PDA

View Full Version : Εργαλεία για κεφαλή ktm



fz6man
16/04/2020, 14:50
καλησπέρα ψάχνω κάποιο 12 καρυδακι 1/4 που να μπορεί να πιάσει στις μπροστά βίδες του κυλίνδρου σε ktm exc 200 για να σφίξω με ροπόκλειδο , και κάποιο λειαντικό για dremel για να επέμβω μέσα στον κύλινδρο και να γλυκάνω λίγο την θυρίδα εισαγωγής γιατί φοβάμαι να μην σκαλώσει κάποιο ελατήριο λόγο του οτι μετά την τοποθέτηση του χιτωνίου δεν μου έφτιαξε καθόλου τις θυρίδες γαμώτο!

kostaskk
16/04/2020, 15:32
καλησπέρα ψάχνω κάποιο 12 καρυδακι 1/4 που να μπορεί να πιάσει στις μπροστά βίδες του κυλίνδρου σε ktm exc 200 για να σφίξω με ροπόκλειδο , και κάποιο λειαντικό για dremel για να επέμβω μέσα στον κύλινδρο και να γλυκάνω λίγο την θυρίδα εισαγωγής γιατί φοβάμαι να μην σκαλώσει κάποιο ελατήριο λόγο του οτι μετά την τοποθέτηση του χιτωνίου δεν μου έφτιαξε καθόλου τις θυρίδες γαμώτο!
Στην εξαγωγή συνήθως συμβαίνει. Στα χιτώνια συχνά δεν ταιριάζουν οι τρύπες στο χιτώνιο με τις τρύπες στον κύλινδρο, αν έχουν σκαλοπάτι η καλύπτονται θέλει λίγο δουλεια

daz
17/04/2020, 11:51
καλησπέρα ψάχνω κάποιο 12 καρυδακι 1/4 που να μπορεί να πιάσει στις μπροστά βίδες του κυλίνδρου σε ktm exc 200 για να σφίξω με ροπόκλειδο , και κάποιο λειαντικό για dremel για να επέμβω μέσα στον κύλινδρο και να γλυκάνω λίγο την θυρίδα εισαγωγής γιατί φοβάμαι να μην σκαλώσει κάποιο ελατήριο λόγο του οτι μετά την τοποθέτηση του χιτωνίου δεν μου έφτιαξε καθόλου τις θυρίδες γαμώτο!

Δε κατάλαβα. Κάτι τέτοιο θες?

http://www.getatool.gr/leiantiko-kylindrwn-51-178mm.html

417520


Για τις βίδες του κυλίνδρου, χωρίς φωτό δε μπορώ να σου πω. Συνήθως εκεί χρειάζεσαι κάτι τέτοιο..

417521

Ή κάτι τέτοιο

(δες το μήκος τους για να βρεις αυτό που θέλεις αν είναι αλλεν. Αυτά με το αστεράκι είναι δυο επιπέδων για να έχουν την ανάλογη στιβαρότητα για το μήκος τους. Ο δευτερος πχ έχει μήκος 180μμ, εξάγωνο στέλεχος 13μμ και στην άκρη έχει εξάγωνο 5μμ)

417522


Οι παραπάνω που έβαλα είναι gedore.

stefanos
17/04/2020, 12:35
μάλλον κοντό καρυδάκι άρθρωση και προέκταση.

Ακόμα καλύτερα αυτό :https://www.pikounistools.gr/product/dunamokleido-60n-m-norbar-agglias-nortorque-60-16mm-spigot-pistopoihtiko/
Αλλά όταν αγόραζα ροπόκλειδα δεν ήξερα....

daz
17/04/2020, 17:48
Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις που δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μπορεί να έχει άλλεν, τορχ, εξάγωνες με τορχ στη μέση κτλ. Και μετά δεν ξέρουμε τι χώρο έχει από πάνω και στα πλάγια.

πχ..

417530



Σε αυτή μπορεί να κάνει δυναμόκλειδο spigot που έβαλε ο στεφ σε συνδιασμό με την κατάλληλη κεφαλή.

Ή ίσως δουλέψει κατσικοπόδαρο (crowfoot) με κανονικό δυναμόκλειδο.

417531

417532

417533

stefanos
17/04/2020, 19:42
Ή ίσως δουλέψει κατσικοπόδαρο (crowfoot) με κανονικό δυναμόκλειδο.

Ναι αλλά εκεί μπλέκεις με υπολογισμούς για να βρεις την ροπή λόγω του επιπλέον μήκους από το κατσικοπόδαρο

bros400pgm
17/04/2020, 19:45
Ναι αλλά εκεί μπλέκεις με υπολογισμούς για να βρεις την ροπή λόγω του επιπλέον μήκους από το κατσικοπόδαρο

Εάν δεν με απατάει η μνήμη μου, στις 90 μοίρες γωνία είναι ίδια η δύναμη. Θα σε κατατοπισουν οι ειδήμονες ;)

Leon67
17/04/2020, 19:55
Ναι αλλά εκεί μπλέκεις με υπολογισμούς για να βρεις την ροπή λόγω του επιπλέον μήκους από το κατσικοπόδαρο

Εχει ετοιμο πίνακα και τρόπο υπολογισμού ο κατάλογος της Stahlwille. Κατέβασέ τον σε pdf, στα δυναμόκλειδα ειναι.

toyar
17/04/2020, 20:35
αν δω μαστορα να βρισκει σε manual την απαιτουμενη ροπη και μετα να την προσαρμοζει απο πινακες αναλογα με την απαιτουμενη προεκταση και μυτη εγω θα του παραδωσω τα κλειδια του οχηματος μου μαζι με υπευθυνη δηλωση μεταβιβασης στο ονομα του.....χωρις λεφτα:p

daz
17/04/2020, 20:52
Ναι αλλά εκεί μπλέκεις με υπολογισμούς για να βρεις την ροπή λόγω του επιπλέον μήκους από το κατσικοπόδαρο

Σωστά.


Εάν δεν με απατάει η μνήμη μου, στις 90 μοίρες γωνία είναι ίδια η δύναμη. Θα σε κατατοπισουν οι ειδήμονες ;)

Το κατσικοπόδαρο εφαρμόζει την δύναμη λίγο πιο μπροστά απ' τον κάθετο άξονα.


αν δω μαστορα να βρισκει σε manual την απαιτουμενη ροπη και μετα να την προσαρμοζει απο πινακες αναλογα με την απαιτουμενη προεκταση και μυτη εγω θα του παραδωσω τα κλειδια του οχηματος μου μαζι με υπευθυνη δηλωση μεταβιβασης στο ονομα του.....χωρις λεφτα:p

Το πιο σημαντικό είναι να εφαρμοστεί η ίδια ροπή σε όλες τις βίδες. Αν εφαρμόσει 2nm παραπάνω δεν έγινε και κάτι.

fz6man
23/04/2020, 18:27
Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις που δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μπορεί να έχει άλλεν, τορχ, εξάγωνες με τορχ στη μέση κτλ. Και μετά δεν ξέρουμε τι χώρο έχει από πάνω και στα πλάγια.

πχ..

417530



Σε αυτή μπορεί να κάνει δυναμόκλειδο spigot που έβαλε ο στεφ σε συνδιασμό με την κατάλληλη κεφαλή.

Ή ίσως δουλέψει κατσικοπόδαρο (crowfoot) με κανονικό δυναμόκλειδο.

417531

417532

417533

Ροπόκλειδο έχω ενα force 1/4 που η μεγαλύτερη ροπή του ειναι 30 οπότε αν αλλάζει η μετατροπή προς τα πάνω δεν μου κάνει δυστηχώς.. λίγο που εψαξα βρίσκω μονο κατσικοπόδαρο 12αρι σε 3/8 , τι αντάπτορα θα χρειαστώ και πόσο σφίγγουμε τελιικά υπάρχει καποιος πίνακας? υ.π οι βιδες ειναι εξαγωνες ακριβως οπως στις φωτογραφίες ειναι ο ιδιος κυλινδρος.

daz
24/04/2020, 00:51
Ροπόκλειδο έχω ενα force 1/4 που η μεγαλύτερη ροπή του ειναι 30 οπότε αν αλλάζει η μετατροπή προς τα πάνω δεν μου κάνει δυστηχώς.. λίγο που εψαξα βρίσκω μονο κατσικοπόδαρο 12αρι σε 3/8 , τι αντάπτορα θα χρειαστώ και πόσο σφίγγουμε τελιικά υπάρχει καποιος πίνακας? υ.π οι βιδες ειναι εξαγωνες ακριβως οπως στις φωτογραφίες ειναι ο ιδιος κυλινδρος.

Σου κάνει. Θα βάλεις το δυναμόκλειδο σε μικρότερη τιμή που θα την υπολογίσεις με βάση το πόσο μήκος σου δίνει ότι βάλεις μπροστά.

1/4 και 30nm? Σίγουρα?

Εσύ ξέρεις πως είναι οι βίδες αλλά εγώ δεν ξέρω. Και απ' τη φωτό δε μπορώ να σου πω με ασφάλεια τι θα δουλέψει. Αν νομίζεις οτι το κατσικοπόδαρο θα δουλέψει, δε χρειάζεσαι κάποιον αντάπτορα.

Για ροπές κοιτάς το μάνιουαλ. Αν δεν έχεις, google it.

fz6man
24/04/2020, 14:15
Σου κάνει. Θα βάλεις το δυναμόκλειδο σε μικρότερη τιμή που θα την υπολογίσεις με βάση το πόσο μήκος σου δίνει ότι βάλεις μπροστά.

