PDA

View Full Version : On off motard 150 cc



Dani_26
09/05/2020, 19:09
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Εΐμαι σε αναζητηση μηχανης μέχρι 150cc .Θέλω κατι σε on/off ή motard επειδη ειμαι ψηλός.
Ενημερωτικά είχα μεγαλη μοτοσυκλέτα προηγουμενως οποτε δεν παιρνω για να μαθω κτλπ,απλα θέλω κατι μικρο να κανω τη δουλεια μου.

Ιδανικά θα ηθελα ενα yamaha wr125R ή X.Αυτο βεβαιαα δεν εχει κυκλοφορησει ιδιαιτερα και οτι αγγελιες υπαρχουν ειναι απο επαρχία.

Για F.B Mondial SMX 125 Motard έχει κάποιος αποψη?

Καθε προταση ευπροσδεκτη.

panavour
09/05/2020, 19:15
χρημα?

Dani_26
09/05/2020, 19:18
Γυρω στα 2χιλιαρικα.Ισως λιγο πανω.

jawaforever
09/05/2020, 19:56
Τα FB Mondial φτιάχνονται στην Κίνα. Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό. Οτιδήποτε βρεις στην αγορά σήμερα είναι, είτε made in china είτε made in india.
Το μοτέρ προέρχεται από το piaggio group, είναι το ίδιο (δε νομίζω να κάνω λάθος) με αυτό που φοράνε τα αντίστοιχα aprilia και κατασκευάζεται στην Κίνα κατόπιν σχετικής άδειας.
Στα 2.500 που κοστίζει κούτα, δε νομίζω να βρεις κάτι φθηνότερο πέρα από προτάσεις Κινέζων παραγωγών.

ptc
09/05/2020, 20:09
Φιλος ειχε το Derbi Senda 125. Μου ειχε κανει καλη εντυπωση ποιοτικα και δεν ειχε καποιο θεμα οσο το κρατησε. Σαυρα βεβαια αλλα ολα σε αυτα τα κυβικα λιγο πολυ τα ιδια ειναι (πλην 2τ προφανως).

DRAKONET
09/05/2020, 20:10
https://www.car.gr/28233377-sym-nh-t
κατι τετοιο...κοαινουριο ειναι !

KotsosDR
09/05/2020, 20:16
sym nh-t 200 ή 125

KotsosDR
09/05/2020, 20:17
https://www.car.gr/28233377-sym-nh-t
κατι τετοιο...κοαινουριο ειναι !

:lol: δε σε πρόλαβα

Dani_26
09/05/2020, 20:34
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.
Θα τα τσεκαρω.

Θελω κατι οσο το δυνατον πιο λιτο,χωρις πλαστικα. Οποτε δεν με εδνιαφερε το SYM.

KotsosDR
09/05/2020, 20:47
https://www.car.gr/27103441-kawasaki-d-tracker

δές και αυτό

Biker
09/05/2020, 21:32
Για τα XT εχω ακουσει καλα λογια αλλα wr ειναι το ιδανικο στην κατηγορια. Ενας φιλος μου εχει το derbi cross city και ειναι αρκετα ευχαριστημενος. Το ζοριζει κιολας παρολαυτα δεν εχει βγαλει τιποτα. Αλλα που ξερω ειναι daytona leopard το χοντα xr και το suzuki dr 125. Αν σε ενδιαφερει καποιο απο αυτα ολο και καποιος θα ξερει κατι για ενα απο τα μοντελα.

Dani_26
09/05/2020, 21:48
Ευχαριστω guys.

Γενικα δεν υπαρχουν μεταχειρισμενα αυτης της κατηγοριας,λογικο βεβαια αφου δεν κυκλοφορουνε και πολλα.

Θα τσεκαρω αυτα που στειλατε βλεπουμε.

Maradi
10/05/2020, 02:58
Αν σε ενδιαφέρει και μπορείς να πάρεις τη μηχανή από Πάρο, έχω ένα dr125sm σε εξαιρετική κατάσταση με λιγότερα από 2χ χλμ. Γκαραζ και καλυμμένο το χρησιμοποιώ μόνο κανα δυο φορές το χρόνο όταν κατεβαίνω και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με μεγαλύτερο. €2150

doctoras
10/05/2020, 08:36
Εχει ενα Wr125X στην Πάτρα μαλλον αξιο για ελεγχο, δεν ειναι μακρια εφοσον εχεις κανει προεργασια, να το δεις και αν σου αρεσει να το παρεις απευθειας

jawaforever
10/05/2020, 09:03
Νομίζω πως, όταν το fb mondial έχει 2.500 κούτα, δεν έχει νόημα να τρέχεις αριστερά και δεξιά να βλέπεις μεταχειρισμενα.
Όσο καλά και να είναι, άμα βάλεις στην εξίσωση τα έξοδα για πήγαινε - έλα, ειδικά όταν πρόκειται για μηχανάκια που βρίσκονται σε άλλους νόμους, τα έξοδα για ένα σέρβις ή ελαστικά ή για κάποια αναλώσιμα που 99% θα χρειαστούν, τότε παίζει και να ξεπεράσεις το κόστος του καινούριου και το μόνο που θα πετύχεις θα είναι με μεγαλύτερο κόστος να έχεις μεταχειρισμενο και υποδεέστερο μηχανάκι. Το fb έχει κινητήρα με ο,τι πιο σύγχρονο μπορείς να βρεις στην κατηγορία. Υγροψυκτος, injection, 2εεκ 4v. Από ανταλλακτικά δεν θα ξεμείνεις ποτέ μιας και μια βόλτα στην πλησιέστερη κάθετη μονάδα piaggio/vespa/apria, θα σου δώσει όσα χρειάζεσαι.

