PDA

View Full Version : Ταξιδακι με VERSUS 650 2019



alexaras13
25/04/2020, 09:54
Καλημέρα στην παρέα..έχω καταλήξει στη συγκεκριμένη μηχανή για αγορά καινούριου..1.80 ύψος και πέραν της μετάβασης μου στη δουλειά εντός πόλεως, θέλω να κάνω ταξιδακια με τη κοπελιά 3βαλιτσο με το συγκεκριμένο μοτο..έχω διαβάσει πολλά άλλα είναι και κλειστα για dest drive λόγω του ιου..ποια είναι η άποψη σας?είναι μηχανή για τέτοιες εξορμήσεις?

lleonidas
25/04/2020, 13:20
Γεια σου Παναθηναϊκάρα!
Μπορεί άνετα να σε εξυπηρετήσει και για τα δύο.
Το ιδανικό θα ήταν να πας και να την οδηγήσεις (μαζί με τη γυναίκα) μέσα στο Μάιο που λογικά θα ξανανοίξουν τα καταστήματα.
Μόνο το Versys σου αρέσει ή υπάρχει και κάτι άλλο στο πλάνο σου ως εναλλακτική, τύπου μικρό Tracer ή NC ;

alexaras13
25/04/2020, 13:42
Γεια σου Παναθηναϊκάρα!
Μπορεί άνετα να σε εξυπηρετήσει και για τα δύο.
Το ιδανικό θα ήταν να πας και να την οδηγήσεις (μαζί με τη γυναίκα) μέσα στο Μάιο που λογικά θα ξανανοίξουν τα καταστήματα.
Μόνο το Versys σου αρέσει ή υπάρχει και κάτι άλλο στο πλάνο σου ως εναλλακτική, τύπου μικρό Tracer ή NC ;

Καλησπέρα φίλε..εμφανισιακα ναι μου αρέσει περισσότερο αυτό ...nc και tracer δεν με ξετρελαίνουν τόσο εμφανισιακα αλλά πρέπει να γίνει και ένα dest drive για ολοκληρενη άποψη ..μου έχει κάτσει αυτη η μηχανή ..η vstrom 650 η καινούρια έχω ακούσει ότι είναι αξιόπιστη επίσης αλλά και αυτή δεν με γεμίζει εμφανισιακά

lleonidas
25/04/2020, 14:05
Τότε κάνε λίγη υπομονή μέχρι να την οδηγήσεις και αν σου κάνει, προχώρα.
Η θέση οδήγησης για τα δικά μου γούστα και το δικό μου σωματότυπο (είμαι πιο ψηλός από εσένα και 90 κιλά) είναι πολύ καλή.

νεοσσός
25/04/2020, 14:15
Για τον κινητήρα των 650cc της Kawasaki έχει αναφερθεί σοβαρό πρόβλημα. Διάβασε αυτό (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158396) το νήμα προσεκτικά, ειδικά από το post 10 και μετά αναφέρουν κάποιοι εγγενές πρόβλημα.

billy84
25/04/2020, 15:12
Για τον κινητήρα των 650cc της Kawasaki έχει αναφερθεί σοβαρό πρόβλημα. Διάβασε αυτό (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158396) το νήμα προσεκτικά, ειδικά από το post 10 και μετά αναφέρουν κάποιοι εγγενές πρόβλημα.

Ο ίδιος το έχει ανοίξει το θέμα!:lol:

panavour
25/04/2020, 15:20
Στα ειπαμε και στο αλλο που ανοιξες ,αστο και παρε ΧΟΝΤΑ ,παλι θα τα λεμε?Μην πεις μετα οτι δεν στο ειπαμε ,ετσι?????
:lol::lol:

doctoras
25/04/2020, 15:29
Στα ειπαμε και στο αλλο που ανοιξες ,αστο και παρε ΧΟΝΤΑ ,παλι θα τα λεμε?Μην πεις μετα οτι δεν στο ειπαμε ,ετσι?????
:lol::lol:

