PDA

View Full Version : Επιλογη πρωτης μηχανης - Tracer 700



tsouts
01/06/2020, 18:40
Καλησπερα σε ολους,
Τον τελευταιο καιρο, και αφου πηρα το διπλωμα με τα απεριοριστα κυβικα/αλογα σκεφτομαι ολο και περισσοτερο να αγορασω μια μηχανη.
Ειμαι 27 και δεν ειχα ποτε μηχανη, μερικες βολτες εδω και εκει με σκουτερ.
Η μηχανη που μου εκανε το μεγαλυτερο κλικ ηταν το MT-07, το οποιο διαβαζω οτι ειναι ανετο στην πολη. Παρολαυτα , σκεφτηκα οτι θα θελω να κανω και μερικα κοντινα ταξιδι , πχ τα σκ, οποτε σε αυτη την περιπτωση θα χρειαζομουν ενα μηχανακι το οποιο να μπορεις να το φορτωσεις και με καμια βαλιτσα. Ετσι εμφανιστηκε και η 2η επιλογη , η οποια ηταν το CB 500X, το οποιο εμφανισιακα δεν μου κανει τοσο κλικ ( πολυ ομορφη ειναι μην παρεξηγηθουμε ! ).
Προσπαθωντας λοιπον να βρω την χρυση τομη, τις τελευταιες μερες αρχιζω και ψηνομαι ολο και περισσοτερο με το Tracer 700 που στο μυαλο μου εχει χαρακτηριστικα και απο τα 2 προαναφερθεντα μηχανακια. Και την ομορφια της MT07 ( χωρις να ειναι naked δυστυχως ) αλλα και την δυνατοτητα φορτωματος.
Θα ηθελα λοιπον καποιες συμβουλες : Είναι κατάλληλο μηχανακι για εναν τελειως πρωταρη? Επισης, πως συμπεριφερεται μεσα στην πολη?
Η χρηση του θα ειναι ας πουμε 95% πολη ( δουλεια και βολτες ) και 5% σε κοντινες εκδρομες/νησια κλπ.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Cpt_Slow
01/06/2020, 19:16
για 5% δεν αξιζει να μην παρεις το γυμνο που θες

tsouts
01/06/2020, 19:33
για 5% δεν αξιζει να μην παρεις το γυμνο που θες

Σε μεγεθος και "κουμανταρισμα" ειναι ακριβως ιδια? Αυτο το 5%, αν δω οτι μου αρεσει, ανετα μπορει να γινει πολυ παραπανω πηγαινοντας καθε ΣΚ καπου.
Και ειναι πολυ κριμα να μην μπορω! ( βαλιτσακι στο γυμνο, αμαρτια απτον θεο :p )

katsar
01/06/2020, 19:45
Αν θα κάνεις μόνος τις βόλτες/ταξίδια μπορείς να την φορτώσεις σχετικά άνετα χωρίς βαλίτσες,με ένα σάκο πίσω,το πιάνεις με ένα δίχτυ/χταπόδι και έφυγες.Λογικά θα μπαίνει και ένα μικρό tankbag.
Συμφωνώ και εγώ,δεν αξίζει να πάρεις κάτι που δεν σε βολεύει στο 90% των χιλιομέτρων σου μαζί της .

tsouts
01/06/2020, 19:51
τα ταξιδια θα ειναι με συνεπιβατη. Επισης αποτι καταλαβαινω απτην τελευταια προταση, δεν βολευει τοσο μεσα στην πολη το Tracer 700 σε σχεση εμ το απλο MT07??

katsar
01/06/2020, 19:52
Μια χαρά βολεύουν και τα δύο,εννοούσα ότι δεν είναι αυτό που σε..φτιάχνει.Αν σε παίρνει οικονομικά το tracer είναι ότι πρέπει.
Για το ταξίδι πάντως υπάρχουν και υφασμάτινες πλαινές βαλίτσες με πολύ πιο διακριτικές βάσεις και είναι πιο οικονομική επιλογή.

tsouts
01/06/2020, 20:02
Καταλαβα ευχαριστω. Η αληθεια ιεναι οτι το οικονομικο θα ζορισει, ειναι και 1.5 χιλιαρικο παραπανω αλλωστε. Απλα εστω και για τις περιπτωσεις που θα πρεπει να μπει λιγο χωμα , μπορει να αξιζει η λυση της Tracer που ειναι πιο all-around ας πουμε!

BLiTzER
01/06/2020, 20:12
για 5% δεν αξιζει να μην παρεις το γυμνο που θες

Αυτό.

Lord84
01/06/2020, 20:24
Κοίτα το Suzuki SV 650 X
Πανέμορφο αν το δεις και σε προσωρινη τιμή Χώμα (6500) κούτα. +4χρονια εγγυηση + οδικη από Suzuki

kyriakosrod
01/06/2020, 21:01
Πανεύκολο το tracer 700 για ότι χρήση και να το θες. Αν μπορείς οικονομικά μην το σκεφτείς καν για το γυμνό. Έχει και καλύτερες αναρτήσεις πλέον με κάποιες ρυθμίσεις. Για χωματόδρομο που λες θέλει προσοχή γιατί είναι με 17ηδες τροχούς και ασφαλτινα ελαστικα.

contes di Zante
02/06/2020, 07:06
Εγώ θα σε ξεκινήσω ανάποδα. Είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις στο 5% όσον αφορά ταξίδια? Και δεν μιλάω για 200-300 χλμ, αυτά είναι βόλτες....
Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ στην ηλικία σου. Ήθελα μηχανή για καθημερινό, για βόλτες το ΣΚ εντός νησιού άντε και κάνα ταξιδάκι, το 5% που λές. Όταν έχεις όμως το μικρόβιο και βγεί στην επιφάνεια το μετανιώνεις που δεν πήρες κάτι πιο μεγάλο για καλύτερο ταξίδι. Έτσι όταν βρέθηκα σε Έβρο και Πρέσπες με το strada το μετάνιωνα που δεν έδωσα το 1,5χιλιάρικο παραπάνω
Η γνώμη μου λοιπόν είναι ή πάρε αυτό που σου αρέσει μτχ ώστε να μπορείς σε 1-2 χρόνια να το δώσεις άνετα χωρίς να χάσεις πολλά χρήματα ή άν νομίζεις ότι έχεις το μικρόβιο που λέγεται μοτοσυκλετισμός και ταξίδι να πάρεις απο τώρα το tracer 700....τίμιο μηχανάκι που τα έχει και τα κάνει όλα

Kyros_G
02/06/2020, 12:45
Συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το topic για την παρέμβασή μου, αλλά μιας και είμαι σε παρόμοιο προβληματισμό :

Ολογοημερη εκδρομή με MT-07 και συνεπιβάτη.
Πόσο περιοριστικό είναι σε ό,τι αφορά μικρές αποσκευές που θα χρειαστούν; Είναι εφικτό; Και πόσο πιο άνετη θα ήταν μηχανή τύπου Tracer;

Ευχαριστώ

katsar
02/06/2020, 12:57
Με τον ίδιο τρόπο θα τα φορτώσεις και τα δύο.Οι επιλογές είναι πλαινές βαλίτσες ή σαμάρια με τις ανάλογες βάσεις,ένα τανκμπαγκ και μια βαλίτσα στην πλάτη του συνοδηγού με την ανάλογη βάση της.
Οι διαφορές από όσο ξέρω εκτός της βασικής ,δηλαδή της καλύτερης ανεμοκάλυψης στο tracer, είναι λίγο πιο μεγάλο τιμόνι,πιο μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων,λίγο πιο μακρύ ψαλίδι και πιο ενισχυμένο πίσω μέρος για να αντέχει στο φόρτωμα χωρίς να παίρνω όρκο και για αυτά,μια αναζήτηση θα σου βγάλει εύκολα τις ουσιαστικές διαφορές.

Parking
02/06/2020, 14:55
Το τρέισερ είναι και γαμώ τα μηχανάκια και θα σε βολέψει πιο πολύ απ το γυμνό
πάρτο με κλειστά μάτια
Ειδικά το καινούργιο είναι και 1η μούρη στο Καβούρι

sam4g
02/06/2020, 16:07
Συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το topic για την παρέμβασή μου, αλλά μιας και είμαι σε παρόμοιο προβληματισμό :

Ολογοημερη εκδρομή με MT-07 και συνεπιβάτη.
Πόσο περιοριστικό είναι σε ό,τι αφορά μικρές αποσκευές που θα χρειαστούν; Είναι εφικτό; Και πόσο πιο άνετη θα ήταν μηχανή τύπου Tracer;

Ευχαριστώ

Μια μηχανή τύπου tracer θα είναι αρκετά πιο άνετη και όσον αφορά την προστασία απ τον αέρα αλλά και όσον αφορά τη θέση οδήγησης (πιο όρθια και καλύτερες γωνίες στα ποδια) αλλά και με το mt δεν είναι απαγορευτικό. Περί ορέξεως που λέμε... Μια χαρά φορτώνεται και το γυμνό

