PDA

View Full Version : Συντηρητής και Μπαταρία GEL



Kepler Fun
03/05/2020, 13:07
Καινούργια μπαταρία GEL, τοποθετημένη στην κουκουλωμένη μοτοσυκλέτα μου και συνδεδεμένη με τον συντηρητή της BMW για κάτι περισσότερο από έναν χρόνο, είχε ως αποτέλεσμα ρεύμα σχεδόν μηδέν.

Ξέρει κανείς που είναι το λάθος?

sapila racing
03/05/2020, 13:16
Καινούργια μπαταρία GEL, τοποθετημένη στην κουκουλωμένη μοτοσυκλέτα μου και συνδεδεμένη με τον συντηρητή της BMW για κάτι περισσότερο από έναν χρόνο, είχε ως αποτέλεσμα ρεύμα σχεδόν μηδέν.

Ξέρει κανείς που είναι το λάθος?

Κατα την γνωμη μου το λάθος είναι οτι συνέδεσες τον συντηρητή μόνιμα.
Γνωρίζω οτι βάσει manual δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, αλλά εγώ προσωπικά ποτέ δεν αφήνω μόνιμα συνδεδεμένο συντηρητή/φορτιστή.

Kepler Fun
03/05/2020, 13:23
Κατα την γνωμη μου το λάθος είναι οτι συνέδεσες τον συντηρητή μόνιμα.
Γνωρίζω οτι βάσει manual δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, αλλά εγώ προσωπικά ποτέ δεν αφήνω μόνιμα συνδεδεμένο συντηρητή/φορτιστή.

Για πόσο συνεχόμενο διάστημα ενδείκνυται η συντήρηση ?

Μήπως έπαιξε ρόλο και το ότι η μπαταρία ήταν Gel?

toyar
03/05/2020, 14:01
αν κοπουν τα 220 ο συντηρητης ξαναξεκιναει;

Kepler Fun
03/05/2020, 20:11
αν κοπουν τα 220 ο συντηρητης ξαναξεκιναει;

Έτσι νομίζω. Είναι ο συντηρητής της BMW για την Κ1200s.

Διάβασα όμως ότι οι Gel μπαταρίες θέλουν ειδικό συντηρητή. Ισχύει ?

Και ερωτώ εάν έχεις κανείς παρόμοια εμπειρία.

Μπαταρία θα αλλάξω πλέον ούτως ή άλλως. Να μην ξαναβάλω Gel ?

stefanos
03/05/2020, 20:38
Μήπως ήταν σε κανα mode φόρτισης και όχι συντήρησης?

Kepler Fun
03/05/2020, 20:45
Μήπως ήταν σε κανα mode φόρτισης και όχι συντήρησης?

Το συγκεκριμένο εξάρτημα δεν επιδέχεται ρυθμίσεις.

Κάνει μόνο συντήρηση.

Acacius
03/05/2020, 21:21
Βεβαιώσου ότι επανεκκινεί αυτόματα μετά από διακοπή τροφοδοσίας, αυτό μου φαίνεται κι εμένα το πιο πιθανό σενάριο και την έχω πατήσει ο ίδιος.

viper1
03/05/2020, 21:41
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να βγει μια μπαταρία απο την μοτο αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να μένει μπαταρία χωρίς επίβλεψη σε φόρτιση. Ή την αποσυνδεεις την φορτίζεις και δεν την συνδέεις ή την φορτίζεις μια φορά τον μήνα

Kepler Fun
03/05/2020, 21:51
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να βγει μια μπαταρία απο την μοτο αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να μένει μπαταρία χωρίς επίβλεψη σε φόρτιση. Ή την αποσυνδεεις την φορτίζεις και δεν την συνδέεις ή την φορτίζεις μια φορά τον μήνα

Έχεις δίκιο. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά όταν λείπεις μήνες στο εξωτερικό.

Παρεμπιπτόντως το σκουτεράκι με τον συντηρητή του Lidl μια χαρά. Το BMW είναι το πρόβλημα.

viper1
03/05/2020, 22:50
Έχεις δίκιο. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά όταν λείπεις μήνες στο εξωτερικό.

Παρεμπιπτόντως το σκουτεράκι με τον συντηρητή του Lidl μια χαρά. Το BMW είναι το πρόβλημα.

