PDA

View Full Version : Ερώτηση Για Βίδα



sarakisof
21/05/2020, 21:22
Καλησπέρα στην παρέα. Αν και ασχετος με μοτο κλπ. πηρα το θαρρος να γραψω γιατι ψαχνω για ενα τυπο βιδας και οπου εψαχνα περι βιδων στο ιντερνετ παντα κατεληγα εδω :)
Ρωτω λοιπον τους ειδικους: Ψαχνω μια βιδα, απο οτι ειδα πρεπει να ειναι τυπου "Philips Pan Head JIS" αλλα θα ηθελα να εχει ακριβως αυτο το κεφαλι (βλεπε photos, σε κυκλο ειναι αυτη που ψαχνω και διπλα η 7985). Πιο μικρο κεφαλι απο οτι οι συνηθισμενες DIN7985. Οι 7985 εχουν διαμετρο κεφαλιου περιπου 6-8mm. ενω αυτη που ψαχνω γυρω στα 5 με 5,5mm.
Ξερει κανεις που μπορω να βρω τετοιες βιδες? Μενω επαρχια, χτενισα ολα τα βιδαδικα αλλα τιποτα. Βρηκα και μια photo απο ενα παλιοτερα θεμα περι βιδων, νομιζω ειναι σαν κι αυτη που δειχνω με το βελακι.

M3/3mm. , διάμετρος κεφαλιού: 5-5,5mm.

Ευχαριστώ.

lykourgi
21/05/2020, 22:17
Ρώτησε σε κάποιον από τους παρακάτω.

Δαμίγος
Γαμβρινός
Θαναηλάκης
Μακρυνόρης

Αν τους ψάξεις στο google θα βρεις τηλέφωνα. Είναι όλοι Αθήνα.

fasarias
22/05/2020, 07:10
https://www.iport.gr/etaireies/stamopoylos-dimitrios

sarakisof
22/05/2020, 07:18
Ευχαριστώ παίδες ☺️

daz
22/05/2020, 13:42
Ψαχνω μια βιδα, απο οτι ειδα πρεπει να ειναι τυπου "Philips Pan Head JIS"

Μάλλον Phillips Former JIS Pan Head.

Με λίγο ψαξιμο μάλλον θελεις jis B1111.

Αυτό δε θέλεις?

418414

Μάλλον θα βρεις σε Wurth. pam.epe και γενικά σε όλα τα βιδάδικα που δουλεύουν με καταλόγους.

ψάξε εδώ..

https://eshop.wuerth.my/Product-categories/JIS-B1111-steel-4T-zinc-plated-H/38503511090439.cyid/3850.cgid/en/US/MYR/#

να βρεις αυτή με τα χαρακτηριστικά που θέλεις.

Αν δε θέλεις ανοξείδωτες ή κάτι άλλο δες εδώ και κάποια part number της wurth. (αν και αυτά θα είναι για συγκεκριμένη ποσότητα και όχι για για τεμάχια)

https://media.wuerth.com/stmedia/shop/catalogpages/LANG_en/20747507.pdf

daz
22/05/2020, 13:48
Σύμφωνα με αυτό.

https://www.saima.co.jp/en/image/Product/catalog/e101MachineScrews_02-05.pdf

το στανταρ είναι JIS B1111 appendix

sarakisof
24/05/2020, 03:22
Να'σαι καλά daz μάλλον αυτή είναι :)

Bowleno
24/05/2020, 09:53
Να'σαι καλά daz μάλλον αυτή είναι :)

Ρε φίλε....κάτι δεν έχεις καταλάβει εδώ μέσα ως νεούδι που είσαι:
Άμα σΕ πει η σουπιά αυτή είναι, δεν παίζει "μάλλον".
Αυτή είναι! :lol:

daz
25/05/2020, 00:48
Ρε φίλε....κάτι δεν έχεις καταλάβει εδώ μέσα ως νεούδι που είσαι:
Άμα σΕ πει η σουπιά αυτή είναι, δεν παίζει "μάλλον".
Αυτή είναι! :lol:

Μη παραπλανείς τον κόσμο ρε. Και 'γω ψαχτά το πάω.

sarakisof
25/05/2020, 05:54
Ρε φίλε....κάτι δεν έχεις καταλάβει εδώ μέσα ως νεούδι που είσαι:
Άμα σΕ πει η σουπιά αυτή είναι, δεν παίζει "μάλλον".
Αυτή είναι! :lol:
χαχα :lol: Παντως οπου εψαξα για JIS B1111 παει με ποσοτητες οπως ειπε και η ... σουπια :) κ μιλαμε για τιμες παναζια μου..

