PDA

View Full Version : Συμπλεκτης..



Redreck
06/05/2020, 12:57
Χαιρετε
Λοιπον προκειται να παρω την πρωτη μηχανη μου με συμπλεκτη και να πω την αληθεια τρεμω λιγο στην ιδεα του συμπλετη γιατι δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε. Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας και καποια κολπα για να τον μαθω ευκολα γιατι ακουω απο πολλους αλλα δεν ξερω τι να πιστεψω πχ

Εχω ακουσει να λενε οτι για να κατεβασεις ταχυτητα δεν χρειαζεται να πατας συμπλεκτη ενω αλλοι λενε το αντιθετο και ετσι δεν ξερω τι να πιστεψω
Καθε οδηγια που θα μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτη

Ευχαριστω προκαταβολικα!

o_gavros
06/05/2020, 13:23
Δίπλωμα έχεις;

doctor_john
06/05/2020, 13:23
Γράψε αν θέλεις τις πληροφορίες που χρειάζονται, πόσο χρονών είσαι ,
πόσα χρόνια οδηγείς χωρίς συμπλέκτη και τι, ποια μοτό αναφέρεσαι για πρώτη με συμπλέκτη
που θα την κυκλοφορίσεις, οδηγείς αυτοκίνητο με συμπλέκτη, γνωρίζεις τι κάνει ο συμπλέκτης;

Ο συμπλέκτης είναι κάτι πολύ εύκολο που θα μάθεις γρήγορα και θα πάψει να σε απασχολεί γρήγορα.
Κάθε μοτοσυκλέτα διαφέρει όσον αφορά την λεπτομέρεια ανταπόκρισής της στον συμπλέκτη, τον συνηθίζουμε όμως
πολύ γρήγορα και δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα.

Μπορείς να κάνεις αλλαγές ταχυτήτων σε αρκετές μοτό χωρίς συμπλέκτη αλλά μόνο αν υπάρχει ανάγκη.
Αυτό προϋποθέτει οτι γνωρίζεις την βασική λειτουργία του όμως και διαχειρίζεσαι την μοτό ανάλογα.

Ένα πολύ απλό τρυκ, μόνο για να ξεπεράσεις την όποια ανασφάλεια έχεις, είναι να κάνεις την κίνηση ανοίγμα - κλείσιμο
του γκαζιού με το δεξι χερι και ταυτόχρονα να ακολουθήσει το αριστερό ανοίγοντας και κλείνοντας το χέρι σαν
να χειριζόσουν τον συμπλέκτη και με την ίδια ταχύτητα που ανοιγοκλείνεις το γκάζι.

Εννοώ να το δοκιμάσεις τώρα που το διαβάζεις, εικονικά για να σου φύγει η έννοια. ;)

καλως ήρθες!

Redreck
06/05/2020, 13:28
Για 50αρι η οποια ειναι και η μηχανη 50αρα αλλα διχρονη δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο

Aprilia sx 50

Redreck
06/05/2020, 13:30
Γράψε αν θέλεις τις πληροφορίες που χρειάζονται, πόσο χρονών είσαι ,
πόσα χρόνια οδηγείς χωρίς συμπλέκτη και τι, ποια μοτό αναφέρεσαι για πρώτη με συμπλέκτη
που θα την κυκλοφορίσεις, οδηγείς αυτοκίνητο με συμπλέκτη, γνωρίζεις τι κάνει ο συμπλέκτης;

Ο συμπλέκτης είναι κάτι πολύ εύκολο που θα μάθεις γρήγορα και θα πάψει να σε απασχολεί γρήγορα.
Κάθε μοτοσυκλέτα διαφέρει όσον αφορά την λεπτομέρεια ανταπόκρισής της στον συμπλέκτη, τον συνηθίζουμε όμως
πολύ γρήγορα και δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα.

Μπορείς να κάνεις αλλαγές ταχυτήτων σε αρκετές μοτό χωρίς συμπλέκτη αλλά μόνο αν υπάρχει ανάγκη.
Αυτό προϋποθέτει οτι γνωρίζεις την βασική λειτουργία του όμως και διαχειρίζεσαι την μοτό ανάλογα.

Ένα πολύ απλό τρυκ, μόνο για να ξεπεράσεις την όποια ανασφάλεια έχεις, είναι να κάνεις την κίνηση ανοίγμα - κλείσιμο
του γκαζιού με το δεξι χερι και ταυτόχρονα να ακολουθήσει το αριστερό ανοίγοντας και κλείνοντας το χέρι σαν
να χειριζόσουν τον συμπλέκτη και με την ίδια ταχύτητα που ανοιγοκλείνεις το γκάζι.

Εννοώ να το δοκιμάσεις τώρα που το διαβάζεις, εικονικά για να σου φύγει η έννοια. ;)

καλως ήρθες!




Αρχικα ειμαι 17μισο
Οχι δν εχω καποια εμπειρια με αυτοκινητα εχω μια εμπειρια με τα παπια αλλα επειδη ειμαι σχετικα ψηλος θελω να αλλαξω στο aprilia sx 50 γιατι δεν βολευομαι στα παπια

Redreck
06/05/2020, 13:32
Δίπλωμα έχεις;

Ναι εχω αλλα ειμαι της ιδεολογιας οτι στην σχολη οδηγων δεν μαθαινεις να οδηγας απλα σε κανουν νομιμο μαθαινεις να οδηγας με τον καιρο πιστευω και γιαυτο ζηταω και καποια παραπανω οδηγια να βελιτωθω πιο πολυ

OldMan
06/05/2020, 14:08
Ναι εχω αλλα ειμαι της ιδεολογιας οτι στην σχολη οδηγων δεν μαθαινεις να οδηγας απλα σε κανουν νομιμο μαθαινεις να οδηγας με τον καιρο πιστευω και γιαυτο ζηταω και καποια παραπανω οδηγια να βελιτωθω πιο πολυ

Βρες μια μεγαλη αλανα, ανεβασε το ρελαντι στον θεό, δεσε το δεξι σου χερι πισω απο την πλατη σου και βουρρρ...
(ααα... καθισε και οσο μπροστα γινεται στο τεπόζιτο..)

kostaskk
06/05/2020, 14:59
6 ταχύτητες και τελική 70-100km/h θα μάθεις σίγουρα καλά τον χειρισμό του συμπλέκτη γιατί το μηχανάκι αυτό θέλει συνέχεια αλλαγές,

Redreck
06/05/2020, 18:02
6 ταχύτητες και τελική 70-100km/h θα μάθεις σίγουρα καλά τον χειρισμό του συμπλέκτη γιατί το μηχανάκι αυτό θέλει συνέχεια αλλαγές,

αυτο το κανει πιο δυσκολο η πιο ευκολο που και καλα θα μαθω καλα τον συμπλεκτη αν ειναι να χρησιμοποιητε συνεχεια?

Bladerunner
06/05/2020, 18:16
Βρε, τράβα πάρε το μηχανάκι! Και... καλές βόλτες! (Μισή ωρίτσα χρειάζεται να σου δείξει κάποιος τα βασικά)

karateo
06/05/2020, 18:47
Δίπλωμα πήρα με παπάκι.
Το αναβάθμισα παλιά με μία αίτηση.
Συμπλέκτη δεν είχα πατήσει ποτέ.
Νοίκιασα ένα tracer 700 και πήγα δικάβαλο βόλτα ~200χλμ με τα πήγαινε-έλα.


Οκ, 2-3 αλλαγές τις έκανα παπίσιες (ανάποδες!) που ευτυχώς το κατάλαβα και δεν άφησα συμπλέκτη και μπορεί να είχα λίγες περισσότερες στροφές στο ξεκίνημα. Σίγουρα μου έσβησε κιόλας.
Σιγά το πράγμα δηλαδή.

Καλές βόλτες!

ΥΓ. Όταν ξεκινούσα απο τα ενοικιαζόμενα με ρώτησε ο ιδιοκτήτης αν ξέρω :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/05/2020, 03:56
Δίπλωμα πήρα με παπάκι.
Το αναβάθμισα παλιά με μία αίτηση.
Συμπλέκτη δεν είχα πατήσει ποτέ.
Νοίκιασα ένα tracer 700 και πήγα δικάβαλο βόλτα ~200χλμ με τα πήγαινε-έλα.


Οκ, 2-3 αλλαγές τις έκανα παπίσιες (ανάποδες!) που ευτυχώς το κατάλαβα και δεν άφησα συμπλέκτη και μπορεί να είχα λίγες περισσότερες στροφές στο ξεκίνημα. Σίγουρα μου έσβησε κιόλας.
Σιγά το πράγμα δηλαδή.

Καλές βόλτες!

ΥΓ. Όταν ξεκινούσα απο τα ενοικιαζόμενα με ρώτησε ο ιδιοκτήτης αν ξέρω :D

Πηγές στο τύπο από τη χερσόνησο?Άπαιχτος έτσι?Μηχανοβιος και έχει ότι μηχανάκι θες μέσα. Έχω νοικιάσει 2 φορές και φέτος θα ήθελα να χτυπήσω ένα adventure 950.

OldMan
08/05/2020, 13:50
φέτος θα ήθελα να χτυπήσω ένα adventure 950.

Αυτό να δεις πως θα ήθελε να σε χτυπήσει (και μαλιστα αρκετα..) γι αυτο proceed with caution & respect..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/05/2020, 22:16
Αυτό να δεις πως θα ήθελε να σε χτυπήσει (και μαλιστα αρκετα..) γι αυτο proceed with caution & respect..

Δουλειά σου εση.

OldMan
11/05/2020, 12:22
Δουλειά σου εση.

Μπααα..?? Κάναμε την αγορα του αιώνα και βγαζουμε γλωσσα..??