PDA

View Full Version : Suzuki Ts 200 R Πρώτο μηχανάκι



BigRay
06/05/2020, 01:46
Καλησπέρα σε όλους,

Με λένε Βαγγέλη, είμαι 24 και ξεκίνησα να ασχολούμαι με το εντουρο τωρα. Με το μηχανοκίνητο ασχολούμαι από τα 18 μου εντατικά. Σαν δεύτερη δουλειά και χόμπι παράλληλα έχω τα καρτ, ειμαι μηχανικός σε ομαδα. Έτσι λοιπόν με τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου από τις πίστες και τα δίχρονα θέλησα να ασχοληθώ και με τις μηχανες, καθώς πάντα με σαγήνευε η ελευθερία που σου χαρίζουν.
Έτσι λοιπόν ξεκίνησα μια έρευνα γενικα για πώς θα κινηθώ ΠΡΩΤΑ από εξοπλισμό, και αφού τα πείρα ΟΛΑ πήγα στην μηχανη...
Το μπάτζετ ήταν εξαρχής περιορισμένο και δεν ήθελα να ανοιχτών πολύ, πρώτη επαφή με το σπορ θα έχει πτωσεις, φθορες, λάθος χειρισμούς οπότε θα ήταν κρίμα να πάρω ένα καλώ μηχανακι και να το δειαλυσω .
Κατέληξα στο SUZUKI TS 200 R.
Ένα παλιό on/off 200cc 2T enduro τις κλασικής εποχής των CRM, DT, KDX κ.α. Σαν μηχανάκι έχει ωραία αίσθηση, βολικό, κομψό με γλυκιά ανάρτηση που διαβάζει πολύ ωραία το χωμα. Όσο αφορά το Γκάζι τώρα, έχει γίνει μια μετατροπή στις βαλβίδες εξαγωγείς (power valve) σε μόνιμη ανοικτή θέση καθώς ήταν το ευαίσθητο σημείο του ώστε να αποφευχθεί η ζημιά στον κύλινδρο.... Και έτσι η δύναμη βγαίνει όλη μόνο ψηλα... Θα ήθελα την σοφή γνώμη σας και τις εμπειρίες σας (αν κάποιος έχει) με το εν λόγω μοντέλο, για την αξιοπιστία του και γενικά σαν μηχανάκι πώς ειναι?!...

Ευχαριστώ πολύ,
Βαγγέλης.

doctoras
06/05/2020, 10:13
Για να εχει επιβιωσει ως τωρα βρε φιλε καλο δε θα ειναι?
Τα TS ειναι μοντελα '85-92 εφάμιλλα των DT200R στην συνεχεια τα αλλαξε με την σειρα RMX.
Δεν ξερω γιατι πρεπει να ειναι ανοιχτή η βαλβιδα ροπής, εχει να κανει τι βρηκαν, τι εκαναν και τι αφησαν οι προηγούμενοι κατοχοι. Η μιξη γίνεται με την ατλια λαδιου ή απο βαζεις στο ρεζερβουάρ? ψαξου γενικα και στα διεθνη φορα για πιο εξειδικευμένες απαντησεις
Εγω ειμαι τις αποψης οτι αν παρεις ενα παλιο μοντέλο που εχει προβληματα πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη να επιλύεις ενα ενα τα θεματα κανοντας το εργοστασιακό οπως δηλαδη ειχε βγει απο την γραμμη. Γιατι τοτε το μηχανακι ηταν αξιοπιστο και εμπιστευσιμο. Οσο πιο πολλες πατέντες εχει τοσο πιο πολλα θεματα θα δημιουργηθούν οταν ξεκινησει να βγάζει
Βαλε και καμια φωτο να θυμηθούμε τα νιατα μας

leftos
06/05/2020, 10:35
Δεν βρίσκεις ανταλλάκτικά αν πάθουν κάτι όπως και σε όλα εκείνης την εποχής εκτός των dt wr yamaha...
Οπότε το παίρνεις φθηνά και με το ρίσκο να το κάνεις σκράπ σε μία στραβή.
Πάπαδες θα κάνεις και μιά χαρά είναι για να κάνεις πολλά πράγματα.
Αν υπάρχουν χρήματα τα ktm 300 αρια είναι μονόδρομος για αυτο το στύλ.