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτη? Απτις φωτο παντως μοιαζει αρκετα.. (Philips Pan Head 304 Stainless)

https://www.ebay.com/itm/50X-M2-M3-M4-Hex-Socket-Allen-Cap-Button-Flat-Phillips-Round-Pan-Head-Screw-Bolt/162150056242?hash=item25c0e58132:m:mQdh9M1pSK7SHQFDsUuydxQ

daz
25/05/2020, 11:03
μιλαμε για τιμες παναζια μου..



Κρητσίκαρος είσαι ωρέ κοπέλι?

Τι ποσότητα θέλεις και τι διάσταση?

sarakisof
25/05/2020, 18:40
Κρητσίκαρος είσαι ωρέ κοπέλι?

Τι ποσότητα θέλεις και τι διάσταση?

stefanos
25/05/2020, 18:45
Από την άλλη "είναι ότι μπαίνει"
Στο καρμπιρατέρ που έχει κάτι τέτοιες έχω βάλει άλλεν.

sarakisof
25/05/2020, 19:27
Κρητσίκαρος είσαι ωρέ κοπέλι?

Τι ποσότητα θέλεις και τι διάσταση?

χαχα Ηπειρώτης :) Δέκα των 25mm. και άλλες δέκα των 6mm.

Τώρα να σας πω οτι δεν έχει να κάνει καν με τεοια φαση θα με κραξετε ε? :p Ειμαι μουσικος, ειναι για μια παλια κιθαρα ηλεκτρικη του 60 που βρηκα απο Γερμανια (Made In Japan) και μετα απο καμια δεκαρια μερες κ βαλε full restoration (ηταν σε τραγικη κατασταση) το μονο που εμεινε ¨αισθητικα" ειναι αυτες οι βιδες οι οποιες φαινονται εξωτερικα κ επειδη εχω πολυ αγαπη για αυτα τα πραγματα προσπαθω ακομα και οι βιδες να μην "πειραχτουν". Εχω τις οριτζιναλ, καθησα και τις ξεσκουριασα/γυαλισα οσο μπορουσα αλλα σε πολλες ηταν ηδη χαλασμενο το κεφαλι, αν δε βρω θα την κρατησω ετσι :)
Για οποιον δε βαριεται εδω ειναι το θεμα που ειχα ανοιξει σε ξενο κιθαριστικο φορουμ. Στη τελευταια σελιδα εχω πολλες φωτο, μπορειτε να δειτε εκει ..

Μου βγηκε ο πατος, ο μπαρμπας το 70' την ειχε βαψει προχειρα, τσαπατσουλικα απο πανω (βιδες ολα :p ) , αυτοκολλητα παντου κλπ κλπ..



https://www.tdpri.com/threads/whats-wrong-with-this-guitar.1020260/page-3

sarakisof
25/05/2020, 20:07
Εδω ειναι το πριν-μετα. Οι βιδες ειναι οι μικρουλες απο δεξια στα ασπρα διακοπτακια.

Μπορειτε να δειτε κιολας που αντικατεστησα λιγο πιο αριστερα αυτες των μαγνητων με τις 7985 με το μεγαλυτερο κεφαλι και φαινεται η διαφορα..

daz
25/05/2020, 21:02
χαχα Ηπειρώτης :) Δέκα των 25mm. και άλλες δέκα των 6mm.
[/url]

Τα χιλιοστά αυτά είναι μονο για το σπείρωμα έτσι?

Ωραία δουλειά έκανες.

Δοκίμασες να τις τρίψεις με πάστα για βαλβίδες ή με αλοιφή? Τα κεφάλια μπορούν να καθαρίσουν, οι σταυροί ίσως καθαρίσουν με μια περιστρεφομενη συρματόβουρτσα (δραπανο έχεις?)

sarakisof
25/05/2020, 21:24
Τα χιλιοστά αυτά είναι μονο για το σπείρωμα έτσι?

Ωραία δουλειά έκανες.

Δοκίμασες να τις τρίψεις με πάστα για βαλβίδες ή με αλοιφή? Τα κεφάλια μπορούν να καθαρίσουν, οι σταυροί ίσως καθαρίσουν με μια περιστρεφομενη συρματόβουρτσα (δραπανο έχεις?)


Τις εκανα στο χερι αφου πρωτα τις βουτηξα σε λιγο ξυδι για ωρες, στο σωμα ειναι ψικοκομπλε, τα κεφαλια θελουν λιγο δουλεια ακομα αλλα κλαιν, πεθανα χαχα. Τα κεφαλια τα δουλεψα σιγα σιγα με ψιλο κατσαβιδακι, λιγο συρμα κλπ, μετα Brasso, τα πολλα βγηκαν , αλλα πιο πολυ ειναι οτι ειναι ψιλο φθαρμενες οι βολτες πλεον, το ιδανικο θα ηταν να βρω ιδιες. αν οχι δε πειραζει δε θα τρελαθουμε κιολας :)
Ειναι λιγο δυσκολο απο τηλ να εξηγω στα εν λογω μαγαζια, ισως οταν κατεβω Αθηνα απο κοντα. Εκτος κι αν κανει αυτη του Ebay, εχω βαλει τον Κινεζο να μετραει, να συγγρινει κ να μ στειλει φωτο :p

Ναι μονο για το σπειρωμα (οχι μαζι με το κεφαλι). Για την ακριβεια 8 βιδες 25mm.(καπου 23mm ειναι αλλα συν πλην δεν εχει θεμα) και 10 των 6mm (ή 5mm εκει γυρω).

stefanos
25/05/2020, 21:52
Δέκα των 25mm. και άλλες δέκα των 6mm.


Και ένα κατάλληλο κατσαβίδι:)

Ωραία δουλειά.

daz
25/05/2020, 21:57
Τις εκανα στο χερι αφου πρωτα τις βουτηξα σε λιγο ξυδι για ωρες, στο σωμα ειναι ψικοκομπλε, τα κεφαλια θελουν λιγο δουλεια ακομα αλλα κλαιν, πεθανα χαχα. Τα κεφαλια τα δουλεψα σιγα σιγα με ψιλο κατσαβιδακι, λιγο συρμα κλπ, μετα Brasso, τα πολλα βγηκαν , αλλα πιο πολυ ειναι οτι ειναι ψιλο φθαρμενες οι βολτες πλεον, το ιδανικο θα ηταν να βρω ιδιες. αν οχι δε πειραζει δε θα τρελαθουμε κιολας :)
Ειναι λιγο δυσκολο απο τηλ να εξηγω στα εν λογω μαγαζια, ισως οταν κατεβω Αθηνα απο κοντα. Εκτος κι αν κανει αυτη του Ebay, εχω βαλει τον Κινεζο να μετραει, να συγγρινει κ να μ στειλει φωτο :p

Ναι μονο για το σπειρωμα (οχι μαζι με το κεφαλι). Για την ακριβεια 8 βιδες 25mm.(καπου 23mm ειναι αλλα συν πλην δεν εχει θεμα) και 10 των 6mm (ή 5mm εκει γυρω).

Τα σπειρώματα διορθώνονται πολύ εύρκολα με μια φιλιέρα.

Το braso δεν κάνει στο μέταλλο. Με αυτά που σου είπα τα κεφάλια θα γίνουν σα καινούρια.

Αυριο θα κοιτάξω μήπως βρω και θα σου πω.

sarakisof
26/05/2020, 00:25
Τα σπειρώματα διορθώνονται πολύ εύρκολα με μια φιλιέρα.

