PDA

View Full Version : Κλήση για δίπλωμα-αλκοόλ???



Pikos23
05/06/2020, 14:47
Καλησπέρα, χθες το βράδυ με σταμάτησαν για εναν κλασικό έλεγχο για χαρτιά και αλκοτέστ.Τους δίνω ολα τα χαρτιά εκτός απο το δίπλωμα το οποίο δεν είχα μαζί μου και πριν το αλκοτέστ με ρωτάνε αν εχω πιει κάτι και τους λεω 3 ποτά, μου κάνουν το πρωτο βγανει θετικό και στην συνέχεια βάζουν το στόμιο και βγάζω 0,27 μου λεει περιμενε 15 λεπτά πιες λιγο νερό και θα ξανα κάνουμε.Μετα απο 15 λεπτά ξανα κάνουμε και βγαίνει 0.17 βγαίνω απο το αμάξι χωρις να ρωτησω για ποιον λόγο είναι μου λενε να βαλω δυο υπογραφες τις βαζω και μου λενε σαββατο πρωι να παω στην τροχαια στον "ταδε" να του δείξω το δίπλωμα. Δεν μου δίνουν κανενα χαρτί δεν μου λένε οτι με εγραψαν για κάτι τιποτα και φεύγω.(οι αστυνόμοι ηταν γενικά φουλ κομπλέ) Αυτό που δεν κατάλαβα προφανώς ειναι αν με έγραψαν η όχι γιατι πάνω στο άγχος μου μιας και μου κάνουν πρώτη φορά αλκοτεστ αν και εχω δίπλωμα 5 χρόνια είχα ψιλο σκαλωσει και δεν ρωτησα για τιποτα..
Αν γνωρίζει κάποιος για ποιόν λογο ηταν οι υπογραφές και αν με έγραψαν θα με βοηθούσε να με ενημερώσει.
Ευχαριστώ πολύ.

Bowleno
05/06/2020, 14:55
Κάνεις αυτό που σου είπαν. Τόσο απλά. Σε έχουν σημειώσει και αν δεν το πας, δεν ξέρω τι κυρώσεις έχεις.... Είχε γίνει το ίδιο στον γαμπρό μου, πήγε το έδειξε, κάτι σημείωσαν και έφυγε κύριος.... Εμένα με έχουν σταματήσει 2 φορές, 2 και κάτι το βράδυ φεύγοντας από το μποουλινγκ. Με ρώτησαν αφήνω έχω πιει, τους είπα ναι, βγάζουν το μηχάνημα, φυσάω δείχνει 0... Τι ήπιες με ρωτάνε, καφέ τους λέω....:lol:
Γενικά δεν πίνω αν δεν έχει καλό μεζέ και κρεβάτι δίπλα μετά να την πέσω για κανένα δίωρο:D

Pikos23
05/06/2020, 15:00
Ναι προφανώς θα πάω αύριο, απλα σχετικά με το αλκοόλ δεν κατάλαβα αν με έγραψαν γιατί ούτε μου είπαν κάτι ούτε μου έδωσαν κάποιο χαρτί-παράβολο και γενικά είδα στον Κ.Ο.Κ οτι για 0.25-0.40 ειναι πρόστιμο 200 ευρώ οπότε θα χρειαστεί να πληρώσω, τουλάχιστον για να γνωρίζω αύριο...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον !

doctor_john
05/06/2020, 15:15
δεν σε έγραψαν κάτω από 0.19, αν είχε διατηρηθεί δεν θα σε άφηναν να φύγεις έτσι και αλλιώς.

