PDA

View Full Version : Λάδια σαν μαγιονέζα σε z750



Kbull
18/05/2020, 17:05
Έχω ένα θέμα με το z750 το τελευταίο διάστημα. Το αγόρασα μεταχειρισμένο πέρυσι το καλοκαίρι και φέτος μόλις πήγα να αλλάξω τα λάδια για πρώτη φορά ήταν σαν μαγιονέζα. Έβαλα καινουριο λάδι και σε 50χιλιομετρα ξανα έγιναν έτσι. Άσπρα σαν γάλα είναι στο τζαμακι μηχανής. Λέτε να είναι φλάντζα κεφαλής? Αξίζει η επισκευή ή καλυτερα να παω για μοτέρ άλλο?

o teos
18/05/2020, 17:07
Παραφλου στο λάδι......δες φλατζα κεφαλής....απο κάπου μπάζει..:rolleyes:

Kickstart
18/05/2020, 17:52
Για αρχή don't panic. (Το λέω επειδή μιλάς για αλλαγή μοτέρ)

Μήπως κάνεις καθημερινά πολύ μικρές αποστάσεις τύπου 5-6 χιλιόμετρα και αράζεις και μετά από κάποιες ώρες το ίδιο; (δλδ για δουλειά κτλ)

Αν ναι να ξέρεις ότι ότι το μηχανάκι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά και δημιουργεί μια υγρασία εντός του καρτερ η οποία αναμιγνύεται με το λάδι και σου δίνει χρώμα αφρού φραπέ στο τζαμακι ελέγχου στάθμης.. Αυτό λύνεται με μια μεγάλη βόλτα όπου θα ζεσταθεί καλά το μοτέρ θα κάνεις στάση και θα τσεκάρεις το τζαμακι.. Αν το λάδι έχει ακόμα εικόνα φραπέ τότε έχεις θέμα προφανώς περνάνε νερά στα λάδια (φλάντζα κτλ) και είσαι για λυσιματα..

Άνοιξε μια την τάπα του ψυγείου και τσέκαρε τα νερά σου τι γίνεται μέσα (στάθμη) .. Πάρε και μια τζούρα αν μυρίζουν φυσιολογικά... Επίσης αν βγάλεις τα λάδια μέτρησε τα.. Αν ξεπερνούν κατά πολύ την ποσότητα που έβαλες.

o_gavros
18/05/2020, 20:08
πάτα λίγο φρένο ρε φιλε, άμα τα αλλάζαμε έτσι τα μοτέρια θα το ρίχναμε στην ξέρα το πλοίο.
προφανώς απο κάπου μπάζει ψυκτικο και με μια φλάτζα αυτό λογικά θα λυθεί.
το θέμα όμως για μένα, είναι παραπερα.
πήρες Ζ μεταχειρισμένο περσι,τα λάδια του δεν τα άλλαξες τότε;
κι αν όχι, δούλευε το μηχανακι με τη μαγιονέζα πόσο απο αυτο το διάστημα;

rainmike
18/05/2020, 20:30
Αγορίνα έχει δίκιο έπρεπε να αλλάξεις τα λάδια οταν το αγόρασες.
Τώρα τί να σου πουν και τα παιδιά πρέπει να στο δει μηχανικός.
Δυστυχώς αν είναι φλάτζα θα δώσεις ουκ ολίγα για τα περαστικά.
Τι να πώ μακάρι να σου πάνε όλα καλά.

Kbull
18/05/2020, 21:04
Για αρχή don't panic. (Το λέω επειδή μιλάς για αλλαγή μοτέρ)

Μήπως κάνεις καθημερινά πολύ μικρές αποστάσεις τύπου 5-6 χιλιόμετρα και αράζεις και μετά από κάποιες ώρες το ίδιο; (δλδ για δουλειά κτλ)

Αν ναι να ξέρεις ότι ότι το μηχανάκι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά και δημιουργεί μια υγρασία εντός του καρτερ η οποία αναμιγνύεται με το λάδι και σου δίνει χρώμα αφρού φραπέ στο τζαμακι ελέγχου στάθμης.. Αυτό λύνεται με μια μεγάλη βόλτα όπου θα ζεσταθεί καλά το μοτέρ θα κάνεις στάση και θα τσεκάρεις το τζαμακι.. Αν το λάδι έχει ακόμα εικόνα φραπέ τότε έχεις θέμα προφανώς περνάνε νερά στα λάδια (φλάντζα κτλ) και είσαι για λυσιματα..

Άνοιξε μια την τάπα του ψυγείου και τσέκαρε τα νερά σου τι γίνεται μέσα (στάθμη) .. Πάρε και μια τζούρα αν μυρίζουν φυσιολογικά... Επίσης αν βγάλεις τα λάδια μέτρησε τα.. Αν ξεπερνούν κατά πολύ την ποσότητα που έβαλες.

Δίκιο έχεις αυτό κανω. 4-5 km για την δουλειά και πίσω το μεσημέρι. Όταν τα έβγαλε ο μηχανικός τα λάδια ήταν μου είπε περισσότερα. Το τζαμακι άσπρο είναι δεν φενεται τίποτα μέσα. Από τον Φεβρουάριο ξεκίνησε να είναι άσπρο..

Kbull
18/05/2020, 21:09
Το πήγα σε 2 μηχανικούς και το είδαν και μου είπαν τα καλύτερα. Δεν ήταν παντα έτσι τα λάδια από τον Φεβρουάριο ξεκίνησαν να είναι άσπρο το τζαμακι και ανησυχησα. Βέβαια δεν κάνω και χιλιόμετρα πολλα. Άλλαξα και Τσιμουχακια στην αντλία όπως μου είπε ο μηχανικός, αλλά παλι έγιναν άσπρα στα 50km

Kbull
18/05/2020, 21:13
Αγορίνα έχει δίκιο έπρεπε να αλλάξεις τα λάδια οταν το αγόρασες.
Τώρα τί να σου πουν και τα παιδιά πρέπει να στο δει μηχανικός.
Δυστυχώς αν είναι φλάτζα θα δώσεις ουκ ολίγα για τα περαστικά.
Τι να πώ μακάρι να σου πάνε όλα καλά.

Για αλλαγή φλάντζα πόσο στο περίπου πρέπει να υπολογίζω? 300-400-500€?

TONYBANDIT
18/05/2020, 21:42
Ξεκινα το ψάξιμο με ψυχραιμία.
Για φλάντζα αν δεν έχεις κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα δύσκολο.
Τρόμπα νερού ισως??

o_gavros
18/05/2020, 22:05
Στο Ζ η τρόμπα νερού είναι ταυτόχρονα και λαδιού.
Δεν αποκλείεται να είναι και απο εκεί.

418314

Πριν λίγα χρόνια στη δικια μου εβλεπα να δακρύζει ψυκτικό (τα λάδια άθικτα).
Άλλαξα τα τσιμουχάκια στο σχεδιάγραμμα μαζί και τη μηχανική τάπα (49063 & 92049) και αυτό ήταν.

Θα πρέπει να το δει ένας σοβαρός μηχανικός το μηχανάκι σου φίλε για να εντοπίσει τη διαρροή και να την επισκευάσει.
Δεν έχω εικόνα τι θα μπορούσαν να χρεώσουν για αλλαγή φλάτζας κεφαλής, αλλά απο αυτά που περιγράφεις νομίζω ότι απο φλάτζα χάνεις και όχι απο αντλία, με επιφύλαξη παντα ε;

Kbull
19/05/2020, 09:06
Στο Ζ η τρόμπα νερού είναι ταυτόχρονα και λαδιού.
Δεν αποκλείεται να είναι και απο εκεί.

418314

Πριν λίγα χρόνια στη δικια μου εβλεπα να δακρύζει ψυκτικό (τα λάδια άθικτα).
Άλλαξα τα τσιμουχάκια στο σχεδιάγραμμα μαζί και τη μηχανική τάπα (49063 & 92049) και αυτό ήταν.