Το braso δεν κάνει στο μέταλλο. Με αυτά που σου είπα τα κεφάλια θα γίνουν σα καινούρια.

Αυριο θα κοιτάξω μήπως βρω και θα σου πω.

OK σε ευχαριστω πολυ κ.Σουπια :) τα σπειρωματα δε μας απασχολουν τοσο, δουλεψε το ιδιο κ με 7985 και αλλες. βιδωνει σε μια τρυπουλα απο φυλο χαλκου (δ εχει παχος, μια δυο γυρες το πολυ). το εμφανισιακο (κεφαλι) ειναι πιο πολυ που με απασχολει

:):)

Bowleno
26/05/2020, 12:52
OK σε ευχαριστω πολυ κ.Σουπια :) τα σπειρωματα δε μας απασχολουν τοσο, δουλεψε το ιδιο κ με 7985 και αλλες. βιδωνει σε μια τρυπουλα απο φυλο χαλκου (δ εχει παχος, μια δυο γυρες το πολυ). το εμφανισιακο (κεφαλι) ειναι πιο πολυ που με απασχολει

:):)

:bawl: κ. Αποστόλης, ναι, το σουπιάς είναι άλλο πράγμα :lol:

(Ότι είναι σουπιά, είναι):D

JNP
26/05/2020, 15:54
Τα χιλιοστά αυτά είναι μονο για το σπείρωμα έτσι?

Ωραία δουλειά έκανες.

Δοκίμασες να τις τρίψεις με πάστα για βαλβίδες ή με αλοιφή? Τα κεφάλια μπορούν να καθαρίσουν, οι σταυροί ίσως καθαρίσουν με μια περιστρεφομενη συρματόβουρτσα (δραπανο έχεις?)

Πολύ καλές αλοιφές : Flitz(USA) και Glanol(GERMANY) .Η πρώτη ακριβή, η δεύτερη φτηνή και εξίσου καλή.
Δουλευονται και στο χέρι και με τροχό υφασμάτινο.
Το ίδιο και οι λειαντικες αλοιφές της Sonax σε είδη αυτοκινήτου.

daz
26/05/2020, 16:22
Πολύ καλές αλοιφές : Flitz(USA) και Glanol(GERMANY) .Η πρώτη ακριβή, η δεύτερη φτηνή και εξίσου καλή.
Δουλευονται και στο χέρι και με τροχό υφασμάτινο.
Το ίδιο και οι λειαντικες αλοιφές της Sonax σε είδη αυτοκινήτου.

glanol εχω και εγώ από δυο διαφορετικά grid. Τις έχω δοκιμάσει μέχρι και για στρόπινγκ σε μαχαίρι. Πολύ καλές.

daz
26/05/2020, 16:28
:bawl: κ. Αποστόλης, ναι, το σουπιάς είναι άλλο πράγμα :lol:

(Ότι είναι σουπιά, είναι):D

Βλέπετε ρεμάλια? Κύριο θα με φωνάζεται από δω και πέρα. Το έβαλα και στο άβαταρ για να το θυμάστε! :lol:

daz
26/05/2020, 16:34
Jimi Hendrix λαμβάνει?

Βρήκα Μ3 x 25 ανοξείδωτες. Κεφάλι 6mm. Σου κάνουν?



418487

sarakisof
26/05/2020, 19:19
Χαχαχα:lol::lol: ευχαριστω πολυ Αποστολη :) Φοβαμαι μηπως το κεφαλι ειναι μεγαλυτερο διαμετρικα (οπως στην 7985) αλλα δε μαμιεται ας δοκιμασω. Πως μπορει να γινει?
Ευχαριστω και παλι κυριε...daz :p
Θα δοκιμασω κ αλοιφη στο μεταξυ, Silvo δε θα κανει κι αυτο φανταζομαι δλεια..

