PDA

View Full Version : Δεν πάει μία..!!



Giorgos137
12/05/2020, 14:58
Town mate 50
Γεια σας παιδιά έχω ένα μηχανάκι Τ-80 μετατροπή το πήγα στο μάστορα να βάλω κεφαλή K-22 και το μηχανάκι δεν πάει βήμα . Τι να κάνω να βάλω την παλιά που το μηχανάκι πηγενε μπάλα ...

teogtp
12/05/2020, 15:00
Town mate 50
Γεια σας παιδιά έχω ένα μηχανάκι Τ-80 μετατροπή το πήγα στο μάστορα να βάλω κεφαλή K-22 και το μηχανάκι δεν πάει βήμα . Τι να κάνω να βάλω την παλιά που το μηχανάκι πηγενε μπάλα ...

Θα το παίξω στην τύχη και θα ποντάρω να βάλεις την παλιά.

Acacius
12/05/2020, 18:49
Θα το παίξω στην τύχη και θα ποντάρω να βάλεις την παλιά.

Εγώ προτείνω να κρατήσει την καινούργια και να βάλει πετάλια.

Giorgos137
12/05/2020, 19:20
Εγώ προτείνω να κρατήσει την καινούργια και να βάλει πετάλια.

Πετάλια δηλαδή ....;
Ρε παίδες δεν πάει βήμα τώρα και ένας φίλος μου είχε πει θα πετάει γιατί την είχε βάλει και αυτός ...

teogtp
12/05/2020, 19:30
Πετάλια δηλαδή ....;
Ρε παίδες δεν πάει βήμα τώρα και ένας φίλος μου είχε πει θα πετάει γιατί την είχε βάλει και αυτός ...

Μήπως δεν κατάλαβες καλά;
Μήπως η σωστή σειρά στην πρόταση είναι"και αυτός την έβαλε και την πέταξε";

o_gavros
12/05/2020, 21:05
μήπως να προσέχετε που τηνε βάζετε;
(και τι τίτλος!!)

Giorgos137
12/05/2020, 21:06
Μήπως δεν κατάλαβες καλά;
Μήπως η σωστή σειρά στην πρόταση είναι"και αυτός την έβαλε και την πέταξε";

Χαχαχαχα όχι ρε δεν ξέρω τι να κάνω ?

Panos76
12/05/2020, 22:17
Συγγνώμη, ο μάστορας τι λέει;;

Προφανώς κάτι δεν έχει γίνει σωστά..

Acacius
12/05/2020, 23:25
Πετάλια δηλαδή ....;
Ρε παίδες δεν πάει βήμα τώρα και ένας φίλος μου είχε πει θα πετάει γιατί την είχε βάλει και αυτός ...

Αν του φίλου σου τη φοράει και πετάει ενώ εσένα την τρώει και ζορίζεται, κοιτάς τι έχει κάνει διαφορετικά (π.χ. άλλο καρμπ), ή το πας στο μάστορα που το πήγε κι αυτός. Αν είναι ο ίδιος μάστορας... καλά κρασά.

CuckooDestroyer
13/05/2020, 00:14
Αν του φίλου σου τη φοράει και πετάει ενώ εσένα την τρώει και ζορίζεται, κοιτάς τι έχει κάνει διαφορετικά (π.χ. άλλο καρμπ), ή το πας στο μάστορα που το πήγε κι αυτός. Αν είναι ο ίδιος μάστορας... καλά κρασά.

*Καλά κρασιά

Acacius
13/05/2020, 00:58
*Καλά κρασιά

Να 'σαι καλά, όσο ζω μαθαίνω.

Giorgos137
13/05/2020, 11:11
Να 'σαι καλά, όσο ζω μαθαίνω.
Σε αυτόν την φόρεσε ένας φίλος του ενώ εγώ την πήγα σε μάστορα. Μήπως να το πάω σε άλλο μάστορα να το κηταξει ...