Dani_26
10/05/2020, 10:19
Χαιρετε!

Οτι υπαρχει εποαρχία απο το car το εχω τσεκαρει απλα προσπαθω να το αποφυγω και λογω των επιπλεων εξοδων αλλα και λογω της γνωστης απαγορευσης με τον ιό.

@Maradi ,ευχαριστω πολυ θα το εχω υποψιν !

@Jawaforever σχετικα με το fb mondial το σκεφτομαι,εχεις δικιο σε αυτα που λες.

katsar
10/05/2020, 10:25
Ωραία μηχανάκια βγάζει αυτή η mondial/piaggio :uplate:

doctor_john
10/05/2020, 10:52
Καμία αντήριση αλλά να συγκρίνουμε το πρωτόβγαλτο της piaggio με 40 χρόνια μοντέλο της suzuki είναι λιγάκι ματαιόδοξο κατα την γνώμη μου.

Maradi
10/05/2020, 11:53
Ειναι πως το βλέπει ο καθένας. Για μένα το ένα είναι έντιμο μηχανάκι και το άλλο μπλιμπλικι. Άσε που ο ήχος του fb θα μου έσπαγε τα νεύρα. Και σε δέκα χρόνια από τώρα ποιο θα γυρνάει και ποιο θα είναι κομμάτια; Το Yamaha και το Suzuki είναι εργαλεία που αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου δεν χρειάζονται συνεργείο για τίποτα. Και αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο το διάλεξα. Κάνει τη δουλειά του χωρίς πονοκέφαλο. Παρεπιπτόντως πριν από αυτό είχα ένα Beverly 125 και μια βέσπα 125. Και τα δυο κάθε φορά που μέναν 6 μήνες ακίνητα ήθελαν δυο μέρες δουλειά για να ξαναπάρουν. Ακόμα έχω το Beverly και σαπίζει. Η διαφορά στη ποιότητα μέρα με τη νύχτα. Απλά πράγματα.
Υ.Γ @ dani_26 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κανένα πρόβλημα. Δεν είχα σκοπό να το πουλήσω, αλλά τώρα τελευταία ψήνομε με τη σκέψη να πάρω ένα mt07 γιατί μου αρέσει πολύ το CP2 μοτέρ

jawaforever
10/05/2020, 14:12
Ειναι πως το βλέπει ο καθένας. Για μένα το ένα είναι έντιμο μηχανάκι και το άλλο μπλιμπλικι. Άσε που ο ήχος του fb θα μου έσπαγε τα νεύρα. Και σε δέκα χρόνια από τώρα ποιο θα γυρνάει και ποιο θα είναι κομμάτια; Το Yamaha και το Suzuki είναι εργαλεία που αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου δεν χρειάζονται συνεργείο για τίποτα. Και αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο το διάλεξα. Κάνει τη δουλειά του χωρίς πονοκέφαλο. Παρεπιπτόντως πριν από αυτό είχα ένα Beverly 125 και μια βέσπα 125. Και τα δυο κάθε φορά που μέναν 6 μήνες ακίνητα ήθελαν δυο μέρες δουλειά για να ξαναπάρουν. Ακόμα έχω το Beverly και σαπίζει. Η διαφορά στη ποιότητα μέρα με τη νύχτα. Απλά πράγματα.
Υ.Γ @ dani_26 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κανένα πρόβλημα. Δεν είχα σκοπό να το πουλήσω, αλλά τώρα τελευταία ψήνομε με τη σκέψη να πάρω ένα mt07 γιατί μου αρέσει πολύ το CP2 μοτέρ

Ναι βρε, καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά. Και αυτό είναι το λογικό, να μην έχουμε όλοι την ίδια άποψη.

Κάπου συμφωνείς, κάπου διαφωνείς. Και για μένα το dr125 είναι τίμιο μηχανάκι, όχι όμως σε τέτοιες τιμές.

Δεν ξέρω τι μοντέλο είναι το δικό σου , όμως το 2012 είχε κάπου 2.700 αν θυμάμαι καλά. Στα δικά μου τα μάτια και με τη δική μου λογική, δεν είναι συμφέρουσα αγορά, όσο άριστα και αν το έχει διατηρήσει ο ιδιοκτήτης του (και το λέω αυτό επειδή οτιδήποτε έχει περάσει από τα χέρια μου, έχω ματώσει για να το διατηρήσω σε κατάσταση βιτρίνας, όταν όμως ερχόταν η ώρα να το δώσω η αγορά ήταν αμείλικτη).
Προσωπικά δεν θα έδινα για μηχανάκι 7,8 ή και παραπάνω ετών, μόλις 500-600€ λιγότερα από όσα έκανε κούτα.
Δεν θα ήταν καλή αγορά για μένα, για τον πωλητή όμως θα ήταν καλή πώληση.
Από την άλλη, το fb μου κάνει, ειδικά στην τιμή που έχει, για μπιμπελο!!!!
Εχω δουλέψει για μεγάλα χρονικά διαστήματα και vespa και aprilia. Πολλά και δύσκολα χλμ. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
Και ένα suzuki tu250 volty που είχα πριν αιώνες για 2 χρόνια, καλό ήταν. Οκ μου είχε κάνει τα νεύρα κρόσσια η διαρροή από το ψευτοκαπακο που την είχα φτιάξει 2 φορές μέχρι που έφυγε αλλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα.
Και να δουλεύεις το εργαλείο με τις μέρες και να περιμένεις να μη βγάζει θεματακια.

Maradi
10/05/2020, 16:04
Επίσης συμφωνώ με πολλά από τα παραπάνω. Ένα σημείο διαφωνίας είναι η αρχική τιμή στην οποία βασίζεις τη μεταπώληση. Σα να μου λες ότι €2700 το 12 είναι το ίδιο με €2700 το 20 (Συγνώμη αλλά ούτε καν θυμάμαι πόσο την είχα πάρει) Αυτή η λογική μου δημιουργεί ερωτηματικά. Έχω μια R80 του 78 σε τελεια κατάσταση. Σήμερα πουλιέται σε διπλάσια τιμή από τη αρχική τιμή αγοράς της. Με τη λογική του παραπάνω σχολίου δε θα μπορούσα ούτε να την χαρίσω. Η τιμή ορίζεται κυρίως από την αγορά, διάθεση, ζήτηση, κατάσταση, ιστορικό, σπανιότητα, μόδα κλπ. και πολύ λιγότερο από την αρχική. Οι ευκαιρίες, που πάντα θα υπάρχουν για διάφορους λόγους δεν είναι ο κανόνας. Βεβαια υπάρχει και η εκμετάλλευση που σωστά όλοι προσπαθούμε να αποφύγουμε.
Φιλικα

viper1
10/05/2020, 17:05
Επίσης συμφωνώ με πολλά από τα παραπάνω. Ένα σημείο διαφωνίας είναι η αρχική τιμή στην οποία βασίζεις τη μεταπώληση. Σα να μου λες ότι €2700 το 12 είναι το ίδιο με €2700 το 20 (Συγνώμη αλλά ούτε καν θυμάμαι πόσο την είχα πάρει) Αυτή η λογική μου δημιουργεί ερωτηματικά. Έχω μια R80 του 78 σε τελεια κατάσταση. Σήμερα πουλιέται σε διπλάσια τιμή από τη αρχική τιμή αγοράς της. Με τη λογική του παραπάνω σχολίου δε θα μπορούσα ούτε να την χαρίσω. Η τιμή ορίζεται κυρίως από την αγορά, διάθεση, ζήτηση, κατάσταση, ιστορικό, σπανιότητα, μόδα κλπ. και πολύ λιγότερο από την αρχική. Οι ευκαιρίες, που πάντα θα υπάρχουν για διάφορους λόγους δεν είναι ο κανόνας. Βεβαια υπάρχει και η εκμετάλλευση που σωστά όλοι προσπαθούμε να αποφύγουμε.
Φιλικα

Συγκρίνεις διαφορετικές εποχές με την R80.
2012 με 2020 ειναι διαφορετικές χρονιές.....

Maradi
10/05/2020, 17:30
Συμφωνώ. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι είναι θέμα εκτίμησης και τίποτα παραπάνω. Εκτιμάς σωστά, γίνεται η συνδιαλλαγή. Δεν εκτιμάς σωστά, δεν γίνεται. Τέλος πάντων, μάλλον ξεφύγαμε λίγο από το θέμα και ο dani_26 ψαχνει για μηχανή. :beer:

DrBig
10/05/2020, 18:00
Κι εγω εχω κοζαρει το mondial εν μεσω κρισης παλιμπαιδισμου, αλλα το φελεκι μου δε βρισκω τιποτα στην μεγαλη εγκυκλοπαιδεια πλην μερικων βιντεο.

Maradi
10/05/2020, 18:53
Δυστυχώς μόνο στ’Αγγλικα
https://youtu.be/S2HM5mZqrDc

Dani_26
12/05/2020, 14:30
Ρε παιδια μεταχειρισμενα endurakia 125-250 κυβικα δεν υπαρχουν πλεον?
Θυμαμαι οταν ημουνα μικρος τετοια εβλεπα συνεχεια.Τι συμβαινει?Φταινε τα σκουτερ?