FotisFz1
05/06/2020, 15:40
Αυτο που υπεγραψες ειναι το χαρτακι που
βγαινει απο το μηχανημα του αλκοτεστ
Ειναι κατι σαν αποδειξη
Εκει υπογραφεις εσυ και αυτοι
που σου εκαναν τον ελεγχο

Αφου η 2η μετρηση βγηκε κατω απο 0.25 δεν εχεις προστιμο

Pikos23
05/06/2020, 15:47
Αυτο που υπεγραψες ειναι το χαρτακι που
βγαινει απο το μηχανημα του αλκοτεστ
Ειναι κατι σαν αποδειξη
Εκει υπογραφεις εσυ και αυτοι
που σου εκαναν τον ελεγχο

Αφου η 2η μετρηση βγηκε κατω απο 0.25 δεν εχεις προστιμο

Ναι ακριβώς αυτό.
Ευχαριστώ για την πληροφορία

Sapadak
05/06/2020, 18:21
Πάντως έχω φάει πρόστιμο γιατί δεν είχα το δίπλωμα μαζί μου. (πριν αρκετά χρόνια)

Άγιους τους έκανα, να τους το πάω 2 ώρες μετά, αλλά τελικά το τσίμπησα.
Μικρό το κόστος (10-20 ευρώ) αλλά σπάστικα!!

Maradi
05/06/2020, 19:06
Το ξέρω ότι μάλλον θα τα ακούσω αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το πω μπας και βάλουν έστω και κάποιοι λίγοι μυαλό.
Πίνω και οδηγάω, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και οι αστυνομικοί που σε αφήσανε!

FotisFz1
05/06/2020, 19:18
Το ξέρω ότι μάλλον θα τα ακούσω αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το πω μπας και βάλουν έστω και κάποιοι λίγοι μυαλό.
Πίνω και οδηγάω, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και οι αστυνομικοί που σε αφήσανε!

Μα δεν γινοταν να κανουν αλλιως
Αφου το 2ο δειγμα βρεθηκε κατω απο το 0.25
που οριζει ο ΚΟΚ

Maradi
05/06/2020, 19:39
Κάτσε 15 λεπτά , πιες νερό και ξαναέλα;;;;
3 ποτά και οδηγάω;;;;
Και μετά το κάνω και βούκινο σε forum!
Έλεος!! Έχει χαθεί κόσμος (και φίλος) από οδήγηση και αλκοόλ.

Pikos23
05/06/2020, 19:48
Το ξέρω ότι μάλλον θα τα ακούσω αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το πω μπας και βάλουν έστω και κάποιοι λίγοι μυαλό.
Πίνω και οδηγάω, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και οι αστυνομικοί που σε αφήσανε!

Σε οτι αφορά το πρωτο σκέλος για τιμόνι και αλκοόλ συμφωνώ, δεν το κανω ποτέ, χθες έτυχε και ήμουν τυχερός, οχι προς υπεράσπιση μου αλλα επειδή δεν μου εχει ξανα τύχει αυτο με το αλκοτεστ, χθες ειχα πιει 3 ποτά σε διάρκεια 3-3.30 ώρες οταν με σταμάτησαν ειλικρινά ήμουν σίγουρος οτι δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει γιατι απλά ένιωθα σαν να μην έχω πιει τιποτα (και προφανώς δεν πίνω πρωτη φορα ξερω πως ειναι να το χανεις,να είσαι μέτρια και να είσαι καλα.) Ο αστυνόμος μου είπε ότι γενικά χτυπάει και με 1 ποτό οπότε δεν σχετίζεται με το αν είσαι καλα η όχι το 0.25 το φτανεις πολυ εύκολα.

Pikos23
05/06/2020, 19:50
Κάτσε 15 λεπτά , πιες νερό και ξαναέλα;;;;
3 ποτά και οδηγάω;;;;
Και μετά το κάνω και βούκινο σε forum!
Έλεος!! Έχει χαθεί κόσμος (και φίλος) από οδήγηση και αλκοόλ.

Σορρυ αν σε έθιξα φίλε,μια ερώτηση έκανα και ευχαριστώ που ασχοληθήκατε , τώρα τα παράπονα σου με την νομοθεσία νομιζω δεν ειναι για εδω.

