PDA

View Full Version : Τεποζιτο παλιας μηχανης



LasJohn3
15/05/2020, 18:54
Καλησπερα. Εχω ενα τεποζιτο απο μια μηχανη που ηταν ακινητη αρκετα χρονια. Το τεποζιτο εχει σκουριασει μεσα με αποτελεσμα να πηγαινουν βρωμιες στο καρμπυρατερ και να γινεται υπερχειληση. Αν καποιος ξερει ή εχει κανει κατι αντιστοιχο, πως μπορω να καθαρισω το τεποζιτο απο την σκουρια;; Δεχομαι ολους τους τροπους. Ευχαριστω εκ των προτερων.

karellen
15/05/2020, 19:13
Λύσε το τεπόζιτο.Βούλωσε την κάτω τρύπα του διακόπτη,ρίξε 3-4 κιλά ξίδι και άστο 1 μέρα.Στο ενδιάμεσο κάθε 1-2 ώρες κούναγέ το και ακούμπα το σε διαφορετικές θέσεις να πάει το ξίδι παντού.
Την άλλη μέρα ρίξε μέσα 2-3 κομμάτια ψιλή αλυσίδα,τάπωσε το και αρχίνα να το κουνάς σαν τρελός προς πάσα κατεύθυνση.Ό,τι είχε διαβρώσει το ξίδι σε συνδυασμό με το ξύσιμο της αλυσίδας θα το καθαρίσει επαρκώς.

Όσο και να καθαρίσει πάντως την πλαστικοποίηση εσωτερικά δεν τη γλυτώνεις,βάλε και ένα φιλτράκι βενζίνης επίσης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/05/2020, 19:48
Πλαστικοποιηση και από μένα.

Bowleno
15/05/2020, 21:15
Ότι είπε ο karellen, μπόλικα Ξυδια αλυσίδα ψιλή, ξανά Ξυδια και πλαστικοποίηση αμέσως μετά διότι έχει την τάση να ξαναπιάσει σκουριά.
Και το φίλτρο βενζίνης επιβεβλημένο μετά.

thunder ace
15/05/2020, 22:32
Πλαστικοποιηση....110 ευρω μου πηγε,,,δεν υπαρχει αλλη λυση.

Acacius
15/05/2020, 23:59
Υπάρχουν κιτ DIY (π.χ. FERTAN, POR 15), αλλά και πάλι δεν έρχεται φθηνά. Μετά το ξίδι θα πρότεινα όχι απλά καλό ξέπλυμα, αλλά και προσθήκη λίγης σόδας στα πρώτα νερά.

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει φωσφάτωση σε ντεπόζιτο και αν είναι αποτελεσματική;

lospsi
16/05/2020, 07:57
Πλαστικό ποίηση, έκανα και εγώ στο SV. Είχα βάλει ξύδι πρίν αλλά έβγαλε πάλι σκουριά.

doctor_john
16/05/2020, 10:29
Υπάρχουν κιτ DIY (π.χ. FERTAN, POR 15), αλλά και πάλι δεν έρχεται φθηνά. Μετά το ξίδι θα πρότεινα όχι απλά καλό ξέπλυμα, αλλά και προσθήκη λίγης σόδας στα πρώτα νερά.

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει φωσφάτωση σε ντεπόζιτο και αν είναι αποτελεσματική;

Χρησιμοποιώ πολύ και υγρά φωσφάτωσης και μετατροπείς σκουριάς, δεν έχω δεί να σκουριάζουν μετά.
Τα πλένω πρώτα για απολάδωση και αν είναι πολύ καθαρά απο σκουριά, τα "ανάβω" λίγο με ξύδι έτσι ώστε να υπάρχει
ελάχιστη σκουριά στην επιφάνεια του μετάλλου.

Αν είναι σε καλή κατάσταση το μέταλλο και καλά καθαρισμένο, εγώ θα το δοκίμαζα.
Έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί κάποιος να βάλει νερό για να δοκιμάσει την στεγανότητα του τεπόζιτου
πρίν την πλαστικοποίηση. Είμαι σίγουρος ότι σε μια - δυό μέρες θα έχει καλό δείγμα του πώς αντιδρά πλέον το μέταλλο.