Bowleno
14/05/2020, 09:20
Σε αυτόν την φόρεσε ένας φίλος του ενώ εγώ την πήγα σε μάστορα. Μήπως να το πάω σε άλλο μάστορα να το κηταξει ...

Δεν το πας μια στον φίλο του φίλου σου; :lol:
Ειλικρινά, απορώ, με τα λεφτά που πετάτε ορισμένοι σε τέτοια μηχανάκια....πόσο μπάλα παραπάνω να πάνε τα έρμα, αξίζει σε σχέση με το κόστος;
Να στήσεις ένα παπί να βγάζεις κανένα ψιλό σε κόντρες και μετά από κάθε κόντρα ξάνα στο συνεργείο για την επόμενη, το καταλαβαίνω (ακόμα θυμάμαι το χρέπι παπί που είχε σκίσει το XLS 250 που είχα πριν 30 τόσα χρόνια.... :cry::lol: )
Αλλά να δίνεις λεφτά για να πάρεις έναν ίππο (και αν κιόλας...) για καθημερινή μετακίνηση; πας και παίρνεις άλλο που να σε καλύπτει και τέλος

katsar
14/05/2020, 10:44
Δεν είναι ακριβώς έτσι,η τοποθέτηση κυλινδροπίστονου μόνο στο τ50 το αλλάζει πολύ .
Δεν είναι θέμα κόντρας αλλά γίνεται πολύ πιο λειτουργικό αφού τραβάει στις ανηφόρες πολύ καλύτερα.Το δικό μου έβγαζε σχεδόν τα ίδια χλμ τελική αλλά πήγαινε αέρα στις ανηφόρες της Καβάλας.Όποιος την έχει περπατήσει ξέρει τι σημαίνει Καβάλα και ανηφόρες :wave2:

Bowleno
14/05/2020, 11:01
Δεν είναι ακριβώς έτσι,η τοποθέτηση κυλινδροπίστονου μόνο στο τ50 το αλλάζει πολύ .
Δεν είναι θέμα κόντρας αλλά γίνεται πολύ πιο λειτουργικό αφού τραβάει στις ανηφόρες πολύ καλύτερα.Το δικό μου έβγαζε σχεδόν τα ίδια χλμ τελική αλλά πήγαινε αέρα στις ανηφόρες της Καβάλας.Όποιος την έχει περπατήσει ξέρει τι σημαίνει Καβάλα και ανηφόρες :wave2:

Ένα κυλινδροπίστονο το καταλαβαίνω, το είχα κάνει κι εγώ για τους λόγους που λες.
Την κεφαλή που λέει πιο πάνω το παλικάρι δεν καταλαβαίνω τι όφελος έχει με μόνη αυτή την αλλαγή..

OldMan
14/05/2020, 11:27
Σε αυτόν την φόρεσε ένας φίλος του ενώ εγώ την πήγα σε μάστορα.

Από κορωνοϊό δε μασατε, βλεπω..
(αλλαξοκωλιες και δόξα τω θεώ..)

Υ.Γ.
Τι ειναι η Κ-22 κεφαλή..??

teogtp
14/05/2020, 11:33
Κάτι σαν το τριγωνικό ραντάρ του Φουσεκη.

Acacius
14/05/2020, 11:36
Από κορωνοϊό δε μασατε, βλεπω..
(αλλαξοκωλιες και δόξα τω θεώ..)

Υ.Γ.
Τι ειναι η Κ-22 κεφαλή..??

