PDA

View Full Version : προστιμο περιορισμου κυκλοφοριας Κορωνοιου



panavour
03/05/2020, 12:58
Με τσιμπησαν σημερα και μου εβαλαν προστιμο 150 ευρω διοτι ειχα βαλει αιτιολογια σουπερ μαρκετ κωδικος 2 ,και αντι να παω στο σουπερ μαρκετ φουρνο,μπακαλικο της γειτονιας μου (κεντρο αθηνας) ειπα να πεταχτω μεχρι την αργυρουπολη στο μινι μαρκετ ενος φιλου μου.και το οργανον μου ειπε οτι υπαρχει χιλιομετρικο οριο ,που οριζεται απο τα ορια των περιεριακων ενοτητων ΑΤΤΙΚΗΣ,και οτι αυτο οριζεται στο ΦΕΚ περιορισμου της κυκλοφοριας.Μπαινω στο ΦΕΚ και δεν βλεπω τιποτα.Μηπως ξερει κανεις αν αναφερεται τιποτα εξειδικευμενο για την αποφαση και που το βρισκει κανεις?

mia_zoi_kawa
03/05/2020, 13:02
Τελευταία μέρα το πάθες;

o teos
03/05/2020, 13:26
Σας τρώει η λιακάδα τελευταιες μέρες μου φαίνεται...σαν κάτι τύπους που φύγαν για εκδρομή και παραπονιούνται για το 300αρι που φύγαν 200χλμ μακρυά....τωρα άντε βγάλε άκρη..:rolleyes:

buckley
03/05/2020, 13:34
Με τσιμπησαν σημερα και μου εβαλαν προστιμο 150 ευρω διοτι ειχα βαλει αιτιολογια σουπερ μαρκετ κωδικος 2 ,και αντι να παω στο σουπερ μαρκετ φουρνο,μπακαλικο της γειτονιας μου (κεντρο αθηνας) ειπα να πεταχτω μεχρι την αργυρουπολη στο μινι μαρκετ ενος φιλου μου.και το οργανον μου ειπε οτι υπαρχει χιλιομετρικο οριο ,που οριζεται απο τα ορια των περιεριακων ενοτητων ΑΤΤΙΚΗΣ,και οτι αυτο οριζεται στο ΦΕΚ περιορισμου της κυκλοφοριας.Μπαινω στο ΦΕΚ και δεν βλεπω τιποτα.Μηπως ξερει κανεις αν αναφερεται τιποτα εξειδικευμενο για την αποφαση και που το βρισκει κανεις?

7+1 περιφερειακές ενότητες η Αττική (δεξιά στήλη) ,δεν καθαρίζεις δυστυχώς ...
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF %83%CE%B7_%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B 9%CE%BA%CE%AE%CF%82

νεοσσός
03/05/2020, 13:36
Από αύριο αίρεται αυτός ο περιορισμός και η εμβέλεια μετακίνησης επεκτείνεται σε όλο το νομό, σωστά;

g_m900
03/05/2020, 13:47
Απο αυριο ελευθερη μετακινηση εντος νομου.
Υπο προυποθεσεις στις 18/5 θα επιτραπει και η εξοδος προς την επαρχια αν δεν προκυψει εξαρση κρουσματων

panavour
03/05/2020, 13:52
Τελευταία μέρα το πάθες;

ναι


Σας τρώει η λιακάδα τελευταιες μέρες μου φαίνεται...σαν κάτι τύπους που φύγαν για εκδρομή και παραπονιούνται για το 300αρι που φύγαν 200χλμ μακρυά....τωρα άντε βγάλε άκρη..:rolleyes:

δεν παραπονεθηκα,απλως δεν ηξερα οτι υπαρχει περιορισμος εντος νομού,γι αυτο και ρωταω που το γραφει.

7+1 περιφερειακές ενότητες η Αττική (δεξιά στήλη) ,δεν καθαρίζεις δυστυχώς ...
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF %83%CE%B7_%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B 9%CE%BA%CE%AE%CF%82

τα εχω δει τα ορια,την υπουργικη αποφαση που το καθοριζει ψαχνω,διοτι στο ΦΕΚ δεν τογραφει


Από αύριο αίρεται αυτός ο περιορισμός και η εμβέλεια μετακίνησης επεκτείνεται σε όλο το νομό, σωστά;

Σωστα.

toyar
03/05/2020, 14:03
δεν ξερω για φεκ αλλα αν απο κεντρο σε βρει αργυρουπολη με 2 ειναι σαν να τον κοροιδευεις καταμουτρα

doctoras
03/05/2020, 14:04
Να εισαι όργανο και να φεσωσεις σημερα δικυκλιστες που βγηκαν βολτα εντος του νομου μερικες ωρες πριν το ξεκλείδωμα μετακίνησης εισαι τουλαχιστο γκιοζης..
Στα μουτρα του θα το ελεγα αλλιως και ας με γραφαν για αντίσταση εξύβριση τρομοκρατία κλπ

rainmike
03/05/2020, 14:09
Σίγουρα μπορείς να κάνεις ένσταση αλλά δεν ξέρω τι θα καταφέρεις?
Χιλιομετρικό όριο δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά όλα έιναι διαπραγματεύσιμα.Αν σε έπιανε ας πουμε με 3 τάπερ
και έλεγες πάω σε συγγενή να πάρω το φαί της βδομάδας δε νομίζω να σε έγραφε έχοντας δηλώσει το 2.
Κρίμα πάντως να σε γράψει μια μέρα πριν την άρση της απαγόρευσης.