Σε καλη κατασταση απο αθηνα παιζει να ειναι μεχρι 5 μαξ.
Πλεον κοιταω μεχρι 250 κυβικα.Ειδα και το klx 250 που μου αρεσει πολυ.

SeniorCanardo
12/05/2020, 14:59
Ρε παιδια μεταχειρισμενα endurakia 125-250 κυβικα δεν υπαρχουν πλεον?
Θυμαμαι οταν ημουνα μικρος τετοια εβλεπα συνεχεια.Τι συμβαινει?Φταινε τα σκουτερ?
.

"Καθαρόαιμα" enduro, μια χαρά παίζουν! (Ειδικά αν έχεις φράγκα).
Ψευδό-εντούρο, μικρά on-off δεν παίζουν γιατί οι εταιρείες δεν πολύ-βγάζουν πια και όταν βγάζουν είναι "ψόφια".

Dani_26
12/05/2020, 15:25
Σωστο. Αναφερομουνα στα μικρα για καθημερινη χρηση.

DrBig
12/05/2020, 15:37
Δυστυχώς μόνο στ’Αγγλικα
https://youtu.be/S2HM5mZqrDc

Κανενα φορουμ ψαχνω ωστε να βγαλω ακρη για την ποιοτητα τους, οδηγικα καλα θα ειναι.

KotsosDR
12/05/2020, 15:51
Κανενα φορουμ ψαχνω ωστε να βγαλω ακρη για την ποιοτητα τους, οδηγικα καλα θα ειναι.

Ασε στη άκρη τα 125cc .... αν θες ρίξε καμιά ματιά προς τα εδώ :smokin: : https://www.youtube.com/watch?v=NSELEOoR3u4

doctoras
12/05/2020, 15:54
Αν σου αρεσουν τα διχρονα προσπαθησε να εντοπίσεις κανενα προσεγμένο yamaha dt125 ή aprilia rx/sx125

Dani_26
12/05/2020, 16:06
Οχι δε με ενδιαφερουν τα διχρονα.
Περιμενω μπας και προκυψει κατι αναγκαστικα.

DrBig
12/05/2020, 17:17
Ασε στη άκρη τα 125cc .... αν θες ρίξε καμιά ματιά προς τα εδώ :smokin: : https://www.youtube.com/watch?v=NSELEOoR3u4

Εντουρακι θελω. Τοπ οφ δε λιστ crf250 rally. Κατι που οπωσδηποτε να ΜΗΝ βαζει φωτια στην ασφαλτο, να ειναι σχετικα καινουργιο και να εχει τεχνολογια αμονιου.

doctoras
12/05/2020, 18:02
Εντουρακι θελω. Τοπ οφ δε λιστ crf250 rally. Κατι που οπωσδηποτε να ΜΗΝ βαζει φωτια στην ασφαλτο, να ειναι σχετικα καινουργιο και να εχει τεχνολογια αμονιου.

μαρέσει το σκεπτικό αιτιολόγησε λίγο αν θέλεις

ptc
12/05/2020, 18:45
Κατι που οπωσδηποτε να ΜΗΝ βαζει φωτια στην ασφαλτο, να ειναι σχετικα καινουργιο και να εχει τεχνολογια αμονιου.

Ψαχνοντας ακριβως με αυτα τα κριτηρια επεσα στο beta m4/ alp4.0 που μου απαντησες τις προαλλες. Δυστυχως σπανιο πολυ, οποτε δυσκολο και να βρεθει κατι καλο.


μαρέσει το σκεπτικό αιτιολόγησε λίγο αν θέλεις

Μηχανακια οικονομικα στη χρηση. Αν βαζει φωτια στην ασφαλτο θα ειναι μεγαλυτερου κυβισμου ή/και αγωνιστικων προδιαγραφων, με ο,τι συνεπαγεται αυτο στο κοστος χρησης και συντηρησης.

DrBig
12/05/2020, 19:06
μαρέσει το σκεπτικό αιτιολόγησε λίγο αν θέλεις

Τα περισσοτερα τα ειπε ο ptc. Εγω μονο να προσθεσω πως πλεον θελω ηρεμα πραματα και να πηγαινω κυριολεκτικα παντου χωρις να παλευω το μηχανακι.

doctoras
12/05/2020, 20:04
Τα περισσοτερα τα ειπε ο ptc. Εγω μονο να προσθεσω πως πλεον θελω ηρεμα πραματα και να πηγαινω κυριολεκτικα παντου χωρις να παλευω το μηχανακι.

