PDA

View Full Version : Περίεργος ήχος σαν σφύριγμα/φύσημα απ'την εξάτμιση (?) σε Kawasaki ER6n



mplaksant
07/06/2020, 22:41
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα στο forum.

Πρόκειται να αγοράσω μεταχειρισμένο ER6n και σε ένα που είδα αν και όλα μου φάνηκαν εντάξει, με προβλημάτισε ένας περίεργος ήχος που ακουγόταν όταν έδινα γκάζι σαν σφύριγμα, σαν φύσημα. Στην αρχή ήμουν έτοιμος να παρατήσω τη μηχανή και να φύγω αλλά σύντομα διαπίστωσα πως δεν ήταν από τον κινητήρα, αλλά ερχόταν απο την εξάτμιση. Γνωρίζει κανείς σας κάτι σχετικά με αυτό? Είναι θέλω να πω κάτι "γνωστό"? Είναι σοβαρό κλπ?
Ευχαριστώ πολύ

doctor_john
08/06/2020, 00:58
Είναι λίγο δύσκολο με τα στοιχεία που λείπουν απο την περιγραφή σου. Δεν την κοιτά και ένας μηχανικός; Κάποιος θα πρέπει να την ελέγξει αμέσως μετά την αγορά έτσι και αλλιώς.
Αν φοράει την εργοστασιακή, δεν το βλέπω απίθανο, πιθανά κλείνει κα το μάτι αλλά φαίνεται από αριστερά. ;)

mplaksant
08/06/2020, 06:23
Ψάχνοντας στο forum βρήκα πριν 12 χρόνια αυτό!:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=59803

borbos
08/06/2020, 11:19
σωληνάκι υποπιεσης στα καρμπ, μου κάνει εμένα αν η εξάτμιση ειναι σφιγμένη καλα...

mplaksant
08/06/2020, 12:42
Άρα αυτά που γράφει στο άλλο τοπικ περί διαφράγματος κ εξάτμισης δεν ισχύουν μάλλον?

doctor_john
08/06/2020, 13:14
Ψάχνοντας στο forum βρήκα πριν 12 χρόνια αυτό!:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=59803

Ωραιος, χρησιμοποιείς σωστά το φορουμ ;)
Όπως βλέπεις το τελικό είναι λίγο χαοτικό για να αποδώσει τα απαιτούμενα. Δεν είναι παράλογο να δημιουργεί κάποιο εφέ.
Το καλό είναι ότι επισκευάζεται αν δεν θες να αλλάξεις, είναι καλής ποιότητας.
Απο την άλλη, στην θέση του και στον όγκο του έχεις επιλογές να χρησιμοποιήσεις (ο εξατμισας) ανοξείδωτα που
προορίζονται για μικρά αυτοκίνητα και να πετύχεις ένα σύστημα λίγο πιο ελεύθερο, χωρίς να ενοχλεί, οικονομικά κ.λπ.

Βρες τον μηχανικό που θα το αναλάβει σαν πρώτο βήμα, να το ελέγξει και να σε οδηγήσει αργότερα σωστά.
Είναι ωραία στημένο γενικά και άρτιο σχεδιαστικά. Αν είναι στο γούστο σου και οι ανάγκες σου καλύπτονται από
την κατηγορία μεσαίων γυμνών νομίζω θα κάνετε καλή παρέα.


σωληνάκι υποπιεσης στα καρμπ, μου κάνει εμένα αν η εξάτμιση ειναι σφιγμένη καλα...

δεν έχει τέτοια φίλε borbos, έχει ευκολότερα σώματα ψεκασμού με ικανοποιητικές διαστάσεις πριν του '12 νομίζω
αλλά και τα επόμενα (-2mm) δεν δημιουργούν πρόβλημα.


Άρα αυτά που γράφει στο άλλο τοπικ περί διαφράγματος κ εξάτμισης δεν ισχύουν μάλλον?

Διάβασε την μοτοσυκλέτα που σε ενδιαφέρει ;)
Πολύς κόσμος ασχολείται πολλά χρόνια με αυτό, είναι εύκολο και με συμβατότητες που σου επιτρέπουν να το διαμορφώσεις
όπως θες στα πλαίσια του εύρους χρήσης του.

Πρόσφατα γνωστός που του αρέσει το δούλεμα του versys, άλλαξε εκκεντροφόρο εισαγωγής "ρίχνοντας" λίγο τις επιδόσεις
του αλλά κάνοντας το πολύ διασκεδαστικό και ακόμα πιο οικονομικό στην πόλη.