418654

tsouts
02/06/2020, 19:17
Εγώ θα σε ξεκινήσω ανάποδα. Είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις στο 5% όσον αφορά ταξίδια? Και δεν μιλάω για 200-300 χλμ, αυτά είναι βόλτες....
Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ στην ηλικία σου. Ήθελα μηχανή για καθημερινό, για βόλτες το ΣΚ εντός νησιού άντε και κάνα ταξιδάκι, το 5% που λές. Όταν έχεις όμως το μικρόβιο και βγεί στην επιφάνεια το μετανιώνεις που δεν πήρες κάτι πιο μεγάλο για καλύτερο ταξίδι. Έτσι όταν βρέθηκα σε Έβρο και Πρέσπες με το strada το μετάνιωνα που δεν έδωσα το 1,5χιλιάρικο παραπάνω
Η γνώμη μου λοιπόν είναι ή πάρε αυτό που σου αρέσει μτχ ώστε να μπορείς σε 1-2 χρόνια να το δώσεις άνετα χωρίς να χάσεις πολλά χρήματα ή άν νομίζεις ότι έχεις το μικρόβιο που λέγεται μοτοσυκλετισμός και ταξίδι να πάρεις απο τώρα το tracer 700....τίμιο μηχανάκι που τα έχει και τα κάνει όλα

Επειδη το βλεπω πολυ πιθανο να με πιασει το μικροβιο και να αρχισω να πηγαινω και πιο μεγαλες βολτες, μαλλον προς το Tracer κλεινω.
Και απο τις απαντησεις στο φορουμ αλλα και απο παρουσιασεις και δοκιμες, το μηχανακι φαινεται φοβερο!
Υπαρχει περιπτωση να βρω μεταχειρισμενο το οποιο μπορω να πληρωσω με δοσεις αραγε? (μοντελο 17 )

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Parking
02/06/2020, 21:44
Υπαρχει περιπτωση να βρω μεταχειρισμενο το οποιο μπορω να πληρωσω με δοσεις αραγε? (μοντελο 17 )

Μην το κάνεις
Θα σου βγει ο κούκος αηδόνι

ptc
02/06/2020, 22:40
Μην το κάνεις
Θα σου βγει ο κούκος αηδόνι

Συμφωνω και επαυξανω, ειδικα τις δυσκολες εποχες που διανυουμε. Παρε κατι με τα λεφτα που εχεις. Ειναι που ειναι υπερκοστολογημενο το tracer, αν το ξεπληρωνεις και με τοκο γαμησε τα...

fatsas35
03/06/2020, 00:19
Suzuki vstrom 650 xt και πας φορτωμένος σαν γαιδουρ παντού.. Το Tracer εχει μοτεραρα όμως μέτρια ποιότητα κατασκευής κ είναι sport μηχανάκι.. Δεν μπαίνεις χώμα όπως με το vstrom.. Επίσης είναι μικροκαμωμενο με λιγότερη άνεση για τον συνεπιβάτη..

TKM
03/06/2020, 13:24
Κατά τη γνώμη μου...

... αν πάρεις το ΜΤ 07, του βάλεις μια σχάρα που όταν χρειαστεί να παίρνει και μπαγκαζιέρα (έχει η Yamaha), μια ζελατίνα μπροστά (έχει και η Yamaha και άλλες μάρκες), έχεις ένα καλό μπουφάν μηχανής και ένα καλό κράνος... όπου θέλεις πας.

Για το χώμα ούτε το Tracer 700 είναι ιδανικό ούτε το MΤ 07 - το V-Strom είναι καλύτερο κι από τα δυο στο χώμα, όπως και στο να φορτώνεται και στην άνεση του συνεπιβάτη βέβαια. Και από μοτέρ μια χαρά είναι κι αυτό, δεν θα σου λείψει τίποτα.

Αν ήταν να διαλέξω προσωπικά μεταξύ των τριών (Tracer 700, V-Strom, Versys), το V-Strom θα έπαιρνα... αν πάλι ήταν να πάρω γυμνό, το MT 07 είναι άριστο.

Ό,τι ισχύει για το MT 07 όμως, ισχύει και για το Suzuki Swift 650, για το οποίο υπάρχει προσφορά και μπορείς να το βρεις φθηνότερα! Αν σου κάνει κλικ βέβαια.