το ξέρω ρε σεις, ειμαι 43 και καβαλάω δικο μου μηχανάκι απο 15, είμαι σε παρόμοια φάση εδώ και χρόνια.... Σε ένα ταξίδι στην γερμανία κόλλησα με ένα οδικό που διάβασα, 50cc 7500km european tour , γιατί το λέω αυτό γιατί έχω απομυθοποιήσει πολλά για το τι είναι ιδανικό τι χρήσιμο τι τάυλα και με τι μπορέις να βολευτείς ολα σε ένα
με ενδιαφέρουν κουβεντούλες και συζητήσεις απο βετεράνους του είδους που έχουν ξεπεράσει κάποια στάνταρ δεδομένα της νεανικότητας, πρέπει να φτιάξουμε ένα τέτοιο θέμα

αντί για το fbmontial(ωραίο δε λεω) δεν βλέπεις το sym το 200ρι look onoff που όσο ναναι περισσότερη υποστήριξη έχει, λεφτά λίγα και μοτέρ που ιαπωνικό δεν είναι, αλλά δεν είναι και αμφιλεγόμενο κινέζικο
το crf250rally τριετίας (όταν) βρεθεί δεν θα κοστολογείται λιγότερο απο 4,5k

DrBig
12/05/2020, 20:36
το ξέρω ρε σεις, ειμαι 43 και καβαλάω δικο μου μηχανάκι απο 15, είμαι σε παρόμοια φάση εδώ και χρόνια.... Σε ένα ταξίδι στην γερμανία κόλλησα με ένα οδικό που διάβασα, 50cc 7500km european tour , γιατί το λέω αυτό γιατί έχω απομυθοποιήσει πολλά για το τι είναι ιδανικό τι χρήσιμο τι τάυλα και με τι μπορέις να βολευτείς ολα σε ένα
με ενδιαφέρουν κουβεντούλες και συζητήσεις απο βετεράνους του είδους που έχουν ξεπεράσει κάποια στάνταρ δεδομένα της νεανικότητας, πρέπει να φτιάξουμε ένα τέτοιο θέμα

αντί για το fbmontial(ωραίο δε λεω) δεν βλέπεις το sym το 200ρι look onoff που όσο ναναι περισσότερη υποστήριξη έχει, λεφτά λίγα και μοτέρ που ιαπωνικό δεν είναι, αλλά δεν είναι και αμφιλεγόμενο κινέζικο
το crf250rally τριετίας (όταν) βρεθεί δεν θα κοστολογείται λιγότερο απο 4,5k

Θα το ψαξω!

katsar
12/05/2020, 22:07
Ε δεν το λες και αμφιλεγόμενο κινέζικο,από όσο ξέρω τα φτιάχνει το εργοστάσιο που φτιάχνει και Piaggio/Aprilia για την αγορά της Ασίας και φτιάχνεται για λογαριασμό της Piaggio .
Που όπως λογικά γνωρίζεις η Zongshen αγόρασε και σχέδια για μοτέρ από την Norton.''Αρκετό καιρό πριν ανακοινωθεί η κατάρρευση της βρετανικής Norton, γνωρίζαμε ότι η κινεζική Zongshen είχε αγοράσει τα δικαιώματα παραγωγής του κινητήρα 650 κ.εκ. της βρετανικής εταιρείας, για τοποθέτηση του σε νέα μοντέλα.''

Δεν υποστηρίζω ξαφνικά τις ''κινεζιές'' αλλά δεν θεωρώ και την ΣΥΜ ανώτερη μηχανικά και ποιοτικά,ίσως στο θέμα δίκτυο και ανταλλακτικά μόνο.

doctoras
12/05/2020, 22:18
Το αμφιλεγόμενο δε πήγαινε στο mondial αλλα σε no name κινεζικες κατασκευές στην κατηγορια

katsar
12/05/2020, 22:23
Συγνώμη τότε για το σεντόνι,δεν κατάλαβα σωστά :wave2:

Nikospiaggio
13/05/2020, 06:55
Ριξε μια ματια και στο kawasaki klx 230
Αεροψυκτο
Αθανατο

DrBig
13/05/2020, 07:15
Ριξε μια ματια και στο kawasaki klx 230
Αεροψυκτο
Αθανατο

Απο το στομα μου το πηρες και μπραβο στην καβα που εβγαλε εντουρακι γαιδουρακι. Τεχνολογια 90s με abs και ψεκασμο :beer:

Dani_26
13/05/2020, 13:18
Παιδια γνωρίζει καποιος καλο συνεργεια στη καβαλα για τσεκαρισμα ενος μεταχειρισμενου?
Ειπα να το γραψω εδω ωστε να μην ανοιγω καινουργιο θεμα .

Dani_26
18/05/2020, 14:49
Επιστρεφω λοιπον με νεοτερα.

Μετα απο ψαξιμο δεν εβγαλα ακρη απο το car και γενικοτερα δεν εχω δει κατι που να μου αρεσει.
Αρχικα μηχανακια 10ετιας τα εβρισκα στο 70% της αρχικης ,τα οποια δεν ηθελα να τα δωσω.Αναγκαστικα θα πηγαινα σε παραπανω κυβικα τα οποια δεν τα θελω.Ψαχνω κατι οσο το δυνατον πιο οικονομικο για εδω γυρω γυρω.

Και συνεχιζω με κατι που μου προτεινε ενας φιλος και φανηκε τρολια αρχικα αλλα τωρα μου φαινεται ωραιο σεναριο.Ενα παπακι με χρονολογια γυρω στο 2000 , οπως το honda c50 και το yamaha town mate 50 , εχει νοημα?
Προφανως για την χρηση την οποια θελω μου κανει,με 40 - 50 km/h το πολυ,οχι κηφισιας κτλπ .Αυτο που με ενδιαφερει αν οντως μπορω να δωσω κανα 800-900 ευρω για να αποκτησω ενα, και κανα 100 ακομα για μια πιθανη ατυχια και μεχρι εκει?Δηλαδη να μην ζηταει κατι παραπανω.Παιζει αυτο το σεναριο?

Ευχαριστω προκαταβολικα !

strokt up
18/05/2020, 16:11
Επιστρεφω λοιπον με νεοτερα.

Μετα απο ψαξιμο δεν εβγαλα ακρη απο το car και γενικοτερα δεν εχω δει κατι που να μου αρεσει.
Αρχικα μηχανακια 10ετιας τα εβρισκα στο 70% της αρχικης ,τα οποια δεν ηθελα να τα δωσω.Αναγκαστικα θα πηγαινα σε παραπανω κυβικα τα οποια δεν τα θελω.Ψαχνω κατι οσο το δυνατον πιο οικονομικο για εδω γυρω γυρω.

Και συνεχιζω με κατι που μου προτεινε ενας φιλος και φανηκε τρολια αρχικα αλλα τωρα μου φαινεται ωραιο σεναριο.Ενα παπακι με χρονολογια γυρω στο 2000 , οπως το honda c50 και το yamaha town mate 50 , εχει νοημα?
Προφανως για την χρηση την οποια θελω μου κανει,με 40 - 50 km/h το πολυ,οχι κηφισιας κτλπ .Αυτο που με ενδιαφερει αν οντως μπορω να δωσω κανα 800-900 ευρω για να αποκτησω ενα, και κανα 100 ακομα για μια πιθανη ατυχια και μεχρι εκει?Δηλαδη να μην ζηταει κατι παραπανω.Παιζει αυτο το σεναριο?

Ευχαριστω προκαταβολικα !

800-900 για c50 και town mate50; Δεν καίς τα λεφτά σου καλύτερα; 1500€ παίρνεις καινούργιο παπάκι με τις ζελατίνες που είναι καλύτερο απο το πιο προσεγμένο c50 ή Τ50 που μπορείς να βρείς.

Dani_26
18/05/2020, 17:03
Καλα τα λες,αλλα ειναι τα μισα χρηματα .Εγω θελω οσο το δυνατον λιγοτερα.

katsar
18/05/2020, 18:00
Yπάρχει πάντα και η πιθανότητα το τ50 -αν δεν αγοραστεί ένα εντελώς παραμελημένο- μετά από 10 χρόνια να δουλεύει κανονικά και να έχει βγάλει λιγότερες ζημιές από το καινούργιο των 1500.
Άσχετο,εννοείς μοντέλο ...2000 για townmate και c ;

Dani_26
18/05/2020, 18:39
Καπως ετσι τα σκεφτηκα και εγω.

@Katsar ναι εγραψα τ0 2000 διοτι ειδα αγγελια που το ελεγε.Ετσι οπως ρωτας αναρωτιεμαι αν εβγαινε το 2000 ομως :P :P

Ενδεικτικα καποιες αγγελιες που οποιος θελει μπορει να σχολιασει

https://www.car.gr/23474808-yamaha-town-mate-50#modal
https://www.car.gr/10355484-honda-c50c
https://www.car.gr/25271475-honda-c-c-50

Υ.Γ. Και οντως μπηκα wiki και βγαινει μεχρι 94.

DrBig
18/05/2020, 19:05
Επιστρεφω λοιπον με νεοτερα.

Μετα απο ψαξιμο δεν εβγαλα ακρη απο το car και γενικοτερα δεν εχω δει κατι που να μου αρεσει.
Αρχικα μηχανακια 10ετιας τα εβρισκα στο 70% της αρχικης ,τα οποια δεν ηθελα να τα δωσω.Αναγκαστικα θα πηγαινα σε παραπανω κυβικα τα οποια δεν τα θελω.Ψαχνω κατι οσο το δυνατον πιο οικονομικο για εδω γυρω γυρω.

Και συνεχιζω με κατι που μου προτεινε ενας φιλος και φανηκε τρολια αρχικα αλλα τωρα μου φαινεται ωραιο σεναριο.Ενα παπακι με χρονολογια γυρω στο 2000 , οπως το honda c50 και το yamaha town mate 50 , εχει νοημα?
Προφανως για την χρηση την οποια θελω μου κανει,με 40 - 50 km/h το πολυ,οχι κηφισιας κτλπ .Αυτο που με ενδιαφερει αν οντως μπορω να δωσω κανα 800-900 ευρω για να αποκτησω ενα, και κανα 100 ακομα για μια πιθανη ατυχια και μεχρι εκει?Δηλαδη να μην ζηταει κατι παραπανω.Παιζει αυτο το σεναριο?

Ευχαριστω προκαταβολικα !

Θα τολμησω να αναφερω, αν οχι να προτεινω, πως αν μιλαμε για ταχυτητες 40-50κμ/ω και αποστασεις της ταξης των 50κμ μπορεις να βαλεις ηλεκτρικο κιτ 1000-1500w σε ποδηλατο. Θα σου βγει συνολικα (με 2ο χερι ποδηλατο) κανα 1500ρι max αλλα θα εχεις σχεδον μηδενικο κοστος χρησης. Θα ειναι παρανομο αλλα δεν ασχολειται και κανεις.

Dani_26
18/05/2020, 19:08
Για περιπου 8 χρονια κυκλοφορουσα μονο με ποδηλατο.Μετα σκεφτηκα (λογω ιδρωτα κυριως) ηλεκτρικο κιτ αλλα κατεληξα στο οτι δεν θα μπορουσα να το αφηνω πουθενα εξω.
Μετα εφτασα σε MT 07 :P

Και τωρα παω για 50 cc. απο οτι φαινεται.

DrBig
18/05/2020, 19:13
Για περιπου 8 χρονια κυκλοφορουσα μονο με ποδηλατο.Μετα σκεφτηκα (λογω ιδρωτα κυριως) ηλεκτρικο κιτ αλλα κατεληξα στο οτι δεν θα μπορουσα να το αφηνω πουθενα εξω.
Μετα εφτασα σε MT 07 :P

Και τωρα παω για 50 cc. απο οτι φαινεται.

Arighty then! :beer:

jawaforever
18/05/2020, 20:30
Επιστρεφω λοιπον με νεοτερα.

Μετα απο ψαξιμο δεν εβγαλα ακρη απο το car και γενικοτερα δεν εχω δει κατι που να μου αρεσει.
Αρχικα μηχανακια 10ετιας τα εβρισκα στο 70% της αρχικης ,τα οποια δεν ηθελα να τα δωσω.Αναγκαστικα θα πηγαινα σε παραπανω κυβικα τα οποια δεν τα θελω.Ψαχνω κατι οσο το δυνατον πιο οικονομικο για εδω γυρω γυρω.

Και συνεχιζω με κατι που μου προτεινε ενας φιλος και φανηκε τρολια αρχικα αλλα τωρα μου φαινεται ωραιο σεναριο.Ενα παπακι με χρονολογια γυρω στο 2000 , οπως το honda c50 και το yamaha town mate 50 , εχει νοημα?
Προφανως για την χρηση την οποια θελω μου κανει,με 40 - 50 km/h το πολυ,οχι κηφισιας κτλπ .Αυτο που με ενδιαφερει αν οντως μπορω να δωσω κανα 800-900 ευρω για να αποκτησω ενα, και κανα 100 ακομα για μια πιθανη ατυχια και μεχρι εκει?Δηλαδη να μην ζηταει κατι παραπανω.Παιζει αυτο το σεναριο?

Ευχαριστω προκαταβολικα !

8-9 κατοστάρικα για παπί 30-35 ετών είναι τραγική επιλογή. Βασικά είναι η χειρότερη που μπορείς να κάνεις.
Χίλιες φορές κάτι τέτοιο.
Κινέζικο αλλα μαζεμένο.

https://www.car.gr/28650721-honda-supra

Ακόμα καλύτερα ένα Κινεζακι κούτα στα 1500.

jawaforever
18/05/2020, 21:26
Δες και αυτό.

https://www.car.gr/26624894-zongshen-zs-110-60

Για τη χρήση που το θέλεις είναι άριστο.

doctoras
18/05/2020, 22:17
https://www.car.gr/5794275-skyteam-dax-50-general-lee

toyar
19/05/2020, 05:53
τα παπια που αναφερεις ειναι αθανατα
ομως ακομα κι αν βρεις καλο και φθηνο ειναι επικινδυνα αργα κι αδυναμα για τις σημερινες κυκλοφοριακες συνθηκες

doctoras
19/05/2020, 07:26
τα παπια που αναφερεις ειναι αθανατα
ομως ακομα κι αν βρεις καλο και φθηνο ειναι επικινδυνα αργα κι αδυναμα για τις σημερινες κυκλοφοριακες συνθηκες

Και ομως ειναι πιο γρηγορα απο τα σημερινα 50ρια που περιορίζονται στα 50km/h

Dani_26
19/05/2020, 07:49
Η αλήθεια ειναι οτι παπί της συγχονης εποχης δεν θέλω να αγοράσω.

