PDA

View Full Version : Ποια F650 εχουν EFI (ηλεκτρονικο ψεκασμο) ;



ntaks
24/04/2020, 19:51
Καλησπερα και καλος σας βρηκα, πρωτο μου post στο forum.

Ψαχνοντας στο φορουμ και στο google προσπαθουσα να βρω ποια F650 εχουν injection και πια carb αλλα λιγα πραγματα βρηκα. Γνωριζει καποιος να μου πει;

bmwr1100gs
24/04/2020, 20:03
Καλησπερα


Ψεκασμό έχουν από το 2001 και μετά.

ntaks
24/04/2020, 20:17
και τα funduro ? δηλαδη ST

Kickstart
24/04/2020, 20:20
Φίλε καλησπέρα.
τα φαντουρο είναι καρμπ
τα μοντέλα 650gs (Ντακάρ και απλό) από 2001 και μετά είναι όλα ψεκαστα και abs.

ntaks
24/04/2020, 20:22
Φίλε καλησπέρα.
τα φαντουρο είναι καρμπ
τα μοντέλα 650gs (Ντακάρ και απλό) από 2001 και μετά είναι όλα ψεκαστα και abs.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, εσυ πιο απο τα δυο θα ελεγες αξιζει παραπανω; δεν εχω θεμα με τα καρμπ αλλα σε μια γενικη εικονα πιο απο τα δυο αξιζει

alexandrosgs
24/04/2020, 20:26
Στα φαντούρο σε λίγο θα παίρνεις πινακίδες ιστορικού οχήματος.
Από μία άποψη το λές και πλεονέκτημα αυτό.

ntaks
24/04/2020, 20:30
Στα φαντούρο σε λίγο θα παίρνεις πινακίδες ιστορικού οχήματος.
Από μία άποψη το λές και πλεονέκτημα αυτό.

Δεν με πειράζει αν είναι παλιά εφόσον είναι αξιόπιστη μοτοσυκλέτα.

alexandrosgs
24/04/2020, 20:36
Δεν με πειράζει αν είναι παλιά εφόσον είναι αξιόπιστη μοτοσυκλέτα.

Ήταν.

Αξιόπιστo ήταν και το Toyota Corola του 1977 που είχε κάποτε ο πατέρας μου και το 1992 το έδωσε απόσυρση.

ntaks
24/04/2020, 20:45
Σε αυτό το φόρουμ κάποιοι έχουν μεγάλο πρόβλημα με "παλιές" μοτοσυκλέτες.
Κάποιοι από εμάς δεν έχουν λεφτά για καινούργιες μηχανές ακόμα και αν αυτές έχουν 3000-4000 :D
Χωρίς παρεξήγηση. PEACE AND LOVE σε όλους τους μηχανόβιους .

alexandrosgs
24/04/2020, 20:52
Σε αυτό το φόρουμ κάποιοι έχουν μεγάλο πρόβλημα με "παλιές" μοτοσυκλέτες.
Κάποιοι από εμάς δεν έχουν λεφτά για καινούργιες μηχανές ακόμα και αν αυτές έχουν 3000-4000 :D
Χωρίς παρεξήγηση. PEACE AND LOVE σε όλους τους μηχανόβιους .

Προσωπικά έχω μηχανή 20 ετών. Αλλά την έχω 15 χρόνια και την συντηρώ εγώ.
Δυστυχώς οι παλιές μηχανές στην Ελλάδα έχουν απίστευτα πολλά χιλιόμετρα με ελλειπή συντήρηση.
Δεν είμαστε Γερμανία που τις έχουν για κάποιες βόλτες 3 μήνες το χρόνο. Εδώ τις λιώνουμε.

Και δεν είναι φθηνό κάτι που είναι 20 χρονών κάνει 1500 ευρώ, θέλει άλλα τόσα για να στρώσει, δε θα γίνει ποτέ αξιόπιστο και αν αποφασίσεις να το πουλήσεις το σκοτώνεις χάνοντας τα χρηματά σου.
Είναι πολύ ακριβό.

