PDA

View Full Version : Επιλογή αλυσίδας



furious
08/12/2005, 12:48
Πήγα να ρωτήσω για αλυσίδα και γρανάζια. Ρώτησα για γρανάζια Renthal και αλυσίδα DID ενισχυμένη X-ring και δε συμμαζεύεται, 190 ευρά όλα. Μου πρότειναν, όμως, το πολύ φθηνότερο σετ της RK με 100 ευρώ περίπου και μου είπαν ότι η Africa απ' το εργοστάσιο φοράει γρανάζια RK. Είναι αλήθεια;

Εκτός αυτού, μου είπαν για μια αλυσίδα τσέχικη (κάπως σε ζε λέγεται...), την οποία την έχουν βάλει σε πολλές μηχανές μεγάλες και δεν κρεμάει με τίποτα. Είναι πάρα πολύ γερή, λένε. Έχετε ακούσει τίποτα; Αμφιβάλλω κάπως για την ποιότητα της, αν και ο ανταλλακτικατζής είναι φίλος και δε με δουλεύει.

Και γενικότερα τι να προτιμήσω o-ring ή x-ring; Τη μηχανή τη χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια και αρκετά εκτός δρόμου.

Ευχαριστώ

Nik0s
08/12/2005, 13:10
Επειδή έχω περάσει άσχημες ώρες με το θέμα της
αλυσίδας, όπως θα θυμούνται και μερικοί συμφορουμίτες, θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάτι επώνυμο και σίγουρο.

Η Renthal και η DID που ανέφερες είναι πολύ καλές, όπως και η AFAM που έβαλα κι εγώ πριν μερικούς μήνες, κομπλέ μαζί με γρανάζια μπροστά πίσω.

Δεν έχει νόημα να βάλεις μια φτηνή και αμφιβόλου ποιότητας αλυσίδα... άλλωστε η ζωή σου παίζεται....

:wave2:

afrotwin
08/12/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Πήγα να ρωτήσω για αλυσίδα και γρανάζια. Ρώτησα για γρανάζια Renthal και αλυσίδα DID ενισχυμένη X-ring και δε συμμαζεύεται, 190 ευρά όλα. Μου πρότειναν, όμως, το πολύ φθηνότερο σετ της RK με 100 ευρώ περίπου και μου είπαν ότι η Africa απ' το εργοστάσιο φοράει γρανάζια RK. Είναι αλήθεια;

Εκτός αυτού, μου είπαν για μια αλυσίδα τσέχικη (κάπως σε ζε λέγεται...), την οποία την έχουν βάλει σε πολλές μηχανές μεγάλες και δεν κρεμάει με τίποτα. Είναι πάρα πολύ γερή, λένε. Έχετε ακούσει τίποτα; Αμφιβάλλω κάπως για την ποιότητα της, αν και ο ανταλλακτικατζής είναι φίλος και δε με δουλεύει.

Και γενικότερα τι να προτιμήσω o-ring ή x-ring; Τη μηχανή τη χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια και αρκετά εκτός δρόμου.

Ευχαριστώ

otan prokite gia alagi se tetia idi kalo ine na kanoume mia anava8misi
diladi na min vazoume mamisia ksana mias ke ta eksartimata paragogis ine oti pio ftino mpori na vali to ergostasio paragogis se mia ftini motosikleta

sigoura iparxoun olokliromenes protasis stin agora pou iposxonte ke pragmatopioun oti iposxonte

as poume i protropi tou filou nikou ine kali ke sosti
mporis na dialeksis oti travai i tsepi sou se ilika pou ine endedigmena gia tin motosikleta sou

diladi otan pas na psonisis kati to zitas idika gia tin mixani sou
mpori na teriazi se poles motosikletes ala prepi ke i dikia sou na ine anamesa se aftes...

ta afam pou sou protinonte ine kali periptosi na ta protimisis

episis ke i DID ine poli aksiopisti eteria ston xoro afto

gia tis alisides ceze pou rotas exoun kali fimi apo palia
ala den sou protino na valis mprostino granazi afam piso DID as poume me alisida ceze

kalitera na ta paris ola paketo

ke fisika na protimisis o-ring alisida to oti exi ke apo tin mama tou tetia den leei tipota ine kaliteri etsi ke alios sto 8ema tis lipnansis

tora an 8elis ke mia kali timi gia afam pare ena tilefono edo 2107016881

ke analoga me ta lefta pou dia8etis pratis...

na kseris oti iparxoun granazia ke apo kramata poli pio elafria
ke mia anava8misi 8eorite otan aferis varos apo tin motosikleta sou

na sou po gia paradigma oti an piasis to timoni sou mono tou ke ena renthal as poume ke ta zigisis 8a dis mia terastia diafora ke den leme na vgalis tin eksatmisi pou ine 8eovari ke na tin antikatastisis me mia alouminiou i titaniou after market posa kila 8a elafrinis tin mixani sou...

tespa
protimise ksakousta proionta stin agora ke 8a ise mia xara

OldMan
08/12/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Και γενικότερα τι να προτιμήσω o-ring ή x-ring; Τη μηχανή τη χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια και αρκετά εκτός δρόμου.

