PDA

View Full Version : Συντηριση αλυσιδας παπιου



kostasouza
24/04/2020, 16:22
Καλησπερα παιδια,ειμαι σχετικα καινουργιος στον κοσμο της μηχανης και θα ηθελα την βοηθεια σας στο να κανω τα πρωτα μου βηματα.Εχω ενα honda supra 125 με lifan μοτερ,και θελω να του περιποιηθώ την αλυσιδας μιας και εχω να την καθαρισω απο το καλοκαιρι και να την αλλαξω.Τι καθαριστικα εχετε να μου προτεινεται και τι τροπους


Ευχαριστω εκ τον προτερον

katsar
24/04/2020, 16:43
Hi.
Εδώ αν έχεις όρεξη λέει πολλά.Πάρα πολλά . https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35331&highlight=%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B1
Από εκεί και πέρα παίρνεις πραφινέλαιο ,πουλάνε και στα φαρμακεία ~5ε το μπουκάλι .Το απλώνεις καλά με πινέλο ή ψεκάζεις ,το αφήνεις και στάζει,στάζει .
Βασικό μετά να ξεπλένεις την αλυσίδα σου με σαπουνόνερο και σφουγγάρι για να φύγει το λάδι από πάνω,μετά καλό ξέπλυμα.Την στεγνώνεις με ένα καθαρό πανί και αν έχεις κομπρεσερ αέρα την φυσάς καλά αλλιώς κάνε μια βόλτα σύντομη χαλαρή να πετάξει τα νερά .Μετά κάνε την λίπανση με το σπρέι .Μπορείς να βρεις κ στο youtube οδηγίες.
Επίσης αντί για παραφίνη μπορείς να αγοράσεις ένα καθαριστικό σπρέι αλυσίδας.
Αυτά πάνω κάτω.

Αυτός ο πρότερος ποιος είναι;Κάνεις καλές σούζες ; Η εννοείς ότι πίνεις ούζα;
Το νου σου όπως και να χει :lol:

typhoon
24/04/2020, 21:59
Επίσης αντί για παραφινη μπορείς να χρησιμοποιήσεις κηροζινη(την βρίσκεις στα βενζινάδικα με την εμπορική ονομασία κεροσάν)
Άλλη μια συμβουλή, επειδή μπορεί να σου περασει απ το μυαλό να βάλεις μπρος στο διπλό σταντ, ταχυητητα στο κιβώτιο, να γυρίζει η αλυσίδα κ εσύ να καθαρίζεις.
Ίσως μέχρι το καθάρισμα κάτι να γίνει. Εφόσον χρησιμοποιείς πινέλο.
Το στέγνωμα με πανάκι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή, το πίσω γρανάζι αρπάζει δάχτυλο για πλάκα κ στο κόβει το ίδιο... Εχει κλάψει κόσμος από χαζομάρα. Θα κάνεις που θα κάνεις την βρωμικη δουλειά, λίγη υπομονή παραπάνω κ καντην σωστα με ασφάλεια

o_gavros
24/04/2020, 22:02
Κι αφού δόθηκαν σωστες συμβουλές και κατευθυντήριες οδηγίες στον νέο φίλο, το παρόν κλειδώνει.