PDA

View Full Version : Αλλαγή μηχανής??



panagos159
26/04/2020, 13:08
Καλησπέρα στο team! Έχει αρχίσει μια φαγούρα, γνωστή σε πολλούς θαρρώ, για αλλαγή μηχανής. Έχω ένα Z300 που πήρα καινούργιο κανα χρόνο τώρα. Πολύ τίμιο μηχανάκι τα κάνει όλα και δεν έχω παράπονο κανένα. Ο 1ος λόγος που λέω να αλλάξω είναι για κάτι μεγαλύτερο (ήταν μάλλον λίγο αναμενόμενο χαχα). Και εδώ θα θέσω τον προβληματισμό μου. Καλό χρυσό το Ζ αλλά τρώω ξύλο εθνική συνήθως. Από khm πάω άνετα αλλά ο αέρας είναι ζόρι ειδικά τους πιο κρύους μήνες. Μεγάλο ταξίδι βαράω περίπου μια φορά το μήνα τα υπόλοιπα εντός πόλης. Οπότε σκέφτομαι και πιο sport-touring / touring μηχανάκια αν και κακά τα ψέματα το γυμνό είναι βασιλιάς για μέσα την πόλη. Οπότε δεν αποκλείω ξανά την αγορά του γυμνού. Παρακάτω θα παραθέσω μερικά μηχανάκια που κοιτάω να πείτε καμια γνώμη και στο τέλος θα σας θέσω και το 2ο προβληματισμό μου. Ταβάνι γύρω στα 6.000 θα βάλω μάλλον (ABS απαραίτητο).. (Σημείωση 1.75 - 80 κιλά 29 χρονών 1ο μηχανάκι ήταν το Z. δεν κάνω καφρίλες σούζες κλπ θέλω να ευχαριστιέμαι τη μηχανή και τη βόλτα όχι να μαζέψω κανά οικόπεδο).

Τουρινγκοειδή: (ανεβαίνουμε κατηγορία, μας λύνουν το πρόβλημα με τον αέρα και είναι πιο άνετα στα ταξίδια + οτι είναι και πιο άνετα η γυναίκα όταν ανεβαίνει)
Suzuki V-strom 650 -> μεταχειρισμένο, με ABS και όσα λίγότερα khm γίνεται. Χρονολογίας όσο πιο καινούργιο γίνεται επίσης.
Yamaha TDM 900A -> αν βρω κανένα μη ξεσκισμένο από καγκουριλίκια μπορέι να το σκεφτώ :D
Triumph Tiger 1050 -> το ίδιο με από πάνω.
Kawasaki Versys 650 -> του 15 και μέτα να μην έχει κακάσχημο φανάρι.
Triumph Tiger 800 -> Δεν είμαι σίγουρος οτι θα το φτάνω αλλά μου αρέσει.
BMW F 650/800 GS -> αν βρω κάποιο σε τέτοια τιμή φυσικά.

Γυμνά: (δε μας λύνουν το πρόβλημα του αέρα, αλλά ανεβαίνουμε κατηγορία και έχουμε πάλι την απόλυτη ευελιξία εντός πόλης του γυμνού)
Yamaha MT-07 -> μπορεί ακόμα και κούτα αν τα μαζέψω αλλιώς μεταχειρισμένο, μοντέλο του 18 και μέτα (άντε να γλιτώσω κανα χιλιάρικο).
Suzuki SV-650 -> το καινούργιο εννοώ που στα γούστα μου είναι και πολύ όμορφο. κούτα μάλλον μπορώ να το πάρω (εκτός αν βρεθεί καμια καλή ευκαιρία).
Honda CB 600F Hornet -> Δε σπάει δε χαλάει?? :D
Triumph Street Triple R 675 -> Ναι ξέρω αρκέτα πιο "πολεμικό" αλλά μου αρέσει πολύ χαχα

Όπως είπα ο 1ος λόγος που θέλω να αλλάξω είναι για να πάρω κάτι μεγαλύτερο, να ανέβω κατηγορία! Και ο 2ος είναι το ξύλο που πέφτει στα ταξίδια. Και τώρα ο κύριος προβληματισμός. Αν πάμε στην επιλογή του μεταχειρισμένου (ό,τι κι αν είναι αυτό) αξίζει να δώσεις καινούργιο μηχανάκι (και χρονολογικά και αγορασμένο κούτα) για να πάρεις κάτι παλιότερο που πιθανόν θα έχει και τα χιλιομετράκια του? Ή αράζεις μαζεύεις το διπλάσιο ποσό και παίρνεις ένα Tracer 700 και ησυχάζεις?? :lol: Γνώμες για τα μηχανάκια αλλά και γενικότερα για τον προβληματισμό μου ευπρόσδεκτες. Καραντίνα λίγό ακόμα και μετά θα καβαλάμε ελεύθερα παίδες υπομονή!!

