PDA

View Full Version : Κυριακή 31/5 Ακρωτήριο Ταίναρο



o_gavros
25/05/2020, 21:57
Νομίζω ότι τόσοι μήνες κλωσιματος, πρέπει να λάβουν τέλος όμορφα.
Το ακρωτήριο Ταίναρο είναι ένας προορισμός που δεν τον έχω καταφέρει ακόμα όπως και το μεσαίο πόδι της Πελοποννήσου.
Οπότε την Κυριακή βολταρουμε νότια.
Συνάντηση κατά τη οκτώ στο γνωστό περίπτερο και 08:30 αναχωρούμε.
Πληροφορίες ντόπιων σχετικά με αξιοθέατα,θα εκτιμηθούν.
Ενδεικτικά η διαδρομή:
https://goo.gl/maps/KpzxWWuDki1xinpc9

kons
25/05/2020, 22:32
Μεγάλη προσοχή στο κομμάτι της ανατολική και δυτικής διαδρομής της μύτης. Κλασικός επαρχιακός με κακής ποιότητας άσφαλτο σε αρκετά μεγάλο μέρος της διαδρομής. Θα προτιμούσα το ανατολικό κομμάτι της Μάνης σαν διαδρομή και όχι την διαδρομή για Καλαμάτα. Μπάνιο στο Σκουταρι.. Επίσης πρέπει να σημειωθεί ότι υπάρχει και κανα 2 χλμ. ποδαρόδρομος μονοπάτι μέχρι τον φάρο στο ακρωτήριο από τον κοντινότερο χώρο στάθμευσης.
Με τι ταχύτητες κινείται η ομάδα στην Ε.Ο.? .. και περισσότερες λεπτομέρειες για την ομαδική κίνηση?

lospsi
26/05/2020, 06:51
Σιδερόκωλη βόλτα, όχι τόσο λόγω χλμ αλλά λόγω ωρών.
Πράγματι, στο πόδι ο δρόμος είναι λίγο πιο δύσκολος, τα τοπία όμως είναι φανταστικά. +1 για το Σκουτάρι για μπάνιο, αν προλαβαίνετε. Γύθειο, Αρεόπολη, Καρδαμύλη όμορφες πόλεις για στάση και ξεκούραση με καφέ.

Καλούς δρόμους!

harris_x
26/05/2020, 06:52
Εχω υποχρεώσεις διαφορετικά θα ερχομουν με ενα GS1250 Adventure που επεσε πρόσφατα στα χερια μου... :D :cool:

Ας όψεται...


Καλα να περάσετε παλικαρια μου :beer:

azar41
26/05/2020, 07:04
Ωραία διαδρομή,θα χορτάσει το μάτι θάλασσα,αν θέλετε να κερδίσετε λίγο χρόνο θα πρότεινα το κατέβασμα απο Μεγαλόπολη για Γύθειο.
Όπως και να χει καλά να περάσετε!

contes di Zante
26/05/2020, 07:25
Θα το σκεφτόμουν σοβαρά αλλά λόγω Κορονοϊού έχουμε μόνο 2 καράβια την ημέρα....σκάω 9:00 Κυλλήνη και πρέπει να είμαι πίσω στις 17:30

χθές πήρε το μάτι μου σε κάποιιο ειδησεογραφικό ότι θα γίνονται έργα (?) σε κάποιο κομμάτι της Κορίνθου-Τριπόλεως-Καλαμάτας. Για ελέγξε το....

karellen
26/05/2020, 08:26
Μια χαρά είναι η διαδρομή.
Εγκρίνω.

o_gavros
26/05/2020, 10:44
Χωρίς να είναι απόλυτο, συνήθως στην εθνική πάμε τουριστικά (120-140-150χαω).
Και λέω δεν είναι απόλυτο γιατί ο άλλος μπορεί να θέλει να ξεκαπνισει, δε θα τον "μαλώσει" κανείς.
Τώρα στα φιδάκια τα ορεινά/γραφικά κι εκεί πάλι ότι κάτσει είναι.
Μπορεί (συμβαίνει συχνά είναι η αλήθεια) να σκυλιασουν όλοι/κάποιοι αλλά μπορεί να σε συνεπάρει τόσο το τοπίο που απλά να πηγαίνεις ρολαριστα.Δεν υπάρχει σαφής και μονοδιαστατος τρόπος.

