PDA

View Full Version : Κουκούλα Μοτοσικλέτας



drade
05/05/2020, 08:50
Καλημέρα σε όλους.

Πρέπει άμεσα να αλλάξω κουκούλα για το XT 600 μου. Η Oxford που έχω το είπε γρήγορα το ποίημα. Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος. Έχετε να προτείνετε κάποια σχετικά οικονομική (δεδομένου ότι όταν μου την κατουράν πολλές φορές την πετάω) που να προστατεύει το μηχανάκι από βροχές και ήλιο;

Ευχαριστώ

johnnybond
05/05/2020, 10:29
Καλημέρα σε όλους.

Πρέπει άμεσα να αλλάξω κουκούλα για το XT 600 μου. Η Oxford που έχω το είπε γρήγορα το ποίημα. Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος. Έχετε να προτείνετε κάποια σχετικά οικονομική (δεδομένου ότι όταν μου την κατουράν πολλές φορές την πετάω) που να προστατεύει το μηχανάκι από βροχές και ήλιο;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα φίλε, εγώ έχω γύρω στους 9 μήνες μία της nordcap τη silver line.
Από ότι θυμάμαι έχει διπλή ραφή και εσωτερική επένδυση, Εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος, καμία φθορά έως τώρα.
Γύρω στο 35άρι την είχα πάρει αν θυμάμαι καλά..

SeniorCanardo
05/05/2020, 13:04
Nordcap Silver Line και εγώ για καμιά 2 χρόνια και ακόμα έχει ψωμί.

Το μόνο που χρειάστηκε επιδιόρθωση (ένα ραψιματάκι δηλαδή) ήταν ο ιμάντας στην κάτω μεριά που είχε ταλαιπωρηθεί λίγο από τον αέρα.

andreastwin
05/05/2020, 19:46
Δεν προλαβες φιλε στο LIDL πριν ενα περιπου μηνα εφερε τις καλες κουκουλες που περιμενα πως και πως. 16€ δεν εχω βρει καλητερη κουκουλα, οσες και να εχω παρει κατα καιρους, ακριβες φτηνες εβγαιναν οφ. προλαβα και πηρα δυο για να εχω καβαντζα,γιατη δεν τις βαζει συχνα. ριξε ενα τηλ. στα κεντρικα τους, εκει θα εχουν στις αποθηκες τους για να σου φερουν μια στο lidl. της περιοχης σου.

alexis72
05/05/2020, 20:01
Δεν προλαβες φιλε στο LIDL πριν ενα περιπου μηνα εφερε τις καλες κουκουλες που περιμενα πως και πως. 16€ δεν εχω βρει καλητερη κουκουλα, οσες και να εχω παρει κατα καιρους, ακριβες φτηνες εβγαιναν οφ. προλαβα και πηρα δυο για να εχω καβαντζα,γιατη δεν τις βαζει συχνα. ριξε ενα τηλ. στα κεντρικα τους, εκει θα εχουν στις αποθηκες τους για να σου φερουν μια στο lidl. της περιοχης σου.

μήπως εχεις την συσκευασία της ,και να ανεβάσεις φωτο ? γιατί εγω μία που ειχα δεί πρίν 1-2 μήνες ηταν σάν την πιό λεπτή πλαστικοσακούλα πού υπάρχει σε πάχος κ φυσικά ΔΕΝ την αγόρασα ,αλλά ειχε μού φαίνεται γύρω στα 9 ευρώ ....ειχε και για αυτοκίνητο γύρω στα 15-18 ευρώ και ηταν για ...τα πανηγύρια ....

katsar
05/05/2020, 20:08
Η δικιά μου , lidl επίσης δεν άντεξε ούτε 3 χρόνια,έχει κανα μήνα που έκανε ένα μεγάλο σκίσιμο,φαίνεται έτοιμη να ανοίξει και αλλού .Crivit,γκρι χρώμα
Θα μου πεις δεν είναι λίγος καιρός για τόσο φτηνό προιόν αλλά 2.5 χρόνια δεν έφαγε ήλιο και βροχή κυριολεκτικά ποτέ,είναι σε υπόστεγο η μότο.
Λέω λοιπόν να δοκιμάσω μία της Polo τώρα,του 20ρικου.

doctor_john
05/05/2020, 20:13
βάζετε κάποιο σπρέυ σιλικόνης για σκηνή; η δική μου απο κατάστημα αξεσουάρ πέρασε τα 5 χρόνια με Ήλιο, χιόνια κ.λπ.

drade
06/05/2020, 00:05
Είχα της Lidl για ποδήλατο στο μπαλκόνι και μετά από κάνα 2 χρόνια έγινε κομμάτια σχεδόν απο μόνη της λόγω ηλίου, προφανώς η δική σου είναι άλλης ποιότητας.