Maradi
05/06/2020, 20:08
Μια απορία γιατί δεν γνωρίζω απόλυτα τη νομοθεσία:
Που λέει μετά από δυο θετικά περίμενε 15 λεπτά και πιες και νερό;

Pikos23
05/06/2020, 20:17
Μια απορία γιατί δεν γνωρίζω απόλυτα τη νομοθεσία:
Που λέει μετά από δυο θετικά περίμενε 15 λεπτά και πιες και νερό;

Το πρώτο χωρίς στόμιο είναι στο περίπου δεν βγάζει καν μέτρηση απλα χτυπάει,το δεύτερο με στόμιο έδειξε 0.27. Αν κρίνω απο τα άριστα μηχανήματα του 1990 και την βαθμονόμιση που προφανώς και κάνουν καθημερινά ναι θεωρω και εγω οτι το +0.02 ήταν υπεραρκετό για να με γράψουν.
Ευχαριστω για το ενδιαφέρον και παλι!

nick-the-greek
05/06/2020, 20:20
+1
αυτο δε το καταλαβα ποτε
αν θελω να πιω περνω ταξακι περα δωθε
κυριος, χαλαρος με το γυναικακι και ξεκουραστα.
10? 20? ευρω
βαλε βενζινη παρκιν , αγχος για το αμαξι-μηχανακι ,nope..
τα δινω στο ταριφα και τελος.

μη πινετε ρε παιδες ακομα και με 1 -2 ποτα αυτο το + 0.5-1 δευτερολεπτο μπορει να κοστισει πολλα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/06/2020, 07:01
Έχω πιει και οδηγήσει πολλές φορές στη ζωή μου. Πάρα πολλές φορές. Και κακό ποτό. Ρακί. Πίνω από τα 19 μού. Φιλοι γαμπρός πεθερός πατέρας. Έχουμε κάνει γαμω τις παρέες. Πάντα πίνω και μού λένε μην οδηγήσεις και εγώ λέω "σιγα καλά είμαι".
Γάμους γιορτές βαφτίσια ακόμα και σε μνημόσυνα.Στο τελευταίο ειπια ένα μπουκαλάκι κονιάκ μόνος μου και είχα πάει με τη μηχανή με τη γυναίκα μού 11 χλμ έξω από το Ηράκλειο.



Έχω να πιώ από τις 2 Φεβρουαρίου.Ειναι πρώτη φορά που το κάνω αυτό στη ζωή μου. Μού αρέσει πολύ. Βλέπω τα πράγματα αλλιώς.
Μη πίνετε. Το ποτό είναι μάστιγα.

Στο θέμα μάς.
Θεωρώ τούς μπάτσους ξηγειμενους με τη δεύτερη ευκαιρία πού σου έδωσαν. Προφανώς η κατάσταση σού θα ήταν καλή και η επαφή σου με το περιβάλλον εξίσου. Ίσως ήσουν λίγο πάνω από το όριο και θεώρησαν καλό με τις συμβουλές τους να σε προστατέψουν από ένα τσουχτερό πρόστιμο.
Όλοι χρειάζονται μια δεύτερη ευκαιρία. Γνώμη μου.

cityfly
06/06/2020, 12:55
+1
αυτο δε το καταλαβα ποτε
αν θελω να πιω περνω ταξακι περα δωθε
κυριος, χαλαρος με το γυναικακι και ξεκουραστα.
10? 20? ευρω
βαλε βενζινη παρκιν , αγχος για το αμαξι-μηχανακι ,nope..
τα δινω στο ταριφα και τελος.

μη πινετε ρε παιδες ακομα και με 1 -2 ποτα αυτο το + 0.5-1 δευτερολεπτο μπορει να κοστισει πολλα.

Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοείς το «αν θέλω να πιω» οπότε μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είναι η ατάκα σου,
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το «θέλω να πιω» πρέπει να σημαίνει και να μεθύσω.
Δεν βρίσκω τίποτα το κακό στο να πας για φαΐ και να πιεις μια δυο μπύρες ή 3-4 ποτηράκια κρασί (μικρά εννοώ όχι όπως τα σερβίρουν σε μπαρ που 3-4 μπορεί και να είναι ένα μπουκάλι). Πάντα βέβαια αναλογικά και με το πόσο θα φας και την ώρα που θα περάσει και πάντα εξαρτάται κι από τον οργανισμό το βάρος σου κλπ, δεν επιδρά σε όλους το ίδιο. Και δεν το εννοώ με τη λογική μερικών «άμα πιω είμαι πιο συγκεντωμένος» κλπ που έχουν ακουστεί κατά καιρούς.
Σε προσωπικό παράδειγμα προ μπορεί και 20 χρόνων με 4-5 ποτηράκια κρασί, φαγητό και συνολική διάρκεια σχεδόν τέσσερις ώρες στο αλκοτέστ βρέθηκα δέκα φορές κάτω από το (τότε) όριο που νομίζω ήταν το διπλάσιο από το σημερινό.

viper1
06/06/2020, 13:01
Άλλο να είσαι ντιρλα άλλο να έχεις πιει μέσα στα όρια. Βέβαια η κόκκινη γραμμή ειναι πολύ λεπτή.
Πόσες φορές έχουμε οδηγήσει κουρασμένοι. Αν και δεν υπάρχει αλκοόλ που μπορεί να μετρηθεί ειναι το ίδιο ίσως και χειρότερο από το να έχεις πιει μέσα στα όρια

Bowleno
06/06/2020, 13:08
Δεν ξέρω αν το πιστεύετε η όχι.... Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που ενώ δεν βάζουν σταγόνα στο στόμα τους, πιάνονται μεθυσμένοι και μάλιστα κατά πολύ πάνω από το όριο, (κοινώς, ντρίρλα); Έχει να κάνει με την επεξεργασία κάποιων ενζύμων στο αίμα.... Σπάνιο μεν αλλά υπάρχει! Άντε μετά να πείσεις ότι δεν έχεις πιει σταγόνα καν....

Parking
06/06/2020, 13:37
αν θέλετε μια γνώμη το χειρότερο απ όλα είναι η τσαντίλα πακέτο με στεναχώρια

αν είστε έτσι μην κάνετε τίποτα.

αράξτε στο σπίτι και δείτε ταινία μόνοι

ότι άλλο γίνει θα μετανιώσετε

BLiTzER
06/06/2020, 13:52
Όλοι νομίζουν ότι είναι ικανοί, ενώ έχουν πιει. Μέχρι που ανακαλύπτουν ότι δεν είναι. Δυστυχώς, συνήθως την πληρώνει κάποιος άλλος.

cityfly
06/06/2020, 18:28
Όλοι νομίζουν ότι είναι ικανοί, ενώ έχουν πιει. Μέχρι που ανακαλύπτουν ότι δεν είναι. Δυστυχώς, συνήθως την πληρώνει κάποιος άλλος.
Πιει εννοώντας μεθυσμένοι ή πιει λίγο μακράν εντός ορίου;
Αν εννοείς το πρώτο συμφωνώ

Maradi
06/06/2020, 19:01
Πιει εννοώντας μεθυσμένοι ή πιει λίγο μακράν εντός ορίου;
Αν εννοείς το πρώτο συμφωνώ

Ενδιαφέρον... πως θα αντιδρούσες αν το συνεργείο σου έσφιγγε λίγο λιγότερο απ’οσο έπρεπε τον άξονα στην αλλαγή λάστιχου της μηχανής;

BLiTzER
06/06/2020, 19:27
Πιει εννοώντας μεθυσμένοι ή πιει λίγο μακράν εντός ορίου;
Αν εννοείς το πρώτο συμφωνώ

Εννοώ περισσότερο από ένα ποτήρι. Ίσως δύο.