Γέροντα ξεχνάς...
( κι εγώ γκουγκλάροντας το βρήκα, μη νομίζεις :bawl: )


H 80αρα κεφαλή εχει κωδικό 22Κ αν θυμάμαι καλά (περάσαν και 20χρόνια) φοράει πιο μεγάλες βαλβιδες ,έχει και πιο μεγάλο χωρο καύσης.
Γι αυτο και βάζοντας 80αρι κυλινδροπίστονο με 50αρα κεφαλή "ζωντανεύει" πολύ λόγω της συμπίεσης (και των κυβικών), αλλα στα ψηλά τελειώνει νωρίς.
Τωρα με τον 50αρη στρόφαλο το μηχανάκι γίνεται 72κυβικά και οχι 80, αλλα αν φοράει το μακρύ διαφορικο τα 80χλμ τα βλέπει αμέσως (με το κοντό στα 60 σκάει)

Υ.Γ: Τώρα, τι διάολο μετατροπή είναι η μανίσια κεφαλή, το ξέρει ο ιδιοκτήτης και ο φανταστικός μάστοράς του

nikosmec
14/05/2020, 12:23
Έχουμε μια κεφαλή, το παπί έχει Α απόδοση, πάμε σε ένα μάστορα, του δίνουμε μία άλλη κεφαλή και του λέμε βάλτη, το παπί μετά έχει Β απόδοση, όπου Α μεγαλύτερο από Β.

Με βάση αυτές τις πληροφορίες το γεγονός πως άλλαξες κεφαλή ήταν αποτυχία και αυτό είναι η μόνη απάντηση που μπορείς να πάρεις με τις πληροφορίες που δίνεις.

Υπάρχουν ένα σωρό άγνωστοι παράγοντες, τι κεφαλή είχες τι έβαλες, σε τι κατάσταση ήταν η νέα κεφαλή, της έκανες σέρβις πριν την βάλεις?

και ένα σωρό ακόμα ιστορίες για αγρίους....

Giorgos137
14/05/2020, 12:32
Έχουμε μια κεφαλή, το παπί έχει Α απόδοση, πάμε σε ένα μάστορα, του δίνουμε μία άλλη κεφαλή και του λέμε βάλτη, το παπί μετά έχει Β απόδοση, όπου Α μεγαλύτερο από Β.

Με βάση αυτές τις πληροφορίες το γεγονός πως άλλαξες κεφαλή ήταν αποτυχία και αυτό είναι η μόνη απάντηση που μπορείς να πάρεις με τις πληροφορίες που δίνεις.

Υπάρχουν ένα σωρό άγνωστοι παράγοντες, τι κεφαλή είχες τι έβαλες, σε τι κατάσταση ήταν η νέα κεφαλή, της έκανες σέρβις πριν την βάλεις?

και ένα σωρό ακόμα ιστορίες για αγρίους....
Ναι το έκανα σέρβις αλλά πίστευα ότι το μυχανακι με την κεφαλή θα πηγενε μπάλα για αυτό την έβαλα και ήταν και τσάμπα αλλά δεν το περίμενα να γίνει χειρότερο το μηχανάκι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ....

nikosmec
14/05/2020, 12:56
Ναι το έκανα σέρβις αλλά πίστευα ότι το μυχανακι με την κεφαλή θα πηγενε μπάλα για αυτό την έβαλα και ήταν και τσάμπα αλλά δεν το περίμενα να γίνει χειρότερο το μηχανάκι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ....

Μιλάμε ακόμα για TOWN MATE έτσι???? Τι μπάλα να πάει???

Bowleno
14/05/2020, 13:36
Μιλάμε ακόμα για TOWN MATE έτσι???? Τι μπάλα να πάει???

του μπόουλινγκ, ίσως; :D

BLiTzER
14/05/2020, 13:42
Ναι το έκανα σέρβις αλλά πίστευα ότι το μυχανακι με την κεφαλή θα πηγενε μπάλα για αυτό την έβαλα και ήταν και τσάμπα αλλά δεν το περίμενα να γίνει χειρότερο το μηχανάκι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ....

Αν ήταν τζάμπα, θα έπρεπε να το υποψιαστείς.

Ή και όχι.

nikosmec
14/05/2020, 14:30
Ναι το έκανα σέρβις αλλά πίστευα ότι το μυχανακι με την κεφαλή θα πηγενε μπάλα για αυτό την έβαλα και ήταν και τσάμπα αλλά δεν το περίμενα να γίνει χειρότερο το μηχανάκι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ....