Άποψή μου.

ntaks
24/04/2020, 20:59
Απόλυτα σεβαστή η άποψη σου φίλε μου.

Kickstart
24/04/2020, 22:14
φίλε ειναι ξεχειλωμενα μηχανακια και τα δυο μοντελα και συνήθως έχουν τραβήξει πάρα πολλά...και χώμα και φόρτωμα και πολλά άλλα...
αν ντε και καλα πηγαινα για αυτα τα δυο μονο...θα πήγαινα στο ψεκαστο (το ειχα δυο φορες στη μοτοσυκλετιστικη μου "καριερα" ) πιο συγχρονο, πολυ οικονομικο σε καυσιμο, άνετο για ολα τα επίπεδα οδηγών, εχει abs ως στανταρ και αν πιανουν τα χερια σου συντηρείται ευκολα...επίσης είναι μοσχοπουλημενο και αν έχεις μάστορα γνώστη των bmw θα γνωρίζει καλα τα σημεια που πονα ως μεταχειρισμένο (αντλία νερού SOS) και λογικα θα σε συμβουλεύσει σωστά κατα την αγορά...απέφυγε την έκδοση ντακαρ (πιο μακριες αναρτήσεις κατα τ αλλα ίδιο) γιατί συνήθως εχει δει πολυ χωμα απο τους προηγούμενους.

ntaks
24/04/2020, 22:21
φίλε ειναι ξεχειλωμενα μηχανακια και τα δυο μοντελα και συνήθως έχουν τραβήξει πάρα πολλά...και χώμα και φόρτωμα και πολλά άλλα...
αν ντε και καλα πηγαινα για αυτα τα δυο μονο...θα πήγαινα στο ψεκαστο (το ειχα δυο φορες στη μοτοσυκλετιστικη μου "καριερα" ) πιο συγχρονο, πολυ οικονομικο σε καυσιμο, άνετο για ολα τα επίπεδα οδηγών, εχει abs ως στανταρ και αν πιανουν τα χερια σου συντηρείται ευκολα...επίσης είναι μοσχοπουλημενο και αν έχεις μάστορα γνώστη των bmw θα γνωρίζει καλα τα σημεια που πονα ως μεταχειρισμένο (αντλία νερού SOS) και λογικα θα σε συμβουλεύσει σωστά κατα την αγορά...απέφυγε την έκδοση ντακαρ (πιο μακριες αναρτήσεις κατα τ αλλα ίδιο) γιατί συνήθως εχει δει πολυ χωμα απο τους προηγούμενους.

Δεν ειμαι ντε και κάλα να πάρω αυτά τα δυο, βλέπω και άλλα μοντέλα , έχεις κάτι καλύτερο να μου προτείνεις σε on/off με περίπου 2000 ευρο?

alexandrosgs
24/04/2020, 22:30
Δεν ειμαι ντε και κάλα να πάρω αυτά τα δυο, βλέπω και άλλα μοντέλα , έχεις κάτι καλύτερο να μου προτείνεις σε on/off με περίπου 2000 ευρο?

Εγώ σε αρχαιολογικού ενδιαφέροντος ονοφ θα κοιτούσα μόνο σε τρανσάλπ 650.
Είχα όταν είχε βγεί.

Μπορεί να καίει πολύ βενζίνη και να είναι αργό αλλά δε βγάζει μεγάλες και ακριβές ζημιές.
Και το βασικότερο: Δε σε αφήνει ευκολα στο δρόμο (μόνο από ανορθωτή)

ntaks
24/04/2020, 22:39
Εγώ σε αρχαιολογικού ενδιαφέροντος ονοφ θα κοιτούσα μόνο σε τρανσάλπ 650.
Είχα όταν είχε βγεί.

Μπορεί να καίει πολύ βενζίνη και να είναι αργό αλλά δε βγάζει μεγάλες και ακριβές ζημιές.
Και το βασικότερο: Δε σε αφήνει ευκολα στο δρόμο (μόνο από ανορθωτή)

Θα μου αρεσε αλλα ξεφευγει στη νυποδυναμη , εχω Α2 διπλωμα