PDA

View Full Version : Ηλεκτρολογικά σε δίχρονο



harisgatas
13/05/2020, 16:33
Καλησπέρα! Έχω ένα 50αρι motard (gilera smt 50) δίχρονο.Πριν 2 μήνες ενώ οδηγούσα άρχισε να κάνει μπερδέματα στις υψηλές στροφές ή να μην δίνει γκάζι.Άλλαξα ηλεκτρονική γιατί πίστευα δεν είχε κολλήσει δούλεψε κανονικά για 10-15 λεπτά και μετά άρχισε πάλι τα μπερδέματα.Τελικά πήγα σε μηχανικό πιστεύοντας ότι κόλλησε και διαπιστώσαμε ότι το μπουζί μία έδινε σωστο σπινθήρα μία όχι.Πήγα τελικά σε έναν ηλεκτρολόγο και δοκιμάσαμε πάλι την παλιά και την καινούργια ηλεκτρονική αλλά και πάλι δεν έφτιαχνε.Τέλος μου είπε οτι μπορεί να έχουν ζημιά τα πηνία αλλα μου είπε δεν είναι σίγουρος αν θα δουλέψει γιατί οι μετρήσεις που έκανε βγήκαν νορμαλ.Τελικά όντως μπορει να έχει πηνία; Μήπως πρέπει να πάρω κι άλλη ηλεκτρονική; Τι άλλο μπορώ να κάνω;
**Σημείωση : και οι 2 ηλεκτρονικές είναι γνήσιες.

THEOD
13/05/2020, 16:53
Το να αγοράζεις ηλεκτρονικές την μια μετά την άλλη δεν έχει νόημα... Για πολλαπλασιαστή σου ανέφερε κάτι ο μάστορας ?

harisgatas
13/05/2020, 17:18
Το να αγοράζεις ηλεκτρονικές την μια μετά την άλλη δεν έχει νόημα... Για πολλαπλασιαστή σου ανέφερε κάτι ο μάστορας ?

Η ηλεκτρονική του τα έχει όλα μαζί

doctor_john
13/05/2020, 17:37
Tι άλλο να κάνεις, πρέπει να βρείς έναν μηχανικό με εμπειρία να το αναλάβει.
Γράψε αν θες περιοχή που σε εξυπηρετεί, μήπως και σου προτείνουν κάποιον.

Ο μηχανικός που είδε το σφάλμα στον σπινθήρα τι σου είπε; δεν πρότεινε κάτι, να το αφήσεις να βρεί τι είναι κ.λπ.;

harisgatas
13/05/2020, 17:48
Tι άλλο να κάνεις, πρέπει να βρείς έναν μηχανικό με εμπειρία να το αναλάβει.
Γράψε αν θες περιοχή που σε εξυπηρετεί, μήπως και σου προτείνουν κάποιον.

Ο μηχανικός που είδε το σφάλμα στον σπινθήρα τι σου είπε; δεν πρότεινε κάτι, να το αφήσεις να βρεί τι είναι κ.λπ.;
Οι μάστορες που έχω πάει είναι αρκετά έμπειροι. Όταν το είδε το σφάλμα το έστειλε στον ηλεκτρολόγο ο οποίος μου είπε οτι το πιο πιθανόν να έχω θέμα στα πηνία.

doctor_john
13/05/2020, 18:15
Πηνία λοιπόν και βλέπεις ;)

Bowleno
13/05/2020, 19:48
Από τα "πιθανόν" πόσες τσέπες έχουν αδειάσει....

doctor_john
13/05/2020, 23:27
Tον ρωτάς πόσο θα κοστίσει ο χρόνος του να βρεί το πρόβλημα και τα πιθανόν ελαττώνονται.

OldMan
14/05/2020, 11:32
Που είναι ρε πστμ ο Μπιμπίκος με το ματι του βολαν, γμτ..

@Γατοχάρη: Τα πηνια στα μετρησε ο ηλεκτρολογος με κρύο μοτερι..??

harisgatas
14/05/2020, 12:25
Που είναι ρε πστμ ο Μπιμπίκος με το ματι του βολαν, γμτ..

@Γατοχάρη: Τα πηνια στα μετρησε ο ηλεκτρολογος με κρύο μοτερι..??

Μάτι,βολάν,καλωδιώσεις μου είπε ήταν όλα κομπλέ. Λογικά με κρύο μοτέρ τα μέτρησε γιατί δεν έπαιρνε μπροστά.

OldMan
14/05/2020, 14:47
Στις 3:47 (forum local time) δεν θα αρχίσουμε χαρακτηρισμους για μαστορες και καστορες..

Με σβηστό μοτερ, μονο ωμικες μετρησεις μπορεί να έκανε..(τπτ κομμένο, τπτ βραχυκυκλωμενο)
Με αναμενο και κρυο, θα ήμασταν πιο κοντα στην πραγματικότητα..(in this very moment, σαμπως και να δουλευει αλλα τι να σε πω μπρε κουζουμ για αργοτερα..)
Με αναμενο και ζεστό, ισως βλέπαμε αν τα γαμωπηνία δουλευουν οπως πρέπει..

harisgatas
14/05/2020, 15:39
Στις 3:47 (forum local time) δεν θα αρχίσουμε χαρακτηρισμους για μαστορες και καστορες..

Με σβηστό μοτερ, μονο ωμικες μετρησεις μπορεί να έκανε..(τπτ κομμένο, τπτ βραχυκυκλωμενο)
Με αναμενο και κρυο, θα ήμασταν πιο κοντα στην πραγματικότητα..(in this very moment, σαμπως και να δουλευει αλλα τι να σε πω μπρε κουζουμ για αργοτερα..)
Με αναμενο και ζεστό, ισως βλέπαμε αν τα γαμωπηνία δουλευουν οπως πρέπει..

Δεν πιστευω να μην φτιαχτει με τα πηνια...3 πραγματα εχει ολα κι ολα...Βολαν,ηλεκτρονικη και πηνια απο μπαταρια δεν παιρνει ρευμα μονο για τα φωτα υαρχει και το κοντερ.

turogalos
18/05/2020, 11:49
Δεν πιστευω να μην φτιαχτει με τα πηνια...3 πραγματα εχει ολα κι ολα...Βολαν,ηλεκτρονικη και πηνια απο μπαταρια δεν παιρνει ρευμα μονο για τα φωτα υαρχει και το κοντερ.

+μπουζοκαλώδιο+μπουζόπιπα+μπουζί.Υποθέτω ότι το μπουζί αλλάχτηκε προλληπτικά,σωστά;