Θα πρέπει να το δει ένας σοβαρός μηχανικός το μηχανάκι σου φίλε για να εντοπίσει τη διαρροή και να την επισκευάσει.
Δεν έχω εικόνα τι θα μπορούσαν να χρεώσουν για αλλαγή φλάτζας κεφαλής, αλλά απο αυτά που περιγράφεις νομίζω ότι απο φλάτζα χάνεις και όχι απο αντλία, με επιφύλαξη παντα ε;

Ε τότε σιγουρα είναι από φλάντζα διότι άλλαξα τα 95055Α, 49063, 92049, 92055Β.. Τώρα το δυσκολο είναι να βρώ σοβαρό μηχανικό να ασχοληθεί και να μου λύσει το προβλημα..
Ευχαριστώ πολυ..

doctor_john
19/05/2020, 10:07
Kαλά δεν είναι τόσο σοβαρό. Έχει δουλίτσα, λογικά θα χρειαστεί ένα πλύσιμο στο κάθε κύκλωμα, αν χρειάζεσαι βαλβίδες θα τις κάνει κ.λπ.
Θα έχεις το μοτέρ σου απο service να μπεις στο καλοκαίρι.

viper1
19/05/2020, 13:36
Αν ανοίξεις καπάκι μέτρα συμπίεση πριν και αν είσαι κοντά στα όρια θα σου πρότεινα να τριψεις βαλβίδες. Αν είναι φορτωμένο χλμ. Θα έβαζα και ένα σετ ελατήρια. Καινούργιο μοτέρ θα έχεις μετά

OldMan
19/05/2020, 14:12
Στο Ζ η τρόμπα νερού είναι ταυτόχρονα και λαδιού.

Αυτα ειναι γουστα..!!!

(να ξερουμε να παιζουμε διδυμο ψυκτικο/λαδια στο κολλημα οταν χαλασει η τρομπα και να αφησουμε τα γατονια να τραβιουνται με γκανιαν ψυκτικου και πλασε λαδιών..)

o_gavros
19/05/2020, 14:31
Οι έτσι δηλαδή κλεφται να γίνουν ρε κύριος;
Να μη φαν ψωμάκι τα παιδάκια των;

Kbull
19/05/2020, 14:34
Αν ανοίξεις καπάκι μέτρα συμπίεση πριν και αν είσαι κοντά στα όρια θα σου πρότεινα να τριψεις βαλβίδες. Αν είναι φορτωμένο χλμ. Θα έβαζα και ένα σετ ελατήρια. Καινούργιο μοτέρ θα έχεις μετά

Το έδωσα στο συνεργείο για άνοιγμα το μοτέρ. Έχει 52000km . Λογικά τώρα θα δούμε την διαρροή. Ελπίζω μόνο να μην μου βγεί ο κουκος αηδόνι. Και μια που θα το ανοίξουμε θα βάλω και καινουρια πραγματακια μέσα..

o_gavros
19/05/2020, 14:37
Αν είναι να ρίξεις λεφτά σε αναβάθμιση, ως κάτοχος υβριδίου, σου προτείνω να αφήσεις το μοτερ ήσυχο και να τα κάνεις αναρτήσεις/φρένα

viper1
19/05/2020, 15:35
Πότε πήγε Παρασκευή? :lol:

Kbull
21/05/2020, 15:27
Τελικά βγήκε το πόρισμα. Φλάντζα καμένη σε 3 σημεία. Πάμε για αλλαγή φλάντζας και μαζί με αλλά Τσιμουχακια, Λάστιχακια και πραγματάκια αν βάλουμε μέσα και τα ελατήρια για 4 πιστονια βγαινει κοντά στο 500αρι μόνο τα ανταλλακτικά αγορά. Μαζί και το πλαναρισμα της κεφαλής και των κυλίνδρων. Θα ελέγξει και τα κυλίνδρα και κεφαλη για τυχών ρωγμές. Θα πρεσαρει ένα υγρό και θα δει. Καλά 700 προβλεπω μαζί με την εργασία του μάστορα και τα ζουμιά του. Αλλά θα έχω καινουριο μοτέρ μου είπε ο μάστορας... Περάστηκα μου...