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, κηπ'εμ καμιν όπως λέμε.
Ο φάρος εννοείται ότι θα τιμηθεί, έχετε το υπόψιν όσοι ακολουθήσουν (δε βλέπω φως αλλά λέμε).


@αρκουδακι αγάπης, σήκω μωρη λουλα να πούμε,αν κάνει καλό καιρό θα πλατσουρισουμε κιόλας.

karellen
26/05/2020, 11:03
Στο χωριό Κοκκινόγεια είναι μια ταβερνούλα που θα αφήσετε τα μηχανάκια για να πάτε στο Φάρο.Μπορεί να μην θέλει κάποιος να περπατήσει 1 ώρα πήγαινε-έλα και να κάτσει για καφέ.Πάντως έχει και ένα πλάτωμα πιο κάτω στη θάλασσα.

Α,αν έχετε χώρο στη μηχανή,μπαγκαζιέρα κλπ βάλτε κι ένα τζην παντελόνι έξτρα γιατί περπάτημα στα κατσάβραχα με κορντούρα και μπότες θα σας βγει ξινό.

viper1
26/05/2020, 17:29
[QUOTE=harris_x;3050316]Εχω υποχρεώσεις διαφορετικά θα ερχομουν με ενα GS1250 Adventure που επεσε πρόσφατα στα χερια μου... :D :cool:


εβγαλαν Και σε μικρά μεγέθη ? :bawl:

harris_x
26/05/2020, 20:32
Εχω υποχρεώσεις διαφορετικά θα ερχομουν με ενα GS1250 Adventure που επεσε πρόσφατα στα χερια μου... :D :cool:


εβγαλαν Και σε μικρά μεγέθη ? :bawl:

Τι εννοείς;

Ποιος χρειάζεται μικρότερο μέγεθος;

lleonidas
26/05/2020, 20:34
Νομίζω ότι τόσοι μήνες κλωσιματος, πρέπει να λάβουν τέλος όμορφα.
Το ακρωτήριο Ταίναρο είναι ένας προορισμός που δεν τον έχω καταφέρει ακόμα όπως και το μεσαίο πόδι της Πελοποννήσου.
Οπότε την Κυριακή βολταρουμε νότια.
Συνάντηση κατά τη οκτώ στο γνωστό περίπτερο και 08:30 αναχωρούμε.
Πληροφορίες ντόπιων σχετικά με αξιοθέατα,θα εκτιμηθούν.
Ενδεικτικά η διαδρομή:
https://goo.gl/maps/KpzxWWuDki1xinpc9