o_gavros
26/04/2020, 13:13
εγω να θίξω κάτι αλλο;
έχεις ενα μικρό γυμνό που ενω σε καλύπτει γενικώς, παραπονιέσαι για το ξύλο που τρως λόγω αέρα στον ανοιχτό δρόμο.
και αναρωτιέσαι αν είναι σωστή και ποια είναι αυτη, να πας σε μεγαλύτερο γυμνό με διπλάσια και βάλε κυβικά;
πάτα με (https://giphy.com/gifs/wat-WGpqvAMu9Ks4U)

Thakokk6
26/04/2020, 13:15
Κράτα αυτή που έχεις

sam4g
26/04/2020, 13:29
Δεν καταλαβαίνω απ το ποστ σου το λόγο που θέλεις να αλλάξεις μοτοσικλέτα. Βασικά καταλαβα διαβάζοντας το, ότι σ ενοχλεί η μη κάλυψη απ τον αέρα. Παρακάτω έχεις σαν επιλογές γυμνά μεγαλύτερου κυβισμού από το ήδη υπάρχον.

Ως κάτοχος, μιας μηχανής εκ των επιλογών σου (cb600f hornet) θα σου πω ότι πάλι ξύλο θα τρως. Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τ άλλα γυμνά! Μετά τα 140 αρχίζει η βαβούρα και όσο κι αν σκύβεις ξύλο τρως

panagos159
26/04/2020, 13:53
Έκανα edit το αρχικό μου post για να βγάζει περισσότερο νόημα γιατί όντως δεν τα έγραψα καλά :)

νεοσσός
26/04/2020, 14:40
Στο MT-07 δε θα είναι άνετη η συνεπιβάτισσα. Μπορείς να αλλάξεις σέλα για να βελτιώσεις κάπως την κατάσταση, αλλά άνετη δε θα είναι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα. Πέφτει παντόφλα, δοκιμασμένο. :lol:

Σε όλα τα γυμνά τρως πολύ φαινόμενο άνεμο σε τριψήφια νούμερα ταχύτητας. Η κατάσταση δεν βελτιώνεται πάρα πολύ με την προσθήκη μικρής ζελατίνας που βρίσκεις στο εμπόριο.

Έχεις αγοράσει καινούρια μία αξιόπιστη μοτοσυκλέτα, από εκείνες που είναι στις πρώτες επιλογές για αρχάριο οδηγό. Όπως είπες κι εσύ, σκέφτεσαι να την αλλάξεις για μία μεγαλύτερη που θα έχει περισσότερα χιλιόμετρα και χρόνια στην πλάτη της. Δηλαδή, θα θυσιάσεις την αξιοπιστία για το γκάζι. Προσωπικά, δε θα το έκανα. Άσε που για μία φορά το μήνα που θα πηγαίνεις πιο άνετα ταξίδι, θα χειροτερέψεις την καθημερινότητά σου μέσα στην πόλη, όπου το Z300 είναι πολύ καλό.

Στη θέση σου θα κρατούσα το πολύ καλό Z300 για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα και θα μάζευα εμπειρία και χρήματα για ένα καινούριο Tracer 700. Εκεί θα έχεις αξιοπιστία, αρκετό γκάζι, κάλυψη από το φαινόμενο άνεμο και αρκετή άνεση για τη συνεπιβάτισσα.

Σαν επόμενο βήμα, αν μπορείς να μαζέψεις τα επιπλέον χρήματα σε δύο χρόνια, υπάρχει το Tracer 900, όπου η ποιότητα κατασκευής και η ισχύς είναι αρκετά σκαλιά πάνω από το Tracer 700. Βρίσκω το 900άρι πολύ πιο όμορφο από το 700άρι.

dorso
26/04/2020, 14:54
Από αυτά που έγραψες μόνο το tiger1050 από τα on-of,κ μόνο το street από τα γυμνά θα σε καλύψουν από θέμα δύναμης ώστε για πολλά χρόνια να μην ψαχνεσαι για κάτι μεγαλύτερο..Πιο πιθανόν είναι να τα βαρεθεις σαν μηχανές μετά από κάποια χρόνια παρά για την δύναμη τους..Κ είναι κ μηχαναρες,δεν έχουν καμία σχέση με τα υπόλοιπα που αναφέρεις...

panavour
26/04/2020, 14:58
Στο MT-07 δε θα είναι άνετη η συνεπιβάτισσα. Μπορείς να αλλάξεις σέλα για να βελτιώσεις κάπως την κατάσταση, αλλά άνετη δε θα είναι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα. Πέφτει παντόφλα, δοκιμασμένο. :lol:

.

πεφτει παντοφλα γιατι λογω μ.ω.τ ποδηλατου καθεται πολυ ωρα στη σελλα :D

lleonidas
26/04/2020, 15:44
Καλησπέρα Παναγιώτη!
Ένας βασικός λόγος που επιθυμείς αλλαγή είναι η μηδενική κάλυψη από τον αέρα, επομένως δεν ξέρω αν έχει νόημα να κοιτάζεις για μεγαλύτερο γυμνό διότι ουσιαστικά δεν πρόκειται να δεις κάποια βελτίωση ως προς την ανεμοκάλυψη.

Προτείνω λοιπόν να κινηθείς για μοτοσυκλέτα τύπου Versys 650, NC 750, Tracer 700 ή και Tiger 800.
Θα ήταν ένα λογικό upgrade με το οποίο μια χαρά θα κυκλοφορήσεις και μέσα στην πόλη , χάνοντας βέβαια σε ένα βαθμό το χαρακτήρα του αστικού εργαλείου όπως είναι το Ζ300.
Το θέμα είναι αν θα το πάρεις μεταχειρισμένο ή αν θα μαζέψεις χρήματα για καινούριο, πράγμα που μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις.

Στα έξι χιλιάρικα πάντως που διαθέτεις, θα βρεις μεταχειρισμένα στα περισσότερα από αυτά τα μοντέλα.
Για τη χρήση που θα κάνεις και με βάση τη λογική, δε βρίσκω λόγο να κινηθείς για μεγαλύτερες/δυνατότερες μοτοσυκλέτες όπως Tiger 1050,Tracer 900...αν υπήρχε έρωτας, θα ήταν αλλιώς

teogtp
26/04/2020, 15:53
Με πόσα Χλμ/ωρα κάνετε τουρισμό που τρώτε πολύ ξύλο από τον αέρα ρε παιδιά;

Alexinhogr
27/04/2020, 10:45
Με πόσα Χλμ/ωρα κάνετε τουρισμό που τρώτε πολύ ξύλο από τον αέρα ρε παιδιά;

Στο μυαλό μου είσαι χαχαχα

TKM
03/05/2020, 22:53
Με ένα καλό μπουφάν μηχανής και με ένα καλό κράνος δεν τρως ξύλο από τον αέρα στις ταχύτητες που μπορεί να κινηθεί ένα 300άρι!

Αν λοιπόν το πρόβλημά σου είναι μόνο το ξύλο από τον αέρα, δες πρώτα αυτό το θέμα.

Επίσης το κρύο δεν αντιμετωπίζεται με την αλλαγή μηχανής! - εκτός πια αν πάρεις... BMW 1200 ή 1600 LT ή Honda Gold Wing!

nikonian
03/05/2020, 23:01
Με ένα καλό μπουφάν μηχανής και με ένα καλό κράνος δεν τρως ξύλο από τον αέρα στις ταχύτητες που μπορεί να κινηθεί ένα 300άρι!

Αν λοιπόν το πρόβλημά σου είναι μόνο το ξύλο από τον αέρα, δες πρώτα αυτό το θέμα.

Επίσης το κρύο δεν αντιμετωπίζεται με την αλλαγή μηχανής! - εκτός πια αν πάρεις... BMW 1200 ή 1600 LT ή Honda Gold Wing!


Εγώ 5 χρόνια είχα ξεχάσει το κρύο, αλλά ΚΑΙ τη βροχή. Με δυο ταπεινά Citicom

TKM
03/05/2020, 23:54
Εγώ 5 χρόνια είχα ξεχάσει το κρύο, αλλά ΚΑΙ τη βροχή. Με δυο ταπεινά Citicom

Σωστά, όμως δεν μίλησα για σκούτερ αλλά για μοτοσυκλέτες. Τα σκούτερ σίγουρα προστατεύουν πολύ περισσότερο. Ο φίλος που ρώτησε δεν ψάχνει για σκούτερ ωστόσο.

Konstantinos
06/05/2020, 14:52
Με πόσα Χλμ/ωρα κάνετε τουρισμό που τρώτε πολύ ξύλο από τον αέρα ρε παιδιά;
Σωστός. Ακόμη και με γυμνό μηχανάκι ο αέρας δεν ενοχλεί αν δεν ξεπερνάς τα 120 km/h. Που είναι μια χαρά ταχύτητα για αυτοκινητόδρομο.

BLiTzER
06/05/2020, 15:14
:lol:

Parking
06/05/2020, 16:55
Δεν ξέρω τι θα κάνεις
(ότι σου κ... θα κάνεις στο τέλος ότι κι αν σου λένε)

αλλά όλες σου οι κινήσεις πρέπει να είναι με τα λεφτά ντούκου
Πούλα αγόρασε κασέρι
Και πιο καλές τιμές θα πετύχεις
και οι μέρες που θα έρθουν θα είναι εφιάλτης οικονομικά
Άρα μπορεί να μην πληρωθείς και να δυσκολευτείς να πληρώσεις.
Για μενα μην ανοιχτείς καθόλου
Έχεις μηχανάκι

panagos159
06/05/2020, 20:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ταξίδι εθνική από 120 - 160 πάω με το Z αλλά αν έχει αέρα δίνεις τη μάχη σου παίδες να λέμε την αλήθεια. Τώρα ναι θα δείξει τελικά αν και πως θα γίνει η αλλαγή. Όσον αφορά τα χρήματα ναι το έχω κατα νου αν και λόγω επαγγέλματος (προγραμματιστής) και καλής εταιρίας δεν έχω επιρρεαστεί προς το παρόν από την κατάσταση.

rainmike
06/05/2020, 21:14
Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα το tiger 1050.
Για το GS περίμενε πρώτα καμμία 20 αριά χρόνια.Είναι κρίμα να ρίχνεις το μέσο όρο.:tooth: