PDA

View Full Version : CB 1300 2006 Χωρίς ρεύμα



petros CB1300
01/05/2020, 13:04
Παιδια εχω πρόβλημα
Η γρια μου CB1300 του 2006 είναι νεκρή απο ρευμα
Αρχικά εμεινα απο μπαταρία τον Δεκεμβριο έβγαλα την μπαταρία την φόρτωσα
χτες την έβαλα πισω άνοιξα τον διακόπτη αλλα τίποτα όλα είναι ΝΕΚΡΑ ουτε τα φωτά στο καντράν δουλεουν τίποτα σαν να μην μπήκε μπαταρία την τσέκαρα με όργανο μέτρησης μπαταρίας δείχνει φουλ σύνδεσα για δοκιμή και μια Η4 λάμπα 55 watt ανάβει τέρμα φουλ

Μήπως βραχυκυκλωσα κατι όταν έβαζα την μπαταρία έπεσε η κάηκε κάποια κεντρική ασφάλεια γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει

panavour
01/05/2020, 13:05
βημα 1ον κοιταμε ασφαλειοθηκη

petros CB1300
01/05/2020, 13:08
βημα 1ον κοιταμε ασφαλειοθηκη

Ευχαριστω για την απαντηση
Θα την τσεκαρω απο εβδομαδα θα αγορασω μια ειδικη τσιμπιδα που εχουν οι ηλεκτρολογοι
Γνωριζεις αεν εχει καποια κεντρικη ασφαλεια και που ειναι

o_gavros
01/05/2020, 13:10
σιγα την ειδική τσιμπίδα που δεν μπορείς να κάνεις δουλειά δίχως αυτη...
Πάρε ενα κατσαβιδάκι, κάτι αιχμηρό τελος πάντων και με προσοχή κούνα την κάθε ασφάλεια πέρα δωθε μέχρι να ξεκουμπωσει.
αν δεις καποιο ελασματάκι κομμένο σε καμια ασφάλεια, θα είσαι πολύ τυχερός γιατί το πρόβλημα σου λύνεται με λίγα σεντς σε ενα βενζινάδικο.

panavour
01/05/2020, 13:16
πιθανότατα κατω απο την σελα

νεοσσός
01/05/2020, 13:17
Μπορείς να ελέγξεις τις ασφάλειες, χωρίς να τις αφαιρέσεις από την ασφαλειοθήκη, από τις οπές που έχουν στο πάνω μέρος τους, χρησιμοποιώντας πολύμετρο (https://www.youtube.com/watch?v=FQGjt2c6ADU).

Ωραία μοτοσυκλέτα η CB1300, ειδικά σε λευκό-κόκκινο χρωματισμό.


417901

petros CB1300
01/05/2020, 13:21
πιθανότατα κατω απο την σελα

Θα κοιτάξω να την βρω
Ευχαριστώ

petros CB1300
01/05/2020, 13:26
Μπορείς να ελέγξεις τις ασφάλειες, χωρίς να τι βγάλεις από τις οπές που έχουν στο πάνω μέρος τους, χρησιμοποιώντας πολύμετρο (https://www.youtube.com/watch?v=FQGjt2c6ADU).

Είχα κατα νου να αγοράσω εδώ και πολύ καιρο την Δευτερα θα το εχω

Ευχαριστώ

petros CB1300
01/05/2020, 13:32
Η δική μου είναι αυτή με το φαιρινγκ στα ιδια χρώματα

Σε γενικές γραμμές εχει πολύ αξιόπιστο μοτέρ εναι γνήσια Γιαπωνεζικη μετά το 2010 μου φαινετε τις βγάζουν στην Ιταλία και έχουν υποβαθμισει την ποιοτητα
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εχει κοντο σασμάν 5ταχυτο δηλαδή με πεμτη με 100 χλμ έχουμε 4000 στροφές παρα πολλές για την ιπποδύναμη και την ροπή του κινητηρα
Βγάλανε το 2014 μια εξαταχυτητη αναβαθμισμενη έκδοση που ελεισε το πρόβλημα αλλα δεν εισαγετε στην Ευρώπη

o_gavros
01/05/2020, 13:36
προτίμησε να μην απαντάς σε κάθε ποστ ξεχωριστά και προσπάθησε να δουλεύεις με την πολλαπλή παραθεση (το συμβολάκι κάτω δεξιά απο κάθε ποστ).
Κάνει τα θρεντ πιο ευανάγνωστα.

νεοσσός
01/05/2020, 13:38
Είχα κατα νου να αγοράσω εδώ και πολύ καιρο την Δευτερα θα το εχω

Ευχαριστώ
Μιας που θα βγεις για ψώνια, δες πρώτα τι ασφάλειες έχεις στην ασφαλειοθήκη, ώστε να αγοράσεις εφεδρικές. Κοστίζουν ελάχιστα και καλό είναι να τις έχεις, ακόμα κι αν δε σου χρειαστούν αυτή τη φορά.

petros CB1300
01/05/2020, 13:40
Ευχαριστώ και τους δυο

toyar
01/05/2020, 13:48
ακριβως διπλα στην μπαταρια σου υπαρχει ενα βαρελακι σε μια λαστιχενια θηκη
ειναι το ρελε της μιζας
πανω του βρισκεται η κεντρικη 30αρα ασφαλεια

νεοσσός
01/05/2020, 14:00
Δες και το εγχειρίδιο (https://www.manualslib.com/download/677745/Honda-Cb1300.html) της μοτοσυκλέτας σου. Αναφέρει διαφορετική θέση για την ασφαλειοθήκη, σε σχέση με εκείνη της κεντρικής ασφάλειας (main fuse). Πρέπει να τα ελέγξεις αμφότερα. Απ' ό,τι βλέπω έχει και εφεδρική ασφάλεια, μπορείς να τη δοκιμάσεις και τώρα.

petros CB1300
01/05/2020, 17:04
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες
Αύριο το πρωί θα κοιτάξω την κεντρική ασφάλεια

katsar
01/05/2020, 17:14
Μια ένστασης μόνο σε ένα κατά τα άλλα άχρηστο ποστ ( το δικό μου )
Έ όχι και γριά !!Ούτε καν μιλφ ακόμα :beer:

petros CB1300
01/05/2020, 17:36
Θα συμφωνήσω προηγούμενος υπερβαλα
Εχω μόνο 55.000 χλμ το μηχανάκι εάν εξαιρέσουμε το ηλεκτρολογικο μικροπρόβλημα που προέκυψε δουλεύει τέλεια δεν έχει βγάλει τίποτε από την ημέρα που την αγόρασα καινούργια

andreastwin
01/05/2020, 17:42
εχω το ιδιο μοντελο με το δικο σου,θα βγαλεις το αριστερο καπακι, και θα δεις μπροστα σου το ρελε τις μιζας και την 30αρα ασφαλεια. 99,9 % ειναι η ασφαλεια, οπως ειπες οταν την εβγαζες καπου θα ακουμπισες και την εκαψε.Για να ειναι τελειως νεκρο δυο πραγματα παιζουν, διακοπτης, ασφαλεια 30αρα.

petros CB1300
01/05/2020, 17:52
Μιας που θα βγεις για ψώνια, δες πρώτα τι ασφάλειες έχεις στην ασφαλειοθήκη, ώστε να αγοράσεις εφεδρικές. Κοστίζουν ελάχιστα και καλό είναι να τις έχεις, ακόμα κι αν δε σου χρειαστούν αυτή τη φορά.


ακριβως διπλα στην μπαταρια σου υπαρχει ενα βαρελακι σε μια λαστιχενια θηκη
ειναι το ρελε της μιζας
πανω του βρισκεται η κεντρικη 30αρα ασφαλεια


Δες και το εγχειρίδιο (https://www.manualslib.com/download/677745/Honda-Cb1300.html) της μοτοσυκλέτας σου. Αναφέρει διαφορετική θέση για την ασφαλειοθήκη, σε σχέση με εκείνη της κεντρικής ασφάλειας (main fuse). Πρέπει να τα ελέγξεις αμφότερα. Απ' ό,τι βλέπω έχει και εφεδρική ασφάλεια, μπορείς να τη δοκιμάσεις και τώρα.


Μια ένστασης μόνο σε ένα κατά τα άλλα άχρηστο ποστ ( το δικό μου )
Έ όχι και γριά !!Ούτε καν μιλφ ακόμα :beer:


εχω το ιδιο μοντελο με το δικο σου,θα βγαλεις το αριστερο καπακι, και θα δεις μπροστα σου το ρελε τις μιζας και την 30αρα ασφαλεια. 99,9 % ειναι η ασφαλεια, οπως ειπες οταν την εβγαζες καπου θα ακουμπισες και την εκαψε.Για να ειναι τελειως νεκρο δυο πραγματα παιζουν, διακοπτης, ασφαλεια 30αρα.

Ο διακόπτης είναι καλός δεν έχει κάτι μάλλον η ασφάλεια είναι
Παρατήρησα επίσης ένα κόκκινο βαρελάκι κάτω από την σέλλα εκεί πάνω από την μπαταρία στις πλεξούδες με τα καλωδια
Ποιο είναι το δικό σου το SA με το φαίρινγκ η το naked ?
Μάλλον είναι το βαρελάκι που ανέφερε ο toyar
Θα το βγάλω φωτογραφία και θα το ποσταρο αύριο

andreastwin
01/05/2020, 17:56
Ο διακόπτης είναι καλός δεν έχει κάτι μάλλον η ασφάλεια είναι
Παρατήρησα επίσης ένα κόκκινο βαρελάκι κάτω από την σέλλα εκεί πάνω από την μπαταρία στις πλεξούδες με τα καλωδια
Ποιο είναι το δικό σου το SA με το φαίρινγκ η το naked ?

Το naked

το βαρελακι που σου ειπε ο toyar ειναι ο ρελες τις μιζας. Οπως σου εγραψε ο νεοσσός δες το εγχειρίδιο στην σελιδα 166 και θα δεις το κουτι με τις ασφαλειες. Αυτη που ειναι μονη της μπροστα, ειναι η κεντρικη 30αρα.

petros CB1300
01/05/2020, 17:57
ακριβως διπλα στην μπαταρια σου υπαρχει ενα βαρελακι σε μια λαστιχενια θηκη
ειναι το ρελε της μιζας
πανω του βρισκεται η κεντρικη 30αρα ασφαλεια


Δες και το εγχειρίδιο (https://www.manualslib.com/download/677745/Honda-Cb1300.html) της μοτοσυκλέτας σου. Αναφέρει διαφορετική θέση για την ασφαλειοθήκη, σε σχέση με εκείνη της κεντρικής ασφάλειας (main fuse). Πρέπει να τα ελέγξεις αμφότερα. Απ' ό,τι βλέπω έχει και εφεδρική ασφάλεια, μπορείς να τη δοκιμάσεις και τώρα.


Μια ένστασης μόνο σε ένα κατά τα άλλα άχρηστο ποστ ( το δικό μου )
Έ όχι και γριά !!Ούτε καν μιλφ ακόμα :beer:


εχω το ιδιο μοντελο με το δικο σου,θα βγαλεις το αριστερο καπακι, και θα δεις μπροστα σου το ρελε τις μιζας και την 30αρα ασφαλεια. 99,9 % ειναι η ασφαλεια, οπως ειπες οταν την εβγαζες καπου θα ακουμπισες και την εκαψε.Για να ειναι τελειως νεκρο δυο πραγματα παιζουν, διακοπτης, ασφαλεια 30αρα.


Το naked

Έχει μικροδιαφορές στα ηλεκτρικά στο μανουαλ στο SA δείχνει μεγαλύτερη ασφάλεια

νεοσσός
01/05/2020, 18:01
προτίμησε να μην απαντάς σε κάθε ποστ ξεχωριστά και προσπάθησε να δουλεύεις με την πολλαπλή παραθεση (το συμβολάκι κάτω δεξιά απο κάθε ποστ).
Κάνει τα θρεντ πιο ευανάγνωστα.
Τι του λες κι εσύ για πολλαπλή παράθεση; Τώρα το κάνει και όταν δεν χρειάζεται. :p

bulmont
01/05/2020, 18:05
Θα συμφωνήσω προηγούμενος υπερβαλα
Εχω μόνο 55.000 χλμ το μηχανάκι εάν εξαιρέσουμε το ηλεκτρολογικο μικροπρόβλημα που προέκυψε δουλεύει τέλεια δεν έχει βγάλει τίποτε από την ημέρα που την αγόρασα καινούργια

Ειδες τι παθαίνεται όσοι αγοράζεται μηχανάκια που δεν χαλάνε;;;;;ούτε μιά ασφάλεια ν' αλλάξετε..............

Πάρε ΚΤΜ ανθρωπέ μου να έχεις το λύσε - δέσε παιχνιδάκι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

petros CB1300
01/05/2020, 18:20
Δες και το εγχειρίδιο (https://www.manualslib.com/download/677745/Honda-Cb1300.html) της μοτοσυκλέτας σου. Αναφέρει διαφορετική θέση για την ασφαλειοθήκη, σε σχέση με εκείνη της κεντρικής ασφάλειας (main fuse). Πρέπει να τα ελέγξεις αμφότερα. Απ' ό,τι βλέπω έχει και εφεδρική ασφάλεια, μπορείς να τη δοκιμάσεις και τώρα.


Μια ένστασης μόνο σε ένα κατά τα άλλα άχρηστο ποστ ( το δικό μου )
Έ όχι και γριά !!Ούτε καν μιλφ ακόμα :beer:


εχω το ιδιο μοντελο με το δικο σου,θα βγαλεις το αριστερο καπακι, και θα δεις μπροστα σου το ρελε τις μιζας και την 30αρα ασφαλεια. 99,9 % ειναι η ασφαλεια, οπως ειπες οταν την εβγαζες καπου θα ακουμπισες και την εκαψε.Για να ειναι τελειως νεκρο δυο πραγματα παιζουν, διακοπτης, ασφαλεια 30αρα.


Το naked

το βαρελακι που σου ειπε ο toyar ειναι ο ρελες τις μιζας. Οπως σου εγραψε ο νεοσσός δες το εγχειρίδιο στην σελιδα 166 και θα δεις το κουτι με τις ασφαλειες. Αυτη που ειναι μονη της μπροστα, ειναι η κεντρικη 30αρα.


Τι του λες κι εσύ για πολλαπλή παράθεση; Τώρα το κάνει και όταν δεν χρειάζεται. :p

Γράφω από το κινητό είμαι στην δουλειά τώρα μαθαίνω τα του φόρουμ και της παράθεσης να με συννχωρητε για την αναστατωση

andreastwin
01/05/2020, 18:23
Έχει μικροδιαφορές στα ηλεκτρικά στο μανουαλ στο SA δείχνει μεγαλύτερη ασφάλεια

Η κεντρικη ειναι η ιδια.30αρα.

νεοσσός
01/05/2020, 19:48
Ρώτα και στη γειτονιά σου αν έχουν ρεύμα. Μπορεί το πρόβλημα να μην είναι από την κεντρική ασφάλεια, αλλά από τη ΔΕΗ. :p

petros CB1300
21/05/2020, 23:57
Καλησπέρα δεν πρόλαβα να σας γράψω νωρίτερα είμαι πολύ φορτωμένος επαγγελματικά
Ήταν τελικά η 30αρα ασφάλεια στο πλαϊνό αριστερό καπάκι την άλλαξα και το τέρας πήρε μπροστά σε ένα δευτερόλεπτο μετά πέντε μήνες ακινησία!

Σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια

panavour
22/05/2020, 09:50
Καλησπέρα δεν πρόλαβα να σας γράψω νωρίτερα είμαι πολύ φορτωμένος επαγγελματικά
Ήταν τελικά η 30αρα ασφάλεια στο πλαϊνό αριστερό καπάκι την άλλαξα και το τέρας πήρε μπροστά σε ένα δευτερόλεπτο μετά πέντε μήνες ακινησία!

Σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια

Eτσι ειναι HONDA πεντε μηνες ακινησια , σε ενα δευτερολεπτο εκκινηση
ΑΛΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ενα δευτερολεπτο ακινησια,πεντε μηνες προσπαθεια εκκινησης.:lol::lol:

OldMan
22/05/2020, 13:18
Δηλ. εκαψες την 30αρα ασφαλεια (που σημαινει οτι περασαν πανω απο 60Α, γιατι ειναι βραδειας τήξης) χωρις να παρεις χαμπαρι ιτς μπιτ τπτ..?? :smokin:

toyar
22/05/2020, 13:34
Από σπινθηρισμο δεν μπορεί να καει;

OldMan
22/05/2020, 17:09
Απο σπινθηρισμό που δεν τον παιρνεις χαμπαρι, όχι..!!! ;)

Bowleno
22/05/2020, 18:21
Βρήκε όμως και ΓΙΑΤΙ κάηκε τέτοια ασφάλεια; Η να αναμένουμε νέο ποστ του τύπου "μπουρλότο το CB" :cry:

toyar
22/05/2020, 20:44
Αν τρέμει το χέρι σου την ώρα που βγάζεις τον πόλο;

petros CB1300
13/06/2020, 10:40
Το μηχανακι δουλεύει τζαμι

Σκεφτομαι να φερω απο Ιαπωνια το νεο βελτιωμενο 6 ταχυτο CB1300 που δεν εισαγεται στην Ευρωπη ειναι εφικτο?

panavour
13/06/2020, 10:55
Το μηχανακι δουλεύει τζαμι

Σκεφτομαι να φερω απο Ιαπωνια το νεο βελτιωμενο 6 ταχυτο CB1300 που δεν εισαγεται στην Ευρωπη ειναι εφικτο?

ολα ειναι εφικτα αν διαθετεις χρημα.

doctor_john
13/06/2020, 11:00
Όλα είναι εφικτά, το θέμα είναι αν σου αρέσει τόσο ώστε να κάνεις την εισαγωγή και μετά να αντιμετωπίσεις την
γραφειοκρατία του δημοσίου.

Πρώτα βρες εκτελωνιστή που γνωρίζει πως να το διαχειριστεί στην ελλάδα. Αν σου πεί ότι γίνεται καλώς, αλλιώς θα πρέπει να το στείλεις αγγλία μάλλον
μετά από συνεννόηση με την εταιρεία που στέλνει μοτό από εκεί.

Μετά θα πρέπει να βρεις μεταφορική (πλοίο) από ελλάδα γνωρίζοντας τα βασικά του όγκου σε ξυλοκιβώτιο και το βάρος του.

Όταν θα έχεις τα παραπάνω, το βρίσκεις στην ιαπωνία και κανονίζεις την αγορά-συσκευασία στα αγγλικά (; )
Αν σε δυσκολέψει η γλώσσα, μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο της μαμάς φίλου που είναι απο εκεί.

Καλή δύναμη με τα μπολντοζάκια που καβαλάς ;)

υγ: πρώτα έλεγξε μήπως υπάρχει σε αγγλία - γερμανία ήδη, θα είναι πολύ ευκολότερο.

sapila racing
13/06/2020, 11:14
Το μηχανακι δουλεύει τζαμι

Σκεφτομαι να φερω απο Ιαπωνια το νεο βελτιωμενο 6 ταχυτο CB1300 που δεν εισαγεται στην Ευρωπη ειναι εφικτο?

Θα πρέπει πρώτα να βρείς αν αυτό το μοντέλο έχει πάρει έγκριση τύπου για την Ευρώπη.
Εφ όσον όπως λές δεν εισάγεται στην Ευρώπη μαλλον χλωμό το βλέπω και αν είναι όντως έτσι είναι σχεδόν αδύνατο.
Επίσης αν δεν καλύπτει τις νέες προδιαγραφές Euro, τότε είναι τελείως αδύνατον.

Bowleno
13/06/2020, 12:14
Θα πρέπει πρώτα να βρείς αν αυτό το μοντέλο έχει πάρει έγκριση τύπου για την Ευρώπη.
Εφ όσον όπως λές δεν εισάγεται στην Ευρώπη μαλλον χλωμό το βλέπω και αν είναι όντως έτσι είναι σχεδόν αδύνατο.
Επίσης αν δεν καλύπτει τις νέες προδιαγραφές Euro, τότε είναι τελείως αδύνατον.

Άρη, για να πάρει την έγκριση τύπου πρέπει να καλύπτει τις προδιαγραφές άρα είναι αλληλένδετα.
Επίσης, πες από εδώ, από εκεί, το φέρνει. Θα βρει συνεργείο να το αναλάβει; Τυχόν ανταλλακτικά; Εγγυήσεις; (Εδώ γελάμε) καταλήγει σε μεγάλο δυσανάλογο κόστος....

sapila racing
13/06/2020, 12:18
Άρη, για να πάρει την έγκριση τύπου πρέπει να καλύπτει τις προδιαγραφές άρα είναι αλληλένδετα.
Επίσης, πες από εδώ, από εκεί, το φέρνει. Θα βρει συνεργείο να το αναλάβει; Τυχόν ανταλλακτικά; Εγγυήσεις; (Εδώ γελάμε) καταλήγει σε μεγάλο δυσανάλογο κόστος....

Μπορεί μια μοτο να καλύπτει τις προδιαγραφές αλλά να μην έχει παρει εγκριση τυπου για την Ευρώπη.
Τότε γίνεται αλλά με πολύ μεγάλο κόστος και τρέξιμο που κανονικά το αναλαμβάνει ο εισαγωγέας.

Parking
13/06/2020, 13:50
ολα ειναι εφικτα αν διαθετεις χρημα.

:cool:

τα είπε ΟΛΑ ο φιλόσοφος
Εγώ προσθέτω μόνο το -στην Ελλάδα.

Το ερώτημα είναι αν αξίζει το αποτέλεσμα τόσο χρήμα