Bowleno
26/05/2020, 19:34
Χαχαχα:lol::lol: ευχαριστω πολυ Αποστολη :) Φοβαμαι μηπως το κεφαλι ειναι μεγαλυτερο διαμετρικα (οπως στην 7985) αλλα δε μαμιεται ας δοκιμασω. Πως μπορει να γινει?
Ευχαριστω και παλι κυριε...daz :p
Θα δοκιμασω κ αλοιφη στο μεταξυ, Silvo δε θα κανει κι αυτο φανταζομαι δλεια..

Βλέπω ότι το έχεις με το χιούμορ, ελπίζω να μείνεις μετά από αυτό.
Καλή επιτυχία με το εγχείρημα σου:beer:

JNP
26/05/2020, 19:42
glanol εχω και εγώ από δυο διαφορετικά grid. Τις έχω δοκιμάσει μέχρι και για στρόπινγκ σε μαχαίρι. Πολύ καλές.

Και με τον υφασμάτινο τροχό κάνεις καλό γυάλισμα της κοψης (στρόπινγκ).

sarakisof
26/05/2020, 20:40
Βλέπω ότι το έχεις με το χιούμορ, ελπίζω να μείνεις μετά από αυτό.
Καλή επιτυχία με το εγχείρημα σου η αληθεια ειναι καταπιανομαι αρκετα με diy οσον αφορα τον ηχο ηλεκτρονικα κλπ. κ οποτε ειχα αποριες για εργαλεια κλπ εδω εβρισκα παντα λυση (long time reader που λεν και στο χωριο μ :p ) οποτε τωρα που εγινε η εγγραφη με βλεπω να μενω. Σε ευχαριστω Bowleno :)


Και με τον υφασμάτινο τροχό κάνεις καλό γυάλισμα της κοψης (στρόπινγκ). εχω κατι τετοιο θα δοκιμασω με το δραπανο. Η αληθεια ειναι αρχιζω κ σκεφτομαι να παρω κανενα διδυμο τροχο τυπου einhel φτηνιαρικο η αν περιμενω για parkside π δινει κ πιο πολλα watts. Τεσπα πολλα θελω να παρω αλλα ολο κολαω στο οικονομικο κ τη βγαζω παντα με λυσεις μπακαλιστικες που δουλευουν μεν αλλα δεν ειναι το ιδανικο αποτελεσμα που θα ηθελα. Θα μ πεις hobby ειναι αλλα ειπαμε ειμαστε μερακληδες..

sarakisof
26/05/2020, 20:49
Αν δε βαριεστε εδω ειναι παλι ενα παλιοτερα θεμα π ειχα ανοιξει σε ξενο φορουμ για ενα παλιο αρμονιο, τα "καμπανελια" των μετασχηματιστων και οτι αλλο "σιδερικο" ηταν μεσα στη σκουρια και τη μπιχλα (ισως ειχαν πεσει κ υγρα μπαταριας μαζι με βαφη χαμος) κ παλι εκανα τρελο restoration, τωρα ειναι καθαρα κλπ αλλα το ιδανικο θα ηταν πχ να ειχα συστηματα ανοδιωσης, αμμοβολη κλπ, πραγματα που παντα βρισκω σε φορουμ moto/automotive.. Εσεις ειστε πιο τρελοι κ μερακληδες βεβαια! Ζηλευω τους αμερικανους με τα garage που ολο μαστορευουν. Κ ρωτας στα φορουμ κ σου λενε ετσι απλα "θα το κανεις στο διδυμο τροχο" , "κατεβα στο υπογειο σου κ περνα το αμμοβολη" ή "παρε αυτο απο το home depot Της γειτονιας σου" .. so simple χαχαχα :bawl:

https://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=123844.msg1173120#msg1173120

ΥΓ1: Τα παλια αυτοκολλητα πανω στο ξυλο της κιθαρας αλλα και η βαφη βγηκαν (με υπομονη) με το υγρο της DuroStick DS-210 να το εχετε υποψην για αφαιρεση κολλας, δυσκολα αυτοκολλητα κλπ χωρις την παραμικρη επιδραση στην επιφανεια (ξυλο η πλαστικο), πολυ καλο.

