PDA

View Full Version : Benelli TRK 502 vs BMW F650GS



Σελίδες : [1] 2

haga1981
07/06/2020, 16:05
Καλησπέρα σε όλους.

Χωρίς πολλά λόγια, από χρόνια σε 300άρι scooter αποφασισμένος να μεταβώ σε κανονική μηχανή (κρατώντας το scooter για καθημερινή μετακίνηση). Είμαι ουσιαστικά έτοιμος να χτυπήσω ένα Benelli TRK 502 κούτα γιατί είναι το μόνο εντός budget καινούργιο. Σκεφτόμουν κάποια εκδοχή 250-300cc αλλά άλλαξα γνώμη γιατί όντως θα ήταν βραχυπρόθεσμη λύση και δεν το προτιμώ.

Το πρόβλημα με το Benelli είναι και το συνολικό κόστος (μιάς που θα προτιμούσα να μην επιβαρύνω τον οικογενειακό προυπολογισμό με 6,300 εφόσον υπάρχουν και άλλες ανάγκες και η μηχανή αυτή θα είναι τελείως για την κα...α δηλαδή όχι απαραίτητη) αλλά και το συνολικό του βάρος και ο όγκος που είναι μπόλικα αμφότερα.

Για να μην κουράσω, με ένα ταβάνι τα 4,500 (παραπάνω δεν δίνω για μτχ. μετά παίρνω και το Benelli) υπάρχει και το F650GS του 2008 και μετά. Το μηχανάκι αυτό πάντα μου άρεσε, μου βγάζει μια τελείως ταξιδιάρικη διάθεση και το γουστάρω όπως το βλέπω (και το Benelli βέβαια), ανέβηκα και είναι άνετο αλλά κυρίως είναι πολύ ελαφρύτερο και πιο μαζεμένο απο το Benelli. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο κατάλληλος είναι για αρχάριο ο κινητήρας μιάς που μιλάμε για 800cc και 70hp, αν το στήσιμο του θα είναι πολύ κατώτερο του Benelli (λόγω ηλικίας) καθώς επίσης και το ενδεχόμενο κόστος συντήρησης που λόγω BMW παίζει να είναι φωτιά...

Για πείτε ρε παιδιά Ιταλία (λέμε τώρα) ή Γερμανία? :confused:

Ευχαριστώ

jawaforever
07/06/2020, 17:09
Δε μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα 2.
Δε γίνεται να μιλάμε από τη μια για ένα μηχανάκι κούτα, από την άλλη για μια μηχανή 12 ετών...
Η πρώτη σαφώς και θα επιβαρύνει παραπάνω τον οικογενειακό προϋπολογισμό καθώς μιλάμε για ένα ποσό 1800€ έξτρα, από την άλλη όμως η bmw θα επιβαρύνει τον οικογενειακό προϋπολογισμό πολύ παραπάνω μετά την αγορά της.
Τα ανταλλακτικά και το κόστος συντήρησης μιας bmw είναι από τα ακριβότερα αν όχι τα ακριβότερα της αγοράς.
Ακόμα, μια bmw 12 ετών έχει πολλές, πάρα πολλές πιθανότητες να τινάξει στον αέρα τον οικογενειακό προϋπολογισμό μετά την αγορά της.
Στη θέση σου και εφόσον όπως λες η μηχανή θα αγοραστεί μόνο για το κέφι σου, θα κοιτούσα κάτι new σε λιγότερα κυβικά. Εκτός και αν βάλεις κι άλλες επιλογές στα used.
Η ζυγαριά πάντα γέρνει υπέρ του καινούριου, κοίτα όμως και κάνα voge ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να αγοράσεις new (τσοντοντειτονες δεν θα κοιτούσα ούτε για αστείο).
Κάνε την υπέρβαση για καινούργιο, αν μπορείς.

haga1981
07/06/2020, 17:42
Δε μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα 2.
Δε γίνεται να μιλάμε από τη μια για ένα μηχανάκι κούτα, από την άλλη για μια μηχανή 12 ετών...
Η πρώτη σαφώς και θα επιβαρύνει παραπάνω τον οικογενειακό προϋπολογισμό καθώς μιλάμε για ένα ποσό 1800€ έξτρα, από την άλλη όμως η bmw θα επιβαρύνει τον οικογενειακό προϋπολογισμό πολύ παραπάνω μετά την αγορά της.
Τα ανταλλακτικά και το κόστος συντήρησης μιας bmw είναι από τα ακριβότερα αν όχι τα ακριβότερα της αγοράς.
Ακόμα, μια bmw 12 ετών έχει πολλές, πάρα πολλές πιθανότητες να τινάξει στον αέρα τον οικογενειακό προϋπολογισμό μετά την αγορά της.
Στη θέση σου και εφόσον όπως λες η μηχανή θα αγοραστεί μόνο για το κέφι σου, θα κοιτούσα κάτι new σε λιγότερα κυβικά. Εκτός και αν βάλεις κι άλλες επιλογές στα used.
Η ζυγαριά πάντα γέρνει υπέρ του καινούριου, κοίτα όμως και κάνα voge ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να αγοράσεις new (τσοντοντειτονες δεν θα κοιτούσα ούτε για αστείο).
Κάνε την υπέρβαση για καινούργιο, αν μπορείς.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δέχομαι την άποψη ότι το BMW είναι πολύ ακριβό στην συντήρηση γιατί όπως είπα το περίμενα.

Σε κυβικά δεν θα ήθελα να κατέβω γιατί σύντομα θα θέλω παραπάνω και όσα γλυτώσω τώρα θα τα δώσω/χάσω στο πάρε/δώσε μετά. Εξάλλου την μηχανή αυτή την θέλω και για κανένα ταξιδάκι.

Άλλη επιλογή σε καινούργιο (on/off) σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει πέρα από το CF Moto που μου φαίνεται κακάσχημο και το Voge 500DS που το είδα από κοντά και είναι και πιο άβολο αλλά και χαμηλότερο ποιοτικά (κατ' εμέ) από το Benelli.

Στα used υπάρχουν Versys που είναι ψηλό και λίγο άβολο και το CB500X που είναι επίσης λίγο άβολο και φυσικά μπόλικα Transalp και V-Strom που δεν ξέρω...ναι είναι σκυλιά αλλά τα βλέπεις τόσο πολύ που...δεν μου λένε κάτι..και δεν είναι και μικρά ή ελαφριά.

bros 650
07/06/2020, 17:48
Στο καινούργιο θα έχεις μόνο τα πάγια έξοδα και βενζίνη στο μετ/ νο δεν ξέρεις τι θα βγει θέλει καλό ψάξιμο κανένα Μπέννελι μεταχειρισμένο δεν έχει στις αγγελίες;είναι καινούργιο μοντέλο το πολύ δύο ετών άρα σχεδόν καινούργιο εδώ δεν έχεις να φοβηθείς και θα το πάρεις και λιγότερα λεφτά

doctoras
07/06/2020, 17:49
δε σε ψήνει στα 5600ευρω κουτα kawasaki versys300 (https://www.car.gr/19298637-kawasaki-versys-x-300-abs), full size μοτοσυκλέτα, χαμηλό βάρος, παραπλήσιες επιδόσεις με το trk502, κάνει άνετα commuting(πουλάς και το σκουτερ αν θελεις) 22ευρώ τέλη και γενικότερα χαμηλής κλίμακας ασφάλιση, είναι ιάπωνας και θα κρατήσει για πολλά χρόνια

haga1981
07/06/2020, 17:53
Στο καινούργιο θα έχεις μόνο τα πάγια έξοδα και βενζίνη στο μετ/ νο δεν ξέρεις τι θα βγει θέλει καλό ψάξιμο κανένα Μπέννελι μεταχειρισμένο δεν έχει στις αγγελίες;είναι καινούργιο μοντέλο το πολύ δύο ετών άρα σχεδόν καινούργιο εδώ δεν έχεις να φοβηθείς και θα το πάρεις και λιγότερα λεφτά

Το έψαξα το Benelli μεταχ. αλλά είναι ακριβό, δεν αξίζει η χρηματική διαφορά και να μην έχεις εγγύηση...

haga1981
07/06/2020, 17:55
δε σε ψήνει στα 5600ευρω κουτα kawasaki versys300 (https://www.car.gr/19298637-kawasaki-versys-x-300-abs), full size μοτοσυκλέτα, χαμηλό βάρος, παραπλήσιες επιδόσεις με το trk502, κάνει άνετα commuting(πουλάς και το σκουτερ αν θελεις) 22ευρώ τέλη και γενικότερα χαμηλής κλίμακας ασφάλιση, είναι ιάπωνας και θα κρατήσει για πολλά χρόνια

Πήγα και το είδα. Για μένα υπερτιμημένο για 300-άρι (ας ήταν τουλάχιστον 400 με τέτοια τιμή) αλλά ανεξάρτητα από αυτό με 845mm ύψος σέλας ήμουν τελείως με τις μύτες. Να πατάω τόσο οριακά είναι no-deal για μένα.

jawaforever
07/06/2020, 17:57
Να πούμε εδώ πως, μόλις πριν λίγες μέρες, η αντιπροσωπεία της Benelli ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση στα 4 χρόνια!!!!

haga1981
07/06/2020, 18:00
Να πούμε εδώ πως, μόλις πριν λίγες μέρες, η αντιπροσωπεία της Benelli ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση στα 4 χρόνια!!!!

Ναι είναι και αυτό...

Χάθηκε να είναι λίγο πιο φυσιολογικό σε βάρος και όγκο? 500άρι είναι έλεος..

doctoras
07/06/2020, 18:03
Πήγα και το είδα. Για μένα υπερτιμημένο για 300-άρι (ας ήταν τουλάχιστον 400 με τέτοια τιμή) αλλά ανεξάρτητα από αυτό με 845mm ύψος σέλας ήμουν τελείως με τις μύτες. Να πατάω τόσο οριακά είναι no-deal για μένα.

αυτή είναι η εμπορική διαφορά των κατασκευαστών φίλε, στα έξι παίρνεις μεσαίο κινέζο ή μικρομεσαίο ιάπωνα ο κάθε ενας με συν/πλην τα ζυγίζεις και πας αναλογα

να σου πω και ένα άλλο με σέλα στα 790mm, vstrom 250

haga1981
07/06/2020, 18:09
αυτή είναι η εμπορική διαφορά των κατασκευαστών φίλε, στα έξι παίρνεις μεσαίο κινέζο ή μικρομεσαίο ιάπωνα ο κάθε ενας με συν/πλην τα ζυγίζεις και πας αναλογα

να σου πω και ένα άλλο με σέλα στα 790mm, vstrom 250

:D Μάλλον έτσι είναι τελικά.

Το V-Strom είναι 250 και χαρακτηρίζεται "τάφος" που μάλλον έχει να κάνει με τις επιδόσεις του και δεν νομίζω να είναι καλές. Αν έπαιρνα 250 θα έπαιρνα το TRK 251 και θα ξεμπέρδευα.

ptc
07/06/2020, 18:21
Το V-Strom είναι 250 και χαρακτηρίζεται "τάφος"

Ωωωω!!! Τι του είπε!.. :D

haga1981
07/06/2020, 18:23
Ωωωω!!! Τι του είπε!.. :D

Και μένα άλλος μου το ανέφερε...:D

karellen
07/06/2020, 19:36
Το ότι ένα μηχανάκι 12 μόλις ετών το θεωρείτε αυταπάγγελτα ότι είναι 112-εκατόν δώδεκα, με ξεπερνάει.Και όχι μόνο αυτό,είναι 99% σίγουρο ότι μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου και μπουζί θα σας ξετινάξει οικονομικά.

Στο θέμα μας.Το Benelli είναι ένα μεσαίο μηχανάκι 44 ίππων και το gs μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα 70 ίππων που μπορεί και φορτώνεται δικάβαλο + μπαγκάζια και κάνει αξιοπρεπή τουρισμό,κάτι που το κινέζικο (και όχι Ιταλικό) δεν...
Υπάρχουν πολλά καλοσυντηρημένα bmw στην αγορά που οι ιδιοκτήτες τους είναι επί το πλείστον ήρεμοι αναβάτες και το χρησιμοποιούν με τον τρόπο που επιθυμείς και εσύ.

haga1981
07/06/2020, 19:51
Το ότι ένα μηχανάκι 12 μόλις ετών το θεωρείτε αυταπάγγελτα ότι είναι 112-εκατόν δώδεκα, με ξεπερνάει.Και όχι μόνο αυτό,είναι 99% σίγουρο ότι μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου και μπουζί θα σας ξετινάξει οικονομικά.

Στο θέμα μας.Το Benelli είναι ένα μεσαίο μηχανάκι 44 ίππων και το gs μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα 70 ίππων που μπορεί και φορτώνεται δικάβαλο + μπαγκάζια και κάνει αξιοπρεπή τουρισμό,κάτι που το κινέζικο (και όχι Ιταλικό) δεν...
Υπάρχουν πολλά καλοσυντηρημένα bmw στην αγορά που οι ιδιοκτήτες τους είναι επί το πλείστον ήρεμοι αναβάτες και το χρησιμοποιούν με τον τρόπο που επιθυμείς και εσύ.

Όχι 112 ετών δεν είναι αλλά και το να λες τα 12..."μόλις" είναι λίγο υπερβολή. Για το θέμα του κόστους συντήρησης και ανταλλακτικών δεν έχω εικόνα, για αυτό και ρώτησα. Είναι όμως γνωστό ότι η Βαυαρική μάρκα δεν φημίζεται για την οικονομία στον τομέα αυτό.

Ειδικός δεν είμαι σε καμία περίπτωση αλλά έχοντας δει και διαβάσει αρκετά test η κοινή διαπίστωση είναι πως με χαλαρούς ρυθμούς στα 110-120 το ταξίδι σου θα το κάνεις άνετα. Και αυτό προκύπτει και απο αρκετά βίντεο που κάτοχοι έχουν ανεβάσει με διακοπές δικάβαλο και φορτωμένοι. Τώρα αν θες να πηγαίνεις με 160 αλλάζει το πράγμα...

DrBig
07/06/2020, 19:53
Το ότι ένα μηχανάκι 12 μόλις ετών το θεωρείτε αυταπάγγελτα ότι είναι 112-εκατόν δώδεκα, με ξεπερνάει.Και όχι μόνο αυτό,είναι 99% σίγουρο ότι μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου και μπουζί θα σας ξετινάξει οικονομικά.

Στο θέμα μας.Το Benelli είναι ένα μεσαίο μηχανάκι 44 ίππων και το gs μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα 70 ίππων που μπορεί και φορτώνεται δικάβαλο + μπαγκάζια και κάνει αξιοπρεπή τουρισμό,κάτι που το κινέζικο (και όχι Ιταλικό) δεν...
Υπάρχουν πολλά καλοσυντηρημένα bmw στην αγορά που οι ιδιοκτήτες τους είναι επί το πλείστον ήρεμοι αναβάτες και το χρησιμοποιούν με τον τρόπο που επιθυμείς και εσύ.

Το benelli δεν ειναι ολοκληρωμενο μηχανακι?
44 αλογα δεν αρκουν για αξιοπρεπη τουρισμο?

Kyros_G
07/06/2020, 19:55
Το ότι ένα μηχανάκι 12 μόλις ετών το θεωρείτε αυταπάγγελτα ότι είναι 112-εκατόν δώδεκα, με ξεπερνάει.Και όχι μόνο αυτό,είναι 99% σίγουρο ότι μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου και μπουζί θα σας ξετινάξει οικονομικά.


Έχω ακριβώς αυτή την απορία.

Η F650GS (του 2003-2006) είναι μία από τις μηχανές που εσχάτως μπήκε στην λίστα σαν επιλογή οικονομικής μεταχειρισμένης.

Αλλά ως άσχετος με τον χώρο, μου είναι παντελώς άγνωστο το πόσο μεγαλύτερο κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών έχει μια BMW σε σχέση πχ με μία Yamaha, Honda, Kawasaki (ή Benelli που ενδιαφέρεται ο φίλος που άνοιξε το θέμα)

jawaforever
07/06/2020, 21:09
Το benelli δεν ειναι ολοκληρωμενο μηχανακι?
44 αλογα δεν αρκουν για αξιοπρεπη τουρισμο?

Μα νομίζω πως ήταν ξεκάθαρος στο ότι το benelli ΔΕΝ κάνει για αξιοπρεπή τουρισμό.
500 κυβικά, 2 κύλινδροι, καμιά 50αριά άλογα (47,6 ανακοινώνει το εργοστάσιο αν θυμάμαι καλά) και κάπου 170 τελική, δε φτάνουν για όλους.

Για μένα, αξιοπρεπής τουρισμός, είναι ταξίδι με 110-120 σταθερά και να υπάρχει γκάζι για κάποιες προσπεράσεις.
Θεωρώ πως σε αυτό το γήπεδο, το benelli παίζει τρελή μπάλα.
Δεν ισχύει όμως για όλους, Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τουρισμό (???) με ταχύτητες από τα 180 μέχρι τα 300 χιλιόμετρα στο κοντέρ!
Δεν καταδέχονται να πάνε με λιγότερα.
Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν 1000 κυβικά και 150 άλογα για να πάνε μέχρι την Κόρινθο. Οτιδήποτε μικρότερο δεν τους φτάνει.

Σαφώς και είναι σεβαστές οι απόψεις τους. Το θέμα μας είναι το εξής. Σε ποια κατηγορία θεωρεί ότι ανήκει το μέλος που άνοιξε το θέμα.
Του φτάνουν 45 άλογα ή όχι?

haga1981
07/06/2020, 21:16
Μα νομίζω πως ήταν ξεκάθαρος στο ότι το benelli ΔΕΝ κάνει για αξιοπρεπή τουρισμό.
500 κυβικά, 2 κύλινδροι, καμιά 45αριά άλογα και κάπου 170 τελική, δε φτάνουν για όλους.

Για μένα, αξιοπρεπής τουρισμός, είναι ταξίδι με 110-120 σταθερά και να υπάρχει γκάζι για κάποιες προσπεράσεις.
Θεωρώ πως σε αυτό το γήπεδο, το benelli παίζει τρελή μπάλα.
Δεν ισχύει όμως για όλους, Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τουρισμό (???) με ταχύτητες από τα 180 μέχρι τα 300 χιλιόμετρα στο κοντέρ!
Δεν καταδέχονται να πάνε με λιγότερα.
Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν 1000 κυβικά και 150 άλογα για να πάνε μέχρι την Κόρινθο. Οτιδήποτε μικρότερο δεν τους φτάνει.

Σαφώς και είναι σεβαστές οι απόψεις τους. Το θέμα μας είναι το εξής. Σε ποια κατηγορία θεωρεί ότι ανήκει το μέλος που άνοιξε το θέμα.
Του φτάνουν 45 άλογα ή όχι?

Εννοείται πως μου φτάνουν, αλλιώς δεν θα συζητούσαμε..

Το θέμα μου με το Benelli είναι το κόστος απόκτησης (όχι πως δεν αξίζει αλλά είπαμε είναι δεύτερη μηχανή για το κέφι) και ο συνδυασμός όγκου και βάρους.

jawaforever
07/06/2020, 21:18
Καλησπέρα σε όλους.

Χωρίς πολλά λόγια, από χρόνια σε 300άρι scooter αποφασισμένος να μεταβώ σε κανονική μηχανή (κρατώντας το scooter για καθημερινή μετακίνηση). Είμαι ουσιαστικά έτοιμος να χτυπήσω ένα Benelli TRK 502 κούτα γιατί είναι το μόνο εντός budget καινούργιο. Σκεφτόμουν κάποια εκδοχή 250-300cc αλλά άλλαξα γνώμη γιατί όντως θα ήταν βραχυπρόθεσμη λύση και δεν το προτιμώ.

Το πρόβλημα με το Benelli είναι και το συνολικό κόστος (μιάς που θα προτιμούσα να μην επιβαρύνω τον οικογενειακό προυπολογισμό με 6,300 εφόσον υπάρχουν και άλλες ανάγκες και η μηχανή αυτή θα είναι τελείως για την κα...α δηλαδή όχι απαραίτητη) αλλά και το συνολικό του βάρος και ο όγκος που είναι μπόλικα αμφότερα.

Για να μην κουράσω, με ένα ταβάνι τα 4,500 (παραπάνω δεν δίνω για μτχ. μετά παίρνω και το Benelli) υπάρχει και το F650GS του 2008 και μετά. Το μηχανάκι αυτό πάντα μου άρεσε, μου βγάζει μια τελείως ταξιδιάρικη διάθεση και το γουστάρω όπως το βλέπω (και το Benelli βέβαια), ανέβηκα και είναι άνετο αλλά κυρίως είναι πολύ ελαφρύτερο και πιο μαζεμένο απο το Benelli. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο κατάλληλος είναι για αρχάριο ο κινητήρας μιάς που μιλάμε για 800cc και 70hp, αν το στήσιμο του θα είναι πολύ κατώτερο του Benelli (λόγω ηλικίας) καθώς επίσης και το ενδεχόμενο κόστος συντήρησης που λόγω BMW παίζει να είναι φωτιά...

Για πείτε ρε παιδιά Ιταλία (λέμε τώρα) ή Γερμανία? :confused:

Ευχαριστώ

Υπάρχουν πάντως στο car, μερικά trk 502 στα 6.000. Υποθέτω πως είναι μοντέλα στοκ αλλά αλήθεια, σε πειράζει αυτό???
Αν πέσει η τιμή στα 6.000, δεν θεωρείς πως 1500 ευρώ παραπάνω αξίζουν για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε σχέση με μια μηχανή 12 ετών?
Και κάτι ακόμα. Και ο "Γερμανός" δεν είναι και τόσο Γερμανός τα τελευταία χρόνια...

https://www.loncinindustries.com/en/RV/NewsDetail.aspx?catid=772&id=2146789734

haga1981
07/06/2020, 21:24
Υπάρχουν πάντως στο car, μερικά trk 502 στα 6.000. Υποθέτω πως είναι μοντέλα στοκ αλλά αλήθεια, σε πειράζει αυτό???

Και κάτι ακόμα. Και ο "Γερμανός" δεν είναι και τόσο Γερμανός τα τελευταία χρόνια...

https://www.loncinindustries.com/en/RV/NewsDetail.aspx?catid=772&id=2146789734

Τα εξετάζω και αυτά. Και πάλι η συνολική χρηματική διαφορά δεν είναι αμελητέα αν και το μτχ. είναι πχ στα 4000.

Δεν με φοβίζει τόσο η αξιοπιστία και των δύο, το θέμα είναι πόσο θα κοστίσει μια αντίστοιχη επισκευή στο ένα και πόσο στο άλλο.

jawaforever
07/06/2020, 21:32
Τα εξετάζω και αυτά. Και πάλι η συνολική χρηματική διαφορά δεν είναι αμελητέα αν και το μτχ. είναι πχ στα 4000.

Δεν με φοβίζει τόσο η αξιοπιστία και των δύο, το θέμα είναι πόσο θα κοστίσει μια αντίστοιχη επισκευή στο ένα και πόσο στο άλλο.

Τι να φοβηθείς στο benelli? 4 χρόνια εγγύηση έχει... Κούτα θα το πάρεις και εσύ θα το φροντίσεις.

Για το bmw πάλι... Ε θα φορτωθείς όλες τις αμαρτίες 12 ετών και ενός ή περισσοτέρων προηγούμενων ιδιοκτητών.

Τα οικονομικά σου τα ξέρεις εσύ καλύτερα από όλους μας. Αν όμως δεν μπορείς ή δε θέλεις να διαθέσεις 1500 ευρώ παραπάνω, η μεταχειρισμένη μηχανή είναι μονόδρομος.
Εκεί βέβαια παίζουν οι αμαρτίες που λέγαμε αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα.

Sebastian1980
08/06/2020, 09:58
Φίλε haga1981 θα σε στεναχωρήσω λίγο.
Δηλαδή για να καταλάβω, θέλεις να αγοράσεις καινουριο το benelli TRK 502 χωρίς πρώτα να το οδηγήσεις γιατί δεν ξέρεις συμπλέκτη.
Σκέφτεσαι μεταχειρισμένο BMW F650GS αλλά ουτε αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις (αν στο επιτρέψει ο πωλητής) γιατί δεν ξέρεις συμπλέκτη.
ΟΧΙ φίλε,αλλιώς είναι, ανεβαίνω κάθομαι, είναι άνετη, αλλιώς το πως συμπεριφέρεται στο δρόμο.
Τράβηγμα κινητήρα, συμπεριφορά στις στροφές, φρένα, πόσο επεμβαίνει το abs, επιτάχυνση κ.τ.λ.
Και άντε είσαι τυχερός και το TRK 502 είναι πραγματικά αυτό που θες. Το βάρος; 233 κιλά ζυγίζει.
Θα δυσκολευτείς πολύ.
Εντάξει, το να μάθεις συμπλέκτη, δεν είναι πυρηνική φυσική. Θα μάθεις σχετικά γρήγορα.
Αλλά το θέμα είναι πιο μοτο θα σου ειναι πιο εύκολο.
Πάρε κάτι ελαφρύ για αρχή. Μην κοιτάς μόνο τα κυβικά. Σαν αρχάριος, κοίτα και το βάρος.
Αν ήμουν στη θέση σου θα πουλουσα το σκουτερ.
Θα αγόραζα το ταπεινό SYM VF185. Θα το κρατουσα 6μηνες ή ένα χρόνο. Θα μάζευα και άλλα χρήματα. Μετά από αυτό το διάστημα και αφου ειμαι πλεον έμπειρος στον συμπλέκτη θα αγόραζα όποια μεγάλη μότο μου αρέσει.
Οχι να σκάσω 6.000-7.000€ και από ένα χαζό λάθος να στεναχωριέμαι.
Πίστεψέ με όλα αυτά τα έγραψα εντελώς καλοπροαίρετα.

haga1981
08/06/2020, 10:24
Φίλε haga1981 θα σε στεναχωρήσω λίγο.
Δηλαδή για να καταλάβω, θέλεις να αγοράσεις καινουριο το benelli TRK 502 χωρίς πρώτα να το οδηγήσεις γιατί δεν ξέρεις συμπλέκτη.
Σκέφτεσαι μεταχειρισμένο BMW F650GS αλλά ουτε αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις (αν στο επιτρέψει ο πωλητής) γιατί δεν ξέρεις συμπλέκτη.
ΟΧΙ φίλε,αλλιώς είναι, ανεβαίνω κάθομαι, είναι άνετη, αλλιώς το πως συμπεριφέρεται στο δρόμο.
Τράβηγμα κινητήρα, συμπεριφορά στις στροφές, φρένα, πόσο επεμβαίνει το abs, επιτάχυνση κ.τ.λ.
Και άντε είσαι τυχερός και το TRK 502 είναι πραγματικά αυτό που θες. Το βάρος; 233 κιλά ζυγίζει.
Θα δυσκολευτείς πολύ.
Εντάξει, το να μάθεις συμπλέκτη, δεν είναι πυρηνική φυσική. Θα μάθεις σχετικά γρήγορα.
Αλλά το θέμα είναι πιο μοτο θα σου ειναι πιο εύκολο.
Πάρε κάτι ελαφρύ για αρχή. Μην κοιτάς μόνο τα κυβικά. Σαν αρχάριος, κοίτα και το βάρος.
Αν ήμουν στη θέση σου θα πουλουσα το σκουτερ.
Θα αγόραζα το ταπεινό SYM VF185. Θα το κρατουσα 6μηνες ή ένα χρόνο. Θα μάζευα και άλλα χρήματα. Μετά από αυτό το διάστημα και αφου ειμαι πλεον έμπειρος στον συμπλέκτη θα αγόραζα όποια μεγάλη μότο μου αρέσει.
Οχι να σκάσω 6.000-7.000€ και από ένα χαζό λάθος να στεναχωριέμαι.
Πίστεψέ με όλα αυτά τα έγραψα εντελώς καλοπροαίρετα.

Φίλε μου καλή σου μέρα. Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για το μήνυμα σου που το εκτιμώ ιδιαίτερα.

Και ξέρεις γιατί? Γιατί επιβεβαιώνεις την αρχική μου σκέψη και αίσθηση, ότι δηλαδή ένα π.χ. TRK 502 παραείναι βαρύ και ογκώδες για έναν άσχετο σαν εμένα. Αυτός είναι και ο λόγος που το συζητάω ακόμα και δεν το έχω πάρει, ενα μάτσο καμπανάκια βαράνε στο κεφάλι μου όταν το σκέφτομαι..

Εγώ από την αρχή προσανατολιζόμουν στο μικρό TRK 251 αλλά από σχεδόν παντού μου έλεγαν πως τζάμπα θα το πάρω και σύντομα θα θέλω να το δώσω.

Ίσως να είναι και έτσι αλλά παρόλο την χασούρα που θα έχω σε χρήματα από το όποιο πάρε/δώσε μετά μάλλον θα έχω κερδίσει στο να μάθω σε ένα μηχανάκι εντός των κυβικών μου πιο χαλαρά και με περισσότερη ασφάλεια.

Το scooter προς το παρόν θα μείνει γιατί είναι εργαλείο, χρειάζομαι τον αποθηκευτικό του χώρο και την προστασία που παρέχει από βροχή ή βρεγμένο οδόστρωμα.

Αυτό για το VF185 θα κάνω πως δεν το είδα ;) ...αλλά σαν αντιπρόταση έχω το SYM NH-T200 (ίδιος κινητήρας με το VF) αλλά και 1,000 Ευρώ φτηνότερο από το μικρό Benelli. Δεν το έχω δεί από κοντά αλλά ίσως αξίζει σαν εναλλακτική.

Το Benelli βέβαια είναι πιο ωραίο και πιο μηχανή...

masterone
08/06/2020, 10:43
Εφοσον βαζεις στο παιχνιδι και μικροτερου κυβισμου μηχανακια δες και το suzuku gsx 250 r που παιζει σε προσφορα στα 2800 ευρω απο την suzuki με 4 χρονια εγγυηση και με το οποιο δεν θα χασεις σχεδον τπτ στην πωληση του μετα απο 1-2 χρονια(μπορει να κερδισεις κι ολας).

Sebastian1980
08/06/2020, 10:47
Ο μοναδικός λόγος που σου πρότεινα το SYM VF185 ήταν γιατί είναι παπί και κυκλοφορεί στην αγορά καιρό σε σχέσει με το ΝΗ-Τ 200.Όταν θα θελήσεις να το πουλήσεις δεν θα δυσκολευτείς.
Το TRK 251 και εμένα μου αρέσει. Από βάρος νομιζω γυρω στα 150 κιλά πρεπει να είναι, μια χαρά. Επίσης το ρίσκο στα χρήματα που κοστίζει, δεν είναι μεγάλο. Πολυ καλυτερο απο τα zontes.

haga1981
08/06/2020, 10:51
Εφοσον βαζεις στο παιχνιδι και μικροτερου κυβισμου μηχανακια δες και το suzuku gsx 250 r που παιζει σε προσφορα στα 2800 ευρω απο την suzuki με 4 χρονια εγγυηση και με το οποιο δεν θα χασεις σχεδον τπτ στην πωληση του μετα απο 1-2 χρονια(μπορει να κερδισεις κι ολας).

Εξαιρετική η πρόταση σε αυτά τα χρήματα αλλά δεν είμαι φαν των supersport και προτιμώ πιο όρθια θέση οδήγησης.

jawaforever
08/06/2020, 10:57
Εξαιρετική η πρόταση σε αυτά τα χρήματα αλλά δεν είμαι φαν των supersport και προτιμώ πιο όρθια θέση οδήγησης.

Αν βαζεις στην εξίσωση το trk251, βάλε και το voge 300ds. Στην ίδια τιμή, οριακά φθηνότερο το voge, όμως εχει 50 κυβικά παραπάνω και περίπου 5 άλογα επιπλέον.
Στις εκδρομές που θα κάνεις , θα σου φανούν χρήσιμα και η έξτρα ροπή και η έξτρα δυναμη.

Το trk 251 το έχω δει από κοντά και είναι πολύ μικρό καμωμενο. Επίσης λένε ότι η θέση οδήγησης του είναι περίεργη.
Πρέπει να ανέβεις και στα 2 πριν αποφασίσεις

haga1981
08/06/2020, 10:59
Ο μοναδικός λόγος που σου πρότεινα το SYM VF185 ήταν γιατί είναι παπί και κυκλοφορεί στην αγορά καιρό σε σχέσει με το ΝΗ-Τ 200.Όταν θα θελήσεις να το πουλήσεις δεν θα δυσκολευτείς.
Το TRK 251 και εμένα μου αρέσει. Από βάρος νομιζω γυρω στα 150 κιλά πρεπει να είναι, μια χαρά. Επίσης το ρίσκο στα χρήματα που κοστίζει, δεν είναι μεγάλο. Πολυ καλυτερο απο τα zontes.

Στην θεωρία το NH θα είναι εξίσου αξιόπιστο μιας που φοράει τον ίδιο κινητήρα. Επειδή το scooter που έχω είναι Sym ξέρω πως είναι γερές κατασκευές.

Το TRK όμως είναι πολύ πιο μηχανή, λίγο περισσότερα κυβικά και άλογα και σίγουρα άλλη αίσθηση. Όχι τίποτα άλλο αλλά με το TRK ενδεχομένως να κρατήσει περισσότερο η περίοδος πριν νιώσω πως θέλω κάτι παραπάνω..

Καλά το Zontes πήγα και το είδα...απλά δεν.

jawaforever
08/06/2020, 11:06
Κάτι ακόμα μιας και λοξό κοιτάς το trk 251.

Το trk251 είναι 153 κιλά.
Το Voge 300ds είναι 155.

Αν βάλεις ότι το voge έχει μεγαλύτερη ροπή και περίπου 5 άλογα έξτρα ενώ ζυγίζει μόλις 2 κιλά παραπάνω, έχεις μια μοτοσικλέτα που κινείται σαφώς πιο σβέλτα και άνετα.

Τα tsontes/zontes καλά κάνεις και δεν τα κοιτάς.

bmwr1100gs
08/06/2020, 11:06
Φίλε μου καλή σου μέρα. Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για το μήνυμα σου που το εκτιμώ ιδιαίτερα.

Και ξέρεις γιατί? Γιατί επιβεβαιώνεις την αρχική μου σκέψη και αίσθηση, ότι δηλαδή ένα π.χ. TRK 502 παραείναι βαρύ και ογκώδες για έναν άσχετο σαν εμένα. Αυτός είναι και ο λόγος που το συζητάω ακόμα και δεν το έχω πάρει, ενα μάτσο καμπανάκια βαράνε στο κεφάλι μου όταν το σκέφτομαι..

Εγώ από την αρχή προσανατολιζόμουν στο μικρό TRK 251 αλλά από σχεδόν παντού μου έλεγαν πως τζάμπα θα το πάρω και σύντομα θα θέλω να το δώσω.

Ίσως να είναι και έτσι αλλά παρόλο την χασούρα που θα έχω σε χρήματα από το όποιο πάρε/δώσε μετά μάλλον θα έχω κερδίσει στο να μάθω σε ένα μηχανάκι εντός των κυβικών μου πιο χαλαρά και με περισσότερη ασφάλεια.

Το scooter προς το παρόν θα μείνει γιατί είναι εργαλείο, χρειάζομαι τον αποθηκευτικό του χώρο και την προστασία που παρέχει από βροχή ή βρεγμένο οδόστρωμα.

Αυτό για το VF185 θα κάνω πως δεν το είδα ;) ...αλλά σαν αντιπρόταση έχω το SYM NH-T200 (ίδιος κινητήρας με το VF) αλλά και 1,000 Ευρώ φτηνότερο από το μικρό Benelli. Δεν το έχω δεί από κοντά αλλά ίσως αξίζει σαν εναλλακτική.

Το Benelli βέβαια είναι πιο ωραίο και πιο μηχανή...

Καλημέρα,

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο μοντέλο που ήδη κυκλοφορεί για κάποιο διάστημα στην αγορά. Να ξέρεις πως στα νέα μοντέλα, τις τελευταίες δοκιμές, στον δρόμο, τις κάνουν οι καταναλωτές χωρίς να τους το πουν. Σε όλες τις εταιρείες οι πρώτες παρτίδες έχουν παιδικές ασθένειες και ελαττώματα.

haga1981
08/06/2020, 11:12
Αν βαζεις στην εξίσωση το trk251, βάλε και το voge 300ds. Στην ίδια τιμή, οριακά φθηνότερο το voge, όμως εχει 50 κυβικά παραπάνω και περίπου 5 άλογα επιπλέον.
Στις εκδρομές που θα κάνεις , θα σου φανούν χρήσιμα και η έξτρα ροπή και η έξτρα δυναμη.

Το trk 251 το έχω δει από κοντά και είναι πολύ μικρό καμωμενο. Επίσης λένε ότι η θέση οδήγησης του είναι περίεργη.
Πρέπει να ανέβεις και στα 2 πριν αποφασίσεις

Το 300DS δυστυχώς δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμα. Ο κυβισμός του είναι 50cc παραπάνω αλλά η ροπή είναι πολύ κοντά στο Benelli 25nm@7000 VS 21nm@7500 του Benelli. Δεν ξέρω πόση διαφορά θα είχε στην πράξη, έχω ανέβει αρκετά στο μικρό TRK, σίγουρα είναι πιο μικροκαμωμένο αλλά όντας 250 δεν ξέρω πως γίνεται να μην είναι έτσι. Προσωπικά η θέση (στατικά) μου φαίνεται καλή.

Πήγα και είδα τον μεγάλο αδερφό 500DS αλλά δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Εκτός από πιο άβολο από το TRK 502 μου φάνηκε και υποδεέστερο ποιοτικά.

Θα ήταν λογικό να περιμένω να το δω από κοντά αλλά ακόμα πιο λογικό μετά θα ήταν να περιμένω να γίνουν διάφορα test και reviews εντός και εκτός Ελλάδος για να σχηματίσω μια σωστή γνώμη μιας που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει απολύτως τπτ για το συγκεκριμένο μοντέλο (ουτε καν ενα διαφημιστικό βίντεο της ίδιας της Voge να το δείχνει εν κινήσει..).

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα ανυπόμονο αλλά φοβάμαι θα πάει μακρυά η βαλίτσα.

Sebastian1980
08/06/2020, 11:16
Και εγώ citycom έχω και ψάχνομαι σαν εσενα, να ξαναπαρω μοτοσυκλέτα.
Να πω την αμαρτία μου όταν έκατσα στο zontes πραγματικά η θέση-σελα του λες και φτιάχτηκε για το υψος μου, κουμπωσα αμέσως. Αλλά στο φόρουμ που μπήκα zontes club πολλά τα προβλήματα...
Τώρα για το voge 300ds δεν έχουμε δει τίποτα, απο τέστ και προβλήματα γιατί είναι πολυ φρεσκο μοντέλο. Τώρα ήρθε Ελλάδα.

haga1981
08/06/2020, 11:20
Και εγώ citycom έχω και ψάχνομαι σαν εσενα, να ξαναπαρω μοτοσυκλέτα.
Να πω την αμαρτία μου όταν έκατσα στο zontes πραγματικά η θέση-σελα του λες και φτιάχτηκε για το υψος μου, κουμπωσα αμέσως. Αλλά στο φόρουμ που μπήκα zontes club πολλά τα προβλήματα...
Τώρα για το voge 300ds δεν έχουμε δει τίποτα, απο τέστ και προβλήματα γιατί είναι πολυ φρεσκο μοντέλο. Τώρα ήρθε Ελλάδα.

Έτσι είναι. Ο φίλος παραπάνω το λέει σωστά για τις παιδικές ασθένειες των νέων μοντέλων.

Το TRK κυκλοφόρησε το 19 νομίζω και το 300DS ουσιαστικά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Αν είναι να περιμένω-ουμε 2-3 χρόνια για να "ψηθεί" κλπ ζήσε Μαη μου μετά...

TKM
08/06/2020, 11:20
Σε καινούριο με τα χρήματα που διαθέτεις, μονόδρομος είναι το Benelli TRK 502 που σκέπτεσαι ή το CF Moto 650 ή το Voge 500 DS.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι: α) μη φοβηθείς το βάρος, δεν θα κουβαλάς τη μηχανή στην πλάτη σου. Λίγη προσοχή στην αρχή και εύκολα θα συνηθίσεις, β) βάσει της δικής μου πείρας από το Benelli BN 251 που έχω, ναι, θα μπορούσα να ξαναπάρω Benelli.

Test στο Voge 500 DS έχει γίνει από το Moto και οι εντυπώσεις ήταν θετικές - επίσης θετικές εντυπώσεις έχουν όπως γράφουν και από το CF Moto 650 το οποίο αυτή τη στιγμή το έχουν για long term test.

Αν πάντως θες εντελώς μα εντελώς ήσυχο το κεφάλι σου, ζορίσου λίγο παραπάνω και πάρε μια Honda CB 500 X! Καλύτερα το μοντέλο του 2019-20, ίσως πάντως να υπάρχουν σε στοκ και σε πιο φτηνές τιμές και μοντέλα παλιότερα. Μιλάμε για μοτοσυκλέτα που θα την κρατήσεις χρόνια, όχι για κινητό τηλέφωνο - για τα παραπάνω χρήματα δηλαδή που θα δώσεις δεν θα μετανιώσεις.

jawaforever
08/06/2020, 11:23
Το 300DS δυστυχώς δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμα. Ο κυβισμός του είναι 50cc παραπάνω αλλά η ροπή είναι πολύ κοντά στο Benelli 25nm@7000 VS 21nm@7500 του Benelli. Δεν ξέρω πόση διαφορά θα είχε στην πράξη, έχω ανέβει αρκετά στο μικρό TRK, σίγουρα είναι πιο μικροκαμωμένο αλλά όντας 250 δεν ξέρω πως γίνεται να μην είναι έτσι. Προσωπικά η θέση (στατικά) μου φαίνεται καλή.

Πήγα και είδα τον μεγάλο αδερφό 500DS αλλά δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Εκτός από πιο άβολο από το TRK 502 μου φάνηκε και υποδεέστερο ποιοτικά.

Θα ήταν λογικό να περιμένω να το δω από κοντά αλλά ακόμα πιο λογικό μετά θα ήταν να περιμένω να γίνουν διάφορα test και reviews εντός και εκτός Ελλάδος για να σχηματίσω μια σωστή γνώμη μιας που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει απολύτως τπτ για το συγκεκριμένο μοντέλο (ουτε καν ενα διαφημιστικό βίντεο της ίδιας της Voge να το δείχνει εν κινήσει..).

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα ανυπόμονο αλλά φοβάμαι θα πάει μακρυά η βαλίτσα.

Πάντως το πρώτο review για το voge 500ds από το περιοδικό moto, για μένα το μόνο αξιόπιστο του χώρου, είναι αποκαλυπτικό! Αξίζει μέχρι τελευταίο σεντ τα λεφτά του και ο κινητήρας του αποδίδει πολύ καλύτερα από τον αντίστοιχο του cb500x, αυτόν δλδ που αντιγράφει. Σημαίνει ότι οι Κινέζοι (ή μήπως πρέπει να λέμε πλέον οι Ιταλοί της mv agusta???) έχουν δουλέψει πολύ αυτή τη μηχανή. Τα φρένα της επίσης είναι καταπληκτικά!
Δε χάνεις τπτ να το διαβάσεις κι εσύ.

haga1981
08/06/2020, 11:40
Πάντως το πρώτο review για το voge 500ds από το περιοδικό moto, για μένα το μόνο αξιόπιστο του χώρου, είναι αποκαλυπτικό! Αξίζει μέχρι τελευταίο σεντ τα λεφτά του και ο κινητήρας του αποδίδει πολύ καλύτερα από τον αντίστοιχο του cb500x, αυτόν δλδ που αντιγράφει. Σημαίνει ότι οι Κινέζοι (ή μήπως πρέπει να λέμε πλέον οι Ιταλοί της mv agusta???) έχουν δουλέψει πολύ αυτή τη μηχανή. Τα φρένα της επίσης είναι καταπληκτικά!
Δε χάνεις τπτ να το διαβάσεις κι εσύ.

Δεν με βλέπω να ξεμπερδεύω φέτος....:confused::confused:

:cry::cry::cry::cry:

Sebastian1980
08/06/2020, 11:51
Δεν με βλέπω να ξεμπερδεύω φέτος....:confused::confused:

:cry::cry::cry::cry:

Έτσι είναι φίλε και εγώ τρεις μήνες το σκέφτομαι τι να παρω. Ή αν θα περιμένω το 2021 για να παρω φρέσκα μοντέλα Euro 5.

jawaforever
08/06/2020, 12:52
Έχεις μνμ.

haga1981
08/06/2020, 12:55
Έτσι είναι φίλε και εγώ τρεις μήνες το σκέφτομαι τι να παρω. Ή αν θα περιμένω το 2021 για να παρω φρέσκα μοντέλα Euro 5.

Μέχρι το '21 φίλος ποιός ζεί και ποιος όχι (που είναι και επίκαιρο..)

Κάπου τόσο καιρό το ψήνω και εγώ το πράγμα, και όλο και αναθεωρώ. Δεν το παίζω δύσκολος , απλά δεν έχω σαφή εικόνα λόγω ασχετοσύνης περί τα του συμπλέκτη για να βγάλω πιο σωστό συμπέρασμα οπότε βασίζομαι στα όσα μου λένε οι εμπειρότεροι.

Το 500DS είναι πολύ ανταγωνιστικό με βασικότερα πλεονεκτήματα του (απέναντι στο Benelli) την χαμηλότερη τιμή, το αρκετά χαμηλότερο βάρος & όγκο, τα καλύτερα (και επώνυμα) φρένα, το τεράστιο όνομα απο πίσω Loncin και την (μαλλον) καλύτερη αντιπροσώπευση στην Ελλάδα (βλ. Kymco)

Χάνει σε εγγύηση (εκτός αν αλλάξει κάτι), πιθανότητα παιδικών ασθενειών, θέση οδήγησης, φινίρισμα & ποιότητα πλαστικών. Για το τελευταίο με μια επιφύλαξη γιατί το κομμάτι που είδα ήταν κάπως παρατημένο & βρώμικο.

jawaforever
08/06/2020, 13:17
Ένα 10λεπτο βίντεο σχετικά με το αν μπορεί να στρίψει το trk502. Ρε, Ιταλοί το έχουν εξελίξει, είναι δυνατόν να μη στρίβει? Ακλόνητο είναι ακόμα και κοντά στην τελική του.

https://www.youtube.com/watch?v=V2pZfTdJ0yY

haga1981
08/06/2020, 13:24
Ένα 10λεπτο βίντεο σχετικά με το αν μπορεί να στρίψει το trk502. Ρε, Ιταλοί το έχουν εξελίξει, είναι δυνατόν να μη στρίβει? Ακλόνητο είναι ακόμα και κοντά στην τελική του.

https://www.youtube.com/watch?v=V2pZfTdJ0yY

Φυσικά και στρίβει, είναι δυνατόν? 1200 κομμάτια πουλήθηκαν απέναντι/δυτικά στο διάστημα Γενάρη-Μάιο και απο όσο ξέρω οι τύποι κάτι ξέρουν απο μηχανές.

fatsas35
08/06/2020, 15:00
Πρώην κάτοχος trk 502 x..
Πανέμορφη μοτο.. Βαριά.. Μέτρια ποιότητα κατασκευής.. Δεν έχει νεύρο κ γκάζι κ δεν είναι κ η επιτομή της ευελιξίας..
Ειναι όμως πολύ άνετη.. Έχει καλά φρένα.. Είναι στιβαρή μοτο με καλή ποιότητα κύλισης..
Για ταξιδάκια φορτωμένη με ταχύτητα 110-120 είναι καλή.. Παραπάνω όχι..
Τίμια μηχανή.. Δεν είναι κακή αγορά,ειδικα για entry level..
Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα το cb500x.. Πιο ποιοτική κατασκευή πιο ελαφριά κ ευέλικτη..
Αν η voge λεγόταν benelli κ η benelli voge ποια θεωρείς ότι θα αγόραζε ο κόσμος?
Η voge είναι πιο ελαφριά με καλύτερα φρένα κ αναρτήσεις επώνυμες, πιο φθηνή, με tft οθονουλα αν δεν κάνω λάθος. Αν σου αρέσει εμφάνισιακα κοίτα την κ αυτή..

haga1981
08/06/2020, 15:19
Πρώην κάτοχος trk 502 x..
Πανέμορφη μοτο.. Βαριά.. Μέτρια ποιότητα κατασκευής.. Δεν έχει νεύρο κ γκάζι κ δεν είναι κ η επιτομή της ευελιξίας..
Ειναι όμως πολύ άνετη.. Έχει καλά φρένα.. Είναι στιβαρή μοτο με καλή ποιότητα κύλισης..
Για ταξιδάκια φορτωμένη με ταχύτητα 110-120 είναι καλή.. Παραπάνω όχι..
Τίμια μηχανή.. Δεν είναι κακή αγορά,ειδικα για entry level..
Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα το cb500x.. Πιο ποιοτική κατασκευή πιο ελαφριά κ ευέλικτη..
Αν η voge λεγόταν benelli κ η benelli voge ποια θεωρείς ότι θα αγόραζε ο κόσμος?
Η voge είναι πιο ελαφριά με καλύτερα φρένα κ αναρτήσεις επώνυμες, πιο φθηνή, με tft οθονουλα αν δεν κάνω λάθος. Αν σου αρέσει εμφάνισιακα κοίτα την κ αυτή..

Προσωπικά δεν ψάχνω καθόλου νεύρο και απο γκάζι όπως λές σταθερή ταχύτητα 110-120 για χαλαρό ταξιδάκι άντε και ενα τσακ παραπάνω για μια προσπέραση αν χρειαστεί..

Το CB500X καινούργιο απλά δεν βγαίνει, ήδη έχει τεντωθεί πολύ το πράγμα στην τιμή του TRK. To CB θα ήταν αναγκαστικά μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί και τα μτχ. δεν πωλούνται φτηνά.

Το Voge το είδα αλλά λίγο σύντομα γιατί το κατάστημα ήταν στο κλείσιμο. Δεν πατούσα τόσο καλά κάτω μιας που έχει ψηλότερη σέλα και η όλη θέση δεν ήταν τόσο άνετη όσο του TRK. Είναι όμως όντως φτηνότερη, ελαφρύτερη και με πιο επώνυμα περιφερειακά. Απλά είναι πολύ νεο μοντέλο και δεν ξέρω αν θα βγάλει τίποτα, δεν έχει τα 4 χρόνια εγγύηση του άλλου και αισθητικά δεν θα έλεγα ότι θα το προτιμούσα ανάμεσα στα δυο (αν και άσχημο δεν είναι)

fatsas35
08/06/2020, 17:47
Προσωπικά δεν ψάχνω καθόλου νεύρο και απο γκάζι όπως λές σταθερή ταχύτητα 110-120 για χαλαρό ταξιδάκι άντε και ενα τσακ παραπάνω για μια προσπέραση αν χρειαστεί..

Το CB500X καινούργιο απλά δεν βγαίνει, ήδη έχει τεντωθεί πολύ το πράγμα στην τιμή του TRK. To CB θα ήταν αναγκαστικά μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί και τα μτχ. δεν πωλούνται φτηνά.

Το Voge το είδα αλλά λίγο σύντομα γιατί το κατάστημα ήταν στο κλείσιμο. Δεν πατούσα τόσο καλά κάτω μιας που έχει ψηλότερη σέλα και η όλη θέση δεν ήταν τόσο άνετη όσο του TRK. Είναι όμως όντως φτηνότερη, ελαφρύτερη και με πιο επώνυμα περιφερειακά. Απλά είναι πολύ νεο μοντέλο και δεν ξέρω αν θα βγάλει τίποτα, δεν έχει τα 4 χρόνια εγγύηση του άλλου και αισθητικά δεν θα έλεγα ότι θα το προτιμούσα ανάμεσα στα δυο (αν και άσχημο δεν είναι)

Το cb συμφέρει γτ έχει καλή μεταπώληση όταν θα θελήσεις να το πουλήσεις χωρίς να το δώσεις κ πολύ φθηνότερα από ότι το πηρες.. Κρατάνε τιμή λόγο ποιότητας..
Εμφανισιακά σου αρέσει?
Τo trk σίγουρα είναι το πιο όμορφο.. Αφου δεν έχεις ιδιαιτερες απαιτήσεις για γκάζι είναι καλή επιλογή στα λεφτά που διαθέτεις..

dimhatz
08/06/2020, 20:25
Καλησπέρα. Γιατί δεν βάζεις στην εξίσωση και το KTM adventure 390;

πυξιδας990
09/06/2020, 08:57
Καλησπέρα. Γιατί δεν βάζεις στην εξίσωση και το KTM adventure 390;

αυτο ναι και ειναι και ελαφρουλη,το πηρε φιλος εδω κατω

το μπενελι <ξυπναει> στο μοτερ,τα παιδια στην ελλαδα το εχουν δουλεψει το θεμα και αξιοπιστα πανω απ ολα

DrBig
09/06/2020, 09:15
Καλησπέρα. Γιατί δεν βάζεις στην εξίσωση και το KTM adventure 390;

Γιατι δε θελει νευρο και θελει αξιοπιστια.

haga1981
09/06/2020, 09:55
Καλησπέρα. Γιατί δεν βάζεις στην εξίσωση και το KTM adventure 390;

Είχα την εντύπωση ότι η ΚΤΜ ήταν μια αξιόπιστη μάρκα ποιοτικώς αλλά πρόσφατα έμαθα πως δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κάτι να άλλαξε τα τελευταία χρόνια (όταν άρχισαν να είναι made in India?) αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Σχετικά με το 390 ADV δεν το έλαβα υπόψην γιατί αν και σούπερ εφοδιασμένο (cornering ABS είδα??) μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για 400άρι. Επίσης ανεξάρτητα και από αυτό, θεωρώ πως είναι στημένο περισσότερο για off-road πράγμα που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και παράλληλα δεν νομίζω να είναι τόσο καλό και άνετο σε ταξίδια με αυτήν την ζελατίνα.

πυξιδας990
09/06/2020, 09:59
Είχα την εντύπωση ότι η ΚΤΜ ήταν μια αξιόπιστη μάρκα ποιοτικώς αλλά πρόσφατα έμαθα πως δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κάτι να άλλαξε τα τελευταία χρόνια (όταν άρχισαν να είναι made in India?) αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Σχετικά με το 390 ADV δεν το έλαβα υπόψην γιατί αν και σούπερ εφοδιασμένο (cornering ABS είδα??) μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για 400άρι. Επίσης ανεξάρτητα και από αυτό, θεωρώ πως είναι στημένο περισσότερο για off-road πράγμα που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και παράλληλα δεν νομίζω να είναι τόσο καλό και άνετο σε ταξίδια με αυτήν την ζελατίνα.

πηγαινε κανε το test ride οπως και το μπενελι..και αποφασιζεις

DrBig
09/06/2020, 11:30
Είχα την εντύπωση ότι η ΚΤΜ ήταν μια αξιόπιστη μάρκα ποιοτικώς αλλά πρόσφατα έμαθα πως δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κάτι να άλλαξε τα τελευταία χρόνια (όταν άρχισαν να είναι made in India?) αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Σχετικά με το 390 ADV δεν το έλαβα υπόψην γιατί αν και σούπερ εφοδιασμένο (cornering ABS είδα??) μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για 400άρι. Επίσης ανεξάρτητα και από αυτό, θεωρώ πως είναι στημένο περισσότερο για off-road πράγμα που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και παράλληλα δεν νομίζω να είναι τόσο καλό και άνετο σε ταξίδια με αυτήν την ζελατίνα.

Η τιμη του 390 ειναι πολυ καλη, η καλλιτερη στην κατηγορια <500κεκ. Επισης οδηγικα πρεπει να ειναι πολυ καλο. Η ζελατινα για ταξιδια ειναι το λιγοτερο, την αλλαζεις. Απλα δε θα εχεις την ανεμελια που θα εχεις με ενα trk η cb500 η versys 300 καθως θα ανεβαινουν τα χιλιομετρα.

giorgosb
09/06/2020, 11:37
Να πούμε εδώ πως, μόλις πριν λίγες μέρες, η αντιπροσωπεία της Benelli ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση στα 4 χρόνια!!!!

Ναι, αλλά με αυτό τον όρο: "4 χρόνια εγγύηση ή 40.000km. Δύο (2) χρόνια εγγύηση κατασκευαστή και επιπλέον δύο (2) χρόνια δωρεάν επέκταση εγγύησης (ή 20.000km)." https://www.benelli-moto.gr/benelli-forever/

Για κάποιον που χρησιμοποιεί το μηχανάκι κάθε μέρα, δεν την λες και τρελή προσφορά..


Άσχετα από την εμφάνιση, με Cornering ABS και WP ρυθμιζόμενες αναρτήσεις εμπρός & πίσω στα 6.500 ευρώ, το 390 είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση στην κατηγορία.

haga1981
09/06/2020, 15:21
Η τιμη του 390 ειναι πολυ καλη, η καλλιτερη στην κατηγορια <500κεκ. Επισης οδηγικα πρεπει να ειναι πολυ καλο. Η ζελατινα για ταξιδια ειναι το λιγοτερο, την αλλαζεις. Απλα δε θα εχεις την ανεμελια που θα εχεις με ενα trk η cb500 η versys 300 καθως θα ανεβαινουν τα χιλιομετρα.

Για το 390 και στην περίπτωση μου, και αν ισχύουν τα 855 mm ύψος σέλας που είδα κάπου είναι no go..:nono:

Και να ήθελα δηλαδή..

Parking
09/06/2020, 16:14
Το benelli δεν ειναι ολοκληρωμενο μηχανακι?
44 αλογα δεν αρκουν για αξιοπρεπη τουρισμο?

Στην Ελλάδα έχει χαθεί η μπάλα με τους ορισμούς
Αν λοιπόν με τη λέξη τουρισμός εννοείς αυτό που εννοούν οι πιο πολλοί στον πλανήτη γη
δηλαδή
-μοτοτουρισμό
-2 άτομα
-αποσκευές
-πολλές μέρες στο μηχανάκι
-εθνικές ωδή με όρια που τηρούνται
κλπ κλπ κλπ
Η απάντηση είναι, ίσως με κάποιες παραχωρήσεις.

Αν ως τουριζμό εννοείς αυτό που εννοούν οι πιο πολλοί στην Ελλάδα

καφέ στον Αγ Κωνσταντίνο (Φθιώτιδας) Τετάρτη απόγεμα...
-Δεν νομίζω δόκτορα

Sebastian1980
09/06/2020, 20:14
Για το 390 και στην περίπτωση μου, και αν ισχύουν τα 855 mm ύψος σέλας που είδα κάπου είναι no go..:nono:

Και να ήθελα δηλαδή..

Σε αυτό κανεις λάθος.
Και εγώ το ίδιο νόμιζα, αλλά μετά την παρουσίαση του μοντέλου από τον γνωστό σε όλους anton στο YouTube άλλαξα γνώμη.
Ο Αντώνης που καβαλάει το 390 είναι 1.73 και πατάει και τα δυο ποδια λίγο. Εμείς με 1.77 είμαστε σε καλύτερη μοίρα.
Το ktm 390 μπορεί να έχει την σέλα όπως σωστά έγραψες στα 855mm αλλά αυτή μπροστά είναι στενή και πατάνε πιο εύκολα τα πόδια.

haga1981
09/06/2020, 20:53
Σε αυτό κανεις λάθος.
Και εγώ το ίδιο νόμιζα, αλλά μετά την παρουσίαση του μοντέλου από τον γνωστό σε όλους anton στο YouTube άλλαξα γνώμη.
Ο Αντώνης που καβαλάει το 390 είναι 1.73 και πατάει και τα δυο ποδια λίγο. Εμείς με 1.77 είμαστε σε καλύτερη μοίρα.
Το ktm 390 μπορεί να έχει την σέλα όπως σωστά έγραψες στα 855mm αλλά αυτή μπροστά είναι στενή και πατάνε πιο εύκολα τα πόδια.

Δεν ξέρω, το έχω δεί από κοντά αλλά δεν δοκίμασα να ανέβω. Αυτό που ξέρω είναι πως έχω ανέβει στο Versys 300 με σέλα 845mm που είναι επίσης στενή και πάταγα πολύ οριακά.

Sebastian1980
09/06/2020, 21:43
Το motard που είχα παλιά είχε σέλα στα 880mm και παταγα κάτω μια χαρά.
Είχε στενή σέλα και οι αναρτήσεις του συμπιεζονταν παρα πολυ όταν καθόσουν πάνω.
Κάτι τέτοιο πιστεύω πρέπει να ισχύει και για το ktm 390 adventure.

haga1981
09/06/2020, 21:46
Το motard που είχα παλιά είχε σέλα στα 880mm και παταγα κάτω μια χαρά.
Είχε στενή σέλα και οι αναρτήσεις του συμπιεζονταν παρα πολυ όταν καθόσουν πάνω.
Κάτι τέτοιο πιστεύω πρέπει να ισχύει και για το ktm 390 adventure.

Δες το αν δεν βαρίεσαι, ακριβώς στο 10:35

https://www.youtube.com/watch?v=If6b2rK-Jew

Έτσι απλά για την κουβέντα.

alexandrosgs
09/06/2020, 22:03
Είναι δυνατόν να γίνεται σύγκριση ανάμεσα στο μπενελι 500, το 650gs και το 390.
Το τελευταίο είναι ένα ακριβό παπί που πάει και βόλτα στο απέναντι βουνό.
Παραπέρα δεν.
Σαν 125 είναι αν το δεις από κοντά. Τα άλλα είναι κανονικές μηχανές.

doctoras
09/06/2020, 22:34
Το 500DS είναι πολύ ανταγωνιστικό με βασικότερα πλεονεκτήματα του (απέναντι στο Benelli) την χαμηλότερη τιμή, το αρκετά χαμηλότερο βάρος & όγκο, τα καλύτερα (και επώνυμα) φρένα, το τεράστιο όνομα απο πίσω Loncin και την (μαλλον) καλύτερη αντιπροσώπευση στην Ελλάδα (βλ. Kymco)
.

Διαβαζω πολλοι αναφέρατε το voge ως κελεπούρι, διάβασα το τευχος μοτο ιουνιου το βαρος του λεει ειναι 217 γεματο
Δεν το με λες "αρκετα πιο ελαφρυ" απο το trk502..τι διαφορα εχουν 10κιλα..?
Μα και φαίνεται το πραμα και αυτο κοψια trk ειναι δηλαδη εχει το μπουγιο του,ανεστραμενα,μεταλλα, μπολικα πλαστικα, λογικο το αποτελεσμα

Το cb500x που η χοντα δε τσιγκουνευτικε το μέταλλο ειναι 198 γεματο φυσικα δεν ειναι σημείο αναφορας απλως εδω φαινεται οτι η τεχνογνωσία κανει τη διαφορά(συγκριτικά)

haga1981
10/06/2020, 09:31
Διαβαζω πολλοι αναφέρατε το voge ως κελεπούρι, διάβασα το τευχος μοτο ιουνιου το βαρος του λεει ειναι 217 γεματο
Δεν το με λες "αρκετα πιο ελαφρυ" απο το trk502..τι διαφορα εχουν 10κιλα..?
Μα και φαίνεται το πραμα και αυτο κοψια trk ειναι δηλαδη εχει το μπουγιο του,ανεστραμενα,μεταλλα, μπολικα πλαστικα, λογικο το αποτελεσμα

Το cb500x που η χοντα δε τσιγκουνευτικε το μέταλλο ειναι 198 γεματο φυσικα δεν ειναι σημείο αναφορας απλως εδω φαινεται οτι η τεχνογνωσία κανει τη διαφορά(συγκριτικά)

Η διαφορά στα κιλά είναι 16 με το TRK. Στην πράξη δεν έχω την εμπειρία να πω αν θα έχει διαφορά, στον δρόμο υποθέτω καθόλου σε στατική μετακίνηση όμως ίσως να έχει.

Πάντως συμφωνώ και εγώ στο ότι τα κιλά αυτά είναι υπερβολικά για 500άρες μηχανές.

Parking
10/06/2020, 10:31
Με 4,5 κασέρι τη σήμερον ημέρα....
Χτυπάς μέχρι και στριτόνι 1000 που γ... και δέρνει

Αν μιλάς για οικογένεια όμως δεν ξέρω πολλά παίζουν ρόλο

haga1981
10/06/2020, 10:32
Με 4,5 κασέρι τη σήμερον ημέρα....
Χτυπάς μέχρι και στριτόνι 1000 που γ... και δέρνει

Και στην περίπτωση μου μένουν ρέστα και για την κηδεία...μη σου πω και το μνημόσυνο μετά...:lol::lol::lol::D:D

Μήπως να χτυπήσω ένα Voge 300AC που προσωπικά το θεωρώ κουκλί και θα πατάω κάτω για πλάκα να μάθω συμπλέκτη κλπ και μετά βλέπουμε...?

Απλά με αυτό ξεχνάω τελείως το να βγώ εκτός.

ptc
10/06/2020, 10:56
Σε βλέπω να βασανίζεσαι ρε φίλε τόσες μέρες και νομίζω πως το έχεις πάρει πολύ στραβά το θέμα. Αν κρίνω απ' το username είσαι μεγάλος άνθρωπος. Κάποια εμπειρία με δίκυκλο την έχεις ήδη (οι ταχύτητες δεν είναι και τίποτα το φοβερό). Νομίζω πως η επιφυλακτική φύση του χαρακτήρα σου έχει δέσει με το γεγονός ότι θες να πάρεις καινούρια μηχανή και έχουν δημιουργήσει την τέλεια καταιγίδα. Ό,τι κι αν πάρεις στη χειρότερη περίπτωση να μη σου ταιριάξει τόσο και να την δώσεις λίγο νωρίτερα απ' ό,τι υπολόγιζες. Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος. Πίστεψε με και αναβάτες με μεγάλη εμπειρία έχουν κάνει λάθος αγορές στη ζωή τους. Αν πάλι είσαι τόσο ζορισμενος οικονομικά που δε σε παίρνει για λάθη μήπως να ξεκινούσες με ένα μτχ να πάρεις λίγο τον αέρα, να δεις τι σου αρέσει, να μπορείς μετά να κάνεις και ένα test ride που θα έχει νόημα; Εγώ για πρώτη μηχανή είχα πάρει ένα Honda dominator με 1200€. Εντελώς λάθος μηχανή για τα γούστα μου τελικά, αλλά πολύ καλή επιλογή πρακτικά. Έμαθα τα βασικά, την έριξα δύο φορές στατικά, πάτησα λίγο στα πόδια μου και μετά από έξι μήνες την πούλησα όσο την πήρα. Κόστος για μένα ένα ζευγάρι λάστιχα που χρειάστηκε να βάλω. Όσο θα πλήρωνα δλδ για να νοικιάσω μια μηχανή για δύο-τρεις μέρες.

Πήγαινε πάρε ένα cbf250 με ενάμιση χιλιάρικο, κράτα το μέχρι να νιώσεις άνετα και όταν θες το δίνεις στον έμπορο που θα σου πουλήσει το καινούριο. Θα χάσεις και 2-3 εκατοστάρικα, big deal.

panavour
10/06/2020, 13:31
φιλε χακγα1981 κανε οτι σου λεει ο πιτσας ο απο πανω,αμα δε, βρεις και κανα καβλασακι ΕΡ-5 με τα διπλασια κυβικα απ το cbf 250 με κανα χιλιαρικο,ισως μετα δεν το πουλησεις και το κρατησεις.:wave2:

haga1981
10/06/2020, 14:02
φιλε χακγα1981 κανε οτι σου λεει ο πιτσας ο απο πανω,αμα δε, βρεις και κανα καβλασακι ΕΡ-5 με τα διπλασια κυβικα απ το cbf 250 με κανα χιλιαρικο,ισως μετα δεν το πουλησεις και το κρατησεις.:wave2:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και τον χρόνο σας. Η λογική της αγοράς ενός μτχ. για την περίπτωση μου είναι πολύ σωστή αλλά δεν ξέρω αν είναι για μένα και εξηγούμαι:


Δεν μου αρέσει η ιδέα να ρισκάρω την "παντρειά" ενός μοντέλου 15 ετίας. Το αν θα το δώσω μετά, ποιός θα το πάρει ιδιώτης/έμπορος αν το πάρει και πόσο θα το πάρει είναι όλα εικασίες και οι καιροί είναι και δύσκολοι...
Δεν θέλω με την αγορά ελαστικών, ενός σέρβις και μιας ζημιάς πχ. να βρεθώ να έχω δώσει 2,000 όταν με 700 παραπάνω παίρνεις κάτι καινούργιο
Ένα από τα πολλά ελαττώματα μου είναι και πως ξενερώνω και βαριέμαι εύκολα
Σε συνέχεια του πάνω, την μηχανή αυτή θα πρέπει να την γουστάρω, δεν θα είναι καθημερινό εργαλείο μετακίνησης όπως είναι το GTS
Θέλω ABS, στο GTS που έχω με έχει σώσει σε κανα δυο περιπτώσεις οπότε απλά θέλω να υπάρχει
Δόξα το Θεο ένα budget μαζεύτηκε για το κέφι μου αυτό οπότε δεν θέλω να πάρω ένα (εν δυνάμει "σαπάκι") με 100.000 χλμ (ενδεχομένως) όπως όλα αυτά τα παλιά τύπου CBF που δεν γουστάρω για να κάνω οικονομία

contes di Zante
11/06/2020, 07:44
Αφού είσαι τύπος που ξενερώνει και βαριέται εύκολα τότε κοίτα μτχ όπως σου λένε παραπάνω....και όταν το βαρεθείς σε 1-2-3 χρόνια το πουλάς και δοκιμάζεις κάτι άλλο. Σϊγουρα η χασούρα θα είναι πολύ μικρότερη από την αγορά καινούριου που θα το βαρεθείς και θα θέλεις να το δώσεις γρήγορα. Προσωπικά, είναι φανατικός των ευκαιριών 1-3 ετών

haga1981
11/06/2020, 07:53
Αφού είσαι τύπος που ξενερώνει και βαριέται εύκολα τότε κοίτα μτχ όπως σου λένε παραπάνω....και όταν το βαρεθείς σε 1-2-3 χρόνια το πουλάς και δοκιμάζεις κάτι άλλο. Σϊγουρα η χασούρα θα είναι πολύ μικρότερη από την αγορά καινούριου που θα το βαρεθείς και θα θέλεις να το δώσεις γρήγορα. Προσωπικά, είναι φανατικός των ευκαιριών 1-3 ετών

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την άποψη σου, πες μου λοιπόν όμως και εσύ ή όποιος άλλος θέλει μοντέλα μτχ. μηχανών που να πληρούν τα παρακάτω:


Ηλικία 1-3 έτη όπως λες
Κατηγορία ADV
Να έχει ABS, με αυτή την ηλικία θα έχει αλλά το αναφέρω
Κατάλληλη για αρχάριο (γκάζι, νεύρο, όγκος, βάρος)
Οικονομικό στην χρήση και συντήρηση του
Να έχει καλύτερο VFM από ένα TRK 251 που είναι στα 3,700 (όλα μέσα) και 4 χρόνια εγγύηση


Ειλικρινά εγώ το έχω ψάξει και δεν βρίσκω κάτι

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/06/2020, 08:46
https://www.car.gr/21788712-zongshen-rx3
Απλά το βάζω εδώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/06/2020, 08:47
Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την άποψη σου, πες μου λοιπόν όμως και εσύ ή όποιος άλλος θέλει μοντέλα μτχ. μηχανών που να πληρούν τα παρακάτω:


Ηλικία 1-3 έτη όπως λες
Κατηγορία ADV
Να έχει ABS, με αυτή την ηλικία θα έχει αλλά το αναφέρω
Κατάλληλη για αρχάριο (γκάζι, νεύρο, όγκος, βάρος)
Οικονομικό στην χρήση και συντήρηση του
Να έχει καλύτερο VFM από ένα TRK 251 που είναι στα 3,700 (όλα μέσα) και 4 χρόνια εγγύηση


Ειλικρινά εγώ το έχω ψάξει και δεν βρίσκω κάτι

https://www.car.gr/21788712-zongshen-rx3

haga1981
11/06/2020, 08:54
https://www.car.gr/21788712-zongshen-rx3

Το είχα δεί αυτό ψάχνοντας αλλά συγγνώμη (παραβλέποντας πως έχει μόνο στην Θεσσαλονίκη) πως ακριβώς είναι αυτό καλύτερο από το Benelli?

Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

Panos76
11/06/2020, 08:54
https://www.car.gr/26611332-honda-cb-500-cb500x-abs

η διαφορά στα χρήματα θα ισορροπίσει από την αξιοπιστία.

haga1981
11/06/2020, 09:04
https://www.car.gr/26611332-honda-cb-500-cb500x-abs

η διαφορά στα χρήματα θα ισορροπίσει από την αξιοπιστία.

Η διαφορά στα χρήματα με ένα ζευγάρι λάστιχα που σίγουρα θα θέλει θα ξεπεράσει τις 2,000. Αυτή τη στιγμή δεν προτίθεμαι να διαθέσω τόσα.

contes di Zante
11/06/2020, 09:08
Όλα όσα έχουν αναφερθεί καλά είναι, θεωρώ ότι η κάθε μηχανή έχει το κοινό της όπως και ο κάθε αναβάτης βρίσκει αυτό που του ταιριάζει. Απλά σου σχολιάζω το ελάττωμά σου, όπως το αναφέρεις, ότι βαριέσαι εύκολα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία σου σε συμπλέκτη και γενικά σε οδήγηση διαφορετικών μοτοσυκλετών σου ανεβάζει την πιθανότητα μιας αγοράς που είτε δε θα σου κουμπώσει, είτε αποκτώντας εμπειρία σε 1-2 χρόνια θα ζητάς το κάτι παραπάνω....σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Για αυτό και προτείνω την αγορά μιας καλής μτχ

Πάμε στα μοντέλα λοιπόν: Ξεκινώντας από το TRK251, που βρίσκω πανέμορφο υπάρχει στο car μοντέλο ενός έτους, άρα εντός εγγύησης, στα 3200€. Αν το συγκρίνεις με μοντέλο προσφοράς (?) στα 3800€ τότε έχουμε μια μείωση 15%...θεωρώ ως τιμές αγοράς 3250€ και 3850€ λόγω μεταβίβασης. Αν το συγκρίνεις με τιμή τιμοκαταλόγου τότε μιλάμε για τιμή 4000€+ άρα η διαφορά είναι 20%. Για μένα τον 1ο χρόνο ένα όχημα χάνει τουλάχιστον ένα 15% και από τον 2ο και μετά ένα 10% στην τιμή του προηγούμενου έτους.
Στο TRK502 είναι λίγο διαφορετική η άποψή μου γιατί το μοντέλο '19 είναι σε προφορά 5990€ άρα πες 6100€ με τα έξοδα μεταβίβασης. Επίσης υπάρχουν μοντέλα ενός έτους με τιμές 5250€-5500€ άρα η διαφορά είναι μικρότερη του 15%. Γενικά τα μοντέλα σε προσφορά είναι πάντα συμφέρουσες αγορές γιατί όταν πας να τα πουλήσεις μετά απο χρόνια έχεις λιγότερη χασούρα.
Εγώ λοιπόν θα κοίταζα το μτχ 251 σε μηχανικό μου και θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. Θα μάθαινα καλά με συμπλέκτη με ένα ελαφρύ μηχανάκι και άν το βαριόμουν θα το σκότωνα σε τιμή για να φύγει άμεσα. Θα κέρδιζα σε εμπειρία και προπαντώς σε αυτοπεποίθηση και θα έχανα σίγουρα λιγότερα από το να αγοραζα κάτι κούτα το οποίο θα το έδινα σε 1-2 χρόνια

haga1981
11/06/2020, 09:23
Όλα όσα έχουν αναφερθεί καλά είναι, θεωρώ ότι η κάθε μηχανή έχει το κοινό της όπως και ο κάθε αναβάτης βρίσκει αυτό που του ταιριάζει. Απλά σου σχολιάζω το ελάττωμά σου, όπως το αναφέρεις, ότι βαριέσαι εύκολα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία σου σε συμπλέκτη και γενικά σε οδήγηση διαφορετικών μοτοσυκλετών σου ανεβάζει την πιθανότητα μιας αγοράς που είτε δε θα σου κουμπώσει, είτε αποκτώντας εμπειρία σε 1-2 χρόνια θα ζητάς το κάτι παραπάνω....σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Για αυτό και προτείνω την αγορά μιας καλής μτχ

Πάμε στα μοντέλα λοιπόν: Ξεκινώντας από το TRK251, που βρίσκω πανέμορφο υπάρχει στο car μοντέλο ενός έτους, άρα εντός εγγύησης, στα 3200€. Αν το συγκρίνεις με μοντέλο προσφοράς (?) στα 3800€ τότε έχουμε μια μείωση 15%...θεωρώ ως τιμές αγοράς 3250€ και 3850€ λόγω μεταβίβασης. Αν το συγκρίνεις με τιμή τιμοκαταλόγου τότε μιλάμε για τιμή 4000€+ άρα η διαφορά είναι 20%. Για μένα τον 1ο χρόνο ένα όχημα χάνει τουλάχιστον ένα 15% και από τον 2ο και μετά ένα 10% στην τιμή του προηγούμενου έτους.
Στο TRK502 είναι λίγο διαφορετική η άποψή μου γιατί το μοντέλο '19 είναι σε προφορά 5990€ άρα πες 6100€ με τα έξοδα μεταβίβασης. Επίσης υπάρχουν μοντέλα ενός έτους με τιμές 5250€-5500€ άρα η διαφορά είναι μικρότερη του 15%. Γενικά τα μοντέλα σε προσφορά είναι πάντα συμφέρουσες αγορές γιατί όταν πας να τα πουλήσεις μετά απο χρόνια έχεις λιγότερη χασούρα.
Εγώ λοιπόν θα κοίταζα το μτχ 251 σε μηχανικό μου και θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. Θα μάθαινα καλά με συμπλέκτη με ένα ελαφρύ μηχανάκι και άν το βαριόμουν θα το σκότωνα σε τιμή για να φύγει άμεσα. Θα κέρδιζα σε εμπειρία και προπαντώς σε αυτοπεποίθηση και θα έχανα σίγουρα λιγότερα από το να αγοραζα κάτι κούτα το οποίο θα το έδινα σε 1-2 χρόνια

Φίλε μου πολύ ωραία τα λές και συμφωνούμε, απλά στην περίπτωση του 251, η τελική τιμή κούτα με όλα μέσα είναι 3,700 άρα η διαφορά είναι στην ουσία 450 Ευρώ (χωρίς το έξοδο του μηχανικού που θα δεί το μτχ.)

Άρα για μένα, ανεξάρτητα απο πόσο είναι % η διαφορά, για 450 Ευρώ προτιμώ να πάρω ένα καινούργιο που θα έχει 0 χλμ, θα μυρίζει καινουργίλα, δεν θα θέλει λάστιχα σε ένα 6-μηνο, θα έχει μπροστά του 4 full χρονάκια εγγύηση και θα είναι και κόκκινο που γουστάρω..

contes di Zante
11/06/2020, 09:27
Έχεις ρωτήσει αντιπροσωπεία για ΤΕΛΙΚΗ τιμή και είναι 3700€? Τότε δεν το συζητάμε....καλορίζικο!!!

haga1981
11/06/2020, 09:28
Έχεις ρωτήσει αντιπροσωπεία για ΤΕΛΙΚΗ τιμή και είναι 3700€? Τότε δεν το συζητάμε....καλορίζικο!!!

:beer:

panavour
11/06/2020, 09:36
:ufo::ufo:

αντε προχωρα επιτελους να προλαβεις το καλοκαιρι γιατι παραμονευει o ΤΣΙΟΡΔΑΣ μεσα στο ufo.

TKM
11/06/2020, 09:42
haga1981, ψειρίζεις τη μαϊμού και στο τέλος δεν θα αγοράσεις καμιά μοτοσυκλέτα!

Μην κάνεις κάνα αστείο και πάρεις Zongshen! Χίλιες φορές Benelli.

Ρίξε μια ματιά στο Zontes T310. Πολλοί το κορόιδευαν... όμως έχω ρωτήσει τουλάχιστον πέντε κατόχους Zontes στο δρόμο για τις εντυπώσεις τους και όλοι μου έχουν πει ότι είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν τους έχει βγάλει τίποτα. Δεν είναι τυχαία η επιτυχία του στην αγορά. 4.495 κοστίζει καινούριο και νομίζω ότι είναι πιο δυνατό από το TRK 251. Τώρα μάλιστα έχει βγει η δεύτερη γενιά, όπου θα έχουν σίγουρα θεραπευθεί κάποιες παιδικές ασθένειες.

Επίσης αν και έχω καλή γνώμη για τη Benelli, αυτό το TRK 251 δε μου αρέσει τόσο διότι το θεωρώ... υπερβολικά μικροκαμωμένο, θα έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς 125 κι όχι 250.

Τέλος... "αν ήμουν εγώ", που μου αρέσουν οι γυμνές μοτοσυκλέτες, θα πήγαινα και θα έπαιρνα με κλειστά μάτια τη Yamaha MT 03 στα 5.190 ευρώ. Ή και την καινούρια Benelli 302 S στα 4.700 ευρώ - είναι οι δυο πιο συμφέρουσες αγορές στην κατηγορία αυτή τη στιγμή, ειδικά η Yamaha είναι ευκαιρία.

haga1981
11/06/2020, 09:42
:ufo::ufo:

αντε προχωρα επιτελους να προλαβεις το καλοκαιρι γιατι παραμονευει o ΤΣΙΟΡΔΑΣ μεσα στο ufo.

:panic:

Τρέχουμε λέμε!

haga1981
11/06/2020, 09:54
haga1981, ψειρίζεις τη μαϊμού και στο τέλος δεν θα αγοράσεις καμιά μοτοσυκλέτα!

Μην κάνεις κάνα αστείο και πάρεις Zongshen! Χίλιες φορές Benelli.

Ρίξε μια ματιά στο Zontes T310. Πολλοί το κορόιδευαν... όμως έχω ρωτήσει τουλάχιστον πέντε κατόχους Zontes στο δρόμο για τις εντυπώσεις τους και όλοι μου έχουν πει ότι είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν τους έχει βγάλει τίποτα. Δεν είναι τυχαία η επιτυχία του στην αγορά. 4.495 κοστίζει καινούριο και νομίζω ότι είναι πιο δυνατό από το TRK 251. Τώρα μάλιστα έχει βγει η δεύτερη γενιά, όπου θα έχουν σίγουρα θεραπευθεί κάποιες παιδικές ασθένειες.

Επίσης αν και έχω καλή γνώμη για τη Benelli, αυτό το TRK 251 δε μου αρέσει τόσο διότι το θεωρώ... υπερβολικά μικροκαμωμένο, θα έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς 125 κι όχι 250.

Τέλος... "αν ήμουν εγώ", που μου αρέσουν οι γυμνές μοτοσυκλέτες, θα πήγαινα και θα έπαιρνα με κλειστά μάτια τη Yamaha MT 03 στα 5.190 ευρώ. Ή και την καινούρια Benelli 302 S στα 4.700 ευρώ - είναι οι δυο πιο συμφέρουσες αγορές στην κατηγορία αυτή τη στιγμή, ειδικά η Yamaha είναι ευκαιρία.

Φίλε μου το Τ310 είναι το πρώτο που είδα. Δεν ξέρω σε τι φάση είναι η τρέχουσα γενιά αλλά έχοντας διαβάσει ιστορίες διάφορες στο αντίστοιχο forum δεν θα το το προτιμούσα. Δεν θα πηγαίνω κάθε φορά στο βενζινάδικο με αναμμένο το λαμπάκι φοβούμενος αν εκείνη η φορά θα είναι η φορά που το ηλεκτρικά ανοιγόμενο καπάκι της τάπας δεν θα ανοίξει και θα μείνω εκει...

Ναι, το TRK είναι λίγο μικροκαμωμένο, κακά τα ψέματα. Είναι ίσως το μόνο πράγμα που με χαλάει αλλά δεν μπορώ να τα θέλω όλα, άλλωστε είναι 250cc. Εγώ είμαι 1,77 και 78 κιλά άρα δεν με λές θηρίο και έχοντας ανέβει πάνω δεν μου έδινε τόσο αίσθηση μικρού. Μπορεί βέβαια όντως μελλοντικά να αλλάξει αυτό αλλά είπαμε, είναι πρώτη μηχανή κλπ. μετά βλέπουμε.

Οι γυμνές είναι ωραίες μηχανές, αλλά θέλω κάτι και λίγο ταξιδιάρικο για δοκιμή να δω αν την παλεύω και μου αρέσει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/06/2020, 09:58
Το είχα δεί αυτό ψάχνοντας αλλά συγγνώμη (παραβλέποντας πως έχει μόνο στην Θεσσαλονίκη) πως ακριβώς είναι αυτό καλύτερο από το Benelli?

Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

Δεν έχει κυκλοφορήσει όποτε δε μπορώ να ξέρω άν είναι καλύτερο (που δε το νομίζω)απλά το έβαλα να υπάρχει.

TKM
11/06/2020, 10:05
Ναι, το TRK είναι λίγο μικροκαμωμένο, κακά τα ψέματα. Είναι ίσως το μόνο πράγμα που με χαλάει αλλά δεν μπορώ να τα θέλω όλα, άλλωστε είναι 250cc. Εγώ είμαι 1,77 και 78 κιλά άρα δεν με λές θηρίο και έχοντας ανέβει πάνω δεν μου έδινε τόσο αίσθηση μικρού. Μπορεί βέβαια όντως μελλοντικά να αλλάξει αυτό αλλά είπαμε, είναι πρώτη μηχανή κλπ. μετά βλέπουμε.

Οι γυμνές είναι ωραίες μηχανές, αλλά θέλω κάτι και λίγο ταξιδιάρικο για δοκιμή να δω αν την παλεύω και μου αρέσει.

Αν σου αρέσει λοιπόν, πάρτο!

ΟΜΩΣ...

... δεν το λες και "ταξιδιάρικο" με αυτά τα κυβικά και την ιπποδύναμη.

Επίσης, ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες είναι ταξιδιάρικες αρκεί να βάλεις μια σχάρα, ακόμα και χωρίς μπαγκαζιέρα, μια ζελατίνα μπροστά (που κι αυτή δεν είναι τόσο απαραίτητη) και να έχεις ένα καλό μπουφάν μηχανής κι ένα καλό κράνος. Και ίσως και να προσθέσεις λίγο υλικό στη σέλα αν είναι πολύ "κούτσουρο". Από κει και πέρα όσο περισσότερα άλογα έχει, τόσο καλύτερο ταξίδι κάνει.

haga1981
11/06/2020, 10:12
Αν σου αρέσει λοιπόν, πάρτο!

ΟΜΩΣ...

... δεν το λες και "ταξιδιάρικο" με αυτά τα κυβικά και την ιπποδύναμη.

Επίσης, ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες είναι ταξιδιάρικες αρκεί να βάλεις μια σχάρα, ακόμα και χωρίς μπαγκαζιέρα, μια ζελατίνα μπροστά (που κι αυτή δεν είναι τόσο απαραίτητη) και να έχεις ένα καλό μπουφάν μηχανής κι ένα καλό κράνος. Και ίσως και να προσθέσεις λίγο υλικό στη σέλα αν είναι πολύ "κούτσουρο". Από κει και πέρα όσο περισσότερα άλογα έχει, τόσο καλύτερο ταξίδι κάνει.

Συμφωνώ με +1000 στο τελευταίο αλλά λέμε τώρα...

Ναι, δεν είναι touring machine αλλά σε όλα τα test που είδα λένε όλοι πως πχ 110χλμ τα κρατάει για ώρα απροβλημάτιστα. Αν προσθέσεις και 17 λίτρα ντεπόζιτο, μια αξιοπρεπής με βάση τα test ζελατίνα και μια καλή κατανάλωση δεν είναι και άσχημα.

Θα δούμε.. είπαμε πρώτη μηχανή, μετά R1250GS Adventure ultra plus!

panavour
11/06/2020, 10:43
Η εννοια ταξιδιαρικο ειναι σχετικη, και οι ταχυτητες πανω απο 110-120 εχουν εννοια μονο σε εθνικες,στο υπολοιπο δικτυο το προαναφερθεν οριο καλυπτει τις πλειστες των περιπτωσεων.Αρα και με ενα 250 ταξιδευεις ανετα σε επαρχιακο δικτυο.Βεβαια τα περισσοτερα κυβικα δινουν ανεση ,αλλα δεν ειναι και απολυτως καθοριστικος παραγων για να ταξιδευσεις.

TKM
11/06/2020, 15:04
Εγώ πάντως επιμένω.

Εφόσον, όπως γράφεις στο αρχικό σου μήνυμα, θα κρατήσεις το 300άρι σκούτερ που έχεις για καθημερινή μετακίνηση (αλήθεια, τι μάρκα είναι; )...

... ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να ξοδευτείς για να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα που ουσιαστικά... την ίδια δουλειά με αυτό το σκούτερ κάνει, απλώς την κάνει με διαφορετικό τρόπο.

Πάρε μια μεγαλύτερη, να καταλάβεις τη διαφορά και να είναι πραγματικά πιο κατάλληλη για εκδρομές.

haga1981
11/06/2020, 15:30
Εγώ πάντως επιμένω.

Εφόσον, όπως γράφεις στο αρχικό σου μήνυμα, θα κρατήσεις το 300άρι σκούτερ που έχεις για καθημερινή μετακίνηση (αλήθεια, τι μάρκα είναι; )...

... ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να ξοδευτείς για να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα που ουσιαστικά... την ίδια δουλειά με αυτό το σκούτερ κάνει, απλώς την κάνει με διαφορετικό τρόπο.

Πάρε μια μεγαλύτερη, να καταλάβεις τη διαφορά και να είναι πραγματικά πιο κατάλληλη για εκδρομές.

Το σκούτερ είναι το Sym GTS300i F4 με ABS. Καταλαβαίνω τι λές και δεν θα με χάλαγε να πάρω μια μεγαλύτερη αλλά για να σου απαντήσω με 2 φράσεις:


Μεγαλύτερη σε καινούργια δεν υπάρχει στα χρήματα αυτά. Το μεγάλο TRK 502 στα 6000 είναι ακατάλληλο λόγω βάρους και όγκου για αρχάριο και στην τιμή αυτή το πράγμα ζορίζει αρκετά.
Μεγαλύτερη σε μεταχειρισμένη στα χρήματα αυτά είναι 7 ετών η νεότερη με ότι αυτό σημαίνει όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο

Nitse3
11/06/2020, 16:16
Κάτι τέτοιο που έχει και ABS;;
https://www.car.gr/29228611-yamaha-xj-diversion-diversion-600-abs

jawaforever
11/06/2020, 18:57
Το σκούτερ είναι το Sym GTS300i F4 με ABS. Καταλαβαίνω τι λές και δεν θα με χάλαγε να πάρω μια μεγαλύτερη αλλά για να σου απαντήσω με 2 φράσεις:


Μεγαλύτερη σε καινούργια δεν υπάρχει στα χρήματα αυτά. Το μεγάλο TRK 502 στα 6000 είναι ακατάλληλο λόγω βάρους και όγκου για αρχάριο και στην τιμή αυτή το πράγμα ζορίζει αρκετά.
Μεγαλύτερη σε μεταχειρισμένη στα χρήματα αυτά είναι 7 ετών η νεότερη με ότι αυτό σημαίνει όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο


Αν θες τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα, δεν έχει λογική, να πληρώσεις κοντά 4.000€, για να πάρεις κάτι που έχει λιγότερα κυβικά από αυτό που έχεις ήδη και που στην τελική κάνει τη δουλειά που θέλεις να κάνεις, χειρότερα από αυτό που έχεις ήδη.

Η λύση, πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να ξεκινήσεις ψάξιμο για μεταχειρισμένο με τα εξής κριτήρια.
Να έχει abs.
Να είναι πάνω από 500 κυβικά,. 2κ ή 4κ δεν έχει σημασία.
Να είναι μοντέλο από 2010 και πάνω.
Να κοστίζει μάξιμουμ 3.000€.
Ακόμα καλύτερα, κάνε και μια 2η αναζήτηση όπου βάλε από 3.000 μέχρι 3.500€.
Θα βρεις πολλές μηχανές με τιμή 3.200-3.300. Εκεί, αναλόγως της ικανότητας στο παζάρι αλλά και για τα όποια "μαζεματα" θέλει, μπορείς άνετα να κατεβάσεις την τιμή στο όριο σου.

Θέλει υπομονή, επιμονή και πολλές ώρες στο car αλλά αν δεν είσαι βιαστικός, θα βρεις κάτι που :
α) θα καλύψει τις ανάγκες σου καλύτερα από οποιοδήποτε 250αρι.
β) θα χάσεις λιγότερα χρήματα αν αποφασίσεις να το δώσεις μετά από 1 χρόνο όπου θα έχεις μάθει για τα καλά όχι μόνο το συμπλέκτη αλλά και την ιδέα της μοτοσικλέτας γενικότερα.

Sebastian1980
11/06/2020, 19:40
Το σκούτερ είναι το Sym GTS300i F4 με ABS. Καταλαβαίνω τι λές και δεν θα με χάλαγε να πάρω μια μεγαλύτερη αλλά για να σου απαντήσω με 2 φράσεις:


Μεγαλύτερη σε καινούργια δεν υπάρχει στα χρήματα αυτά. Το μεγάλο TRK 502 στα 6000 είναι ακατάλληλο λόγω βάρους και όγκου για αρχάριο και στην τιμή αυτή το πράγμα ζορίζει αρκετά.
Μεγαλύτερη σε μεταχειρισμένη στα χρήματα αυτά είναι 7 ετών η νεότερη με ότι αυτό σημαίνει όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο


Επειδή είχα το sym gts 300 F4 και το πουλησα μονο και μόνο για τις άθλιες αναρτήσεις του, σε συνδυασμό με την 14αρα μπροστά και την 13αρα πίσω ζάντα. Καθε φορα που έπεφτα σε μεγαλούτσικη λακουβα την "ακουγε" για τα καλά η μέση μου. Να ξέρεις ότι έτσι και πάρεις με το καλό μοτοσυκλέτα, θα πάθεις ένα μικρό σοκ από το πόσο καλύτερες αναρτήσεις έχει.
Δεν μιλάω για την ασφάλεια, καλυτερο έλεγχο, αίσθηση, φρένα (αν και το gts έχει και αυτό καλά) αλλά το κυριότερο θα απολαμβάνεις οδήγηση με την μοτοσυκλέτα.
Το ξέρω ότι το σκουτερ είναι βολικό στην πόλη αλλά άμα καλό μάθεις στην μοτοσυκλέτα... Σε βλέπω να το πουλάς σύντομα.
Εδώ θα είμαστε να μας πεις εντυπώσεις από το TRK 251. Απλά μην το αργείς εφόσον έχεις αποφασίσει πιο θέλεις.

zoslen
11/06/2020, 20:51
Τέλεια... σε 6 μήνες θα υπάρχει μια ελαφρώς μεταχειρισμένη τρκ251 με 3000 χλμ το πολυ με χρήση ταξιδιωτικη...
Ενημέρωσέ μας όταν θα βάλεις πωλητήριο, θα ενδιαφέρει αρκετο κόσμο αν έχει σωστή τιμή...

haga1981
12/06/2020, 08:25
Αν θες τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα, δεν έχει λογική, να πληρώσεις κοντά 4.000€, για να πάρεις κάτι που έχει λιγότερα κυβικά από αυτό που έχεις ήδη και που στην τελική κάνει τη δουλειά που θέλεις να κάνεις, χειρότερα από αυτό που έχεις ήδη.

