PDA

View Full Version : Αγορά BMW R1200C



haf
16/05/2020, 18:58
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω την μοτοσικλέτα και απλά προβληματίζομαι σχετικά με την Οδηγική συμπεριφορά της εντός πόλης, Όχι ότι θα είναι το καθημερινό μου μέσο, αλλά θα την χρησιμοποιώ αρκετές φορές για να πηγαίνω γραφείο.

Με κάποιον που μίλαγα μου είπε ότι είναι τόσο βαριά που σε κάποια μοντέλα είχαν βάλει και όπισθεν..

Μπορεί να μου πει κάποιος χαρακτηριστικά και οδηγική συμπεριφορά από εμπειρία?

Ευχαριστώ..

lleonidas
16/05/2020, 19:12
Καλησπέρα!
Αναφέρεσαι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r1200c%2003.htm) ;

haf
16/05/2020, 21:04
Καλησπέρα!
Αναφέρεσαι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r1200c%2003.htm) ;

Σωστά

https://bmwwiki.org/models/bmw-r1200c.html

karellen
16/05/2020, 21:12
418269

lospsi
16/05/2020, 22:00
Άμα το 'χει καβαλήσει και ο Bond...

haf
17/05/2020, 06:12
Το θέμα είναι να την έχει οδηγήσει και κάποιος από δω μέσα για να μας πει την εμπειρία του εκτός από τον Bond

sapila racing
17/05/2020, 09:12
Το θέμα είναι να την έχει οδηγήσει και κάποιος από δω μέσα για να μας πει την εμπειρία του εκτός από τον Bond

Δυσκολο να βρείς κάποιον που να την έχει/ είχε για να σου πει την εμπειρία του.
Καλύτερα διάβασε και κανένα τεστ της εποχης του.
Παντως όντως ειναι βαρύ και επίσης λόγω Boxer δεν χωράει όπου χωράει μια άλλη μοτο. Απ την άλλη έχει καλή οδική συμπεριφορά για cruiser.

rainmike
17/05/2020, 09:40
Ωραιο μηχανάκι φίλε.Δεν το ήξερα

ryk
18/05/2020, 13:34
Φίλος μου σφύριξε να βοηθήσω και έτσι έκανα εγγραφή (βλέπω όμως και άλλους γνωστούς εδώ μέσα).

Μετά από 130.000χλμ, μπορώ να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το μηχανάκι.
Σχετικά το βάρος του (256kg, σύμφωνα με τη BMW): απλά δεν του φαίνεται! Το σηκώνεις από το σταντ με μεγάλη ευκολία. Ακόμα και πεσμένο το σηκώνεις με μεγάλη ευκολία, όχι όπως δείχνουν τα βίντεα με τα GS! Βοηθάει πολύ ότι ο κινητήρας είναι πολύ χαμηλά τοποθετημένος (δες και άλλα BMW για να καταλάβεις), όπως μου λέει και ένας φίλος " τι να μας πεις και συ με τη σαύρα, κοντεύει να ακουμπήσει ο κινητήρας στο έδαφος!"
Για την ευελιξία του μπόξερ μέσα στην κίνηση τα είπαν πιο πάνω. Αν έχεις/είχες ποτέ σου μπόξερ είναι μια από τα ίδια. Τα τιμόνια είναι ένα θέμα, μιας και από τη μαμά έβγαινε με 3 επιλογές τιμονιών: Αυτά τα ψηλά που βλέπουμε στις φωτό τον James, τα Police και τα wide. Εμένα από τότε που την πήρα είχε τα wide και με έχουν βολέψει. Δες και τα police αν και νομίζω ότι πρέπει να είναι πιο φαρδιά.
Για ότι άλλο θες ρώτα, το μηχανάκι όπως καταλαβαίνεις το έχω φάει με το κουτάλι, μπορώ να γράψω σεντόνια με hints & tips.

haf
19/05/2020, 19:03
Φίλος μου σφύριξε να βοηθήσω και έτσι έκανα εγγραφή (βλέπω όμως και άλλους γνωστούς εδώ μέσα).