Ψσχνει να βρει βερσοκαβασικους :) :)

BLiTzER
25/04/2020, 15:43
Αυτό που κοιτάς ένα μηχανάκι και δεν ξέρεις καν πώς λέγεται είναι εκπληκτικό.

panavour
25/04/2020, 15:55
Τελικα η πειρα στα μοτοσυκλετιστικα δρωμενα,δειχνει οτι οταν ο αλλος ρωταει τι να παρει,ηδη εχει αποφασισει και απλως περιμενει την επιβεβαιωση απο τους αλλους.Δεν παει να του λενε ολοι ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΑΣΤΟΡΑ αμα τουχει κολλησει το ΚΤΜ,κτμ θα παρει.
Δεν παει να του λες ΒΑΡΚΑΝΤΕΡΟ αμα τουχει κολησσει η ΒΑΡΚΑ,βαρκα θα παρει.
Δεν παει να του λες ,ρε φιλε απο παπακι μην πας κατευθειαν σε ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΣΑ,ουτε ο ΡΟΣΣΙ δεν πηγε κατευθειαν εκει,αυτος θα το παρει λεγοντας ,ΕΓΩ ειμαι συνετός ,δεν κινδυνευω.
Τι αλλο να πει κανεις.:a022:

alexaras13
25/04/2020, 18:56
Στα ειπαμε και στο αλλο που ανοιξες ,αστο και παρε ΧΟΝΤΑ ,παλι θα τα λεμε?Μην πεις μετα οτι δεν στο ειπαμε ,ετσι?????
:lol::lol:

Χαχαχαχα..έχεις δίκιο φίλε..αλλά εμφανισιακά μου έχει κάτσει..δεν είναι ανοιχτά και για test drive να συγκρίνω κιόλας

costas_versys
25/04/2020, 19:19
Versys να πάρεις, αλλά απ' τα καλά όχι απ'τα άλλα που χανάνε

viper1
25/04/2020, 19:55
Versys να πάρεις, αλλά απ' τα καλά όχι απ'τα άλλα που χανάνε

Υπάρχουν kawasaki που δεν χαλάνε? :tooth:

o_gavros
25/04/2020, 19:56
Υπάρχουν kawasaki που δεν χαλάνε? :tooth:

γκουχου γκουχου...

costas_versys
25/04/2020, 19:57
Kawasaki Made in Japan

atom_smasher
26/04/2020, 09:45
Δεν ξερω φιλε. Εγω πηγα καρφι versys γιατι καλυπτε τις απαιτησεις, ικανοτητες, οικονομιες, καυλες. Αν καρφωσει βαλβιδες ή οτι αλλο θελει ε οκ. Εδω χαλανε τα χοντα. Πιο κοντος απο εσενα δεν εχω προβλημα να το κουμανταρω. Η γυναικα παραπονιεται λιγο οτι δεν βλεπει μπροστα και πρεπει να κανει στο πλαι αλλα οκ. Πλεον δεν ανεβαινει ( καλα ουτε και εγω ) οποτε το λυσαμε και αυτο.

cosgili
26/04/2020, 09:53
Εγώ πάντως με το ΚΤΜ, Τετάρτη μάστορα δεν έχω πάει ποτέ...:a01:
Για άλλες μέρες το συζητάμε...

Στο προκείμενο, αφού έχεις αποφασίσει ρε φιλαράκι, γιατί επιμένεις να ρωτάς? Δεν χρειάζεται επιβεβαίωση από κανέναν για να προχωρήσεις σε μία επιλογή σου. Η ευθύνη της απόφασης σου, βαρύνει αποκλειστικά και μόνο εσένα. Εάν βγει το Versys το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου, δε θα το καρπωθεί το φόρουμ, όπως επίσης αν σπάσει,χαλάσει, ανατιναχθεί, δε θα συμμετέχουμε στα έξοδα...