viper1
06/06/2020, 19:44
Θεωρώντας πάντα ότι ένα ποσοστό αλκοόλ στο αίμα είναι αποδεκτό νομικά και επιστημονικά τα αντανακλαστικά και ο χειρισμός οχήματος δεν επηρεάζεται για εμένα είναι αποδεκτό και το έχουμε κάνει όλοι. Το πρόβλημα αρχίζει όταν κάποιος δεν γνωρίζει τα όρια του δεν σταματά στο ένα ή δύο ποτήρια, πίνει νηστικός (που ακόμα και ένα ποτήρι να πιεις σε επηρεάζει) ο σωματοτυπος και άλλες παραμέτρους που αφήνεται στην συνείδησή μας να το ελέγξουμε.
Όπως έγραψα και παραπάνω δεν υπάρχει μετρητής κούρασης σε έλεγχο της τροχαίας. Οδηγώντας επικίνδυνα σε δημόσιο δρόμο μπορεί να προκαλέσεις επίσης σοβαρό ατύχημα ή δυστύχημα....
Κάποιες χώρες απαιτούν 0 ποσοστό αλκοόλ σε έλεγχο. Βουδαπέστη είναι μια από τις πόλεις που έχουν αυτόν τον κανονισμό.
Σε άλλα επαγγέλματα υπάρχει κανονισμός που δεν σου επιτρέπει να πιεις 12 ώρες πριν παρουσιαστεις για εργασία και αν γίνει έλεγχος πρέπει να βγει 0 το ποσοστό. Και παρουσιάζονται και βγαίνουν εκτός. Χάνουν την εργασία τους κλπ. Είναι στον καθένα από εμάς να ξέρεις που πρέπει να σταματήσει ή να μην αρχίσει και όχι γιατί υπάρχει πιθανότητα ελέγχου-προστίμου--ποινής αλλά γιατί σέβεσαι την ζωή σου και την ζωή των άλλων

atom_smasher
06/06/2020, 20:37
Μπα οποιος πινει ειναι απλα μαλ/ας και δεν χρειαζονται δευτερες ευκαιριες. Πο/σα ασαλιωτα να πεφτει. Μονο ετσι.

cityfly
06/06/2020, 21:00
Ενδιαφέρον... πως θα αντιδρούσες αν το συνεργείο σου έσφιγγε λίγο λιγότερο απ’οσο έπρεπε τον άξονα στην αλλαγή λάστιχου της μηχανής;

Μάλλον έπρεπε να βάλω κόμμα,
Πιει λίγο, μακράν του ορίου
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου ταιριάζει

cityfly
06/06/2020, 21:02
Εννοώ περισσότερο από ένα ποτήρι. Ίσως δύο.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι με ένα ποτηράκι οδηγεί καλύτερα, μόνο από σουρωμένους το έχω ακούσει.

BLiTzER
06/06/2020, 21:12
Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι με ένα ποτηράκι οδηγεί καλύτερα, μόνο από σουρωμένους το έχω ακούσει.

Δεν έγραψα αυτό.

Αυτό που έγραψα είναι ότι πίνουν 1, 2, 3 ποτήρια και θεωρούν ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στις αντιδράσεις τους. Το οποίο δεν ισχύει. ΟΛΟΙ νομίζουν ότι είναι σε θέση να οδηγήσουν και "έλα μωρέ, μια χαρά είμαι". Όταν τύχει η μαλακία, όμως, το ένα ποτήρι θα κάνει τη διαφορά.




Εδώ οι περισσότεροι δεν μπορούν να οδηγήσουν καν χωρίς ποτό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :lol:

toyar
06/06/2020, 21:35
Η συζήτηση μοιάζει με αυτήν για τη χρησιμότητα του abs

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/06/2020, 22:05
Δεν έγραψα αυτό.

Αυτό που έγραψα είναι ότι πίνουν 1, 2, 3 ποτήρια και θεωρούν ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στις αντιδράσεις τους. Το οποίο δεν ισχύει. ΟΛΟΙ νομίζουν ότι είναι σε θέση να οδηγήσουν και "έλα μωρέ, μια χαρά είμαι". Όταν τύχει η μαλακία, όμως, το ένα ποτήρι θα κάνει τη διαφορά.