DoctoR_k6
06/05/2020, 10:57
Ηταν ενα θεμα τα power valves.
Κ με τον κουμπαρο μου οταν ειμασταν πιτσιρικαδες με τα 125αρια στο TSR ειχαμε καταργησει τα power valves λογω προβληματων κ κολληματων.
Το 200 λογω κυβικων το κανει πιο υποφερτο στα χαμηλα λογω της τρυπας αλλα ψηλα σκοτωνει.
Αν δεν εχει καποιο θεμα δουλεψε το κανονικα.
Αν θυμαμαι καλα εχει nicasil αυτο κ δεν παιρνει πανω απο 2 νουμερα πιστονακι αν κατσει στραβη.
Ψαχνεσαι για κυλινδρο κλπ κλπ μετα.
Απο περιφερειακα ηταν αρκετα καλο κ με ενα σωληνακι υψηλης μπροστα ειχε μεταμορφωθει πολυ.
Λαδι αν δεν κανεις μιξη απο ντεποζιτο δωσε μια προπορεια στην αντλια να δινει κατι τις παραπανω.

Κ οτι ξανακοιταγα με τον κουμπαρο μου μπας κ τσιμπησουμε κανα 125αρι η 200αρι διχρονακι να ξανανιωσουμε πιτσιρικαδες.
Λυσιμο/δεσιμο για αλλαγη πιστονιου μεσα σε 1 ωρα.
Τα αλλαζαμε για να το στρωσουμε με 1-2 μερες κ να παμε διακοπες Κρητη η Ευβοια...ωρε εποχες!!

BigRay
06/05/2020, 20:17
Καλησπέρα παιδια,

Το μηχανάκι όταν το πείρα ήταν ετσι.... Ο προηγούμενος το είχε επισκευάσει... Το πρόβλημα ήταν το εξής.... Το power valve είναι μια διερουμενη βαλβίδα... Από την χρήση άρχιζε να ξεχιλωνει λιγο λίγο το δαχτυλίδι της μισής βαλβίδας που ενωνωταναι με την άλλη μισή και στο τέλος κοβόταν και η βαλβίδα έπεφτε μέσα στον Κύλινδρο με τραγικά αποτελέσματα.... Οπότε οι πιο παλιοί τις ένωναν και τις έβαζαν σε μόνιμη ανοικτή θέση και το πρόβλημα της αξιοπιστίας λυνόταν.
Εγώ από όταν το πείρα καταργείσα το μικρό ρεζερβουάρ του λαδιού και βάζω έτοιμη Μιξη με 2.5% λάδι CASTROL racing 1 full synthetic. Έχω κάνει ανακατασκευή το καρμπιρατερ (και καθαρισμό με υπερηχους)με βάση το Manual και το έχω φέρει σε κατάσταση Καινούργιου. Καινούργια ένδυση στην σέλα με μαύρο αντιολισθητικο υλικό.
Αλλαγή ball joint στο πίσω αμορτισέρ. 'Καινούριο" ρεζερβουάρ με πλαστικοποιημένο εσωτερικό. Custom φίλτρο αέρα με σφουγγάρι Κ&Ν. Χούφτες με εσωτερικό αλουμίνιο Shark. Tekegawa χερούλια. Shark μανέτα συμπλέκτη. Καθαρισμος εξάτμισης με φωτια... Κιτ επισκευής φρένα μπρος πίσω. Τακάκια μπρος πίσω suzuki. Και μένουν να ασχοληθώ με ρουλεμαν τροχων (προληπτικά) φωτό στο τέλος που θα το δεσω!!

BigRay
06/05/2020, 20:28
417996
417997
417998

doctoras
06/05/2020, 22:01
Ουαου!! Πολυ ωραιο το εχεις και εχεις κανει καλη δουλειά!
Μηπως ειναι το RMX και οχι TS?
Δεν εχω εμπειρία στο συγκεκριμένο προβλημα που συζητάτε, προσωπικα είχα το kdx250sr '96, δεν ειχα προβλημα ουτε με την βαλβιδα ροπής και δουλευε με την αντλια λαδιου. Ψαξου στο εξωτερικό θα υπαρχει μεγαλύτερη βαση δεδομένων

BigRay
06/05/2020, 22:32
Ευχαριστώ πολύ Doctor! Θα ανεβάσω τελειωμένο... Όχι είναι TSR, το RMX ήταν το Motocross που έβγαζε η suzuki. Ίσως σε μπερδεύει το φτερό που έχω αλλάξει πίσω!

doctoras
06/05/2020, 22:40
Τα μοντελα τα θυμαμαι σα χθες, RMX250 ηταν το ψευδοεντουρο και το cross ηταν το RM250
Παρε και τα χαρακτηριστικά του να δεις
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_rmx250%2091.htm
Και η φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ με το δικο σου

doctoras
06/05/2020, 22:51
Αντιστοίχως τα kdx & kx / crm & cr / wrz & wr

BigRay
06/05/2020, 22:55
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_ts200r%2096.htm αυτό έχω εγώ

doctoras
06/05/2020, 23:03
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_ts200r%2096.htm αυτό έχω εγώ

Πολυ ωραιο! Ειναι μαλλον η τελευταία του εκδοση του και εχει δανειστεί κοστούμι απο το rmx
της ιδιας χρονιάς
Βαλε αν θελεις την εξελιξη σε φωτό οσο το προχωράς

BigRay
06/05/2020, 23:21
Ειναι το τελευταίο μοντέλο μετά έγινε RMX θα ανεβάσω σύντομα!!