:wave2: :wave2: :wave2:

Οι αλυσίδες με O-rings θεωρούνται πλέον "standard" (εκτός αν θέλεις κάθε 500-600 χλμ να βγάζεις την αλυδίδα από την μηχανή, να την πλένεις καλά με βενζίνες κ.λ.π. να την βράζεις μέσα σε γράσο και ολα τα σχετικά....).

Αν πας αρκετά και σε χώμα, προτίμησε τα X-rings !!! (προσφέρουν καλύτερη στεγανότητα στο ενσωματωμένο λιπαντικό και μικρότερη τριβή στα ράουλα) .

:wave2: :beer: :wave2:

africanos31
08/12/2005, 16:07
αλυσογραναζα did εβαλα πριν 6 μηνες 145 ευρω.με τα πρωτα εκανα 40000 (και αρκετα σε χωμα) τωρα μαλλον θα κανω λιγα παραπανω....

sapila racing
08/12/2005, 16:28
Οντως οι DID-RK-AFAM-Tsubaki κλπ είναι απ τις καλύτερες και πιο γνωστές.
ΟΜΩΣ!!!!!
Μην πεί κανείς ξανά ότι οι CZ είναι αμφιβόλου πόιότητας :nono:
Στο SR500 που έχω και τρώει τις DID-Tsubaki-RK (530 παρακαλώ), τώρα έχω CZ. Δεν έχω κάνει χιλιόμετρα αλλά καλά πάει.

Η CZ έφτιαχνε όπλα και μηχανάκια όταν δεν υπήρχε καμία από τις παραπάνω εταιρείες.
Να ξέρετε ότι οι εταιρείες όπλων πάντα είναι μπροστά στις μηχανουργικές κατεργασίες. Οι Τσέχοι το απέδειξαν αυτό, όπως και η BSA και η FN κλπ....
Η CZ έχει κερδίσει ΠΟΛΛΑ πρωταθλήματα!

Για αλυσίδες CZ κοιτάξτε εδώ
http://www.czretezy.cz/index_a.php
Στην Ελλάδα νομίζω τις φέρνει ο Χαβελλας (Λιοσίων).

Αν πάς και για γρανάζια μπρος πίσω κάνε αυτό που είπε ο Afro. Πάρε σετ με γρανάζια και αλυσίδα, θα σου έρθει πιο φτηνά.

mixanobio$
09/12/2005, 11:58
Koita ths mamas ta granazia alusida einai ta kalutera. Omws auta pou agorazeis thn mhxanh!!!! Dhladh oxi ayta pou 8a agoraseis apo sarakaki. Auta pou eixe otan agorases kainourgia thn mhxanh!

Protinw DID alysida... O-ring 520VT GOLD.

(Den paizeis me ta granazia. Bazeis ta dontia ths MAMAS.)

granazia bale auta pou grafei o africanos pio panw.

furious
09/12/2005, 14:03
Παιδιά, αφού η CZ έχει αποδειχθεί και από άλλους καλή, αυτή θα βάλω μάλλον, με αντίστοιχα γρανάζια. Εγώ δεν την ήξερα την μάρκα και όταν άκουσα τσέχικη φοβήθηκα.

Μιλάμε, ο φίλος, μου λέει ότι είναι τόσο γερή, που όταν πήγε να την περάσει την βαρούσε μια ώρα με το σφυρί για να βγει ο πύρος απ' το δοντάκι και δεν έβγαινε! Τελικά, την έκοψε με τον τροχό!!! :eyepop:

Nik0s
09/12/2005, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious

Μιλάμε, ο φίλος, μου λέει ότι είναι τόσο γερή, που όταν πήγε να την περάσει την βαρούσε μια ώρα με το σφυρί για να βγει ο πύρος απ' το δοντάκι και δεν έβγαινε! Τελικά, την έκοψε με τον τροχό!!! :eyepop:

Αυτό δεν σημαίνει οτί είναι η αλυσίδα γερή ! :lol: :rotflmao: :lol: και συμβάινει σε πολλές αλυσίδες όταν "πάρουν".....

Περισσότερο ανησυχητικό είναι παρά δείγμα γερής κατασκευής !

derd
09/12/2005, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Παιδιά, αφού η CZ έχει αποδειχθεί και από άλλους καλή, αυτή θα βάλω μάλλον, με αντίστοιχα γρανάζια. Εγώ δεν την ήξερα την μάρκα και όταν άκουσα τσέχικη φοβήθηκα.

Μιλάμε, ο φίλος, μου λέει ότι είναι τόσο γερή, που όταν πήγε να την περάσει την βαρούσε μια ώρα με το σφυρί για να βγει ο πύρος απ' το δοντάκι και δεν έβγαινε! Τελικά, την έκοψε με τον τροχό!!! :eyepop:


Και ποσο παει το συνολο κομπλε αν επιτρεπετε?

furious
09/12/2005, 19:59
Γύρω στα 100 ευρώ έχει όλο το σετ :smilea:

Το ότι θέλει τροχό για να την κοντύνεις και να την περάσεις, συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητα καλό σημάδι. Γι' αυτό αμφέβαλλα όταν μου το 'πε ο φίλος και σας ρώτησα τι γίνεται. Εκτός αυτού, όμως, έχουν βάλει σε πολλά μηχανάκια και δε κρεμάει ακόμη και μετά από πάρα πολλά χλμ.! Φυσικά, έχει και για το Africa μας.