Εδώ οι περισσότεροι δεν μπορούν να οδηγήσουν καν χωρίς ποτό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :lol:

Κάπως έτσι.

Maradi
06/06/2020, 23:42
Μάλλον έπρεπε να βάλω κόμμα,
Πιει λίγο, μακράν του ορίου
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου ταιριάζει

Με το κόμμα όντως διαβάζεται αλλιώς.
Το παράδειγμα έχει να κάνει με τα όρια. Ο καθένας μπορεί να έχει τη θεωρία του αλλά τα όρια έχουν μπει για κάποιο λόγο μετά από εκτεταμένη έρευνα. Εγώ εδώ βλέπω δικαιολογίες και προσωπικές θεωρίες που ‘βολεύουν’ αλλά δε στέκουν. Το λίγο επικίνδυνος δεν σημαίνει ακίνδυνος. Το ότι ΕΣΥ δεν θεωρείς ότι κάνεις κάτι επικίνδυνο ΕΜΕΝΑ δεν μου λέει τίποτα. Γι’αυτό υπάρχουν τα μέτρα, ειδικά όταν έχεις στα χέρια σου κάτι που εύκολα σε χρόνο dt μπορεί να μετατραπεί σε φονικό όπλο. Τόσο δύσκολο είναι να πεις ‘ Οδηγάω, δεν πίνω!’; Το έχω ζήσει φιλε, πίστεψε με το αποτέλεσμα είναι άπειρα πιο βαρύ απ’οτι φαντάζεσαι.

ΥΓ το ΕΣΥ είναι τρόπος του λέγειν, όχι προσωπικό.

cityfly
07/06/2020, 11:06
Με το κόμμα όντως διαβάζεται αλλιώς.
Το παράδειγμα έχει να κάνει με τα όρια. Ο καθένας μπορεί να έχει τη θεωρία του αλλά τα όρια έχουν μπει για κάποιο λόγο μετά από εκτεταμένη έρευνα. Εγώ εδώ βλέπω δικαιολογίες και προσωπικές θεωρίες που ‘βολεύουν’ αλλά δε στέκουν. Το λίγο επικίνδυνος δεν σημαίνει ακίνδυνος. Το ότι ΕΣΥ δεν θεωρείς ότι κάνεις κάτι επικίνδυνο ΕΜΕΝΑ δεν μου λέει τίποτα. Γι’αυτό υπάρχουν τα μέτρα, ειδικά όταν έχεις στα χέρια σου κάτι που εύκολα σε χρόνο dt μπορεί να μετατραπεί σε φονικό όπλο. Τόσο δύσκολο είναι να πεις ‘ Οδηγάω, δεν πίνω!’; Το έχω ζήσει φιλε, πίστεψε με το αποτέλεσμα είναι άπειρα πιο βαρύ απ’οτι φαντάζεσαι.

ΥΓ το ΕΣΥ είναι τρόπος του λέγειν, όχι προσωπικό.
Και γω για εντός των ορίων μιλάω. Οπότε προφανώς το 1-2 ποτηράκια δεν σημαίνει 1-2 ακόμα. Απλά με ενοχλεί το γεγονός ότι επειδή κάποιοι δεν μπορούν να συγκρατηθούν και ή δεν πίνουν ή μεθάνε πρέπει (σε κάποιες) εγώ και πολλοί άλλοι να απαγορεύεται να πιουν μία μπύρα (κι όχι ένα βαρέλι) όταν βγουν για φαγητό.

cityfly
07/06/2020, 11:09
Δεν έγραψα αυτό.

Αυτό που έγραψα είναι ότι πίνουν 1, 2, 3 ποτήρια και θεωρούν ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στις αντιδράσεις τους. Το οποίο δεν ισχύει. ΟΛΟΙ νομίζουν ότι είναι σε θέση να οδηγήσουν και "έλα μωρέ, μια χαρά είμαι". Όταν τύχει η μαλακία, όμως, το ένα ποτήρι θα κάνει τη διαφορά.