THRESH
03/06/2020, 14:20
Καλό αμαξάκι το Swift :lol:

ptc
03/06/2020, 14:24
Καλό αμαξάκι το Swift :lol:

Το'χουν ξεφτιλισει ομως με τα τουρμπο μικρου κυβισμου. Ηξερα για τα χιλιαρια, αλλα τωρα και 650;

THRESH
03/06/2020, 15:05
Το'χουν ξεφτιλισει ομως με τα τουρμπο μικρου κυβισμου. Ηξερα για τα χιλιαρια, αλλα τωρα και 650;

650 αλλά με μια τουρμπίνα ΝΑ (απο Σκάνια δηλαδή) :p

Lioulios
03/06/2020, 15:27
Παει χωμα το Σουίφτ ;

Pew
03/06/2020, 22:36
Παει χωμα το Σουίφτ ;

Γλεντάει στο χώμα!! :uplate:


https://www.youtube.com/watch?v=XPF8nkuRLoE

tsouts
04/06/2020, 20:00
Μια ακυρη ερωτηση να κανω εδω. Επειδη μαλλον οικονομικα απεχω ακομα απο το Tracer ( λιγοτερο απο το MT07), εχει κανεις αποψη γυρω απο τα Zontes?
Ξερω ξερω, καμια επαφη ποιοτικα με την Yamaha, αλλα κυβικα κλπ κλπ.
Αλλα σαν μηχανακι, το T310 η το R310 αξιζει καθολου?

Ευχαριστω και παλι

sam4g
04/06/2020, 20:14
:roflmao::roflmao::roflmao:


Δε γελάω με την ερώτησή σου, αλλά επειδή ξέρω ότι θα ακολουθήσει καταιγισμός αντιπαραθέσεων... :facepalm:


Για να απαντήσω, κιόλας στην ερώτηση, δεν θα κοιτούσα καθόλου τη συγκεκριμένη εταιρία. Καλύτερα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, παρά καινούριο κινέζικο του κινέζου.

DrBig
04/06/2020, 20:47
Μια ακυρη ερωτηση να κανω εδω. Επειδη μαλλον οικονομικα απεχω ακομα απο το Tracer ( λιγοτερο απο το MT07), εχει κανεις αποψη γυρω απο τα Zontes?
Ξερω ξερω, καμια επαφη ποιοτικα με την Yamaha, αλλα κυβικα κλπ κλπ.
Αλλα σαν μηχανακι, το T310 η το R310 αξιζει καθολου?

Ευχαριστω και παλι

Versys 300 (=mini vstrom)
η
Cb500x

:wave2:

fatsas35
05/06/2020, 14:48
Μακριά.. Στα ίδια λεφτά παίρνεις ελαφρώς μεταχειρο versys 300x..
Δικυλινδρο, πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής, πιο δυνατό, πιο αξιόπιστο, kawasaki... Παιζει ένα στο car στα 4500 συζητήσιμη με 18000 Χιλ..

billstr
06/06/2020, 20:52
Καλησπέρα φίλε μου. Αν είναι να κάνεις κάνα ταξιδάκι μην πάρεις γυμνό κατά την γνώμη μου. Είναι κουραστικό αρκετά. Εγώ με ύψος 1,85 είχα πάρει το cb 500x και μετά από 2 χρόνια το άλλαξα για κάτι ποιο ογκώδες στο ταξίδι. Πριν αλλάξω την μηχανή έκανα τεστ και το tracer και το versys. Το tracer πάρα πολύ καλό κινητήρα και όμορφο αλλά μου φαινόταν ποιο μικρό και από το cb500x. Πηρα ένα versys 650 και νομίζω βρήκα την υγεία μου... :)

D3300
08/06/2020, 10:06
Θα φορτωθείς τη γκουμούτσα το tracer για 1-2-3 ταξιδάκια που θα κάνεις?
ΜΤ07 και τα μυαλά στα κάγκελα, η γοητεία του γυμνού, ένα motard που κάνει παπάδες σε στροφιλίκια και γουστάρεις να το καβαλάς κάθε στιγμή.
Στο μεταξύ έχεις βάλει δύο βάσεις για σαμάρια και μια ζελατίνα (μπαινοβγαίνει σε λεπτά) που θα τα βάζεις όταν αποφασίσεις να κάνεις εθνική.
Στην ουσία τα γυμνά κουράζουν μόνο σε πορεία με 130+.
Το γυμνό το προσαρμόζεις απλά και φτηνά, το ντυμένο το τρως στη μάπα κάθε μέρα.
Για Zontes και KFC, απλά γελάω, sorry...

DrBig
08/06/2020, 17:06
Στο tracer η ζελατινα σου ερχεται στον αφαλο. Δε το λες και "ντυμενο".

D3300
08/06/2020, 19:54
Δεν το λες και γυμνό όμως.

DrBig
08/06/2020, 20:45
Συμβιβαζομαι με "ημιγυμνο"