PDA

View Full Version : CBR500r 2018' κόφτης?



nathens
25/05/2020, 16:20
Εχω ενα cbr500r καινούργιο με 47 ίππους, αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτη η ιπποδύναμη ειναι η πραγματική ή περιορίζεται με κάποιο τρόπο για να υποστηρίξει τα διπλώματα αυτής της κατηγορίας.
Επίσης αν ναι, κατα ποσο είναι ευκολο να φύγει αυτός ο κόφτης και πως
Ευχαριστώ

Nikolas89
25/05/2020, 20:12
Αυτη ειναι η κανονική του ισχύς.

doctor_john
25/05/2020, 20:20
Πιθανά είναι περιορισμένο στα 35Kw. Μίλησε πρώτα με την αντιπροσωπία να δεις αν έχουν κάτι υπόψιν που μπορεί να συνεχίζει και την εγγύηση.
Αν όχι ψάχνεις για καποιον που κάνει φλασαρισμα στην ecu και φορτώνει άλλο χάρτη κ.λπ.
Σε αυτόν θα πρέπει να πας πλήρης απο στήσιμο, πχ αν θέλεις να αλλάξεις εξάτμιση - φιλτρο θα πας με αυτά φορεμένα.
Τρίτη λύση power commander και ακολουθεις το στήσιμο του με μετρήσεις.

panavour
25/05/2020, 20:29
Πιθανά είναι περιορισμένο στα 35Kw. Μίλησε πρώτα με την αντιπροσωπία να δεις αν έχουν κάτι υπόψιν που μπορεί να συνεχίζει και την εγγύηση.
Αν όχι ψάχνεις για καποιον που κάνει φλασαρισμα στην ecu και φορτώνει άλλο χάρτη κ.λπ.
Σε αυτόν θα πρέπει να πας πλήρης απο στήσιμο, πχ αν θέλεις να αλλάξεις εξάτμιση - φιλτρο θα πας με αυτά φορεμένα.
Τρίτη λύση power commander και ακολουθεις το στήσιμο του με μετρήσεις.

ο περιορισμος της ιπποδυναμης μαλλον γινεται στο φιλτρο οπως στα ΝC700,αλλα ρωτα την χοντα καλυτερα.


https://www.youtube.com/watch?v=_QuVt2BU46I

katsar
25/05/2020, 20:38
Τι κόφτη ,47 άλογα έχει.σαρανταεφτά.Το μοτέρ του cbx έχει.

doctor_john
25/05/2020, 20:44
τις ίδιες μοντες παίρνουν :a01:

το λες δυο φορες επειδή ειναι δικυλινδρο; :lol:
έτσι ειναι κ. katsar, τεχνολογία. Μας πρήζουν με τα μπλιμπλίκια να μη το εκμεταλευτούμε και εμείς;

Panos76
25/05/2020, 21:00
Το cbx κρεμάει εύκολα αν δεν το χουφτωνεις. Δεν ξέρω το cbr πως είναι και αν θα είχε ουσία μια τέτοια κίνηση.

johnnybond
25/05/2020, 22:20
Τσεκαρε στο cbr500riders που έχει πολύ υλικό γύρω από το μοτέρ. Επειδή και εγώ το έψαχνα το θέμα για το δικό μου 500r του 13' μετά από αρκετό διάβασμα κατέληξα ότι το μοτέρ αυτό δεν έχει πολλά και ουσιώδη περιθώρια για βελτίωση εκτός αν αλλάξεις εκκεντροφόρους.

Μετά από power commander, φίλτρο και ολόσωμη ζήτημα να
βλέπουν πάνω από 3 άλογα οι κάτοχοι αν θυμάμαι καλά όποτε τζάμπα το χιλιάρικο πάνω κάτω που θα σου βγεί.

Παρεπιπτόντως αν θυμάμαι σωστά είχα διαβάσει ότι τα μοντέλα που εισάγονταν στην Αυστραλία είχαν 49.6 αντί για 47.6 άλογα, τώρα σε περίπτωση που ισχύει δεν ξέρω τι αλλαγές έκαναν..

Γνώμη μου μην μπλέξεις και κάνε υπομονή μέχρι το επόμενο μότο σου. Τη κάνει τη δουλειά του το μοτεράκι αυτό ως έχει και είναι και πολύ αξιόπιστο αν δεν το πειράξεις..

Triathlon 7
26/05/2020, 00:20
Το μοτεράκι που έχει το μηχανάκι σου προορίζεται αποκλειστικά για μηχανές Α2. Ο σχεδιασμός του έγινε με στόχο την οικονομία στην κατανάλωση και την συντήρηση, την αξιοπιστία και την ικανοποιητική για τα κυβικά του ροπή και ελαστικότητα. Για αυτό και έχει τετράγωνες διαστάσεις (διάμετρο Χ διαδρομή). Αυτό σημαίνει ότι δεν πολυσυμπαθεί τις υψηλές σαλ, στις οποίες "πνίγεται". Όπως σου λέει και ο johnnybond ότι μετατροπές και να κάνεις ουσιαστική διαφορά δεν θα δεις. Αν δεν σε ικανοποιεί η σχεδιαστικά προκαθορισμένη ιπποδύναμη του, τότε άλλαξε το με κάτι δυνατότερο.