Νομίζω σήμερα είδα την Nordcap και ήμουν έτοιμος να την πάρω αλλά δεν είχε τρύπα για να περνάω την κουλούρα. Αυτές με τρύπα μάλλον είναι ακριβές. Δεν θα είχα κανένα θέμα να πάρω ακριβή κουκούλα, για μέγιστη προστασία, αλλά όταν την κατουράν και πάει για πέταμα λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα.

Αυτή είναι η Polo: https://www.giassaris.gr/koukoula-universal-polo-superdeal-gia-moto-scooter ;

katsar
06/05/2020, 00:09
Ναι,αυτή λέω να πάρω.Αν είναι η ίδια Polo που βγάζει τους σάκους είμαι ικανοποιημένος από τους σάκους τουλάχιστον.Τι 20 τι 15 του lidl.

drade
06/05/2020, 10:41
Ναι,αυτή λέω να πάρω.Αν είναι η ίδια Polo που βγάζει τους σάκους είμαι ικανοποιημένος από τους σάκους τουλάχιστον.Τι 20 τι 15 του lidl.

Μπορεί να είναι καλή κουκούλα για τα λεφτά της αλλά δεν νομίζω ότι είναι η ίδια εταιρεία με τους σάκους.

Acacius
06/05/2020, 23:18
Ναι,αυτή λέω να πάρω.Αν είναι η ίδια Polo που βγάζει τους σάκους είμαι ικανοποιημένος από τους σάκους τουλάχιστον.Τι 20 τι 15 του lidl.

Η ελληνική Polo (http://www.polo.gr) των σακιδίων, υπνόσακων κλπ. δεν είναι η ίδια εταιρεία με τη γερμανική αλυσίδα καταστημάτων ειδών μοτοσυκλέτας Polo Motorrad (https://www.polo-motorrad.de/). Σε γενικές γραμμές τα προϊόντα της δεύτερης είναι value for money αλλά όχι τίποτε εξαιρετικό.

katsar
07/05/2020, 00:43
Κατάλαβα,ευχαριστώ.
Το ρεζουμε δηλαδή πως με 20ρικο παίρνεις και το ανάλογο προιόν όπως πάντα.
Βλέπω στο σαιτ τους πάντως και κουκούλες με 50,90 ευρό.

andreastwin
07/05/2020, 09:58
Η δικιά μου , lidl επίσης δεν άντεξε ούτε 3 χρόνια,έχει κανα μήνα που έκανε ένα μεγάλο σκίσιμο,φαίνεται έτοιμη να ανοίξει και αλλού .Crivit,γκρι χρώμα
Θα μου πεις δεν είναι λίγος καιρός για τόσο φτηνό προιόν αλλά 2.5 χρόνια δεν έφαγε ήλιο και βροχή κυριολεκτικά ποτέ,είναι σε υπόστεγο η μότο.
Λέω λοιπόν να δοκιμάσω μία της Polo τώρα,του 20ρικου.

Τις Crivit ειναι αυτη που πηρα τωρα, και την ειχα και παλια. μου ειχε κρατηση 4 χρονια, και εγω σε υποστεγο την ειχα. οτι αλλο εχω παρει το πολυ ενα χρονο με εναμιση και εβγαιναν οφ.

andreastwin
07/05/2020, 10:16
μήπως εχεις την συσκευασία της ,και να ανεβάσεις φωτο ? γιατί εγω μία που ειχα δεί πρίν 1-2 μήνες ηταν σάν την πιό λεπτή πλαστικοσακούλα πού υπάρχει σε πάχος κ φυσικά ΔΕΝ την αγόρασα ,αλλά ειχε μού φαίνεται γύρω στα 9 ευρώ ....ειχε και για αυτοκίνητο γύρω στα 15-18 ευρώ και ηταν για ...τα πανηγύρια ....
Crivit. Eιναι βινιλιου η κουκουλα αρκετα ανθεκτικη, μετα απο αρκετες που εχω δοκιμασει.Με επενδυση εσωτερικα,και εχει καποιο βαρος, δεν την περνει ο αερας, ουτε την κουναει περα δωθε οπως τις αλλες.
https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/52637195_2256274464396484_7248115374833532928_n.png?_nc_cat=105&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=uvhPoE2ES5cAX_t2x7I&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=191c04eaa16f19791cab50466006f52e&oe=5EDB4438

karellen
07/05/2020, 10:30
. ριξε ενα τηλ. στα κεντρικα τους, εκει θα εχουν στις αποθηκες τους για να σου φερουν μια στο lidl. της περιοχης σου.

Γίνεται αυτό?

doctor_john
07/05/2020, 11:12
Αν θέλετε βάλτε κάποιες αρχές στην αναζήτηση για κουκούλα.
Οτιδήποτε δεν αντανακλά τον Ήλιο σε κάποιο ποσοστό, είναι για φύλαξη εσωτερικής χρήσης στην ελλάδα.

Δείτε τις προδιαγραφές για τέντες και σκηνές καμπινγκ. Είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις πως λειτουργούν.
Δεν έχει τύχει να σας ενοχλήσει η αντανάκλαση κάποιας ασημί τέντας στην παραλία;
Τα παντελόνια που φοράμε στην μοτό δεν έχετε δεί πόσο γρήγορα καίγεται το χρώμα τους μετά
από ταξίδι σε μεγάλο υψόμετρο;

Όπως και τα τεντόπανα, οι πάνινες οροφές για κάμπριο, τα εμβαπτισμένα σε ελαστομερές χρειάζονται
συντήριση για να αντέξουν. Ακόμα και το πλύσιμο με βαριά καθαριστικά τους αφαιρεί προστασία.

Η κουκούλα που είχα άντεξε γιατί έτυχε να έχω σπρέυ για την σκηνή και της έβαζα μια στο τόσο.
Χαμηλά στα σημεία μου είχε λερωθεί με λάδια εσωτερικά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, κοντά στους τροχούς
που είχε κατουρήματα που ξέπλενα με νερό είχε μικρή φθορά. Η φθορα που την χάλασε ήταν στο πάνω μέρος
που κάηκε, σκλήρηνε και έσπασε κάποια στιγμή.

Σε ένα σημείο που προστατεύεται από τον ακτινοβολία το μεσημέρι, θα αντέξει πολύ παραπάνω από αν εκτίθεται συνέχεια.
Απλές κουκούλες που ήταν εκτεθημένες στον Ήλιο κοντά σε θάλασσα τις βλέπεις να ξεραίνονται σε 1-2 μήνες.

andreastwin
07/05/2020, 18:58
Γίνεται αυτό?

Εχει γινει, καποια φορα που δεν πηρα χαμπαρι κατι που ηθελα και εληξε η προμοσιον που τα βαζουν καθε εβδομαδα, εστειλα imail. για το αντικειμενο που ηθελα και μου το εφεραν.

ptc
09/09/2020, 16:56
Αν θέλετε βάλτε κάποιες αρχές στην αναζήτηση για κουκούλα.
Οτιδήποτε δεν αντανακλά τον Ήλιο σε κάποιο ποσοστό, είναι για φύλαξη εσωτερικής χρήσης στην ελλάδα.

Δείτε τις προδιαγραφές για τέντες και σκηνές καμπινγκ. Είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις πως λειτουργούν.
Δεν έχει τύχει να σας ενοχλήσει η αντανάκλαση κάποιας ασημί τέντας στην παραλία;
Τα παντελόνια που φοράμε στην μοτό δεν έχετε δεί πόσο γρήγορα καίγεται το χρώμα τους μετά
από ταξίδι σε μεγάλο υψόμετρο;

Όπως και τα τεντόπανα, οι πάνινες οροφές για κάμπριο, τα εμβαπτισμένα σε ελαστομερές χρειάζονται
συντήριση για να αντέξουν. Ακόμα και το πλύσιμο με βαριά καθαριστικά τους αφαιρεί προστασία.

Η κουκούλα που είχα άντεξε γιατί έτυχε να έχω σπρέυ για την σκηνή και της έβαζα μια στο τόσο.
Χαμηλά στα σημεία μου είχε λερωθεί με λάδια εσωτερικά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, κοντά στους τροχούς
που είχε κατουρήματα που ξέπλενα με νερό είχε μικρή φθορά. Η φθορα που την χάλασε ήταν στο πάνω μέρος
που κάηκε, σκλήρηνε και έσπασε κάποια στιγμή.

Σε ένα σημείο που προστατεύεται από τον ακτινοβολία το μεσημέρι, θα αντέξει πολύ παραπάνω από αν εκτίθεται συνέχεια.
Απλές κουκούλες που ήταν εκτεθημένες στον Ήλιο κοντά σε θάλασσα τις βλέπεις να ξεραίνονται σε 1-2 μήνες.

Doctor θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτά που λες; Ποιό σπρέι συγκεκριμένα εννοείς και κάποια κουκούλα που να είναι κατάλληλη για έκθεση στον ήλιο;

Δυστυχώς η θέση που μου αναλογεί για τη μηχανή είναι στη νότια μεριά της οικοδομής και είναι εκτεθειμένη στον ήλιο όλο το μεσημέρι. Η κουκούλα που πήρα αρχές του καλοκαιριού έχει ήδη ψηθεί κι αρχίσει να διαλύεται. Να παίρνω μια κουκούλα κάθε τρίμηνο δεν το βλέπω για λύση. Δυστυχώς η μηχανή θα πρέπει να είναι σε εκείνο το σημείο, δεν υπάρχει κλειστό πάρκινγκ στη γειτονιά και δεν έχω όρεξη να μαλώνω με την κάθε Κατίνα γιατί αφήνω τη μηχανή μου κάτω απ' το σπίτι της.