PDA

View Full Version : Διλλημα αγορας μοτοσυκλετας r1200gs/versys 650



bmwrider
27/04/2020, 20:11
Καλησπερα σε ολους τους συντροχους και συνοδιπορους!!
εχω εδω και 4 χρονια ενα τιμιο f650gs 2002 μοντελο εχουμε δυανισει πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα. εχει εδω και λιγο καιρο που ειμαι σε φαση αλλαγης μοτοσυκλετας καθως θελω να παω σε κατι πιο συγχρονο και να ξεφυγω απο το μονοκυλυνδρο. απο πολλα χρονια εχω αποθημενο μια 1200gs παντα τις θαυμαζα παντα μου αρεσαν παντα τις κρυφοκοιτουσα στο car,gr ετσι χωρις λογο μονο για το γαμωτο. δυστυχως δεν ετυχε να καβαλησω καμια μεχρ παντα με φοβιζε το μεγεθος της και ο ογκος της. οποτε την ειχα αποριψει απο τα σχεδια μου. Αφου το 1200 δεν ηταν στα σχεδια αποφασισα να αγορασω καινουριο το νεο versys 650 μου αρεσε πολυ και εμφανισιακα αλλα και οδηγικα. να σημειωσω οτι υπαρχει το απαιτουμενο ποσο. Σημερα ετυχε να οδηγησω ενα 1200gs και οχι απλα πατουσα ανετα κατω αλλα ενιωθα λες και το ειχα καιρο. το κουμανταρα πολυ ευκολα και μεσα στη πολη αλλα και εκτος εκανα μια βολτα γυρω στα 70 χιλιομετρα οποτε μπορεσα να σχηματισω μια πολυ καλη αποψη. ως αποτελεσμα μου ξαναμπηκε το μικροβιο για ενα 1200. το διλημα μου ειναι αξιζει να αγορασω μια καινουρια μοτοσυκλετα και να μου μεινει το αποθημενο η να αγορασω μια 1200. το μπατζετ μπορει να φτασει εως και τα 9000 με 9500. εχω ψαξει μεχρι αηδειας ολα τα τεχνικα και για τα 2 μηχανακια απο καταναλωσεις μεχρι κοστος σερβις κτλ. η χρηση που κανω ειναι 3 με 4 φορες την βδομαδα 70 χιλιομετρα μεχρι την δουλεια και καμια εξορμηση μεχρι 500 600 χιλιομετρα κανενα σκ αν στο προγραμμα υπαχρει χωμα θα ειναι πατημενος στρωτος χωματοδρομος. τι επιχειρματα εχετε να δωσετε μπας και αποφασισω?
ευχαριστω προκαταλοβικα.
Υ.Γ αν το θεμα ειναι off topic ζητω συγωμη δεν το προσεξα

lleonidas
27/04/2020, 20:24
Καλωσόρισες!
Με δεδομένο ότι οδηγείς μοτοσυκλέτα εδώ και χρόνια, κατά την άποψή μου δεν είναι ''σωστή'' επιλογή να κινηθείς για κάτι αντίστοιχων κυβικών και μάλιστα ενώ έχεις καψούρα με το θηρίο. Ακόμα και αν δελεαστείς από την καινουργίλα και επιλέξεις versys, είναι πιθανό να το βαρεθείς σύντομα.
Με 9 χιλιάρικα και καλό ψάξιμο θα βρεις ποιοτικό GS, υπάρχει ποικιλία στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Εντός αστικού ιστού δε θα είσαι το ίδιο άνετος και ευέλικτος όπως με ένα μικρότερο(αν και οι οδηγοί GS διαφωνούν με αυτό!) αλλά εξ όσων διαβάζω, εσύ διανύεις αποστάσεις και μέσα στην πόλη επομένως έχεις έναν ακόμα λόγο να κοιτάζεις ψηλότερα...σαφώς και στο χώμα ή στα ταξίδια που προετοιμάζεις, θα είσαι πιο άνετος με τη χοντρούλα.
Εναλλακτικά, δες και Vstrom 1000, Tiger 800.

Maradi
27/04/2020, 20:53
3 με 4 φορές με σύνολο 70χλμ ή 3χ70 σύνολο 210χλμ; για τι σύνολο μιλάμε ετησίως; Ποσό συχνά με συνεπιβάτη;

νεοσσός
27/04/2020, 21:03
Καλώς ήρθες στο forum!

Προσπαθώ να καταλάβω πώς κάνεις 70 χιλιόμετρα τη μέρα μέσα στην πόλη, όταν γράφεις ότι ζεις στην Ξάνθη. Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα είναι σε περιφερειακούς δρόμους, οπότε εκεί το 1200GS κυκλοφορεί άνετα.

Σε μποτιλιαρισμένους δρόμους βαριές και φαρδιές μοτοσυκλέτες δεν είναι ό,τι καλύτερο. Αλλά σε μία επαρχιακή πόλη φαντάζομαι ότι θα είναι πιο άνετα. Για τα ταξίδια θα είναι μια χαρά.

Πες μας σε παρακαλώ και την άποψή σου για το F650GS.

doctoras
27/04/2020, 21:31
Ειπε εβδομαδιαίως 70χλμ στο συνολο για δουλειά και 500 σε καμια εξόρμηση
Παρε αυτο που γουσταρεις πιο πολύ

atom_smasher
27/04/2020, 21:33
Α Ξανθη; Να παρεις το gs, γιατι: 1. Ειναι απωθημένο και αυτα καλα ειναι να τα ξεμπερδεύουμε καποια στιγμη.
2. Μικρη πολη αρα δεν ισχυουν οι περιορισμοι του κλεινον (?)αστεως για να φτασεις περιξ Κολωνακίου.
3. Versys χωμα οχι.

karellen
27/04/2020, 21:54
[...]
Σημερα ετυχε να οδηγησω ενα 1200gs και οχι απλα πατουσα ανετα κατω αλλα ενιωθα λες και το ειχα καιρο. το κουμανταρα πολυ ευκολα και μεσα στη πολη αλλα και εκτος εκανα μια βολτα γυρω στα 70 χιλιομετρα οποτε μπορεσα να σχηματισω μια πολυ καλη αποψη. ως αποτελεσμα μου ξαναμπηκε το μικροβιο για ενα 1200. το διλημα μου ειναι αξιζει να αγορασω μια καινουρια μοτοσυκλετα και να μου μεινει το αποθημενο η να αγορασω μια 1200. το μπατζετ μπορει να φτασει εως και τα 9000 με 9500. εχω ψαξει μεχρι αηδειας ολα τα τεχνικα και για τα 2 μηχανακια απο καταναλωσεις μεχρι κοστος σερβις κτλ. η χρηση που κανω ειναι 3 με 4 φορες την βδομαδα 70 χιλιομετρα μεχρι την δουλεια και καμια εξορμηση μεχρι 500 600 χιλιομετρα κανενα σκ αν στο προγραμμα υπαχρει χωμα θα ειναι πατημενος στρωτος χωματοδρομος. τι επιχειρματα εχετε να δωσετε μπας και αποφασισω?
ευχαριστω προκαταλοβικα.
Υ.Γ αν το θεμα ειναι off topic ζητω συγωμη δεν το προσεξα
Το Versys είναι ένα πολύ μικρό σκαλί παραπάνω no big deal.
Πάρε το gs και δεν θα μετανοιώσεις.Όσο θα το οδηγάς τόσο θα το καψουρεύεσαι.Τα κόστη σέρβις είναι λίίγο παραπάνω (αν όμως πιάνουν τα χέρια σου είναι ίδια) αλλά ποιος νοιάζεται.Εγώ πήρα gs μετά από ΧΤΧ και τα ταξίδια μου απέκτησαν άλλο νόημα.

Με 9,5 χιλιάρικα παίρνεις αστέρι μοντέλο 10-11 με τους 2 εκκεντροφόρους.

doctor_john
27/04/2020, 22:00
Mη σε ανησυχεί το gs είναι πολύ βολικό μέσα στην πόλη, δεν θα έχεις πρόβλημα. Ούτε βάρος έχει ούτε σε προβληματίζει
το υποτιθέμενο φάρδος της. Η συντήριση της είναι πολύ λογική.
Εκτός θα έχεις μια μοτοσυκλέτα για σχεδόν κάθε τερέν.
Το μόνο μείον που έχει σαν μεγάλο ον οφ είναι πως σε σκληρό έδαφος με γλυστερή λάσπη, σε πάγο κ.λπ. χρειάζεται
λάστιχα με τακούνια. Πιο εύκολο από άλλα μεγάλα με ψηλότερο κέντρο βάρους αλλά σε αυτά τα εδάφη φαίνεται
όπως και στο μεγαλύτερο ποσοστό των μεγάλων μοτό, η ανάγκη για τακούνια.

Για την χρήση που περιγράφεις συν την διεύρυνση που έκανα παραπάνω, μακρια από adventure.

dorso
27/04/2020, 22:02
Gs κ από μένα μπορεί ν είναι παλιότερο αλλά είναι από τις κορυφαίες επιλογές,θα αποκτήσουν νόημα τα ταξίδια σου κ γενικά η οδήγηση σου κ σαφώς θ βελτιωθείς σαν οδηγός..

typhoon
27/04/2020, 22:13
Άλλη μια ψήφος στην gs απο μενα με μοναδικό επιχείρημα να κάνεις την καυλα σου όσο μπορείς ακόμη κ να το χαρείς. Μια ζωή έχουμε, ας είναι αυτές οι μόνες παράλογες επιλογές μας.

