PDA

View Full Version : Παραφλου



Sx50
18/05/2020, 12:52
Καλησπέρα. Εχω ενα aprilia sx 50 διχρονο και απο περυσι που ειχα γεμίσει το παραφλου δεν εχει αδειάσει ειναι σχεδόν γεματο. Επειδη εχει χαλασει η ενδειξη που δειχνει αν εχει ζεσταθει το μηχανακι υπαρχει περίπτωση το παραφλου να μην φτανει στον κινητηρα ή ολα κομπλε?

sapila racing
18/05/2020, 13:09
Καλησπέρα. Εχω ενα aprilia sx 50 διχρονο και απο περυσι που ειχα γεμίσει το παραφλου δεν εχει αδειάσει ειναι σχεδόν γεματο. Επειδη εχει χαλασει η ενδειξη που δειχνει αν εχει ζεσταθει το μηχανακι υπαρχει περίπτωση το παραφλου να μην φτανει στον κινητηρα ή ολα κομπλε?

Τι εννοείς να μην φτάνει στον κινητήρα? Αν ήταν έτσι δεν έκανες ούτε 1χλμ και θα είχε κολλήσει.
Να φτιάξεις το όργανο επειγόντως, ειδικά σε υδρόψυκτο δίχρονο είναι απαραίτητο.

Bowleno
18/05/2020, 13:12
Επίσης, το παραφλού ΔΕΝ αδειάζει, άντε να εξατμιστεί μια πολύ μικρή ποσότητα.... η δουλειά του είναι να κυκλοφορεί μεταξύ ψυγείου και μοτέρ και να το ψύχει..... φτιάξε το όργανο όπως λέει ο Άρης, είναι ακριβά τα κυλινδροπίστονα......

kostaskk
18/05/2020, 18:35
Αν είναι γεμάτο δύσκολα να έχει θέμα. Γεμάτο ψυγείο έτσι όχι το δοχειο.το οποίο δοχείο έχει σωληνάκι που πρέπει να συνδέεται με το ψυγειο.Μόνο αν βούλωσε κάτι μέσα στο ψυγειο-σωληνακια η χάλασε η αντλια-φτερωτη. Εδώ φίλος και εγώ τα χρησιμοποιούσαμε για καιρό χωρίς νερό η γεμίζαμε σε βρυσες στον δρόμο, (λόγο διαρροής από τσιμουχα αντλίας νερού). Λογικά λες την ενδειξη στα αριστερά του κοντέρ, μπορεί να έχει καεί το λαμπάκι από μέσα η ακόμα ποιο πιθανό να έχει βγει το καλώδιο που πάει στον θερμοστάτη που είναι δίπλα ακριβός από το μπουζί.

kostaskk
18/05/2020, 18:37
Θεωριτικα αν ζεσταθεί πολύ πρέπει να ανάβει και ο ανεμιστηρας-βεντιλατερ. Τσεκαρε και την απόσταση του ανεμιστήρα από το ψυγείο γιατί σε 2007 μοντέλο έχω δει να ακουμπάει και να κάνει τρύπα στο ψυγειο