Μετά από 130.000χλμ, μπορώ να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το μηχανάκι.
Σχετικά το βάρος του (256kg, σύμφωνα με τη BMW): απλά δεν του φαίνεται! Το σηκώνεις από το σταντ με μεγάλη ευκολία. Ακόμα και πεσμένο το σηκώνεις με μεγάλη ευκολία, όχι όπως δείχνουν τα βίντεα με τα GS! Βοηθάει πολύ ότι ο κινητήρας είναι πολύ χαμηλά τοποθετημένος (δες και άλλα BMW για να καταλάβεις), όπως μου λέει και ένας φίλος " τι να μας πεις και συ με τη σαύρα, κοντεύει να ακουμπήσει ο κινητήρας στο έδαφος!"
Για την ευελιξία του μπόξερ μέσα στην κίνηση τα είπαν πιο πάνω. Αν έχεις/είχες ποτέ σου μπόξερ είναι μια από τα ίδια. Τα τιμόνια είναι ένα θέμα, μιας και από τη μαμά έβγαινε με 3 επιλογές τιμονιών: Αυτά τα ψηλά που βλέπουμε στις φωτό τον James, τα Police και τα wide. Εμένα από τότε που την πήρα είχε τα wide και με έχουν βολέψει. Δες και τα police αν και νομίζω ότι πρέπει να είναι πιο φαρδιά.
Για ότι άλλο θες ρώτα, το μηχανάκι όπως καταλαβαίνεις το έχω φάει με το κουτάλι, μπορώ να γράψω σεντόνια με hints & tips.

Ευχαριστώ, σήμερα την έκλεισα επομένως θα σε ρωτήσω σίγουρα διάφορα!

haf
02/06/2020, 16:32
μόλις το πήρα!!! ... ξεκινώ με αλλαγή ελαστικών αφου ηταν σε ακινησια 10 χρονια..

μπροστά φοραει 100/90-18 και πισω 170/80-15

Μου προτείνουν τα Marathon Metzeler 350 ευρω.. γνωμες?

Maradi
02/06/2020, 16:43
Conti TA3
Road pilot 5
Τα καλύτερα που μπορείς να φορέσεις αυτή τη στιγμή στις GS για on. Αν πάλι κοιτάς για περισσότερο off τα Pirelli scorpion rally STR. Από κει και πέρα πας τακάκια που βεβαια δεν βολεύουν τη μηχανή ούτε άσφαλτο και βροχή.

Maradi
02/06/2020, 16:43
μόλις το πήρα!!! ... ξεκινώ με αλλαγή ελαστικών αφου ηταν σε ακινησια 10 χρονια..

μπροστά φοραει 100/90-18 και πισω 170/80-15

Μου προτείνουν τα Marathon Metzeler 350 ευρω.. γνωμες?
Καλοτάξιδο

MikeG
02/06/2020, 16:44
Conti TA3
Road pilot 5 trail
Τα καλύτερα που μπορείς να φορέσεις αυτή τη στιγμή στις GS για on-off. Αν πάλι κοιτάς για περισσότερο off τα Pirelli scorpion rally STR. Από κει και πέρα πας τακάκια που βεβαια δεν βολεύουν άσφαλτο και βροχή.

Όμως δε μιλάμε για GS :p

Maradi
02/06/2020, 19:21
Το ξέρω. Τα δυο πρώτα δεν είναι μόνο για GS. Ειδικά τα PR5. (Διόρθωσα το trail). Τα TA3 είναι ιδανικά για ελληνικούς δρόμους γενικά και για ‘βαριές’ μηχανές. Τα PR5 τα είχα στη 1200RS και ήταν τόσο καλά που μετά έβαλα και στη GS. Τρομερά στη βροχή ( απαραίτητο εδώ στη Σκωτία) και λόγω του προφίλ τους κάνουν τη μηχανή πολύ πιο ευκίνητη. Επίσης κρατάνε πάνω από 14-15 χιλ χλμ!

haf
03/06/2020, 06:19
Τελικά για Marathon Metzeler με βλέπω, η διαστάσεις είναι περίεργες Και με κανα δυο που μίλησα αυτά προτείνουν.

ryk
03/06/2020, 08:23
No.1: Bridgestone Battlax (edit: έχει αλλάξει όνομα και το λένε πλέον E-max R και ΒΤ-45F). Η πιο γρήγορη κορώνα που υπάρχει. Το μηχανάκι πλαγιάζει και μόνο με την ιδέα!. Σαν χιλιόμετρα κρατά λιγότερο από το δεύτερο. Σημαντικό είναι να ξέρεις ότι το μπροστινό θέλει μεγαλύτερη πίεση (2.2 bar) απότι σου λέει το μανουάλι της BMW. Βάλε 2,3-2,4 και είσαι ΟΚ.
Νο. 2: Dunlop K555. Λιγότερο γρήγορη κορώνα απότι τα bridgestone, αλλά βράχος μέχρι την τελευταία σταγόνα! Και λίγο πιο οικονομικά.

