PDA

View Full Version : Kawasaki Versys : 8 years and counting



George_Sp
27/05/2020, 08:28
Η ιστορία ξεκινάει το 2012. :)

Δεν ήμουνα ο πιτσιρικάς που καβάλαγε μηχανάκια. Η κρίση του 10' και η ανάγκη για οικονομία με οδήγησε να δώσω αυτοκίνητο και να καβαλήσω. Οπότε η φιλοσοφία ήταν να είναι ένα ψηλό, άνετο μέσο μετακίνησης, αξιόπιστο και οικονομικό μιας και οι δυσκολίες δεν επέτρεπαν να βάζεις τα θέλω πάνω από τα μπορώ.
Ξεκίνησα με ένα F650GS και μια μέρα ήρθε στη ζωή μου η Versάρα. Kawasaki ήταν...φυσικά έπρεπε να είναι πράσινη. Τα άλλα χρώματα δε μ άρεσαν, μαύρο βρώμαγε ο τόπος και τα άλλα αδιάφορα. Όταν είδα εκείνο το περλέ πράσινο Candy Lime Green τρελάθηκα.
Την πήρα από ιδιώτη το 2012 που την είχε από κούτα τo 2009, σκεπασμένη σε γκαράζ και με ελάχιστα χιλιόμετρα ουσιαστικά άστρωτη (8.900χλμ). Πήρα το οκ και από το μηχανικό και ήρθε στα χέρια μου.

George_Sp
27/05/2020, 08:30
Πολλά τα 60 άλογα για κάποιον που δεν είχε σχέση με τα δίτροχα αλλά έπρεπε να την μάθω για να μάθω να κινούμαι με ασφάλεια.
Οπότε ξεκίνησαν και οι βόλτες. Μπήκα και στα ελληνικά club και μοτοπαρέες και άρχισα τις βόλτες και τις εκδρομές…
Επίδαυρος, Σουνιάδες, ετήσια moto.

418499

418500

418518

418523

George_Sp
27/05/2020, 08:31
Πήγα και στο νησί για διακοπές 1η φορά με μηχανή. Άλλος κόσμος οι 2 ρόδες και οι εικόνες και η αίσθηση που σου δίνει.

George_Sp
27/05/2020, 08:32
Παρότι η δίψα για χιλιόμετρα υπήρχε, τα οικονομικά ήταν ζόρικα και οι υποχρεώσεις ποτέ δεν τελείωναν. Η Versάρα όμως αξιόπιστη οικονομική και ως μοναδικό μέσο μετακίνησης με κράταγε όρθιο. Καβάλαγα να πάω γραφείο ή να γυρίσω την Αθήνα για δουλειές εξωτερικές και πάντα πρόθυμη ότι καιρό και αν έκανε.

George_Sp
27/05/2020, 08:34
Αφού με πρόσεχε την πρόσεχα και γω στα χέρια του Μπάμπη. Από το παλιό μαγαζί αλλά και μετά στο καινούριο.

George_Sp
27/05/2020, 08:36
Είδα λοιπόν αλλιώς τη καθημερινότητα μαζί της. Από έναν καφέ Εξάρχεια,
418506

George_Sp
27/05/2020, 08:37
Ένα καινούριο φίλο,

George_Sp
27/05/2020, 08:37
Ως το ατελείωτο φόρτωμα από laptop και υπολογιστές μέχρι και ένα Laser πολυμηχάνημα 45κιλών που το πήγα 100 χιλιόμετρα απέναντι στην Εύβοια με το ferry.

418508

George_Sp
27/05/2020, 08:40
Όποτε τα οικονομικά και ο χρόνος το επέτρεπαν οι σύντομες εξορμήσεις Πάρνηθα, Υμηττό, Χαλκίδα ήταν το αντίδοτο. Είτε μόνος, είτε με 1 φίλο ή μια θηλυκή παρουσία, η βόλτα ήταν αντίδοτο.
Συνήθως πάντως η παρέα είχε περισσότερα άλογα αλλά δε με ένοιαζε. Το αντίδοτο ήταν η βόλτα.

418519

George_Sp
27/05/2020, 08:42
Τα ταξίδια λίγα αλλά μια δυτική Πελοπόνησσο και μια Μυτιλήνη τα πρόσθεσα.