Εδώ οι περισσότεροι δεν μπορούν να οδηγήσουν καν χωρίς ποτό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :lol:

Δεν διαφωνώ για τη διαφορά αλλά εξαρτάται και λίγο, άλλο το ένα άλλο τα τρία άλλο το ένα και φεύγω άλλο το ένα και μετά μια ώρα φεύγω κλπ.
Δες το παραπάνω σχόλιό μου. Εκεί είναι το θέμα μου.

stefanos
07/06/2020, 14:06
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό το ένα ποτήρι.
Από υποχρέωση το πίνετε?
Πιείτε μια πορτοκαλάδα ένα καφέ κάτι άλλο τέλος πάντων.
Αν φτιάχνεστε με ένα ποτήρι δεν κάνει να οδηγήσετε ούτε έτσι.

viper1
07/06/2020, 14:16
Υπάρχει και η άνευ

Bowleno
07/06/2020, 15:28
Υπάρχει και η άνευ

Mια αηδία και μισή..... :yuck: καφεδάκι και μόνον

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/06/2020, 16:40
Mια αηδία και μισή..... :yuck: καφεδάκι και μόνον

Ανάλογα ποιά άνευ θα προτιμήσεις. Έχει πολλές.

cityfly
07/06/2020, 18:32
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό το ένα ποτήρι.
Από υποχρέωση το πίνετε?
Πιείτε μια πορτοκαλάδα ένα καφέ κάτι άλλο τέλος πάντων.
Αν φτιάχνεστε με ένα ποτήρι δεν κάνει να οδηγήσετε ούτε έτσι.

Ένα ποτήρι είναι ένα ποτήρι. Τι θα πει από υποχρέωση; Σε μερικούς τόσο αρέσει να πίνουν,ανεξαρτήτως οδήγησης, όταν πιουν. Εγώ δεν καταλαβαίνω τη λογική ή δεν θα πιω ή θα πιω μέχρι να μεθύσω

andreaspetr
09/06/2020, 00:17
Δεν εδωσαν δευτερη ευκαιρια απλα ετσι λειτουργει το θεμα γενικα.
Σου κανουν τεστ χωρις σωληνακι και αν βγει θετικο τοτε σου κανουν κανονικο(για οικονομια στα σωληνακια λογικα).
αν ειναι πανω απο το οριο σου ξανακανουν μετα απο ακριβως 15 λεπτα.
αν εχεις πιει λιγο αλλα πολυ προσφατα μεσα στο τεταρτο θα πεσει το ποσοστο και ισχυει η δευτερη μετρηση.
αν εχεις πιει ομως πολυ τοτε στην δευτερη μετρηση θα εχει ανεβει το ποσοστο και παλι μετραει το δευτερο.
αυτο που υπεγραψες ειναι οι δυο μετρησεις οτι τις αποδεχεσαι.
τυχερος εισαι που δεν σου εκοψαν κληση ουτε για το οτι δεν ειχες διπλωμα μαζι και απλα θα πας να το δειξεις.

Lioulios
09/06/2020, 10:42
Το ποτο αυξανει την διαθεση και μειωνει την ικανοτητα και αυτο ισχυει οχι μονο για την οδηγηση

viper1
09/06/2020, 11:26
https://youtu.be/E2slR9y1nHo

FotisFz1
09/06/2020, 17:33
https://youtu.be/E2slR9y1nHo

Ω ρε φιλε ποσα χρονια πισω μας πηγες
Τεραστια Ημιζ

Pew
10/06/2020, 17:54
Ω ρε φιλε ποσα χρονια πισω μας πηγες
Τεραστια Ημιζ
+
Τεράστια Βέρα Λάμπρου! :D