g_m900
03/05/2020, 14:19
Δεν θα καταφέρεις κατι με την ενσταση.
Ο ελεγχος δεν γινεται σε οτι κινειται. Αυτο μονο στα διοδια. Σημερα επι της Κατεχακη ειδα πααααααααααρα πολλους Παγκοσμιους. Αν ρε παιδια τελευταία μερα δεν κρατηθηκατε τοτε απλα παιζατε με τις πιθανοτητες. Δεν αναφερομαι στην περιπτωση σου Panavour.
Κριμα.
Τσαμπα λεφτα.

viper1
03/05/2020, 14:22
Μια μέρα έμεινε panavour. Δεν κρατηθηκες. Αλλά μεγάλος άνθρωπος να μου πεις . Έχετε ένα θέμα με την ακράτεια είναι η αλήθεια :bawl:

panavour
03/05/2020, 14:28
Μια μέρα έμεινε panavour. Δεν κρατηθηκες. Αλλά μεγάλος άνθρωπος να μου πεις . Έχετε ένα θέμα με την ακράτεια είναι η αλήθεια :bawl:

Δεν ξερω ποσο εισαι,αλλα η παροιμια λεει ολους να περιγελάς ,αλλα γερο μην περιγελάς ,γιατι καλομελέτα κι ερχεται.:lol:
Κανεις δεν νικησε τον χρονο.

stefanos
03/05/2020, 14:30
Απο αυριο ελευθερη μετακινηση εντος νομου.
Υπο προυποθεσεις στις 18/5 θα επιτραπει και η εξοδος προς την επαρχια αν δεν προκυψει εξαρση κρουσματων

Νομίζω ότι και από Δευτέρα σε Αθήνα Θεσσαλονίκη μονο εντός περιφερειακής ενότητας

rainmike
03/05/2020, 14:42
Δεν θα καταφέρεις κατι με την ενσταση.
Ο ελεγχος δεν γινεται σε οτι κινειται. Αυτο μονο στα διοδια. Σημερα επι της Κατεχακη ειδα πααααααααααρα πολλους Παγκοσμιους. Αν ρε παιδια τελευταία μερα δεν κρατηθηκατε τοτε απλα παιζατε με τις πιθανοτητες. Δεν αναφερομαι στην περιπτωση σου Panavour.
Κριμα.
Τσαμπα λεφτα.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι απο τα χιλιάδες πρόστιμα που επιβλήθηκαν σε όλη την ελληνική επικράτεια κατα την διάρκεια
της απαγόρευσης ,ήταν όλα ακριβοδίκαια.Φυσικά και πρέπει να έχει νόημα η ένσταση και να πάει να κάνει ,μπορεί ο διοικητής να κατα
λάβει.Ενδεικτικά αναφέρω,πώς όταν πήρα τηλέφωνο την τροχαία λίγες μέρες μετά την απαγόρευση, για το τι μυνημα να στείλω για να πάω
να φτιάξω το μηχανάκι, ο αστυνομικός δεν είχε ιδέα.
Αυτό που με συμβούλεψε ήταν εφόσον έχω χαρτί απο τη δουλειά μου για να κινούμαι να πάω το μηχανάκι πριν
η μετά τη δουλειά και αν με σταματήσουν να τους δείξω το χαρτι της δουλειάς.

viper1
03/05/2020, 14:43
Δεν ξερω ποσο εισαι,αλλα η παροιμια λεει ολους να περιγελάς ,αλλα γερο μην περιγελάς ,γιατι καλομελέτα κι ερχεται.:lol:
Κανεις δεν νικησε τον χρονο.

Έρχεται και η σειρά μου . Εννοείται ότι ο χρόνος προχωρά. Αλλά ευελπιστώ ότι μετά το φάρμακο για τον κορονοιο θα βρεθεί και το φάρμακο που σταματά το γήρας :D


Ps. Εγω θα έβαζα μια τυχαία διεύθυνση στην Αργυρούπολη αν ήταν να πάω προς τα εκεί.....
Αφού θέλεις να είσαι πονηρός κάντο σωστά

g_m900
03/05/2020, 14:48
Για τα συνεργεια δεν ηξερε κανεις. Δεν φταει ο αστυνομικος. Καθε μερα τα εξειδικευανε αν θυμασαι.
Τωρα τι ενσταση να κανει ο ανθρωπος?
Αλλαγη περιφερειας για σουπερ μαρκετ? Δεν θα την μελετησει καν ο οποιος δκτης.
Να ξερεις οτι τα προστιμα ηταν μολις στο 10% απο οσους πήραν ρισκο να κυκλοφορησουν αδικαιολογητα. Δειγματικος ελεγχος.
Τις πρωτες 5 μερες ισως πιο σχολαστικα να κανανε ελεγχους αλλα μετα οσο να ναι...οποιον τσιμπαγαν και επερνε προστιμο... Δεν ηταν γιατι δεν εφταιγε.

gior-gos
03/05/2020, 14:53
Σκέφτομαι αύριο να πεταχτώ μιά βόλτα μέχρι τα Κύθηρα :bawl:

o_gavros
03/05/2020, 14:57
σε νησιά θα συνεχίσουν να μην αφήνουν ακομα.

viper1
03/05/2020, 14:57
Για τα συνεργεια δεν ηξερε κανεις. Δεν φταει ο αστυνομικος. Καθε μερα τα εξειδικευανε αν θυμασαι.
Τωρα τι ενσταση να κανει ο ανθρωπος?
Αλλαγη περιφερειας για σουπερ μαρκετ? Δεν θα την μελετησει καν ο οποιος δκτης.
Να ξερεις οτι τα προστιμα ηταν μολις στο 10% απο οσους πήραν ρισκο να κυκλοφορησουν αδικαιολογητα. Δειγματικος ελεγχος.
Τις πρωτες 5 μερες ισως πιο σχολαστικα να κανανε ελεγχους αλλα μετα οσο να ναι...οποιον τσιμπαγαν και επερνε προστιμο... Δεν ηταν γιατι δεν εφταιγε.

Νομίζω ότι για κατηγορίες που δεν αναφέρονται θα πρέπει να φτιάξεις χειρόγραφο.
Πάντως για την μητέρα μου που προσπαθώ να την κρατήσω σπίτι και πήγαινα κάποιες φορές σούπερ μάρκετ σε έλεγχο μου ζήτησαν αν έχω αντίγραφο ταυτότητας της . Δεν είχα. Με άφησαν. Τράβηξα φωτογραφία τις 2 όψεις για να την έχω μαζί μου

gior-gos
03/05/2020, 14:58
σε νησιά θα συνεχίσουν να μην αφήνουν ακομα.

:nono: τα Κύθηρα είναι νομός Αττικής

rainmike
03/05/2020, 14:59
Για τα συνεργεια δεν ηξερε κανεις. Δεν φταει ο αστυνομικος. Καθε μερα τα εξειδικευανε αν θυμασαι.
Τωρα τι ενσταση να κανει ο ανθρωπος?
Αλλαγη περιφερειας για σουπερ μαρκετ? Δεν θα την μελετησει καν ο οποιος δκτης.
Να ξερεις οτι τα προστιμα ηταν μολις στο 10% απο οσους πήραν ρισκο να κυκλοφορησουν αδικαιολογητα. Δειγματικος ελεγχος.
Τις πρωτες 5 μερες ισως πιο σχολαστικα να κανανε ελεγχους αλλα μετα οσο να ναι...οποιον τσιμπαγαν και επερνε προστιμο... Δεν ηταν γιατι δεν εφταιγε.

Τι σημαίνει αδικαιολόγητα όλοι καποιο λόγο έχουν να βγουν.Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα και θα καταλάβεις.Εχω ένα φιλαράκι κάθε μέρα μα κάθε μερα ξεκινάει απο
Θεσσαλονίκη παίρνει την ποδηλαταρα του και πηγαίνει Μηχανιώνα για μπάνιο.Τον έχουν σταματήσει άπειρες φορές έχει ένα χαρτί μαζί του ότι βγαίνει για άθληση και πέραν καποιων τυπικών
συστάσεων δεν τον έχει πειράξει κανένας.Αν εγώ πάρω το μηχανάκι και στείλω το 6 για άθληση και με τσακώσουν εχω φαει το πρόστιμο νύχτα.

o_gavros
03/05/2020, 15:00
για την ακριβεια εγω ως κατοικος Δραπετσώνας υπάγομαι στην Β' Πειραιά, όπως και ο κάτοικος Κυθήρων.

Μόνο που τα Κύθηρα συνεχίζουν να είναι νησί και στα νησιά δεν αφήνουν ακόμα! ουτε Σαλαμίνα ή Αίγινα σε αφήνουν να πας.

gior-gos
03/05/2020, 15:02
για την ακριβεια εγω ως κατοικος Δραπετσώνας υπάγομαι στην Β' Πειραιά, όπως και ο κάτοικος Κυθήρων.

Μόνο που τα Κύθηρα συνεχίζουν να είναι νησί και στα νησιά δεν αφήνουν ακόμα! ουτε Σαλαμίνα ή Αίγινα σε αφήνουν να πας.

Α οκ· νόμιζα πως πήγαινε βάσει νομού

ptc
03/05/2020, 15:03
Νομίζω ότι και από Δευτέρα σε Αθήνα Θεσσαλονίκη μονο εντός περιφερειακής ενότητας

https://newpost.gr/ellada/5eae4d697d9f45ea377ca276/pos-tha-ginontai-oi-metakiniseis-ana-nomo-kai-entos-nomoy



Για τις περιπτώσεις που αφορούν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη ισχύει η δυνατότητα μετακίνησης εντός μητροπολιτικού ιστού.
Αυτό σημαίνει ότι περιφερειακές ενότητες οι οποίες απαρτίζουν το μητροπολιτικό ιστό, υπάρχει ελεύθερη μετακίνηση μεταξύ τους. «Να το πω πιο απλά. Ένας συμπολίτης μας μπορεί να φύγει από την Ελευσίνα και να πάει στη Νέα Μάκρη», είπε ο κ. Χαρδαλιάς.