νεοσσός
26/04/2020, 10:00
Δεν ξερω φιλε. Εγω πηγα καρφι versys γιατι καλυπτε τις απαιτησεις, ικανοτητες, οικονομιες, καυλες. Αν καρφωσει βαλβιδες ή οτι αλλο θελει ε οκ.
Στα λόγια μας έρχεσαι. :lol:

strokt up
26/04/2020, 12:15
Σχετικά με τις βαλβίδες του versys το έχετε μαμήσει λίγο το θέμα. Με την ίδια λογική αν πάρει κάποιος suzuki θα κόψει πλαίσιο, αν πάρει honda θα κάψει πηνία ηλεκτρονική και θα σκουριάσει, αν πάρει yamaha θα σπάσει πηνία βολάν και θα κοψει και το πλαίσιο και αν πάρει κάποιος ευρωπαϊκό θα πάθει όλα τα παραπάνω και θα πάρει και φωτιά και θα έχει το κυρ-μπαμπη κολλητό.
Πολύ καλό το versys, έχω κάνει χιλιόμετρα σε όλες τις συνθήκες με όλα τα μοντέλα versys και μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

Billymuse
26/04/2020, 13:26
Tα πρώτης και δευτερης γεννιάς είχαν το σοβαρό θέμα των βαλβίδων και ελάχιστα απο τα της 3ης γεννιάς.
Για αυτα που θέλεις κάνει η μηχανή καθώς μπορώ να πω οτι ειναι ιδανική για ταξίδια 2καβαλος και με τριβάλιτσο.
Πήγαινε στην Τεο Μοτο να κάνεις ενα τεστ ραιντ για να δεις πως σου κάθεται η μηχανη και μετά ρώτα οτι θες.

atom_smasher
26/04/2020, 14:08
Στα λόγια μας έρχεσαι. :lol:

Μα δεν με απασχολει. Αν γινει εγινε. Οι ερωτες κοστιζουν.

airmav
27/04/2020, 07:35
μπηκα με φορα παντως να διαβασω το ταξιδιωτικο.........

billstr
29/04/2020, 14:32
Τράβα στην ΤΕΟΜΟΤΟ και ζήτα test ride. Και εγώ πριν κάτι λίγες μέρες το έκανα και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (καλοπροαίρετα για να μαθαίνουμε και εμείς) αυτούς που σχολιάζουν για βλάβες.
Η αντιπροσωπεία δίνει 2 χρόνια εγγύηση + 2 με 250 ευρώ, για όσα χλμ γίνουν,πράγμα που αξίζει νομίζω.
Ε αν είναι κάτι να βγάλει δεν θα το έχει κάνει έως τότε???

panavour
29/04/2020, 15:44
Τράβα στην ΤΕΟΜΟΤΟ και ζήτα test ride. Και εγώ πριν κάτι λίγες μέρες το έκανα και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (καλοπροαίρετα για να μαθαίνουμε και εμείς) αυτούς που σχολιάζουν για βλάβες.
Η αντιπροσωπεία δίνει 2 χρόνια εγγύηση + 2 με 250 ευρώ, για όσα χλμ γίνουν,πράγμα που αξίζει νομίζω.
Ε αν είναι κάτι να βγάλει δεν θα το έχει κάνει έως τότε???

εξαρταται ποσα χιλιομετρα κανεις τον χρονο.οι περισσοτερες βλαβες ,στην συγκεκριμμενη βλαβη βγηκαν μετα τα 30000 χλμ.

o_gavros
29/04/2020, 20:30
αν είσαι χιλιομετροφάγος, τότε σε αγορά καινούριας αγοράζεις επέκταση εγγύησης (όπου αυτή παρέχεται).&-

atom_smasher
29/04/2020, 22:41
Εγω την εκανα την επεκταση παντως. Αν και φετος βλεπω να κανω 1-2.000 χλμ.

doctor_john
29/04/2020, 23:13
Βρήκε λίγο χρόνο ο μηχανικός μου σήμερα και άνοιξε το κτυπημένο μοτέρ ('09 με 40000+ χλμ) που μου έχουν δώσει
για να έχω δεύτερα καπάκια, μίζα, κιβώτιο ταχυτήτων κ.λπ.