ΥΓ2: Οσον αφορα σκουριες αν δε θες να "φας" επιφανεια καθολου (πχ στη περιπτωση με το αρμονιο τα λαμακια του μτσχμστη) δουλευει αψογα ενα θαυματουργο υγρο, που ανακαλυψα απο τις "δικες σας πιατσες", ατομα που κανουν restoration auto moto : Fertan Rust Converter (και οχι Remover) με βαση Ταννίνες , δεν διαβρωνει, μετατρεπει τη σκουρια σε ενα μαυρο φιλμ κ μετα βερνικωνεις απο πανω

daz
26/05/2020, 21:48
Πως μπορει να γινει?


Δίνεις διεύθυνση με προσωπικό μνμ και κανονίζω να πάρεις το πράμα. 20 τεμ μ3χ25

Αλλιώς περιμένεις λίγο να τις πάρω στα χέρια μου, να σου κάνω τις 10 απ' αυτές, μ3χ6

lazarefa
06/10/2020, 19:01
Κατά την αλλαγή του φίλτρου καμπίνας (γύρης) του αυτοκινήτου μου σήμερα διαπίστωσα ότι από τις 3 βίδες που συγκρατούν το πλαστικό καπάκι που σφραγίζει το χώρο τοποθέτησης του φίλτρου έλειπε η μία, με αποτέλεσμα να μην κλείνει/στεγανώνει σωστά (και κατά συνέπεια μέρος του εισαγόμενου από το περιβάλλον, αφιλτράριστου αέρα, να μπορεί να περάσει στην καμπίνα χωρίς να περνάει μέσω του φίλτρου...). Προφανώς η βλακεία έγινε στο συνεργείο που την τελευταία φορά μου άλλαξαν το εν λόγω φίλτρο (είτε την έχασαν -δύσκολο- είτε την -έφαγαν- το πιθανότερο, καθώς δυστυχώς η Opel τις πουλάει και τις 3 μόνο πακέτο με το πλαστικό καπάκι, με τιμή καταλόγου γύρω στα 42 ευρώ:eek: , χώρια που μάλλον είναι και discontinued ο συγκεκριμένος κωδικός - μοντέλο 15ετίας).
Δυστυχώς δεν γνώριζα την τελευταία λεπτομέρεια και πριν μοντάρω το καπάκι (που βρίσκεται πίσω από το ντουλάπι συνοδηγού στο ταμπλό, άρα πρέπει κάθε φορά να ξηλώνεται και αυτό) δεν έκατσα να μετρήσω τα βασικά γεωμετρικά χαρακτηριστικά (διάμετρος, βήμα, μήκος) της συγκεκριμένης βίδας. Έβγαλα ωστόσο μια φωτογραφία:
https://ibb.co/0jzP3XJ
Η βίδα που με ενδιαφέρει είναι η γαλβανιζέ. Είναι προφανώς αυτοδιάτρητη, για πλαστικό, κι έχει μέγεθος εξαγωνικής κεφαλής 5,5 mm.
Από μια μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα το πρότυπο DIN 7504 K, που είναι όμως για αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες. Επειδή δεν το γνωρίζω και δεν μπόρεσα να βρω κάτι googl-αροντας, η συγκεκριμένη βίδα υπακούει σε αυτό το πρότυπο, ή υπάρχει άλλο πρότυπο για αυτοδιάτρητρες βίδες πλαστικού, με εξάγωνη κεφαλή, και αν ναι, ποιο;

S705
06/10/2020, 19:59
Κάτι τέτοιες περίεργες βίδες έχει το car clips για ρίξε μια ματιά στον κατάλογο του.

daz
06/10/2020, 20:35
Ρε λαζ αν ψάξω στο χαμό που έχω σε μια εργαλειοθηκη, κάτι θα βρω.

lazarefa
06/10/2020, 20:45
Φίλε Απόστολε, σε ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον. Πες μου σε παρακαλώ αυτό (αν το γνωρίζεις βέβαια). Βίδες πλαστικού και αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες, είναι ένα και το αυτό; Αν ναι, τότε από τον παρακάτω πίνακα μάλλον βρίσκω ποια μου κάνει (2 πράγματα θα παίζουν, η διάμετρος σπειρώματος, που υπάρχει σε 3,5 και 3,9 χιλ. και το μήκος, από 13 μέχρι και 32 χιλ., πάντα για μέγεθος κεφαλής 5,5 χιλ που με ενδιαφέρει):

http://195.29.145.102/_cat/vijcana/_1/din_7504_k.pdf

S705
06/10/2020, 20:53
Υπάρχουν και διάφορες στο βήμα ακόμα και σε ίδια διάμετρο! Γενικά εγώ ποτέ δεν έβαλα σε τάξη στο μυαλό μου αυτές τις βίδες!

daz
07/10/2020, 02:22
Φίλε Απόστολε, σε ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον. Πες μου σε παρακαλώ αυτό (αν το γνωρίζεις βέβαια). Βίδες πλαστικού και αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες, είναι ένα και το αυτό; Αν ναι, τότε από τον παρακάτω πίνακα μάλλον βρίσκω ποια μου κάνει (2 πράγματα θα παίζουν, η διάμετρος σπειρώματος, που υπάρχει σε 3,5 και 3,9 χιλ. και το μήκος, από 13 μέχρι και 32 χιλ., πάντα για μέγεθος κεφαλής 5,5 χιλ που με ενδιαφέρει):

http://195.29.145.102/_cat/vijcana/_1/din_7504_k.pdf

Δεν είναι το ίδιο οι αυτοδιάτρητες με τις βίδες πλαστικού.

lazarefa
07/10/2020, 09:40
Καλημέρα. Μήπως γνωρίζεις κάποιο πρότυπο (DIN, ISO) που ακολουθούν οι συγκεκριμένου τύπου βίδες (αυτοδιάτρητες πλαστικού με εξάγωνη κεφαλή);

SeniorCanardo
07/10/2020, 16:01
Η βίδα μοιάζει για EJOT (https://www.ejot.com/Industrial-Fasteners-Division/Products/PT%C2%AE/p/VBT_PT) για θερμοπλαστικά. (Δεν είναι πολύ καθαρή η φωτό).
Κυκλοφορεί με διαφορετικές κεφαλές.

Αυτές φοράει και η ΚΤΜ στα χωμάτινα της (δεν ξέρω τι κάνει στα δρομίσια) και δεν τις έχω βρει πουθενά, πέρα από την μητρική εταιρεία ή στο μπέη σε μεγάλες ποσότητες ή σε after market kit.

Μερικές επιπλέον πληροφορίες και εδώ. (https://www.boellhoff.com/de-en/products-and-services/special-fasteners/screw-ejot-delta-pt.php)

Κάπου πρέπει να έχω κατεβασμένους κάποιους καταλόγους, αν θες να ψάξω κάνα σκληρό να δω τι έχω.

lazarefa
07/10/2020, 16:43
H βίδα που με ενδιαφέρει είναι η γαλβανιζέ με την εξάγωνη κεφαλή. Το λινκ που έβαλες δεν έχει ακριβώς ίδιου τύπου βίδες (με εξάγωνη κεφαλή). Σε εμένα η κεφαλή είναι για καρυδάκι 5,5 χιλ. Αν έχεις κάποιο λινκ από ebay ευπρόσδεκτο. Σε 2 καταστήματα του Πειραιά με βίδες δεν κατάφερα να βρω κάτι. Επίσης ούτε σαν ανταλλακτικό σε σετ με το καπάκι που βγαίνει στην όπελ δεν το έχουν σε στοκ στην Ελλάδα. Μόνο σε ένα κατάστημα ανταλλακτικών όπελ μου είπαν ότι έχει κάποιο απόθεμα του ενιαίου ανταλλακτικού (καπάκι συν τις 3 βίδες) στις αποθήκες της όπελ στη Γερμανία, με κόστος 43 ευρώ και χρόνο παράδοσης γύρω στις 40 ημέρες...
Κι όλα αυτά επειδή σε προηγούμενη αλλαγή του φίλτρου καμπίνας, κάποιο @ρχίδι στο συνεργείο μου έχασε τη μια από τις 3 βίδες...

SeniorCanardo
07/10/2020, 17:08
Βγαίνει με πολλές κεφαλές. (βλ.Νο 4)

421531

Υποθέτω ότι μιλάμε για την EJOT PT WN1447 (hexagon washer head).

Και μάλλον ψάχνεις για την Κ14!

Ρίξε μια ματιά και στο pdf (https://www.ejot.com/medias/sys_master/Industry_Flyer/Industry_Flyer/h29/h15/9051760427038/EJOT-PT-en-Flyer-.pdf)

lazarefa
07/10/2020, 17:51
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω.

lazarefa
10/10/2020, 11:02
Νεότερα σχετικά με την αναζήτηση της βίδας. Αφού έφαγα τον τόπο σε φυσικά καταστήματα της Αττικής χωρίς αποτέλεσμα (κανείς" βιδάς" δεν στοκάρει βίδες πλαστικών) κι έχοντας φάει πόρτα στα ανταλλακτικά Opel (μόνο παραγγελία από Γερμανία το επίμαχο πλαστικό καπάκι μαζί με τις 3 βίδες του, με κόστος περί τα 43 ευρώ και χρόνο παράδοσης γύρω στον 1,5 μήνα), σκέφτηκα να στείλω email στην εταιρεία Ejot που ανέφερε ο φίλος SeniorCanardo πιο πάνω (τον οποίο και υπερευχαριστώ για τη βοήθεια). Έστειλα λοιπόν στην Ejot χτες email όπου τους είχα μια φωτό από τη βίδα και τα βασικά χαρακτηριστικά της (είχα προχτές ξαναλύσει το ντουλαπάκι συνοδηγού στο ταμπλό του αυτοκινήτου για να αφαιρέσω την μια από τις 2 επίμαχες βίδες και να τη μετρήσω με το παχύμετρο): μήκος κορμού 16 χιλ., διάμετρος κορμού 4.2 χιλ., βήμα 1.8 χιλ. και τους ρωτούσα μήπως παράγουν οι ίδιοι τη συγκεκριμένη βίδα για την Opel, κι αν ναι, αν θα μπορούσα να την προμηθευτώ από τους ίδιους ή κάποιον αντιπρόσωπό τους.
Οι άνθρωποι μου απάντησαν μέσα σε μια ώρα, και σε ένα ευγενέστατο email που υπέγραφε ο επικεφαλής (μηχανικός παρακαλώ) του Industry Support τμήματός τους, αφού με διαβεβαίωσαν ότι δεν είναι αυτοί που παράγουν τη συγκεκριμένη βίδα, μου επισύναψαν μηχανολογικό σχέδιο ενός παρεμφερούς τύπου βίδας που παράγουν (της PΤ συγκεκριμένα) και μου πρότειναν, εφόσον βάσει σχεδίου μου κάνει, να μου στείλουν δωρεάν μερικά δείγματα, εφόσον το επιθυμώ, αφού τους γνωρίσω τη διεύθυνση αποστολής των δειγμάτων.
Φυσικά τους απάντησα καταφατικά (η μόνη διαφορά της βίδας τους από τη δική μου είναι ότι στη δική τους ο κορμός δεν έχει σπείρωμα σε όλο το μήκος του -τα πρώτα 4 χιλ. είναι άνευ σπειρώματος- όλα τα υπόλοιπα φαίνονται ίδια ωστόσο).
Πραγματικά έμεινα έκπληκτος από την ταχύτητα που ανταποκρίθηκαν σε κάποιον που σίγουρα δεν είναι από τους δυνητικά πελάτες τους, και από τον επαγγελματισμό που επέδειξαν.
Παράδειγμα προς μίμηση για κάθε εταιρεία, ξένη ή ντόπια και συνάμα η καλύτερη διαφήμιση για μια εταιρεία. Παρακάτω το σχέδιο της βίδας που μου πρόσφεραν:
https://ibb.co/Qcdt507