«Τι δεν μπορούν να κάνουν στην Αττική; Δεν μπορούν να ταξιδέψουν στην Τροιζήνα. Γιατί; Διότι πρέπει να περάσουν μέσα από άλλους νομούς. Δεν μπορούν να ταξιδέψουν στα νησιά, γιατί τα νησιά διέπονται από ειδικό καθεστώς», πρόσθεσε ο υφυπουργός.

«Άρα στις μητροπολιτικές περιοχές Αθήνα και Θεσσαλονίκη, μετατρέπεται η μεταξύ ενοτήτων μετακίνηση, αλλά όχι εκτός περιφέρειας, εκτός μητροπολιτικού ιστού, με τις αιρεσιμότητες που σας ανέφερα», κατέληξε.


Για την Αττικη το καταλαβαινω (υπαρχουν νησια, Μεθανα, κτλ). Στη Θεσσαλονικη τι ακριβως σημαινει αυτο; Ο νομος ειναι ενιαιος. Μπορει να μου εξηγησει κανεις πού δε θα μπορει να κινηθει καποιος εντος νομου Θεσσαλονικης;

o_gavros
03/05/2020, 15:08
να χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα

doctoras
03/05/2020, 15:12
Μαλλον εννοούν οτι μπορουμε να περιστρέφομαστε γυρο απο τις εκλογικες ενότητες που ανήκουμε
Ουστ σκορδαλιαδες

viper1
03/05/2020, 15:13
https://newpost.gr/ellada/5eae4d697d9f45ea377ca276/pos-tha-ginontai-oi-metakiniseis-ana-nomo-kai-entos-nomoy





Για την Αττικη το καταλαβαινω (υπαρχουν νησια, Μεθανα, κτλ). Στη Θεσσαλονικη τι ακριβως σημαινει αυτο; Ο νομος ειναι ενιαιος. Μπορει να μου εξηγησει κανεις πού δε θα μπορει να κινηθει καποιος εντος νομου Θεσσαλονικης;

Αν δεν έχει νησιά ο νόμος Θεσσαλονίκης μπορείς σε όλο τον Νομό

ptc
03/05/2020, 15:19
Αν δεν έχει νησιά ο νόμος Θεσσαλονίκης μπορείς σε όλο τον Νομό

Η λογικη αυτο μου λεει, αλλα απο την αλλη τοτε γιατι να αναφερει το νομο Θεσσαλονικης ο Χαρδαλιας;
Γαμησε τα. Ολο αυτο σε συναρτηση με την παραδοχη του g_m900 οτι ουτε οι ιδιοι οι αστυνομικοι που κανουν τους ελεγχους δεν ξερουν τι ακριβως ισχυει με αγχωνει αρκετα μπορω να πω. Δε θελω να με φανταστω να συζηταμε με ειδικο φρουρο το τι σημαινει η φραση "περιφερειακές ενότητες οι οποίες απαρτίζουν το μητροπολιτικό ιστό". :cry:

Vstrommer71
03/05/2020, 15:23
Μαλλον εννοούν οτι μπορουμε να περιστρέφομαστε γυρο απο τις εκλογικες ενότητες που ανήκουμε
Ουστ σκορδαλιαδες

Αυτό υπό προϋποθέσεις θα με βόλευε αν σκεφτείς ότι δουλεύω Σαντορίνη αλλά εκλογικά δικαιώματα τα έχω αφήσει στα υπέροχα Επινιανά στον Δήμο Αγράφων.
Οπότε αν υπήρχε μηχανάκι θα με βόλευε εννοείται να τριγυρίζω εκεί:lol:
(Εκεί τριγύρω το Καρπενήσι πιάνεται για νησί?:look: )

νεοσσός
03/05/2020, 15:24
Άντε να ξεκαθαρίζει σιγά-σιγά το πράμα, γιατί έχουμε και την καθιερωμένη ετήσια βόλτα του moto.gr το Μάιο. :lol:

lleonidas
03/05/2020, 15:27
Σε Σαλαμίνα και Αίγινα επιτρέπεται η μετάβαση. (https://www.enikos.gr/politics/716087/diefkriniseis-theodorikakou-gia-tis-metakiniseis-ti-ischyei-gia-n) .

Vstrommer71
03/05/2020, 15:27
Άντε να ξεκαθαρίζει σιγά-σιγά το πράμα, γιατί έχουμε και την καθιερωμένη ετήσια βόλτα του moto.gr το Μάιο. :lol:

Εκεί υπάρχει υποχρέωση εκ του νόμου για τήρηση αποστάσεων τουλάχιστον 5 μέτρων με συμφορουμίτες που κλέβουν τις τηγανητές πατάτες από την πιατέλα στο τραπέζι.Ή κάνουν ηλεκτρονικό τσιγάρο με άρωμα ανθισμένη μανόλια-γαρδένια-αρωματικό τριαντάφυλλο και άλλες αηδίες.

Ή κάνουμε social distancing ή παίζουμε.

Vstrommer71
03/05/2020, 15:28
Σε Σαλαμίνα και Αίγινα επιτρέπεται η μετάβαση. (https://www.enikos.gr/politics/716087/diefkriniseis-theodorikakou-gia-tis-metakiniseis-ti-ischyei-gia-n) .

Σας γλεντάει ο Γιάνης κανονικά μιλάμε!