nick-the-greek
11/06/2020, 09:21
Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοείς το «αν θέλω να πιω» οπότε μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είναι η ατάκα σου,
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το «θέλω να πιω» πρέπει να σημαίνει και να μεθύσω.
Δεν βρίσκω τίποτα το κακό στο να πας για φαΐ και να πιεις μια δυο μπύρες ή 3-4 ποτηράκια κρασί (μικρά εννοώ όχι όπως τα σερβίρουν σε μπαρ που 3-4 μπορεί και να είναι ένα μπουκάλι). Πάντα βέβαια αναλογικά και με το πόσο θα φας και την ώρα που θα περάσει και πάντα εξαρτάται κι από τον οργανισμό το βάρος σου κλπ, δεν επιδρά σε όλους το ίδιο. Και δεν το εννοώ με τη λογική μερικών «άμα πιω είμαι πιο συγκεντωμένος» κλπ που έχουν ακουστεί κατά καιρούς.
Σε προσωπικό παράδειγμα προ μπορεί και 20 χρόνων με 4-5 ποτηράκια κρασί, φαγητό και συνολική διάρκεια σχεδόν τέσσερις ώρες στο αλκοτέστ βρέθηκα δέκα φορές κάτω από το (τότε) όριο που νομίζω ήταν το διπλάσιο από το σημερινό.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι λες.
Άλλα λέω εγώ αλλα λες εσύ.

Εγώ λέω ότι αν θέλω να πιω, που δε σημαίνει να γίνω ντιρλα όπως λες εσύ....

Πιω σημαίνει έστω και 1 ποτό ,βοτκα ουίσκι κτλ,και όχι 100ml κρασί με το φαγητό .


Το 1 ποτό σε συνδυασμό Με τη βαβούρα και ξενυχτισμενος 3-4-5 το πρωί για εμένα σημαίνει δε πιάνω τιμόνι .
Τουλάχιστον για εμένα που δεν είμαι μαθημένος στο οινόπνευμα.

Τώρα σε φαγητό μεσημέρι
Μισό κρασοποτηρο πόσο είναι 100ml ούτε και μετά νερό η κόκα κόλα.

Αυτός ειμαι εγώ
Απλά πράματα.

LOUKILOUK
12/06/2020, 11:23
Δεν εδωσαν δευτερη ευκαιρια απλα ετσι λειτουργει το θεμα γενικα.
Σου κανουν τεστ χωρις σωληνακι και αν βγει θετικο τοτε σου κανουν κανονικο(για οικονομια στα σωληνακια λογικα).
αν ειναι πανω απο το οριο σου ξανακανουν μετα απο ακριβως 15 λεπτα.
αν εχεις πιει λιγο αλλα πολυ προσφατα μεσα στο τεταρτο θα πεσει το ποσοστο και ισχυει η δευτερη μετρηση.
αν εχεις πιει ομως πολυ τοτε στην δευτερη μετρηση θα εχει ανεβει το ποσοστο και παλι μετραει το δευτερο.
αυτο που υπεγραψες ειναι οι δυο μετρησεις οτι τις αποδεχεσαι.
τυχερος εισαι που δεν σου εκοψαν κληση ουτε για το οτι δεν ειχες διπλωμα μαζι και απλα θα πας να το δειξεις.

Σωστά, απλά,κατανοητά...:a10:

Κατά τα άλλα, απλά το τέλειο είναι να μην πίνουμε καθόλου πριν οδηγήσουμε. Αποδεκτό, νομικά αλλά και κοινωνικά, είναι να πιούμε λίγο, εντός ορίων νομοθεσίας.
Αυτό το τελευταίο είναι λίγο πολύπολοκο και ο καθένας μπορεί να το δει με διαφορετικούς τρόπους...
Για αυτό υπάρχει και η συγκεκριμένη παραπάνω μεθοδολογιά από την ΕΛ.ΑΣ.

υ.γ. Εδώ στη Σκωτία πάλι, ενώ γενικά δεν πίνουν αλκοόλ πριν οδηγήσουν, "πίνουν" άλλα και οδηγούν και πολλες φορές ταυτόχρονα, όχι πριν οδηγήσουν...:a018: