/2020, 19:21
Ξαναπάμε πίσω στο ερώτημα γιατί η εταιρία να μην έχει υπάλληλο στον βασικό μισθό.
Δουλεύουν όντως ημιαπασχόληση?Μεταξύ κατεργαραίων ειλικρίνεια πλίζ.
Τα συστήματα Trump αρχίζουν να γίνονται copy-paste βλέπω.

Καμία σχέση με ότι γράφεις , συγκεκριμένα η εταιρεία που εργάζομαι , δεν έχει υπάλληλο με ημιαπασχοληση , δεν έπερνε ποτέ κανένας το βασικό μισθό, όλοι περνάμε παραπάνω , επί Κάπιταλ κοντολ μας πλήρωσε όλους προκαταβολικά 2 μισθούς στο χέρι , και τώρα όσοι βγηκανε στα 800 και κάθονται σπίτι τους τους δίνει ,όχι μαύρα , το υπόλοιπο του μισθού που είχαν , δεν είμαι κατεργάρης , ούτε πολιτικάντης , λέω μια πραγματικότητα που βιώνω και η αλήθεια είναι ότι ο κλαδος μας γκρεμίστηκε. Μαζί με τη δική μας εταιρεια υπάρχουν και άλλες που πραγματικά είναι προσωποκεντρικες και σέβονται το προσωπικό τους , δεν είναι όλα μαύρα ... Και κυρίως δεν είναι όλοι λαμόγια σε αυτή τη χωρα

KotsosDR
21/04/2020, 20:14
Ένας φίλος έψαχνε να βρει καθαρίστρια σε μια μικρή μονάδα ενοικιαζομενων περισυ. Αναγκάστηκε να την απασχολήσει μαύρα γιατι δε δεχόταν να της κολλήσει ένσημα επειδή θα έχανε το ΚΕΑ, το επίδομα ενοικίου και το επίδομα για το σούπερ μάρκετ.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο από ΙΚΑ θα ο κακός εργοδότης θα έτρωγε 10500 στο κεφάλι...
Πολλοι 'επιδόματιες' είτε δουλεύουν μαύρα είτε επιλέγουν να μη δουλεύουν... Και αυτό είναι θλιβερό.
Θα μπορούσε κάλλιστα να βρει μια που να μην είχε την απαίτηση να δουλέψει μαύρα , υπάρχει και αυτή η επιλογή

maniatiakos
21/04/2020, 21:00
Ας έλθουμε όμως στο δια ταύτα:Η καθαρίστρια είχε πλούσια 300€ από το ΚΕΑ,120€ από το επίδομα ενοικίου και κανά 50€ από το επίδομα σούπερμάρκετ.Μιλάμε δηλαδή για χλιδή,470€ μηνιαίως.
Και ο υποψήφιος εργοδότης φαντάζομαι με το μικρό συγκρότημα κατοικιών(συνήθως 4-5 δωμάτια) θα της έδινε πλούσια άλλα 300-350€ ημιαπασχόληση μηνιαίως.Και φαντάζομαι κανονικά τις ώρες,ρεπό τα προβλεπόμενα από την σύμβαση(γελάστε λίγο αργότερα παρακαλώ όσοι δουλεύετε σεζόν).
Οπότε σαν δεν ντρέπεται η κυρία που δεν θέλει να δουλέψει με τα 350 αλλά θέλει και τα 470.
Τί να τα κάνει τόσα λεφτά,που θα'λεγε κι ο Αδώνιδας.


Βασικά μια 8αρα δωμάτια ήταν με ωράριο 1Ο:ΟΟ-14:ΟΟ, δλδ ώρες check out - check in.
Πόσο έπρεπε να πληρωθεί δλδ? κανά εκατομμύριο? Για ρώτα τις γυναίκες στην καθαριότητα του Μετρό πόσο παίρνουν και πες μου μετά για εκμετάλλευση.

Επίσης, θα σου έλεγα ότι τα προηγούμενα χρόνια πήγαινε και σε ταβέρνα και δούλευε κουζίνα μετά.
Βέβαια τώρα δε χρειάζεται, βγάζει περισσότερα από τα επιδόματα.

Όσον αφορά το αν υπάρχουν εταιρείες που δήθεν δουλεύουν ημιαπασχόληση οι υπάλληλοι τους, θα μιλήσω ότι προσωπικά δε θα το ρίσκαρα.
Μια καταγγελία στον Επόπτη και στο ΙΚΑ και σκάνε ΠΕΕ δλδ πράξεις επιβολής εισφορών που δεν τις γλυτώνει ο εργοδότης με τίποτα.
Τώρα αν μιλάμε για καφέ κλπ, δεν τα θεωρώ καν επιχειρήσεις οπότε..