Πάμε πάλι από την αρχή να προσπαθήσω να απαντήσω χωρίς το στοιχείο της πλάκας.

Έκανες σέρβις το ΜΗΧΑΝΑΚΙ ή την ΚΕΦΑΛΗ? Δηλαδή άλλαξες τσιμουχάκια, βαλβίδες, έτριψες βαλβίδες και τσέκαρες εκκεντροφόρο και κοκοράκια?

Επίσης είχες κεφαλή από Τ80 και έβαλες από Τ50 από ότι κατάλαβα ή το ανάποδο?

Για να καταλάβεις πόσο αόριστη (στα όρια του αστείου) είναι η ερώτηση που κάνεις πρέπει να ξέρεις πως η απόδοση ενός κινητήρα είναι αποτέλεσμα συνεργασίας πολλών εξαρτημάτων. Εσύ άλλαξες το ένα από αυτά λέγοντας πως έπρεπε να πηγαίνει μπάλα. Πως είναι δυνατόν να σου απαντήσει κάποιος σοβαρά σε αυτό;

Από την περιγραφή σου το μόνο που μπορεί να σου πει κάποιος είναι βάλε την παλιά που πήγαινε καλύτερα, οτιδήποτε άλλο θα είναι σαν κλήρωση του Τζόκερ.

OldMan
14/05/2020, 14:37
Μιλάμε ακόμα για TOWN MATE έτσι???? Τι μπάλα να πάει???

ΞΕΦΟΥΣΚΩΤΗ ρεεε !!!

Τι δεν καταλαβαινετε, ρε γμτ την τρελα μου..??

Lioulios
14/05/2020, 14:46
Το townmate απο 50 σε 80 δεν εχει καμια διαφορα στις τελικες .
Το μοντελο εχει 3αρι σασμαν και αφου γινει 80 ,αφενώς τραβαει καλυτερα σε ανηφορες και δινει την αισθηση πως τα βγαζει και πιο γρηγορα ,αλλα αφετερου αν νομιζεις πως θα παρεις καποιο εξτρα χλμ/ω σε τελικη ταχυτητα, είσαι γελασμένος αφου σπαει 3η και μενει εκει . Αν ειχε 4η , θα κατεβαζε λιγα ακομη .
Το μαμα japan 80αρι νπμιζω εβγαινε με μιζα και 4αρι σαχμαν , αλλα δεν παιρνω και ορκο.
Μαζεψτε τα λ7 σας να παρετε καλυτερο μηχανακι καποια στιγμη οπως λενε και αλλοι .
Υπομονη .

Nostradamus
14/05/2020, 18:04
Μπορεί να έχει και 4αρι σασμάν το γιαμαχα το 50.. Κατά τα άλλα, παρακολουθώ με ενδιαφέρον..

katsar
14/05/2020, 18:12
Εγώ είχα 50ρι μιζάτο .Γενικά από ότι θυμάμαι 4 είχαν τα Τ80 και τα GLX50.Ίσως κάνω και λάθος βέβαια,δεν έχει καμία σημασία :wave2:
Ήταν με ποια ..καραβιά ήρθε στη χώρα :bawl:

o_gavros
14/05/2020, 18:24
nikomec δράττομαι της ευκαιρίας και χωρίς εκτενέστερη συνεννόηση με το υπόλοιπο κρου (ελπίζω ότι δεν θα βρεθούν αντιρρησίες), σου αποnemo το βραβείο Δαλάι Λάμα του μοτο.γρ
Αδερφέ εσύ πρέπει να αιωρείσαι τουλάχιστο δυο πόντους!
:D

Lioulios
14/05/2020, 22:41
Ειχαν γινει παραεισαγωγες με το τσουβαλι τοτε .
Οτι να ναι ερχοτανε . Καποια τα ειχαν στα ταχυδρομεια της ιαπωνιας πχ και χραιαζονταν μιζα ...αλλα οχι εργοστασιακη yamaha .Ειχαν κουμπακι που εβγαινε απο μια τρυπα στο καλυμα του τιμονιου.
Μιζα μιζα ,νομιζω ειχαν μονο τα 80 απο το εργοστασιο.