418512

418513

418514

George_Sp
27/05/2020, 08:43
Μετά από ένα δύσκολο καλοκαίρι πριν λίγα χρόνια την πήρα και πήγαμε στα γνωστά Άγκαθα της Κρήτης. Με έβγαλε ασπροπρόσωπο παρότι δεν ήξερα τι πάει να πει ανάβαση και κατάβαση βουνού με κροκάλα και ασφάλτινο ελαστικό.

George_Sp
27/05/2020, 08:50
Το τελευταίο ταξίδι ήταν Σαντορίνη για 2 μάτια πλάνα.
Έφτασα 36 για να δω 1η φορά το επιβλητικό ηφαιστειακό τοπίο να χάνεται στο ηλιοβασίλεμα. Αυτό που λένε για τη Σαντορίνη και τα ζευγάρια πάντως ισχύει. Καταραμένο νησί.

418521

George_Sp
27/05/2020, 08:51
Τι είδα όλα αυτά τα χρόνια; Είδα ότι αν βρεις μια μηχανή που να σου ταιριάζει και να γίνει κομμάτι της ζωής σου δε σε νοιάζει ούτε τι μάρκα είναι ούτε τι χρώμα και πόσα άλογα βγάζει. Αν είναι εκεί και μοιράζεστε όλες τις στιγμές θα την αγαπήσεις. Ας τη φωνάζουν Κέρμιτ, Κουασιμόδο ή Βέρσους. Εσύ ξέρεις γιατί την αγαπάς.
Για την ιστορία στα 8 χρόνια και 60.000χλμ δεν είχα καμία βλάβη πέραν μίας τσιμούχας αντλίας νερού που δάκρυζε και κόστος 30ευρώ με εργασία. Ξέρω ότι τα χιλιόμετρα είναι λίγα αλλά θα έλεγα ότι η χρήση δεν ήταν ξεκούραστη αν επικεντρωθούμε ότι το 90% των χιλιομέτρων ήταν το πήξιμο και η κίνηση στην Αθήνα (αφήνω εκτός τις 4 ημέρες στα Κρητικά βουνά). Όλα τα υπόλοιπα έξοδα ήταν τα κλασσικά τακάκια αλυσιδογράναζα και ελαστικά και τα προγραμματισμένα σερβις.
Νομίζω ότι είναι από τις ιδανικότερες μηχανές για Ελλάδα και τη δύσκολη δεκαετία που πέρασα μαζί της.
Δε ξέρω πόσα ακόμα χρόνια θα την κρατήσω και τι φέρνει η ζωή την επόμενη μέρα. Ξέρω ότι τη Versάρα την γουστάρω απίστευτα και όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες ψάχνω κλειδιά μπουφάν και κράνος να τη βάλω μπρος και να μου προσφέρει στιγμές και εμπειρίες που θα θυμάμαι μια ζωή.

418522

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/05/2020, 09:05
Μπράβο ρε φίλε. Πολύ ωραία αναφορά.Σχεδον συγκινητική. Ωραίο το βερσους. Και σε κάποιον να μην αρέσει σίγουρα θα το δει με άλλο μάτι μετά από αυτό.
Να είσαι καλά να το έχεις να το χαιρεσε και να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που σου δίνει απροβλημάτιστα και ξεκούραστα.




Σχεδόν ζήλεψα :lol:

Dimos35
27/05/2020, 09:17
Πολύ ωραίο thread και γενικότερα η ματιά σου στο θέμα μηχανή (εργάτης, παρέα, απόδραση, διακοπές ...).
Καλή συνέχεια και πάντα όρθιος. :beer::beer:

costas_versys
27/05/2020, 09:20
Versys lover ! Μπράβο, σου εύχομαι να συνεχίσεις να την ευχαριστιέσαι

doctor_john
27/05/2020, 09:24
Καμιά λεπτομέρεια για τους ομόσταυλους :D
Εξάτμιση βλέπω, έχεις και φίλτρο; άλλαξες το μίγμα; τι θερμοκρασίες βλέπεις στην πόλη;

Το οδήγησα καινούριο το '09 για ~200km στην κρήτη και το σύγκρινα με το 1100 που είχα τότε. Μου είχε αφήσει πάρα πολύ καλή εντύπωση
και η οδηγική του συμπεριφορά και οι επιδόσεις του.

