PDA

View Full Version : Τι χρειάζεται να προσέξω για χρήση μεγαλύτερου ψυγείου;



doctor_john
16/05/2020, 10:03
Καλημέρα,

με έπιασε πάλι, διαβάζοντας διάφορους που έχουν ιδια μοτό.
Κλείνει το μοτέρ όπου να ναι, θα πρέπει να ψωνίσω ένα ψυγείο για ένα φίλο, σκέφτομαι
να πάρω και εγώ ένα.

Το ψυγείο μου είναι 16Χ37 οριζόντιο, επίπεδο. Ο θερμοστάτης γράφει 85oC
Βρίσκω σε καλή ποιότητα 24Χ37 με ίδιες αναμονές - τάπα.

Βλέπω σε πολλούς να χρησιμοποιούν διπλάσιου μεγέθους με την ίδια τρόμπα.
Σε άλλους που το τρέχουν, 4πλάσιας επιβάνειας με την ίδια.

Τι πρέπει να προσέξω για να το χρησιμοποιήσω;
Σαν μέρος του κυκλώματος το ρωτάω, η τοποθέτηση είναι οκ.

oem
418237

νεο
418238

balakia
16/05/2020, 12:45
παλιοτερα βαζαμε κατι φτιαχτα ψυγεια στα φορτηγα με περισοτερες κυψελες και καλα για περισοτερο νερο αλλα ολο προβληματα θερμοκρασιας ειχαμε γιατι ηταν σαν νοτυβαρι και δεν περνουσε ο αερας αναμεσα τους για να κρυωνει.
αν εχει ιδιες κυψελες-στηλες με το γνησιο μπορει να ειναι πολυ ελαφρως καλυτερα,με το λιγο παραπανω νερο που θα εχει δεν νομιζω να εχει θεμα η αντλια.

sapila racing
16/05/2020, 13:32
Εχεις ανεβάσει ιπποδύναμη τόσο που να χρειάζεσαι μεγαλύτερο ψυγείο?
Αν όχι, δεν σου χρειάζεται.

stefanos
16/05/2020, 13:42
Εάν οι αγωγοί στις κυψέλες έχουν παρόμοια διατομή το κύκλωμα δεν θα έχει πρόβλημα.
Τώρα εάν θα είναι αποτελεσματικότερο από το μαμίσιο εκτός από μεγαλύτερο και βαρύτερο...

doctor_john
17/05/2020, 10:52
Δεν έχω ανεβάσει πολύ την υποδύναμη, εννοώντας ότι δεν κάνω υπερβολές στο στήσιμο. Λογικά ένα 12%.
Είναι όμως μικρή μοτό (er6) και το μοτέρ της πολλά χρόνια στην αγορά με τους περισσότερους να συζητάνε
για καλύτερη ψύξη ακόμα και στο εργοστασιακό στήσιμο.

Το σκέφτομαι για να του δώσω πιο άνετη λειτουργία μιας και εμένα δεν με ενοχλεί χωροταξικά
ή λόγο κόστους που πιθανά ήταν υπολογίσιμα μαζί με τα υπόλοιπα στο εργοστάσιο.

Την διατομή των αγωγών την βλέπουμε με εύκολο τρόπο συγκρίνοντας τους εξωτερικά;
Αν χρειάζεται να πάω σε κάποιον που φτιάχνει ψυγεία δεν υπάρχει πρόβλημα.
Έτσι και αλλιώς ο μηχανικός μου ζήτησε την διαφορά της χωρητικότητας τους, αν επιλέξω ένα λίγο μεγαλύτερο.

Δεν κρύβομαι, ψήνομαι για ήπιες βελτιώσεις με στόχο την καλύτερη λειτουργία.
Το λίγο βάρος δεν με ενοχλεί. Το "βελτιώνω" προσπαθόντας να πετύχω μια πιο γεμάτη
αίσθηση και καλύτερη λειτουργία με βάση τα δικά μου δεδομένα.