Τότε είναι καλύτερα να βγάζεις τους πόλους και να την φορτίζεις όταν επιστρέψεις πριν την συνδέσεις

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/05/2020, 00:05
Διάβασα όμως ότι οι Gel μπαταρίες θέλουν ειδικό συντηρητή. Ισχύει ?



Ναι

cosgili
04/05/2020, 08:23
Έτσι νομίζω. Είναι ο συντηρητής της BMW για την Κ1200s.

Διάβασα όμως ότι οι Gel μπαταρίες θέλουν ειδικό συντηρητή. Ισχύει ?



Πρέπει να κοιτάξεις εάν ο συντηρητής σου είναι κατάλληλος για μπαταρίες gel. Εάν δεν είναι, θα πρέπει να αγοράσεις άλλον εάν θες να ξαναβάλεις Gel. Εγώ θα προτιμούσα πάντως να βγάζεις πόλους και να φορτίζεις όταν επιστρέφεις. είναι άκρως επικίνδυνο να είσαι σε φόρτιση για μεγάλα διαστήματα χωρίς επίβλεψη.

Bowleno
04/05/2020, 08:31
Εγώ θα προτιμούσα πάντως να βγάζεις πόλους και να φορτίζεις όταν επιστρέφεις. είναι άκρως επικίνδυνο να είσαι σε φόρτιση για μεγάλα διαστήματα χωρίς επίβλεψη.

Το αυτό. Δεν νομίζω ότι η BMW είχε κατά νου τέτοια χρήση..... να τον βάζεις δηλαδή και να φεύγεις για ΜΗΝΕΣ... ότι πιο επικίνδυνο να πάρει φωτιά όλο το πακέτο (μηχανή, γκαράζ, σπίτι....) και να μην μπορεί κανείς να κάνει κάτι.
εγω έλειψα για 20 μέρες εξωτερικό, είχα βγάλει μόνο τον αρνητικό πόλο και στην επιστροφή τσακμάκι.

buckley
04/05/2020, 11:18
Πρέπει να κοιτάξεις εάν ο συντηρητής σου είναι κατάλληλος για μπαταρίες gel. Εάν δεν είναι, θα πρέπει να αγοράσεις άλλον εάν θες να ξαναβάλεις Gel. Εγώ θα προτιμούσα πάντως να βγάζεις πόλους και να φορτίζεις όταν επιστρέφεις. είναι άκρως επικίνδυνο να είσαι σε φόρτιση για μεγάλα διαστήματα χωρίς επίβλεψη.

Είχε το μοτόρι gel μπαταρία από μαμά ,αλλιώς μάλλον δεν κάνει...

toyar
04/05/2020, 15:36
οι μπαταριες με τζελ ειναι κοινες τυπου μολυβδου οξεως
δεν εχω συναντησει φορτιστη να κανει για μπαταρια με υγρα και να μην κανει για τζελ

Kepler Fun
04/05/2020, 20:46
Τώρα πάντως η μπαταρία δεν κρατάει ρεύμα.

Βάζω τον φορτιστή την δείχνει νεκρή και αρχίζει να την φορτίζει.
Μετά από αρκετές ώρες την δείχνει πλήρως φορτισμένη και ο συντηρητής είναι ζεστός.

Αλλά δεν έχει δύναμη ούτε να κάνει check.

toyar
04/05/2020, 21:11
Τώρα πάντως η μπαταρία δεν κρατάει ρεύμα.

Βάζω τον φορτιστή την δείχνει νεκρή και αρχίζει να την φορτίζει.
Μετά από αρκετές ώρες την δείχνει πλήρως φορτισμένη και ο συντηρητής είναι ζεστός.

Αλλά δεν έχει δύναμη ούτε να κάνει check.

Είναι βραχυκυκλωμενη από ιζηματα
Πιθανόν να την επαναφέρει ένας καλός φορτιστής που κάνει αποθειικωση
Ο συντηρητής δεν κάνει κατι

Kepler Fun
04/05/2020, 21:18
Είναι βραχυκυκλωμενη από ιζηματα
Πιθανόν να την επαναφέρει ένας καλός φορτιστής που κάνει αποθειικωση
Ο συντηρητής δεν κάνει κατι

Μπορεί να καθαριστεί ?