Η γνώμη του ξεκάθαρα είναι πως οφείλεται σε μη ρυθμισμένες βαλβίδες.

Σε σύγκριση με τις ρυθμίσεις βαλβίδων που βρήκε στο μοτερ μου που ανακατασκευάζει αυτή την περίοδο ('10 με 38000χλμ)
φαίνεται λογικό μιας και μία βαλβίδα εξαγωγής βρέθηκε κοντά στο όριο των ρυθμίσεων.

Μου είπε πως δεν του "αρέσει" το πως κάθεται η συγκεκριμένη στην κεφαλή από το εργοστάσιο κάτι που αν κατάλαβα
καλά συμφωνεί η επιλογή καπελώτου και στα δύο μοτερ. (στο κτυπημένο δεν μπορεί να πάρει μετρήσεις με ασφάλεια)

Με λίγα λόγια, με βάση όσα ξέρω μέχρι στιγμής θεωρώ λογικό να ρυθμίζονται βαλβίδες στις 24000χλμ όπως
προτείνουν στον καναδά και όχι στις 42000χλμ που προτείνουν στον υπολοιπο πλανήτη.

Αν μου δώσουν μετρήσεις ή μου αναφέρουν διαφορά στις έδρες μετά τον έλεγχο - blue printing της κεφαλής θα ενημερώσω.

o_gavros
30/04/2020, 19:36
δοκτορ έχεις καφασάκι;
γιατι κι εμένα το δικό μου, κάθε 24Κ λέει τσεκ.
το ότι συνήθως είναι οκ, είναι άλλο θέμα. το μανουάλι το λέει πάντως.

doctor_john
30/04/2020, 19:48
Έχεις αυτή την σειρά μοτερ; δώσε καμια πληροφορία γιατί θα με τρελάνουν.
Πηγαίνουν την μοτό για βαλβίδες και τους λένε, δεν έχει ανάγκη είναι στις προδιαγραφές
και μετά παρτο μοτερ στα χέρια...

Δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει με τον κόσμο γύρω μας. 11.5 συμπίεση και του λέει ο μάστορας "βάλτο σπρωχτό και έλα απο δω" :a18:
και πάει ο κουνενές να το βάλει με δεύτερη! σπάει καπάκι πρωτευουσας, γέφυρα λαδιού και δυο γρανάζια στο σασμάν... :a11:

buckley
30/04/2020, 19:59
Έχεις αυτή την σειρά μοτερ; δώσε καμια πληροφορία γιατί θα με τρελάνουν.
Πηγαίνουν την μοτό για βαλβίδες και τους λένε, δεν έχει ανάγκη είναι στις προδιαγραφές
και μετά παρτο μοτερ στα χέρια...

Δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει με τον κόσμο γύρω μας. 11.5 συμπίεση και του λέει ο μάστορας "βάλτο σπρωχτό και έλα απο δω" :a18:
και πάει ο κουνενές να το βάλει με δεύτερη! σπάει καπάκι πρωτευουσας, γέφυρα λαδιού και δυο γρανάζια στο σασμάν... :a11:

Δεν γίνονται αυτά ρε γιατρέ :facepalm::cry:

costas_versys
30/04/2020, 20:04
Ποιός σου το μαστορεύει? ο Κονίδης ?

Τι να πω ? Δεν πιστεύω σε αυτά που διαβάζω βε doctor_john. Έκανα προχθες το service στο δικό μου Versys και σε όλες τους τις λεπτομέρειες και στα μηχανολογικά του παραμένει άριστο ! Απ' την άλλη διαβάζω και αυτά που γράφεις και αναρωτιέμαι .. για το Versys μιλάμε?

doctor_john
30/04/2020, 21:46
δεν είπα ότι έχει πρόβλημα :D

o_gavros
30/04/2020, 22:04
Έχεις αυτή την σειρά μοτερ; δώσε καμια πληροφορία γιατί θα με τρελάνουν.
Πηγαίνουν την μοτό για βαλβίδες και τους λένε, δεν έχει ανάγκη είναι στις προδιαγραφές
και μετά παρτο μοτερ στα χέρια...

Δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει με τον κόσμο γύρω μας. 11.5 συμπίεση και του λέει ο μάστορας "βάλτο σπρωχτό και έλα απο δω" :a18:
και πάει ο κουνενές να το βάλει με δεύτερη! σπάει καπάκι πρωτευουσας, γέφυρα λαδιού και δυο γρανάζια στο σασμάν... :a11:

όχι εγω ενα Ζ750 πρωτης γενιάς έχω το οποίο έχει αποδειχτεί (όχι μονο σε μενα) αλεξίσφαιρο (παρά το γεγονός ότι κάποιος κάπου κάποτε το βίασε).
το μηχανακι οδεύει προς τα 110Κ και δεν καίει σταγόνα.
το ανεφερα μονο γιατι είδα το ποστ σου περι Καναδα κι υπολοίπων για τη συχνοτητα ελέγχου.

doctor_john
30/04/2020, 23:18
Kαι εσένα ψηλά είναι, τι να σου πώ. Σίγουρα έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους, όπως την βενζίνη, τον οδηγό, τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος κ.λπ.
Aπό την στιγμή που δεν έχω δείγματα φθοράς απο θερμοκρασία αλλά υφίσταται ποσοστό που έχει κτυπήσει, ενώ μοτερ που τρέχουν αγώνες
(άρα λύνονται συχνά) δεν το έχουν, εγώ οφείλω να είμαι προσεκτικός και να τους γράψω όσον αφορά τις 42000 που λένε μεταφέροντας τον έλεγχο - ρύθμιση
στις 24000.

Για εμένα που έχω συνηθίσει πριν τα 10000χλμ και αυτό το νούμερο υπερβολή είναι, θα δείξει φαντάζομαι.

ΥΖF 750 R του '93 που βλέπω στο συνεργείο, ρύθμισε βαλβίδες πρώτη φορά εχθες κοντά στις 65000 χλμ, αυτή την πολυτέλεια δεν την έχω.

o_gavros
01/05/2020, 12:59
τι είναι ψηλά;
μιλάμε ακόμα για βαλβίδες;
τι στον Αχιλλέα μηχανάκι έχεις; (κανείς δεν πρέπει να χει καταλάβει)

harris_x
01/05/2020, 13:15
Αυτό που κοιτάς ένα μηχανάκι και δεν ξέρεις καν πώς λέγεται είναι εκπληκτικό.

Στο μυαλό μου εισαι ρε blitzer....

VERSYS ειναι, ας το διορθώσει καποιος...

buckley
01/05/2020, 13:49
Στο μυαλό μου εισαι ρε blitzer....

VERSYS ειναι, ας το διορθώσει καποιος...

Είναι ameatur φάση δεν κατάλαβες :bawl:

doctor_john
01/05/2020, 13:50
τι είναι ψηλά;
μιλάμε ακόμα για βαλβίδες;
τι στον Αχιλλέα μηχανάκι έχεις; (κανείς δεν πρέπει να χει καταλάβει)


Η συμπίεση ρε συ :D σκεφτόμουν ότι σαν τετρακύλινδρο μπορεί να είχε χαμηλότερη και ίσως (μη με σταυρώσετε) κάποιο περιθώριο
να μείνουν λίγο αρύθμιστες οι βαλβίδες.

ER6 είναι η μοτό, ίδιο μοτερ με Versys και Vulcan με άλλους κεντροφόρους.

harris_x
01/05/2020, 13:59
Είναι ameatur φάση δεν κατάλαβες :bawl:

Ω sorry, δεν ήξερα... :cry:

billstr
30/05/2020, 19:16
alexaras13 μόλις παρέλαβα την μηχανή και έχω να σου πω ότι θα σε καλύψει πλήρως σε αυτά που ζητάς... Νομίζω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή.