PDA

View Full Version : Τα περίεργα κοντέρ...



Petros95
25/04/2020, 01:49
Καλησπέρα σας. Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις που μου φαίνονται χαζές, αλλά με τρώνε όσο δεν πάει.

1- Για ποιο λόγο πολλές μοτοσυκλέτες, παλιές κυρίως, δεν έχουν δείκτη βενζίνης; Κάποιες έχουν δείκτη θερμοκρασίας αλλά όχι βενζίνης; Τι φάση δεν νοιαζόταν οι εταιρείες να μας λένε πόσο θέλουμε ακόμα; ή με την εμπειρία και τη γνώση της αυτονομίας το υπολογίζεις;

417684

2- Για ποιο λόγο σε πολλές μηχανές το ηλεκτρονικό ταχύμετρο "κολλάει" στα 299 χλμ/ώρα ; Ξεπερνάει το threshold τιμών που δίνει ο αισθητήρας στην ECU ή το βάζουν οι εταιρείες πάλι;

417685

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D:D

ΤάκηςΜπ
25/04/2020, 02:58
Καλησπέρα σας. Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις που μου φαίνονται χαζές, αλλά με τρώνε όσο δεν πάει.

1- Για ποιο λόγο πολλές μοτοσυκλέτες, παλιές κυρίως, δεν έχουν δείκτη βενζίνης; Κάποιες έχουν δείκτη θερμοκρασίας αλλά όχι βενζίνης; Τι φάση δεν νοιαζόταν οι εταιρείες να μας λένε πόσο θέλουμε ακόμα; ή με την εμπειρία και τη γνώση της αυτονομίας το υπολογίζεις;

417684

2- Για ποιο λόγο σε πολλές μηχανές το ηλεκτρονικό ταχύμετρο "κολλάει" στα 299 χλμ/ώρα ; Ξεπερνάει το threshold τιμών που δίνει ο αισθητήρας στην ECU ή το βάζουν οι εταιρείες πάλι;

417685

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D:D

1)Προσπάθεια να κρατήσουν τα κόστη παραγωγής χαμηλά. Επίσης,η τεχνολογία πολλές φορές υπάρχει πολλά χρόνια σε αμάξια πριν υιοθετηθεί και στις μηχανές,γιατί θέλει και το αντίστοιχο r&d,ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα,όπως είναι ένα φλοτέρ.
2)Δεν σταματάει το κοντέρ εκεί,απλά είναι ο κόφτης εκεί. Αυτό που λες εσύ θα ήταν παράλογο,να γράφει το κοντέρ 299 πχ,αλλά η μοτοσυκλέτα να συνεχίζει να αυξάνει χιλιόμετρα.

Coyote.V
25/04/2020, 06:34
Το ταχύμετρο μπορεί να κολλάει στα 299 και εσύ να έχεις 240 :D

RaGe_Raptor
25/04/2020, 09:27
Το ταχύμετρο μπορεί να κολλάει στα 299 και εσύ να έχεις 240 :D
άνετα :D


...Δεν σταματάει το κοντέρ εκεί,απλά είναι ο κόφτης εκεί. Αυτό που λες εσύ θα ήταν παράλογο,να γράφει το κοντέρ 299 πχ,αλλά η μοτοσυκλέτα να συνεχίζει να αυξάνει χιλιόμετρα.

ρίξε μια ματιά εδώ
(https://youtu.be/mWZKP_Twpa0)

RaGe_Raptor
25/04/2020, 09:34
Καλησπέρα σας. Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις που μου φαίνονται χαζές, αλλά με τρώνε όσο δεν πάει.

1- Για ποιο λόγο πολλές μοτοσυκλέτες, παλιές κυρίως, δεν έχουν δείκτη βενζίνης; Κάποιες έχουν δείκτη θερμοκρασίας αλλά όχι βενζίνης; Τι φάση δεν νοιαζόταν οι εταιρείες να μας λένε πόσο θέλουμε ακόμα; ή με την εμπειρία και τη γνώση της αυτονομίας το υπολογίζεις;

417684

2- Για ποιο λόγο σε πολλές μηχανές το ηλεκτρονικό ταχύμετρο "κολλάει" στα 299 χλμ/ώρα ; Ξεπερνάει το threshold τιμών που δίνει ο αισθητήρας στην ECU ή το βάζουν οι εταιρείες πάλι;

417685

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D:D

όταν βγήκαν τα CBR 1100 Blackbird, GSX1300R HAYABUSA, ZX12R οι κατασκευαστές μπήκαν σε έναν άτυπο "πόλεμο" τελικής. έκαναν λοιπόν μια συμφωνία κυρίων,για να σταματήσει αυτό το "κυνήγι". από τότε κανένα Ιαπωνικό κοντέρ δεν γράφει πάνω από 299.
Το γιατί η μοτοσυκλέτες επιταχύνουν ακόμα και μετά τα 299 κοντερίσια,οφείλεται στο γεγονός πως τα κοντέρ κλέβουν. Κανένα Ιαπωνικό δεν πάει πάνω από 300 χωρίς να του φλασάρεις την ecu

Garfield
26/04/2020, 10:50
Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα δεν νομίζω να είχε να κάνει με κόστος ή έλλειψη τεχνολογίας παρά μόνο για ηλίθια κολλήματα των εταιρειών.

Το Aprilia RS125 μου του 2007 δεν είχε μετρητή καυσίμου παρά μόνο θερμοκρασίας:
417717

Το Aprilia Shiver 750 που σκόπευα να πάρω το 2010 (πήρα τελικά Kawasaki er6f) δεν είχε ούτε αυτό:
417718

Το Yamaha Majesty 250 του 1996 του πατέρα μου είχε:
417719

Η βλακεία είναι ανίκητη!

Garfield
26/04/2020, 11:01
Και μην ακούσω για ιταλική και ιαπώνική τεχνολογία γιατί το 2003 που αγόρασα το Gilera DNA 50 (ναι, μόνο 50cc) είχε πλήρες πίνακα οργάνων με δείκτη θερμοκρασίας & βενζίνης:
417721

νεοσσός
26/04/2020, 11:07
Θεωρώ ότι προσπαθούν να μειώσουν το κόστος. Η ένδειξη θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού και στάθμης καυσίμου είναι απαραίτητες στην κύρια οθόνη.

Στις δευτερεύουσες οθόνες θα ήταν πολύ χρήσιμη η ένδειξη τάσης μπαταρίας, θερμοκρασίας λαδιού, πίεσης λαδιού, ώρας, μερικού χιλιομετρητή, μέσης κατανάλωσης καυσίμου, πίεσης ελαστικών, μέχρι και πλοηγού. Με τις ψηφιακές οθόνες, μπορείς να χωρέσεις όση πληροφορίας θέλεις, αρκεί να έχεις τους αντίστοιχους αισθητήρες, με αύξηση φυσικά του τελικού κόστους για τον καταναλωτή.

Θα ήταν χρήσιμο να τα δούμε κάποια στιγμή όλα αυτά σε heads up display μέσα από το κράνος, μαζί με οπίσθια camera. Κάποια υπάρχουν ήδη, αλλά είναι σε απρόσιτες τιμές.

teogtp
26/04/2020, 11:14
Θεωρώ ότι προσπαθούν να μειώσουν το κόστος. Η ένδειξη θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού και στάθμης καυσίμου είναι απαραίτητες στην κύρια οθόνη.

Στις δευτερεύουσες οθόνες θα ήταν πολύ χρήσιμη η ένδειξη τάσης μπαταρίας, θερμοκρασίας λαδιού, πίεσης λαδιού, ώρας, μερικού χιλιομετρητή, μέσης κατανάλωσης καυσίμου, πίεσης ελαστικών, μέχρι και πλοηγού. Με τις ψηφιακές οθόνες, μπορείς να χωρέσεις όση πληροφορίας θέλεις, αρκεί να έχεις τους αντίστοιχους αισθητήρες, με αύξηση φυσικά του τελικού κόστους για τον καταναλωτή.

Θα ήταν χρήσιμο να τα δούμε κάποια στιγμή όλα αυτά σε heads up display μέσα από το κράνος, μαζί με οπίσθια camera. Κάποια υπάρχουν ήδη, αλλά είναι σε απρόσιτες τιμές.

Υπάρχουν.
Σε Scania.......

panavour
26/04/2020, 11:26
Θεωρώ ότι προσπαθούν να μειώσουν το κόστος. Η ένδειξη θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού και στάθμης καυσίμου είναι απαραίτητες στην κύρια οθόνη.

Στις δευτερεύουσες οθόνες θα ήταν πολύ χρήσιμη η ένδειξη τάσης μπαταρίας, θερμοκρασίας λαδιού, πίεσης λαδιού, ώρας, μερικού χιλιομετρητή, μέσης κατανάλωσης καυσίμου, πίεσης ελαστικών, μέχρι και πλοηγού. Με τις ψηφιακές οθόνες, μπορείς να χωρέσεις όση πληροφορίας θέλεις, αρκεί να έχεις τους αντίστοιχους αισθητήρες, με αύξηση φυσικά του τελικού κόστους για τον καταναλωτή.

Θα ήταν χρήσιμο να τα δούμε κάποια στιγμή όλα αυτά σε heads up display μέσα από το κράνος, μαζί με οπίσθια camera. Κάποια υπάρχουν ήδη, αλλά είναι σε απρόσιτες τιμές.

δηλαδη σε μαζικη παραγωγη πόσο κοστιζουν ολα αυτα μαζι,δουλευομαστε ολοι μαζι μου φαινεται

panavour
26/04/2020, 11:28
απλα θα στα βαζουν ενα-ενα στα επομενα μοντελα με 100 ευρω παραπανω για καθε ενα που θα σου βαζουν:D:D:D

strokt up
26/04/2020, 11:33
Στο max 100 6βολτο του 1991 που είχα, το κοντέρ είχε δείκτη βενζίνης καθώς και gear indicator. Το kle 500 του 2000 που είχα αργότερα δεν είχε τίποτα απο τα δυο. Μην λέμε γελοιότητες δεν είναι αυτά για θέμα κόστους στις μηχανές. Δεν κοστίζουν τίποτα αυτά στις εταιρίες.

stefanos
26/04/2020, 11:45
Πάντως ήταν πολύ πρακτικότερο και απείρως πιο αξιόπιστο το παλιό ρουμπινέτο με το τη θέση RES.
Τελείωνε η βενζίνη γύρναγες ρεζέρβα πήγαινες σε βενζινάδικο.
Τώρα βασιζόμαστε στο κινέζικο πλαστικό φλοτεράκι που μόλις κολλήσει μένεις.

toyar
26/04/2020, 11:52
Στα παπιά τότε η ύπαρξη τέτοιου εξοπλισμού ήταν τυράκι για να το προτιμήσεις από τον ανταγωνισμό
Το ρουμπινετο στη μηχανή είναι απείρως πιο χρήσιμο από τον δείκτη βενζίνης για μενα
Επίσης στα αερόψυκτα δεν έχουν νόημα οι θερμοκρασιες
Απλά κοιτας τη στάθμη λαδιού 2 φορές το μήνα
Αντίθετα το βολτόμετρο θα έσωζε πολλές μπαταρίες
Πρόσφατα έβαλα βολτόμετρο στο cbf
Προχθές παρατήρησα ότι βάζοντας μπρος αντί 14 έδειχνε 11
Ανακάλυψα ότι έχει κολλήσει το ρελέ της μίζας η οποία γυρναγε στον αέρα ακόμα και χωρίς κλειδιά
Χωρίς αυτό θα την εκαιγα

katsar
26/04/2020, 11:53
απλα θα στα βαζουν ενα-ενα στα επομενα μοντελα με 100 ευρω παραπανω για καθε ενα που θα σου βαζουν:D:D:D

Έτσι,αυτό έγινε με την δικιά μου μοτο.Έβγαλε η γιαμαπα 850κε ταξιδιάρα μηχανή χωρίς δείκτη βενζίνης :moutza:
Ε μετά έβαλαν.
Το ρουμπινέτο βολεύει φυσικά απλά ο δείκτης σου δίνει και μια γενική εικόνα πόση βενζίνη έχεις έστω στο περίπου,αρκετά χρήσιμο όταν είσαι σε απομονωμένα μέρη.Έχω μισό τεπόζιτο;Έχω 1/4;
Εντάξει στην πορεία μαθαίνεις και κοιτάς και τα χλμ αλλά δεν οδηγάς πάντα με τον ίδιο τρόπο.

strokt up
26/04/2020, 12:16
Πάντως ήταν πολύ πρακτικότερο και απείρως πιο αξιόπιστο το παλιό ρουμπινέτο με το τη θέση RES.
Τελείωνε η βενζίνη γύρναγες ρεζέρβα πήγαινες σε βενζινάδικο.
Τώρα βασιζόμαστε στο κινέζικο πλαστικό φλοτεράκι που μόλις κολλήσει μένεις.

Να συμφωνήσουμε ότι το καλύτερο είναι να τα έχει και τα 2;;

stefanos
26/04/2020, 13:11
Να συμφωνήσουμε ότι το καλύτερο είναι να τα έχει και τα 2;;

Εμείς μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι γουστάρετε.
Πάντως το δικό μου αν χαλάσει κάνει ένα βασικό μισθό γιατί πάει μαζί με την τρόμπα.
Στα μοντέλα του 18 το βγάλαν ξεχωριστά και κάνει μόνο 120 λίρες (ελπίζω όχι χρυσές :bawl:)

Sotirisxt
26/04/2020, 22:56
Honda chally μοντέλο του 1993 με δείκτη βενζίνης από τότε..

RaGe_Raptor
26/04/2020, 23:11
suzuki FB50 1991 με δείκτη βενζίνης
suzuki GSX-R1000 2006 χωρίς δείκτη βενζίνης

οικονομία :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/04/2020, 03:55
Suzuki freewind. 1998.
Και ρουμπινετο με res και δείκτη βενζίνης.

viper1
27/04/2020, 07:28
Να πάρετε ένα smart watch να σας λέει και τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα

painterakis
27/04/2020, 08:30
Πάντως ήταν πολύ πρακτικότερο και απείρως πιο αξιόπιστο το παλιό ρουμπινέτο με το τη θέση RES.
Τελείωνε η βενζίνη γύρναγες ρεζέρβα πήγαινες σε βενζινάδικο.
Τώρα βασιζόμαστε στο κινέζικο πλαστικό φλοτεράκι που μόλις κολλήσει μένεις.

Πες τα ... cbf 600 sa με δείκτη βενζίνας να είναι στο βαθιά στο Ε και να πάω σκασμένος σε βενζινάδικο και να το τιγκάρω με 17 λίτρα, ενώ έχει 20ρι ρεζερβουάρ, ενώ άλλη περίπτωση να είμαι στη τελευταία γραμμή πριν το Ε και να μένω απο βενζίνη 3 χιλιόμετρα απο το βενζινάδικο στην Εθνική.
Καλύτερα να είχε ανεμούριο στη θέση του, ποιο αναξιόπιστο δείκτη δεν έχω δει. Η πλάκα είναι ότι έχω βγάλει 2 φορές το φλοτερ και στα χέρια του μηχανικού δείχνει να δουλεύει σωστά ... στη πράξη όμως όχι.
Αυτό και το HISS μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το cbf ...

417746 417747

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/04/2020, 15:10
Να πάρετε ένα smart watch να σας λέει και τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα

Ζηλεύεις ω ρε!!!!