Παντως απο 50 σε 80με 3ρι σασμαν το δικο μου ,ηταν ξενερωμα σκετο .

stefanos
15/05/2020, 00:28
Μόνο εγώ βλέπω φυσικό να μην πηγαίνει ένα μηχανάκι που του ρίχνουμε συμπίεση βάζοντας μεγαλύτερη κεφαλή?

andreaspetr
15/05/2020, 02:10
αν η κεφαλη ηταν σε σε καλη κατασταση θα επρεπε να παρει λιγακι τα πανω του.
το πιο πιθανο ειναι να εχει γινει λαθος στο χρονισμα,η να ειναι αρυθμιστες εντελως οι βαλβιδες.

nikosmec
15/05/2020, 11:39
αν η κεφαλη ηταν σε σε καλη κατασταση θα επρεπε να παρει λιγακι τα πανω του.
το πιο πιθανο ειναι να εχει γινει λαθος στο χρονισμα,η να ειναι αρυθμιστες εντελως οι βαλβιδες.

Αυτό που λες παίζει αλλά συνειδητά δεν το έχω αναφέρει μέχρι τώρα. Το να κάνει λάθος χρονισμό ένας μηχανικός ειδικά σε ένα παπάκι μου φαίνεται πολύ δύσκολο οπότε το να του πούμε φταίει χρονισμός και να πηγαίνει να πρίζει τα παπάρια του μάστορα ότι έκανε μαλακία και δεν πάει μπάλα είναι σαν να τον στέλνουμε σε επιχείρηση αυτοκτονίας να φάει κανένα γερμανοπολύγωνο στο κεφάλι. Την στιγμή που δεν μπορεί να περιγράψει τι πρόβλημα έχει, τι εργασίες έχει κάνει και το μέτρο σύγκρισης είναι ένα πάει-δεν πάει μπάλα....

Νομίζω το παράκανα με τις απαντήσεις αυτό το πόστ ήταν νεκρό πριν ακόμα γεννηθεί οπότε εγώ δεν το συνεχίζω....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/05/2020, 17:27
Νομίζω το παράκανα με τις απαντήσεις αυτό το πόστ ήταν νεκρό πριν ακόμα γεννηθεί οπότε εγώ δεν το συνεχίζω....
Πως το κατάλαβες....
Κάτι τέτοιο είπε ο γαύρος παραπάνω...

o_gavros
15/05/2020, 17:28
βουλωμένο γράμμα διαβάζεις πάτερ

Giorgos137
18/05/2020, 01:23
Αυτό που λες παίζει αλλά συνειδητά δεν το έχω αναφέρει μέχρι τώρα. Το να κάνει λάθος χρονισμό ένας μηχανικός ειδικά σε ένα παπάκι μου φαίνεται πολύ δύσκολο οπότε το να του πούμε φταίει χρονισμός και να πηγαίνει να πρίζει τα παπάρια του μάστορα ότι έκανε μαλακία και δεν πάει μπάλα είναι σαν να τον στέλνουμε σε επιχείρηση αυτοκτονίας να φάει κανένα γερμανοπολύγωνο στο κεφάλι. Την στιγμή που δεν μπορεί να περιγράψει τι πρόβλημα έχει, τι εργασίες έχει κάνει και το μέτρο σύγκρισης είναι ένα πάει-δεν πάει μπάλα....

Νομίζω το παράκανα με τις απαντήσεις αυτό το πόστ ήταν νεκρό πριν ακόμα γεννηθεί οπότε εγώ δεν το συνεχίζω....

Ευχαριστώ μαν με βοήθησες θα πάω να του μιλήσω και κάτι θα κάνω και ευχαριστώ σε οκά τα παιδιά .....