Για τα marathon που λες (edit: βλέπω ότι έχει νέα σειρά, την M888 ultra, δεν την ξέρω, για την παλιά έχω διαβάσει), δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα στα ξένα φόρουμ.

haf
08/06/2020, 09:32
No.1: Bridgestone Battlax (edit: έχει αλλάξει όνομα και το λένε πλέον E-max R και ΒΤ-45F). Η πιο γρήγορη κορώνα που υπάρχει. Το μηχανάκι πλαγιάζει και μόνο με την ιδέα!. Σαν χιλιόμετρα κρατά λιγότερο από το δεύτερο. Σημαντικό είναι να ξέρεις ότι το μπροστινό θέλει μεγαλύτερη πίεση (2.2 bar) απότι σου λέει το μανουάλι της BMW. Βάλε 2,3-2,4 και είσαι ΟΚ.
Νο. 2: Dunlop K555. Λιγότερο γρήγορη κορώνα απότι τα bridgestone, αλλά βράχος μέχρι την τελευταία σταγόνα! Και λίγο πιο οικονομικά.

Για τα marathon που λες (edit: βλέπω ότι έχει νέα σειρά, την M888 ultra, δεν την ξέρω, για την παλιά έχω διαβάσει), δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα στα ξένα φόρουμ.
τελικα φορεσα τα Marathon, πρωτη εντυπωση αν και πρωιμη ειναι θετικη...

haf
08/06/2020, 09:38
H μηχανή ήταν 10 χρόνια σε ακινησία αποθηκευμένη σε κλειστό χώρο με 22000 χιλ. ενώ είχε κάνει μεγάλο Service στα 20000 στην ΒΜW..

Σκέφτομαι να αλλάξω λαδιά, φίλτρα βαλβολινες άξονα άμεσα, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

Επίσης Service που?

sapila racing
08/06/2020, 09:47
H μηχανή ήταν 10 χρόνια σε ακινησία αποθηκευμένη σε κλειστό χώρο με 22000 χιλ. ενώ είχε κάνει μεγάλο Service στα 20000 στην ΒΜW..

Σκέφτομαι να αλλάξω λαδιά, φίλτρα βαλβολινες άξονα άμεσα, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

Επίσης Service που?

Υγρά φρένων, αλλαγή στα λαδια πηρουνιου, και βαλβολίνες οχι μονο στον άξονα αλλά και στο κιβώτιο.
Αυτά πρέπει να τα κάνεις άμεσα, μην το κυκλοφορείς με λαδια/βαλβολίνες 10 ετων!

panavour
08/06/2020, 11:32
H μηχανή ήταν 10 χρόνια σε ακινησία αποθηκευμένη σε κλειστό χώρο με 22000 χιλ. ενώ είχε κάνει μεγάλο Service στα 20000 στην ΒΜW..

Σκέφτομαι να αλλάξω λαδιά, φίλτρα βαλβολινες άξονα άμεσα, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

Επίσης Service που?

παναγιωτοπουλος στον γερακα.

haf
08/06/2020, 15:36
παναγιωτοπουλος στον γερακα.
Ευχαριστώ Την ίδια πρόταση για εκεί είχα και από άλλον φίλο.. πήρα τηλέφωνο και έκλεισα... μου έκανε εντύπωση ότι ήταν κλεισμένοι για τις επόμενες δυο Εβδομάδες χαμός.

doctor_john
08/06/2020, 17:45
Να κοιτάξεις και τα σωληνάκια των φρένων.