George_Sp
21/05/2020, 15:36
Για μια χαλασμένη φλάτζα θα κάνεις αλλαγή όλα αυτά; οκ......

DoctoR_k6
21/05/2020, 15:46
Αφου θα ανοιξεις για φλατζα ενα σενιαρισματακι στην κεφαλη να το κανεις. Αξιζει.

Kbull
21/05/2020, 16:06
Για μια χαλασμένη φλάτζα θα κάνεις αλλαγή όλα αυτά; οκ......

Θα κάνω και ένα ρυθμισμα στις βαλβίδες, και τα ελατήρια. Τα υπόλοιπα είναι φλάντζες και Τσιμουχακια..

o_gavros
22/05/2020, 07:45
Γιατί να αλλάξεις ελατήρια βαλβίδων σε Ζ με κάνα 50Κ χλμ(τόσα δεν είπες ότι έχει; ) ρε συ;

buckley
22/05/2020, 08:02
Γιατί να αλλάξεις ελατήρια βαλβίδων σε Ζ με κάνα 50Κ χλμ(τόσα δεν είπες ότι έχει; ) ρε συ;

Ελατήρια πιστονιών έγραψε το παιδί ρε νέος, ξέρεις ποια αυτά που μόνο ελατήρια δεν μοιάζουν :p

viper1
22/05/2020, 08:48
Ελατήρια πιστονιών έγραψε το παιδί ρε νέος, ξέρεις ποια αυτά που μόνο ελατήρια δεν μοιάζουν :p

Με 50κ μόνο αν καίει λάδια.....

buckley
22/05/2020, 09:33
Με 50κ μόνο αν καίει λάδια.....

Παραδοσιακό Κάβα ,έκαιγε λάδια από μαμά :cry: και δεν υπερβάλλω ε

viper1
22/05/2020, 09:39
Παραδοσιακό Κάβα ,έκαιγε λάδια από μαμά :cry: και δεν υπερβάλλω ε

Να βάζατε ελατήρια εμβολα honda :p

buckley
22/05/2020, 09:43
Να βάζατε ελατήρια εμβολα honda :p

Χιτώνια ξέχασες, πλάκα πλάκα να σου σκανάρω τεστς αγγλικών περιοδικών που τεστάρουν κάβα και χόνδα εποχής και τα κάβα να πίνουν ένα λιτράκι λάδι στην περίοδο του τεστ ενώ τα χόντα ποσότητα αμελητέα :cry:

katsar
22/05/2020, 10:38
Το κακό που είναι να πίνουν και λίγο λαδάκι δηλαδή;; :smokin:

bulmont
22/05/2020, 10:44
Το κακό που είναι να πίνουν και λίγο λαδάκι δηλαδή;; :smokin:

Καντήλια είναι;;;;;;;;;;;;;;

buckley
22/05/2020, 10:47
Το κακό που είναι να πίνουν και λίγο λαδάκι δηλαδή;; :smokin:

H ποτάνα η χόνδα είναι μακράν η πιο "γιαπωνέζα" αλλά και φίρμα της Ιαπωνικής 4δας, σαν τον Λένον της 4δας των σκαθαριών.
Εγώ όμως φίλε γουστάρω τζωρτζ Χάρισον :smokin:

doctor_john
22/05/2020, 10:53
418411

bulmont
22/05/2020, 10:53
Εγώ όμως φίλε γουστάρω τζωρτζ Χάρισον :smokin:


Συνδυάζεται απόλυτα με τον Tim Buckley.............

viper1
22/05/2020, 10:59
Καντήλια είναι;;;;;;;;;;;;;;

Δεν είναι καντήλια αλλά ρίχνεις κάτι καντήλια όταν κολλήσει

katsar
22/05/2020, 11:07
Το κάναμε μπ@@ρδ@λο το θέμα πάλι :lol:
Κοίτα αν κάιει λάδια το μοτέρ σε κάνει σίγουρα πιο υπεύθυνο άτομο ,ασχολείσαι μαζί της λίγο παραπάνω,γονατίζεις βρίζοντας για έλεγχο,ψάχνεις χώρο στις αποσκευές για κανα λίτρο λάδι, το αλατοπίπερο της ζωής :bawl:

buckley
22/05/2020, 11:12
Συνδυάζεται απόλυτα με τον Tim Buckley.............