Kickstart
27/04/2020, 23:36
αν και πάντα στο δίλημμα καινούργιο ή μεταχείρο είμαι υπέρ του καινούργιου...
έτσι όπως το έθεσες
παρε το gs φίλε...μια ζωή την έχουμε...δεν είναι τυχαία ο ηγέτης στις προτιμήσεις αναβατών μπεμβε ανά τον κόσμο τόσα χρόνια...μοντέλα μετά το 07 να κοιτάς, μακριά από σερβόφρενα.

Maradi
28/04/2020, 13:41
GS και από μένα!
Λόγω εμπειρίας μου στις boxer θα σου πρότεινα να βρεις μια περιποιημένη 1150 του 2002/2003. Σαφώς πιο ικανή από το Versys με λίγα μηχανικά προβλήματα και όχι περίπλοκα συστήματα. Αν παίρνουν τα χέρια σου λίγο, μπορείς να κανείς σχεδόν όλη τη συντήρηση μόνος σου. Θα γλυτώσεις φράγκα και αν τη δοκιμάσεις και θες με το καλό παραπάνω θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω στη μεταπώληση.
Οι ποιο καινούργιες έχουν κάθε τόσο μηχανικά προβλήματα (τρόμπα ABS/ μακριά από servo, πίσω αναρτήσεις, διαφορικό κλπ κλπ) με συνήθως υψηλό κόστος αν δεν έχεις BMW εγγύηση .
Πάντως σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι οι περισσότεροι που παίρνουμε GS κολλάμε και μετά δύσκολα ξεκολλάμε. Αρρώστια!
Φιλικά

bmwrider
29/04/2020, 09:24
Καλωσόρισες!
Με δεδομένο ότι οδηγείς μοτοσυκλέτα εδώ και χρόνια, κατά την άποψή μου δεν είναι ''σωστή'' επιλογή να κινηθείς για κάτι αντίστοιχων κυβικών και μάλιστα ενώ έχεις καψούρα με το θηρίο. Ακόμα και αν δελεαστείς από την καινουργίλα και επιλέξεις versys, είναι πιθανό να το βαρεθείς σύντομα.
Με 9 χιλιάρικα και καλό ψάξιμο θα βρεις ποιοτικό GS, υπάρχει ποικιλία στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Εντός αστικού ιστού δε θα είσαι το ίδιο άνετος και ευέλικτος όπως με ένα μικρότερο(αν και οι οδηγοί GS διαφωνούν με αυτό!) αλλά εξ όσων διαβάζω, εσύ διανύεις αποστάσεις και μέσα στην πόλη επομένως έχεις έναν ακόμα λόγο να κοιτάζεις ψηλότερα...σαφώς και στο χώμα ή στα ταξίδια που προετοιμάζεις, θα είσαι πιο άνετος με τη χοντρούλα.
Εναλλακτικά, δες και Vstrom 1000, Tiger 800.
ευχαριστω για την αποψη σου αλλα δεν με ενδιαφερει κατι αλλο

bmwrider
29/04/2020, 09:26
3 με 4 φορές με σύνολο 70χλμ ή 3χ70 σύνολο 210χλμ; για τι σύνολο μιλάμε ετησίως; Ποσό συχνά με συνεπιβάτη;

3χ70 δεν το διευκριμησα συνολο δεν το εχω μετηρσει συνεπιβατη παιρνω πολυ σπανια

billstr
29/04/2020, 14:19
Φίλε μου και εγώ είμαι έτοιμος να πάρω το versys καινούργιο μιας και έκανα το test ride και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος (μένει μόνο μια δοκιμή στο tracer 700).
Από την εμπειρία μου όμως στο bmw 1200 φίλου, σου λέω ότι είναι μηχανάρα αρκεί να μπορείς να το συντηρήσεις σωστά ώστε να το ευχαριστιέσαι συνεχώς.
Θα ήθελα και εγώ κάποια στιγμή να μπορέσω να το πάρω.

Maradi
29/04/2020, 15:33
Υπάρχει πολύς κόσμος που κράζει τα GS με κάθε ευκαιρία που τους δίνεται. Φυσικά οι περισσότεροι δεν έχουν καν ανεβεί πάνω τους, ούτε έχουν ζήσει με ένα ώστε να έχουν προσωπική εμπειρία. Ούτε έζησαν με άλλες μάρκες για να συγκρίνουν.
Έχω περάσει ( και θα ξαναπεράσω) από Ducati, KTM, Honda, Triumph κλπ κλπ, όλα μεγάλου κυβισμού μια και κάνω 20κ+ χλμ το χρόνο, και πάντα μου άρεσαν όλα, μα όλα. Η GS ,για μένα, είναι απλώς η μηχανή που καλύπτει τα δικά μου θέλω. Είναι μηχανάρα, όπως και τα περισσότερα άλλα. Και το Versys θα με κάλυπτε, απλά σε άλλο επίπεδο.
Σε τελική κάνε αυτό που θες γιατί ότι άλλο και να πάρεις πάλι το GS θα σκέφτεσαι. Δυστυχώς δεν έχεις επιλογή.. θα σε ‘τρώει’ μέχρι να το κάνεις.
Φιλικά

....