PDA

View Full Version : Ανησυχητικος θόρυβος από το μοτέρ



Manos209
18/05/2020, 15:13
Καλησπέρα στην παρέα χρειάζομαι τα φώτα σας και τις γνώσεις σας επί του θέματος και θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Έχω ένα παπάκι surpa 100αρι γνήσιο με 51.000 χιλιόμετρα αρκετά προσεγμένο και δεν έχω παραλείψει ποτέ μα ποτέ τα σέρβις του. Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ για να μετακινουμαι μέσα στην πολη,παραλίες κλπ. Γενικά δεν το έχω πιέσει πολύ το μοτέρ του. Πρόσφατα άκουγα ένα περίεργο θόρυβο που έκανε σαν "κλικ κλικ" από την κεφαλή ήταν η ώρα του για σέρβις κιόλας και λέω η βαλβίδες θα είναι.. το πήγα και για σέρβις ξανά αλλά τίποτα ο ήχος συνέχισε. Εχθές που το πήγα μέχρι την παραλία ξαφνικά εκεί που πήγαινα έβγαζε έναν ήχο από το μοτέρ λες και είχες βάλει μεταλλικές μπίλιες μέσα σε ένα σέικερ και το χτυπούσες.. και επειδή μόνο με τα λόγια ίσως να μην είμαι κατατοπιστικός ορίστε και το βίντεο
https://files.fm/u/xb7h9h3x
Τι ακριβώς είναι αυτό; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Bowleno
18/05/2020, 16:21
Πας για μπιέλα... :( Γνωστό πρόβλημα στα συγκεκριμένα.

andreaspetr
19/05/2020, 01:45
Καλησπέρα στην παρέα χρειάζομαι τα φώτα σας και τις γνώσεις σας επί του θέματος και θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Έχω ένα παπάκι surpa 100αρι γνήσιο με 51.000 χιλιόμετρα αρκετά προσεγμένο και δεν έχω παραλείψει ποτέ μα ποτέ τα σέρβις του. Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ για να μετακινουμαι μέσα στην πολη,παραλίες κλπ. Γενικά δεν το έχω πιέσει πολύ το μοτέρ του. Πρόσφατα άκουγα ένα περίεργο θόρυβο που έκανε σαν "κλικ κλικ" από την κεφαλή ήταν η ώρα του για σέρβις κιόλας και λέω η βαλβίδες θα είναι.. το πήγα και για σέρβις ξανά αλλά τίποτα ο ήχος συνέχισε. Εχθές που το πήγα μέχρι την παραλία ξαφνικά εκεί που πήγαινα έβγαζε έναν ήχο από το μοτέρ λες και είχες βάλει μεταλλικές μπίλιες μέσα σε ένα σέικερ και το χτυπούσες.. και επειδή μόνο με τα λόγια ίσως να μην είμαι κατατοπιστικός ορίστε και το βίντεο
https://files.fm/u/xb7h9h3x
Τι ακριβώς είναι αυτό; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

ακριβως να σου πουμε δεν ξερουμε,υποθεσεις κανουμε.εχει μεινει ποτε απο λαδια?

andreaspetr
19/05/2020, 01:46
Πας για μπιέλα... :( Γνωστό πρόβλημα στα συγκεκριμένα.

μου ακουγεται "ελαφρυς" χτυπος για να ειναι μπιελα.
και απο ποτε τα supra εχουν τετοιο προβλημα γιατι πρωτη φορα το ακουω

Manos209
19/05/2020, 11:43
Καλησπέρα όχι δεν έχει μείνει από λάδια τα ελέγχω πάντα πριν από κάθε μετακίνηση

Manos209
19/05/2020, 11:44
Έτσι κάνει στο ρελαντί στο νεκρό άμα βάλω ταχύτητα και φύγω ο χτύπος γίνεται τόσο έντονος που ας πούμε φοβάμαι να κάνω ένα μέτρο παραπάνω σε φάση λέω θα ανατιναχτεί το μοτέρ

THEOD
19/05/2020, 12:11
Έτσι κάνει στο ρελαντί στο νεκρό άμα βάλω ταχύτητα και φύγω ο χτύπος γίνεται τόσο έντονος που ας πούμε φοβάμαι να κάνω ένα μέτρο παραπάνω σε φάση λέω θα ανατιναχτεί το μοτέρ

Μάλλον αυτό θα γίνει αν είναι μπιέλα και επιμείνεις...
Σε κάθε περίπτωση κουβαλητό στον μάστορα...

Manos209
20/05/2020, 14:03
Μάγκες όλα καλά τελικά μπήκε συνεργείο ήταν η καδενουλα του