PDA

View Full Version : Πως ελέγχω τα τακάκια?



CuckooDestroyer
08/05/2020, 17:33
Για πείτε ρε παιδιά , σε δίκυκλο με δισκοπλακα , πως μπορώ να ελέγξω αν τα τακάκια χρειάζονται αλλαγή η αν είναι εντάξει?

Ψάχνω τόση ώρα για έναν οδηγό και δεν βρίσκω πουθενά

I-want-a-moto
08/05/2020, 18:05
Κοίτα φωτογραφίες πόσο ψωμί έχουν καινούργια και μετα δες τα δικά σου αν έχει μείνει κοντά το ~1/5 και κάτω καλό είναι να τα αλλάξεις. Αν λύσεις τη βίδα της δαγκάνας και την ανοίξεις μπορείς να δείς καλά τη φθορά στο ένα από τα 2. Τα περισσότερα έχουν και κάτι μεταλικά εξογκώματα που τρίβονται στο δίσκο και τρίζουν όταν κατέβει πολύ το υλικό από τα τακάκια για να το καταλάβεις να τα αλλάξεις. Όλα νομίζω έχουν και γραμμές πάνω τους οι οποίες όταν πάψουν να διακρίνονται είναι καιρός για αλλαγή.

CuckooDestroyer
08/05/2020, 18:07
Ααα , και εγώ που νόμιζα ότι απλά τα κοιτάς χωρίς να λύσεις τπτ...

Επειδή τα κοίταγα και δεν έβλεπα τπτ χαχαχαχ

o_gavros
08/05/2020, 19:21
Μπορείς και με το κοίταγμα αλλά θέλει σκιλζ τουλάχιστο Δαλάι Λάμα.

(Βασικα παίρνεις ένα φακό για διευκόλυνση και φέγγεις πάνω από την δαγκάνα εκεί όπου πατάνε τα τακάκια.ενδεικτικα μπορείς να δεις αν έχουν ή αν τελείωσαν. )

doctor_john
08/05/2020, 19:42
Αν κάνεις κάτι τέτοιο, δεν είναι καλή στιγμή να τους κάνεις και ένα καθάρισμα όπως είναι;
Με αέρα έχω δοκιμάσει, δείχνει λογικό αλλά δεν το έχω συζητήσει με κάποιον που να ξέρει.

o_gavros
08/05/2020, 19:48
Ο άνθρωπος δεν ξέρει πως τα ελέγχουν καν.
Νομίζω ότι με το καθάρισμα θα πάει αλλού η μπάλα και κάποιος θα την ψάχνει.

toyar
09/05/2020, 07:30
κυριοι οταν καποιος δεν ξερει να διακρινει το τακακι δεν του λεμε να λυσει τη δαγκανα
φρενα ειναι...........

toyar
09/05/2020, 07:32
418037

viper1
09/05/2020, 09:57
418037

Όταν παύει να φαίνεται η εγκοπή είσαι για αλλαγή

cosgili
09/05/2020, 10:13
κυριοι οταν καποιος δεν ξερει να διακρινει το τακακι δεν του λεμε να λυσει τη δαγκανα
φρενα ειναι...........

'Οντως ρε παίδες...
Φαίνεται ότι ο άνθρωπος έχει μαύρα μεσάνυχτα. Το να λύσει δαγκάνα είναι τουλάχιστον επικίνδυνο. Τα τακάκια πάντως μια χαρά φαίνονται ακόμα και με τη δαγκάνα πάνω, αρκεί να ξέρεις να τα διακρίνεις, μιας που με τη μούργα που έχουν πάνω,φαίνονται ένα με το όλο σύστημα.

Parking
09/05/2020, 13:45
Όταν παύει να φαίνεται η εγκοπή είσαι για αλλαγή

κι ένας φακός βοηθάει να ...δεις
αν ακούς ένα χρρρρτστστστσχρρρρρ θες και δίσκο γιατί
του έσκισες τον Ιδομενέα

nikonian
09/05/2020, 13:48
Προσοχή σε μια λεπτομέρεια:
Αν έχει συνδυασμένα φρένα, πρέπει να τσεκάρεις και τα δυο τακάκια, γιατί φθείρονται ανομοιόμορφα.

Sebastian1980
09/05/2020, 18:33
Άλλη μια ένδειξη ότι είσαι για αλλαγή τακάκια είναι ότι η στάθμη από τα υγρά φρένων (από το μικρό τζαμακι που έχει) είναι πολύ χαμηλά.

CuckooDestroyer
10/05/2020, 21:57
Άλλη μια ένδειξη ότι είσαι για αλλαγή τακάκια είναι ότι η στάθμη από τα υγρά φρένων (από το μικρό τζαμακι που έχει) είναι πολύ χαμηλά.

Υπάρχει περίπτωση να θέλω αλλαγη και τα υγρά να είναι όπως πρέπει;

viper1
10/05/2020, 22:06
Υπάρχει περίπτωση να θέλω αλλαγη και τα υγρά να είναι όπως πρέπει;

Ναι. Αν δεν έχεις ιδέα τι γίνεται και βλέπεις την στάθμη να κατεβαίνει και συμπληρώνεις υγρά χωρίς να ελέγξεις για διαρροές και τακάκια ναι.

WRC
20/05/2020, 20:37
για το καθαρισμα μπορεις να παρεις ενα σπρει καθαριστικων φρενων. ενα πινελακι μπορει να σε βοηθησει επιπλεον.προς Θεου οχι wd/40 και γενικα οποιοδηποτε λιπαντικο. αν θες την δαγκανα με ενα πανακι και λιγο σπρει που θα ριξεις στο πανακι μπορεις να την περασεις για να καθαριστει και να γυαλιζει. τα τακακια φαινονται συνηθως στα περισσοτερα moto με το ματι. αν η παστα εχει ψωμο φαινεται..υργα φρενων δεν κατεβαινει ευκολα η σταθμη ασε που πολλες φορες δεν φαινεται σε πολυκαιρισμενο μηχανακι καλα η σταθμη. στο πισω δοχειο φαινεται αλλα στα μπροστα το ματακι πολλες φορες δεν...γενικα μην ανοιξεις δαγκανα αν δεν το εχεις. τα φρενα σε συνεργειο παντα αν δεν το εχουμε. ειναι θεμα ασφαλειας.

viper1
20/05/2020, 22:41
Παλιά οδοντόβουρτσα θα σε βοηθήσει πολύ όπως και αν βρεις ισοπροπυλικη αλκοόλη. Καθαριστικό που δεν χαλάει τα oring

nikonian
21/05/2020, 16:28
Παλιά οδοντόβουρτσα θα σε βοηθήσει πολύ όπως και αν βρεις ισοπροπυλικη αλκοόλη. Καθαριστικό που δεν χαλάει τα oring

Μαγικό καθαριστικό (και απολυμαντικό) για όλα τα ηλεκτρονικά, που δεν καταστρέφει τίποτα και είναι και φτηνή στο φαρμακείο (τουλάχιστον πριν τον κορωνοϊό)

katsar
21/05/2020, 17:34
Να κάνω μια ερώτηση ,αφού πήγε στο καθάρισμα το θέμα.
Εγώ -καλώς ή κακώς- ρίχνω απλά νερό παντού να φύγουν οι σκόνες-βρωμιές και μετά φυσάω καλά με αέρα εξωτερικά και μέσα στα τακάκια όσο γίνεται από την πάνω πλευρά της δαγκάνας.
Το καθαριστικό φρένων και η αλκοόλη που αναφέρατε ,είναι για εξωτερικό καθάρισμα της δαγκάνας ή και του δίσκου;Σε επαφή αυτών των υλικών με τα τακάκια δεν υπάρχει πρόβλημα;

CuckooDestroyer
21/05/2020, 17:37
Καθαρίζετε τα φρένα;

Pew
21/05/2020, 18:16
Καθαρίζετε τα φρένα;
Ρώτα μας και αν αναπνέουμε!!! :lol:

toyar
21/05/2020, 18:49
Αν υπήρχε πρόβλημα δε θα λεγόταν καθαριστικό φρενων

o teos
21/05/2020, 20:29
Υπάρχει προβλημα..τα brake cleaner είναι για δίσκους και μεταλλικές επιφάνειες...ΟΧΙ ΣΤΑ oring ΟΧΙ στα τακάκια....για τα εμβόλα στις δαγκάνες σαπούναδα με οδοντοβουρτσα και νερό για ξέπλυμα όλα καθαρά και ασφαλή...αν δεν ξέρει κάποιος καλό είναι να μη δίνει συμβουλές αυθαίρετα ειδικα σε θέματα που έχουν να κάνουν με φρένα....ενα καλο καθαριστικό είναι το simple green πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό γενικής χρήσης Αλλά εδώ δε το βρίσκεις εύκολα....αυτα...

nikonian
21/05/2020, 21:06
Καθαρίζετε τα φρένα;

Έλα μου ντε! Εγώ τόσα χρόνια μόνο τη ζελατίνα του κράνους καθαρίζω. Δεν κάνω πλάκα. Όλα τα άλλα τα αναθέτω στη βροχή.

toyar
21/05/2020, 21:52
Κάτι δε λες καλά γιατί στα εξουσιοδοτημένα λούζουν τα ταμπούρα με brake cleaner
Σιαγόνες τσιμουχες τα πάντα....
Και στις δαγκάνες το ίδιο
Ουσιαστικά είναι degreaser δλδ αφαιρεί λάδια από παντου

o teos
21/05/2020, 22:02
Εγώ ξέρω από μάστορα σωστό ότι στα oring δεν κάνει καλό τώρα τι κάνουν τα συνεργεία δεξιά και αριστερά δε με πολύ απασχολεί ιδιαίτερα ειδικά στην Ελλάδα που τα περισσότερα είναι σε καθεστώς 1980 έλα ιαπωνικό είναι βάλε και ελαιόλαδο...ολα απόψεις και γνώμες είναι..προχωραμε Εγώ προτιμώ στα φρένα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...αυτα..:wave2:

viper1
21/05/2020, 22:09
Κάτι δε λες καλά γιατί στα εξουσιοδοτημένα λούζουν τα ταμπούρα με brake cleaner
Σιαγόνες τσιμουχες τα πάντα....
Και στις δαγκάνες το ίδιο
Ουσιαστικά είναι degreaser δλδ αφαιρεί λάδια από παντου

Σιαγωνες άντε και τρώγεται γιατί δεν έχει oring. Για τις δαγκάνες όμως νομίζω είναι έγκλημα. Αλλά στα περισσότερα συνεργεία τι περιμένεις? Να σου καθαρίσουν με αλκοόλη και οδοντόβουρτσα τις δαγκάνες και brake cleaner τα ταμπουρα? Πολύ πιθανό να μην ξέρουνε την ισοπροπυλικη αλκοόλη και αφού το σπρέι γράφει απέξω brake κάνει για όλων των ειδών τα φρένα :lol:

katsar
21/05/2020, 22:42
Κατάλαβα,σας ευχαριστώ όλους όπως και να έχει.
Να πω την αλήθεια και εμένα μάστορας ( και φίλος δηλαδή ) μου είπε να μην ρίχνω χημικά αλλά να το κάνω έτσι,λίγο νερό με πίεση και μετά καλό φύσημα με αέρα.
Απλά ρώτησα γιατί έχω καιρό την απορία για το συγκεκριμένο προιόν και θα με βόλευε κιόλας να μην τρέχω σε βενζινάδικο.

toyar
21/05/2020, 22:57
Γιατί το θεωρείς έγκλημα;
Όλα τα επώνυμα γράφουν πάνω ότι καθαρίζουν τακάκια
Κανένα δε γράφει ότι είναι μόνο για ταμπούρα κι όχι για δαγκάνες
Και γιατί οπωσδήποτε ισοπροπυλική;
Το καλύτερο καθαριστικό για τα κυλινδρακια είναι το ίδιο το υγρό φρένων
Και φυσικά τα ταμπούρα έχουν ελαστικά κυαθια τα οποία δεν παθαίνουν τπτ από καθαριστικό φρενων

viper1
21/05/2020, 23:50
Γιατί το θεωρείς έγκλημα;
Όλα τα επώνυμα γράφουν πάνω ότι καθαρίζουν τακάκια
Κανένα δε γράφει ότι είναι μόνο για ταμπούρα κι όχι για δαγκάνες
Και γιατί οπωσδήποτε ισοπροπυλική;
Το καλύτερο καθαριστικό για τα κυλινδρακια είναι το ίδιο το υγρό φρένων
Και φυσικά τα ταμπούρα έχουν ελαστικά κυαθια τα οποία δεν παθαίνουν τπτ από καθαριστικό φρενων

Τα περισσότερα brake cleaners περιέχουν ακετονη και τουλουολη. Τα οποία είναι συμβατά με συγκεκριμένου υλικού κατασκευής oring. Αν γνωρίζεις το compatibility ok. Αν όχι τότε είναι έγκλημα (για εμένα).
Άλλωστε γράφεις καθαρίζει τακάκια . Πάνω στην δαγκανα όμως? Με αυτήν την λογική μπορείς να καθαρίσεις και την αλυσίδα σου . Δεν θα πάθουν Κάτι τα oring.
Τέλος πάντων. Μεγάλα παιδιά είμαστε ρίσκα παίρνουμε.

toyar
22/05/2020, 06:17
μα πως ειναι δυνατον να παιρνω ρισκο χρησιμοποιωντας ενα επωνυμο εξειδικευμενο προιον;
ολα γραφουν πανω brake pads, discs and calipers και εχουν φωτο μια δαγκανα και μια δισκοπλακα:lol:
με την ισοπροπυλικη απ το φαρμακειο ποιος εγγυαται το compatibility;
και ποιος ειπε να το ριξει στην αλυσιδα;
εγω προσωπικα δοκιμασα σε ταμπουρα διαλυμενο σουαζ με αμεσο ξεβγαλμα
δεν το προτεινω σε κανεναν αλλα το αποτελεσμα ηταν αψογο
και ξαναλεω οτι ειδικα για τα εμβολα της δαγκανας το καλυτερο καθαριστικο ειναι το υγρο φρενων

WRC
28/05/2020, 20:03
αν καταφερεται να βγαλετε υλικο απο την παστα που αφηνει το τακακι σε οποιαδηποτε ζαντα σας βγαζψ το καπέλο...με σκετο νερο στα φρενα δεν καθαριζεις τιποτα. Τα καθαριστικα φρενων αν καναν οποιαδηποτε ζημια στα ελαστικα μερη της δαγκανας προφανως δεν θα τα χρησιμοποιούσε κανενας.

ενα επωνυμο προιον που βρηκα τυχαια χωρις να κανω διαφημιση....

Για τον καθαρισμό και την απολίπανση κατά τις εργασίες συντήρησης και επισκευής.

Γρήγορο στέγνωμα και υψηλή καθαριστική δράση:

• Γρήγορη και αποτελεσματική αφαίρεση της κάπνας, του γράσου, της σκόνης φρένων και των ελαιωδών υπολειμμάτων.

• Καθαρισμός χωρίς υπολείμματα.

Δεν περιέχει ασετόν.

Μεγάλη συμβατότητα υλικού με βερνίκια, πλαστικά, φλάντζες και ελαστικά.

Δεν περιέχει προσροφήσιμες οργανικές αλογονούχες ενώσεις (ΑΟΧ) και σιλικόνης

Προσοχή! Δεν είναι κατάλληλο για καθαρισμό επιφανειών σημείων συγκολλήσεων.

Πεδία χρήσης: Για την γρήγορη αφαίρεση των λιπαρών/ ελαιωδών κατάλοιπων, της κάπνας, της σκόνης φρένων σε οχήματα, δισκόφρενα, ταμπούρα, περιβλήματα κινητήρα και κιβωτίου μετάδοσης, κ.λ.π.

Υποδείξεις: Μην ψεκάζετε επάνω σε θερμά εξαρτήματα. Πριν από τη χρήση σε ελαστικά ή πλαστικά μέρη και βαμμένες επιφάνειες, ελέγξτε τη συμβατότητα του καθαριστικού σε ένα μη ορατό σημείο.

o teos
28/05/2020, 21:24
Πάω να χασμουρηθω κάπου...το κάνω χρόνια με απλη σαπουναδα και ξεβγαλμα με νερό....:yawn:

WRC
31/05/2020, 20:30
καθαριζοντας κοντα 25 χρονια ζαντες απο αυτοκινητα και μοτοσυκλετες πρεπει να ειμαι πολυ ατυχος οταν πλενω τα οχηματα και δεν μπορω να βγαλω την πουδρα απο τακακια...ειδικα στο ktm duke που εχω τελευτια στην πισω ζαντα το μιγμα απο πουδρα απο τακακι και λιπαντικο αλυσιδας απο το motul που βαζω δεν φευγει χωρις πανι και wd /40 ή καθαριστικο φρενου...αν εσεις τα καταφερνετε με νερο...οκ!

katsar
31/05/2020, 20:50
Εγώ με ταπεινά μωρομάντηλα πάντως κάνω την πίσω ζάντα γυαλί .Ούτε καν σαπουνάδα.

o teos
31/05/2020, 20:58
Πάρε ένα μπουκάλι παραφινελαιο καθαρό και ένα πινέλο.....και μετά απλά ένα σκούπισμα με στεγνό πανι...θα εκπλαγείς...ειδικα στην πίσω ζάντα με τα κατάλοιπα από σπρευ...καμια φορά το ότι κάνουμε κάτι 45 χρόνια δε σημαίνει ότι ντε και καλά είναι το πιο σωστό η ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος....προχωραμε..

nikonian
01/06/2020, 08:36
Πάρε ένα μπουκάλι παραφινελαιο καθαρό και ένα πινέλο.....και μετά απλά ένα σκούπισμα με στεγνό πανι...θα εκπλαγείς...ειδικα στην πίσω ζάντα με τα κατάλοιπα από σπρευ...καμια φορά το ότι κάνουμε κάτι 45 χρόνια δε σημαίνει ότι ντε και καλά είναι το πιο σωστό η ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος....προχωραμε..

Ακριβώς. 2 ευρώ /λίτρο από τη λαϊκή. Την ίδια δουλειά κάνει και το φωτιστικό πετρέλαιο. Και τα δυο καθαρίζουν τα δύσκολα (λάδια, γράσσα κλπ),είναι ασφαλή για τα πλαστικά, λαστιχάκια, o' rings κλπ