PDA

View Full Version : καλυμενες πινακιδες



interceptor
06/06/2020, 14:13
καλησπερα στην παρεα γιατι τα μηχανακια που πουλιουνται στο car.gr στα περισσοτερα η πινακιδα κυκλοφοριας
ειναι μουτζουρωμενη ή καλυμενη με αυτοκολλητο; γιατι να μην φαινεται;

BLiTzER
06/06/2020, 14:57
Πες μου σε τι μηχανάκια αναφέρεσαι και θα σου πω γιατί.

Bowleno
06/06/2020, 15:29
καλησπερα στην παρεα γιατι τα μηχανακια που πουλιουνται στο car.gr στα περισσοτερα η πινακιδα κυκλοφοριας
ειναι μουτζουρωμενη ή καλυμενη με αυτοκολλητο; γιατι να μην φαινεται;

Πολύ θέλει για να το καταλάβεις; Για να μην γίνονται στόχος....

interceptor
06/06/2020, 16:28
Πες μου σε τι μηχανάκια αναφέρεσαι και θα σου πω γιατί.τα παντα απο on-off street ολες

peterTHErider
06/06/2020, 16:49
Πολύ θέλει για να το καταλάβεις; Για να μην γίνονται στόχος....


την ιδια απορια εχω και εγω.τι εννοεις στοχος?

I-want-a-moto
06/06/2020, 18:00
Το πιο απλο/"αθωο" ειναι "ψαχνεις" το Χ μηχανακι μπαινεις στις αγγελιες βλεπεις ενα "καλο" κοιτας περιοχη κοιτας πινακιδα και αρχιζεις να κοβεις βολτες στην περιοχη μεχρι να το βρεις. Η πινακιδα σε βοηθαει να βεβαιωθεις οτι ειναι αυτο της αγγελιας. Η αλλη εκδοχη ειναι εχεις ακρες και απο τη πινακιδα βρισκεις τη διευθυνση (δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να γινει αυτο) σιγουρα μπορουν να δουν ποιος το εχει και απο εκει καπως θα σε βρουν δεν χανονται αυτοι.

BLiTzER
06/06/2020, 19:30
τα παντα απο on-off street ολες

Street, για να μην τους "φωτογραφίζουν" οι κάμερες/διόδια κτλ.

Οι υπόλοιποι, επειδή θα ήθελαν να είναι αρκετά γρήγοροι για να τους φωτογραφίζουν.

panavour
06/06/2020, 19:36
Street, για να μην τους "φωτογραφίζουν" οι κάμερες/διόδια κτλ.

Οι υπόλοιποι, επειδή θα ήθελαν να είναι αρκετά γρήγοροι για να τους φωτογραφίζουν.

δεν λεει για την κυκλοφορια στους δρομους με τις επικλινεις ή διπλωμενες πινακιδες.λεει για τις καλλυμενες ή με φωτοσοπ σβησμενες πινακιδες στις αγγελιες.αυτες καλυπτονται για να μην γινει μεσω της πινακιδας γνωστη η διευθυνση του ιδιοκτητη ,και για να μην γινει γνωστη η εμπλοκη της μηχανης σε ατυχημα μεσω των ασφαλιστικων.

BLiTzER
06/06/2020, 19:41
δεν λεει για την κυκλοφορια στους δρομους με τις επικλινεις ή διπλωμενες πινακιδες.λεει για τις καλλυμενες ή με φωτοσοπ σβησμενες πινακιδες στις αγγελιες.αυτες καλυπτονται για να μην γινει μεσω της πινακιδας γνωστη η διευθυνση του ιδιοκτητη ,και για να μην γινει γνωστη η εμπλοκη της μηχανης σε ατυχημα μεσω των ασφαλιστικων.

Ααααα. Ναι, αυτό τότε. Το πρώτο. Δε δίνεις τέτοια στοιχεία δημοσίως, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να καταλήξουν στην πόρτα σου.

viper1
06/06/2020, 19:47
Ααααα. Ναι, αυτό τότε. Το πρώτο. Δε δίνεις τέτοια στοιχεία δημοσίως, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να καταλήξουν στην πόρτα σου.

Μάλλον θα καταλήξει το μηχανάκι σου στην αποθήκη τους

BLiTzER
06/06/2020, 19:49
Μάλλον θα καταλήξει το μηχανάκι σου στην αποθήκη τους

Σε επόμενο χρόνο, ναι. :p

peterTHErider
06/06/2020, 22:17
με την ιδια λογικη ΟΛΑ τα μηχανακια που κυκλοφορουν νομιμα στο δρομο με τις πινακιδες στην θεση τους δινουν στοχο στους κλεφτες.οταν πατε για καφε και το παρκαρετε βγαζετε την πινακιδα για να μην την δουν τα κλεφτρονια?αληθεια το θεωρω ανουσιο.η το αλλο με την ασφαλιστικη,αν ερθω απο κοντα και δω το μηχανακι,δεν βλεπω την πινακιδα?αρα ευκολα παλι δεν το ψαχνω στην ασφαλιστικη?αν και τωρα με τα προσωπικα δεδομενα δυσκολα δινουν τετοια στοιχεια οι ασφαλιστες!

peterTHErider
06/06/2020, 22:18
Το πιο απλο/"αθωο" ειναι "ψαχνεις" το Χ μηχανακι μπαινεις στις αγγελιες βλεπεις ενα "καλο" κοιτας περιοχη κοιτας πινακιδα και αρχιζεις να κοβεις βολτες στην περιοχη μεχρι να το βρεις. Η πινακιδα σε βοηθαει να βεβαιωθεις οτι ειναι αυτο της αγγελιας. Η αλλη εκδοχη ειναι εχεις ακρες και απο τη πινακιδα βρισκεις τη διευθυνση (δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να γινει αυτο) σιγουρα μπορουν να δουν ποιος το εχει και απο εκει καπως θα σε βρουν δεν χανονται αυτοι.

γιατι τα κλεφτρονια αν βρουν ενα αλλο καλο με αλλη πινακιδα θα τα χαλασει?μονο αυτο που ειναι σε αγγελια θα κοιταξουν να κλεψουν?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/06/2020, 22:24
με την ιδια λογικη ΟΛΑ τα μηχανακια που κυκλοφορουν νομιμα στο δρομο με τις πινακιδες στην θεση τους δινουν στοχο στους κλεφτες.οταν πατε για καφε και το παρκαρετε βγαζετε την πινακιδα για να μην την δουν τα κλεφτρονια?αληθεια το θεωρω ανουσιο.η το αλλο με την ασφαλιστικη,αν ερθω απο κοντα και δω το μηχανακι,δεν βλεπω την πινακιδα?αρα ευκολα παλι δεν το ψαχνω στην ασφαλιστικη?αν και τωρα με τα προσωπικα δεδομενα δυσκολα δινουν τετοια στοιχεια οι ασφαλιστες!

Όλα τα μηχανάκια πού κυκλοφορούν στο δρόμο και πού τα βλέπουμε έξω από τις καφετέριες βλέπουμε τις πινακίδες αλλά δε ξέρουμε ούτε τηλέφωνο ούτε στοιχεία του ιδιοκτήτη. Ίσως αυτό να έχει κάποιο ρόλο πετραν...

interceptor
06/06/2020, 23:40
Όλα τα μηχανάκια πού κυκλοφορούν στο δρόμο και πού τα βλέπουμε έξω από τις καφετέριες βλέπουμε τις πινακίδες αλλά δε ξέρουμε ούτε τηλέφωνο ούτε στοιχεία του ιδιοκτήτη. Ίσως αυτό να έχει κάποιο ρόλο πετραν...οκ εγινε

BLiTzER
07/06/2020, 01:10
με την ιδια λογικη ΟΛΑ τα μηχανακια που κυκλοφορουν νομιμα στο δρομο με τις πινακιδες στην θεση τους δινουν στοχο στους κλεφτες.οταν πατε για καφε και το παρκαρετε βγαζετε την πινακιδα για να μην την δουν τα κλεφτρονια?αληθεια το θεωρω ανουσιο.

Αν στον δρόμο μπορείς να φιλτράρεις το συγκεκριμένο μηχανάκι που ψάχνεις και σου βγάζει λίστα με δεκάδες/εκατοντάδες μηχανάκια, ενώ τρως ποπκόρν από την καρέκλα σου, ναι, είναι ακριβώς η ίδια λογική.

karellen
07/06/2020, 08:18
Αυτό με το μουτζούρωμα της πινακίδας έχει καταντήσει εμμονή/δεισιδαιμονία.Ο άλλος ανεβάζει μια εκδρομή σε μοτοφόρουμ και κρύβει την πινακίδα "για ευνόητους λόγους".

Υπερβολές.

panavour
07/06/2020, 08:23
Αυτό με το μουτζούρωμα της πινακίδας έχει καταντήσει εμμονή/δεισιδαιμονία.Ο άλλος ανεβάζει μια εκδρομή σε μοτοφόρουμ και κρύβει την πινακίδα "για ευνόητους λόγους".

Υπερβολές.

συμφωνω αλλα ο φοβος φυλαει τα ερημα που λεει κι ο λαος

Sebastian1980
07/06/2020, 10:28
Τρία μηχανάκια πουλησα από το car.gr.
Και στα τρία, στις φωτογραφίες φαίνονταν η πινακίδα.
Σε ανάλογη ερώτηση στον ασφαλιστη μου , για πιο λόγο κρύβουν τις πινακίδες στις φωτογραφίες των αγγελιών μου είπε.
- Επειδή στα παλιά χρόνια εμείς οι ασφαλιστές είχαμε πρόσβαση στο ιστορικό του οχήματος πληκτρολογώντας την πινακίδα. Έτσι μπορουσαμε να δούμε αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα.
Τώρα όμως θεωρούνται προσωπικά δεδομένα και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτά , παρα μόνο η ίδια η ασφαλιστική.

peterTHErider
07/06/2020, 11:02
Τρία μηχανάκια πουλησα από το car.gr.
Και στα τρία, στις φωτογραφίες φαίνονταν η πινακίδα.
Σε ανάλογη ερώτηση στον ασφαλιστη μου , για πιο λόγο κρύβουν τις πινακίδες στις φωτογραφίες των αγγελιών μου είπε.
- Επειδή στα παλιά χρόνια εμείς οι ασφαλιστές είχαμε πρόσβαση στο ιστορικό του οχήματος πληκτρολογώντας την πινακίδα. Έτσι μπορουσαμε να δούμε αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα.
Τώρα όμως θεωρούνται προσωπικά δεδομένα και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτά , παρα μόνο η ίδια η ασφαλιστική.

αυτο.

ptc
07/06/2020, 12:15
Αυτό που επειδή δε συμφωνούμε με κάτι εμείς πρέπει ντε και καλά να πείσουμε και τον άλλον ότι έχει άδικο ποτέ δεν το κατάλαβα. Λες και υπάρχει η μια αντικειμενική αλήθεια,η οποία πάντα τυχαίνει να είναι αυτό που πιστεύουμε εμείς.

Κάποιοι έχουν ανοιχτό λογαριασμό fb, με φωτογραφίες των παιδιών τους, διευθύνσεις, εργασία, ομάδα αίματος κτλ.Άλλοι προτιμάμε να μοιράζομαστε όσο γίνεται λιγότερα προσωπικά δεδομένα γίνεται (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε συμμετέχουμε ενεργά και στο φόρουμ).

Συμπέρασμα, live and let live.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/06/2020, 12:15
Τρία μηχανάκια πουλησα από το car.gr.
Και στα τρία, στις φωτογραφίες φαίνονταν η πινακίδα.
Σε ανάλογη ερώτηση στον ασφαλιστη μου , για πιο λόγο κρύβουν τις πινακίδες στις φωτογραφίες των αγγελιών μου είπε.
- Επειδή στα παλιά χρόνια εμείς οι ασφαλιστές είχαμε πρόσβαση στο ιστορικό του οχήματος πληκτρολογώντας την πινακίδα. Έτσι μπορουσαμε να δούμε αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα.
Τώρα όμως θεωρούνται προσωπικά δεδομένα και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτά , παρα μόνο η ίδια η ασφαλιστική.

Βγάζει νόημα.

Parking
09/06/2020, 16:21
με την ιδια λογικη ΟΛΑ τα μηχανακια που κυκλοφορουν νομιμα στο δρομο με τις πινακιδες στην θεση τους δινουν στοχο στους κλεφτες.οταν πατε για καφε και το παρκαρετε βγαζετε την πινακιδα για να μην την δουν τα κλεφτρονια?αληθεια το θεωρω ανουσιο.η το αλλο με την ασφαλιστικη,αν ερθω απο κοντα και δω το μηχανακι,δεν βλεπω την πινακιδα?αρα ευκολα παλι δεν το ψαχνω στην ασφαλιστικη?αν και τωρα με τα προσωπικα δεδομενα δυσκολα δινουν τετοια στοιχεια οι ασφαλιστες!

Ξέρεις τα κλεφτρόνια σε ακολουθούν και ξέρουν που μένεις τι κάνεις ακριβώς πριν σου πάρουν το μηχανάκι
Σε σταμπάρουν.
Ειδικά αν πηγαίνεις γυμναστήριο κάθε Δ Τ Π σταθερά κλπ κλπ
Για τ άλλα που λες όλα βρίσκονται.
Από σένα κι από μένα ίσως όχι αλλά απ αυτούς δεν πρέπει σίγουρα.

υγ
Μιλάμε για μεγάλες μηχανές όχι παπιά που βουτάνε πιτσιρικάδες έτσι

SoR
14/06/2020, 14:17
Σιγουρα ο λογος που τις κρυβουν ειναι αυτος που ειπαν πολλοι... Για να μημ βρουν στοιχεια διευθυνσης κλπ. Τοσα γινονται...ποιος δεν εχει εναν φιλο ασφαλιστη που μπορει να βρει στοιχεια απο μια πινακιδα κυκλοφοριας.... Ποσο μαλλον αμα ξερεις κ το κινητο του απο την αγγελια. Επισης, οσοι δειχνουν την μοτο τους σε υποψηφιους αγοραστες, συνηθιζουν ναναι σε διαφορετικο σημειο απο το μερος φυλαξης της μοτο. Πχ εγω προτιμω κοντα σε αστυνομικο τμημα.

Τωρα αν εσυ δεν συμφωνεις με αυτο, μπορεις να ανεβασεις την αγγελια σου δειχνοντας πινακιδα κ οτι αλλο στοιχειο θες ...

Parkaki
16/06/2020, 01:31
Τρία μηχανάκια πουλησα από το car.gr.
Και στα τρία, στις φωτογραφίες φαίνονταν η πινακίδα.
Σε ανάλογη ερώτηση στον ασφαλιστη μου , για πιο λόγο κρύβουν τις πινακίδες στις φωτογραφίες των αγγελιών μου είπε.
- Επειδή στα παλιά χρόνια εμείς οι ασφαλιστές είχαμε πρόσβαση στο ιστορικό του οχήματος πληκτρολογώντας την πινακίδα. Έτσι μπορουσαμε να δούμε αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα.
Τώρα όμως θεωρούνται προσωπικά δεδομένα και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτά , παρα μόνο η ίδια η ασφαλιστική.

Καλησπερα φιλε μου, εισαι σιγουρος για αυτο; Πουλησα ενα μηχανακι το οποιο ειχα για λιγα χρονια, εγω ειχα γραψει παρα πολλα χιλιομετρα με αυτο αλλα δεν ειχα εμπλακει ποτε σε ατυχημα. Οταν ηρθε η ωρα να το πουλησω (πριν λιγους μηνες) το παλικαρι που τελικα το αγορασε, μου ειπε οτι ρωτησε στον ασφαλιστη του και αυτος του ειπε οτι το μηχανακι ειναι χιλιοτρακαρισμενο. Εγω του ειπα οτι δεν ρχω τρακαρει ποτε αλλα δεν ξερω τι ειχε κανει ο προηγουμενος. Που εμαθε αυτες τις πληροφοριες; Μηπως μπλοφαρε; Περιεργο..