Kas_Tracer
08/06/2020, 17:53
Θα πρόσθετα και καθάρισμα - γρασάρισμα σε διάφορα ρουλεμάν, πχ τροχών άξονα τιμονιού (ή ότι έχει τέλος πάντων η BMW

ryk
11/06/2020, 12:51
Κάτσε να τα λέμε σωστά:
Βαλβολίνες τελικής μετάδοσης (αυτό που λέμε "διαφορικό" καταχρηστικά στις μηχανές), βαλβολίνες σαζμάν και λάδια κινητήρα. Ο άξονας δεν λιπαίνεται.
Μαζί με τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, εγώ θα έλεγα να κάνεις ένα check βαλβίδων και να ρυθμιστούν (αν χρειάζεται) tps και balance κυλίνδρων.
Επίσης, η BMW έχει βγάλει νέους τεντωτήρες καδένας που θα καλό είναι να αλλάξεις. Για ρώτα σχετικά στο συνεργείο, ξέρουν σίγουρα.
Για μακροζωία διαφορικού-κιβωτίου προτείνω και την προσθήκη motorkote (https://www.skroutz.gr/s/13615651/Motorkote-Hyper-Lubricant-295-7ml.html).
A, για το πίσω φρένο υπάρχει έτοιμο σωληνάκι υψηλής (νομίζω ταιριάζει από το R1150R), αλλά για μπροστά πρέπει να σου φτιάξουν. Highly recommenced!

haf
11/06/2020, 14:40
Κάτσε να τα λέμε σωστά:
Βαλβολίνες τελικής μετάδοσης (αυτό που λέμε "διαφορικό" καταχρηστικά στις μηχανές), βαλβολίνες σαζμάν και λάδια κινητήρα. Ο άξονας δεν λιπαίνεται.
Μαζί με τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, εγώ θα έλεγα να κάνεις ένα check βαλβίδων και να ρυθμιστούν (αν χρειάζεται) tps και balance κυλίνδρων.
Επίσης, η BMW έχει βγάλει νέους τεντωτήρες καδένας που θα καλό είναι να αλλάξεις. Για ρώτα σχετικά στο συνεργείο, ξέρουν σίγουρα.
Για μακροζωία διαφορικού-κιβωτίου προτείνω και την προσθήκη motorkote (https://www.skroutz.gr/s/13615651/Motorkote-Hyper-Lubricant-295-7ml.html).
A, για το πίσω φρένο υπάρχει έτοιμο σωληνάκι υψηλής (νομίζω ταιριάζει από το R1150R), αλλά για μπροστά πρέπει να σου φτιάξουν. Highly recommenced!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. καλοδεχούμενες και θα τα μεταφέρω στο συνεργείο..

Kepler Fun
15/06/2020, 21:16
Δεν χρειάζεται να τους πεις κάτι, ο Παναγιωτόπουλος θα αλλάξει ότι προβλέπεται και θα ελέγξει τις ανακλήσεις που σίγουρα δεν θα έχουν γίνει μετά από τόση ακινησία.

Κλείσε ραντεβού και να εισαι έτοιμος για τετραψήφιο νούμερο.

haf
15/06/2020, 21:23
Δεν χρειάζεται να τους πεις κάτι, ο Παναγιωτόπουλος θα αλλάξει ότι προβλέπεται και θα ελέγξει τις ανακλήσεις που σίγουρα δεν θα έχουν γίνει μετά από τόση ακινησία.

Κλείσε ραντεβού και να εισαι έτοιμος για τετραψήφιο νούμερο.

Πάντως την τηλεφωνική επικοινωνία για το ετήσιο σέρβις με αλλαγή όλων των υγρών μου είπε ότι είναι γύρω στα τριακόσια... Τώρα αν χρειαστεί να γίνουν και όλα αυτά που αναφέρουμε παραπάνω για να δούμε το κόστος...

panavour
15/06/2020, 23:13
Πάντως την τηλεφωνική επικοινωνία για το ετήσιο σέρβις με αλλαγή όλων των υγρών μου είπε ότι είναι γύρω στα τριακόσια... Τώρα αν χρειαστεί να γίνουν και όλα αυτά που αναφέρουμε παραπάνω για να δούμε το κόστος...