Λευκάδιος
07/05/2020, 01:00
Τα μοντελα τα θυμαμαι σα χθες, RMX250 ηταν το ψευδοεντουρο και το cross ηταν το RM250
Παρε και τα χαρακτηριστικά του να δεις
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_rmx250%2091.htm
Και η φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ με το δικο σου

Το RMX έβγαινε σε δύο εκδόσεις, την εντουρο (RMX250) και την ψευδοεντούρο (RMX250S) που είχε φλας, βάση πινακίδας κλπ.


Ειναι το τελευταίο μοντέλο μετά έγινε RMX θα ανεβάσω σύντομα!!Τα δύο μοντέλα υπήρξαν και παράλληλα. Όπως και να έχει το δικό σου φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του :a013:

KotsosDR
07/05/2020, 09:27
Καλή αρχή :beer: , ωραία τα παλιά δίχρονα , το μόνο κακό είναι τα ανταλλακτικά , και εγώ πέρυσι χαλβάδιαζα ένα ωραίο crm 250 AR και καμιά φορά μετανιώνω που δεν το είχα πάρει.

SeniorCanardo
07/05/2020, 11:32
Αντιστοίχως τα kdx & kx / crm & cr / wrz & wr

Κάποιες διευκρινίσεις για την ιστορία και μόνο.

WRZ 250 ήταν ένα ΥΖ 250 με Wide Ratio (WR) άλλο σετάρισμα σε αναρτήσεις πιο κοντά σε enduro.

To WR από την άλλη υπήρχε σε δύο εκδοχές το WR200 που ήταν το "καθαρό", με πλαστικό ντεπόζιτο, άλλη ηλεκτρονική, χωρίς πατάκια συνεπιβάτη ....
και το DT-WR που ήταν το "πολιτικό", με μεταλλικό ντεπόζιτο κλπ.

To CRM με το CR δεν είχα τίποτα κοινό πέρα από τα 2 πρώτα γράματα στο όνομα τους.
Ίσως να είχαν τα ίδια πλαστικά στην πρώτη έκδοση (ΜΚ Ι, 1989-1990).

KX= motocross
KDX= enduro
Δεν μοιράζονται από όσο ξέρω κανένα μέρος.

Μπράβο στον φίλο για την επιλογή, το θάρρος και το κουράγιο του.

Είμαι fun των χωμάτινων της δεκατίας του '90, αλλά όλοι μου λένε να μην μπλέξω γιατί η έυρεση ανταλλακτικών είναι μεγάλο θέμα.
Εγώ πάλι τα "κοιτάω σαν ξερολούκουμα" :D
Καλή επιτυχία στο rebuild σου.

BigRay
07/05/2020, 22:50
Καλησπέρα παιδια,
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλα σας λόγια !!! Το μηχανάκι όταν το πήρα ήταν κουρασμένο, πολλές πατέντες επάνω και είχε περάσει από 300 μηχανικούς. Είμαι της άποψης όσο πιο εργοστασιακό τόσο πιο καλό... Ανταλλακτικά όντως δεν υπάρχουν και θέλει πολύ ψάξιμο αλλά αν έχεις μεράκι και όρεξη όλα γίνονται... Στην χρήση είμαι πολύ προσεκτικός περνάω ωραία χωρίς να το κάνω βιδες. Νομίζω πως όταν τελειώσει όλο το πρότζεκτ και το το φέρω σε κατάσταση Καινούργιου, θα έχω ένα πολύ διασκεδαστικό και αξιόπιστο παιχνίδι, που δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα σύγχρονο...

BigRay
14/05/2020, 22:02
Το πριν και το μετα, σχεδον ετοιμο...

418204

418205

418206

418207

BigRay
14/05/2020, 22:05
418208

418209

buckley
15/05/2020, 05:40
Ωραίο, με το tricolore μόνο σκέψου κάτι .

BigRay
15/05/2020, 06:47
Ωραίο, με το tricolore μόνο σκέψου κάτι . Τι??

buckley
15/05/2020, 07:11
Πλην του μαύρου υπάρχουν 3 χρώματα (tricolore) που δεν συνδυάζονται στο μάτι .Μήπως να βαφες τη μάσκα το μπλε του σκελετού ?
:wave2:

BigRay
15/05/2020, 21:58
Κάποια στιγμή θα τα βάψω όλα κίτρινα :)

sapila racing
16/05/2020, 11:18
Κάποια στιγμή θα τα βάψω όλα κίτρινα :)

Ετσι να κάνεις, θα ομορφύνει πολύ! :beer: