PDA

View Full Version : Τι γίνεται με τις μεταβιβάσεις;



nikonian
05/05/2020, 16:01
Μέσα στην αναστάτωση και τη στρεβλή λειτουργία των πάντων , λόγω της πανδημίας , μου συνέβη κι αυτό:

Πήγα σε κατάστημα και συμφώνησα μια ανταλλαγή.
Έδωσα δυο εξουσιοδοτήσεις για να γίνουν οι δυο μεταβιβάσεις. Τις ανέλαβαν όμως δυο διαφορετικοί διεκπεραιωτές.

1.Ο ένας την τελείωσε σήμερα και μεταβίβασε το παλιό μου μηχανάκι στο κατάστημα.
2.Ο άλλος όμως λόγω φόρου εργασίας του υπαλλήλου δεν κατάφερε να κάνει την μεταβίβαση του καινούριου στο όνομά μου.

Έτσι τώρα βρίσκομαι χωρίς κανένα μηχανάκι στο όνομά μου .

Και διερωτώμαι : Αν δεν γίνει ποτέ η μεταβίβαση του νέου μοτό στο όνομά μου, τι γίνεται ; Την πάτησα; έχασα και την παλιά μου μηχανή;

nidok
05/05/2020, 16:22
Καλά εγγραφή το 2002 :eek: από ποτέ υπάρχει το φόρουμ?
Εγώ που έκανα μεταβίβαση μέσα στη καραντίνα πήρα κανα 2 βδομάδες, να σε φάνε δε γίνεται σε κάποια άλλη χώρα ίσως .

doctor_john
05/05/2020, 16:35
Δείξε σεβασμό, αυτός το 'φτιαξε και του πήραν και το μηχανάκι τσάμπα :lol:

nikonian
05/05/2020, 16:44
Ω, ναι! Ήταν τότε σε μια μάζωξη στο Καλλιμάρμαρο , κουβέντιαζα με τον φίλο τον Στάθη, που μου ανακοίνωσε ότι δημιούργησαν ένα νέο φόρουμ και ήθελαν στήριξη και συμμετοχή. Φυσικά την άλλη μέρα γράφτηκα.Για να είμαι ειλικρινής όμως έλειψα αρκετά χρόνια.

doctor_john
05/05/2020, 16:47
Κάποιο χαρτί, μια υπεύθυνη δήλωση, κάτι, έχετε κάνει με το κατάστημα;

nikonian
05/05/2020, 16:58
Κάποιο χαρτί, μια υπεύθυνη δήλωση, κάτι, έχετε κάνει με το κατάστημα;


Όχι . Μόνο μια απόδειξη έχω για την προκαταβολή που έδωσα και γράφει και το υπόλοιπο ποσό που χρωστάω για την ανταλλαγή.
Νομικά έχω κάποιο πάτημα, άλλωστε δεν έχω υπογράψει πουθενά ότι πήρα έστω ένα ευρώ για το παλιό μου μηχανάκι που πέρασε στο κατάστημα. Το θέμα είναι να μην χρειαστεί να μπλέξεις νομικά.
Απλά έχω χάσει τον ύπνο μου , γιατί έχω κάνει δεκάδες ανταλλαγές στο παρελθόν και κάτι τέτοιο δεν μου έχει ξανατύχει.

doctor_john
05/05/2020, 17:07
Ε, μη χαλιέσαι χωρίς να έχει γίνει κάτι.
Θεωρητικά, ναι μπορεί να σε εξαπατήσουν, τώρα αν θα επιλέξει να εκτεθεί ένα κατάστημα για ένα μηχανακι..

Και καλά το μηχανάκι, να χάσει και το υπολοιπο ρευστού αυτή την εποχή; κάνε λίγο υπομονή, πιστεύω θα λήξει ομαλά το θέμα.

nikonian
05/05/2020, 17:24
Να' σαι καλά Dr , κυρίως το έγραψα μέσα για την περίπτωση που υπάρχει καμιά καινούρια "μόδα" που την αγνοώ, λόγω της μακράς μου αποχής.

P.S (γμτ μου και είμαι μια βδομάδα τώρα που κοιμάμαι και ξυπνάω με την εικόνα του SV , σαν 20χρονο)

doctor_john
05/05/2020, 17:47
Eίσαστε καλά παιδιά οι φωτογράφοι. Με έριξες και με το δικύλινδρο..

nikonian
08/05/2020, 07:18
Τελικά όλα πήγαν καλά. Απλά να έχετε υπ' όψιν ότι οι μεταβιβάσεις αυτή την εποχή είναι δύσκολες και καθυστερούν, ακόμα και για τους διεκπεραιωτές μερικές φορές. Αν πας μόνος σου να μεταβιβάσεις θα υποφέρεις. Λείπει πολύ προσωπικό.

WRC
20/05/2020, 20:30
την Δευτερα 18/05/20 πουλησα με διεκπαιρεωτη αυθημερον σον Χολαργο. κανονικα με ραντεβου κτλ. τελειωσα ομως σε μια ημερα.

George_M.
31/05/2020, 10:25
Δλδ χωρις διεκπαιρεωτη καλα κρασια;
Ρωταω γιατί ειμαι μςς στην βδομαδα για μςταβιβαση...
Ραντεβου πως κ με ποιον έκλεισες;

BLiTzER
31/05/2020, 10:27
3 μεταβιβάσεις με διεκπεραιωτή μέσα στον μήνα αυθημερόν. :lol: Δε θα προσπαθούσα καν μόνος μου, με τις ουρές που έχω δει στα υπουργεία.

o_gavros
31/05/2020, 11:20
Σαξες στορυζ ολουθε...

panavour
31/05/2020, 12:34
3 μεταβιβάσεις με διεκπεραιωτή μέσα στον μήνα αυθημερόν. :lol: Δε θα προσπαθούσα καν μόνος μου, με τις ουρές που έχω δει στα υπουργεία.

Eκάστη το μαλλι?

BLiTzER
31/05/2020, 12:38
Από 20 έως 30€, η αμοιβή του.

dimitris23
31/05/2020, 16:53
Μεταβιβαση μέσω κεπ δεν γίνεται; ψάχνομαι για αγορά μεταχειρισμένου και θα ανέβω Αθήνα από επαρχία. Τις γίνεται με τις μεταβιβασεις;

George_M.
31/05/2020, 17:26
Πας καπου συγκεκριμένα η σε ενα απο τα εξω εκει γυρω γραφεια;
Ναι το μαλι ποσο;
Το πληρώνουν 50/50 οι συμβαλλόμενοι;

BLiTzER
31/05/2020, 17:48
Πας καπου συγκεκριμένα η σε ενα απο τα εξω εκει γυρω γραφεια;
Ναι το μαλι ποσο;
Το πληρώνουν 50/50 οι συμβαλλόμενοι;

Τώρα πάω σε έναν συγκεκριμένο που φαίνεται γνώστης και είναι ακριβώς απέναντι από το Μεταφορών. 20-30€, όπως είπα, συν το παράβολο φυσικά. Ο αγοραστής το πληρώνει σε όσες μεταβιβάσεις έχω κάνει, αλλά ό,τι συμφωνήσετε.

George_M.
31/05/2020, 17:54
Ωραία,ευχαριστώ.
Αν θες δωσε πμ με στοιχεια να παω κατευθείαν.

Dani_26
31/05/2020, 19:09
Με ΚΕΠ φυσικα και γινεται.
Λογω το ιου πρεπει να κλεισεις ραντεβου ομως,το οποιο δεν ειναι και δυσκολο.Ευκολα θα βρεις στην μερα που επιθυμεις.

Το νταβατσιλικι με τους διεκπαιρεωτες ειναι αδιανοητο.

toyar
31/05/2020, 19:45
Το αδιανόητο με το απαραίτητο είναι θέμα μπρουκλιας

BLiTzER
31/05/2020, 19:57
Έχω κάνει πολλές μεταβιβάσεις, πάντα μόνος μου, ποτέ δεν είχα δώσει ευρώ σε διεκπεραιωτή. Τώρα με τον ιό και τα μέτρα, αρνούμαι να στηθώ 3 ώρες στην ουρά. Ο χρόνος μου και η ηρεμία μου αξίζουν πολύ περισσότερα από 30€. Ο καθένας όπως βολεύεται, φυσικά.

Εννοείται, όμως, ότι ο "διεκπεραιωτής" είναι νταβατζιλίκι. Και, μάλιστα, με τις ευλογίες του κράτους, αφού βγάζουν άδεια σε 10 λεπτά, ενώ εγώ κι εσύ πρέπει να περιμένουμε 7-10 μέρες. Κι αυτό είναι εμετικό. Αλλά Ελλάδα.

panavour
31/05/2020, 20:12
Έχω κάνει πολλές μεταβιβάσεις, πάντα μόνος μου, ποτέ δεν είχα δώσει ευρώ σε διεκπεραιωτή. Τώρα με τον ιό και τα μέτρα, αρνούμαι να στηθώ 3 ώρες στην ουρά. Ο χρόνος μου και η ηρεμία μου αξίζουν πολύ περισσότερα από 30€. Ο καθένας όπως βολεύεται, φυσικά.

Εννοείται, όμως, ότι ο "διεκπεραιωτής" είναι νταβατζιλίκι. Και, μάλιστα, με τις ευλογίες του κράτους, αφού βγάζουν άδεια σε 10 λεπτά, ενώ εγώ κι εσύ πρέπει να περιμένουμε 7-10 μέρες. Κι αυτό είναι εμετικό. Αλλά Ελλάδα.

Γρηγοροσημο το λεγαμε εμεις οι παλαιοι νεε μου.

nikonian
01/06/2020, 08:58
Αποφύγετε τα ΚΕΠ όσο είναι δυνατό.

Μην νομίζετε ότι τα ΚΕΠ κάνουν μεταβιβάσεις. Απλά συγκεντρώνουν τα δικαιολογητικά και τα προωθούν αρμοδίως για να γίνει η μεταβίβαση...όταν γίνει (2 μήνες ίσως)από το υπουργείο. Στο μεσοδιάστημα , αν συμβεί ατύχημα , ευθύνεται και ο πωλητής , που είχε την ψευδαίσθηση ότι το μηχανάκι είχε φύγει πλέον από το όνομά του.
Επιπλέον και ο αγοραστής είναι ακάλυπτος, γιατί υπάρχει η πιθανότητα για διάφορους λόγους,να μην ολοκληρωθεί ποτέ η μεταβίβαση (συνέβη σε γνωστό), ενώ έχει δώσει τα λεφτά του.