Η λύση, πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να ξεκινήσεις ψάξιμο για μεταχειρισμένο με τα εξής κριτήρια.
Να έχει abs.
Να είναι πάνω από 500 κυβικά,. 2κ ή 4κ δεν έχει σημασία.
Να είναι μοντέλο από 2010 και πάνω.
Να κοστίζει μάξιμουμ 3.000€.
Ακόμα καλύτερα, κάνε και μια 2η αναζήτηση όπου βάλε από 3.000 μέχρι 3.500€.
Θα βρεις πολλές μηχανές με τιμή 3.200-3.300. Εκεί, αναλόγως της ικανότητας στο παζάρι αλλά και για τα όποια "μαζεματα" θέλει, μπορείς άνετα να κατεβάσεις την τιμή στο όριο σου.

Θέλει υπομονή, επιμονή και πολλές ώρες στο car αλλά αν δεν είσαι βιαστικός, θα βρεις κάτι που :
α) θα καλύψει τις ανάγκες σου καλύτερα από οποιοδήποτε 250αρι.
β) θα χάσεις λιγότερα χρήματα αν αποφασίσεις να το δώσεις μετά από 1 χρόνο όπου θα έχεις μάθει για τα καλά όχι μόνο το συμπλέκτη αλλά και την ιδέα της μοτοσικλέτας γενικότερα.

Έχετε κολλήσει με τα κυβικά και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ πως άλλο πράγμα το scooter και άλλο η μηχανή.

Έχουμε και λέμε σε σχέση με το TRK 251:


Θα μάθω συμπλέκτη και γενικότερα πως οδηγείται μια συμβατική μηχανή? ΝΑΙ
Είναι κατάλληλη για αρχάριο? ΝΑΙ
Μου αρέσει η ταχύτητα, θέλω να πηγαίνω με 180 ξύνοντας μαρσπιέδες? ΟΧΙ το αντίθετο, δλδ ΟΚ για το TRK
Θα μπορώ να απολαμβάνω βολτάρες και ωραίες στροφούλες με καλή άσφαλτο κλπ? ΝΑΙ
Μπορεί να ταξιδέψει άνετα (σαν κινητήρας) στα 100-110 με κάποιες παραχωρήσεις? ΝΑΙ
Είναι οικονομικό? ΝΑΙ
Θα είναι καινούργιο? ΝΑΙ
Θα έχει εγγύηση 4 χρόνια? ΝΑΙ
Θα μπορεί να πουληθεί μετά σε μια τίμια τιμή εύκολα? ΝΑΙ
Είναι αξιόπιστο με βάση την μέχρι τώρα πορεία του? ΝΑΙ
Είναι πολύ φτηνό στην τιμή του και αρκετά πιο κάτω από τους ανταγωνιστές του? ΝΑΙ
Είναι κουκλί? ΝΑΙ (για μένα)


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε το λάθος. Το scooter είναι φτιαγμένο και εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες, αν εξαιρέσεις τα παρόμοια κυβικά και ιπποδύναμη καθώς και ότι πρόκειται για δύο δίκυκλα εκεί τελειώνουν και οι ομοιότητες τους. Αυτό το "Παίρνεις το ίδιο πράγμα" πραγματικά δεν το βλέπω.

Την αναζήτηση του φίλου jawaforever την έκανα πολλές φορές. Και όχι παιδιά, δεν θα δώσω 3000 για να πάρω το π.χ. δεκαετίας Bandit που δεν το γουστάρω, με 70.000 χλμ που μπορεί κάλλιστα να είναι 120.000, θα καίει σαν νταλίκα, θα θέλει λάστιχα "χτές", δεν θα ξέρω τι αμαρτίες κουβαλάει, δεν θα ξέρω τι θα μου βγάλει τον άλλο μήνα, θα έχει ακριβότερα τέλη/ασφάλεια/συντήρηση, ζήτημα ΑΝ θα μπορώ να το πουλήσω μέτα και πόσο, είναι ακατάλληλο για αρχάριο λόγω ιπποδύναμης και ΟΛΑ αυτά για να λέω πως έχω μηχανή 650cc και να πηγαίνω ΠΑΛΙ με 100-110 στην εθνική δεδομένου ότι όπως είπα δεν γουστάρω την ταχύτητα.

panavour
12/06/2020, 08:35
Έχετε κολλήσει με τα κυβικά και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ πως άλλο πράγμα το scooter και άλλο η μηχανή.

Έχουμε και λέμε σε σχέση με το TRK 251:


Θα μάθω συμπλέκτη και γενικότερα πως οδηγείται μια συμβατική μηχανή? ΝΑΙ
Μου αρέσει η ταχύτητα, θέλω να πηγαίνω με 180 ξύνοντας μαρσπιέδες? ΟΧΙ το αντίθετο, δλδ ΟΚ για το TRK
Θα μπορώ να απολαμβάνω βολτάρες και ωραίες στροφούλες με καλή άσφαλτο κλπ? ΝΑΙ
Μπορεί να ταξιδέψει άνετα (σαν κινητήρας) στα 100-110 με κάποιες παραχωρήσεις? ΝΑΙ
Είναι οικονομικό? ΝΑΙ
Θα είναι καινούργιο? ΝΑΙ
Θα έχει εγγύηση 4 χρόνια? ΝΑΙ
Θα μπορεί να πουληθεί μετά σε μια τίμια τιμή εύκολα? ΝΑΙ
Είναι αξιόπιστο με βάση την μέχρι τώρα πορεία του? ΝΑΙ
Είναι πολύ φτηνό στην τιμή του και αρκετά πιο κάτω από τους ανταγωνιστές του? ΝΑΙ
Είναι κουκλί? ΝΑΙ (για μένα)


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε το λάθος. Το scooter είναι φτιαγμένο και εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες, αν εξαιρέσεις τα παρόμοια κυβικά και ιπποδύναμη καθώς και ότι πρόκειται για δύο δίκυκλα εκεί τελειώνουν και οι ομοιότητες τους.

Την αναζήτηση του φίλου jawaforever την έκανα πολλές φορές. Και όχι παιδιά, δεν θα δώσω 3000 για να πάρω το π.χ. δεκαετίας Bandit που δεν το γουστάρω, με 70.000 χλμ που μπορεί κάλλιστα να είναι 120.000, θα καίει σαν νταλίκα, θα θέλει λάστιχα "χτές", δεν θα ξέρω τι αμαρτίες κουβαλάει, δεν θα ξέρω τι θα μου βγάλει τον άλλο μήνα, θα έχει ακριβότερα τέλη/ασφάλεια/συντήρηση και ΟΛΑ αυτά για να λέω πως έχω μηχανή 650cc και να πηγαίνω ΠΑΛΙ με 100-110 στην εθνική δεδομένου ότι όπως είπα δεν γουστάρω την ταχύτητα.

benelli 251 ενα,benelli 251 δυο , benelli 251 τρια , κατοχυρωνεται λοιπον στον φιλο haga1981. Καλοριζικο λοιπον ,και ορθια χιλιομετρα.Συντομευε την αγορα γιατι ερχεται τσουναμι.:beer:

DrBig
12/06/2020, 08:42
Έχετε κολλήσει με τα κυβικά και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ πως άλλο πράγμα το scooter και άλλο η μηχανή.

Έχουμε και λέμε σε σχέση με το TRK 251:


Θα μάθω συμπλέκτη και γενικότερα πως οδηγείται μια συμβατική μηχανή? ΝΑΙ
Είναι κατάλληλη για αρχάριο? ΝΑΙ
Μου αρέσει η ταχύτητα, θέλω να πηγαίνω με 180 ξύνοντας μαρσπιέδες? ΟΧΙ το αντίθετο, δλδ ΟΚ για το TRK
Θα μπορώ να απολαμβάνω βολτάρες και ωραίες στροφούλες με καλή άσφαλτο κλπ? ΝΑΙ
Μπορεί να ταξιδέψει άνετα (σαν κινητήρας) στα 100-110 με κάποιες παραχωρήσεις? ΝΑΙ
Είναι οικονομικό? ΝΑΙ
Θα είναι καινούργιο? ΝΑΙ
Θα έχει εγγύηση 4 χρόνια? ΝΑΙ
Θα μπορεί να πουληθεί μετά σε μια τίμια τιμή εύκολα? ΝΑΙ
Είναι αξιόπιστο με βάση την μέχρι τώρα πορεία του? ΝΑΙ
Είναι πολύ φτηνό στην τιμή του και αρκετά πιο κάτω από τους ανταγωνιστές του? ΝΑΙ
Είναι κουκλί? ΝΑΙ (για μένα)


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε το λάθος. Το scooter είναι φτιαγμένο και εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες, αν εξαιρέσεις τα παρόμοια κυβικά και ιπποδύναμη καθώς και ότι πρόκειται για δύο δίκυκλα εκεί τελειώνουν και οι ομοιότητες τους. Αυτό το "Παίρνεις το ίδιο πράγμα" πραγματικά δεν το βλέπω.

Την αναζήτηση του φίλου jawaforever την έκανα πολλές φορές. Και όχι παιδιά, δεν θα δώσω 3000 για να πάρω το π.χ. δεκαετίας Bandit που δεν το γουστάρω, με 70.000 χλμ που μπορεί κάλλιστα να είναι 120.000, θα καίει σαν νταλίκα, θα θέλει λάστιχα "χτές", δεν θα ξέρω τι αμαρτίες κουβαλάει, δεν θα ξέρω τι θα μου βγάλει τον άλλο μήνα, θα έχει ακριβότερα τέλη/ασφάλεια/συντήρηση, ζήτημα ΑΝ θα μπορώ να το πουλήσω μέτα και πόσο, και ΟΛΑ αυτά για να λέω πως έχω μηχανή 650cc και να πηγαίνω ΠΑΛΙ με 100-110 στην εθνική δεδομένου ότι όπως είπα δεν γουστάρω την ταχύτητα.

Μια χαρα τα λες haga. Το μονο θεμα για μενα ειναι πως με τα ιδια χρηματα περιπου παιρνεις μεταχειρισμενο versys 300.

haga1981
12/06/2020, 08:58
Μια χαρα τα λες haga. Το μονο θεμα για μενα ειναι πως με τα ιδια χρηματα περιπου παιρνεις μεταχειρισμενο versys 300.

Ναί φίλε μου, υπάρχει μια προσφορά αυτή τη στιγμή. Σίγουρα το όνομα και μόνο σημαίνει πολλά και τώρα και μελλοντικά, αλλά υπάρχουν και τα χλμ που υπάρχουν, ενα ζευγάρι λαστιχάκια θα τα θέλει, άλλα εξοδάκια μηχανικός κλπ όλα μαζί θα μεγαλώσουν την διαφορά με το άλλο και στην τελική Kawasaki ή όχι ο παράγων "άγνωστες αμαρτίες" παίζει πάντα.

Στην τελική για την περίπτωση μου επειδή έχω ανέβει είναι πολύ ψηλό για μένα.

doctoras
12/06/2020, 11:06
Με το μπαρντον ρε φιλε δε μπορω να καταλάβω εφόσον εισαι οκ με την αγορα του μηχανακιου που θελεις γιατι συνεχίζεις την κουβέντα, δηλαδη οι συνομιλητές περνανε σε παραψυχολογικη αναλυση :)
Φυσικα για τον καθε ενα τα κριτιρια διαφέρουν γιαυτο και προτεινουν εναλλακτικες επιλογές, και επειδη η συζητηση ανακυκλώνεται καλα ειναι να περιμενουμε τα καλοριζικα και τις καλυτερες ευχες μας

panavour
12/06/2020, 11:13
Με το μπαρντον ρε φιλε δε μπορω να καταλάβω εφόσον εισαι οκ με την αγορα του μηχανακιου που θελεις γιατι συνεχίζεις την κουβέντα, δηλαδη οι συνομιλητές περνανε σε παραψυχολογικη αναλυση :)
Φυσικα για τον καθε ενα τα κριτιρια διαφέρουν γιαυτο και προτεινουν εναλλακτικες επιλογές, και επειδη η συζητηση ανακυκλώνεται καλα ειναι να περιμενουμε τα καλοριζικα και τις καλυτερες ευχες μας

μουχαμπετι να γινεται να περναει η ωρα.

jawaforever
13/06/2020, 11:00
Με το μπαρντον ρε φιλε δε μπορω να καταλάβω εφόσον εισαι οκ με την αγορα του μηχανακιου που θελεις γιατι συνεχίζεις την κουβέντα, δηλαδη οι συνομιλητές περνανε σε παραψυχολογικη αναλυση :)
Φυσικα για τον καθε ενα τα κριτιρια διαφέρουν γιαυτο και προτεινουν εναλλακτικες επιλογές, και επειδη η συζητηση ανακυκλώνεται καλα ειναι να περιμενουμε τα καλοριζικα και τις καλυτερες ευχες μας

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Εφόσον η απόφαση έχει παρθεί πριν καν ανοίξει το θέμα, γιατί το υπέρ αναλύουμε;
Και το κυριότερο, γιατί ζητείται η γνώμη μας από τη στιγμή που αποδεδειγμένα είναι εντελώς αχρείαστη και περιττή;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/06/2020, 15:58
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Εφόσον η απόφαση έχει παρθεί πριν καν ανοίξει το θέμα, γιατί το υπέρ αναλύουμε;
Και το κυριότερο, γιατί ζητείται η γνώμη μας από τη στιγμή που αποδεδειγμένα είναι εντελώς αχρείαστη και περιττή;

Το πρωί ήταν να γράψω το ίδιο αλλά έδωσα τόπο :)

contes di Zante
24/06/2020, 17:10
Το πήρες το 251 σωστά? Άντε καλόστριφτο με ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ χιλιόμετρα....και να θυμάσαι, εσύ βάζεις τα όρια και τον προορισμό, κάποτε με 250 κυβικά γύριζαν όλη την Ελλάδα (ίσως ακόμα να το κάνουν κάποιοι)