Τον Tim άστον Βάγγο, δεν πάταγε στη γη :a022:

o_gavros
22/05/2020, 19:07
ωρε θειοΜπάκλη απο πότε έχουν ελατήρια τα μπιστόνια;;;
και που ηκούσθη ότι τα Ζ καίνε λάδια α πριόνι; (ναι ξερω με ρ είναι κανονικά).
εξόν κι αν εννοείς ότι ο μαστορ είναι αλεπουδιάρης και πάει για τετραπλό με το φίλο εδω

Grafton 505
22/05/2020, 19:09
........... αυτά που μόνο ελατήρια δεν μοιάζουν :p

Τα οποία λέγονται piston RINGS αλλά κάποιος ελληναράς υπερμάστορας τα ονόμασε ελατήρια για δικούς του λόγους και από τότε όλοι το λέτε λάθος, και άντε να συνεννοηθείς μετά .......

o_gavros
22/05/2020, 19:11
α μιλάμε για προϊστορικές καταστάσεις, μίλα ρε άνθρωπε και απόρησα.
μας εχουν κάνει ανυπολόγιστη ζημιά αυτοί οι λαίουρες :D

buckley
22/05/2020, 19:23
ωρε θειοΜπάκλη απο πότε έχουν ελατήρια τα μπιστόνια;;;
και που ηκούσθη ότι τα Ζ καίνε λάδια α πριόνι; (ναι ξερω με ρ είναι κανονικά).
εξόν κι αν εννοείς ότι ο μαστορ είναι αλεπουδιάρης και πάει για τετραπλό με το φίλο εδω

Εδώ μέσα μπορείς να τα λες rings δακτύλιους ,όπως γουστάρεις τέλος πάντων.Σε συνεργείο στη Δραπετσώνα πάντως συμβουλεύω να χρησιμοποιήσεις τον όρο ελατήρια και για το καλό το δικό σου και του μάστορα :bawl:Τουλάχιστον καταλάβαμε ποια εξαρτήματα εννοούσε το παιδί με το καβασάκι.
Για τα Κάβα και το λαδάκι που πίνανε ήσουν μικρούλης δεν τα πρόλαβες :D

viper1
22/05/2020, 19:24
https://youtu.be/263_JSYZvz0

o_gavros
22/05/2020, 19:27
κάποτε ήμουνα πουλί και μ'αγαπούσανε πολλοί

κοντεύω 105Κ και δεν φεύγει στάλα ανακαουντεντ φορ όπως συνηθίζεται να λέγεται

Acacius
22/05/2020, 20:22
Τι rings τι springs να ουμ', το νόημα να βγαίνει :lol:

doctor_john
22/05/2020, 20:31
E!; δεν συμπιέζονται; δεν εκτονώνουν; δεν είναι ατσάλινα βαμμένα; ελατήρια λοιπόν.
Αντε μπράβο που θα μας πουν οι εγγλέζοι πως λέγονται :a024:

Grafton 505
22/05/2020, 23:16
Γιατρέ, θα μπλέξουμε ελατά και ελάσιμα μέταλλα τώρα στην σούπα ;

doctor_john
23/05/2020, 09:56
A, αγαπητέ Grafton, δώσε και εσύ χαρακτηριστικά των αντικειμένων υποστηρίζοντας τον όρο που θες :D

οχι επειδή βολεύει τους ξένοι για να μην μπερδέψουν το σύμπαν να μας αλλάξουν τα ελατήρια..
Σαν όρος είναι piston rings coil spring :a01:

DrBig
23/05/2020, 10:18
Ελατηρια ειναι, απλα εχουν μονο μια σπειρα και δεν εχουν βημα. :p

cityfly
23/05/2020, 10:58
Ελατήρια, δαχτυλίδια... άντε βγάλε άκρη

Κανονικά πάντως θα πρέπει να δούμε πώς τα λέει ο κατασκευαστής.
Έχουμε κανέναν καλό στα ιαπωνικά; :D

Pew
23/05/2020, 11:51
Ελατήρια, δαχτυλίδια... άντε βγάλε άκρη

Κανονικά πάντως θα πρέπει να δούμε πώς τα λέει ο κατασκευαστής.
Έχουμε κανέναν καλό στα ιαπωνικά; :D

To ελατηριο στα γιαπωνεζικα ειναι "τόιοϊοϊοϊοϊν"...

Dalt0n
25/05/2020, 23:58
Τελικά βγήκε το πόρισμα. Φλάντζα καμένη σε 3 σημεία. Πάμε για αλλαγή φλάντζας και μαζί με αλλά Τσιμουχακια, Λάστιχακια και πραγματάκια αν βάλουμε μέσα και τα ελατήρια για 4 πιστονια βγαινει κοντά στο 500αρι μόνο τα ανταλλακτικά αγορά. Μαζί και το πλαναρισμα της κεφαλής και των κυλίνδρων. Θα ελέγξει και τα κυλίνδρα και κεφαλη για τυχών ρωγμές. Θα πρεσαρει ένα υγρό και θα δει. Καλά 700 προβλεπω μαζί με την εργασία του μάστορα και τα ζουμιά του. Αλλά θα έχω καινουριο μοτέρ μου είπε ο μάστορας... Περάστηκα μου...

Λίγο κουφό μ ακούγεται να καίει λάδια Ζ με τόσα χιλιόμετρα..αν δν καεί και δν έχεις λεφτά για πέταμα άστα όπως είναι.πες μας και δύο λόγια πως κατάφερες να κάψεις φλάντζα

Coyote.V
26/05/2020, 08:41
Λίγο κουφό μ ακούγεται να καίει λάδια Ζ με τόσα χιλιόμετρα..αν δν καεί και δν έχεις λεφτά για πέταμα άστα όπως είναι.πες μας και δύο λόγια πως κατάφερες να κάψεις φλάντζα

Ζηλεύεις;

Bowleno
26/05/2020, 09:49
Ζηλεύεις;

Τι να ζηλέψει ρε συ; Το παλικάρι απλώς έκαψε φλάντζα, ο νταλτον διέλυσε μοτέρ στα εξ ων συνετέθη, κλάσεις ανώτερος λέμε....:cry:
:lol:

Kbull
26/05/2020, 17:51
Λίγο κουφό μ ακούγεται να καίει λάδια Ζ με τόσα χιλιόμετρα..αν δν καεί και δν έχεις λεφτά για πέταμα άστα όπως είναι.πες μας και δύο λόγια πως κατάφερες να κάψεις φλάντζα

Όχι δεν έκαιγα σταγόνα λάδι. Δεν έβγαζε καπνούς από την εξάτμιση, δεν δουλευε με αρρυθμίες ούτε είδα πτωση απόδοσης. Απλός μου περασε νερά στα λάδια. Το ειχα αγοράσει μεταχειρισμένο πριν ένα χρόνο από ότι αποδειχθηκε σκισμένο... Η κεφαλή είχε πετσικαρει σε 3 σημεία είπε ο Τορναδορος που την έλεγξε για Ραγισματα και την πλαναρε. Τελικά θα αλλάξω μόνο φλάντζες ο μηχανικός μου είπε ότι είναι όλα οκ και δεν χρειάζεται ελατήρια. Άλλαξε και Τσιμουχακια στην τρόμπα νερού προληπτικα.. Παντός μόνο φλάντζες και Τορναδορος είμαστε στο 300αρι και ακόμη δεν έχει κλείσει το μοτέρ.. 15 μέρες αναμονή τώρα για τις φλάντζες, δεν υπάρχουν ετοιμοπαραδοτες Ελλάδα..

Bowleno
26/05/2020, 18:40
Ζ και ΜΗ σκισμένο θα ήταν αξιοπερίεργο...

o_gavros
26/05/2020, 18:50
ρε συ Κβυλλ, σαν πολλά δεν ειναι τα τρια;
ο τορναδόρος ασούμε πόσα ζήτησε απλά για να μετρήσει (όπως φαίνεται, αφού είναι όλα αλφάδι) ;
πόσες φλάτζες θα αλλάξει ο μαστόρ; η μεγάλη του καπακιού της κεφαλής (αυτη που μοιάζει λιγο με Η) είναι η ακριβή απο όσο θυμάμαι ,γυρω στο 40αρι.
πως φτάνουμε στο τριμπαλο;
προσεξε, δεν προσπαθώ να σου βάλω μπρίζες, να καταλάβω μόνο πως προκύπτει το νούμερο.

GiorgosLa
26/05/2020, 19:15
ρε συ Κβυλλ, σαν πολλά δεν ειναι τα τρια;
ο τορναδόρος ασούμε πόσα ζήτησε απλά για να μετρήσει (όπως φαίνεται, αφού είναι όλα αλφάδι) ;
πόσες φλάτζες θα αλλάξει ο μαστόρ; η μεγάλη του καπακιού της κεφαλής (αυτη που μοιάζει λιγο με Η) είναι η ακριβή απο όσο θυμάμαι ,γυρω στο 40αρι.
πως φτάνουμε στο τριμπαλο;
προσεξε, δεν προσπαθώ να σου βάλω μπρίζες, να καταλάβω μόνο πως προκύπτει το νούμερο.


Λογικά, θα πλανίσει κεφαλή.

Α! Γράφει ότι την "πλάναρε"

Kbull
27/05/2020, 07:32
ρε συ Κβυλλ, σαν πολλά δεν ειναι τα τρια;
ο τορναδόρος ασούμε πόσα ζήτησε απλά για να μετρήσει (όπως φαίνεται, αφού είναι όλα αλφάδι) ;
πόσες φλάτζες θα αλλάξει ο μαστόρ; η μεγάλη του καπακιού της κεφαλής (αυτη που μοιάζει λιγο με Η) είναι η ακριβή απο όσο θυμάμαι ,γυρω στο 40αρι.
πως φτάνουμε στο τριμπαλο;
προσεξε, δεν προσπαθώ να σου βάλω μπρίζες, να καταλάβω μόνο πως προκύπτει το νούμερο.

100€ ο Τορναδορος, 5 φλάντζες, κεφαλής, κυλίνδρου, Ψευτοκαπακου, το πλαινο για τα δισκα και το μπροστινό του, και 4 "φλαντζακια" Για τα μπουζια. Γνήσια Kawasaki. Συνολο 200€ μαζί με τα μεταφορικά επαρχία.. Εγώ τα έκανα παραγγελια ο μάστορας απλά μου είπε πια χρειάζεται για αλλαγή..

doctor_john
27/05/2020, 09:14
Ωραίος ο μηχανικός σου, σε θέλει ήσυχο για καιρό. Θα κάνει και βαλβίδες φαντάζομαι, κάτι σωλήνες νερού, κάτι λάδια, παραφλού, το πλύσιμο, οι ψεκασμοί κ.λπ.
Αν μείνει κοντά σε αυτά που λές, είναι στα όρια της φιλικής τιμής. Ο μηχανουργός χρέωσε ταρίφα αλλά και αυτός είναι στα όρια της λογικής, ανάλογα που έχει το κατάστημα.