Κατέβασα τον πατέρα μου το ΣΚ και επέστρεψα χθες, είχαμε 4 μήνες να κατέβουμε... αν εξαιρέσουμε τον αέρα, η Μάνη είναι πανέμορφη αυτόν τον καιρό..και όχι μόνο.
Μερικα tips... 1. προσοχή στο κομμάτι Κίττα(Κοίτα)-Γερολιμένας, έχουν γίνει πολλά ατυχήματα τα τελευταία χρόνια από βόδια που βγαίνουν και "σεργιανίζουν" στο δρόμο.
2.Φροντίστε τα καύσιμα σας.Αν δε γεμίσετε στην Αρεόπολη, το τελευταίο πρατήριο βρίσκεται στο Αγγειαδάκι, περίπου 10 χλμ πριν από το Γερολιμένα.Υπαρχει και ένα ακόμα φεύγοντας από Γερολιμένα, στα Γυάλια, αλλά δεν το προτείνω για διάφορους λόγους.Από εκεί μέχρι το Ταίναρο δεν υπάρχει άλλο.
3.Για φαγητό έχετε επιλογές... Αρεόπολη ή Λιμένι, Γερολιμένας, Βάθεια, Μαρμάρι, "στου παπά", όπως το λέμε, Κοκκινόγεια στο Γουνελά ή και Πόρτο Κάγιο.Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι όλα ανοιχτά.Και στα προσηλιακά λογικά θα βρείτε... σίγουρα στον Κοτρώνα, ίσως και στη Λάγια.
Εγώ σταματώ πάντα στον Αρδάμη, στο δρόμο Τρίπολης-Σπάρτης αλλά για εσάς θα είναι νωρίς εκείνη την ώρα.
4.Η Βάθεια είναι το κλασικό καρτ ποστάλ της μέσα Μάνης αλλά η Κίττα είναι η Πολυπυργού... φεύγοντας από εκεί, υπάρχουν σημεία που μπορείς να φωτογραφίσεις τους δεκάδες μανιάτικους πύργους μας.Βάζω φωτό παρακάτω.
Εκεί στο βουνό πάνω βρίσκεται και η Αγία Πελαγία (όπου βαφτίστηκα), ένα μικρό εκκλησάκι το οποίο αχνοφαίνεται από κάποια σημεία του δρόμου.
5.Στη διαδρομή προς το Ταίναρο δε γίνεται να μη σταματήσετε να χαζέψετε και να βγάλετε φωτογραφίες σε κάποια σημεία μετά τη Βάθεια και πριν το Μαρμάρι τα οποία είναι ένα πραγματικό μπαλκόνι στο πέλαγος και το βλέμμα χάνεται στο απέραντο γαλάζιο.Ο βράχος που θα δείτε να ξεχωρίζει μέσα στη θάλασσα είναι η Αρμενόπετρα.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, κυρίως όσον αφορά τη λακωνική Μάνη και ακόμα πιο συγκεκριμένα την αποσκιερή, με χαρά να απαντήσω σε pm ή τηλέφωνο.
Για παραλίες δεν αναφέρω κάτι διότι υποθέτω πως δε θα μπείτε στη διαδικασία μπάνιου.
Εύχομαι να το χαρείτε και να συναντήσετε καλό καιρό ή τουλάχιστον να μη βρέχει.
418490

o_gavros
26/05/2020, 20:41
και γιατι δεν έρχεσαι να μας τα πεις απο κοντά ωρέ;
τουρ ντε Λακών και τα τοιαύτα.
τι πρέπει να σου δώσουμε πια, γιλέκο "αρχηγός εκδρομής";

o teos
26/05/2020, 20:56
Μακριά για μονοήμερο με ss γαμωτ...:D
Ήμουν πέρσυ κει κάτω με κουτί....πολυ ωραία μέρη..:beer:

o_gavros
27/05/2020, 06:55
@διοσκουρους,
Έχει κάμποση εθνική η διαδρομή όπου εκεί πάτε κατά το δοκούν ώστε να μην πιάνονται τα καρπά σας :D, συνυπολογιστε ότι θα ξεκινήσουμε νωρις. Θα είναι μια γεμάτη μέρα με καυλαντα,σαητσηινγκ,μηχανάκι και καιρού επιτρέποντος και μπάνιου. Τώρα που οι θερμοκρασίες είναι ακόμα ανθρώπινες, να ξεδωσουμε.

ΣΚ δε με παίρνει γιατί φεύγω την άλλη βδομάδα για λίγες μέρες Πίνδο.

taxydromos
28/05/2020, 11:12
up!

Parking
28/05/2020, 11:40
31 του μηνός είναι η χειρότερη μέρα για εκδρομή
Αρχές πάει ο λαός
:D

o_gavros
28/05/2020, 12:40
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

panavour
28/05/2020, 12:44
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

δεξι η αριστερο,καρπος ,αγκωνας,η ωμος?

kons
28/05/2020, 13:05
Περαστικά, βάλε πάγο στο χέρι και στα σχέδια για κάποια άλλη στιγμή. Είναι αυτό που λένε.... εμείς κάνουμε σχέδια και κάποιος άλλος γελά....

contes di Zante
28/05/2020, 14:28
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

Εγω λέω αργότερα που θα ειναι το καρπούζι φτηνό άρα και η θάλασσα ζέστη να το οργανώσουμε διήμερο και να κάνουμε και τα δυο πόδια, κεντρικό και Ανατολικο.

Περαστικά!!

harris_x
28/05/2020, 14:40
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

περαστικά δικέ μου :beer:

o_gavros
28/05/2020, 17:46
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.
Δεν ξέρω αν κάποιος γελάει όταν εμείς σχεδιάζουμε, ξέρω όμως ότι εγώ δε γελάω καθόλου,βασικά πονάω.
Ελπίζω μόνο να περάσει γρήγορα. Τόσοι μήνες (από Οκτώβρη για μένα) χωρίς βόλτα ρπστμ και τώρα που λες άντε ξεκουναμε, σκάει αυτό.
Κύριε Μέρφι, σε ψάχνουμε.

KotsosDR
29/05/2020, 09:20
Περαστικά , σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση :beer:

Bowleno
29/05/2020, 20:18
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

Χά:(ρη(τιδα) κόλλησες κι εσύ;:p
Περαστικά ρε μαν!

νεοσσός
29/05/2020, 20:48
Περαστικά!

doctoras
30/05/2020, 00:00
Εχω σύνδρομο καρπιαιου σωλήνα, πάγο οπως ειπανε οι αποπάνω και ξεκουραση,μη πιάνεις ποντίκι υπολογιστή για λιγες μερες

taxydromos
30/05/2020, 06:30
περαστικά! όπως τα λέει ο δόκτωρ..
περιμένουμε τη καλοκαιρινή βερσιόν
:a11:

azar41
30/05/2020, 08:48
Γιάννη περαστικά και υπομονή εύχομαι ,γίνε καλά και οι βόλτες θά έρθουν.

Vstrommer71
30/05/2020, 08:58
Κύριε Μέρφι, σε ψάχνουμε.
Ο κύριος Μέρφι φροντίζει να τηρούνται ευλαβικά οι παραδόσεις εδώ στο moto.gr
Τί τέλετε κύριε?:lol:

o_gavros
30/05/2020, 10:09
με πιάνουν τα διάολια μου γιατι αντι να λέμε πωπω τι μέρη/κώλους/αξιοθεατα γενικώς είδαμε,πόσο στρίψαμ κλπ, το γυρίσαμε σε ΑγιοςΠαντελεήμων mode.
και λέει αυτο το ριπαπα η τενΤονίτιδα (©Τζενάρα) δεν φεύγει εύκολα.
ο ατμιν λόγω επαγγελματικής ιδιότητας μου πε να ετοιμάσω γλαρόσουπα όταν τον πηρα να τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κατι να επισπεύσω την ανάρρωση μπας και προλαβω την Πίνδο...
Μας τρολάρουνε αβέρτα λέμε.

Bowleno
30/05/2020, 14:07
με πιάνουν τα διάολια μου γιατι αντι να λέμε πωπω τι μέρη/κώλους/αξιοθεατα γενικώς είδαμε,πόσο στρίψαμ κλπ, το γυρίσαμε σε ΑγιοςΠαντελεήμων mode.
και λέει αυτο το ριπαπα η τενΤονίτιδα (©Τζενάρα) δεν φεύγει εύκολα.
ο ατμιν λόγω επαγγελματικής ιδιότητας μου πε να ετοιμάσω γλαρόσουπα όταν τον πηρα να τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κατι να επισπεύσω την ανάρρωση μπας και προλαβω την Πίνδο...
Μας τρολάρουνε αβέρτα λέμε.

Εγώ θα σου έλεγα να μην προσπαθήσεις καν επίσπευση ανάρρωσης, κινδυνεύεις να το κάνεις πουτ@ν@ μετά και να μην μπορείς να σηκώνεις τίποτα στο μέλλον....
Η γυναίκα ταλαιπωρείται έναν χρόνο με τενοντίτιδα στην παλάμη και συγκεκριμένα στο μεσαίο δάχτυλο. Όταν της είχαν πει (τότε) να κάνει φυσιοθεραπεία, το αγνόησε και το αποτέλεσμα τώρα είναι ότι θέλει επειγόντως χειρουργείο.... Δεν μπορεί να πιάσει τίποτα λέμε.

airmav
01/06/2020, 07:15
gavros περαστικα .
η βολτιτσα αυτη ειχε κανονιστει πριν καναδυο εβδομαδες με φιλους για Σαββατο γι αυτο δεν ποσταρα κατι..μεχρι Παρασκευη πρωι τα μετεορολογικα σαιτ εδειχναν οτι να ναι και αποφασισαμε τελικα να την παμε την βολτιτσα και ας βρεξει που λενε. το προτζεκτ ηταν να βγαλουμε 700 χλμ με πολυ επαρχιακο μετα την Τριπολη να δουμε Πολυδροσο , να κατεβουμε πορτο Καγιο και στο γυρισμο απο Αρεοπολη, να κανουμε Αχλαδοκαμπο , νεα Κιο για κοφι, επαρχιακο μεχρι Κορινθο και μετα εθνικη και σπιτι μας.
ετσι και εγινε με τον καιρο συμμαχο και μονο στο γυρισμο μας κυκλωσαν καποια μαυρα συννεφα τα οποια απλα μας/τα προσπέρασαν/σαμε και η βολτα βγηκε πολυ πολυ καλη.
700 χλμ λοιπον για μενα απο Ελευσινα. θα ανεβασω καποιες φωτο, ελπιζω να μην ενοχλησει κανεναν μιας και το συγκεκριμενο δεν ανοιχτηκε απο εμενα. ωστοσο αν το κανω ζητω συγνώμη προκαταβολικα και μπορουν τα ποσταρισματα μου να σβηστουν

airmav
01/06/2020, 08:09
7:45 αναχωρηση απο περιπτερο, εθνικη μεχρι λιγο πριν την Τριπολη , μετα στον Τριπολη -Σπαρτη και καναμε αριστερα προς Βρεσθενα .
Πολυδροσο
418607
μετά απο Χρυσάφα , Αγριανους μπηκαμε στον δρομο που οδηγει προς τα κάτω για να φτασουμε Μανη
Κότρωνας
418608
418609
418610

Λάγια
418611

Μαρμάρι και Πορτο Κάγιο
418612
418613
418614
418615

airmav
01/06/2020, 08:15
το μεσημέρι αραξαμε για ενα σουβλάκι στην Αρεόπολη και μετα Σπαρτη -Τριπολη και λιγο πριν την Τριπολη στρίψαμε γαι Τεγέα, Προσήλια , κάτω Δολιανά , άστρος κ Νέα Κίο
418616

και μια ακομη απο Κοτρωνα που ξέχασα πριν
418617

επιστροφη απο παλιό μεχρι Κορινθο και μετα εθνικη και σπιτι μας

χλμ ημερας για εμενα 701....

kordix
01/06/2020, 08:55
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

Περαστικά και αγύριστα και μακάρι να γίνει καλά για να πας στην Πίνδο.

Ήμουν έτοιμος να στείλω μήνυμα πως θα κατέβουμε και μείς Ταίναρο αλλά με πρόλαβες με το παραπάνω ποστ.

Και πάλι περαστικά.

Kickstart
01/06/2020, 09:53
ωραία βόλτα μάγκες...και εις άλλα με υγεία

γαυρε περαστικά και κάνε ότι λένε οι γιατροί...ειναι διάολος οι τενοντίτιδες (είμαι χρόνια τώρα παθών σχεδόν σε όλο το αριστερό χέρι αγκώνα, ώμο και πλάτη, τριπλό τζακ-ποτ) και θέλουν πολύ προσοχή γιατί αλλιώς κατσικώνονται για πολύ καιρό...

o_gavros
01/06/2020, 09:53
Αυτα ειναι! :beer:

katsar
01/06/2020, 09:59
Μπράβο μάγκες ! Ωραία βόλτα!!

GiorgosLa
01/06/2020, 21:35
Φάρο δεν βλέπω. :)
Βάζω κι εγώ δυο προπέρσινες φώτο για όσους θέλουν να τον δουν.


418631
418632

gior-gos
01/06/2020, 22:16
Πρόπερσι είχα ξεκινήσει για το φάρο του κάβο Μαλιά. Δεν είχα ούτε GPS ούτε χάρτη, και νομίζοντας ότι περπατούσα στο μονοπάτι που οδηγεί στο φάρο, βρέθηκα εδώ (https://maps.app.goo.gl/ZTjv9HmMacN8ch4M6) :lol:.
Ήτανε βέβαια από τα όμορφα λάθη, γιατί η διαδρομή του μονοπατιού (ζόρικο και κάνα τρίωρο πήγαινε-έλα) και οι τοποθεσίες (μοναστήρι Αγίας Ειρήνης και εκκλησία Αγίου Γεωργίου) τα σπάνε! Πολύ απόκοσμα και άγρια τοπία!
Χρωστάω ακόμα το φάρο..

kordix
02/06/2020, 08:03
Κάβο Μαλιας, άγριο μετοςυ.