teogtp
27/05/2020, 09:26
Keep rolling
:beer:

karellen
27/05/2020, 09:27
Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια ακόμα! :beer:

George_Sp
27/05/2020, 09:37
Καμιά λεπτομέρεια για τους ομόσταυλους :D
Εξάτμιση βλέπω, έχεις και φίλτρο; άλλαξες το μίγμα; τι θερμοκρασίες βλέπεις στην πόλη;

Το οδήγησα καινούριο το '09 για ~200km στην κρήτη και το σύγκρινα με το 1100 που είχα τότε. Μου είχε αφήσει πάρα πολύ καλή εντύπωση
και η οδηγική του συμπεριφορά και οι επιδόσεις του.

Ήθελα να γράψω και τις εντυπώσεις μου πάνω σε όσες παρεμβάσεις έκανα αλλά δε μου κόλλαγε στη ροή της εξιστόρησης όπως μου βγήκε.
Καλή πάσα βέβαια να στα γράψω εδώ ξεχωριστά.
Όταν την πρωτοπήρα είχα διαβάσει αρκετά για τη συμπεριφορά του κινητήρα, την αξιοπιστία και τι ήθελε προσοχή.
ήξερα οτι σαν μηχανή έρχεται με φτωχό μείγμα για να κρατάει τους ρύπους χαμηλά και οτι κάποιες παρτίδες έβγαζαν πρόβλημα στις βαλβίδες εξαγωγής.
εξαρχής λοιπόν έκανα μια επέμβαση σε φίλτρο μείγμα εξάτμιση.
Μπήκε φίλτρο DNA και ρυθμίστηκε το μείγμα στο δρόμο με εξομείωση των πραγματικών συνθηκών που θα έκανα την περισσότερη χρήση, δηλαδή κίνηση με χαμηλές σχέσεις και χαμηλομεσαίες στροφές στξην κίνηση του κέντρου αλλά και υψηλότερες ταχύτητες σε κεντρικές λεωφόρους. Έφαγα ένα απόγευμα και περίπου 2 ώρες συλλογής μετρήσεων αλλά θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.
Εξάτμιση η μοναδική κομμένη και ραμμένη στη γραμμικότητα του Versys ήταν κατασκευή της Delkevic από Αγγλία με την υποδοχή plug n play και του αισθητήρα L. Οι υπόλοιπες aftermarket δεν έβγαζαν τότε κάτι αντίστοιχο.

Οι θερμοκρασίες μέσα στη πόλη δε μπορώ να μετρήσω. Αν με ρωτάς πόσο συχνά ανάβει το βεντιλατέρ ανάβει συχνά...αν δεν άναβε όμως νομίζω θα ανησυχούσα περισσότερο.
Οδηγικά είναι ξεκούραστο και σχετικά στριφτερό όχι οτι είμαι και κανένας που ξύνω μασπιέδες αλλά ναι για την εμπειρία μου θεωρώ οτι έχω κάνει και κλίσεις και ταχύτητες που φαίνεται οτι η μηχανή είναι στο στοιχείο της.

Θέλω να γράψω και κάτι για το θέμα μπροστινού αλλά δε ξέρω αν είναι προτιμότερο εδώ ή σε ξεχωριστό θέμα στη κατηγορία γιατί είναι κάτι πολύ σοβαρό για να χαθεί μέσα στα ποστ και τις φωτογραφίες.

doctor_john
27/05/2020, 09:53
Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε θερμοκρασία το όργανο..
Άνοιξε θέμα αν θέλεις και γράψε λεπτομέρειες, πώς έκανες μετρήσεις, πως άλλαξες το μίγμα, τι κατανάλωση έχει κ.λπ.

σόρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το δικό μου με αλλαγές πρώτου σταδίου. :D

teogtp
27/05/2020, 10:06
Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε θερμοκρασία το όργανο..
Άνοιξε θέμα αν θέλεις και γράψε λεπτομέρειες, πώς έκανες μετρήσεις, πως άλλαξες το μίγμα, τι κατανάλωση έχει κ.λπ.

σόρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το δικό μου με αλλαγές πρώτου σταδίου. :D

Τι να πάρει το versys....
Δεν βλέπεις;
Ένα φίλτρο, πρόγραμμα και ένα laser εκτυπωτή στην σχάρα....


:tooth:

Παρακαλώ συνεχίστε.
:D

George_Sp
27/05/2020, 10:20
Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε θερμοκρασία το όργανο..
Άνοιξε θέμα αν θέλεις και γράψε λεπτομέρειες, πώς έκανες μετρήσεις, πως άλλαξες το μίγμα, τι κατανάλωση έχει κ.λπ.

σόρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το δικό μου με αλλαγές πρώτου σταδίου. :D

Θα σου απαντήσω με λίγες γραμμές και τις μετρήσεις και τα αποτελέσματα που πήρα.
Στα 60 άλογα με 1ο στάδιο θα δεις έως 65 άλογα. Δε θεωρώ οτι αξίζει το κόπο και τη φασαρία για να ψάχνεις επιδόσεις.
Αν σκοπός σου είναι να κρατήσεις χρόνια το Versys και αποζητάς αξιοπιστία τότε ναι να το ψάξεις. Θα κάνεις το μείγμα πιο πλούσιο εκεί που χρειάζεται για να αποφύγεις μελλοντικά κάποιο θέμα με τις βαλβίδες εξαγωγής λόγω θερμοκρασιών.
Οι μετρήσεις σου είπα και πιο πάνω. Δεν ήταν δυναμόμετρου. Ήταν στο δρόμο με κουμπωμένους αισθητήρες και επιστροφή στο λάπτοπ και ανάλυση των γραφημάτων. Έπαιξα και με το αβανς αλλά τελικά το original που δίνει η Kawasaki είναι το καλύτερο.
Η κατανάλωση που έχω είναι σταθερά 4.7-5.5lt/100 εντός πόλης και 4-4.5lt/100 εκτός σε βόλτα με ταχύμετρο να γράφει 130-140χλμ/ω.


Αν θες να δεις πάνω από 65 τότε πρέπει να δώσεις καλό ποσό που για μένα δεν αξίζει. Μιλάω για εκκεντροφόρους ER6 βελτιωμένους πολλαπλασιαστές και διάφορα άλλα που θα κάνουν ένα πακετάκι που ξεπερνά τα 500ευρώ (αν έχεις ήδη φίλτρο εξάτμιση) και δε θα τα έδινα
Προτιμότερο να το δώσεις και συμπληρώσεις να πας στο Tracer700.

Panos76
27/05/2020, 10:21
Με την ίδια λογική ψώνισα και εγώ.

Έναν καθημερινό εργάτη, χωρίς προβλήματα που θα σε συντροφεύει σε ό,τι θελήσεις να κάνεις.

:beer: πολύ ωραία αναφορά.

lospsi
27/05/2020, 10:28
Ένα διαφορετικό long term τεστ....
Μπράβο και εύχομαι τα καλύτερα να είναι μπροστά σου!

costas_versys
27/05/2020, 13:52
Επιτέλους ακόμα ένας ευχαριστημένος κάτοχος Versys (όπως και εγώ επίσης). Εαν εσύ το έχεις 8 χρόνια εγώ που το έχω 13 χρόνια τι πω ?

George_Sp
27/05/2020, 15:31
Επιτέλους ακόμα ένας ευχαριστημένος κάτοχος Versys (όπως και εγώ επίσης). Εαν εσύ το έχεις 8 χρόνια εγώ που το έχω 13 χρόνια τι πω ?

δε ξέρω κάποιον που να πήρε αυτό το πολυεργαλείο ξέροντας τι αγοράζει και να μην είναι ευχαριστημένος. αν δεν είναι τότε είχε άλλες ανάγκες ή δεν ήξερε τι ακριβώς ψάχνει.
αυτό που έγραψα και νωρίτερα όμως είναι το σημαντικό.
άμα εσένα σ αρέσει που σου ταιριάζει και σου ικανοποιεί τις ανάγκες για τις οποίες το αγόρασες, τότε ότι μάρκα και να είναι, ότι χρώμα ή άλογα.....δεν έχει σημασία.
είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικές ανάγκες, σωματότυπους και εγκεφαλικές συνάψεις. διαφορετικής ηλικίας και διαφορετικής φιλοσοφίας.
ότι ευχαριστεί τον καθένα.