KotsosDR
03/05/2020, 15:29
Πες ότι έχασες την αίσθηση του χρόνου τόσες μέρες καραντίνα και νόμιζες πως είναι Δευτέρα :lol:

panavour
03/05/2020, 15:33
Έρχεται και η σειρά μου . Εννοείται ότι ο χρόνος προχωρά. Αλλά ευελπιστώ ότι μετά το φάρμακο για τον κορονοιο θα βρεθεί και το φάρμακο που σταματά το γήρας :D


Ps. Εγω θα έβαζα μια τυχαία διεύθυνση στην Αργυρούπολη αν ήταν να πάω προς τα εκεί.....
Αφού θέλεις να είσαι πονηρός κάντο σωστά

ΔΕΝ θελω να ειμαι πονηρος,απλως δεν ηξερα αν υπαρχει χιλιομετρικος περιορισμος,εντος νομού.Μου ειπαν οτι υπαρχει,ψαχνω να το βρω που το γραφει,δεν το βρισκω,ρωταω και δω μεσα μπας και ξερει κανεις αλλα...........

Vstrommer71
03/05/2020, 15:34
Πες ότι έχασες την αίσθηση του χρόνου τόσες μέρες καραντίνα και νόμιζες πως είναι Δευτέρα :lol:

Εναλλακτικά σύστημα Γύλος:"Εσάς κοιτάζω κύριε πόλιτσμαν"

https://www.youtube.com/watch?v=QbSSC8xd9Rk

buckley
03/05/2020, 15:40
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι απο τα χιλιάδες πρόστιμα που επιβλήθηκαν σε όλη την ελληνική επικράτεια κατα την διάρκεια
της απαγόρευσης ,ήταν όλα ακριβοδίκαια.Φυσικά και πρέπει να έχει νόημα η ένσταση και να πάει να κάνει ,μπορεί ο διοικητής να κατα
λάβει.Ενδεικτικά αναφέρω,πώς όταν πήρα τηλέφωνο την τροχαία λίγες μέρες μετά την απαγόρευση, για το τι μυνημα να στείλω για να πάω
να φτιάξω το μηχανάκι, ο αστυνομικός δεν είχε ιδέα.
Αυτό που με συμβούλεψε ήταν εφόσον έχω χαρτί απο τη δουλειά μου για να κινούμαι να πάω το μηχανάκι πριν
η μετά τη δουλειά και αν με σταματήσουν να τους δείξω το χαρτι της δουλειάς.

Άμα μπλέκετε με μπουρδέλα :bawl:

dorso
03/05/2020, 15:41
ΔΕΝ θελω να ειμαι πονηρος,απλως δεν ηξερα αν υπαρχει χιλιομετρικος περιορισμος,εντος νομού.Μου ειπαν οτι υπαρχει,ψαχνω να το βρω που το γραφει,δεν το βρισκω,ρωταω και δω μεσα μπας και ξερει κανεις αλλα...........
Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός αλλά για σκέψου να στέλναμε ολοι μνμ για σούπερ μάρκετ κ να γυρναγαμε στο λεκανοπέδιο να ψωνίσουμε, υποτίθεται ότι όλο αυτό γίνεται για να περιοριστεί ο συνοστισμος κ οι άσκοπες μετακινήσεις..Να μένεις σε ένα απομακρυσμένο χωριό κ να σε πιάσουν σε μια κωμόπολη έχει μια λογική,τώρα να μένεις στο κέντρο κ να σε πιάσουν Αργυρούπολη για σούπερ μάρκετ κάπως ακούγεται...

buckley
03/05/2020, 15:44
Για τα συνεργεια δεν ηξερε κανεις. Δεν φταει ο αστυνομικος. Καθε μερα τα εξειδικευανε αν θυμασαι.
Τωρα τι ενσταση να κανει ο ανθρωπος?
Αλλαγη περιφερειας για σουπερ μαρκετ? Δεν θα την μελετησει καν ο οποιος δκτης.
Να ξερεις οτι τα προστιμα ηταν μολις στο 10% απο οσους πήραν ρισκο να κυκλοφορησουν αδικαιολογητα. Δειγματικος ελεγχος.
Τις πρωτες 5 μερες ισως πιο σχολαστικα να κανανε ελεγχους αλλα μετα οσο να ναι...οποιον τσιμπαγαν και επερνε προστιμο... Δεν ηταν γιατι δεν εφταιγε.

Αντιλαμβάνεσαι πάντως ότι μπορεί να κατοικείς σε απόσταση 500 μέτρων από σούπερ μάρκετ το οποίο να ανήκει σε άλλη περιφερειακή ενότητα από αυτή του σπιτιού σου ...
Έτσι για την ιστορία ;)

viper1
03/05/2020, 15:46
ΔΕΝ θελω να ειμαι πονηρος,απλως δεν ηξερα αν υπαρχει χιλιομετρικος περιορισμος,εντος νομού.Μου ειπαν οτι υπαρχει,ψαχνω να το βρω που το γραφει,δεν το βρισκω,ρωταω και δω μεσα μπας και ξερει κανεις αλλα...........

Έλα. Σούπερ μάρκετ από το κέντρο στην Αργυρούπολη είναι λίγο πονηρό.....