Και εκεί που πήγες είναι πολύ όμορφα.

L.omerta
18/05/2021, 11:51
Λέμε να κινηθούμε προς το ακρωτήρι Ταίναρο το Σ/Κ 22/23. Έχετε να προτείνετε κάποια must μέρη εκεί τριγύρω? Το πλάνο είναι Σάββατο να τριγυρνάμε στον Πάρνωνα λογικά με διανυκτερευση μάλλον Πολύδροσο σκέφτομαι και την Κυριακή να πάμε στον Φάρο, μετά μπανάκι φαγητάκι και πίσω. Είναι η πρώτη φορά που καταφέρνω την παρέα μου για βόλτα με μηχανές και θέλω να το οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ. Για πείτε οι γνώστες. Το πλάνο για την διανυκτέρευση έγινε για να είναι κοντά σε ταβέρνα ωραία έτσι ώστε να μπορέσουμε να πιούμε 10 μπύρες παραπάνω και να μην οδηγάμε μετά. Στο Πολύδροσο θυμάμαι την ταβέρνα η Μαντώ πριν 7 χρόνια σχεδόν. Ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα?:beer:

Parking
18/05/2021, 11:54
δυστυχως η γκίνια δεν εχει τελος!
Αναγκάζομαι να αναβάλω την βολτίτσα καθώς απο χθες είμαι σακάτης. Αμα περνάς καλά αυτό βγαίνει προς τα έξω, δε λένε;
Είμαι απο σημερα με το χέρι δεμένο σε νάρθηκα με λαμες λόγω τενοντίτιδας με πολυ πονο και κάνω αμάν να μη μου γαμήσει τα σχέδια και για την αλλη βδομαδα.
Οποτε απο μένα τουλαχιστον,τώρα ακυρο. Θα την πάω σίγουρα τη βόλτα μέσα στο καλοκαίρι γιατί όπως είπα τοΤαίναρο έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο, όλο κάτι συμβαίνει και δεν καταφέρνω να παω.

περαστικά

bulmont
18/05/2021, 12:45
:bawl::bawl::bawl:

L.omerta
18/05/2021, 13:14
Ας ξεπεράσουμε τα χρονιάτικα περαστικά και ας επικεντρωθούμε στο αν η ταβέρνα Μαντώ υπάρχει ακόμα!!!

azar41
18/05/2021, 13:30
Αντί για Πολύδροσο θα σου πρότεινα Κοσμά για διανυκτέρευση και φαγητό,πολύ πιο οργανωμένο χωριό αλλά σε κάθε περίπτωση πάρε τηλ να βεβαιωθείς.

Panos76
18/05/2021, 13:37
Αντί για Πολύδροσο θα σου πρότεινα Κοσμά για διανυκτέρευση και φαγητό,πολύ πιο οργανωμένο χωριό αλλά σε κάθε περίπτωση πάρε τηλ να βεβαιωθείς.

Λατρεμένο μέρος, πάντα πηγαίνω 1 φορά το χρόνο (+ Έλωνα).

Ίσως αξίζει και μια κατάβαση ως Φωκιανό (40 ψιλοδύσκολα km)

πυξιδας990
18/05/2021, 17:14
ο φαρος θελει να τον προσεγγισεις νωρις,μετα κανει ζεστη...
απ τα τζιτζινα θες ενα 2ωρο γεματο μεχρι εκει που αφηνεις μοτο...
στα τζιτζινα ειναι ανοικτο το πρυτανειο που εχει και φαι..

life_dab
29/05/2021, 14:57
Καλησπέρα σε όλους. Τελικά ισχύει η εκδρομούλα??

lleonidas
29/05/2021, 16:59
Καλησπέρα σε όλους. Τελικά ισχύει η εκδρομούλα??

Το thread άνοιξε πέρυσι τέτοια εποχή και αναφερόταν σε εκδρομή του 2020. Και η πρόσφατη αναβίωση(post #43) αφορούσε σε εκδρομή της προηγούμενης βδομάδας :)

life_dab
30/05/2021, 09:50
Οκ... τα κατάφερα πάλι!!! Ελπίζω να πετύχω κάποιο. Χαχαχα