Οσο αναφορα τα ιστορικα c50,townmate σκεφτηκα οτι θα εκανα τη δουλεια μου ενα διαστημα και στη συνεχεια να εμενε ως ενα μεταφορικο μέσο για χωριό κτλπ.
Οντως αυυξανονται οι ηδη υπάρχοντες κινδυνοι με την ελλειψη ιπποδυναμης ομως.

toyar
19/05/2020, 08:05
Με 70 τελική δε βγαίνεις στον δρόμο σήμερα
Εκτός αν δεν αλλάζεις γειτονια

jawaforever
19/05/2020, 14:06
Τελικά τι θέλεις; Εντουρομοταρντ 150cc ή παπί 50cc 35ετιας;

ptc
19/05/2020, 15:09
Τελικά τι θέλεις; Εντουρομοταρντ 150cc ή παπί 50cc 35ετιας;

To Ιερο Δισκοποτηρο της αστικης μετακινησης: κατι γυρω στο χιλιαρικο, που θα τα κανει ολα και δε θα ζηταει τιποτα. Απλα πραγματα δηλαδη. ;)

SeniorCanardo
19/05/2020, 15:23
Εντούρο παπί είναι η λύση και το βρήκα...

ΕΔΩ (https://www.car.gr/27883784-lifan-enduro-125)

Dani_26
19/05/2020, 16:16
χαχα .

Οπως ειπα ξεκινησα προς ενα enduro motard 125.Δεν βρηκα κατι αξιολογο με βαση τα κριτηρια μου.Κοιταξα και 250cc (klx250,wr250R) αλλα διαβασα για καταναλωσεις στο 4.5 - 5 το οποιο δεν το θελω.

Κοιταξα για παπι ,φοβηθηκα λογω delivery-πειραγμενων οποτε πηγα πολλα χρονια πισω στα c50 κτλπ.

Κινεζικο 100% δεν θελω. Πχ FB Mondial πηγα ειδα τα πλαστικα και απογοητευτικα.

Καπως ετσι...

SeniorCanardo
19/05/2020, 17:45
Εμένα μου φαίνεται ότι δεν είναι και καλή περίοδος για αγορά.

Μετά την λήξη της καραντίνας, βλέπω διάφορους να έχουν βγάλει από αποθήκες, στάνες και κοτέτσια, ότι βρήκαν μέσα και να ζητάνε τα "κέρατα τους τα τράγια".
Έχω δει μηχανάκι που είναι μέσα εδώ και ένα χρόνο να το ανεβάζει 500€ από την χαμηλότερη τιμή που έφτασε και να γράφει στην περιγραφή "Η τιμή δεν πέφτει άλλο". (WTF! :a21:)

Κάνε λίγο υπομονή και συνέχισε να κοιτάς.
Έχω πετύχει και μηχανάκια να μην κάθονται ούτε 12 ώρες πάνω και να φεύγουν με τη μία.

panavour
19/05/2020, 17:56
To Ιερο Δισκοποτηρο της αστικης μετακινησης: κατι γυρω στο χιλιαρικο, που θα τα κανει ολα και δε θα ζηταει τιποτα. Απλα πραγματα δηλαδη. ;)

Και θα καιει και 1.5 λιτρα/100, και θαναι και μοντελλο μεχρι πισω στο 2010 το πολυ:)

buckley
19/05/2020, 18:20
Και θα καιει και 1.5 λιτρα λάδι/100, και θαναι και μοντελλο μεχρι πισω στο 2010 το πολυ:)

:bawl:

panoosss
20/05/2020, 00:53
1.5lit καστορελαιο και οταν πωληθεί θα αξιζει παραπανω απο οτι αγοραστηκε

sapila racing
20/05/2020, 11:02
χαχα .

Οπως ειπα ξεκινησα προς ενα enduro motard 125.Δεν βρηκα κατι αξιολογο με βαση τα κριτηρια μου.Κοιταξα και 250cc (klx250,wr250R) αλλα διαβασα για καταναλωσεις στο 4.5 - 5 το οποιο δεν το θελω.

Κοιταξα για παπι ,φοβηθηκα λογω delivery-πειραγμενων οποτε πηγα πολλα χρονια πισω στα c50 κτλπ.

Κινεζικο 100% δεν θελω. Πχ FB Mondial πηγα ειδα τα πλαστικα και απογοητευτικα.

Καπως ετσι...

Το Kawasaki D tracker 150 δεν σου κάνει?

Dani_26
20/05/2020, 11:19
Το Kawasaki D tracker 150 δεν σου κάνει?

Ναι αμε κατι τεοιο θέλω. Απλά δεν υπάρχει σε μεταχειρισμένο.

DRAKONET
21/05/2020, 16:53
Ειχαμε το klx 150...το ειχα παρει του μικρου και βολταραμε στο βουνο 3300 καινουριο(ακριβο θα ελεγα )
Tωρα το D εχει 3.000....ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΓΜΤ ?:moutza:

DRAKONET
21/05/2020, 17:02
Παιδια γνωρίζει καποιος καλο συνεργεια στη καβαλα για τσεκαρισμα ενος μεταχειρισμενου?
Ειπα να το γραψω εδω ωστε να μην ανοιγω καινουργιο θεμα .

Τελικα παρε παλι το ποδηλατο...γιατι και απο λεφτα αντε πανω απο 2κ ξεκινησες....πηγες στο 1κ...
αλλα και παλι σκουρα...οποτε ..

Dani_26
21/05/2020, 17:47
Μπα λεω να παω σε κανα καροτσι.