BLiTzER
03/05/2020, 16:02
Μου αρέσει που το αναλύετε, σαν να υπάρχει μελετημένο σχέδιο και να ξέρουν ακριβώς τι τους γίνεται. :lol:

νεοσσός
03/05/2020, 16:07
Μάλλον αναζητάς το ΦΕΚ 986/Β/22-3-2020 (https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/astheneies/koine-upourgike-apophase-agp-oik-20036-2020.html), αλλά δεν αποσαφηνίζεται η απόσταση. Όμως, φαντάζομαι ότι νομικά μπορεί να ερμηνευτεί από την πρώτη παράγραφο των εξαιρέσεων:


2. Από τα μέτρα της παρ. 1 εξαιρούνται μετακινήσεις των πολιτών για την εξυπηρέτηση ζωτικών, προσωπικών ή επαγγελματικών, αναγκών τους που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο και οι οποίες επιτρέπονται συγκεκριμένα για τους ακόλουθους περιοριστικά αναφερόμενους λόγους:
...
γ) Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους.
...

Αν κάνεις ένσταση και πεις ότι δεν μπορούσες να βρεις το συγκεκριμένο είδος πουθενά στο κέντρο της Αθήνας, παρά μόνο σε mini market στην Αργυρούπολη, εικάζω ότι το επιχείρημα θα θεωρηθεί έωλο.

doctor_john
03/05/2020, 16:14
Πολύ εύκολα χάνεται η ουσία ρε παιδιά..
Ο συνωστισμός είναι το ζητούμενο να αποφευχθεί.
Αν ο άλλος θέλει να δεί έναν φίλο και να κάνει και τα ψώνια του απο εκεί, είναι δικαίωμα του.
Τους βρήκε στο κατάστημα να μην τηρούν τους κανονες; να είναι κοντά ή χωρίς μάσκα;

Βρήκε τον άνθρωπο μόνο του στον δρόμο, χωρίς να απειλείται κανείς και έβγαλε οτι χειρότερο ;

typhoon
03/05/2020, 16:33
Έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ένσταση.
Τυπικά τελείως ήσουν φάουλ.
Από κει κ πέρα επειδή μιλάμε για την παράνοια του πράγματος, στην ένσταση μην αρχίσεις τα δεν έβρισκα κλπ κλπ
Παντελονατά, κυρ αστυνόμε γνώριζα, αλλά ήθελα να δω ένα άνθρωπο να μιλήσω, δεν άντεξα. Παρακαλώ μην εξαντλήσετε την αυστηρότητα σας, δείτε την ανθρώπινη πλευρά.

Δε λέω ότι είναι υποχρεωμένος ή ότι θα την γλιτωσεις 100%,αλλά όπως κι άλλοι, ξέρω κι εγώ περίπτωση εξυπνίδη με κολλητό κτηνιατρο, που το έγραφε κάθε μέρα ότι ο σκύλος του χρήζει παρακολούθησης, οπότε έκοβε βόλτες καθημερινά από το κέντρο στα Μέγαρα (εκεί ήταν το κτηνίατρειο)

tzimidis
03/05/2020, 16:45
Σε Σαλαμίνα και Αίγινα επιτρέπεται η μετάβαση. (https://www.enikos.gr/politics/716087/diefkriniseis-theodorikakou-gia-tis-metakiniseis-ti-ischyei-gia-n) .417954

toyar
03/05/2020, 17:01
καλα η απαγορευση εισοδου στη σαλαμινα μη μονιμων κατοικων υπηρχε και το 1996 που ημουν στον ναυσταθμο:p

lleonidas
03/05/2020, 17:11
Άλλα έλεγε ο υπουργός προ ημερών, άλλα λένε σήμερα.
Πήρα τώρα στο Λιμεναρχείο Περάματος και μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι, προς το παρόν τουλάχιστον...θα ζητάνε δηλαδή και αύριο απόδειξη μόνιμης κατοικίας για να επιτρέψουν την είσοδο.
Εγώ πιθανότατα θα χρειαστεί να μπω στο νησί μεσοβδόμαδα, θα ενημερώσω για νεότερα.

νεοσσός
03/05/2020, 17:21
Don't do it Leon! (https://youtu.be/9pgXQaVPBiA) :p

BLiTzER
03/05/2020, 17:35
Ποιος θέλει να πάει στη Σαλαμίνα ένιγουεϊ; :lol:

tzimidis
03/05/2020, 17:39
Εγώ υποχρεωτικά κάθε μέρα.
Ανρωποι με ελεύθερη βούληση και έχοντες σωας τας φρενας, δεν γνωρίζω......

g_m900
03/05/2020, 17:45
Βρε παιδια δεν ειπα οτι στον ελεγχο δεν ξερουν τι τους γινεται και τι ισχυει οι αστυνομικοι.
Μεχρι να βγαλουν αποφαση για τα συνεργεια υπηρξε ενα κενο 2 ημερων.
Δεν ηξερε η αστυνομια γιατι δεν της το βαλανε στην εγκύκλιο.

BLiTzER
03/05/2020, 17:47
Βρε παιδια δεν ειπα οτι στον ελεγχο δεν ξερουν τι τους γινεται και τι ισχυει οι αστυνομικοι.
Μεχρι να βγαλουν αποφαση για τα συνεργεια υπηρξε ενα κενο 2 ημερων.
Δεν ηξερε η αστυνομια γιατι δεν της το βαλανε στην εγκύκλιο.

Αν εννοείς εμένα, αναφερόμουν στην κυβέρνηση, όχι στα όργανα. :p

alexandrosgs
03/05/2020, 17:51
Τυπώνουμε όλοι τον χάρτη του νόμου όπου διαμενουμε και μαθαίνουμε απέξω τα τελευταία χωριά στα όρια αυτού.
Από κει και πέρα είναι εις γνώσιν μας ότι βγαίνουμε στην παρανομία Ναούμ.

lleonidas
03/05/2020, 18:24
Don't do it Leon! (https://youtu.be/9pgXQaVPBiA) :p

Για δουλειά βρε συ!

ptc
03/05/2020, 18:50
Βρε παιδια δεν ειπα οτι στον ελεγχο δεν ξερουν τι τους γινεται και τι ισχυει οι αστυνομικοι.
Μεχρι να βγαλουν αποφαση για τα συνεργεια υπηρξε ενα κενο 2 ημερων.
Δεν ηξερε η αστυνομια γιατι δεν της το βαλανε στην εγκύκλιο.

Το καταλάβαμε αυτό φίλε μου, κανείς δεν κατηγόρησε τους αστυνομικούς. Απλά εμένα ως πολίτης που θέλει να πάει στο συνεργείο δε με απασχολεί σε ποιο επίπεδο του κρατικού μηχανισμού υπάρχει το μπέρδεμα/σύγχυση. Το αποτέλεσμα για μένα το ίδιο είναι.

Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις τι θα ισχύει για τον νόμο Θεσσαλονίκης που ρώτησα πιο πάνω;

νεοσσός
03/05/2020, 18:55
Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις τι θα ισχύει για τον νόμο Θεσσαλονίκης που ρώτησα πιο πάνω;
Στο μετρό πάντως είναι υποχρεωτικές οι μάσκες. :D

viper1
03/05/2020, 18:59
Το καταλάβαμε αυτό φίλε μου, κανείς δεν κατηγόρησε τους αστυνομικούς. Απλά εμένα ως πολίτης που θέλει να πάει στο συνεργείο δε με απασχολεί σε ποιο επίπεδο του κρατικού μηχανισμού υπάρχει το μπέρδεμα/σύγχυση. Το αποτέλεσμα για μένα το ίδιο είναι.

Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις τι θα ισχύει για τον νόμο Θεσσαλονίκης που ρώτησα πιο πάνω;

http://www.odigostoupoliti.eu/ti-ischyei-gia-tis-metakiniseis-apo-deftera-04-05-2020-pou-einai-ypochreotiki-maska/

ptc
03/05/2020, 19:08
http://www.odigostoupoliti.eu/ti-ischyei-gia-tis-metakiniseis-apo-deftera-04-05-2020-pou-einai-ypochreotiki-maska/

Αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς το κείμενο που ποσταρα στο #25; Έχει και το ίδιο λάθος στην τελευταία περίοδο (μετατρέπεται αντί για επιτρέπεται). Κλασική ποιοτική online δημοσιογραφία. :D

viper1
03/05/2020, 19:20
Αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς το κείμενο που ποσταρα στο #25; Έχει και το ίδιο λάθος στην τελευταία περίοδο (μετατρέπεται αντί για επιτρέπεται). Κλασική ποιοτική online δημοσιογραφία. :D

Εσύ που θέλεις να μετακινηθείς?

νεοσσός
03/05/2020, 19:23
Αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς το κείμενο που ποσταρα στο #25; Έχει και το ίδιο λάθος στην τελευταία περίοδο (μετατρέπεται αντί για επιτρέπεται). Κλασική ποιοτική online δημοσιογραφία. :D
Το παράδειγμα που δίνει ο κ. Χαρδαλιάς αφορά σε επιτρεπόμενη μετακίνηση από το δυτικό-νοτιότερο άκρο του νομού Αττικής προς βορειο-ανατολικότερο άκρο (χονδρικά). Σου λέει λοιπόν ότι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη η μετακίνηση οριοθετείται από τους νομούς και όχι από τις περιφερειακές ενότητες. Επομένως, αν αληθεύει το άρθρο, μπορείς να κινείσαι στα όρια του νομού Θεσσαλονίκης (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF %82).

ptc
03/05/2020, 19:37
Εσύ που θέλεις να μετακινηθείς?

Πρωτίστως με απασχολεί χωριό στο δήμο Λαγκαδά για προσωπική υπόθεση. Αλλά προφανώς καλό θα ήταν να ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα γενικότερα για το πού μπορώ και δεν μπορώ να κινηθώ.

Το μπέρδεμα είναι ότι για μας περιφερειακή ενότητα και νομός ταυτίζονται (άρα με αυτή τη λογική δε θα πρέπει να υπάρχει κανένας περιορισμός). Αλλά το χωριό του Λαγκαδά δεν νομίζω να θεωρείται μέρος του μητροπολιτικού ιστού. Επίσης με μπερδεύει όπως είπα και πιο πάνω η αναφορά του νόμου Θεσσαλονίκης από τον Χαρδαλιά. Για να μας βάζει κι εμάς στις εξαιρέσεις μαζί με την Αττική κάποια επιπλοκή θα υπάρχει κι εδώ.

Τέλος πάντων, σας τα ζαλισα με τη Θεσσαλονίκη. Με βλέπω να το παίζω YOLO...