1/4 και 30nm? Σίγουρα?

Εσύ ξέρεις πως είναι οι βίδες αλλά εγώ δεν ξέρω. Και απ' τη φωτό δε μπορώ να σου πω με ασφάλεια τι θα δουλέψει. Αν νομίζεις οτι το κατσικοπόδαρο θα δουλέψει, δε χρειάζεσαι κάποιον αντάπτορα.

Για ροπές κοιτάς το μάνιουαλ. Αν δεν έχεις, google it.

Ναι εχω ενα 6-30 1/4 οι βιδες ειναι εξαγωνες το κατσικοποδαρο βγαινουν σε 3/4

daz
24/04/2020, 20:14
Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.
Λίγο που βαριέσαι να γράψεις, λίγο τα ανύπαρκτα σημεία στίξης, δεν βγάζω νόημα. Υπάρχει κάποια ερώτηση ή αυτό που έγραψες αποτελεί δήλωση απ' την οποία πρέπει να φανταστούμε κάποιο υπαρκτό πρόβλημα?

To 3/4 είναι για φορτηγά. 3/8 εννοείς?

fz6man
26/04/2020, 19:20
Ναι φίλε συγνώμη , λοιπόν έχω ενα ροπόκλειδο 6-30 1/4 , οι βίδες του κυλίνδρου είναι εξάγωνες ίδιος κύλινδρος που έχει παραθέσει κάποιος στην πρώτη φωτογραφία , έψαξα στο ίντερνετ να βρω κατσικοπόδαρο άλλα βρίσκω μόνο σε 3/8 και κάποιος είπε οτι οι ροπές αλλάζουν ανάλογα την κλίση , υποθέτω ότι θέλω αυτό https://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=417533&d=1587138465 σε 1/4 η με καποιον αντάπτορα αλλα δεν βρίσκω καθως καποιο καταλογο με τις μετατροπές των ροπών ανάλογα την κλίση .

stefanos
26/04/2020, 20:01
https://www.antallaktikaonline.gr/ks-tools/10485054

αντάπτωρα θα βρείς παντού.

https://www.norbar.com/Home/Torque-Wrench-Extension-Calculator

Έχει και απλικέσιο για κινητά.:lol:

Αλλά μπορείς και με χαρτί μολύβι μεζούρα και τον τύπο όπως δείχνει στο σχήμα.

Μ1 είναι η ροπή που βάζεις στο δυναμόκλειδο.
Μ2 η ροπή που θέλεις να σφίξεις τη βίδα.

προσοχή η Μ1 είναι ΠΑΝΤΑ μικρότερη από την Μ2

daz
27/04/2020, 15:19
και κάποιος είπε οτι οι ροπές αλλάζουν ανάλογα την κλίση ,

Οι ροπές αλλάζουν ανάλογα με το μήκος του δυναμόκλειδου. Και επειδή αυτό είναι σταθερό, οι ροπές αλλάζουν ανάλογα με το τι βάζουμε στο δυναμόκλειδο.
Το καρυδάκι μπαίνει στο καρέ και δεν αλλάζει τίποτα. Καθώς το γυρίζουμε γυρίζει σε άξονα του οποίο το κέντρο του, είναι το κέντρο του καρέ του δυναμόκλειδου.

Στο κατσικοπόδαρο τώρα. Αν πάρεις αυτό το προσάρτημα που έβαλες παραπάνω και το κοτσάρεις στο δυναμόκλειδο και το γυρίσεις, θα δεις οτι το κέντρο του πολύγωνου είναι την μία μπροστά απ' το καρέ, την άλλη δίπλα και την άλλη πίσω απ' το καρέ. Όταν είναι μπροστά μεγαλώνει η απόσταση απ' το κέντρο της κεφαλής του κατσικοπόδαρου μέχρι το κέντρο της λαβής του δυναμόκλειδου οπότε θα εφαρμώσεις μεγαλύτερη ροπή απ' αυτή που έχεις ρυθμίσει.
Όταν ειναι δίπλα η απόσταση δεν μεγαλώνει οπότε θα σου δώσει την ίδια ροπή που έχεις ρυθμίσει.

Εδώ δε χρειάζεται να υπολογίσεις τίποτα. Αν θέλεις μέτρα τη διαγώνιο αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή.
417773

Εδώ η κεφαλή του κατσικοπόδαρου (το κέτρο του ανοιχτού άκρου) ειναι πιο μπροστά απ' το κέντρο του καρέ του δυναμόκλειδου. Εδώ χρειάζεται να εφαρμόσεις τον τύπο που σου έβαλε ο stef.
417774

Αν σου μεγαλώνει το μήκος από 20 σε 23cm και εσύ θέλεις να εφαρμόσεις δύναμη 15nm, θα ρυθμίσεις το δυναμόκλειδο στα..

15*20/23=13 nm