Pew
27/05/2020, 09:35
Μια χαρα τιμη ειναι για οσα εγιναν η χρειαζεται να γινουν.
Ολα καθαρα, σωστο δεσιμο και τελος....

o_gavros
27/05/2020, 19:05
100€ μόνο για να δει/μετρήσει ο μηχανουργός, να με συμπαθάτε αλλα τα θεωρώ πολλά κι ας είναι κι επαρχία.
βέβαια,θα μου πεις και τι να έκανε ο φιλος; ναι οκ.
Κατα τα λοιπά όντως ο μηχανικός σου πολύ σωστός, κανείς δεν σου λέει για τα λαστιχάκια των μπουζί!Δείχνει ότι νοιάζεται για ποιοτική δουλειά.
όπως και να'χει, πλέον θα έχεις ένα μηχανάκι αλεξίσφαιρο αρκεί να τηρείς τα στοιχειώδη.

Dalt0n
30/06/2020, 17:32
Όχι δεν έκαιγα σταγόνα λάδι. Δεν έβγαζε καπνούς από την εξάτμιση, δεν δουλευε με αρρυθμίες ούτε είδα πτωση απόδοσης. Απλός μου περασε νερά στα λάδια. Το ειχα αγοράσει μεταχειρισμένο πριν ένα χρόνο από ότι αποδειχθηκε σκισμένο... Η κεφαλή είχε πετσικαρει σε 3 σημεία είπε ο Τορναδορος που την έλεγξε για Ραγισματα και την πλαναρε. Τελικά θα αλλάξω μόνο φλάντζες ο μηχανικός μου είπε ότι είναι όλα οκ και δεν χρειάζεται ελατήρια. Άλλαξε και Τσιμουχακια στην τρόμπα νερού προληπτικα.. Παντός μόνο φλάντζες και Τορναδορος είμαστε στο 300αρι και ακόμη δεν έχει κλείσει το μοτέρ.. 15 μέρες αναμονή τώρα για τις φλάντζες, δεν υπάρχουν ετοιμοπαραδοτες Ελλάδα..

Κομπλέ είσαι και καλά λεφτά σ βγήκαν και καλός μάστορας... είπα και εγώ να έκαψε φλάντζα κουφό μ φάνηκε.. καλά χιλιόμετρα και καλό σκισιμο.. Σκυλί του πολέμου είναι το Ζ

Coyote.V
30/06/2020, 17:37
Κομπλέ είσαι και καλά λεφτά σ βγήκαν και καλός μάστορας... είπα και εγώ να έκαψε φλάντζα κουφό μ φάνηκε.. καλά χιλιόμετρα και καλό σκισιμο.. Σκυλί του πολέμου είναι το Ζ

Ότι είναι σκυλί, είναι! Το είχα και γω, μέχρι και 115 βενζίνα για αεροπλάνα του είχα βάλει και δεν έβγαλε κιχ.

Motony
18/07/2020, 23:45
Συγγνωμη ρε παιδια, να ρωτησω κατι ασχετο γιατι ειμαι νεος στο φορουμ και δεν ξερω πως να ανοιξω νεο θεμα?
Πριν 3 μερες πηρα το Ζ900 καινουριο και σημερα που κοιταξα το τζαμακι το λαδι ηταν περιπου στη μεση και σιγουρα πιο κατω απο
την γραμμη. Πρωτη φορα παιρνω καινουριο μηχανακι κ δεν ξερω αν δικαιολογειται αυτο.
Να συμπληρωσω αυριο ή να το αφησω οπως ειναι?
Ευχαριστω

Bowleno
19/07/2020, 00:08
Συγγνωμη ρε παιδια, να ρωτησω κατι ασχετο γιατι ειμαι νεος στο φορουμ και δεν ξερω πως να ανοιξω νεο θεμα?
Πριν 3 μερες πηρα το Ζ900 καινουριο και σημερα που κοιταξα το τζαμακι το λαδι ηταν περιπου στη μεση και σιγουρα πιο κατω απο
την γραμμη. Πρωτη φορα παιρνω καινουριο μηχανακι κ δεν ξερω αν δικαιολογειται αυτο.
Να συμπληρωσω αυριο ή να το αφησω οπως ειναι?
Ευχαριστω

Λογικά έχει 2 γραμμές, άνω στάθμη και κατώτατη στάθμη... Σε ποια γραμμή αναφέρεσαι; Την πάνω η την κάτω; Αν λες την πάνω άστο στη ησυχία του