Είναι ολοκαίνουργια δεν έχει δουλέψει καθόλου

ΟΚΤΑΝΙΟ
05/05/2020, 01:01
Καινούργια μπαταρία.... τοποθετημένη ....για κάτι περισσότερο από έναν χρόνο....




Είναι ολοκαίνουργια δεν έχει δουλέψει καθόλου

Διάλεξε ένα από τα δύο, γιατί και τα δύο μαζί δεν......

toyar
05/05/2020, 07:06
Έχω καλό φορτιστή που μπορεί να την τσεκαρει
Αν θες να μου τη φέρεις να της κάνω μια φόρτιση ευχαρίστως
Μπας και....

Kepler Fun
05/05/2020, 12:34
Διάλεξε ένα από τα δύο, γιατί και τα δύο μαζί δεν......

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστα.

Η μπαταρία αγοράστηκε και τοποθετήθηκε πριν 1,5 χρόνο.
Κατόπιν αυτού η μηχανή έκανε κάποια ελάχιστα χλμ και στάθμευσε συνδεδεμένη στον συντηρητή που έδειχνε να λειτουργεί κανονικά και να κρατά την μπαταρία φορτισμένη σύμφωνα με τα λαμπάκια του.

Πριν λίγες μέρες που επέστρεψα προσπάθησα να βάλω μπρος και η μπαταρία δεν έχει δύναμη ούτε για check.

Τις πταίει ??

Kepler Fun
05/05/2020, 12:39
Έχω καλό φορτιστή που μπορεί να την τσεκαρει
Αν θες να μου τη φέρεις να της κάνω μια φόρτιση ευχαρίστως
Μπας και....

Ευχαριστώ πολύ για την πρόθεσή σου αγαπητέ φίλε.

Αλλά θα πάω στο service έτσι και αλλιώς για έλεγχο πριν την χρησιμοποιήσω και εκεί ελπίζω να με διαφωτίσουν.

Λόγω της κατάστασης το ραντεβού είναι για τις 21 του μήνα και θα αναρτήσω την διάγνωση.

OldMan
05/05/2020, 14:24
Τογιαριε, καλα τα λες περι θειϊκωσης αλλα δεν ισχύει το "βραχυκυκλωμενη"..
(αλλιως θα "γονατιζε" την εξοδο του φορτιστή ..)

Η θειϊκωση ειναι ουσιαστικά επικαλυψη μεγαλου μερους των πλακών με θειώδες ασβεστιο (και αλλα τινα..) που λειτουργεί σαν μονωτικο της επιφανειας των πλακων..

Οσο περισσοτερο θειϊκωμενη ειναι μια μπαταρία, τοσο πιο γρηγορα (χρονικα) φορτιζεται στην ονομαστική της ταση με αντιστοιχα μικροτερο φορτίο..
(το οποίο μικρο φορτίο δεν επαρκει για την προβλεπόμενη καταναλωση της μπαταρίας..)

Υ.Γ.
Στην περίπτωση του φιλου παραπανω, το "γκαζωμα" (αρκετα περισσοτερα amperes απο τα προβλεπόμενα της ταχείας φορτισης) δεν θα κανει σχεδον τπτ.. Χρειάζεται παλμικός φορτιστής με κυκλωμα ειδικό για αποθειϊκωση..

toyar
05/05/2020, 16:07
ειπα για βραχυκυκλωμα γιατι λεει οτι ο φορτιστης ζεσταινεται και η μπαταρια αποφορτιζεται μονη της
ο φορτιστης μου κανει αποθειικωση με υψηλους παλμους τασης και ρευματος και ελεγχει για βραχυκυκλωμα
μου εχει επαναφερει μπαταριες απο βαθεια εκφορτιση αλλα δεν εχει τυχει να δοκιμασω καποια μετα απο μακρα ακινησια

Kepler Fun
05/05/2020, 17:01
Το ενδεχόμενο ο ακατάλληλος (ενδεχομένως) συντηρητής να την φόρτιζε ασταμάτητα και να "έβρασαν" τα υγρά με αποτέλεσμα να φορτίσει μεν αλλά να μην μπορεί να προσφέρει amber (άρα και ισχύ) ευσταθεί πιστεύετε?

OldMan
06/05/2020, 14:12
Ολα ευσταθουν απουσία επιπλεον δεδομενων..;)

Kepler Fun
23/05/2020, 08:35
Τα νεότερα είναι :

1. Ο συντηρητής δεν φόρτιζε εξ αρχής γιατί δεν άνοιγα προηγουμένως τον διακόπτη ώστε να τον "διαβάσει" το σύστημα. Αποτέλεσμα βραχυκυκλωμένη μπαταρία.

2. Η μηχανή με βραχυκυκλωμένη μπαταρία δεν παίρνει ούτε με καλώδια για λόγους προστασίας. Μετά την αντικατάσταση της μπαταρίας η μηχανή πρέπει να συνδεθεί στο διαγνωστικό για να μηδενίσει και να πάρει.

3. Η 100ρα βενζίνη της ΕΚΟ που άφησα μέσα για πάνω από ένα χρόνο κόλλησε την αντλία βενζίνης. Κόστος ανταλλακτικού 450€.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση....

toyar
23/05/2020, 08:43
τα πρωτα 2 οι αμερικανοι τα λενε german overengineering και γελανε μεχρι δακρυων
το 3 ειναι αυτονοητο και η 100αρα δεν το σωζει
μπραβο που ενημερωνεις παντως....

Kepler Fun
23/05/2020, 20:33
[QUOTE=toyar;3049969]τα πρωτα 2 οι αμερικανοι τα λενε german overengineering και γελανε μεχρι δακρυων

Για το bavarian over-engineering συμφωνώ.

Αλλά να γελάνε οι fatboy με τα πλευρικά ωστήρια ???

toyar
23/05/2020, 22:26
το point των αμερικανων ειναι πως ζωντας σε αχανη χωρα γραφουν πολλα χλμ σε σχεση με τους ευρωπαιους
ενα αυτοκινητο με 150000μιλια δλδ 240000χλμ θεωρειται συνηθισμενο ενω σε εμας εχει παει για πεταμα
με βαση αυτο για να κερδισουν αντοχη πονταρουν σε απλοτητα και πολλα κυβικα
αλλες συνθηκες αλλες παραμετροι............
οι γερμανοι ομως πραγματικα το εχουν παρακανει με τα μπλιμπλικια
τι δουλεια εχει να μπλεκεται ο εγκεφαλος με την εξωτερικη φορτιση της μπαταριας;

Maradi
23/05/2020, 22:50
Για το μέλλον, μια και η ζημιά έχει ήδη γίνει, οι Γερμανίδες θέλουν προσοχή στους συντηρητές. Αν το μοντέλο σου έχει Can Bus ( https://www.bmw-motorrad.co.uk/en/experience/engineering/detail1/comfort-ergonomics1/canbus.html ) θέλει και φορτωτή ανάλογο που φορτίζει από τη μπριζα της μηχανής. Αν έχεις απλό φορτωτή θέλει ένωση κατευθείαν στους πόλους. Στην πρώτη περίπτωση πρέπει επίσης να σιγουρευτείς ότι είσαι στο κατάλληλο mode του φορτωτή. Αν δεν κάνω λάθος οι φορτωτές της BMW δεν συνιστούν μπαταρίες λιθίου. Έτσι κι'αλλιως οι μπαταρίες λιθίου δεν έχουν ανάγκη από φορτωτή και έχουν πρόβλημα μόνο σε υπερβολικό κρύο. Μια λιθίου που εχω σε ένα Suzuki 125 δεν ήθελε τίποτα. Ούτε καν την έλυσα και πήρε με τη μια μετά από σχεδόν δυο χρόνια αποθήκης. Αν πάλι έχεις συναγερμό εκεί αλλάζει το πράμα.
Την πάτησα και εγώ με καινούργια GS που ο φορτωτής χάλασε τη μπαταρία. Όταν άνοιγα το διακόπτη της μου διάβαζε 14.2V και μόλις πήγαινε να πάρει έπεφτε στα 9V. Αναγκάστηκαν και μου άλλαξαν μπαταρία με την εγγύηση μια και οι ίδιοι δεν είχαν βάλει το φορτωτή στο κατάλληλο πρόγραμμα όταν μου τον πούλησαν με τη μηχανή.

Maradi
23/05/2020, 22:56
το point των αμερικανων ειναι πως ζωντας σε αχανη χωρα γραφουν πολλα χλμ σε σχεση με τους ευρωπαιους
ενα αυτοκινητο με 150000μιλια δλδ 240000χλμ θεωρειται συνηθισμενο ενω σε εμας εχει παει για πεταμα
με βαση αυτο για να κερδισουν αντοχη πονταρουν σε απλοτητα και πολλα κυβικα
αλλες συνθηκες αλλες παραμετροι............
οι γερμανοι ομως πραγματικα το εχουν παρακανει με τα μπλιμπλικια
τι δουλεια εχει να μπλεκεται ο εγκεφαλος με την εξωτερικη φορτιση της μπαταριας;

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση. Αυτά που θεωρούμε over engineering τώρα, σε δέκα χρόνια θα τα ζητάμε όλοι σαν στάνταρ. Έτσι είναι η τεχνολογία. Και δεν είναι μόνο οι Γερμανοί πλέον..

BLiTzER
23/05/2020, 23:05
Για το μέλλον, μια και η ζημιά έχει ήδη γίνει, οι Γερμανίδες θέλουν προσοχή στους συντηρητές. Αν το μοντέλο σου έχει Can Bus ( https://www.bmw-motorrad.co.uk/en/experience/engineering/detail1/comfort-ergonomics1/canbus.html ) θέλει και φορτωτή ανάλογο που φορτίζει από τη μπριζα της μηχανής. Αν έχεις απλό φορτωτή θέλει ένωση κατευθείαν στους πόλους. Στην πρώτη περίπτωση πρέπει επίσης να σιγουρευτείς ότι είσαι στο κατάλληλο mode του φορτωτή. Αν δεν κάνω λάθος οι φορτωτές της BMW δεν συνιστούν μπαταρίες λιθίου. Έτσι κι'αλλιως οι μπαταρίες λιθίου δεν έχουν ανάγκη από φορτωτή και έχουν πρόβλημα μόνο σε υπερβολικό κρύο. Μια λιθίου που εχω σε ένα Suzuki 125 δεν ήθελε τίποτα. Ούτε καν την έλυσα και πήρε με τη μια μετά από σχεδόν δυο χρόνια αποθήκης. Αν πάλι έχεις συναγερμό εκεί αλλάζει το πράμα.
Την πάτησα και εγώ με καινούργια GS που ο φορτωτής χάλασε τη μπαταρία. Όταν άνοιγα το διακόπτη της μου διάβαζε 14.2V και μόλις πήγαινε να πάρει έπεφτε στα 9V. Αναγκάστηκαν και μου άλλαξαν μπαταρία με την εγγύηση μια και οι ίδιοι δεν είχαν βάλει το φορτωτή στο κατάλληλο πρόγραμμα όταν μου τον πούλησαν με τη μηχανή.

418442

Acacius
23/05/2020, 23:09
418442

Αυτός είναι για τριφασικό ρε, δε βλέπεις που γράφει 380 πίσω;

toyar
24/05/2020, 07:04
Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση. Αυτά που θεωρούμε over engineering τώρα, σε δέκα χρόνια θα τα ζητάμε όλοι σαν στάνταρ. Έτσι είναι η τεχνολογία. Και δεν είναι μόνο οι Γερμανοί πλέον..

η τεχνολογια υπαρχει και εξελισσεται............
το αν θα βαλεις λαμπακι που θα αναβει οταν τελειωνει το νερο για τους καθαριστηρες το οποιο απο ενα σημειο και μετα θα χαλαει ειναι θεμα αντιληψης
οταν φτιαξεις ονομα μπορεις να πουλας την ανεπαρκεια ως χαρακτηρα

Kepler Fun
24/05/2020, 08:11
η τεχνολογια υπαρχει και εξελισσεται............
το αν θα βαλεις λαμπακι που θα αναβει οταν τελειωνει το νερο για τους καθαριστηρες το οποιο απο ενα σημειο και μετα θα χαλαει ειναι θεμα αντιληψης
οταν φτιαξεις ονομα μπορεις να πουλας την ανεπαρκεια ως χαρακτηρα

Ας μην ισοπεδώνουμε. Δεν είναι όλα λαμπάκια για το νερό.

Το σύστημα π.χ. για την απώλεια πίεσης του αέρα των ελαστικών που εδώ και χρόνια χρησιμοποιεί η BMW, είναι τόσο σημαντικό που πίστεψέ με θα δυσκολευτείς να εμπιστευτείς μηχανή και να ταξιδέψεις εάν έχεις μάθει να ζεις με αυτό.

toyar
24/05/2020, 08:51
υπαρχουν σημαντικα και μη....
το over-engineering αναφερεται σε επιλογες που δημιουργουν περισσοτερα προβληματα απο οσα λυνουν

Maradi
24/05/2020, 12:10
Κατα την γνωμη μου το λάθος είναι οτι συνέδεσες τον συντηρητή μόνιμα.
Γνωρίζω οτι βάσει manual δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, αλλά εγώ προσωπικά ποτέ δεν αφήνω μόνιμα συνδεδεμένο συντηρητή/φορτιστή.

Σωστός και να το γιατί
https://www.powerstream.com/li.htm

bmwr1100gs
24/05/2020, 14:01
Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση. Αυτά που θεωρούμε over engineering τώρα, σε δέκα χρόνια θα τα ζητάμε όλοι σαν στάνταρ. Έτσι είναι η τεχνολογία. Και δεν είναι μόνο οι Γερμανοί πλέον..

Καλησπέρα,

Αυτό είναι σωστό, Στο BMW R 1100 GS του 1994, με ABS, ψεκασμό κτλ. τότε ήταν over engineering, μετά από 26 χρόνια είναι απλά δεδομένα... και δεν πάω πιο πίσω στα Κ από την δεκαετία του 80.

toyar
24/05/2020, 14:13
μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι ειναι το over-engineering
to ABS και ο ψεκασμος δεν ηταν ποτε κατι τετοιο
ηταν προηγμενη αλλα χρησιμη τεχνολογια στα πρωτα της βηματα
over-engineering ειναι να βαζεις μια αεραναρτηση που θελει επισκευη καθε 50000χλμ χωρις να προσφερει τπτ παραπανω απο μια απλη
η ενα dsg σασμαν που σπαει καθε 30000χλμ
η ενα μοτερ με κομπρεσσορα+turbo+αμεσο ψεκασμο αλλα με καδενα που πηδαει δοντια

Maradi
24/05/2020, 15:33
Δηλ, για να καταλάβω και πριν αρχίσουμε τη μεγάλη συζήτηση, εσυ θεωρείς ότι η ESA ανάρτηση στα καινούργια BMW είναι over- engineering;

toyar
24/05/2020, 17:33
δεν εχω γνωμη γιατι δεν την γνωριζω την συγκεκριμενη
τα τελευταια χρονια παντως τα γερμανικα αυτοκινητα εχουν προβληματα λογω υπερβολικης πολυπλοκοτητας
πως ηταν καποτε ο σκαραβαιος; ..........το αλλο ακρο
στην αμερικη που κυκλοφορουν οι πιο μεγαλες εκδοσεις τους οι τιμες μεταπωλησης πεφτουν ραγδαια γι αυτον ακριβως τον λογο

toyar
24/05/2020, 17:39
για να μην χαλαμε αλλο το θεμα του ανθρωπου θα πω μονο οτι αν απλα ειχε συνδεσει εναν καλο επωνυμο φορτιστη-συντηρητη πανω στην μπαταρια δεν θα ειχε κανενα προβλημα
το θεμα δημιουργηθηκε λογω εξειδικευσης του συντηρητη και συνεργασιας με τον εγκεφαλο μεσω canbus και αλλα τετοια διαστημικα και ανουσια
πολυ κακο για το τιποτα δηλαδη

Maradi
24/05/2020, 20:12
Αλίμονο συζήτηση να γίνεται. Πρέπει όμως να προσθέσω ώστε να γνωρίζει και ο κόσμος μια και αφορά πολλούς ότι μακροχρόνια σύνδεση συντηρητή με μπαταρία λιθίου όχι μόνο πιθανότατα θα την αχρηστέψει αλλά παίζει να είναι και επικίνδυνο. Χίλια συγνώμη αλλά το σχόλιο σου παραπάνω ότι δεν θα είχε πρόβλημα με καλό συντηρητή δημιουργεί λάθος εντύπωση όχι μόνο για BMW αλλά και για οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι με μπαταρία λιθίου.
Φιλικα.

toyar
24/05/2020, 20:50
δεν λεει καπου οτι ηταν λιθιου
gel γραφει
οι κοινοι φορτιστες δεν μπαινουν σε λιθιου ουτε βραχυχρονια

Maradi
24/05/2020, 21:22
Έχεις δίκιο, λάθος μου και συγνώμη.