KotsosDR
Όσο για το αν μπορούσε να βρει μια που δε δουλεύει μαύρα, πίστεψε δεν υπήρχε αυτό το σενάριο


Spam-αραμε και ξεφύγαμε από το θέμα.
Προσωπικά τα 6ΟΟ ευρώ που θα μου δώσει με το voucher ίσα που φτάνουν για το ΕΦΚΑ μου (220), το νοίκι του γραφείου (250) και τους λογαριασμούς μου.
Κάλλιστα μπορούσαν να μη μου δώσουν μια...Βέβαια επειδή τα τελευταία χρόνια το ποτάμι δεν κατεβάζει μόνο νερό αλλά και πέτρες, είχα φροντίσει να κάνω κάποια ψιλοκούμαντα.
Από κει και πέρα, θεωρώ ότι τουλάχιστον οι "επιστήμονες" που δεν απορροφήσαμε μόνο εθνικούς πόρους αλλά κυρίως κοινοτικούς και λάβαμε και μικρότερο ποσό βάλαμε λίγο πλάτη. Παρ' όλο που τα τελευταία χρόνια το κράτος δοκιμάζει τη φοροδοτική και εισφοροδοτική μας ικανότητα.

Για μένα το να κρίνουμε όλοι μας την εκάστοτε κυβέρνηση ή η αντιπολίτευση να κατακρίνει την εκάστοτε κυβέρνηση, αντί να υπάρχει μια συναίνεση απ' όλους σε θέματα όπως ο κορωνοϊος, το μεταναστευτικό ή πέρισυ η ονομασία των Σκοπίων, μόνο πίσω μας πάει και όχι μπροστά.
Εμείς αν ήμασταν στη θέση τους, θα τα πηγαίναμε καλύτερα?
Τουλάχιστον σε αυτά τα τρία θέματα: ονομασία Σκοπίων - μεταναστευτικό - κορωνοϊος?
Να μιλάμε για τα λάθη του '8Ο, '9Ο, 'ΟΟ, '1Ο όλη την ώρα, μόνο κακό μας κάνει.
Aς δώσουμε ο καθένας τον καλύτερο του εαυτό στο μετερίζι του και αν πάμε καλύτερα ατομικά, θα πάμε και συνολικά.
Και αυτό το λέω γιατί βλέπω συνάδελφους που λόγω απογοήτευσης ( ; ) επιδεικνύουν έναν οχαδελφισμό και ερασιτεχνισμό άνευ προηγούμενου με αποτέλεσμα η παροχή υπηρεσιών τους να μην ικανοποιεί τους πελάτες τους και να έχουν αρνητικότατο feedback.

Vstrommer71
21/04/2020, 21:31
Για τον κορωνοϊό δεν έχουμε και πολλά να πούμε.
Αλλά ευχαρίστως θα μιλούσαμε για τα θέματα των αιλινώψυχων Μακαιδώνον και όλους αυτούς που ξαφνικά έχασαν τον παράδεισο της ζωάρας που ζούσαμε και ήρθαν και μας τον πήραν οι μετανάστες.
Αλλά μετά θα πάει το thread άκλαφτο οπότε ας το αφήσουμε για το 600άρι voucher.

KotsosDR
21/04/2020, 21:43
Για τον κορωνοϊό δεν έχουμε και πολλά να πούμε.
Αλλά ευχαρίστως θα μιλούσαμε για τα θέματα των αιλινώψυχων Μακαιδώνον και όλους αυτούς που ξαφνικά έχασαν τον παράδεισο της ζωάρας που ζούσαμε και ήρθαν και μας τον πήραν οι μετανάστες.
Αλλά μετά θα πάει το thread άκλαφτο οπότε ας το αφήσουμε για το 600άρι voucher.

Όποιος δεν συμφωνεί με το μακεδονικό δεν είναι απαραίτητα "αιλινώψυχως Μακαιδών" , καλό θα είναι να μη βάζετε ταμπέλες σε όποιον δε συμφωνεί μαζί σας, έχει κουράσει αυτή η τακτική.

daz
22/04/2020, 15:52
:).

lleonidas
22/04/2020, 17:31
Καταργείται (https://www.newsit.gr/ellada/katargeitai-to-programma-tilekatartisis-xoris-orous-ta-600/3016982/) το πρόγραμμα τηλεκατάρτισης... χωρίς όρους τα 600€.

daz
24/04/2020, 12:04
Καταργείται (https://www.newsit.gr/ellada/katargeitai-to-programma-tilekatartisis-xoris-orous-ta-600/3016982/) το πρόγραμμα τηλεκατάρτισης... χωρίς όρους τα 600€.

Ρε θεούλη πως απάντησες σε κλειδωμένο θέμα? Πες οτι μπορείς να το ξανακάνεις!