νεοσσός
03/05/2020, 19:46
Θα πρότεινα να καλέσεις το Αστυνομικό Τμήμα Λαγκαδά (https://www.vrisko.gr/details/4b_30_2577c551036k_636be21_55a7j) πριν ξεκινήσεις.

g_m900
03/05/2020, 20:02
Επιτρεπεται η κινηση εντος οριων νομου παιδια. Γιαυτο και ανακοινωσαν οτι θα μπορουν οι Αθηναιοι ας πουμε να πανε πχ στο Σουνιο στα εξοχικα τους

alexandrosgs
03/05/2020, 20:39
Δηλαδή ο κάτοικος Μεγάρων μπορεί να πάει ας πούμε στο Λαύριο αλλά όχι στο Λουτράκι.

psomaras
03/05/2020, 20:48
Πρωτίστως με απασχολεί χωριό στο δήμο Λαγκαδά για προσωπική υπόθεση. Αλλά προφανώς καλό θα ήταν να ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα γενικότερα για το πού μπορώ και δεν μπορώ να κινηθώ.

Το μπέρδεμα είναι ότι για μας περιφερειακή ενότητα και νομός ταυτίζονται (άρα με αυτή τη λογική δε θα πρέπει να υπάρχει κανένας περιορισμός). Αλλά το χωριό του Λαγκαδά δεν νομίζω να θεωρείται μέρος του μητροπολιτικού ιστού. Επίσης με μπερδεύει όπως είπα και πιο πάνω η αναφορά του νόμου Θεσσαλονίκης από τον Χαρδαλιά. Για να μας βάζει κι εμάς στις εξαιρέσεις μαζί με την Αττική κάποια επιπλοκή θα υπάρχει κι εδώ.

Τέλος πάντων, σας τα ζαλισα με τη Θεσσαλονίκη. Με βλέπω να το παίζω YOLO...

417958
Χωρίς να είμαι εκατο τα εκατό σίγουρος μπορούμε να μετακινουμαστε σε αυτούς τους δήμους

viper1
03/05/2020, 21:29
Ή εναλλακτικά περιμένετε έως ότου απελευθερωθούν και οι μετακινήσεις εκτός Νομών :D

typhoon
03/05/2020, 21:58
https://www.patt.gov.gr/site/images/stories/1_NOMARXIA/periferia2.jpg
Τα όρια της περιφέρειας Αττικής για όσους ενδιαφέρονται

Manalishi
04/05/2020, 07:14
Βεβαίωση εργοδότη.... ας γελάσω...

Την διασταύρωσαν, την κράτησαν σε κάποιον?

Όχι..

viper1
04/05/2020, 07:38
Βεβαίωση εργοδότη.... ας γελάσω...

Την διασταύρωσαν, την κράτησαν σε κάποιον?

Όχι..

Αυτό που κολλάει?

νεοσσός
04/05/2020, 08:29
Αυτό που κολλάει?
Εσύ τι πετάγεσαι; :p

mikes
04/05/2020, 09:02
ρε παιδες.. ποσο πιο σαφες να το κανει δλδ ωστε να το καταλαβετε?

https://youtu.be/UbTCJFc0IyM?t=445

ομοιως ισχυει και για το νομο θεσσαλονικης.. αμα υπαρχει καποιο κομματι του νομου που για να πας
πρεπει να περασεις απο αλλο νομο (οπως με το δημο τροιζηνιας στην αττικη) ΔΕΝ θα μπορειτε να πατε..
αν οχι τοτε μετακινειστε ελευθερα σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΝΟΜΟ..

g_m900
04/05/2020, 09:33
ρε παιδες.. ποσο πιο σαφες να το κανει δλδ ωστε να το καταλαβετε?

https://youtu.be/UbTCJFc0IyM?t=445

ομοιως ισχυει και για το νομο θεσσαλονικης.. αμα υπαρχει καποιο κομματι του νομου που για να πας
πρεπει να περασεις απο αλλο νομο (οπως με το δημο τροιζηνιας στην αττικη) ΔΕΝ θα μπορειτε να πατε..
αν οχι τοτε μετακινειστε ελευθερα σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΝΟΜΟ..
Εσυ γιατι πεταγεσαι???
Εσενα ρε σε εχουν γραψει μεσα στο σπιτι σου.!!!

mikes
04/05/2020, 10:36
Εσενα ρε σε εχουν γραψει μεσα στο σπιτι σου.!!!
απο σποντα... που να το ξερα οτι απο το δωματιο μου στο ψυγειο ειναι ασκοπη μετακινηση?? :lol: :lol:

THEOD
04/05/2020, 11:02
Απ' ότι διαβάζω εδώ
https://www.newsit.gr/ellada/paravaseis-posa-prostima-kopikan-tin-teleytaia-imera-pou-itan-se-isxy-ta-metra/3023626/
Χθες τελευταία μέρα του μέτρου κοπήκανε 531 150άρια και 32 300άρια...
Στατιστικά ΄"έκατσε άσχημα η μπίλλια"...
Πονάει άμα σου τύχει αλλά πάμε γι' άλλα... :wave2:

viper1
04/05/2020, 20:42
Εσύ τι πετάγεσαι; :p

Ρύθμιζα κάτι βαλβίδες και κατάπια από λάθος τα ελατήρια

Manalishi
05/05/2020, 05:37
Αυτό που κολλάει?

Αναφέρθηκε προηγουμένως.