Τα σερβις να ξερεις ειναι σαν τις τιμες τιμοκαταλογου των αυτοκινητων.Μολις πας ομως να το αγορασεις σου λενε,μα θελετε κυριε και ΤΙΜΟΝΙ για να στριβει + 500 ευρω,θελετε και ΡΟΔΕΣ να εχει για να τσουλαει + 500 ευρω,θελετε και ΦΡΕΝΑ για να σταματατε+1000 ευρω ,και αμα θελετε να εχει και ΤΖΑΜΙΑ για να μην σας τρωει ο αερας, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΣ επειδη σας συμπαθησαμε προσφορα+ 1500 ευρω.:lol::lol::lol::lol::lol:

afric
16/06/2020, 00:00
Τον παναγιωτοπουλο δεν θα τον συστηνα..περαν του οτι ειναι φαρμακειο, δεν ειναι αυτος που ητανε.Βλεπω αρκετους δυσαρεστημενους πελατες.
Εγω ασχολουμε μονος μου, ομως 2 μτχ Bmw που πηρα και εκαναν σερβις εκει..στο 1 ειχε στο κιβωτιο κοντα μισο λιτρο επιπλεον βαλβολινη..και στο αλλο ειχαν επισκευασει τσιμουχες μπροστινου, χωρις ομως να ασχοληθουν με τα τακακια που ειχαν αχρηστευτει απ τα λαδια..Ο ιδιοκτητης οπως αρκετοι, το μονο που ηξερε ηταν να βαζει το κλειδι στο διακοπτη..Οφειλουν να ειναι παραπανω σχολαστικοι...δεν ειναι και νομιζω δεν μπορουν πια να ειναι γιατι τα παιδια τρεχουν σαν το βεγγο, ουτε κατουρημα δεν προλαβαινουν

haf
03/07/2020, 12:52
Καταρχάς το Service για αλλαγή των "υγρών" (λάδια/φιλτρα, βαλβολινες, υγρά φρένων) πήγε στα 250..

Πρώτες εντυπώσεις από την μηχανή.. .. άριστες.. αξιόλογη συμπεριφορά στην πόλη και μέσα στην κίνηση και αρκετά ευέλικτο για διήθηση ανάλογα για τον όγκο του βέβαια..

Σε μικρές αποδράσεις σε εθνική ευέλικτο σε στροφές και βρίσκεται στο στοιχείο του.. Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι τις τελευταίες ημέρες με τα 36αρια και μέσα στην κίνηση πως αντιμετωπίζετε η υψηλή θερμοκρασία ειδικά όταν είσαι ακινητοποιημένος και αν αυτό δημιουργήσει μελλοντικά κάποιο πρόβλημα..

gior-gos
03/07/2020, 15:10
Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι τις τελευταίες ημέρες με τα 36αρια και μέσα στην κίνηση πως αντιμετωπίζετε η υψηλή θερμοκρασία ειδικά όταν είσαι ακινητοποιημένος

μ' ένα μικρό μηχανάκι.

ryk
03/07/2020, 15:28
Καταρχάς το Service για αλλαγή των "υγρών" (λάδια/φιλτρα, βαλβολινες, υγρά φρένων) πήγε στα 250..

Πρώτες εντυπώσεις από την μηχανή.. .. άριστες.. αξιόλογη συμπεριφορά στην πόλη και μέσα στην κίνηση και αρκετά ευέλικτο για διήθηση ανάλογα για τον όγκο του βέβαια..

Σε μικρές αποδράσεις σε εθνική ευέλικτο σε στροφές και βρίσκεται στο στοιχείο του.. Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι τις τελευταίες ημέρες με τα 36αρια και μέσα στην κίνηση πως αντιμετωπίζετε η υψηλή θερμοκρασία ειδικά όταν είσαι ακινητοποιημένος και αν αυτό δημιουργήσει μελλοντικά κάποιο πρόβλημα..

Δεν είναι μηχανή για να κινηθείς στο κέντρο (μποτιλιαρίσματα). Αντιθέτως σε δρόμους όπως η Κηφισίας/Συγγρού κτλ. δεν καταλαβαίνει τίποτα γιατί ψύχονται τα ψυγεία της. Δεδομένου ότι παίρνει και απλό ορυκτέλαιο, το λάδι "σπάει" πιο γρήγορα το καλοκαίρι, οπότε αλλάζεις λάδια γρηγορότερα από τα 5000χλμ.
Κάποτε με ένα φίλο λέγαμε να βάλουμε βεντιλατέρ στα ψυγεία (αυτός το είχε κάνει σε ένα R1200S που είχε), αλλά δυστυχώς δεν έχει χώρο.